„Er mag geen bevalling ontsnappen" HP „Grijs kenteken" alleen nog leuk voor slimmeriken uit de weekbladen dedUJDEN CiidacSoivtmil Oud-kamerlid Janmaat vrijgesproken SUBSIDIES WONINGBOUW BAREN KAMER ZORGEN PRIJSWINNAAR DR. VAN HEMEL OVER ZIJN LANDELIJKE REGISTRATIE: Yan Vollenhoven voorzitter stichting voor politiebeleid Wie de verhalen niet gelooft, kan nu zelf komen kijken. Snelle brommers in Peking DE TIJD W BINNENLAND DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 PAGINA ROTTERDAM De rechtbank in Rotter dam heeft gisteren het voormalig lid van de Tweede Kamer H. Janmaat (eerst Cen trumpartij, later Centrumdemocraten) en zijn secretaresse vrijgesproken. Het tweetal werd ervan verdacht in januari 1986 in Hoek van Holland onder valse voorwend selen handtekeningen te hebben verzameld die dienden ter ondersteuning van kandi datenlijsten voor de Rotterdamse gemeen teraadsverkiezingen en de Tweede-Kamer verkiezingen. De rechtbank verklaarde de dagvaarding op het punt van oplichting nietig omdat in dit geval het plaatsen van een handtekening niet beschouwd kan worden als de afgifte van enig goed. Onderscheiding Van Eijkelenburg S. van Eijkelenburg, de scheidende voor zitter van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond, bedankt premier Lub bers voor de onder scheiding die hij zo juist heeft ontvangen. Hij werd tijdens een afscheidsbijeenkomst in Den Haag benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Van Eijkelen burg, die het NCW bijna negen jaar heeft geleid, was al officier in de orde van Oranje Nassau. foto: anp DEN HAAG De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer voor zien torenhoge problemen met het „stuwmeer" van in het verleden aange gane subsidieverplichtingen in de woningbouw. Die zullen de komende ja ren een steeds forser deel van de Volkshuisvestingsbegroting opslokken. Dat stuwmeer bedraagt voor '88 al 7,4 miljard, ofwel ruim 60 procent van de totale begroting. „Een zorgelijke ontwikkeling", zo meende CDA- woordvoerder Wolters gisteren tijdens de behandeling van de VRO-begro- ting. Hij vond dat de regering nu maar eens duidelijk moet maken hoe zij deze klappen komende jaren wenst op te vangen. PvdA'er De Pree voorzag eveneens „donkere wolken" boven de volkshuisvesting, als minister Ru- ding van Financiën blijft weigeren die stijgende uitgaven te compenseren. De bezuinigingen op het bouwprogramma en de huursubsidie werden gis teren door het CDA soms „met pijn" geaccepteerd, maar door de VVD- fractie juist met vreugde begroet. Terwijl CDA'er Wolters benadrukte dat het sociale bouwprogramma en de huursubsidie in stand moeten worden gehouden, ging VVD-woordvoerder De Beer zich te buiten aan uiterst libe rale bespiegelingen. Uit cijfers omtrent de jaarlijkse bouwproduktie valt volgens hem af te leiden dat, subsidies of geen subsidies, er toch ongeveer evenveel huizen worden gebouwd. Gynaecoloog dr. Van Hemel van het Delftse Reinier de Graaf Ziekenhuis heeft vandaag de dr. D. Hoogendoornprijs ontvangen voor zijn werk aan de Landelijke Verloskunde Registratie. Daarin worden alle gegevens over de ongeveer 70.000 ziekenhuisbevallingen nauwkeurig bijgehouden, tot enkele maanden na de geboorte. Ongeveer zeventig procent van alle gynaecologen, neonathalogen, verloskundigen en binnenkort ook huisartsen doen er aan mee. Aan de hand van hun (gedetailleerde) gegevens k'an worden afgelezen hoe het in Nederland is gesteld met de verloskunde, welke ziekenhuizen het best geschikt zijn om artsen op te leiden en waar het misschien tijd is voor maatregelen. Tien jaar geleden promoveerde hij al op het onderwerp