RK kerk vindt alternatief voor SILA Christelijke bescheidenheid kan wantrouwen ethnische groepen wegnemen" ZIONISTEN BEPLEITEN GELIJKE RECHTEN VOOR ALLE RABBIJNEN £cidóc(3otMcm GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld IKV opnieuw naar Moskou Mnogaja L jeta voor Ruud Lubbers )weer brieve CetdócSoiruwt MAANDAG 14 DECEMBER 1987 PAGINA Raaltense predikant vertrekt na anti-semitische briefjes RAALTE Antisemitische briefjes zijn er de oorzaak van dat de hervormde predikant ds. G.J. de Jager uit Raalte (Ov.) zo snel mogelijk het dorp wil verlaten en elders predikant wil worden. Zijn vertrek is in februari gepland. Ds. De Jager wordt dan predikant in Bennebroek. De predikant wordt al geruime tijd getreiterd met briefjes waarop teksten als: „Vuile Jood, rot op" en „Weg met alle Jo den en zij die Joods bloed hebben". De vorig jaar geïnstalleerde wijkpredikant kreeg in totaal ze ven briefjes. De problemen begonnen de afgelopen zomer toen hij en zijn echtgenote een bezoek brachten aan Israël. In een aankondiging van deze reis in het kerkblad meldde de predi kant dat de overgrootvader van zijn echtgenote een Jood was. De hervormde gemeente probeert in samenwerking met de po litie de identiteit van de dader te achterhalen. De officier van justitie in Zutphen is op de hoogte gesteld. Bij het maken van wetten is strengheid vereist, bij het toepassen ervan genade Chinees spreekwoord ADRESMUTATIEDIENST PTT INGESCHAKELD VOOR LEDENADMINISTRATIE ROTTERDAM/GRONIN GEN De rooms-katholieke bisdommen in Nederland zullen voor het bijhouden van de ledenadministratie gebruik gaan maken van de adresmutatiedienst van de PTT. De rooms-katholieke kerk hoopt daardoor de wij zigingen in het ledenbestand van de kerk adequaat te kun nen bijhouden. De samen werking met de PTT wordt aangegaan voor een proef van drie jaar. Vicaris-gene raal J.M. Zuidgeest van het bisdom Rotterdam zal bin nenkort in een brief aan de parochies de samenwerking Mgr. J. Möller van Gronin gen maakte gisteren de plan nen bekend in een brief aan de kerk- en parochiebesturen in het bisdom Groningen. Met de voltooiing van de au tomatisering van de gemeen telijke administratie op 1 ja nuari 1989 vervalt de per soonskaart en wordt in de ge meentelijke administratie geen aantekening meer ge maakt van de kerkelijke ge zindte van de burgers. De kerken moeten dan zelf wii- zigingen in hun ledenadmini stratie zien te achterhalen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de rooms-ka tholieke kerk gebruik zou maken van de diensten van de Stichting Interkerkelijke Ledenadministratie, kortweg SILA genoemd. Bij nader in zien is men daarop terugge komen, omdat de kosten te hoog waren en de voordelen gering. De bisdommen vallen nu te rug o PTT. de PTT zal voortaan de mo gelijkheid bieden de verhui zing ook te laten doorgeven aan de parochie. De FIT zal deze gegevens periodiek overdragen aan een centrale instantie (gedacht wordt aan het KASKI), die op zijn beurt de gegevens per parochie uit splitst en doorgeeft aan elke parochie. Het voordeel hier van is dat mensen zelf bepa len of hun verhuizing ook aan de parochie gemeld moet worden. Zeker is evenwel ook, dat op deze manier niet alle verhui zingen zullen doorkomen. Een landelijke aanmoedi gingsactie kan wellicht het resultaat opvoeren, aldus het bisdom. De PTT-mutatiedienst is een hulpmiddel bij het registre ren van verhuizingen. Ande re mutaties, zoals overlijden, huwelijk, geboorte en derge lijke, zullen door de eigen pa rochie zoveel mogelijk moeten worden opgespoord. De parochies zullen daarvoor tijdig (dus voor 1 januari 1989) advies ontvangen. Computer Vooruitlopend op de nieuwe situatie hebben een aantal parochies besloten hun admi nistratie te gaan automatise ren en ten behoeve daarvan een computer aan te schaf fen. Mede omdat nog niet ge heel duidelijk is, welke eisen volgens de wet aan zulke geautomatiseerde ledenadmi nistraties zullen worden ge steld uit een oogpunt van pri vacy en omwille van het be lang van de grootst mogelijke eenvormigheid van ledenad ministraties in de parochies, heeft het bisdom Groningen de kerk- en