Geen nieuwe doorbraken tijdens ton Bon: HÈ 1 2 3 6 7 13 14 15 Katwijker ontvlucht drugs in gevangenis Voetbal rhuurbedrijf gedupeerd or brandstichter □e het samen met Gamma. VANDAAG 30 JAAR RENTEVAST HYPOTHEEK NU 7,5% CcldócGoiwant t Donderdag 10 december 1987 79e jaargang no. 23984 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers. behorende tot Sijthotl Pers, Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chei-redacteur Wim Bui]teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19 00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64 per mm, kleintjes!- 0,45 per mm. Losse nummers 1.1.10. Veel bewolking maar vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Minimumtemperatuur rond het vriespunt, middagtempera- tuur ongeveer 3 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 08.38, onder: 16.27; hoog water Scheveningen: 06.39 en 18.57; laag water: 01.48 en 14.16. enoord-supporters nielen tien wagons "ERDAM Toen de Westduitse met Feyenoord-supporters afgelo- lacht na de verloren bekerwed- in Leverkussen in Rotterdam was tomen, bleken er tien van de elf s onherstelbaar te zijn vernield, middag had een automobilist op /erweg in Boxtel al een bierblikje e voorruit van zijn wagen gekre- et was afkomstig uit de trein mei lyenoord-supporters. Op de over- erden ook een voetganger en een ieter door uit de trein gegooide erpen getroffen. In de trein reis- vee man van de spoorwegpolitie intig mensen van de eigen orde- van Feyenoord mee. Italiaanse douane houdt weer langzaam aan-actie CHIASSO - Door een actie van de Italiaanse douane staan rond 400 vrachtwagens vast aan de zuidelijke grens van Zwitserland, waardoor massale opstoppingen zijn ontstaan op wegen en in dorpen. Italiaanse doua ne-beambten laten sinds dinsdag maar zes uur per dag vrachtwagens door in het kader van hun actie. De lang- zaam-aan-acties zullen volgens plan zes dagen duren. De Zwitserse politie is begonnen in het kanton Uri, rond 100 km noorde lijker en aan de andere kant van de Alpen, vrachtwagens om te leiden om te trachten de verkeersopstoppingen te verlichten. VARA vecht publicatie Parool aan HILVERSUM - De VARA bereidt juridische stappen voor tegen Het Parool, dat gisteren cijfers publiceerde over de VARA Speelgoedactie. Volgens het dagblad zou het merendeel van de opbrengst van de verkoop van de plaat „Kinderen voor kinderen" niet naar een goed doel gaan, maar terecht komen in de pot „nevenactiviteiten". Uit deze pot worden nieuwe programma's gefinancierd. Vorig jaar zou het gegaan zijn om een plaatopbrengst van - na aftrek van kosten - twee miljoen, waarvan drie kwart naar de VARA zou zijn gegaan. De VARA-directie stelt, dat er per verkochte plaat een vast bedrag naar de speelgoedactie gaat. De resterende opbrengst is onvol doende om de kosten van het maken van de plaat te dekken. Mocht de plaatverkoop schade lijden door ge noemde publicatie, dan zal de VARA het betrokken dag blad daarop aanspreken. Geldof wil schuld Etiopië betalen ADDIS ABEBA De Ierse rock ster Bob Geldof heeft aangeboden drie miljoen dollar van de Etiopi- sche schuld aan de Verenigde Sta ten te betalen, als dat de Ameri kaanse ontwikkelingshulp aan het door honger getroffen Afrikaanse land weer op gang kan brengen. De bijdrage moet komen uit de gelden die Geldof twee jaar geleden als initiatiefnemer van de hulpactie Band Aid bijeen gekregen. De VS verlenen weliswaar noodhulp, maar geen structurele ontwikke lingshulp aan het marxistische re giem in Etiopië. Washington heeft niet gerageerd op het voorstel. Voetbalelftal Peru gedood bij vliegramp LIMA Een vliegtuig van de Peruaan se marine met een voltallige voetbal ploeg en andere passagiers aan boord is bij de hoofdstad Lima in de Stille Oceaan gestort. De piloot was de enige van de 43 inzittenden die het ongeluk overleefde. Het wrak is vijf kilometer uit de kust in de oceaan gevonden. De tweemotorige Fokker verdween van de radar, nadat het toestel niet kon landen omdat het landingsgestel weigerde. Het toestel had zes bemanningsleden, 28 le den van de voetbalclub Alianza Lima, koploper in de hoogste competitie, acht clubfans en coach Marcos Calderon aan boord. óweerlieden kunnen niet verhinderen dat het bestelbusje >1 wordt verwoest. FOTO: WIM VAN NOORT JEN Het Leidse auto- purbedrijf Auto Peter Ier vanuit dat een brand- fer het op die onderne- I gemunt heeft. In twee n tijd zijn vijf auto's van fedrijf door brand bescha- lAfgelopen