Vlichail Gorbatsjov rekent af met de „Russische beer" iCKN heft zich op het een feestje ZUI1 Jé Duitse „kaping" bleek misverstand NIGE DOOI IN KOELE RELATIE FIRST LADY'S Bloemen houden van Russen Congres VS positief over ontmoeting met Gorbatsjov Y~ ■EllIjSiP ITENLAND ficidócSoirumt DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 PAGINA 5 erhaal Stern over aldheim ontkend LGRADO Het instituut voor itaire geschiedenis in Belgrado ft in zijn archieven geen enkel do- ïent over het oorlogsverleden van sident Waldheim van Oostenrijk, aan onderzoekers of het publiek houden is. En nooit heeft een re- teur van het Westduitse weekblad rn een bezoek aan het instituut ge- cht. Dat zegt een medewerker van instituuut, nadat Stern vandaag groot verhaal bracht over de ver ende betrokkenheid van Wald- m bij een Joegoslavische „zuive- poperatie". Stern zegt zich te base- op het 'instituut in Belgrado. AMERIKANEN IN ZUIDAFRIKAANS INVASIELEGER LISSABON Een gevangen Zuidafri- kaanse soldaat heeft gisteren verklaard dat zich onder de Zuidafrikaanse troe pen die in september zuid-Angola bin nenvielen, Amerikaanse militairen be vonden. De Zuidafrikaanse eenheden hielpen indertijd de guerrillastrijders van de rechtse Unita in de strijd tegen het marxistische regeringsleger. Vol gens de soldaat zou het gaan om „enke le" Amerikanen. Overigens heeft het Angolese leger een nieuwe opmars van Zuidafrikaanse troepen gesignaleerd. Pretoria maakte zaterdag bekend dat het zijn troepen uit Angola zou terug trekken. FRANKFURT Een misverstand tussen de piloot van een Westduits verkeersvliegtuig en de vlucht- leiding in Izmir, Turkije heeft gisteren geleid tot kapingsalarm bij de Lufthansa en de regeringstop in Bonn. Een uur lang geloofde men dat een lijn- vliegtuig van Izmir naar Frankfurt boven Turkije was gekaapt. Op het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn was zelfs al een crisisstaf bijeenge roepen. Maar uiteindelijk landde de Boeing 727 van vluchtnummer LH 1593 met 52 passagiers en zeven bemanningsleden veilig op het vliegveld van Frankfurt. Klaarblijkelijk hadden de Turkse verkeersleiders een noodsignaal ontvangen via een speciale code in het radarsysteem. De code zou per ongeluk door een van de vliegers zijn ingedrukt. Coupleider Filipijnen aangehouden MANILA Filipijnse militairen heb ben gisteren in een buitenwijk van Manila de afvallige kolonel Gregorio „Gringo" Honasan gearresteerd, de leider van een bloedige couppoging in augustus om het bewind van presi dent Corazon Aquino omver te wer pen. Honasan zou geen verzet hebben geboden, toen een dertig- tot vijftigtal militairen hem kwam arresteren. Pre sident Aquino zei verheugd te zijn over de gevangenneming van Hona san. Staf-chef Ramos verklaarde dat met de arrestatie van de 41-jarige ko lonel de opstandige beweging achter de couppoging van 28 augustus „effec tief is geneutraliseerd". Sovjetunie ontkent doden door straling MOSKOU Een hoge functionaris van het ministerie van atoomenergie in de Sövjetunie heeft tegengesproken dat ook na de kernramp in Tsjernobyl nog slachtoffers zijn gevallen door straling. Volgens Filimontsev vonden de 36 ongelukken bij de centrale, waarvan drie met dodelijke afloop, plaats tijdens bouwwerkzaamheden en hadden niets te maken met radio actieve straling. De krant „Socialisti sche industrie" meldde begin deze maand dat het stralingsniveau in Tsjernobyl nog steeds te hoog was, maar volgens Filimontsev ligt de stra ling in het gebied al maanden onder het toelaatbare niveau. Ontvoering journalist duurt duizend dagen BAYRUT De Amerikaanse journalist Terry Anderson wordt vandaag precies duizend dagen