parochiebesturen geadviseerd met de aanschaf van de benodigde apparatuur te wachten, totdat bekend is welk systeem kan worden aanbevolen. ALMELO Blanke christe nen moeten zich goed bewust zijn van het diepgewortelde wantrouwen dat zij hebben opgewekt bij in ons land wo nende niet blanke buitenlan ders. Zij hebben Westerse christenen in hun geschiede nis ervaren als „politieke overheersers, culturele domi nanten en economische uit buiters". Alleen een houding van openheid, belangstelling, res pect en bescheidenheid kan dit wantrouwen doen afne men. En als er geen wantrou wen bestaat tegenover blan ke christenen, dan is er bij een interculturele ontmoe ting op zijn minst sprake van aarzeling. Allochtonen zijn overtuigd van de onvervang baarheid van hun cultuur, traditie en religie. Zij hebben de neiging zich in hun eigen groep terug te trekken en hun eigen identiteit te ver sterken. Dat stelde Freek Nijssen, dia- konaal predikant in Den Haag, zaterdag op een studie- en ontmoetingsdag van het Overijsselse projekt „Op el kaar aangewezen" in Almelo. Ds. Nijssen, die in Den Haag betrokken is bij vragen rond de pluriforme samenleving, was uitgenodigd om aan de Twentse stuurgroepen over zijn ervaringen tijdens een studiereis naar het Engelse Birmingham te vertellen. Hij heeft daar kennis gemaakt met een methode, die voor ziet in een gefaseerde ont moeting tussen mensen met verschillende religies. Interculturele ontmoetingen zijn noodzakelijk om een stad leefbaar te maken en mensen tot hun recht te laten komen, vond dominee Freek Nijssen. „Steden zijn opeenhopingen van persoonlijke, interper soonlijke en sociale proble men. Gelukkig beseffen mensen zich dat het voor henzelf en voor de samenle ving heilzaam is dat mensen met verschillende achter gronden elkaar ontmoeten. Misverstanden, vooroordelen, superioriteitsbesef, verschil len in sociale positie, werke loosheid spelen daarbij een grote rol. Een geweldige op gave om interculturele ont moetingen tot stand te bren gen. Ga er maar aan staan." Weliswaar zijn interculturele ontmoetingen „een niet ge ringe opgave", maar het be tekent anderzijds voor de deelnemers ook „een groei in zelfvertrouwen". „Autochto nen en allochtonen zijn bei den bezig met een heroriën tatie. Ieder vraagt zich af: Waar gaat het om in mijn le ven? Hoe maak ik dat waar in mijn samenleving? De we reld is zo aan het verande ren, dat de oude antwoorden je onder je handen afbreken. Slaat je geloof nog wel ergens op in deze computerwereld?" De diakonale predikant wees christenen erop dat ze op twee manieren interculturele ontmoetingen met hun mede burgers met eèn andere gods dienst of levensovertuiging kunnen „frustreren en be derven". THEO KRABBE Ds Freek Nijssen UTRECHT Een delegatie van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) gaat maart volgend jaar naar Moskou. Het bezoek van de delegatie van 12 tot 15 personen is een antwoord op het bezoek dat een delegatie van de Russi sche vredesraad in juni dit jaar aan Nederland bracht. Dat heeft IK V-secretaris Mient-Jan Faber zaterdag meegedeeld op de campag- neraad van het IKV. De exacte data van het bezoek staan nog niet vast. In september 1986 bracht een IKV-delegatie eveneens op uitnodiging van de Kremlin-getrouwe vredes raad een bezoek aan de Sov jetunie. De IKV-vertegen- woordigers hadden toen ont moetingen met Russische politici en kerkleiders. De secretaris van de vredesraad, Georgi Loksjin, constateerde tijdens zijn bezoek aan Ne derland in juni dit jaar dat de contacten tussen de vre desraad en het IKV „zich voortreffelijk ontwikkel den". Faber toonde zich bezorgd over de terugkeer van het koude-oorlogsdenken in Oost en West na de onderte kening van het INF-ak- koord deze week. „Gorbats- jov heeft het INF-akkoord terecht een produkt van nieuw denken genoemd, omdat de nuloptie een losla ten van het model van even wicht tussen Oost en West is. Maar het lijkt wel of beide zijden deze doorbraak niet gewild hebben en daarom nu snel opnieuw kiezen voor het denken in termen van evenwicht in de bewape ning", zo zei Faber tijdens de vergadering van de Cam- pagneraad van