en het proef schrift werd een collectors item onder vakgenoten, tot in China toe. „Als je wacht tot buitenstaanders met zo'n regis tratie beginnen, was er nu nog niets gebeurt". DELFT Uit de rech terzak van zijn witte jas haalt dr. Van Hemel een stapeltjes floppy's. Na een enkele handeling op de computer rollen er zes vellen met persoonlijke gegevens uit de printer. Dat hij Oscar Johan Se- bastiaan heet („Mijn va der was componist"), dat hij graag recreëert met zijn gezin, dwarsfluit speelt, van joggen en klassieke muziek houdt. Dat hij in Uganda heeft gewerkt en daar een cou- veuze heeft ontwikkeld die is toegespitst op ge bruik in ontwikkelings landen. En dat hij al meer dan dertig publica ties op zijn naam heeft staan over de Verloskun de Registratie; zijn gees teskind waarvoor hij, ze ventien jaar na zijn eerste initiatief, de dr. D. Hoog endoornprijs heeft gekre gen. Daar staat dr. Van Hemel dus voor ons, luttele minuten na een druk op de knop. Zo uit de computer. Zonder dat er een woord is gesproken. Kun nen we zo ook van iedere gy naecoloog te weten komen of hij misschien wel wat snel tot een keizersnede overgaat? Dr. Van Hemel, een beetje ge schrokken: „Absoluut niet. Het systeem is volstrekt ano niem. We kunnen niet bij el kaar gaan zitten kijken hoe we het doen. Stel je voor zeg, nee, daarvoor zijn hele goede waarborgen ingebouwd". „Het systeem zit wel zodanig in elkaar, dat je niet kunt foe zelen. Stel dat je na een stuit- ligging een keizersnede hebt toegepast en achteraf conclu deert dat dit toch eigenlijk niet nodig was geweest. Dat is niet léuk, maar je kunt dat feit niet verdoezelen als je de gegevens invult. Want uit het één blijkt het ander en de computer constateert direct tegenstrijdigheden". Baarmoeder Een arts verwijdert een baar moeder, terwijl dat helemaal niet nodig was. Dan vult hij dat toch gewoon niet in. Van Hemel: „Dat kan, maar dat komt altijd uit. Ten eerste moet een specialist een brief naar de huisarts schrijven Dr. Van Hemel: „Ik kan niet begrijpen dat er artsen zijn die 's avonds de oogjes dicht doen en zeggen: wat doen we 't toch goed". p0TO; konvalinka over iedere patiënt die bij hem binnenkomt. Ja, daar kan hij die baarmoederver wijdering ook niet in vermel den. Maar dan komt die pa tiënt bij haar huisarts en dan blijkt toch wat er is gebeurd". Eén van de dingen die tot nu toe uit Van Hemels initatief is gebleken, is dat er in de Ne derlandse ziekenhuizen ge middeld twee a drie procent stuitbevallingen voorkomen, maar dat er ziekenhuizen zijn waar dat liefst zestien procent is. Soms zijn dat klinieken die nogal afgelegen liggen en daardoor bijna alleen de pro bleemgevallen krijgen, omdat meer vrouwen in die streek thuis bevallen dan in drukbe volkte streken. Toch geven dergelijke cijfers alle aanlei ding om dieper op de oorza ken in te gaan en er even tueel iets aan te doen. Van Hemel: „Je probeert de wetmatigheden eruit te halen en de grote verschillen in aanpak tussen de ziekenhui zen onderling. En dat kan er toe leiden dat ziekenhuizen waar zonder directe oorzaak toch aanwijsbaar slechter wordt gehandeld minder snel artsen mogen opleiden. Want wie in zijn leertijd te maken heeft met een arts die, bij voorbeeld, enorm veel kei- zersnedes doet, zal dat later zelf ook gaan doen. Een slecht voorbeeld doet slecht volgen. Pas als je landelijk registreert waar dit soort dingen voorko men, kun je er ook structureel iets tegen doen". De artsen die meedoen aan de registratie hebben daarvoor wel een computer nodig. Ze krijgen dan een lijst met stan daardvragen, die ze allemaal moeten invullen. Doen ze dat