Reizen hoeft niet meer, heel de wereld woont in Nederland Jersey in beweging 'VAN HUIS UIT SeidócSowont MAANDAG 14 DECEMBER 1987 PAGINA lj Jersey pak van Coco Chanel (exclusief v. Wordragen): groe ne polo, rood met wit afgezet vest: paarsblauw overvest op kort zwart rokje. FOTO: PR Jersey is 'eert ma teriaal dat alle ontwerpers inspi reert. Vrouwen geven zich er ook graag aan over. De stof voegt zich wervend om alle lichaamsdelen. Nieuwe indus trieën en technie ken maken jersey toegankelijker voor iedereen. Het is lieftallig, rek- en aaibaar. Met een vleugje Lycra erdoor ge mengd behoudt het vormvastheid waar dit bijvoor beeld in de schou derpartij nodig is. Maar de kunstve zel tast de plooi baarheid van het materiaal, nodig voor plooiende draperietjes in wikkeltops of rokjes, niet aan. Jersey laat zich altijd soepeitjes verwerken tot meerdere, zelfs plissé-achtige plooien op lijfjes. Vallingen die uit de taille komen worden vaak even boven de knie op een band vastgezet. Het ef fect is qua vorm dan vergelijkbaar met lampions die in Chinese op tochten worden meegedragen. Coco Chanel ont dekte in de jaren twintig de stof jersey, die vóór die tijd alleen voor ondergoed werd gebruikt. Er waren jersey hempjes, onder- blouses, lange on derbroeken (voor mannen) en tri- co t-achtige broek jes met pijpjes voor vrouwen. Met jersey in de mode voerde Coco de vrouw naar de sweater- look! De meest betekenings volle ontwerpen maak ten gebruik van jersey zonder zo men aan de rok en met simpel toegeknoopte panden of uit de plooival wegstro mende sjerpen of asymmetrische kraagvolumes. De Engelse Jean Muir is beroemd om haar jerseys. Van Chanel dit seizoen ook meer delige ultra^ korte pakjes met vest, polo en zeer korte tot knielange rok. Daarbij worden dan „leggings" voetloze maillot) gedragen. Het zijn prachtig ge stroomlijnde kle ren waarvan elke vrouw droomt. Jersey onver- schrijdt de gren zen van sportief naar chic. Yves St. Laurent maakte voor zijn herfst/winter col lectie prachtige sluike jersey tu- nieke, zo recht als een spijker op een rechte knielange (of knievrije) rok. In 1988 worden de jersey tunie ken feller van kleur en zullen vaak samen gaan met een kort strak leren rokje. In Engeland zijn al jersey voorjaar spakjes gesigna leerd (Joe Casely- Hayford) met eni germate ronde schouders, met over het toege knoopte jasje twee uit de schou derlijnen voort komende losse panden die op de maag in elkaar worden gedraaid. Jersey is een spannend materi aal, dat momen teel in alle seizoe nen een rol van betekenis vervult. TINY FRANCIS Vreemde landen zien en andere culturen ontdek ken. Mensen ontmoeten die vanuit een totaal an dere achtergrond in het leven staan wie houdt daar niet van. Met graag te betalen we duizenden en duizenden guldens om een trektocht door Marokko te kunnen ma ken, een bootreis over de Nijl of nog sjieker een culturele reis naar de overblijfselen van de Inca-beschaving. En nog jaren later vertellen we dan van die keer dat we in het oude Fez door zo'n alleraardigste familie werden uitgenodigd om couscous te eten. Weet je nog hoe Mohammed ge woon met zijn hand dat vreselijk taaie rundvlees uit de schaal greep? Het jou aanreikte en jij er net zo lang aan moest trek ken en sjorren totdat het vlees in tweeën scheur de? Weet je nog die kin derloos gebleven eerste vrouw van Mohammed? En zijn tweede vrouw, die hem wèl vier kinde ren had geschonken, en met wie die