gegijzeld door de extremis tenbeweging Islamitische Jihad en hij is daarmee de gijzelaar die het langste in Li banon vastzit. Het laatste levensteken dat van Anderson, AP-verslaggever voor het Middenoosten, werd vernomen dateert van 3 oktober vorig jaar toen zijn ontvoer ders een videoband van hem opstuurden Volgens een van Andersons medegevan genen die verleden jaar na de geheime Amerikaanse wapenleverantie aan Iran vrijkwam worden hij en de andere Ame rikaanse gijzelaars niet best behandeld en zijn zij permanent geketend en geblind doekt. o EN HAAG Partijlei- atr Gorbatsjov heeft tij- t »ns zijn bezoek aan Ane- J ka voorgoed afgerekend et het imago van stroef- lid, geslotenheid en mberheid dat Sovjet- el iders sinds 1917 hebben tgestraald. Zelfs een no- ire koude-oorlog-den- j ir als ex-secretaris-ge- M ?raal van de Navo mr. J. euns kon afgelopen da- t»n in een televisiecom- entaar moeilijk weer- ?jand bieden aan de open j i positieve benadering c in de Russische leider. et alleen in de VS, maar k in Westeuropa breekt in zich nu het hoofd over e vraag of Gorbasjov, die d or de media zo'n pregnante a druk maakt, wel écht is. |0 éént hij wat hij zegt, of is hij evenals Reagan trou wens gepolijst door media deskundigen en pr-adviseurs. Speelt hij listig en doortrapt in op publieke sentimenten? Nederlandse televisiemakers en adviesbureaus die zich bezig houden met public rela tions en mediatrainingen hebben in elk geval weinig onechtheid kunnen ontdek ken aafi de Russische partij leider. Mentaliteit Ton Planken van „Ton Plan ken Produktie bv" in Rotter dam onder meer verant woordelijk voor de training van ambtenaren die voor de enquêtecommissie moesten verschijnen heeft de in druk dat Gorbatsjov „gewoon zichzelf" is. „Hij doet spon taan en dat is hij waarschijn lijk ook". Dat Gorbatsjov met name op de Amerikanen zo'n geweldige indruk maakt, zegt volgens de pr-adviseur meer over de mentaliteit van de Amerikanen zélf dan over het optreden van Gorbatsjov. Planken: „Amerikanen den ken graag zwart-wit. Ze heb ben jarenlang geleefd met al lerlei gruwelverhalen over de Sovjetunie en haar leiders. Nu de partijleider met goed nieuws naar Washington komt is de euforie zo groot, dat hij bijna niet kan afgaan. Die euforie wordt nog eens versterkt door het gigantische Amerikaanse media-circus, dat dit soort ontmoetingen be geleidt". Bij pr-Adviesbureau Bennis in Den Haag gelooft men even eens in de echtheid van Gor- batsjov's optreden. Medewer ker C. Kurpershoek wijst daarbij wel op de perfecte voorbreidingen van dit soort happenings. „Alles wordt doorberekend en niets aan het toeval overgelaten. Maar ik heb toch de indruk dat Gor batsjov een natuurlijk gevoel heeft voor dit soort dingen, ook al ligt het voor de hand dat die natuurlijke aanleg door trainingen is versterkt" Wanneer Kupershoek de bei de wereldleiders een cijfer moet geven voor hun optre den komt hij op een 6 voor Reagan en een 8 voor Gor batsjov. „Het gaat Reagan al lemaal wat houterig af. Het enthousiasme dat hij in het begin van zijn regeerperiode had, is een beetje verdwenen. Het verdrag moet nog gerati ficeerd worden, en dat maakt hem wat onzeker in zijn op treden". Televisiejournalist Jaap van Meekeren, die in het verleden ook mensen trainde voor tv- optredens, zegt dat hij Gor batsjov niets meer hoeft te le ren. „Die man is een heel sterke persoonlijkheid, een natuurtalent. Dat hebben we kunnen zien op televisiebeel den uit Rusland, waar hij tus sen de mensen op straat de zelfde houding aanneemt als nu tijdens de ondertekening van het verdrag". Media-trainer Bob $e Ronde uit Utrecht vindt het „knap", zoals de partijleider