Bonden faliekant tegen saneringsplan Fokker Voor DDR-burgers woont de kerstman in l Westen ONOMIE ARKTEN Beurs uan Amsterdam üeidó&Qowuvnt WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGINA 7 J „DE SCHELDE' 0 BANEN WEG SSINGEN - De directie van De |de in Vlissingen wil een reorga- uitvoeren die ongeveer 540 ba il kosten op een personeelssterk- 2819 werknemers. Aan ge ien ontslagen kan niet worden Dit heeft de scheepswerf >n bekendgemaakt, nadat eind >r al was meegedeeld dat aan ïkrimping niet te ontkomen is. de directie is er een structu- tnderbezetting in de scheepsrepa- en is er ook onderbezetting bij activiteiten. De orderportefe- [en de vooruitzichten op nieuwe jchten zullen de onderneming in fpaste omvang een goede uit- Ipositie bieden, aldus de directie. CDA wil maatregelen tegen prijsafspraken banken DEN HAAG - CDA-kamerlid Schartman heeft staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) gevraagd maatregelen te nemen tegen de onderlinge prijsafspraken, die de meeste Nederlandse banken zouden hebben ge maakt. Het kamerlid wil weten of de wet economische mededinging mogelijkheden biedt om effectief tegen kartelafspraken op te treden. Hij vraagt ook of verwacht mag worden dat de Europese Commissie zal ingrij pen en deze afspraken zal verbieden. Mocht het zo zijn dat de Europese regelgeving optre den tegen de afspraken wel mogelijk maakt en de Nederlandse wetgeving niet, dan zou de wet moeten worden aangepast aan de Eu ropese regelgeving, aldus Schartman. Konsu- menten Kontakt heeft inmiddels een klacht ingediend bij de Europese Commissie. Bouw cruiseschepen Goliath toch in Finland ROTTERDAM - De Rotterdamse rederij Goliath laat twee kleine cruiseschepen bou wen door een werf in Finland. Het was de bedoeling deze order van rond de 125 mil joen gulden te laten uitvoeren door de wer- vencombinatie De Hoop en De Merwede. Goliath had steun gevraagd aan Verkeer en Waterstaat in het kader van de Investe ringspremie regeling Zeeschepen (IPZ). Maar de onderhandelingen hierover konden niet tijdig worden afgerond, aldus Goliath- directeur H.J. van den Berg gisteren. „Ver keer en Waterstaat stelde onmogelijke voor waarden. We moesten veertig miljoen zelf inbrengen en er was bezwaar tegen betrok kenheid van buitenlandse financiers. De Finnen bieden gunstiger voorwaarden, al ligt de bouwprijs twintig miljoen hoger", al dus Van den Berg. Hypotheek rente over breder front omlaag AMSTERDAM - In navolging van de Postbank hebben verscheidene ban ken hun hypotheek rente verlaagd. De verlagingen lopen uiteen van 0,2 tot 0,5 procent. Lagere kwartaalwinst Ahold ZAANDAM - Ahold heeft over het derde kwartaal van dit jaar 33 miljoen winst gemaakt en dat was 3,5 procent minder dan de ƒ34,2 miljoen over dezelfde perio de vorig jaar. Ahold wijt de winst daling voor het grootste deel, 1 miljoen, aan de koersdaling van de dollar. De groepsomzet in gul dens steeg met 3 procent tot 2,64 miljard. Gerekend over de eerste negen maanden daalde de netto winst van ƒ99,9 miljoen tot ƒ95,1 miljoen. Anold houdt staande dat de nettowinst over dit jaar onge veer gelijk zal ziin aan die over 1986, die 130 miljoen bedroeg. zo neemt linial Health i Gist-brocades EM - Akzo neemt van irocades de diergenees- ige dochteronderneming 1 Health over. Die met 120 mensen en zal :n opgenomen in Inter- international, een onder- van Akzo Pharma. Aldus fiat een veterinair-farma- jche onderneming met ireer 1000 werknemers, yan 450 in Nederland, lal Health is gespeciali- in