eerste toch kennelijk heel goed kon opschieten? Weet je nog die oudste zoon, die zo trots was op de islam? Andere culturen ontdekken, mensen ontmoeten met een levenswijze die sterk afwijkt van de jouwe het is boei end. Maar het is wat merk waardig om daartoe duizen den kilometers af te leggen, helemaal naar Mohammed, in de Rue Hassan II num mertje 14 te Fez, als Móham- meds broer gewoon bij jou in de straat woont. En daar woont-ie! Nou vooruit, als je vakantie geld een reisje naar Marokko toelaat, zal Mohammeds broer vermoedelijk een paar straten verder wonen. Maar in ieder geval woont-ie in de zelfde stad. Je ziet hem dage lijks. Op straat, in de tram, in de supermarkt. Maar die broer wordt genegeerd. Of is het een kwestie van verlegenheid? Een kwestie van: het wel leuk vinden om met buitenlanders in contact te komen, maar niet weten hoe. Gewoon aanbellen bij een Marokkaan, Turk, Ira niër, Kaapverdiaan, en zeg gen dat je kennis wilt maken dat is toch ook een beetje raar. Misschien heeft zo'n man of vrouw of gezin daar in het geheel geen behoefte aan. Mevrouw Aysha Shawes, een 44-jarige huismoeder uit het Koerdische gedeelte van Iraq, thans woonachtig op ze ven hoog aan de Florens van Brederodelaan in Zoeter- meer: „Ik zou juist dolgraag in contact komen met Neder landers. En mijn man en kin deren ook. Hier in de omge ving van Zoetermeer Den Haag, Leiden, Delft ken nen we gelukkig wel een paar Koerdische families, maar verder staan we toch heel geïsoleerd". Aysha's echtgenoot Newroz Shawes, eveneens 44: „De kinderen maken op school vriendjes en vriendinnetjes, maar voor ons is het veel moeilijker om Nederlanders De familie Shawes vluchtte vanuit de Koerdische bergen in Iraq naar de Florens van Brederodelaan in Zoetermeer. Staan de van links naar rechts: tante Behaya (51), vader Newroz (44) en moeder Aysha (44). Zittend van links naar rechts de kinde ren Agrin (15), Rastgo (9), Ahang (17) en Awring (14). FOTO: CEES VERKERK te leren kennen. Als daar voor op een of andere manier gelegenheid zou zijn, zou ik dat geweldig vinden". Portie yaprag Zó geweldig vinden Aysha en Newroz alleen al het sim pele bezoek van de verslag gever, dat deze, voor hij er goed en wel erg in heeft, met het hele gezin rond de eetta fel is verenigd en van een royale portie „yaprag" geniet. Druivenbladeren, gevuld met rijst en gehakt. Plus aubergi nes, paprika's, spaanse pe pers, uien, een mager run derlapje en als drank een eigengemaakt soort karne melk. „Lekker?", informeert de 51-jarige zus van de heer des huizes, Behaya Shawes. Heel lekker!. Bij de familie Shawes zijn we terecht gekomen via de Haagse, aan de kerken ge lieerde, werkgroep „Vlon der". Een groep vrijwilligers die het voor ons land unieke initiatief heeft genomen om op te treden als „vriend schapsmakelaars" tussen Ne derlanders en hier te lande verblijvende vluchtelingen. Bedoeling is dat Nederlandse gastheren en -vrouwen de vluchtelingen met raad en daad bijstaan, hun wat gezel ligheid bieden en hen gelei delijk aan wegwijs maken in de Nederlandse samenleving. Van de kant van de vluchte lingen is daaraan grote be hoefte, aldus de ervaring van „Vlonder". Na vaak zeer bar re avonturen komen deze mensen doorgaans berooid in ons land aan, en belanden vervolgens veelal als een ling op een kamer in een heel eenzame situatie. Een Nederlandse vriend(in) of een Nederlands gastgezin is dan een enorme steun. Nachtmerries Van de andere kant