Nederlandse bergers bij gifschip op Spaanse kust Valkuilen voor Westen na tekenen IN NAVO-landen verbaasd over raket-aantallen Kabinet-Martens lijkt zijn meerderheid kwijt ETA richt bloedbad aan bij woonkazerne Guardia Civil BUITENLAND EeidócSouoont ZATERDAG 12 DECEMBER 1987 PAGINA (Door Frangois Heisbourg) LONDEN Het INF- akkoord, dat de afgelo pen week in Washington werd ondertekend, heeft een einde gemaakt aan de dreiging van de Russi sche SS-20-raketten te gen West-Europa. Dat is een belangrijk winst punt. Maar deze vermin dering van de Russische dreiging had een hoge prijs: de verwijdering van de Amerikaanse Pershing-II en kruisra ketten van de Westeuro- pese bodem. Sommige pessimisten menen dat het INF-akkoord een aantasting vormt van de tac tiek van het „flexibele ant woord" van de NAVO-lan den op een onverhoopte Rus sische aanval. Dat „ant woord" behelst het vermogen om een dreiging uit het oos ten tegen te gaan, zonder dat direct moet worden overge schakeld op de allesvernieti gende strategische kernarse nalen van de Amerikanen. Evenmin leidt het INF-ak koord automatisch tot een ontkoppeling van de Ameri kaanse en Westeuropese vei ligheid. En ook heeft het ak koord over de afschaffing van de raketten voor de mid dellange afstand in Europa geen ingrijpende gevolgen voor de militaire balans tus sen Oost en West. Zorg Toch heerst er in Europa eni ge zorg over de toekomst van zowel het NAVO-bondge- nootschap als van de Euro- pees-Amerikaanse relaties. Die zorg ontstond vooral na de top in Reykjavik eind 1986. Daar werden, voordat de besprekingen vastliepen op het SDI-onderzoek, -zon der overleg met Westeuropa beslissingen genomen die verregaande gevolgen had den voor de Europese veilig heid. En ook na de onderte kening van het INF-akkoord blijven er twijfels. Zoals over de samenhang tussen het zonder meer wegstrepen van een hele categorie kernraket ten en de onderliggende filo sofie over wat „veiligheid" precies zou moeten inhouden. Europeanen, met hun histo rie vol oorlog en vernieti ging, zijn nu eenmaal be vreesd voor ingrijpende ver anderingen in de strategische verhoudingen. Zo is er ook de angst voor het afglijden naar steeds verder gaande „nul-opties" voor de kernraketten in Europa. Komt na de nul-opties voor de raketten voor de middel lange afstand (500-1000 en 1000-5000 kilometer) ook een afschaffing van de kernra ketten voor de kortste af stand in beeld? Voor sommi gen i& het wellicht een aan vaardbare uitkomst van de onderhandelingen. Maar het is dwaas te denken, dat zo'n ingrijpende verandering in de strategische verhoudingen niet op zijn minst grote risi co's met zich mee brengt. Het is zaak dat nu het INF- akkoord is ondertekend, se rieus nagedacht wordt over de weg die het Westerse bondgenootschap moet gaan, en de doelen die het daarbij voor ogen staan. Een van de punten van discussie is de vermindering van de con ventionele bewapening. De Sovjetunie heeft onlangs er kend dat er een scheve ver houding bestaat ten nadele van het Westen. Maar als het tot troepenverminderingen komt, is het zaak dat de Amerikaanse troepen niet versneld uit Europa worden teruggetrokken, als men ten minste de koppeling tussen de Europese en de Ameri kaanse veiligheid in stand wil houden. Bij de onderhandelingen mo gen de geallieerde troepen in West-Europa niet op één lijn worden gesteld met de Sov jettroepen in Oost-Europa. Er is immers geen andere reden voor de aanwezigheid van Russische troepen in bijvoor beeld Tsjechoslowakije dan het onder de duim houden van de bevolking. (De auteur is directeur van het gezaghebbende Internationale Instituut voor Strategische Studies in Londen.) Puur symbolische troepen reducties kunnen ook het best vermeden worden. Als er werkelijk bezuinigd moet worden en waarschijnlijk willen de Russen dat ook is een vermindering van de Sovjettroepen van ruim twintig procent wenselijk. Maar het belangrijkste is dat conventionele wapenvermin deringen volgens een over koepelend concept gevoerd worden. Er is geen enkele re den waarom het Warschau