Eerste dag van top brengt sfeer van verbroedering Bloedbad in Gazastrook volkomen voorspelbaar sjcheepswrak Cason ormt „bom" op Spaanse kust Eerste Dames kunnen elkaar nèt gedogen ïjj ITENLAND fifiidócSou^ant WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGINA S (jf-dossiers orer ïldheim vermist y YORK Israël heeft giste- aangedrongen op een diep- qjd onderzoek naar de verdwij- Y van ongeveer vierhonderd Iers uit de archieven van de ^Commissie voor oorlogsmisdrij- Bij de ontbrekende dossiers ook de stukken die betrek- hebben op de Oostenrijkse ent Kurt Waldheim. Met Israëlische functionarissen n zich stomverbaasd. De Is- jhe ambassadeur bij de Vere- i Staten, Benjamin Netanyahu, i t „cruciale informatie over de !te misdadigers in de geschie- mogelijk vernietigd is." VLIEGTUIG VS VERONGELUKT OP ANTARCTICA WELLINGTON Een Amerikaans vrachtvliegtuig van het type Hercules C-130 is gisteravond verongelukt tij dens een zogenoemde „ski-landing" op een afgelegen vliegveldje op Antarc tica. Het toestel had elf mensen, onder wie tien militairen en één burger, aan boord. Twee bemanningsleden kwa men om het leven en de overigen lie pen verwondingen op, zo is verklaard door een woordvoerder van de Ameri kaanse marine. Het toestel had als mis sie de berging van een ander Hercules toestel, dat ruim tien jaar geleden is neergestort en onlangs is ontdekt. Pers Sovjetunie moet straatrellen mijden MOSKOU Een woordvoerder in de Sovjetunie heeft westerse journalisten in Moskou gisteren gewaarschuwd dat ze voor hun eigen veiligheid beter uit de buurt kunnen blijven van gevechten op straat tussen „refuseniks" en mede standers van het Kremlin. De waar schuwing volgde nadat op zondag een Amerikaanse journalist was aangehou den bij een straatrel tussen meer dan vierhonderd vredesactivisten, onder wie veel joden en de politie. Refuseniks wa ren van plan ook gisteren weer te de monstreren op het Smolenskiplein, maar enkele tientallen demonstranten zouden op weg naar het trefpunt zijn aangehouden. UITGEWEZEN IRANIËRS GEBRUIKT ALS WISSELGELD (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Frankrijk heeft gisteren veertien Iraanse dissi denten en drie Turken uitgewezen naar Gabon in West- Afrika. Allen waren lid van de linkse „Mujahedeen van het volk" een groep die zich verzet tegen het bewind van de ay atollah's in Teheran. De zeventien moesten Frankrijk verla ten „om reden van nationale veiligheid". Volgens de Muja hedeen hadden vriiwel alle Iraniërs de status van politiek vluchteling.In een brief aan president Mitterrand heeft de leider van de Mujahedeen Massoud Radjavi zich beklaagd over het „schandalige en oneervolle gedrag" van de Franse regering. Waarnemers twijfelen er niet aan dat Parijs de Iraanse dissidenten gebruikt als wisselgeld voor de vrijlating van Franse gijzelaars in Libanon. De vraag daarbij is wel of de nu uitgewezen Iraniërs horen bij een oude rekening voor twee Fransen, die tien dagen geleden door de Jihad werden vrijgelaten, of dat het gaat om een voorschot voor de moge lijke vrijlating van de laatste drie Franse gijzelaars. Filipijns verzet ontkent aankoop wapens Nederland MANILA Het linkse verzet op de Filipij- nen heeft gisteren tegengesproken in Ne derland wapens te hebben gekocht en fond sen te hebben verzameld. Het Filipijnse le ger heeft het communistische Nationale Democratische Front (NDF) er herhaalde lijk van beschuldigd het kantoor in Utrecht te gebruiken om aan geld te komen en wa pens te kopen voor het verboden commu nistische Nieuwe Volksleger (NPA). In Ma nila vonden gisteren twee zware bomaan slagen plaats, waarvan één op het interna tionale vliegveld. Daarbij raakten vier mensen gewond. De aanslagen zijn kenne lijk bedoeld om mogelijke deelnemers aan de Asean-top, die volgende week wordt ge houden. af te schrikken. p#ns de autoriteiten is de Cason „een bom" op het Spaanse y ,*T FOTO: AP nÖRID Het onder Pkmese vlag varende Ijihtschip Cason, dat in (afgelopen weekeinde idend op de noord- -ikust van Spanje idde is volgens Spaan- itoriteiten „een bom", schip