is het voor reislustige Nederlanders heel leuk om op deze simpele en spotgoedkope manier in contact te komen met verte genwoordigers van de Afri kaanse cultuur of de Iraanse of, zoals wij nu, de Koerdi sche. Hoewel leuk? De mensen zijn leuk ja, maar de nacht merries die ze doorgaans ach ter de rug hebben voor ze op Schiphol aankomen, wakke ren de eetlust nauwelijks aan. Vader Newroz Shawes, ter wijl hij toch nog maar („U moet goed eten!") een paar gevulde wijnbladeren op ons bord lqgt: „Mijn gezin en ik woonden tot april van dit jaar in de bergen in het noor den van Iraq, een gebied dat onder controle staat van de Koerdische vrijheidsstrijders. Zelf was ik één van die 'peshmerga'. In april voerden de troepen van de Iraakse machthebber Saddam Hoes sein een chemisch bombarde ment op onze streek uit. Van ons gezin is daarbij gelukkig niemand gewond geraajct. Maar we durfden toch niet meer in dat gebied te blijven en we zijn toen, met duizen den anderen, naar Iran ge vlucht. In Iran was nauwe lijks voedsel, geen medische verzorging, geen onderwijs, dus daar moesten we ook weg. We hadden voldoende geld om de nodige steekpen ningen te kunnen betalen en daardoor konden we na twee maanden naar Syrië vluch ten. Mijn vrouw, mijn zuster, mijn twee dochters, mijn twee zoons en ik. Met behulp van een vals paspoort kregen we in Syrië binnen een week een visum naar Bulgarije. In Bulgarije hebben we een tic ket gekocht naar Nederland, en op Schiphol hebben we politiek asiel aangevraagd. Die aanvraag is nu in behan deling". Fierheid Het gebruik om na afloop van de maaltijd nog een tijdje na te tafelen is onder Koer den onbekend. Zodra de laat ste hap „yaprag" is doorge slikt, staat iedereen onmid dellijk op. Terwijl de vrou wen thee serveren, laat Ne wroz met onverbloemde fier heid foto's zien waarop hij met het geweer over de schouder staat afgebeeld te midden van andere Koerdi sche guerilla-strijders. „De Koerden zijn een volk van zo'n 20 miljoen mensen die wonen in een gebied dat tot vijf verschillende staten behoort: Syrië, Turkije, de Sovjet-Unie, Iran en Iraq. In elk van die staten vormen de Koerden een minderheid. Soms worden ze min of meer getolereerd, in andere perio den worden ze krachtig on derdrukt. Hun uiteindelijke ideaal is een vrij Koerdistan, en daarvoor heb ik me ook altijd ingezet. Lange tijd heb ik dat met politieke middelen kunnen doen. Ik was burge meester van Doukan, een plaatsje met 40.000 inwoners. De weerstand die mijn poli tieke oppositie bij de Iraakse machthebbers opriep, werd geleidelijk aan groter. In de herfst van 1978 kwam ik tot de conclusie dat het zo niet langer kon en ben ik de ber gen ingetrokken om me aan te sluiten bij de vrijheidsstrij ders". Zeer welkom Met als uiteindelijk gevolg dat hij nu, met de zijnen, vanaf zeven hoog in Zoeter meer over een flatlandschap uitkijkt in plaats van over een lieflijk Koerdisch dal. Met die Zoetermeerse wo ning mag hij trouwens in zijn handjes knijpen. De meeste vluchtelingen worden opge borgen in aanzienlijk naar- geestiger onderkomens. Zijn zoon Rastgo (9) heeft inmid dels op school vriendschap gesloten met de Marokkaanse klasgenoot Said. Maar zoals gezegd: voor volwassenen is het leggen van contacten veel moeilijker. Sinds december vorig jaar heeft de werkgroep Vlonder, die opereert in de Haagse re gio, zestien Nederlandse ge- zinneri en individuen in con tact gebracht met vluchtelin gen als bijvoorbeeld