diergeneeskundige joticaprodukten en vac- Gist-brocades is van me idat deze activiteiten een ringe omvang hebben om Jinclig te kunnen door is Onder de 120 werkne- bij Animal Health in De fcullen geen gedwongen ■gen vallen. De bonden de garantie dat dat ook komende jaren niet het |zal zijn, aldus bestuurder dustrie- en Voedingsbond lital 5aansluitingen fjeer dan dubbeld J HAAG - Het gebruik 'jle fax, een apparaat dat elefoonlijnen fotokopieën Verzenden, neemt in Ne- Mid sterk toe. Dit jaar is aantal faxaansluitingen dan verdubbeld: van j) naar 50.000 stuks. Vol- jaar wordt de 100.000ste uiting verwacht, aldus L. Qies, directeur technische I van het telecommunica- trict Den Haag gisteren, -wax houdt telecommunica- len gemiddeld drie tot ^ceer langer bezet dan een ne telefoonaansluiting, ins De Vries zijn techni- jnaatregelen genomen om )ring van het verkeer oor te voorkomen. Zo een fax aangemerkt als I veelspreker", en wordt iparaat doorgaans op een telefoonnummer aange- JTRUNDEREN: (gulden per kg fw.) Br 70. waarvan 10 stieren. Dik- extra kw. 2700-4900 per stuk. 11e kw. 7,20-8,10, 2e kw. 6,60- 1e kw. 7.20-8.15. 2e 1-7,20, koeien 1e kw. 7,10- kw. 6,10-7.10, 3e kw. 5.20- irstkoeien 4.80-5,70. I en prijzen: stieren goed - ho- goed - hoger. KSRUNDEREN: (gulden per 146. waarvan 9 graskalve- <- en kalfkoeien 1e srt 2200- 2e srt 1500-2200. melk- en irzen 1e srt 2150-2800. 2e srt ■150, guste koeien 1e srt 1800- ze srt 1100-1800, enterstieren |200. pinken 1000-1700, gras- in 600-1150 I en prijzen: koeien redelijk - pinken redelijk - gelijk; kalve- Jelijk - lager en enterstieren re- gelijk. [ERE KALVEREN: (gulden per roodbont 1100. Stierkalf ]5. extra kw. 675-825, vaarskalf Aanvoer zwartbont 756. If 350-530. extra kw. 530-600, ^lf 250-470. prijzen: roodbont redelijk - ^wartbont matig - gelijk. |NS: (gulden per kg levend ge- slachtvarkens 800. Slacht- s 2,35-2,45. zeugen 1e kw. ,90. 2e kw. 1.70-1.80. I en prijzen: rustig - gelijk. ITSCHAPEN- EN LAMMEREN: 1 per kg gesl.gew.) Jr 659. Schapen 5.00-6,75, ren (rammen) 7.50-9.50 en ren (ooien) 7.25-9,25. H per stuk) schapen 160-225, Ben (rammen) 190-240 en lam- ■(ooien) 175-195. B en prijzen: schapen vlot - ho- lammeren vlot - hoger. JIKSSCHAPEN-. LAMMEREN ÏTEN: 5r gebruiksschapen- en lam- 100. Weidelammeren 160-190. I lammeren vlot, prijzen hoger. EN EN GEITEN: (gulden per 9r 58 geiten. Prijs 45-110. I geiten redelijk, prijzen gelijk. |apanvoer 3689 stuks. gefclLING EIVEBA BV BARNE- rnf(9-12) - Aanvoer 1.582.200 .stemming redelijk. Prijzen in per 100 stuks: eieren van 55- am bruin 10,91-10.98, 60-61 gnrit 12.24-12.33 en bruin 12.40- 65-66 gram wit 14,01-14.24 en 13,76-14.21. HARKT BODEGRAVEN (8-12) - ar 12 partijen. Bij goede handel en prijs genoteerd van 8,20 tot bor eerste soort en 9,00 voor tware soort. [VENZANDE Westland-Zuld, 8 december. Andijvie 200. Iderlj 25-95. Bloemkool groen srenkool 83-85. Bosradijs 37- ïrispsla 125-150. Koolrabi 98- Irulsla 16-84. Paprika wit 170- 'epers groen 800-930 Pepers 650-2140. Radijs zakjes 49-70. 