Schepen machteloos bij raketaanvallen Moskou huiveri voor Israëlische raketten Unicef: Vaccinatie maakt terreinwinst HANDBOEK VOOR KAPITEINS IN PERZISCHE GOLF: Geen straf na opmerking over soldaten Premier „apenrots' neemt ontslag Weinig milieuschade bij brand Sandoz BUITENLAND DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 PAG1N, DEN HAAG In de af gelopen twee dagen zijn meer mensen gestorven aan uitdroging door diar ree dan de afgelopen twee jaar aan aids. Wanneer zal de wereld zich evenveel zorgen gaan maken over deze eenvoudig te voorko men kindersterfte als ze nu doet over aids?, zo vraagt het jaarverslag van Unicef, het VN-kinder- fonds, zich af. Toch heeft de Unicef ook goed nieuws te melden. Als de hui dige tendens doorzet zal in 1990 zeventig procent van alle kinderen worden ingeënt te gen de belangrijkste ziekten die met vaccinatie te voorko men zijn. Tien jaar geleden werd minder dan vijf procent van de kinderen ingeënt tegen ziekten die jaarlijks 4,5 miljoen slachtoffers eisten. Nu wordt een vaccinatiepercentage van vijftig procent gehaald met het DTP-vaccin (difterie, tetanus en polio) en van veertig pro cent voor mazelen. Dankzij de vaccinatieprogram ma's worden jaarlijks 1,3 mil joen sterfgevallen voorkomen. Een veelvoud daarvan wordt behoed voor ernstige lichame lijke of psychische schade. Unicef schat de kosten van een permanent, wereldwijd netwerk voor vaccinaties op rond vijfhonderd miljoen dol lar per jaar, ongeveer even veel als de prijs van tien ge vechtsvliegtuigen. Bovendien zal zo'n netwerk goede dien sten bewijzen als eenmaal een entstof is gevonden tegen ma laria en aids. Bovendien worden zo'n 700.000 kinderle vens behouden dankzij de ver breiding van een eenvoudig middel tegen uitdroging bij di arree. Zal vermindering van de kin dersterfte het probleem van de snelle bevolkingsgroei in de Derde Wereld niet vererge ren? „Nee", zegt Unicef, "als ouders meer vertrouwen heb ben dat hun kinderen in leven blijven, hebben ze doorgaans kleinere gezinnen" Zorgwekkend vindt Unicef de tendens dat vooral de kinde ren in de arme landen de re kening betalen van de interna tionale recessie. Als alle hulp en leningen worden afgewo gen tegen alle terugbetalingen van rente en aflossing van schulden, gaat er een jaarlijkse netto geldstroom van 27 mil jard dollar van de arme landen naar de rijke landen. Sommige grote landen in Azië, zoals India en China, hebben zich redelyk immuun gemaakt tegen de ergste gevolgen van de recessie. Maar in zo'n ze ventig landen in Afrika en La tijns Amerika betalen veelal de kinderen de prijs van de economische aanpassingspro gramma's. „Noch uit econo misch, noch uit menselijk oog punt is het zinvol de groei van de kinderen van vandaag op te offeren aan de groei van de economie van morgen", meent echter Unicef-directeur James Grant. DUBAYY/SJARJAH Een kapitein- van een olietanker of vrachtschip in de Perzische Golf heeft weinig kans zich te verdedigen tegen een raketaanval. Zeker wan neer hij zich niet in de min of meer bescher mende nabijheid van Amerikaanse, Britse of Franse oorlogsschepen bevindt, doet hij er het beste aan direct met de neus van zijn kostbare schip in de richting van de aanvaller te gaan lig gen. Op die manier stelt hij het misst kwetsbare deel van het vaartuig bloot aan een raket en is de kans op overleving van schip en bemanning het grootst. Het is een wijsheid die in de gevaarlijkste wate ren ter wereld vermoedelijk zelden in praktijk kan worden gebracht. De drei ging van een aanval met een vliegend projectiel is voort durend aanwezig; maar de ontploffing van een mijn of raket komt vrijwel altijd to taal onverwacht. Op de brug van olietankers die regelmatig döor de Straat van Hormuz de Perzische Golf in en uit varen, ligt tus sen alle