niet, dan stopt de computer. Het geheel is een soort vraag- en antwoordspel, om het wat aantrekkelijker te maken voor de arts, die er bovendien niet te veel tijd mee kwijt is. „Het moet bij zijn werk gaan horen, het moet iets vanzelf sprekends zijn. Er mag im mers geen bevalling ontsnap pen. Het uiteindelijke doel is tenslotte dat er minder kinde ren dood worden geboren of met handicaps moeten leven. En dat kan alleen als je zoveel mogelijk registreert. Ja, ook het aantal reageerbuisbaby's en abortussen". Alle gegevens worden opge slagen in de centrale compu ter van het SIG, het Informa tiecentrum voor de Gezond heidszorg in Utrecht. „En al leen het SIG kan op een gege ven moment tegen de directie van een ziekenhuis zeggen: „worden er bij jullie niet wat veel baarmoeders verwij derd?" En ook: hoe komt dat, en: kunnen we daar niet iets aan doen?". Want, zegt Van Hemel met een lachje, „we til len als het ware het vloer kleed op bij zo'n ziekenhuis". Zoiets op poten zetten en er zeventien jaar, vaak in de vrije tijd, mee bezig zijn, is dat nou gedrevenheid? Van Hemel: „Ik heb een aan tal jaren in Uganda gewerkt, dat speelt misschien mee; ik kan niet alleen plaatselijk kij ken. Ik kan me ook eenvou dig niet voorstellen dat je ge neeskunde uitoefent zonder die te evalueren; dat is een principekwestie. Zo denk ik er niet alleen over, maar ook het Reinier de Graaf Zieken huis. Als je alleen maar afgaat op de vriendelijkheid van je patiënten, dan draai je jezelf een rad voor ogen. Want pa tiënten zitten niet in de posi tie om jouw handelen objec tief, laat staan kritisch te vol gen. Ik vind dat vakmensen daarom verplicht zijn eikaars handelen onderling te toetsen. Ik kan niet begrijpen dat er artsen zijn die 's avonds de oogjes dicht doen en zeggen: wat doen we 't toch goed. Er worden miljarden uitgegeven aan de gezondheidszorg en ik vind het normaal dat duide lijk is waaraan dat geld wordt besteed, of het misschien be ter kan, of het goedkoper kan en of we het wel goed doen". DICK HOFLAND DEN HAAG - Het popu laire, goedkope „grijze kenteken" voor bestelau to's die zonder achter bank ook als personen auto gebruikt kunnen worden, zal straks alleen nog door slimmeriken te verwerven zijn. Er was gisteren tijdens een lang durig debat over een reeks van belastingvoor stellen veel kritiek op de nieuwe, zeer gedetailleer de en technische wetge ving ten behoeve van dit kenteken. Maar CDA noch VVD slaagde er in met een aanvaardbaar al ternatief te komen. Wèl had de PvdA een alterna tief maar dat zal het vrij wel zeker niet halen. Voortaan zullen bestelauto's geen achter-zijruiten meer mogen hebben en zal de laadruimte aan bepaalde ei sen moeten voldoen. „De men§sn zijn vernuftig ge noeg om zich ook uit deze knellende banden te bevrij den", meende Lauxtermann (VVD). In het alternatief van de PvdA'er Kombrink worden alle bestel- annex personenauto's tot 3500 kilo voor de bijzondere ver bruiksbelasting aangeslagen; die auto's zouden dus gewoon duurder worden. Mensen die de belastingdienst kunnen aantonen de auto „echt" voor hun bedrijf nodig te hebben zouden daarvan vrijgesteld kunnen worden of compen satie moeten kunnen krijgen. De rentevrijstelling en de daarmee samenhangende plicht tot nu toe verzwegen rente-inkomsten aan de fis cus op te geven, stuitte niet op verzet in de Kamer. Wel is de Kamer bang dat veel mensen hun spaargeld in het buitenland zullen onderbren gen. Gerekend wordt op een kapitaalvlucht die in de mil jarden kan lopen; het per centage spaarders dat rente inkomsten verzwijgt wordt geraamd tussen de 65 en 80 procent. Een en ander was