31-120. Sla 37-96. rwa: ■)ve SCHIPHOL - De vak bonden weigeren mee te werken aan de sanering van Fokker zoals Econo mische Zaken zich die voorstelt. Minister De Korte eist van Fokker dat de onderneming bij ontslagen geen boven- twettelijke afvloeiings maatregelen zal treffen. Zowel De Industrie-en Voedingsbond FNV als CNV zullen zich tot het uiterste tegen deze voor stellen verzetten. De overheid heeft een om vangrijke financiële steuno peratie vooor Fokker op touw gezet. Eén van de voor waarden waar Fokker nu aan moet voldoen is het te rugdringen van de kosten met ƒ200 miljoen op jaarba sis, welk niveau in 1990 moet zijn bereikt. Omdat 65 pro cent van die kosten bestaat uit personeelskosten, zal de sanering voor een groot ge deelte neerkomen op een drastische vermindering van personeelssterkte. Bij Fokker werken 11.000 mensen. Minister van economische za ken De Korte heeft nu van Fokker de toezegging geëist, dat de onderneming bij ont slagen geen bovenwettelijke afvloeiingsmaatregelen zal treffen. De bonden menen dat ze door deze voorwaarde buitenspel gezet wordem. Buitenspel G. v.d. Heuvel van CNV: „Als mensen daar twintig tot dertig jaar werken kun je ze niet zo maar op straat zetten. Dat is bij Fokker nog nooit gebeurd, ook niet in 1983 toen er veertienhonderd mensen uit moesten. De Industriebond FNV is bang dat de overeenkomst tussen overheid, banken en Fokker, de bond onvoldoen de mogelijkheden geeft om de belangen van het perso neel te waarborgen. Het te rugdringen van de kosten met 200 miljoen op jaarbasis en het niet mogen verstrek ken van bovenwettelijke uit keringen in geval van ge dwongen ontslagen levert voor de bond een onwerkba re situatie op. Gegeven het feit dat de kos ten bij Fokker voor 60 pro cent uit personeelskosten be staan, zijn gedwongen ontsla gen onvermijdelijk. „De In dustriebond FNV zal zich daar tot het uiterste tegen verzetten, omdat er geen en kele mogelijkheid meer wordt geboden om met Fok ker redelijke afvloeiingsrege lingen tot stand te brengen", aldus, een gisteren uitgegeven verklaring. De bonden reageren op de toelichting die Fokker giste ren heeft gepubliceerd over de steunverlening door de overheid en de banken. De toelichting is bestemd voor de bijzondere aandeelhou dersvergadering op 22 de cember. Tijdens die vergade ring zal gestemd worden over de statutenwijziging die de sanering mogelijk moet maken. In de toelichting staat dat Fokker zo mogelijk nog vóór eind 1990 een begin maken met een samenwerkingsver band of fusie met één of meer derden. Dit kan inhou den dat de vliegtuigfabriek delen van het concern af stoot. De minister van econo mische zaken krijgt daarin een beslissende stem. IN DE SLAG OM DE CONSUMENT VAN MORGEN: Bedrijven in jaren '90 samen in het offensief DEN HAAG In de jaren ne gentig zal de klaitt meer dan ooit koning< zijn. Hij wil een gevarieerd aanbod tegen de kostprijs van een massapro- dukt. Exclusiviteit voor een Hemaprijs. Steeds meer ver schillende, telkens vernieuwde produkten; dat alles van de hoogste kwaliteit. Om hier aan tegemoet te ko men zal het bedrijfsleven in toenemende mate delen van de produktie uitbesteden. In plaats van „zelfdoeners" on- staan naar Japans voorbeeld, „netwerken" van sterk samen werkende bedrijven. Dit beeld geeft de uitslag van een door McKinsey Compa ny gehouden enquête onder driehonderd bedrijven in Ne derland. Het onderzoek is ge houden in opdracht van de Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij, Nehem. De Nehem is een ondernemers club die' zich inzet voor ver sterking van de concurrentie positie van het bedrijfsleven door met ondernemingen en de overheid activiteiten te sti muleren en knelpunten weg te nemen. De Nehem presenteer de het onderzoek gisteren in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag ter gele genheid van haar vijftiende verjaardag. Afgezien van een veeleisende consument krijgen bedrijven in toenemende mate te maken met internationalisatie en