zeekaarten en la dingpapieren een zeer bijzon der boekwerkje. Voor de weinige nieuwelingen irt het uitgedunde korps van „golf- vaarders" mag het boek werkje een wat sinister ka rakter hebben, voor de kapi teins die de Golf sinds het uitbreken van de oorlog tus sen Iran en Irak zijn blijven bevaren, is het gesneden koek. Er zijn tientallen va rianten van het handboek, maar alle bevatten zij voor schriften. procedures, waar schuwingen en raadgevingen in geval van een aanval. Bovengenoemde raad wordt concreet genoemd in de „Guidance Notes for Owners and Masters with Vessels in the Arabian Gulf". Opsteller van het werkje is de General Council of British Shipping, De onder Amerikaanse vlag varende Kuwaytse tanker Bridgeton was het afgelopen half jaar een van de vele doelwitten van Iraanse aanvallen. foto: ap die in het met „confidential" gemerkte stuk onder meer aanvalsmethoden van Iran en Iraq, wapentuig en bevei ligingsmethoden analyseert. De reders en de overheden hebben uiteraard het beste voor met de mensen die in de Golf hun leven wagen, maar niet elke raadgeving in het boekwerkje is eenvoudig op te volgen. De in omzichtige bewoordingen gegoten advie zen bieden geen mogelijkheid om volledig op een aanval te anticiperen. Te laat Het waarnemen van een Exocet- of andersoortige ra ket blijft voor de scheepvaart in de Golf een moeizame zaak en in feite is het bij waarneming al te laat. Visue le bewaking van de horizon rondom het schip blijft essen tieel, al was het alleen maar voor de bemanning om het vege lijf te kunnen redden. Wordt de raket afgevuurd door een vliegtuig (in dat ge val gaat het vrijwel zeker om een Iraakse aanval) dan zal dat toestel zeer laag over het water vliegen, om zo lang mogelijk voor de radar onop gemerkt te blijven. Voor het vuren zelf moet het toestel eerst klimmen, het moment waarop een oplettende radar man lont kan ruiken, meldt het handboek. „Let erop dat het lanceren van een laagvliegende raket vergezeld gaat van een zicht bare lichtflits en rook", zo meldt het handboek. Als een gezagvoerder op de brug van een of andere mammoet zo iets al waarneemt, dan heeft hij doorgaans nog minuten nodig om zijn schip ook maar enigszins in de richting van de aanstormende raket te krijgen. Dat zijn minuten die hij zeker niet heeft, dus kan hij met zijn bemanning al leen nog dekking zoeken. Weinig opwekkend „Eenmaal doelwit van een raket heeft een ongewapend schip weinig opties", meldt het handboek weinig opwek kend maar wel zo realistisch. Geen prettige gedachte, kapi tein van een log schip te zijn dat alle kans loopt door Iran of Iraq als doelwit te worden uitgekozen. Volgens de Gui dance Notes kunnen oplet tende opvarenden aanwijzin gen verkrijgen voor een na derende aanval. Lange tijd kon er met zekerheid van worden uitgegaan dat doelen worden uitgekozen bij regel matig uitgevoerde patrouille- vluchten. Nu zowel Iran als Iraq wat minder goed in hun vliegend materieel zitten, zijn de verkenningsvluchten wat minder talrijk, maar een tan kerkapitein blijft gewaar schuwd. Bij zo'n vlucht komt een toestel doorgaans laag over om identiteit, koers en snelheid van een schip vast te stellen. Aanvallen volgen doorgaans binnen twee a drie uur, dus daar kunnen opva renden van schepen in de Golf de klok op gelijk zetten. „Als een schip eenmaal is ge zien door een verkenner, moet gewacht worden tot het toestel is verdwenen. Dan moet er een 90 graden koers wijziging worden gemaakt en met de maximale snelheid worden weggestoomd van de oorspronkelijke koers, zo snel mogelijk naar welke „vrien delijke" kust dan ook", raadt het handboek de kapiteins aan. Het geheime boekwerkje vermeldt tevens een aantal risicovolle routes door de Golf, die het beste 's nachts kunnen worden afgelegd. Ter lering wordt ook nog