heeft tweedui- vaten met zeer ex- eve en giftige chemi- n aan boord. itoriteiten hebben giste- et kustgebied in de wijde ing van het schip afge- De pogingen om de ton metende Cason met sleepboten en twee drij- bokken van de rotsen te trekken zijn voorlopig opgege ven. Inmiddels zijn technici in speciale brandvrije pakken aan boord gegaan om de toe stand van de lading te inspec teren. De bevolking van het kustgebied van Kaap Finister- re heeft gedemonstreerd tegen de mogelijk zeer ernstige ge varen voor het milieu, wan neer de containers het gaan begeven. Aan boord van het schip bevindt zich onder meer 110 ton aniline-olie, dat uiterst giftig is, verscheidene tonnen natrium, dat bij contact met water zeer explosief reageert, zes ton brandbaar ethanol, een hoeveelheid giftige verfstoffen en dertig kilo van een bepaald soort gas dat bij temperaturen tussen 18 en 30 graden zeifont- brandend is. rschel verslaafd aan medicijnen (Van onze correspondent Rink Drost) N De vroegere ministerpresident van de Duitse deelstaat swig-Holstein, wijlen Uwe Barschel, was verslaafd aan kal fde middelen. Dat blijkt uit een rapport van medische des- igen, dat is opgesteld in opdracht van het openbaar minis- Het gaat om een bijzonder sterk kalmeringsmiddel, aldus ipport, dat slechts op recept verkrijgbaar is en waarvan de ing ongeveer tien keer sterker is als van het bekende mid- alium-10. Barschel, die twee maanden geleden na een poli- handaal in Genève zelfmoord pleegde, nam er vrijwel da- te hoge doses van. Het middel dempt angstgevoelens. Ier moordenaar Kennedy overleden JZALEM Bishara Sirhan, de vader van Sirhan Bishara in die de Amerikaanse presidentskandidaat Robert Kenne- xmoordde, blijkt vorige week in zijn dorp Taibe op de be- westelijke Jordaanoever te zijn overleden. Sirhan senior, i de tachtig was, keerde begin jaren zestig na een jarenlang j ijf in de VS terug naar de Jordaanoever, maar liet zijn ge- g< i de VS achter. In 1968 schoot zijn zoon Robert Kennedy Sirhan Bishara Sirhan werd tot levenslang veroordeeld, et op zijn proces doorschemeren dat zijn belangrijkste moti- g was geweest Kennedy's steun voor Israël. WASHINTON In Was hington heerste gisteren na de ondertekening van het INF-akkoord zowaar een sfeer van verbroede ring tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie. Met kwinkslagen, vrien delijke opmerkingen, knipoogjes en gevatte ci taten uit literaire bron nen van de tegenpartij onderstreepten de Ameri kaanse president Ronald Reagan en de Russische partijleider Michaïl Gor batsjov dat de eerste dag van hun derde topont moeting in een optimale stemming is verlopen. Ook tussen de Ameri kaanse en Russische dele gaties waren de contacten bijzonder hartelijk. Het „oude" conflict over het Amerikaanse ruimteprogram ma SDI en de verlenging en naleving van het ABM-ver- drag voor anti-raketsystemen werd gisteren geheel verme den of zelfs gebagatelliseerd. Deze twee struikelblokken bij verdere ontwapeningsonder handelingen zijn volgens woordvoerder van het Witte Huis Marlin Fitzwater tijdens de twee gesprekken die Reagan met Gorbatsjov voer de slechts „zijdelings" aan de orde gekomen. Sovjet-woord voerder Gerasimov reageerde zelfs op de vraag of het SDI- programma nog een probleem vormt schouderophalend: „Waar maken we eigenlijk ruzie over?". Tijdens het diner gisteravond in het Witte Huis lapte Gore- batsjov overigens de kleding voorschriften aan zijn laars en verscheen in donkerblauw kostuum aan tafel. President Reagan nam deze zaak blijk baar niet zo hoog op en riep bij de ontvangst van me vrouw Gorbatsjova en haar man. verslaggevers toe: „We worden nog eens oude vrien den". Reagan en Gorbatsjov hadden gistermiddag al beslo ten elkaar voortaan te tutoye ren. Tijdens een bijeenkomst in de Oval Room, de werkka mer van Reagan, zei de presi dent tegen Gorbatsjov „Weet je, nu we toch zo privé aan het praten zijn mijn naam is Ron". Waarop Gor batsjov hem beleefd ant woordde met „mijn voornaam is Michail". Energiek Beide wereldleiders lijken vastberaden ditmaal in Was