Pact recht zou hebben op meer materieel en meer een heden dan het Westerse bondgenootschap. Ten slotte moet ook rekening worden gehouden met de grenzen van wat met con ventionele ontwapening be reikt kan worden. De nucle aire afschrikking, de strategi sche koppeling tussen de Verenigde Staten en Europa en de promotie van Oost- West samenwerking blijven een betere garantie voor de stabiliteit, dan de afschrik kende werking van een con ventionele confrontatie in een kernwapenvrij Europa. Valkuilen Daarom is het meest riskante terrein van eventuele verde re onderhandelingen dat van de kernraketten voqr de kortste afstand in Europa. Daar liggen twee valkuilen. De eerste is de zogeheten „derde nul-optie", het af schaffen van de raketten met een bereik tot 500 kilometer. Om nog maar te zwijgen over de „vierde nul-óptie de vol ledige afschaffing van alle Amerikaanse korte-afstands- raketten, inclusief de tacti sche geschutstukken en de tweevoudige draagraket (die zowel kern- als gewone ra ketten kan vervoeren). Dit zou niet alleen buitengewoon lastige contróleproblemen met zich meebrengen een kernbom is immers gemak kelijk in een koffer te ver bergen maar zou ook tot een kernwapenvrij gebied in Midden-Europa leiden. Het valt te betwijfelen of in zo'n situatie de tacktiek van de NAVO van het flexibele antwoord en de vooruitge schoven verdediging zijn vol te houden. Met name de uit schakeling van tactische kernwapens zou kunnen lei den tot het vertrek van de Amerikaanse strijdkrachten, die immers door die kernwa pens beschermd worden. By het leggen van een ver band tussen de vermindering van korte-afstandsraketten en de vermindering van con ventionele wapens doemt het gevaar op van het „afglijden naar steeds verdergaande nul-opties". Als deze logica éénmaal geaccepteerd wordt, zou die uiteindelijk kunnen resulteren in een totaal kern wapenvrij Europa. Verbetering Aangezien het tegelijkertijd ook bijzonder moeilijk zal zijn om de belastingbetalers ervan te overtuigen dat ze meer moeten gaan betalen voor de conventionele defen sie, zouden alle NAVO-lan den eens goed moeten bekij ken hoe ze hun defensie kun nen „verbeteren" in plaats van „vergroten". En vanuit een strategisch oogpunt nog veel belangrijker; de NAVO zal met z'n aanpak van een mogelijke Amerikaanse troe penvermindering in Europa moeten bewijzen, dat het in staat is veranderingen te ver werken zonder er zelf aan onderdoor te gaan. Om zo'n periode van veran deringen te doorstaan, zullen twee initiatieven genomen moeten worden. Ten eerste is het hoog tijd dat de NAVO grondig de balans opmaakt van de algehele strategie in theorie én in praktijk. Een taak die toevertrouwd zou kunnen worden aan een „wijze man". In 1989, na de presidentsver kiezingen in de VS en Frankrijk, zouden de leden van de NAVO om de tafel moeten gaan zitten om ge coördineerd te reageren op alle initiatieven die de crea tieve en bekwame Sovjetlei ding onze kant opstuurt. Tegelijkertijd moeten de Eu ropeanen doorgaan met het versterken van de zogeheten Europese pilaar binnen de NAVO. Daarbij mogen echter absoluut géén signalen naar Washington uitgaan, die de ontkoppeling zouden versnel len en die onnodige transat lantische spanningen veroor zaken. Het moet mogelijk zijn om specifieke Europese actie- vormen te ontwikkelen die de NAVO versterken. Een versterking van Europa houdt niet automatisch een verzwakking van de NAVO in: integendeel! (c^The Times, Londen SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN (Van onze correspondent) BRUSSEL Verschil lende NAVO-landen hebben zich gisteren in Brussel verbaasd getoond over de veel hogere aan tallen middellange af standsraketten in Oost en West, dan waarvan tot voor kort werd uitge gaan. Die verschillen in aantal tra den aan het licht bij publika- tie van het INF-akkoord, dat de Amerikaanse president Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsjov eerder deze week in Washington onderteken den. Niet alleen in de Sovjet unie, maar ook in Westeuro pese plaatsingslanden bleken toen al hogere