een gebeurtenis in herinnering geroepen aan boord van het Britse schip Pacific Protector, dat in 1984 werd getroffen door een raket van één van beide oorlogspartijen. Nadat het schip voor onderzoek en reparatie naar Dubayy was versleept bleek dat de zo noodzakelijke medische hul partikelen zoals pijnstillers nog steeds in de zorgvuldig gesloten kluis van de kapi tein lagen, onbereikbaar voor bemanningsleden die bij de inslag gewond waren ge raakt. Drastisch veranderd Door „manuals" als deze, die in vele variaties, maar alle met dezelfde basisgedachte v worden opgesteld en gehan teerd, is de situatie aan boord van de tankers in de Golf drastisch veranderd. Brand- blusvoorzieningen zijn uitge breid, alles wat gevaarlijk kan gaan schuiven wordt zorgvuldig vastgesjord, ieder bemanningslid heeft een per soonlijk overlevingspakket bij de hand. Als stelregel geldt dat opvarenden zo hoog mogelijk op het schip moeten verblijven, maar werken aan dek wordt zoveel mogelijk vermeden. Voert de vaarrou te door de Straat van Hor muz of een ander gevaarlijk gebied, dan heeft ieder vrij bemanningslid uitkijkdienst. Bij nacht gaan alle lichten uit en wordt de radio op zoveel mogelijk golflengten afgeluis terd. De ramen op de brug zijn met breed plakband af geplakt om bij een explosie spiintervorming zo veel mo gelijk te voorkomen. Voor het geval dat bij al die voorzorgsmaatregelen toch nog een verwoestende aanval mocht volgen, dan heeft hèt handboek nog maar één ad vies. „De reddingsboten moeten nagekeken zijn en klaar voor direct gebruik". ARJEN VAN DER SAR BONN Het Westduitse mi nisterie van defensie en de le gertop zijn woedend over het oordeel van de rechtbank in Frankfurt dat de uitspraak „alle soldaten zijn potentiële moordenaars" niet strafbaar is. taatssecretaris WUrzbach (CDU), verklaarde dat door deze rechterlijke uitspraak de soldaten „op een boosaardige manier als verachtelijk worden bestempeld". De uit spraak was gedaan door een arts tijdens een discussie met scholieren en hij werd daar voor beboet met 12.000 gulden. Hij ging in hoger beroep en werd gisteren door de recht bank in Frankfurt vrijgespro ken van „ophitsing van het volk". SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV President Ronald Reagan en partij leider Michail Gorbatsjov gaan deze week drie pro cent van de kernwapens de wereld uit helpen. De meeste raketten blijven dus gewoon op hun plaats. Dat geldt niet alleen voor de Russische en Ameri kaanse wapensystemen, maar ook voor alle raket ten van andere landen. Inclusief die van Israël. Beschikken de Israëli's over raketten die de grote mogend heden zorgen baren? Kenne lijk wel. In juli van dit jaar richtte de Sovjetunie via Radio Moskou de eerste van een reeks waarschuwingen aan het adres van de Israëlische rege ring. En het kan geen toeval zijn dat het protest werd uitge zonden op dezelfde dag waar op Moskou Amerika een reeks nieuwe voorstellen deed voor de vernietiging van de raket ten voor de middellange af stand (500-5500 km), de Inter mediate Nuclear Force (INF). Daarover gaat het akkoord dat deze week in Washington wordt ondertekend. De Russische waarschuwingen aan Israël betroffen de ont wikkeling van de Jericho-2, een kernraket die officieel niet bestaat. Het ministerie van defensie in Tel Aviv doet er tenminste geen mededelin gen over en de jongste uitgave van de „Middle-East Military Balance" maakte er geen mel ding van. Toch mag worden aangeno men, op grond van gezagheb bende buitenlandse publikaties en voorzichtige verhalen in de Israëlische pers, dat de Jeri cho-2 in een vergevorderd sta dium van ontwikkeling ver keert. Bij een proeflancering eerder dit jaar, zou de raket een afstand hebben overbrugd van 850 km, maar de maxima le draagwijdte zou 1450 km be dragen, en volgens