zijn organisa tie in Utrecht. Het boek 'Pe restrojka' toont naar de me ning van Faber aan dat ook de Russische partijleider Gorbatsjov er niet voor voelt het oude denken in tegen stellingen tussen Oost en West los te laten. JERUZALEM Het conser vatieve en liberale jodendom in Israël zou gelijkgesteld moeten worden met het or thodoxe jodendom. Met die oproep aan de staat Israël is in Jeruzalem het 31ste Zio nistische Wereldcongres af gesloten. De meeste joden in en buiten Israël zijn liberaal of conser vatief joods. Het orthodoxe jodendom is echter de enige van de drie richtingen die wordt erkend in Israël. Zo kunnen alleen orthodoxe rabbijnen huwelijken inzege nen, ontbinden en mensen doen overgaan tot het joden dom. De andere godsdien sten, zoals het christendom en de islam, kunnen wel zelf huwelijken inzegenen. Het congres, dat vijf turbu lente dagen van vergaderen achter de rug had, aanvaard de met 291 stemmen voor en 271 tegen een voorstel om conservatieve en liberale rabbijnen gelijke rechten als hun orthodoxe ambtsbroe ders te geven. Het besluit is niet bindend voor het Israëli sche parlement. Zou dat het voorstel echter naast zich neerleggen, dan zou dat zijn weerslag hebben op de joden in het buitenland die Israël op grote schaal zowel finan cieel als politiek ondersteu nen, zo menen waarnemers. Het voorstel kon volgens deze bronnen worden aange nomen dankzij een verbin ding tussen de Israëlische Arbeiderspartij en afgevaar digden uit de Verenigde Sta ten, het land met de grootste joodse gemeenschap (onge veer tien miljoen). De orth- doxe afgevaardigden alsmede de rechtse Likudpartij van premier Shamir stemden te gen. De Likudpartij verloor eerder deze week het voor zitterschap van het Wereld congres aan de Arbeiders partij. Wpord /pordvoerders van ortho doxe groeperingen verklaar den na afloop dat zij hun deelname aan toekomstige congressen heroverwegen. Ze bestempelden het voorstel als inmenging in de Israëlische wetgeving. Het Zionistisch Wereldcon gres werd aan het eind van de negentiende eeuw in Eu ropa opgericht met het doel de stichting van een joodse staat te bevorderen. Njn dient het Congres voornamelijk als verbinding tussen Israeli's en de joden buiten Israël. Drs. J.A. van 't Hof, directeur CMC, overleden DEN HAAG De directeur van het Centraal Missiecom missariaat (CMC), drs. J.A. van 't Hof, is zaterdag in zijn woning in Huizen overleden. Van 't Hof, die aan een onge neeslijke ziekte leed, is 38 jaar geworden. Van 't Hof, afkomstig uit Zaandam, deed in 1977 doctoraal examen economische en organisatie sociologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Van 1978 tot 1981 was hij secreta ris van de RK vredesbewe ging Pax Christi Nederland, later werkzaam bij de KRO en onder meer betrokken bij programma's als „Tussen Keulen en Parijs" en „Er is meer tussen hemel en aarde". Met ingang van 1 augustus 1986 volgde Van 't Hof mr. T. Claessens op als directeur van het CMC in Oegstgeest, dat tot taak heeft steun te verlenen aan de missieactivi teit van onder anderen reli gieuzen. Paus niet naar Sovjet-Unie ROME Een bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Sovjetunie fs voorlopig niet aan de orde. De Rus- sisch-Orthodoxe Kerk denkt er op dit moment niet aan de paus uit te nodigen. Dit ver klaarde de voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid onder de christe nen, kardinaal J. Wille- brarids, zaterdag voor de Ita liaanse televisie. Er is vol gens Willebrands geen enkel overleg over een reis van de paus naar de Sovjetunie, bij voorbeeld naar aanleiding van de viering in 1988 van 1000 jaar christendom in Rus land. Voorzitter Kerk en Vrede treedt af DEN HAAG De voorzitter van Kerk en Vrede, ds. A.C. Grandia, legt zijn functie in april volgend jaar neer. Grandia kan het voorziter- schap niet meer combineren met zijn werk als predikant van de gereformeerde Kei zersgrachtgemeente in Am- steraam. Hij blijft wel lid van het bestuur. Grandia is sinds 1984 voorzit ter van Kerk en Vrede. Hij was toen de opvolger van de hervormde predikant H. van Olst. Nederland» Hervormde Kerk: Aangenomen naar