de ver schillende doelgroepen be speelt. Hij houdt niet alleen rekening met de Amerikanen, maar ook met de andere Wes terse landen en zijn eigen achterban in de Sovjetunie. Daar zit volgens De Ronde vanzelfsprekend een groot stuk training achter, „maar daar is ook niets op tegen. Het politieke belang van deze top is te groot om dat zomaar op zijn beloop te laten". De Ron de: „Het enige dat ik kan be oordelen is in feite hoe de man overkomt. Of ik me als kijker kan identificeren met zijn boodschap. Ik denk dat dat wel is gelukt. Zo moeilijk is dat overigens niet. Want hij kwam met een vredesbood schap naar Washington en dat is iets waar niemand wat op tegen kan hebben, zo vlak voor de kerst". HENK VAN DEN BOOM „Tot ziens in Moskou!"; zo luidde de toast die partijleider Gorbatsjov gisteravond uitbracht bij het diner ter ere van president Reagan. FOTO: AP ÉHINGTON In de wat koele betrekkingen tussen de First 's is sinds gisteren enige dooi waarneembaar. Na de rond- ig die Raisa Gorbatsjova kreeg door het Witte Huis, noem- ancy Reagan de berichten dat de beide vrouwen zijn ver teld in een „kleding-oorlog" en het niet goed met elkaar nen vinden „belachelijk". „Ik neem aan dat zij er net zo denkt", zei ze met een verwijzing naar Raisa. >a nodigde mevrouw Reagan uit voor een bezoek aan Mos- Leningrad. „We hebben vele historische plaatsen, vele historische gebouwen", zei ze. Tijdens de ondertekening van het INF-verdrag zou volgens waarnemers een klein vonkje tussen de beide dames zijn overgeslagen. Aanvankelijk wisselden de First Lady's geen woord, maar nadat beide presidenten hun pa rafen hadden gezet boog Nancy zich over naar Raisa en zei: „Ik geloof dat we elkaar de hand moeten geven". Gistermiddag bezocht Raisa Gorbatsjov de National Gallery of Art in Washington. Bij die gelegenheid zei ze dat zij hoopt meer van de VS te zien tijdens een toekomstig bezoek. Lieke Thesingh (links) is zichtbaar aangegrepen door de gloedvolle speech waar mee haar roemruchte voor gangster Slenie Strikwerda het „Komitee Kruisraketten Nee" tot geschiedenis ver klaart. FOTO: ANP i!' STERDAM - Om pre- vc i één minuut over half "en heeft het „Komitee t' lisraketten Nee" zich 3n eravond opgeheven. ,g, Drzitster Lieke The- -exg^deed dit door de ha- »p r met zo'n daverende J!jp op de tafel te laten rdalen dat sommige N-leden dachten dat atjeen vuurwerkbom ont- fte. id ,h reden van dit onverwachte eld, van iemand die nota ifv e afkomstig is uit de PSP, je ongetwijfeld emotie zijn ge- st- Lieke Thesingh was da tbaar aangegrepen door de s dvolle speech waarmee e r roemruchte voorgangster rel 'ie Strikwerda even daar- j r het KKN tot „geschiede- lie had verklaard, at ningmeester Ton Bervoets K een opzienbare medede- Het KKN heeft een batig \jll o van acht- negenhon- Iduizend gulden Dit geld zal terugvloeien naar de ze ventien organisaties die begin 1983 het KKN hebben opge richt. Eén uitgave heeft het KKN zelf op de valreep nog gedaan. Zaterdag staat in een aantal kranten een grote ad vertentie, waarin „al die dui zenden bedankt worden, die zich de afgelopen jaren voor het Komitee hebben. Successen zoals het INF-ver drag plegen vele, soms onver wachte vaders te hebben, con stateerde Sienie Strikwerda. Tot zichtbare vreugde van haar toehoorders pikte zij er één uit: Hans van den Broek „Onze eigen minister van bui tenlandse zaken is voldaan. Hij spreekt véél over „mijn colle ga en ik" en met die collega bedoelt hij de Amerikaanse minister Shultz: waarin een klein land toch groot kan zijn..." Maar ook de vredesbeweging zelf kreeg een veeg uit de pan van Sienie Strikwerda. „Som migen van ons zijn ronduit tobberig. Anderen