sommige berichten zelfs 1600 km. Daar mee valt het wapen dus in de INF-categorie. De Jericho-2 kan in principe worden uitge rust met een kernlading en er bestaat maar weinig twijfel over dat Israël atoomwapens bezit. Pershing In de eerste uitzending van de reeks waarschuwingen sugge reerden de Russen dat de Ver enigde Staten West-Duitsland en Israël kunnen gebruiken voor het omzeilen van de be palingen in een INF-akkoord. Wat Duitsland betreft had dat betrekking op de Pershing-IA, een qua vermogen met de Je richo-2 vergelijkbare raket, die aanvankelijk niet onder het verdrag zou vallen. De Je richo-2 zou de Verenigde Sta ten dus ten dele kunnen com penseren voor de vernietigde Pershing-2 en kruisraketten in West-Europa. Israël is immers de trouwste bondgenoot van Washington in het Midden- Oosten. Israëlische politici hebben de Russische klachten met een schouderophalen afgedaan. Minister van buitenlandse za ken Shimon Peres zei op 29 juli in de Knesset dat de Sov jetunie zich niet bezorgd hoef de te maken, omdat Israël niet over raketten beschikt die het Russische grondgebied kunnen treffen. Dat laatste is natuur lijk zonder meer waar, al was het alleen maar omdat nie mand beweert dat de Jericho-2 al operationeel is. Het ant woord stelde de Russen ii der geval niet gerust. Propaganda In september had Perei New York een ontmoeting zijn Russische collega Sjev nadze en de laatste steld het gesprek de Jericho-2 de orde. Wat Peres pn heeft geantwoord is e< matiek geheim, maar prei Shamir liet in Jeruzalem ten dat de Russische ongei heid „propaganda" was „onderdeel van de psycho sche oorlogsvoering", woordvoerder zei dat hel genlijk beter is helemaal op dergelijke berichten te geren „omdat men de dan opblaast tot een hele a Maar waarom zouden de sen zich niet ongerust mi maken over het vooruit: dat Israël straks over eer ket beschikt die. misse met een kernlading, niel leen vrijwel alle belangf doelen in de Arabische lai] kan treffen, maar ook eeni van het zuiden van de Soi unie? In dat gebied lij Odessa en andere Zwarte-I havens; bases voor in totaj onderzeeboten en hondei oppervlakteschepen. In zelfde gebied bevindt zich: luchtmachtbasis met 194' vechtsvliegtuigen. Het maakt in Russische t niet veel uit of de INF-ra ten staan opgesteld op grondgebied van NAVO- den of in de Negevwoej Het is immers duidelijk da raël zich aan de kant vai Verenigde Staten zal opste als het ooit tot een tre komt tussen Oost en West Syrië Een heel andere vraag i men het Israël kwalijk i nemen dat het de Jeric! ontwikkelt. De Russen hei Syrië voorzien van rake voor de korte afstand. In c ren zeventig leverden z Frog-7 en de Scud-B, e 1983 volgde de SS-21, die grote precisie de belangri Israëlische bevolk ingsc kan bereiken. De Syriër schikken weliswaar niet kernwapens, maar de I sche raketten kunnen worden voorzien van cl sche ladingen. Israël I ernstig rekening met een gelijke aanval, zo blijkt u recente verstrekking op schaal van gasmaskers aa burgerbevolking. Bij zijn bezoek aan Moskd april van dit jaar, heeft dt rische president Hafez A de Russische regering vraagd om leverantie vai SS-23, een wapen uit de I categorie. Maar hij kreeg op het rekest. Het INI koord maakt het alleen 1 onwaarschijnlijker dat Md tot levering van de SS-2a Syrië zal besluiten. Het immers niet zo'n goede ini maken als Moskou de raki die het in Europa niet i mag plaatsen, zou neerzi in het Midden-Oosten. Da komt dat de Sovjet Uni geen belang bij heeft plaat ke conflicten in het Mid Oosten aan te wakkeren, i kou heeft al ervaren dat d vering van hoogwaardige pens aan Syrië protesten roept van Iraq, dat Darra ervan verdenkt een tw front in de Golfoorlog te len openen om de drul Iran te verlichten. De militaire samenwer tussen de Verenigde State Israël