voor De Grave (VVD) reden Ruding en Koning te vrajgen de termijn van vijf jaar yvaarover de verzwegen ren te-inkomsten achteraf nog belastbaar zullen zijn, te ver soepelen. Met uitzondering overigens van inkomsten uit „duidelijk zwart" vergaard vermogen, aldus De Grave. Van Amelsvoort (CDA) zou in dit geval de invorderings termijn van vijf jaar liever geheel zien vervallen. Van Amelsvoort waarschuwde voor al te zware psychologi sche gevolgen: „De oude sok keert weer terug. Men is kennelijk banger voor de fis cus dan voor dieven of ziet het verschil niet meer". Monumentenzorgprijs voor Vereniging Hendriek de Keyser AMSTERDAM Het Prins Bernhard Fonds heeft de prijs voor de monumentenzorg 1988 toegekend aan Vereniging Hendriek de Keyser. Van de prijs van 100.000 gulden, die op 4 juni vol gend jaar zal worden uitgereikt in Blokzijl, moet ten minste 90 procent besteed worden aan een of meer projecten op het gebied van/de monumentenzorg. Brandweerlieden konden vannacht niet voorkomen dat in Lelystad, het schoonmaak bedrijf Handy Clean totaal uitbrandde. Een opslagloods met een voorraad schoonmaak middelen, vier bedrijfsauto's, alsmede enige kantoren zijn geheel verwoest. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade bedraagt volgens de brandweer een miljoen gulden. foto: anp DEN HAAG Mr. Pieter van Vollenhoven is voorzitter gewor den van de onlangs opgerichte Stichting Maatschappij en Politie. Vice-voorzitter is Hans Wiegel, commissaris der koningin in Friesland. „De stichting wil door middel van onderzoeken, ad viezen en discussies met overheid en maatschappelijke groepe ringen een onafhankelijke bijdrage leveren aan het zo goed mo gelijk functioneren van de politie in de samenleving", zo ver klaarde Van Vollenhoven gisteren. De Stichting heeft een zeer brede samenstelling. Zij bestaat on der meer uit vertegenwoordigers van politiekorpsen, gemeente besturen, universiteiten, vakbonden, werkgeversorganisaties, het openbaar ministerie, de Tweede Kamer en enkele departe menten. Van Vollenhoven zei te hopen dat de stichting in de toekomst veelvuldig „een verlossend woord" zal kunnen spre ken over problemen waarmee de politie kampt. In Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten bestaan dergelijke stichtingen al lange tijd. De Nederlandse stichting heeft een startsubsidie ge kregen van de Algemene Loterij Nederland. Daarnaast zijn er subsidietoezeggingen van ministeries en bedrijven. Ook zullen de politiekorpsen een jaarlijkse contributie leveren. (ADVERTENTIE) Een bezoek aan het Apple Centre loont de moeite. We zijn er in gespe cialiseerd u in kortè tijd te laten zien hoe n uw persoonlijke rendement kunt vergroten. U kunt bij ons terecht voor deskundig advies, op maat ge sneden demonstraties en heldere produktinformatie. Bovendien orga niseren wij regelmatig gratis Apple Business Seminars. Korte, praktijk-gerichte bijeen komsten waarin u wegwijs wordt gemaakt in de overzichtelijke wereld van Apple Macintosh. Bel ons op voor meer informatie of voor een persoon lijke afspraak. M: 030-894858. The power to be your best Apple Centre te lltrocht, KuropaLnn 302,3S26 KS Utrecht. Tel,: 0,30-13948 33. Vrij Nederland put voor zijn traditioneel onthullende omslagartikel ditmaal uit een twee weken oud rapport van de Amerikaanse „Secu rities and Exchange Com mission", die toezicht houdt op de beurshandel in New York. In dat rapport worden de nauwe banden blootge legd tussen de ooit zo flore rende Canon Group ine. en Frans Afman, hoofd van de afdeling Entertainment Bus iness van de bank Cédit Ly- onnais. In totaal 750.000 toucheerde Afman voor