ver snelde toepassing van nieuwe technologieën, hetgeen leidt tot meer concurrentie en over capaciteit. Een antwoord hier op, zo blijkt uit de enquête, zien bedrijven in meer „kwali teit" in plaats van „lagere kos ten". Andere elementen van de succes-formule voor de ja ren negentig: meer met de neus op de markt; meer pro- ces-beheersing; een feilloze flexibele organisatie om vaker nieuwe produkten te lanceren; meer specialisme, meer vakbe kwaam, zelf-beslissend perso neel en ook meer schaalver groting door export. Om de kosten van de hiervoor noodzakelijke investeringen te kunnen opbrengen, zullen be drijven zich nog meer dan nu al het geval is, op hun kernac tiviteiten concentreren. In toe nemende mate zullen zij delen van hun produktie uitbesteden aan andere, zelfstandige be drijven. Daarbij moet de over heid op afstand blijven, c.q. gunstige voorwaarden schep pen voor dit noodzakelijke veranderingsproces in onder nemersland. T^n \/q| De 67 meter hoge schoorsteen van de Laura-centrale in Eygelshoven in Zuid-Limburg is gisteren ten val foto: I I Val gebracht. De pijp nam tijdens het neerstorten een deel van de voormalige centrale in zijn ondergang mee. anp (Van onze correspondent Rink Drost) BONN - Wanneer de Kerstman met Westers geld betaalt, kan hij in de DDR wonderen verrich ten. Levertijden van tien tot veertien jaar op een Trabant bijvoorbeeld, de enige oldtimer die nog fa- brieksnieuw te koop is, kunnen met harde D- Marken worden terugge bracht tot enkele dagen. Wie een vriend of familielid van „DrUben" ten koste van een paar duizend Markjes het kerstcadeau van zijn leven wil bezorgen, hoeft alleen maar te weten dat deze wonderkers- tman Palatinus GmbH heet en aan de Linthescher Gasse 15 in Ztlrich, Zwitserland, woont. Al meer dan twintig jaren ver richt de Zwitserse onderne ming Palatinus haar wel vaartswonderen in de socialis tische heilsstaat van Honecker. En dat het hele jaar door, al is het zo tegen Kerstmis wel spitsuur. Harde westerse valu ta, liefst Zwitserse francs. Duitse marken of Nederlandse guldens, vagen alle problemen waarmee grensoverschrijden de transacties gepaard plegen te gaan terzijde, en doen jaren krimpen tot dagen. Bestseller Westese weldoeners hoeven zich niet te beperken tot een Trabantje. Nee, het kan veel duurder, maar ook veel goed koper. Palatinus laat de schen- De Trabant: omdat de klant er recht op heeft te weten hoe zijn bestelde vervoermiddel er over elf tot veertien jaar uitzfet. ker kiezen uit een bonte cata logus van zo'n 270 bladzijden, en veel van de beschreven ge schenken hebben iets met de auto te maken. Een greep: toe- rentellers, ver- en breedstra- lers, kinderzitjes, open dakjes uit plexiglas, sportstuurwielen, maar ook veel prozaïscher za ken waar de autofan in de DDR maar al te moeilijk aan blijkt te kunnen komen, zoals bougies, binnen- en buitenban den. accu's en velgen. Of brandstofbonnen, waarmee bij een Intertank-station kan worden getankt zonder langer dan een uur in de rij te hoeven staan bij een „volkseigen" tankstation. Een bestseller is ook de com plete opleiding voor het perso nenauto-rijbewijs. Wie in de DDR intekent voor autorijles sen, moet voor de eerste les re kenen met een wachttijd van een jaar of twee. Een rijoplei ding waarvoor de kerstman uit het Westen 750 Mark heeft neergeteld kan meteen begin nen en duurt - ongeacht het aantal lessen - tot het moment waarop het examen met succes is bekroond. Trabant Terug naar het knetterende en walmende tweetaktvolkswa- gentje