Martens kan ondanks fors verlies verder Bon: 2 3 5 8 13 15 20 Fan 11 18 if VANDAAG anderen ot 12 jaar paspoort uders Nicaragua mag geen MiG's aanschaffen 7 Goed resultaat bij bloedproef naar kanker 'elle brand in Noordwijks hotel Simpel doosje voor snelle aids-test PREI EN SPEKLAPJES NEDERLAND STEUNT IN VN OLIE-EMBARGO NIET £eicUe ©omcwit Maandag 14 december 1987 79e jaargang no. 23987 HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijthof! Pers. Apothekersdi|k 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677 Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden Directeur hooldredacteur11. Hallewas,Chel redacteur Wim Bui|teweg. Abonnementen(incl.6%BTW)per maand I. 23.04(aut. beta!:r.g), kwartaal 1.68.93. jaar 262.35. Klachten bezorging maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14 00-15 00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1 0,64 per mm. kleintjes 1. 0,4Spermm. Droog en af en toe zon. Mini mumtemperatuur omstreeks -3 graden. middagtemperatuur ongeveer 2 graden. Matige zuidoostenwind. Zon op: 08.42; onder 16.28. Hoog water Scheveningen: 10.08 en 22.49; laag water 5.41 en 17.57. UTOSNELWEG GESLOTEN EGENS DICHTE MIST ULEN West-Duitsland heeft de primeur ge- van een autosnelweg, die afgesloten is geweest gens dichte mjst. Gistermorgen werd de auto- ilweg A4 tussen Keulen en Aken en later ook sen Aken en de Nederlandse grens voor alle keer afgesloten. De verantwoordelijke autori- en hadden een dergelijke maatregel ruim een r geleden al aangekondigd. Dat was kort na een lingbotsing met dodelijke slachtoffers op de A4, in dichte mist gebeurde. Het argument van de oriteiten is, dat een autosnelweg beter preven- voor alle verkeer kan worden gesloten dan pas ar aanleiding van een zeer ernstig ongeval. Het keer moest tijdens de afsluiting zijn weg zoeken er kleine weggetjes, waar slechts heel langzaam worden gereden. Op de afgesloten snelweg igen mistbanken met een zicht van minder dan tig meter. In de loop van de dag werd de afzet- weer opgeheven. Dollar naar nieuw dieptepunt TOKYO/AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is van daag gedaald naar een nieuw na oorlogs dieptepunt. De dollar daalde in Tokyo tot een dieptepunt van 127,80 yen, ondanks steunaankopen van de Japanse centrale bank. Op de wisselmarkt in Amsterdam no teerde de dollar vanmorgen bij de opening 1,8300. Vrijdag was de of ficiële middenkoers f 1,8365, de laagste notering sinds ae oorlog. De gezaghebbende Amerikaanse eco noom Henry Kaufman heeft van daag in Tokyo voorspeld dat de dol larkoers gedurende de eerste helft van 1988 verder zal dalen tot min der dan 120 yen en 1,50 mark. Daar na voorziet hij een koersherstel. Prins Claus opent nieuwe C-pier SCHIPHOL Prins Claus heeft vanmiddag om half een met de onthulling van een maquette de nieuwe C-pier van de luchthaven Schiphol officieel geopend. De dansgroep Starlight Dancers, gestoken in verschillende uniformen van de luchtvaartmaatschappijen en Schipholbedrijven, wijdden de Pier, die 250 miljoen gulden gekost heeft, in met een ballet op muziek uit de musical „Whizzard of Óz". President-directeur J.W. Wegstapel van Schiphol bena drukte in zijn toespraak dat de C-pier rond de eeuwwisse ling de centrale pier zal vormen in een qua omvang vrij wel verdubbeld Schiphol-complex. „Maar zonder een goed wegvervoer kunnen we het niet redden. Schiphol is im mers zo sterk als zijn zwakste schakel", aldus Wegstapel. De files bij de Schipholtunnel zijn de luchthavendirectie al jaren een doorn in net