de fami lie Shawes. En met succes. Tot nu toe is nog geen enkele vriendschap doodgebloed of anderszins mislukt. Neder landers die zin hebben om van de diensten van de werkgroep groep gebruik te maken, zijn zeer welkom. Het aantal vluchtelingen- contactzoekers is veel groter dan het aantal geregistreerde Nederlandse belangstellen den. Wat dus heel vreemd is als men de Nederlandse reislust in aanmerking neemt. Om verre landen te bezoeken, vreemde culturen te leren kennen, reizen we de hele wereld af. Een gastvrij ont haal bij een familie in Urud op Bali of bij de burgemees ter van Doukan in Iraq, geldt als een ijzersterk verhaal dat nog jaren verteld wordt. En zoiets is ook leuk. Maar waarom zou die burgemees ter minder interessant zijn, nu hij in Zoetermeer woont? Goed beschouwd, zijn verre reizen overbodig geworden. Heel de wereld woont in Ne derland. WILLEM SCHEER Wie in zijn eigen regio een vluchtelingen-contactgroep wil opzetten of wie, in de Haagse regio, kennis wil ma ken met vluchtelingen, mag Joke Breure bellen. Telefoon: 070 61.43.51. Psoriasis, meer vooroordeel dan ziekte Alles slijt. Kleren slijten, dingen slijten en al staan we er niet zo bij stil, ook onze huid slijt want elke dag wrijven we er een laagje van af. Als ons lichaam niet steeds nieuwe huid zou maken dan ver dwenen wij op de duur als een to verbal in de mond van de tijd zo maar in het niets. Dat aanmaken van nieuwe huid gaat heel, subtiel: het lichaam maakt niet méér huid bij dan no dig is, ook niet minder, maar pre cies genoeg om de dagelijkse slijta ge goed te maken. Bij veel mensen, heel wat meer dan wij denken, gaat dat mis. Die maken meer huid aan dan nodig en dat te veel bladdert er op een gegeven mo ment af in de vorm van glinste rende schilfers, met achterlating van scherp omschreven, landkaar tachtige, vaak helrode vlekken, meestal op knieën, elleboog of in het haar en als het tegenzit zelfs over het hele lichaam. Psoriasis heet deze huidaandoening, of ook wel 'schubziekte' en Vestdijk noemde het in zijn gelijknamige boek „Het Glinsterend Pantser". Psoriasis is misschien de minst be kende volksziekte. Liefst een mil joen Medelanders heeft er aanleg voor, 300.000 mensen hebben er last van en 10.000 weer zo erg dat ze zich nauwelijks in het openbaar durven vertonen. Want dat is het beroerde van psoriasis, het is dan wel in de overgrote meerderheid van de gevallen volmaakt onschul dig, maar het zit aan de buiten kant. Iedereen kan het zien. Om dat weinig mensen ook weten wat ze zien, liggen de verkeerde con clusies voor de hand: mensen ver warren psoriasis met schurft (wat het niet is), denken dat psoriasis- patiënten zich te weinig wassen (wat niet het geval is), of dat deze huidaandoeninig besmettelijk is (en dat is het niet). Psoriasis heb ben is niet zozeer lijden aan de ziekte, dan wel lijden aan de an der, en de ander, zo wist Sartre te vertellen, is de hel. Geen wonder dat veel patiënten hun kwaal liever geheim houden en zich in de meest letterlijke zin niet bloot geven. Je ziet ze niet, terwijl in een volle bus toch min stens één iemand zit met deze kwaal. Je moet wel erg sterk in je schoenen staan om je het onuitge sproken commentaar van de me deburgers niet aan te trekken. Dat blijkt al een beetje uit het taalge bruik van de patiënten zelf. Als de plekken tijdelijk verdwijnen dan zeggen ze dat ze 'schoon' zijn. Het oordeel van de medeburgers is als het ware in hun taalgebruik