beramen al weer nieuwe acties, als een soort naijl-effect van de strijd die zoveel jaren gevoerd moest worden. Weer anderen vertel len uitvoerig over de spelletjes die ze steeds zo slim gespeeld hebben en waarbij ze steeds zo'n groot inzicht in de politie ke situatie gehad hebben". Ook die laatste uitspraak ver oorzaakte weer een lachsalvo, omdat daarmee overduidelijk secretaris Mient Jan Faber werd bedoeld, die nogal eens voor verwarring in de vredes- gelederen heeft gezorgd door zijn plotselinge koerswendin- gen. Sienie Strikwerda wilde daarmee niet zeggen dat er op de lauweren gerust kan worden. „Naïveteit is voor de vredesbweging nooit een goe de eigenschap, maar nu hele maal niet. Zachtmoedig als een duif moeten we zijn, doch óók arglistig als een slang". Na de opheffingvergadering verorberde het KKN drie gro te kruisraketten, die de kok van de FNV kunstig uit huza ren-, aardappel- en zalmsalade had vervaardigd. RIK IN T HOUT WASHINGTON Bij alle drukte rond het INF-ver- drag is niet opgevallen dat tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie ook een bloemenverdrag tot stand is gekomen. Met in gang van 1 januari kunnen Amerikanen en Sovjetrus- sen voor het eerst bloemen uitwisselen door een Fleu- rop-systeem waaraan ze ventien bloemenhandela ren in Estland en Moskou, Leningrad en andere grote steden in de Sovjetunie, meedoen. Er is overigens nog geen „Bloemen hou den van ...-slogan" bedacht voor de bloemenactie. (Vervolg van de voorpagina) (Van onze correspondent) WASHINGTON Het is niet uitgesloten dat de Russische partijleider Gor batsjov gisteren een voor stel over de terugtrekking van Sovjet-adviseurs uit Nicaragua en over het Middenamerikaanse vre desplan aan de Ameri kaanse president Reagan heeft voorgelegd. Tijdens zijn ontmoeting met acht leiders uit het Amerikaan se Congres, die een uur duurde, suggereerde Gor batsjov iets dergelijks van plan te zijn. „Zijn reactie was hoopge vend", zei woordvoerder voor de Democraten Jim Wright opgetogen. Tijdens de ontmoe ting, die in alle vroegte in de Russische ambassade plaats vond, werd Gorbatsjov onder meer aan de tand gevoeld over Afghanistan, Midden-Ameri- ka, de mensenrechten en de vermindering van de conven tionele wapens in Europa. Over dat laatste onderwerp zei de partijleider bereid te zijn dat vraagstuk aan te pakken, maar hij gaf verder geen bij zonderheden. In het algemeen waren de Congresleden zeer te spreken over het optreden van Gor batsjov. Opmerkelijk was dat de partijleider voor het eerst toegaf dat hij ook in eigen land met enige oppositie tegen het INF-akkoord rekening heeft te houden. In de Amerikaanse Senaat bleek na het bezoek van de partijleider de weer stand tegen het akkoord ver der verminderd. De republi keinse senator Bob Dole, die enige dagen geleden nog ster ke twijfels had over het ak koord, prees nu de overeen komst en zei dat ratificatie door de Senaat waarschijnlijk geen problemen op zal leve ren. Heiligdom Na het bezoek van de Con gresleden ontving Reagan Gorbatsjov in zij studeerver trek; zijn „heiligdom" waarin hij slechts zelden bezoekers toelaat. Dit gesprek duurde maar tien minuten waarna nog bijna twee uur werd door gepraat in de Oval Room van het Witte Huis, in het gezel schap van vice-president Bush, minister Shultz, minister Sje- vardnadze, defensieminister Carlucci, de secretaris van het Centraal Comité Dobrynin en diens collega Jakolov. Overi gens moesten Gorbatsjov en Reagan het nog doen zonder detailrapporten van de twee werkgroepen die dinsdagmor gen waren ingesteld. Die werkgroepen zetten hun con clusies pas aan het einde van de middag op papier. Ook in deze