oog. Zich richtend tot minister Neel- ie Smit-Kroes - een van de genodigden - zei Wegstapel: ,,Een goede bereikbaarheid van Schiphol, zowel door de lucht als over de weg, is een halszaak. Het is geen vijf voor twaalf meer, nee, het is al over twaalven. Wij zijn al te laat en ons rest nu de schade te beperken". The Riff wint Grote Prijs Van Nederland AMSTERDAM Het Haagse kwartet The Riff heeft zaterdaga vond in het Amsterdamse Paradiso de vijfde editie van de popmuzi kanten-wedstrijd De Grote Prijs Van Nederland gewonnen. De groep was noch van hun eerste plaats, noch van het bijbehorende geldbedrag onder de indruk. Zan ger/gitarist Jeroen van der Linden liet weten op een tweede plaats te hebben gerekend. Op die gedeelde tweede en derde plaats eindigden de Groningse reggae-groep Johnny Baby The Liberators en de uit Eindhoven afkomstige Bo/The Rude. Pagina 9: The Riff gaat zonder sterallures verder. CNVhonderden ontslagen bij Wilton Fijenoord SCHIEDAM De directie van de Schiedamse scheepsnieuwbouw- en scheepsreparatiewerf Wilton Fijenoord wil nog voor de jaarwisseling collectief ontslag aanvragen voor een aantal van de 2400 personeelsleden. Volgens be stuurder Benschop van de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft directeur Sluis de ondernemingsraad van Wilton al informeel ingelicht over de op han den zijnde ontslagen, mogelijk enige honderden. Sluis zou daarbij hebben aangekondigd dat hij deze week met formele plannen komt. Wilton zit door de algehele malaise in de scheeps nieuwbouw en de scheepsreparatie slecht in het werk. 20 PAGINA'S N HAAG Staatssecreta- Van der Linden van bui- landse zaken onderzoekt de gelijkheid om kinderen tot alf jaar te laten bijschrij- op het paspoort van hun Iers. De bewindsman doet onderzoek op verzoek van Kamer. Tot nu toe stond de atssecretaris op het stand- it dat kinderen tot vijf jaar jeschreven konden worden. der Linden maakte zijn eidswijziging het afgelopen ekeinde voor de AVRO-ra- bekend. „Eind deze week ur ik daarover een brief de Kamer. Ik doe het ui- ste maar het vergt enig on- zoek", aldus de bewinds- n. or de NCR V-radio liet de er Van Assen, directeur van KEP, het bedrijf dat de uwe paspoorten maakt, we- dat het bijschrijven van ideren ouder dan vijf jaar en enkel probleem is. „Het een ambteliike beslissing", i hij, waarbij hij wel wees op financiële consequenties. Zo [rijgthet rijk minder geld uit sSbinnen. Bovendien is bij rekenen van de kostprijs het paspoort (J 27,50) uit- tan van een bepaalde afzet, gina 3: Invoering nieuw spoort in de loop van fe- jssische chauffeur opt grens over LO De Noorse 1 politie hoort momenteel een Rus- :he buschauffeur, die lo- id door bossen en over be en rivieren naar Noorwe- is uitgeweken. Volgens de itie klopte de man vrijdaga- ïd op de deur van een wo- g in de grensplaats Svan- Hij kreeg een kop koffie werd vervolgens door de atselijke politie meegeno- :n. In dit noordwestelijke )ied van de Sovjetunie lig- i grote militaire bases. De :ns wordt zwaar bewaakt en is in de jaren tachtig nog !t voorgekomen dat iemana deze wijze uit de Sovjetunie het Westen is ontkomen. ■"■I (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De parle mentsverkiezingen van gis teren hebben België geen politieke duidelijkheid ge bracht. De grootste rege ringspartij, de Vlaamse christen-democraten (CVP), verloor zes zetels. Deson danks heeft de centrum rechtse coalitie met 110 van de 212 kamerzetels een kleine meerderheid behou den. Als gevolg van deze uitslag houden politieke