Hoogland, her- v.geref. kerkgemeenschap J.J. van Oord te Wierden, deelgemeente hervormde kapel parttime. Bedankt voor Harderwijk H. Talsma te Rijs- Gereformeerde Kerken: Beroepen te Heerhugowaard drs.Ing.G. Venhulzen te Assen, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerd» Kerken vrijge maakt: Aangenomen naar Amersfoort-C. C. van den Berg te Assen-Noord die bedankte voor Groningen-West, voor Helpman en voor Veenendaal. Bedankt Kelmscott voor Bedforda- le, Free reformded churches of Au stralia G. Zomer te Vlissingen. Nederlands Gereformeerde Ker- Aangenomen naar Den Helder i.c.m. Hoorn M. de Jong te Alphen aan den Rijn, parttime, die bedankte voor Kampen. Aangenomen naar Bllthoven parttime drs. F. Gerkema kandidaat te Zwolle. RUSSISCH- ORTHODOXE KERK VIJFTIG JAAR DEN HAAG Mnogaja Lje- ta, Nog Vele Jaren, ,zong het meerstemmige koor van de Russisch-orthodoxe kerk pre mier Ruud Lubbers en zijn vrouw Ria toe. Iedereen werd toegezongen, patriarch Pimen (het hoofd van de Russisch orthodoxe kerk, ko ningin Beatrix, tsarendochter Anna Paulowna die doorgaat voor de stichteres van de Russisch-orthodoxe kerk in Nederland en tenslotte Lub bers en zijn vrouw die als laatste officiële gasten bin nenkwamen op de viering van het vijftig jarig bestaan van de Russisch-orthodoxe Maria Magdalena-parochie in Den Haag. De feestelijkheden waren be gonnen met een gebedsdienst in de kleine kapel aan de Obrechtstraat waar meer dan driehonderd gasten een plaats moesten zien te vin den: vertegenwoordigers van de voornaamste kerkgenoot schappen in Nederland, on der wie mgr. R. Bör en prof. D. Mulder van de Raad van Kerken, diplomaten, met name die van de Sovjet-Unie en van het Vaticaan, en ui teraard de vaste kern van pa rochianen. Metropoliet Vladi mir, belast met de zorg voor de Russische-orthodoxe paro chies die zich geschaard heb ben onder het gezag van de patriarch van Moskou, ging in de dienst voor. Voor deze gelegenheid werd de kapel aan de Obrecht straat waarin zich de ikonos- tase van Anna Paulowna be- Premier Lubbers onderhoudt zich met Metropoliet Vladimir, in het mtdden rector Hegoumen Yakimov van de Russisch-orthodoxe Heilige Maria Magadelena-parochie. FOTO: JEROEN DE JONG De kerk stond toen onder het gezag van de patriarch van Constantinopel. Na de oorlog keerde de kerk terug onder het gezag van de patriarch van Moskou. PAUL VAN VELTHOVEN vindt, en de pastorie met be hulp van vrijwilligers geres taureerd. De ontvangstzaal van de parochie bood een schitterend negentiende- eeuws decor met fraaie kroonluchters en schilderij en, dat zo leek overgenomen te zijn uit een Russische ro man van de vorige eeuw. De kapel werd in 1937 opge richt nadat een Nederlands steuncomité geld bijeen had gebracht voor de kapel. Zij werd toen ingewijd door me tropoliet Eulogius uit Parijs. Karwei voor Martens De gecompliceerde politieke en economische zaken die België om een oplossing vragen, zijn er door de uitslag de vervroegde verkiezingen niet eenvoudiger op geword Weliswaar beschikt premier Wilfried Martens van de Ch telijke Volkspartij samen met zijn liberale coalitiegeno over een meerderheid van vier zetels, maar aangezien hij met vijf zetels méér al niet in was geslaagd de zaken n zijn hand te zetten, zal hem dat met een krappere meen heid vrijwel zeker niet lukken. In België komt een coalitie van twee groeperingen in geval van christen-democraten en liberalen nu eenm neer op vier partijen: twee in Vlaanderen en twee in Wa nië. De onderlinge tegenstellingen op uiteenlopende pun maken het regeren extra moeilijk. Martens was vastgeloj op de kwestie-Happart, doordat de Waalse christen-demoi ten weigerden de Franssprekende waarnemend burgemi ter van Voeren aan te pakken, en komt datzelfde probij onherroepelijk opnieuw tegen. Met zijn geslonken meen heid zal hij die kwestie niet uit de wereld kunnen help Slechts enkele dissidenten binnen de vier regeringspart kunnen de coalitie immers al in de problemen brengen. Op het moment dat de christen-democraten verdeeld ra ten over Happart als symbool van de taalstrijd, had de co tie al aan geloofwaardigheid verloren. En nu de