aantallen mid dellange afstandsraketten ge- station neerd dan steeds was gemeld, ook al waren deze raketten niet uitgerust met kernkoppen. Tijdens de Noordatlantische Raad, waar gisteren de Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz zijn NAVO-collega's uitvoerig in formeerde over de resultaten van de top, werd op die ver schillen in aantal niet verder ingegaan, maar later gebeurt dat wellicht alsnog. „We zullen daar misschien de komende maanden toch met de Amerikanen nog een ge sprek over moeten hebben", aldus na afloop van het be raad de Nederlandse minister Van den Broek. Ook hij was er niet van op de hoogte dat Washington lange tijd cijfers over geplaatste Amerikaanse en Russische middellange-af- standsraketten heeft ge noemd die niet klopten. De minister sprak zelf van „een nieuw feit". De vijf plaatsingslanden Nederland, België, West Duitsland, Italië en Enge land ondertekenden in Brussel officieel een verdrag, dat inspectie van hun bases door de Sovjets gedurende dertien jaar na ratificatie van het INF-akkoord regelt. Met Wörner komt „militair" aan politieke top van NAVO BRUSSEL De West- duitse minister van de fensie, Manfred Wörner, is gisteren officieel be noemd als secretaris-ge neraal van de NAVO in Brussel. Daar volgt hij op 1 juli 1988 de Brit Lord Carrington op. De benoeming komt niet on verwacht, daar Wörner de enige kandidaat was die overbleef na de terugtrek king van de conservatieve Noorse premier Kaare Wil- loch. Wörner heeft verklaard zijn benoeming te zien als een „teken van vertrouwen ten aanzien van mijn land". Met Wörner komt een man aan de politieke top van de NAVO, die in eerste instantie „militair" denkt. Hij wordt beschouwd als „havik", die een harde lijn tegenover het Oostblok voorstaat. Critici menen dat hij te vaak in mi litaire termen denkt en geen politieke „visie" heeft. Wör ner zal de eerste Westduitser zijn die deze post bekleedt in de geschiedenis van het Bondgenootschap. De. vorige secretarissen-generaal waren de Brit Lord Ismay (1952- 1957), de Belg Paul-Henri Spaak (1957-1961), de Neder lander Dirk Stikker (1961- 1964), de Italiaan Manlio Bro- sio (1964-1971), de Nederlan der Joseph Luns (1971-1984) en Lord Carrington (sinds 1984). Met gesloten ogen en getuite lippen begroette Sovjetleider Gorbatsjov gisteren DDR-leider Honecker. Vanuit de VS op de thuisreis naar Moskou kwam Gorbatsjov de leiders van het Warschau Pact in Oost-Berlijn op de hoogte stellen van de re sultaten van de top in Washington. FOTO: EPA (Van onze correspondent) BRUSSEL Het kabinet- Martens heeft na de ka merverkiezingen die mor gen in België worden ge houden vrijwel zeker geen meerderheid meer. Vooral het forse verlies van Mar tens' eigen CVP vijf De Belgische premier Wilfried Martens, die dreigt zijn meer derheid in het parlement te verliezen. FOTO: ANP procent ten opzichte vai de kamerverkiezinger van '85 is daarvooi verantwoordelijk. Een en ander blijkt uit twe* opiniepielingen, die aan d* vooravond van de Belgisch* verkiezingen door het rechts* weekblad Knack en het ster! tegen de CVP aanleunend* dagblad De Standaard zijn ge' houden. Volgens Knack staa' al vast dat de coalitie var Vlaamse en Waalse liberaler en christen-democraten haai meerderheid kwijt is. Volgen: De Standaard zal het uiteinde lijke stemgedrag van het no* steeds zeer grote aantal zwe vende kiezers (ruim 14 procen in Vlaanderen; bijna 19 pro' cent in Wallonië) de doorslaf geven. In de peilingen blijven d* Vlaamse liberalen ongeveei gelijk, en winnen de ander* partijen (Socialistische Partij Volksunie, Groenen en „kleir links"). In Wallonië gaat al leen de liberale PRL van vice- premier Gol achteruit, en blij ven de Waalse christen-demo craten van Gérard Deprez wier onbegrensde steun aan d« franssprekende oud-burge meester van Voeren José Hap part algemeen als oorzaak van de val van Martens-VI word! gezien, vrijwel gelijk. Wettelijk mogen in België sinds eind '85 de laatste dertig kalenderdagen voor nieuwe verkiezingen geen opiniepei lingen meer worden gepubli ceerd, maar