nacht brandde uw een busje uit dat op arkeerterrein van het be- aan de St Aagtenstraat Een tweede busje dat laast stond liep fikse Ischade op. Het bedrijf trnstig gedupeerd te zijn, t het voor dit soort inci- Isniet is verzekerd. De brand werd vannacht even na half twee ontdekt door bu ren. Zij waarschuwden politie en brandweer die het vuur bluste. In de nacht van don derdag 27 november brandden drie auto's op hetzelfde terrein uit. Eigenaar Hein Dieben vindt de opeenvolging van die branden wat al te toevallig om brandstichting uit te sluiten. Ook andere sporen zouden daarop duiden. Volgens een politiewoordvoerder is de oor zaak van de branden echter onbekend. (ADVERTENTIE) <l! ereo autoradlo-casBette-komblnatle «CA801 - autostopen indikatie- mvan$9fvoor eo. FM en midden- lampjes ll9OR0 I - inbouwmateriaal. H i eldoorspoeltoets Geldig t/m 12 december 1987. IBM-computers, software, typewriters Opleidingen en gerichte adviezen voor automatisering. Aaslmeer. Amsterdam. Eindhoven. Groningen. Den Haag, Rotterdam. Utrecht. Zwolle. Den Haag 070-814031. Wie de komende feestdagen in Pa rijs wil doorbren gen zal verrast op kijken als hij op de Seine delen van Venetië tegen komt. Ter gelegen heid van Kerstmis en Nieuwjaar is in de Franse hoofd stad een 300 me ter lange replica gebouwd van de „Grote Gracht" in Venetië, het San Marco plein, een paleis, een kerk en zeven bruggen. Per gondel kan al les van dichtbij be keken worden. FOTO: AP mauMHi (Van onze correspondent) WASHINGTON In Washington zijn Michail Gorbatsjov en president Ronald Reagan vanmor gen begonnen aan hun laatste twee besprekingen, alvorens de Russische par tijleider vanmiddag om twee uur (acht uur 's avonds Nederlandse tijd) wordt uitgezwaaid. Met spanning wordt uitgezien naar het resultaat van deze laatste rondes tijdens de topontmoeting, temeer omdat de besprekingen gisteren hoegenaamd geen concreet resultaat brach ten. Na de eerste conferentiedag, die uit klaroengeschal, volks liederen, parades, hartelijke recepties en een feestelijke on dertekening van het INF-ver- drag had bestaan, zetten de beide wereldleiders zich giste ren aan de echt moeilijke kwesties. Het werd een dag van „het zware tillen" en het „zakendoen met opgestroopte mouwen", zoals Witte-Huis- woordvoerder Marlin Fitzwa- ter zei. Inhoudelijk werd maar mondjesmaat iets gezegd over het verloop van de besprekin gen. Op de agenda stonden gisteren regionale kwesties waaron der Afghanistan en het Golf- conflict de situatie van de mensenrechten en de mogelij ke vermindering van het aan tal Strategische kernwapens (START). Hoewel de VS en Geen tijd voor petitie hinderen WASHINGTON President Reagan en partijleider Gorbatsjov hebben tijdens hun top in Washington geen tijd gehad om enke le tientallen kinderen te ontvangen die brieven wilden overhan digen met vredesoproepen. De kinderen wilden Reagan en Gor batsjov duizend brieven geven, uit een stapel van 230.000 brie ven die kinderen uit 31 landen in de afgelopen twee jaar hebben geschreven. Maar van een vertegenwoordiger van het Witte Huis kreeg de delegatie te horen dat een ontmoeting er niet in zat. De kinderen, tussen de 9 en 15 jaar, hielden in Washington een eigen „vredestop". „Wij willen net zo oud worden als me neer Reagan en meneer Gorbatsjov", zei de 13-jarige Claudia Thorun uit Hamburg in Westduitsland. Sovjetunie het erover eens zijn dat het arsenaal aan strategi sche kernwapens gehalveerd kan worden, werd geen echte doorbraak bereikt. Ook was er vanochtend volgens stafchef Howard Baker van het Witte Huis nog „niets volstrekt nieuws" gepresenteerd. „We hebben nog een lange weg te gaan alvorens sprake kan zijn van overeenstemming op con crete punten", aldus Baker. Ook minister van buitenlandse zaken George Shultz trachtte bovenmatige verwachtingen te temperen. Naar hij zei, zijn op alle terreinen „goede inhoude lijke discussies" gevoerd, maar kan geen sprake zijn van snel le vooruitgang. Vanmiddag, kort voor zijn vertrek, zal Gorbatjov een persconferentie geven. Aange nomen wordt, dat hij daarbij bekend zal maken dat volgend jaar een vierde topontmoeting volgt, in Moskou. Tijdens het staatsbanket gistermiddag op de Russische ambassade in Washington liep Gorbatsjov al op zo'n vierde topontmoeting vooruit. „Tot in Moskou", toastte hij met Reagan, die het banket overwacht toch zelf wilde bijwonen. De Ameri kaanse president houdt van avond vanuit zijn Oval Office een