socialii voor het eerst in ruim vijftig jaar de grootste politieke pi in België zijn geworden, betekent de terugval met vijf ze van de coalitie nog méér prestigeverlies voor premier J tens. De Vlaamse liberalen, die als enige regeringspartij uj (drie zetels) boekten, trachtten gisteren de indruk te wek alsof ze er weer vastberaden tegen aan willen gaan. Mini Verhofstadt van begrotingszaken verklaarde zelfs entl siast „het karwei snel te willen afmakeri". Maar het staat vast dat de kabinetsformatie, waarvoor koning Boudei vandaag het overleg met politieke leiders is begonnen, moeizame en langdurige zaak zal worden. Premier Mar zal die tijd hard nodig hebben om te trachten de eenheid I nen de coalitie te herstellen. INDIEN dat lukt, zal het geringe politieke draagvlak vai nieuwe regering onvoldoende zijn om Martens in staa stellen de grondwetswijzigingen door te voeren die nodig om de drie Belgische regio's Vlaanderen, Wallonië én Bri verdergaande autonomie te geven binnen een federatief band. Zo'n wijziging moet België onder meer verlossen de Waalse onvrede over de vermeende achterstelling Vlaanderen, maar daarvoor is een tweederde meerderhei het parlement vereist; het is uiterst twijfelachtig of die haald zal worden. De verkiezingsuitslag lijkt echter geen reëel alternate bieden voor een herstel van de bestaande coalitie. Prei Martens heeft verklaard meer dan ooit vastbesloten te met de huidige coalitie door te gaan met zijn vooral op b nigingen gebaseerde herstelbeleid. Het is de vraag hoe hij dat zal kunnen volhouden. 1 Af en toe zon. Een hogedrukgebied boven centraal-Europa trekt zich langzaam in oostelijke richting terug. Een uitloper van dit ho gedrukgebied blijft echter morgen nog ons weerbeeld be palen. De komende nacht vriest het in het algemeen licht. Het kwik daalt tot om streeks -3 graden. Daarbij kan er weer op veel plaatsen mist ontstaan. Morgen zal deze mist vrij spoedig verdwijnen. Er is af en toe zon en het is droog, de middagtemperatuur is on geveer plus 2 graden-. De wind is matig, kracht 3, en komt uit het zuidoosten. Woensdag is het weerbeeld ongeveer het zelfde als morgen, maar na woensdag is er veel bewolking en regent het af en toe, terwijl de temperaturen iets stijgen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Skandinavië: Veel be wolking en af en toe regen of sneeuw. Middagtemperatuur om het vriespunt. Britse Eilanden: Veel bewol king en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Benelux: Toenemende bewol king en woensdag mogelijk re gen. Middagtemperatuur onge veer 4 graden. Duitsland: Droog. Lichte vorst, in de nacht en ochtend. Middagtemperatuur ongeveer plus 2 graden. Frankrijk: Veel bewolking en in het noorden mogelijk regen. Middagtemperatuur van 5 in het noorden tot 15 graden in het zuiden. Alpengebied: In de west-Al pen mogelijk wat sneeuw. Nul-graden-niveau ongeveer 1500 meter. Middagtempera tuur in de dalen ongeveer 2 graden. Spanje en Portugal: In het noorden een kleine kans op regen, elders nu en dan zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, aan de Costa del Sol 20 graden. Italië en Joegoslavische kust: Morgen mogelijk regen, woensdag af en toe zon. Mid dagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 17 graden op Sicilië. WEERRAPPORT HEDENMORGE1 Zd. Limburg onbew 17 15 20 15 •18 -20 Lange Voorhout Als het aan meneer Brok komt er in Den Haag het Lange Voorhout eer keergarage; met alle get van dien. Wat bezielt zo'i eigenlijk om dit pra stukje Den Haag kapot t len maken?! Wat heeft 1 gen mooie bomen en i mentale gebouwen? Het i begrijpelijk, dat de Haags nenstad hier niet mee ge is. In tegendeel; er zou c het hart van de stad it worden geparkeerd. Een re oplossing voor het pa? probleem en voor het v ren van de binnenstad v automassa's, zou het aanl van een parkeergarage het Malieveld zijn. Dii driemaal zo groot kunne als een garage onder hel ge Voorhout. Bovendien dan écht sprake van par „aan de rand van de bi stad" en op nog geen twi nuten lopen van het Voo Hagenaars, let op Uw sa J.J. Rietmulder, VOORSCHOTEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2