gaat ver, maar het ii waarschijnlijk dat Washin Israël nodig heeft om heti verdrag te ontduiken, heeft immers vele andere gelijkheden tot zijn besi king als het compensatie willen. Plaatsing van mee ketten aan boord van oi zeeboten bijvoorbeeld. GIBRALTAR De pre mier van de Britse kroon kolonie Gibraltar, de 72- jarige advocaat sir Joshua Hassan heeft gisteren na een onafgebroken ambts termijn van vijftien jaar zijn onmiddellijke ontslag aangekondigd. Hassan heeft zich in zijn 40-jarige politieke loopbaan altijd hardnekkig verzet tegen elke Spaanse poging de souvereiniteit te herkrij gen over de „apenrots". De bejaarde premier leed ge week een zware nede toen de regeringen van den en Madrid een aki sloten over het gemeenst pelijk gebruik van het veld van Gibraltar. Die eenkomst maakte de wej voor de liberalisering vat Europese luchtverkeer, grote ergernis van Hassai kende Londen in het aki expliciet de Spaanse aan: ken op de omstreden rot) aftredende premier werd de Britse regering gedwo het verdrag te accepteren Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, i dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Sovjetunie werkt aan biografie over Stalin MOSKOU Een biografie over de in 1953 overleden Sovjetleider Josef Stalin is waarschijnlijk volgend jaar klaar. De schrijver, kolonel-generaal Dmitri Volkogonov, onderdirecteur politieke zaken van de Russische krijgsmacht, deelt met partijleider Gorbatsjov de mening dat Stalin „enorme en onvergeeflijke fouten" heeft begaan en verantwoordelijk was voor de dood van miljoenen Sov jetburgers. De wijze waarop Stalin te genstanders uit de weg liet ruimen bestempelt de schrijver als een „tra gische triomf van het kwaad". Tot nu toe is in de Sovjetunie geen volledige levensbeschrijving van Stalin voor handen. Politie noemt kok „onverteerbaar" PARIJS De bekendste chef-kok van Frankrijk, Paul Bocuse heeft de toorn van de Franse Rijkswacht over zich afgeroepen. Hij had zich er in een interview op beroemd dat geen politieman in Lyon het waagde hem een bekeu ring te geven. Als dat al eens gebeurde „loopt het in de re gel bij een borrel in mijn res taurant op een sisser af." Dè Rijkswacht vindt het com mentaar van de chef-kok „onverteerbaar", maar gaf toe dat alle bonnen aan Bocu se „in het niets oplossen". Minstens een dode bij rel Gazastrook TEL AVIV Bij ongeregeldheden in de door Israël bezette Strook van Gaza is gisteren minstens één Pales tijn doodgeschoten en vielen talrijke gewonden. De Israëlische omroep in Gaza had het over één dode en tien gewonden, maar Radio Jeruzalem riep onder verwijzing naar Pale stijnse bronnen om dat er drie doden en 27 gewonden waren. Volgens de autoriteiten in het vluchtelingen kamp Jabaliya openden Israëlische soldaten het vuur nadat zij door Pa- lestijnen met brandbommen en ste nen waren bekogeld. In Jabaliya, met 45.000 inwoners het grootste kamp in de Gazastrook, is een avondklok in gesteld. Palestijnse vrouwen protesteren wanneer Israëlische soldaten het vluchtelingenkamp Jabaliya binnenkomen. foto: epa BASEL Op het fabrieksterrein van het chemieconern Sandoz nabij Basel is gisteren voor de derde keer in twintig dagen een on geluk gebeurd. Een tank met alcohol ontplof te, waardoor brand ontstond. De schade aan het milieu zou niet groot zijn; de materiële schade beloopt de veertien miljoen gulden. Onmiddellijk na het ongeval werd de afwa tering van de fabriek in de Rijn afgesloten, zodat daarin nauwelijks bluswater met scha delijke stoffen terecht kwam. Vorig jaar werd de Rijn biologisch dood verklaard, na dat zwaar giftig bluswater van Sandoz was geloosd, f* Brandweerlieden bekijken de schade na de brand op het terrein van het Zwitserse chemieconcern Sandoz. foto: ap

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6