Knack, De Stan daard en eerder La Libre Bel- gique hebben dat verbod wel bewust genegeerd. Nederland duur land in Europa BRUSSEL Nederland be hoort tot de „dure" landen in de Europese Gemeenschap. Dat blijkt uit cijfers die de EG- Commissie in Brussel gisteren heeft gepubliceerd. In Dene marken. de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en België moet de consument voor een zelfde „pakket" goederen en diensten meer neertellen dan in ons land. In alle andere EG- landen is dat „pakket" goed koper. Het goedkoopste is Por tugal. Vergeleken met de Ver enigde Staten zijn acht van de twaalf EG-lidstaten, waaron der Nederland, uitgesproken „dure" landen. Aandelen als smeerolie' MOSKOU De Rus sische econoom Niko- laj Sjmelev heeft in een artikel in het weekblad „Nieuwe Tijden" een pleidooi gehouden voor de openbare uitgifte van aandelen. Volgens de econoom, die zich al eerder kri tisch heeft uitgelaten over de Russische eco nomie, kan dit in het Oostblok nog altijd als kapitalistisch te boek staande financierings systeem de smeerolie worden voor de pere strojka, Gorbatsjovs beleid van politieke en economische hervor mingen. Uitgifte van aandelen en obligaties biedt de Sovjetburger de mogelijkheid om i zijn spaargeld produk- tief te beleggen. Daar naast hebben bedrij ven dringend behoefte aan nieuw bedrijfska pitaal. Volgens „Nieu we Tijden" heeft de Russische bevolking een bedrag van meer dan 200 miljard roebel aan „dood geld" op bankrekeningen staat. Achttal VN-dossiers is nog steeds zoek NEW YORK De Verenigde Naties heb ben in totaal 441 dossiers over oorlogsmis daden begaan tijdens de Tweede Wereld oorlog, waarvan werd gezegd dat zij wa ren verdwenen, teruggevonden. Acht dos siers zijn echter nog niet achterhaald. Er zal onder meer naar de dossiers worden gezocht in de archieven van het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag, bij die van het Neurenbergse Gerechtshof, in Po len en in de VS. De inhoud van de ver miste dossiers is niet bekend. De VN-ar- chieven over oorlogsmisdaden kwamen in maart 1986 voor het eerst na lange tijd weer in de belangstelling, in verband met de geruchten rond het oorlogsverleden van de huidige Oostenrijkse president, Kurt Waldheim. Libanese krant meldt vrijlating Amerikaan BAYRUT Het Libanese weekblad Ash-Shiraa heeft aangekondigd dat een van de acht in Bayrut ontvoerde Amerikanen spoedig zal worden vrij gelaten, omdat hij ziek is. De naam van de betrokkene werd niet ge noemd. Ash-Shiraa kreeg in novem ber 1986 bekendheid door de onthul ling van de geheime Amerikaanse wapenleveranties aan Iran. Recente berichten van de krant over gegijzel de buitenlanders in Libanon zijn ech ter onjuist gebleken. Behalve acht Amerikanen worden sinds 1985 in Libanon nog dertien andere buiten landers vermist: Vier Fransen, drie Britten, een Westduitser, een Ier, een Italiaan, een Indiër en twee wier naam en nationaliteit niet bekend zijn. OPEC niet akkoord over olieprijs WENEN De olieminis ters van de dertien OPEC- landen zijn er niet in ge slaagd tot overeenstem ming te komen over een uniform prijs- en produk- tiebeleid. Hierdoor zal de olieprijs, die momenteel gemiddeld achttien dollar per vat (159 liter) be draagt, waarschijnlijk ver der dalen. Belangrijkste geschilpunt is de eis van Iran om de prijs met 2,7 dollar te verhogen, maar alle andere leden zijn daar tegen. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA In de Spaanse stad Zaragoza wordt nog steeds gezocht naar mogelijke slachtof fers van de aanslag van de Baskische afscheidingsbe weging ETA op een woon kazerne van de Guardia Civil. Daarbij zijn zeker ;tlf mensen om het leven gekomen, onder wie vier kinderen. De zware autobom ontplofte [gistermorgen voor de woonka zerne van 46 gezinnen van le den van de Guardia Civil in Zaragoza. Vier kinderen van vier tot zeven jaar oud, drie [vrouwen en vier agenten wer den in de loop van de dag dood onder het puin vandaan gehaald. In totaal 34 mannen, vrouwen en kinderen raakten gewond. Op het moment van de ontploffing lagen de