waarne mers in België rekening met een langdurige en ui terst moeilijke kabinetsfor matie. Grootste vraag daar bij is uit welk politiek kamp koning Boudewijn een formateur zal kiezen. Weliswaar is de CVP de grootste partij gebleven, maar het forse verlies kan niet worden genegeerd. In het Vlaamse gewest werd de christen-democratische nederlaag voor een deel goedgemaakt door liberale winst. De Vlaamse sociaal democraten wonnen min der dan verwacht. In Wal lonië was er winst voor de sociaal-democraten, een ze tel verlies voor de christen democraten en zetel libe raal verlies. De groene par tijen, Agalev en Ecolo, wonnen in beide gewesten; de Volksunie in Vlaande ren bleef ongeveer gelijk. Overigens is de winst van de Waalse socialisten uit eindelijk kleiner dan gister avond nog gedacht: vijf in plaats van zeven zetels. De liberalen gaan er landelijk twee zetels op vooruit. Dat succes kan op rekening worden geschreven van de jonge vice-premier Guy Verhofstadt, die in Gent de prestigestrijd met premier Martens in zijn voordeel be slechtte. Door de uitslag zijn de soci alisten de grootste „politie ke familie" in het land ge worden. Vandaar dat ook rekening wordt gehouden met de benoeming door de POLITIEKE IMPASSE DREIGT IN BELGIË koning van een socialist! sche formateur. De Waalse socialisten-leider Spitaels, de grote winnaar van de verkiezingen, wordt ge noemd als kandidaat-pre mier. Een groot probleem is echter, dat hij geen Vlaams spreekt. Pagina 6: Positie Happart is sterker dan ooit. Landing in winkelstraat Elf dagen nadat hij zijn eerste solovlucht had gemaakt, huurde de Amerikaan John Noble (foto) een éénmotorig vliegtuigje en maakte een vlucht boven Buena Park in Californië. Toen het toestel on verwacht hoogte begon te verliezen, moest Noble landen in een winkelstraat. Daarbij raakten al leen een verkeersbord en het zenuwenstelsel van de piloot licht beschadigd. foto: ap VERENIGDE STATEN: WASHINGTON De Verenigde Staten hebben krachtig gewaarschuwd tegen de eventuele statione ring van moderne Sovjet-wapens in Nicaragua. Met name de levering van MiG-gevechtsvliegtuigen zou door Washington worden beschouwd als als een „direc te bedreiging" van de veiligheid in Midden-Amerika. „Dit zou niet in het belang zijn van de Sovjet-Amerikaanse be trekkingen noch in het belang van de volkeren van Centraal- Amerika. Wij zouden de introductie van ultra-moderne Sovjet wapens in dit gebied beschouwen als een ernstige zaak", ver klaarde generaal Colin Powell, president Reagans nationale-vei- ligheidsadviseur. In een gesprek voor de Amerikaanse televisie weigerde Powell te zeggen of de VS militair zullen ingrijpen als er MiG's worden gestationeerd in Nicaragua. Enige dagen geleden verklaarde de Nicaraguaanse minister van defensie, generaal Humberto Ortega, dat Nicaragua zijn strijd krachten wil uitbreiden van 250.000 tot 600.000 man en ze wil uit rusten met MiG's. Daarmee zou een vijfde deel van de Nicara guaanse bevolking (ruim 2,5 miljoen mensen) militair zijn. Vol gens Ortega is deze versterking van de troepenmacht nodig als voorzorgsmaatregel tegen een mogelijke Amerikaanse invasie. In een interview met de Washington Post heeft de Nicaraguaanse president Ortega het plan van zijn broer van de hand gewezen. „Het gaat om een voorstel dat het leger aan onze regering heeft gedaan, maar die is er niet op ingegaan", aldus Daniel Ortega. In de Dominicaanse Republiek is vanmorgen de tweede onder handelingsronde tussen de Sandinisten en de Contra's uitgesteld. Het ziet ernaar uit dat de bijeenkomst nu woensdag of donderdag zal plaatshebben. PTT biedt uitkomst voor leden- adminstratie r.