van het Oosten, de Tra- Bant. Boze tongen beweren dat het atootje nog vrijwel exact gelijk is als bijna dertig jaar geleden, omdat de klant er recht op heeft te weten hoe zijn bestelde vervoermiddel er over elf tot veertien jaar uit ziet. 8050 DDR-Mark kost het basismodel. Maar dat is niet meer te bestellen. Er is een verbeterde versnellingsbak in gezet, er zijn wat modernise ringen aan techniek en inte rieur doorgevoerd en het stuurwiel is van een nieuw model. Dat kost ongeveer 2000 Mark extra, aldus het Indus- trieverband Fahrzeugbau der DDR (IFA) in Oost-Berlijn. De kerstman in het Weèten is goedkoper uit. Hij betaalt iets minder dan 5,5 duizend D- Mark aan Palatinus en enkele dagen later staat de Trabbi bij de dierbaren in de DDR onder de kerstboom. Voor tweedui zend Mark meer is het een Trabbi-combi, in een de DDR fel begeerd autotype. Wat Palatinus betreft hoeft het geschrenk niet per se een Trabant te zijn. De veel luxueuzer Ost-Wagen Wart- burg bijvoorbeeld, 50 pk sterk en 130 kilometer per uur snel, wordt, afhankelijk van de uit voering, bij bestelling nu voor een bedragje tussen de (nog geen) 10000 en 12500 D-Mark nog voor de Kerst bij de ont vanger voor de deur gezet. Een vierwielaangedreven Lada Ni va, in de DDR voor menigeen een nooit vervulba re wensdroom, komt voor bij na 19000 D-Mark op zijn plaats van bestemming. Schenkt u liever een wagen van westerse makelij? Dat kan ook via Palatinus. In de kerst- catalogus staan bijvoorbeeld de Ford Orion, diverse VW-Golf- typen, zowel met benzine- als dieselmotor, de VW-Passat GL en de VW-Transporter, de Fiat Uno en de Renault 9. En dat allemaal voor prijzen, die nau welijks hoger liggen dan bij de dealers in de Bondsrepubliek. GOUD Nwuw Vorige onbewerkt 28880 - 29380 28830 - 29330 bewerkt 30980 30930 Opgave: Drl|lhout, A'dam Het Beursplêin bleef ook dins dag ongeanimeerd. De stijging op Wall Street werkte 's mor gens door naar beurzen elders in de wereld, maar na een hogere opening zat er in Amsterdam weinig schot in de koersen. Op de obligatiemarkt bleef het dit keer ook kalm in afwachting van de aankondiging van een nieuwe staatslening, de eerste voor 1988. Gerekend wordt op een rente van 6,25 procent en ge hoopt op een bullet, of wel een lening met vaste looptijd, die bij voorkeur niet langer moet zijn dan zeven jaar De internationals werden even als maandag wat duurder, waar van Akzo met een winst van ƒ1.30 op ƒ86,90 het meest De aandeelhouders van KLM deel den niet mee in de bescheiden vreugde. Zij zagen hun stukken ƒ0,90 minder waard worden op 25,70. De financiële waarden maakten dit keer pas op de plaats en Amro gaf zelfs een guldentje prijs op 56. De grote uitgevers werden evanis maandag wat duurder en dat gold elders in de markt ook voor Audet en Wegener. De aan delenmarkt maakte voorts een verdeelde indruk. Bols werd ƒ2,20 meer waard op ƒ94,70 en Gist-Brocades gaf 0,70 prijs op ƒ24,30. Koninklijke Papier, Nij verdal-Ten Cate, Océ-van der Grinten en Pakhoed lieten aar dige stijgingen zien Op de lokale markt waren koerswinsten weggelegd voor Holec, Nedap. Holland Amerika Lijn. Macintosh. Medicopharma en Polynorm. Van der Moolen en Staal Bankiers gaven prijs De parallelmarkt was geïnspi reerd door stimulerend nieuws. De bekendmaking van een flink hogere winst door de Britse ex ploitant van onder meer viodeo- schermen Avesco deed de koers opveren naar ƒ75, nadat lange tijd een laatkoers van 70 was genoteerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7