meeste van de 180 bewoners van het gebouw nog te slapen. Een ETA-terrorist zette een witte Renault met 50 kilo springstof voor de deur. De man stapte over in een andere wagen terwijl een op wacht staande politieagent hem toe riep dat hij daar niet mocht parkeren. Nog geen minuut la ter volgde de explosie. De ra vage was enorm. Drie etages van het gebouw werden volle dig weggevaagd. De Spaanse politie vermoedt dat de aanslag is gepleegd door een ETA-commandogroep, die speciaal uit Zuid-Frankrijk overgekomen is. In Spanje zelf hebben de anti-terrorisme-bri- gades dit jaar verschillende ETA-groepen opgebold, waar onder het „Commando Barce lona", dat in juni een grote bom liet ontploffen in de par keergarage van de supermarkt Hipercorn. Hierbij kwamen 21 mensen meest winkelende moeders inet hun kinderen om het leven. De bloedige aanslag op de su permarkt was voor de Franse regering het signaal om kei hard op te treden tegen de ETA-leden die in Zuid-Frank rijk wonen. Bijna honderd vermoedelijke terroristen zijn de afgelopen maanden door de Fransen aan Spanje uitgele verd. De Franse gendarme ontdekte belangrijke docu menten met namen en adres sen van ETA-leden in Spanje zelf. Dit leidde tot de arrestatie van in totaal vijf commando groepen in Barcelona, Zarago za en Baskenland. Volgens de opperbevelhebber van de Guardia Civil, Lluis Roldan, toont de nieuwe aan slag in Zaragoza aan dat het einde van de ETA in zicht is. „Alle terroristengroepen vol gen hetzelfde schema", aldus Roldan. „Wanneer ze klem zit ten en van alle kanten worden opgejaagd, slaan ze met bloedi ge aanslagen terug. Het zijn de laatste stuiptrekkingen". Reddings ploegen doorzoeken in Zaragoza het puin, op zoek naar slachtoffers van de ETA- aanslaa. Bewoners van dorpjes aan de Spaanse noordoost-kust werden gisternacht geëvacueerd. Terwijl de ouderen wachtten en praat ten, zochten de kinderen een slaapplaats op de grond. ROTTERDAM MADRID De Nederlandse ber gingsbedrijven Smit Tak en Wijsmuller gaan samen het onder Panamese vlag varende vrachtschip Ca- son bergen, dat op de rot sen is gelopen in de buurt van de Spaanse kaap Fi- nisterre. De Spaanse auto riteiten hebben de Neder landse bergingsbedrijven hiervoor gisteren de op dracht gegeven. Aan boord van het schip vin den met enige regelmaat ex plosies plaats, omdat de in va ten geladen chemicaliën in aanraking met zeewater ko men. De twee bergingsbedrij ven zullen als eerste trachten de lading van boord te halen. De vaten met chemicaliën zul len uit het schip gehesen moeten worden. Volgens Smit- woordvoerder Kaakebeen zal dat nog een heel karwei worden, omdat het weer ter plaatse nogal stormachtig is. Als de lading uit het schip is verwijderd kan begonnen worden met de berging van het schip. Inmiddels is een ploeg van beide bedrijven ter plaatse begonnen met voorbe reidende werkzaamheden. De samenwerking tussen de con- currenten Smit Tak en Wijs muller is tot stand gekomen, omdat beide bedrijven erva ring hebben met chemische brandbestrijding en beide er snel voor konden zorgen dat het nodige materiaal ter plaat se was. Intussen maken de 15.000 in woners van vier kustdorpjes in de buurt van het gestrande schip zich nog steeds grote zor gen. Zevenduizend mensen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag hals over kop hun huis uitgevlucht, maar in de loop van de dag weer terugge keerd. De enorme verwarring en de chaos die zich hierbij voordeed waren het gevolg van de blunderende autoritei ten, die elkaar continu tegen spraken, tegenstrijdige orders gaven en het nog steeds niet eens zijn over de vraag of de bevolking wel of niet door een giftige wolk wordt bedreigd. De negenduizend ton metende Panamese vrachtboot Cason liep vorig weekeinde stuurloos op de rotsen, nadat aan boord brand was uitgebroken waar bij 24 van de 31 Chinese be manningsleden om het leven kwamen. Het duurde zestig uur voordat de Spaanse autori teiten in de gaten kregen dat het schip een levensgevaarlij ke lading vervoerde.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7