zijn advies- en commissariaat- werk, zo pent VN keurig over uit het rapport. Een belletje naar Afman zélf, en het verhaal is bijna com pleet. Afman vindt alle drukte uiteraard overdre ven, maar uit de mond van een medewerker van de Ne- derlandsche Bank weten de verslaggevers nog op te te kenen dat wellicht sprake is van belangenverstrengeling. De verdere inhoud van VN geeft evenmin aanleiding voor vrolijkheid. Zo focust het weekblad bij het hon derdjarig bestaan van het Franse Institute Pasteur op zes mysterieuze kankerge vallen onder het laboratori- umpersoneel. Het geeft ech ter weinig opheldering over de vraag aan welke extra ri sico's de laboranten dan wel bloot zouden staan. Meer weinig opwekkend nieuws komt uit het Leidse Noor derkwartier, volgens VN „een gewone Nederlandse crisiswijk" waar verschillen de groepen jongeren elkaaj- en de buurt het leven zuur maken. Voor wie het NBC- interview met Gorbatsjov nog eens rustig door wil le zen brengt VN de integrale tekst. Het hoofdthema van de kleurenbijlage: worghy- potheken. controleerd wordt. „Het sj steem is sinds Marcos vei dreven werd niet veranderi Het probleem wordt niet g vormd door de communii ten, maar door de schendin gen van de mensenrechten' Een omvangrijke kleurenri portage in het „hart" van D Tijd is gewijd aan de „culti rele revolutie" onder de Ch nese jongeren. Snelle bron mers, rock and roll en n; tuurlijk: meiden. De cor sumptiecultuur rukt Peking. Bertolucchi's nieuwste mon- sterproduktie „De laatste keizer van China" krijgt evenals vorige week veel aandacht in de weekbladen. De Haagse Post ruimt er de meeste pagina's voor in, waarbij het ditmaal over een historisch-beschouwende boeg gegooid wordt. Het le ven van een tragische figuur 'in beeld gebracht; de jonge keizer Pu Yi' die drie keer moet aftreden en zich uit eindelijk niet weet te hand haven, een verbitterde en machteloze pion wordt in Japanse handen. Een weinig inspirerend verhaal, maar geweldig materiaal voor een bioscoopfilm, die in Elsevier en de Groene Amsterdam mer dan ook uitvoerig ge prezen wordt. Verder onderzoekt HP wie Gerard van der Wulp nu ei genlijk is; die nieuwe hoofd redacteur van het NOS-jour- naal. Oud-collega's weten niet zo veel spannends over hem te vertellen, behalve dat hij goed kon luisteren en manoeuvreren. En o ja, Van der Wulp was een blauwe maandag ook nog voorlich ter van Ruud Lubbers. El ders in HP gaat John Jansen van Galen gewetensvol bij zichzelf te rade of het blad er wel goed aan heeft ge daan de integrale tekst van „Het vuil, de stad en de dood" te publiceren. De ont voering van Croiset en de publicatie van die tekst heb ben overduidelijk met el kaar te maken, vertelt de echtgenote van de acteur. „Inderdaad, er is minstens een verband tussen de rel rond het stuk en de kidnap ping van de acteur", conclu deert Van Galen. Een groot interview ten slotte met de jonge violiste Isabelle van Keulen. Succesvol en zonder een zweem van arrogantie overtuigd van haar eigen kunnen: „Als ik iets niet zelf kan bedenken hoeft het voor mij niet". 1 Ook De Tijd is nog niet uit geschreven over de affaire Fassbinder. Samen met mr. R. Levisson (73), oud-voor zitter van de liberale joodse gemeente in Den Haag, wordt nagepraat over de sterk emotionele reacties in joodse kring op de voorgeno men uitvoering van het to neelstuk. „Het was een kata lysator voor veel bestaande onvrede", meent Levisson. Maar te stellen dat de joden Nederland wellicht beter zouden verlaten - zoals on der anderen rabbijn Lodi van der Kamp suggereerde - gaat Levisson veel te ver. „Het is gewoon niet waar dat je als jood