geslo pen, want hoe zie je eruit als je niet 'schoon' bent? Precies. De precieze oorzaak kent men niet, een afdoende behandeling is er niet: psoriasis is een bezit voor het leven. Wel is er een arsenaal van middeltjes en kuren, wat een slecht teken is, want hoe meer middelen hoe hopelozer de kwaal. Tot voor tien jaar bestond de be handeling vooral uit de klassieke behandeling met zalven met daar in teer of acetylsalicylzuur (het werkzame bestanddeel van aspiri ne) en niet te vergeten de weldadi ge werking van de zon. Helaas gaat voor psoriasispatiënten de zon niet voor niets op, want wil je je een beetje ruim in het zonlicht ba den dan moet je verre reizen ma ken. De Dode Zee is een geliefd en befaamd kuuroord. Het daar ruim schoots voorradige ultra violette licht zet een rem op de overmatige celdeling in de huid, maar anders dan veel mensen denken heeft het zoute water geen enkele invloed. Een paar jaar geleden heeft een huidarts dat eens uitgezocht. Hij 'deed bij 25 patiënten proeven waarbij een arm in een bak met zout water en een arm in leiding water werd ondergedompeld en kon na zes weken behandeling geen enkel verschil tussen beide armen constateren. Maar toch. De laatste jaren is men er in geslaagd om effectievere be handelmethodes te ontwikkelen. De behandeling met methotrexaat bijvoorbeeld, een antikankermid- del dat in dit geval het ongecon troleerd delen van de huidcellen remt. Het spul heeft helaas nogal wat bijwerkingen zodat alleen voor zeer ernstige gevallen wordt gebruikt. Eleganter is de zogehe ten PUVA-methode. De patiënten krijgen eerst een middel toege diend, psoraleen, en worden dan met ultraviolet licht bestraald. Het aardige is dat het psoraleen alleen werkt bij aanwezigheid van dit UV-licht, zodat de cellen van de huid wel, maar andere lichaams cellen (bloedcellen en dergelijke) niet in hun deling worden geremd. PU VA en methotrexaat zorgden 10 jaar geleden voor een revolutio naire vooruitgang in de behande ling, maar sinds kort zijn er twee behandelingen bijgekomen die misschien meer beloven. In het Zwitserse Leysin is twee jaar geleden de zogeheten fumaar- zuur-therapie ontwikkeld. Onder zoek heeft uitgewezen dat mensen met psoriasis te weinig van dit zuur zouden aanmaken, zodat de lever de afvalstoffen in het li chaam niet af kan breken en in gewrichtskapsels en huid dumpt. Inderdaad komt psoriasis vaak sa men met een soort reuma voor - hetgeen pleit voor deze theorie - en ook schijnt men erg enthousiast te zijn over de resultaten, al is het nog te vroeg om conclusies te kun nen trekken. Een andere interessante theorie die ook een interessante therapie heeft opgeleverd is de volgende. Psoriasis is erfelijk, kinderen van deze patiënten hebben een kans van 1 op 4 deze ziekte ook te krij gen. Maar men weet niet goed of psoriasis veroorzaakt wordt door een erfelijke stofwisselingsstoornis die een afweerreactie uitlokt, of een erfelijke afweerstoornis met een stofwisselingsstoornis tot ge volg. Kip of ei?, men is daar niet uit, maar zoveel is zeker: ciclospo- rine, een spul dat dokters gebrui ken om afweerreacties bij trans plantaties te onderdrukken, helpt in lagere dosis ook tegen psoriasis. Er is één maar: het spul heeft bij werkingen. Op dit moment loopt een internationaal onderzoek om te kijken of het middel beter is dan de kwaal. Ik houd u op de hoogte. door Joke Forceville-Van Rossum c Pasto(o)r Joh. 21,15 Het is natuurlijk een goede