televisietoespraak. Pagina 5: Amerikaanse Con- gTes positief over ontmoe ting met Gorbatsjov mÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊm 20 PAGINA'S .Echtscheiding is geen zonde" Prof. Van Doorn over de zin van het gepruts Schepen machteloos bij raketaanvallen Sony eerste met DAT-recorder buiten japan Positie Mario Been lijkt onmogelijk bij 11 Feyenoord V Minder vuurwerk a bij herhaling U Oranje V Leids college bedreigd door opstelling wethouders Plan voor Alphens hotel met conterentieruimte Bekroning Katwijkse thuiszorgcentrale Jan van Vlijmen neemt ontslag bij de Opera (voor nieuwbouw) Sinds 1972 is de rente voor maximale zekerheid 'niet meer zo laag geweest. Maak gebruik van dit unieke Bouwfonds aanbod. Bel gratis 06-0556 (op werk dagen van 9-19 uur, op zaterdag van 10-12 uur).Of stuur de bon op. I cv I Ik wil meer weten over de - 30 Jaar RenteVast Hypotheek Dhr./Mw.: Voor nieuwbouw in In envelop zonder postzegel sturen aan Bouwfonds, Antwoordnummer 34, 3860 VE Hoevelaken. KATWIJK „Als ze me terugbrengen naar West- linge, wacht ik geen uur meer. Dan stap ik onmid dellijk weer op". De 31-ja- rige Katwijkse visser Maarten Ouwehand laat er geen twijfel over be staan dat hij geen dag meer door wil brengen in de strafinrichting Westlin- ge in Heerhugowaard. Ouwehand verbleef daar drie maanden. Hij was in hoger beroep veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf voor onder andere het overtreden van de vuurwapenwet en heling. Op 5 december klom hij over het twee meter hoge hek en ging naar huis. Ouwehand weigerde nog langer voortdurend met drugsverslaafden gecon fronteerd te worden. „Toen ik in Westlinge aan kwam, was ik met stomheid geslagen. Driekwart van de gedetineerden is verslaafd en er wordt openlijk gehandeld in heroïne. Softdrugs en drank zijn met hele bergen tegelijk te koop. Mijzelf werd het spul, dat daar makkelij ker te krijgen is dan in Am sterdam, elke dag aangebo den. De bewakers zijn soms aan beide ogen blind want die moeten bepaalde dingen zien. Er wordt echter niets aan gedaan", aldus Ouwe hand die in eerste instantie de cel deelde met iemand die wilde afkicken. „Het beleid van de directie van Westlin ge is erop gericht dat de niet- verslaafae gevangenen de anderen opvangen. Er moet sociale controle zijn. Dat kan natuurlijk niet want ik weet niet hoe ik om möet gaan met verslaafden. Bovendien is iemand die afkickt, om bang van te worden". Ouwehand kreeg nadat hij zelf „stampei" had gemaakt een nieuwe kamergenoot. Dit was voor de Katwijker niet voldoende en hij zocht contact met de directeur van de strafinrichting en het openbaar ministerie. „Daar wilden ze niet eens met mij praten en gooiden ze de hoorn op de haak. Dat hoef ik niet te pikken want ik heb het recht om mijn straf onge stoord uit te zitten". In Katwijk waren ze niet verrast toen Ouwehand za terdagavond binnen kwam stappen. Hij wilde eigenlijk al een week eerder weg. Ou wehand: „Ik wil de resteren de 63 dagen best uitzitten. Ik duik ook niet onder maar wacht gewoon een nieuwe oproep af. Duurt dat alle maal te lang dan meld ik mij bij de Katwijkse politie". Directeur J. van den Berg van de strafinrichting ont kent contact te hebben gehad met de Katwijkse visser. „Gedetineerden praten hier niet over met personeel of de directeur. Dan hebben ze zelf geen leven meer". Van den Berg weet dat er gehandeld wordt binnen de strafinrich ting en kan zich voorstellen dat niet-verslaafden het daar moeilijk mee hebben. „Het is een open inrichting en drugs zijn makkelijk binnen te smokkelen. Als we het zelf zien, worden de gevangenen disciplinair gestraft. De sug gestie dat het hier onleefbaar is, klopt echter niet". Veel voetbal vandaag op onze sportpagina's. Geen wonder, want er is gisteren weer veel gebeurd op de - niet altijd even - groene velden. Wie niet de gelegenheid had dat allemaal op de televisie te vol gen of er juist prijs op stelt dat nog eens te bele ven, maar nu vanuit een heel andere invalshoek, kan bij onze sportverslaggevers terecht. Zij waren er weer bij. Vooral ook bij de wedstrijd Nederland- Cyprus, die zonder publiek in Amsterdam moest worden overgespeeld en die in een 4-0 overwinning eindigde. Onze verslaggevers berichten erover - om het met Gnllit te zeggen: „serieus, professioneel en koel". Maar dan met nog net zo veel warmte, dat u juist daarvoor de Leidse Courant koos. W| De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1