-k. kerk Brede manifestatie tegen anti- Nederlandse bergers blussen brand op gifschifi Leidse Groenoordhallen over paar jaar winstgevend Noordwijkse erepenning voor oud burgemeester Bonnike Handen vol geld voor omzetting NOS in NOB WK-kans Nederland groter via extra competitie Badminton- spelers Santosa en Van de Knaap besluiten tijdperk Coene Noordwijk weer bij titelkandidaten TOP volgt SCO tot de rust WASHINGTON - Een experimentele bloedproef om kanker op te sporen heeft in de VS* in 95 van de gevallen betrouw bare aanwijzingen gegeven. De proef maakt gebruik van ternspin-resonantiespectroscopie, een methode waarbij inergie uit de celkernen de verschillende bestanddelen van iet bloed zichtbaar maakt. Daarbij kunnen kleine afwijkin gen worden afgelezen. De methode geeft ook goedaardige lumoren aan, maar onderscheidt deze van kwaadaardige. Ook ziekten waarbij geen sprake was van tumorgroei wer den door zijn apparatuur zichtbaar gemaakt. OORDWIJK Hotel Royal de Voorstraat in Noordwijk gistermorgen zwaar bescha- Id door een felle brand, die keuken geheel vernielde, schade wordt geschat op i paar ton. De brand werd i tien over half vijf ontdekt de in het hotel wonende [enaar, die in zijn bed wak- r werd door de rook die zijn tier binnen kwam. Enkele nuten later was de brand er ter plaatse, die anderhalf r nodig had om de brand onder controle te krijgen. Het nablussen duurde tot negen uur. De brand is vermoedelijk door oververhitting van een vrieskist ontstaan. Omliggende panden liepen geen schade op omdat de brand niet uitsloeg. In het hotel waren op het mo ment van de brand slechts en kele gasten aanwezig. Zij kon den op tijd worden gewaar schuwd en rustig naar buiten worden gebracht. Als gevolg van de brand is hotel voorlo pig gesloten. oor 10 mille aan eraden gestolen -IDEN Onbekenden heb- i zaterdag sieraden met een ale waarde van tienduizend gulden gestolen uit een flatwo ning aan de Sperwerhorst. De daders hebben een ruit ver nield om binnen te kunnen komen. In de nacht van zater dag op zondag is ongeveer 2500 gulden gestolen uit een flatwoning aan het Wagner- plein. De voordeur werd ver nield. HILVERSUM - Het Amerikaanse chemie-concern Du- pont heeft een snel en goedkoop procédé ontwikkeld om het Aids-virus in bloed vast te stellen. Dank zij deze vinding, de HIV-check, kan de huisarts binnen een kwartier vaststellen of iemand seropositief is. Dupont dat tal van vestigingen in Europa heeft, denkt dat het produkt binnen enkele weken in Nederland verkrijgbaar is. TNO zal deze nieuwe HIV-check in de loop van volgend jaar gaan gebruiken in Afrika. Vooral voor Derde Wereldlanden is de vinding een uitkomst. De microbioloog prof. Schellekens, medewerker van TNO, sprak in Vara's Achter het Nieuws waarin de uitvinding werd ge toond, van een grote stap voorwaarts. Het gaat om een doosje dat binnen een kwartier aangeeft of een druppel bloedplasma het virus bevat. Het doosje bestaat uit een aantal filters. Deze maken een langdurige laboratoriumbehandeling van het bloedplasma overbodig. Bloedplasma wordt verkregen door een hoeveelheid afgenomen bloed te centrifugeren. Het grote probleem tot nog toe betrof de bewerking die daarna plaatsvond in het laboratorium, een om slachtig, tijdrovend en dus duur proces. Nadeel van de HIV-check is volgens prof. Schellekens dat de test nogal eens vals positief uitvalt: de test wijst dan ten onrech te uit dat iemand seropositief is. Daarom is bij elke positieve uit slag toch weer een dure bevestigingstest op het laboratorium no dig. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag Iiebben we groente en vlees |5§3 in de aanbieding Prei, kilo Speklapjes, zonder zwoerd, C. QO kilo -mm m D.yO albert he,jn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. GEEN AKKOORD BIJ OPEC WENEN De ministers van de OPEC hebben nog geen akkoord bereikt over de prijzen en het produktieniveau in 1988. Vast staat dat de basisprijs op 18 dollar per vat blijft. De produktieverminde- ring zou echter zoveel problemen opleveren, dat mogelijk wordt besloten het bestaande niveau te handhaven. Dat zal volgens des kundigen leiden tot een daling van de olieprijzen. Lenzen vergeten: tegen vrachtauto SASSENHEIM Een Sas- senheimer vergat in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn contactlenzen in te doen toen hij in de auto stapte. Daar door zag hij om half een op de Industriekade een gepar keerde vrachtauto over het hoofd. Hij reed in volle vaart op het voertuig in. Een inzit tende raakte gewond en moest ter plekke door een arts worden behandeld. De duto liep zware schade op. DEN HAAG - Nederland heeft zich in de VN-Assemblee van stemming onthouden ten aanzien van een voor alle VN- landen bindend olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Dit blijkt uit een overzicht van de stem mingen in de Algemene Ver gadering, dat nu beschikbaar is gekomen. De Bondsrepu bliek en de drie Westerse lan den die in de V-raad het recht van veto hebben - de Verenig- dV< Staten, Engeland en Frank rijk - stemden tegen. Behalve Nederland onthielden België, Canada, de Ivoorkust, Grie kenland, Israël, Japan, Leso tho, Luxemburg, Malawi, Por tugal en Swaziland zich van stemming. Voor het verzoek stemden 138 landen, waaron der vier staten die deel uitma ken van de Europese Gemeen schappen: Denemarken, Ier land, Italië en Spanje. Bij acht stemmingen over ze- veo resoluties over de apart heid onthield Nederland zich viermaal van stemming en stemde het driemaal tegen. Nederland bracht een voor stem uit, over een resolutie die met slechts de stemmen van Engeland en de VS tegen werd aangenomen. Het ging hier om een vrij algemene pleidooi voor een dialoog met de werkelijke leiders van de zwarte meerderheid, terug trekking van de Zuidafrikaan- se troepen uit Angola, en het beëindigen van contacten op academisch, cultureel, weten schappelijk en sportgebied die steun voor de apartheid inhou den. Met Sinterklaas nog maar net achter de rug en Kerstmis in het vizier hebben we meestal even tijd om ons over van alles en nog wat te bezinnen. Dit hoekje van de krant biedt daar nu ook even gele genheid toe. En wel vooral voor degene, die - met het oog op de sport of anderszins - zojuist deze krant heeft gekocht en hem op zijn gemak wil gaan lezen. Wat zou u ervan denken dit blad dage lijks op uw knat of in de brievenbus aan te treffen? Zonder dat u die moeite moet doen om hem zelf steeds in de kiosk of bij de sigarenwinkel te gaan halen? Vooral als u straks na het lezen van de Sporttribune alweer constateert, dat u deze krant eigelijk dagelijks zou moeten lezen, is het de moei te waard de komende veertien dagen de proef eens op de som te nemen. Wellicht bent u in het nieuwe jaar ook een echte fan van de Leidse Courant ge worden. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaais: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ccidóc Sourant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1