zaak dat wij, gelovigen, zo en dan worden opgeroepen gebed. Tot gebed om roepingen voor de herderli taak in de Kerk bijvoorbee Het is goed dat wij ons realiseren hoezeer Gods genade in ons werkzaam it zijn. Hoe intens we daarom ook moeten vragen. Daarin eh daarna blijft dan wel gelden dat wijzelf wegen I moeten zoeken om uit de impasse van het toenemen. priestergebrek te geraken, gaan vandaag maar even voorbij aan het brandend vraagstuk van het verplicht celibaat. Een oplossing daarvoor lijkt nog lang nie zicht. We zullen intussen m andere mogelijkheden moe verkennen. Met dat „we" bedoel ik de kerkhiërarchu de gelovigen samen. Ook gelovigen is er immers alk aan gelegen dat ze een „aanvoerder" van de kudó een pastor houden om hen de weg voor te gaan. Ik bt de situatie overziend, in h mate ontmoedigd dat dan j; op dit moment zoveel aandacht eraan wordt best dat kerkjuridische zaken blijven zoals ze altijd ware Of dat zaken die - in heili dienstbaarheid aan het got overigens - een nieuw ver hebben gekregen, nu weet worden teruggebogen. Laa mij dit toelichten. Er besta een Algemeen Reglement i al de Nederlandse bisdomi met betrekking tot het bes van een parochie. In de bisschoppenconferenties v april en juni zijn de voorstellen besproken om Reglement aan te passen het Nieuwe Kerkelijk Wetboek (de Codex). Dat Wetboek is in 1983 van ki geworden voor de hele katholieke wereld. Kerkjuristen hebben in opdracht van het episcopa aanpassingsvoorstellen dat opgesteld voor de bisschoppenconferentie, ec zonder contact daarover o nemen met de basis. Het Kerkelijk Wetboek schrijf voor dat „in alle gevallen priester die als pastoor van parochie is benoemd, voorzitter is van het bestu Er moet weer duidelijk onderscheid worden gema tussen wat de eigenlijke ta van een kerk- of parochiebestuur, te weten materiële beheer en de mogelijkheid (let wel: de mogelijkheid) te adviseren over pastorale aangelegenheden. De past als voorzitter van het besl moet niet extra worden bt de feitelijke gang van zak dient zo min mogelijk gewijzigd en de plaats vai vice-voorzitter een duidel accent te krijgen. De kerkjuristen hebben over, langere termijn de zaak uitgevogeld, zonder ruggespraak met de basis slechts enkele maanden k om te reageren. Die laatst voelt zich voor het blok In diverse bisdommen wó heftig geprotesteerd. Ons priesterbestand vergrijst, s Steeds meer pastores moe behalve de eigen pa roe hit tweede in de buurt mede behartigen. Emeritaat, zie overlijden dunnen de gelederen voortdurend. Aanwas is er nauwelijks Moeten pastores dan min principieel aan het hoofd meerdere besturen staan: leken er werkelijk alleen de R.K. Kerk in financiê bouwtechnische zaken te adviseren? Met boven ziel in die gevallen nog een uiteindelijk beslissingsrec van de pastorHebben le niet recht op een eigen inbreng in het bestuur, rt dan die van klusjesman! moeten zuinig zijn op om priesters en hun zoveel mogelijk uit handen nem Ze moeten niet als voort worden opgezadeld met allerlei nodeloze verantwoordelijkheden. 1 gaan waarachtig niet zon hun boekje te buiten. Ze willen in deze tijd wel w een pastor. In diens taak zullen ze meewerken. Dl buigen ze zich ook graag facetten van wezenlijk, onverkort kerk-zijn, gelovigheid. Vanuit hun i in-de-wereld hebben ze belangrijke bijdragen te leveren. Velen voelen zit niet gelukkig met de terugkeer van de „ouder pastoor".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10