niet in Neder land kunt leven. Dat gaat heel best. Zuster Mariani Dimaranan uit de Filipijnen komt in De Tijd uitleggen dat het be roerd gesteld is met de ar men in haar land, die lijden onder de angst-psychose voor het communisme en een leger dat nauwelijks ge- Gesneden koek natuurlij voor een blad als Elsevie een ernstig gesprek met toj econoom en oud-presider van het Internationale Mi netaire Fonds (IMF), dr. H. J. Witteveen. De aai leiding voor het gespre beurskrach - ligt alwei twee maanden in het verli den, maar prof. Wittevee weet te vertellen dat „krach" nog steeds doo werkt. Hij geeft zelfs, zoa het een econoom betaam een recept voor economise herstel: stimulerend beleii liefst onder internationa politiek leiderschap. „Vi moeten constateren dat wereld helaas thans aan di leiderschap mank gaat", verklaart Witteveen de n< aarzelende en doorgaai slecht gecoördineerde aai passingen in het economise beleid van de meeste weste se landen. Hoewel Witt veen in Elsevier als groots orakel wordt opgevoerd, mi gen ook onder anderen Jh Van Lennep (ex-OESO), 1 Pont (FNV) en mede-ec noom A. Heertje hun woori je doen. De interim-minister en si per-diplomaat Henk Heii weilier eist elders alle ei voor het herstel van de d mocratie in Suriname voi zich op. „Ik heb mijn do bereikt", zegt hij bescheidei Een typisch welvaartsondei werp verder: het cholester) als veroorzaker van hart-1 vaatziekten. Hoewel: niet al leen eetzucht maar ook erf lijke factoren blijken daarü een rol te spelen. De Groene heeft de afgej pen weken veel aandaa besteed aan de ontwapenin In dit nummer vraagt de ij dactie zich af hoe het verd moet met de vredesbew ging, nu de gevreesde krui raketten definitief niet Nederland geplaatst worde Het is nu zaak, aldus 1 Groene, een aanstaande co ventionele wapenwedloop de kiem te smoren. De va ontruste geluiden in NAV( kringen over „gaten" in i Europese defensie gevi voldoende aanleiding voi de verwachting dat de nj cleaire race op ander terrej wordt voortgezet. De vredi beweging zou derhalve z fixatie op kernwape moeten zien kwijt te rake Verder komt „zwarte ci tuur" ruimschoots aan b( Zo is er een persoonlijke 1 spreking van het werk v de onlangs overleden schi ver James Baldwin en e artikel over de culturele n nifestatie van Zuidafrikaa se kunstenaars in Amsti dam. De stormachtig j groeide bedrijfstak der p vé-detectives wordt eld< omschreven als een zoo ongeregeld, dat zich onttre aan iedere overheidscontro of beroepsethiek. Het INF-akkoord is nog n: ondertekend of Hervorn Nederland vraagt zich -j weer af of we naar ei nieuw type vredesbewegii toegaan. Vredesgroepen zowel Oost als West hebb gezocht naar een nieui methode om zowel demilil risering als democratiseril in Oost-Europa te bewei stelligen, constateert HN. I werd op een seminar in B dapest besproken wel kansen de nieuwe politi van de Sovjetunie biedt vo een nieuw (multilateral vredesinitiatief. Gezien li onverminderd strenge opti den tegen demonstranten Moskou de laatste dag< zijn de kansen daarop voi alsnog beperkt. In Budap bleken ook Russische dis denten niet al te optimistis over de vraag of Gorbatsj werkelijk een frisse wind de Sovjetunie kan lal waaien. Een beetje modieus ondi werp na alle anti-alcoh campagnes, maar goed: 1 Korsakov-syndroom, ofv „Het verdronken geheugei directrice L. Zaat van hui Zeerust in Leidschenda „Voor veel bewoners is I leen wakker worden e angstige ervaring. Ze wel vaak niet waar ze zijn. J er iemand naast ze ligt die kennen denken ,ze: dat Piet. Dus ben ik in het Ki sakovhuis". PAUL KOOPM

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4