fora werden naar ver luidt geen doorbraken bereikt. al werd het verloop van de ge sprekken „zeer produktief" genoemd. Woordvoerder van het Witte Huis Marlin Fitzwater zei dat de plot van de besprekingen nog niet zichtbaar was. „Maar donderdag gaan we naar de conclusies toe". De Russische woordvoerder Gerasimov had als nieuws te melden dat Shultz en Sjevard- nadze hun handtekening heb ben gezet onder een gezamen lijk verificatie-experiment dat betrekking heeft op kernproe ven. Gerasimov gaf toe dat Gorbatsjov en Reagan over Afghanistan hadden gespro ken, en dat zelfs een tijdsche ma voor het terugtrekken van de Sowjettroepen ter tafel was gelegd. „Maar ik loop op niets vooruit". Ondanks al deze voorzichtige woorden, wist het optimisme over de Top gisteren in Was hington nog van geen wijken. Tijdens het staatsbanket dat 's avonds in de Russischer am bassade werd aangericht ter ere van president Reagan, de monstreerden de beide partij leiders een bijzonder hartelijk en warm contact. Gorbatsjov zei in een korte tafelrede dat op belangrijke punten resul taat was geboekt en wond er geen doekjes om dat hij Reagan snel wéér wil ontmoe ten. Reagan op zijn beurt kwam met een Russische heil wens, die door de Russische vertegenwoordiging met ap plaus en gelach werd begroet. (ADVERTENTIE) Zé O <S> LANDSE STAATS LOTERIJ simH 2 Sjj, er nog. iU g Z, O Koopi meieen ee i. Alles bii elkaar ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ ADVOCAAT TUDENS HOGERBEROEP BOOTRAMP: Kapitein Herald was niet verantwoordelijk (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Gezagvoer der David Lewry (47) van de voormalige Britse auto veerboot Herald of Free Enterprise was „strikt ge nomen" niet verantwoor delijk voor het verlies van zijn schip. De Herald of Free Enterprise kapseisde en verging op 6 maart 1987 voor het Belgische Zeebrugge met het verlies van 193 mensenlevens. Lewry's advocaat, mr. Belinda Bucknall. verdedigde in Lon den niet alleen de zonderlinge stelling dat haar cliënt in feite geen schuld trof voor het ver lies van zijn schip maar ook dat hij niet aansprakelijk kon worden gesteld voor de fouten van zijn bemanning, aangezien deze niet in zijn dienst was. Mr Bucknall ging er dan ook van uit dat de Londense commissie van onderzoek gezagvoerder Lewry veel te streng had ge straft. Lewry is in beroep gegaan te gen de beslissing van de Lon dense commissie van onder zoek, voorgezeten door mari- nerechter Sheen, die hem af gelopen zomer voor de duur van een jaar beroofde van zijn brevet. Dit appel werd deze week gehoord door twee rech ters van het Londense hoge gerechtshof. Zij hopen nog voor Kerstmis uitspraak te kunnen doen. Kapitein Lewry mag tot vol gende zomer niet meer varen „en dat gaat hem ruineren". Volgens de advocaat is zijn slordigheid de avond van de veerramp niet eens ernstig te noemen. Dit drama was een rechtstreeks gevolg van het slechte controlesysteem dat de rederij Townsend Thoresen (nu P„0) David Lewry en alle andere gezagvoerders van deze maatschappij had opge legd in verband met het ope nen en sluiten van de garage deuren. Mr. Bucknall is van oordeel dat Lewry en zijn beman ningsleden Leslie Sabel en Mare Stanley niet kunnen worden beschuldigd van man slag, een mogelijkheid die in Engeland nog steeds gerechte lijk wordt onderzocht. De ad vocaat herinnerde eraan dat een van Townsend Thoresens autoveerboten minstens vijf keer voor het drama van Zee- brugge zee had gekozen met alle deuren wagenwijd open. De TT-directie was hiervan wel op de hoogte, maar nam toch geen maatregelen om die slordigheid te beteugelen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5