hington een beter resultaat te boeken dan tijdens de vorige top in Reijkjavik, toen presi dent Reagan door de zeer energieke Gorbatsjov min of meer om de oren geslagen werd met het ene na het an dere Russische „verrassings- voorstel". Die overrompe lingstactiek had tot gevolg dat slechts een volgende top kon worden afgesproken, maar ditmaal is Reagan aanzienlijk beter voorbereid. Groot deel akkoord blijft nog geheim WASHINGTON Slechts een gedeelte van het INF-ak koord voor de verwijdering van kernwapens voor de kor tere en middellange afstand is openbaar gemaakt Gevoelige informatie over de raketten en de plaatsen waar zij staan opgesteld, werd niet vrijgege ven. De basistekst van het „ak koord" is wel openbaar ge maakt. Het wijkt voor zover bekend niet af van al eerder gepubliceerde gegevens Tot op het laatste moment is overigens in de onderhande- lingsdelegaties nog geruzied over een foto van een Russi sche SS-20 raket die in de bij lage van het verdrag opgeno men zou moeten worden. De Amerikaanse onderhande laars wilden geen genoegen nemen met een kopie van de foto, waarna de Russen alsnog met het origineel op de prop pen kwamen. Gisteren citeerde Reagan naar hartelust Russische schrijvers en Russische spreekwoorden, waarmee hij zijn gegroeide begrip voor de Sovjet-maat schappij leek te willen onder strepen. Gorbatsjov luisterde welwillend naar de toespra ken van Reagan en liet geen gelegenheid voorbij gaan een vrolijke opmerking te maken Nadat Reagan voor de derde maal in het Russisch gezegd had dat je de ander niet alleen moet vertrouwen maar ook controleren („Doverai no Po- verai"), kreeg de partijleider de lachers op zijn hand door te reageren: „U herhaalt dat op iedere bijeenkomst" Ten teken van de hartelijke be trekkingen. wisselden Reagan en Gorbatsjov na de onderte kening van het INF-akkoord die rechtstreeks in zowel de Sovjetunie als in de VS werd uitgezonden hoffelijk eikaars balpennen uit. Retoriek De retoriek die beide wereld leiders gisteren in hun officië le toespraken gebruikten was vriendelijker dan ooit. Reagan, die de Sovjetunie vier jaar geleden nog het „rijk van het kwaad noemde", zei nu: „Ik heb vaak gedacht dat onze beide volken al lang be ter bevriend hadden moeten zijn. Maar we moeten de moed hebbep te erkennen dat er belangrijke verschillen zijn tussen onze regeringen en po litieke systemen, die niet zul len verdwijnen door wensdro men of uitingen van goede wil, hoezeer die ook zijn ge meend. Deze onplezierige rea liteit moet echter geen reden zijn voor pessimisme, maar moet voor ons een uitdaging zijn confrontatie te verande- Vriendelijk glimlachend poseren Nancy Reagan en Raisa Gor batsjov voor het Witte Huis. Maar de vrolijke gezichten zouden slechts schijn zijn; de dames lijken elkaar slechts in het aange zicht van de internationale pers te tolereren. FOTO: AP WASHINGTON Nancy Reagan en Raisa Gorbatsjov hebben gisteren, nadat zij elkaar voor het Witte Huis met de toppen van de vingers hadden begroet, gesproken over de monumen ten van Washington. De modieuze en wilskrachtige Eerste Da mes van do Verenigde Staten en de Sovjetunie, over wie ge zegd wordt dat zij een koude oorlog voeren over de etiquette tijdens de conferentie, keken elkaar nauwelijks aan toen hun echtgenoten het over vrede en goede wil hadden Mevrouw Reagan was vorig jaar al geprikkeld door Raisa Gor batsjov. nadat zij op het allerlaatste moment besloot mee te gaan naar de top in Reykjavik. Omdat Nancy daar niet aanwe zig was, stal Raisa automatische de show op het gure eiland. En deze raakte Nancy Reagan geïrriteerd door het feit dat Raisa eerst niet op de thee, en toen plotseling weer wèl op de thee wilde komen. De ontmoeting zou overigens toch nog redelijk „plezierig" zijn verlopen. Mevrouw Gorbatsjov was bij het Witte Huis aangekomen in een zwarte bontmantel van Perzisch lam. Nancy Reagan ont ving haar in een bontmantel van bruine mink. En de Ameri kaanse modewereld is druk aan het afwegen wie van de twee dames er nu het elegantst had uitgezien. Na de thee maakte mevrouw Gorbatsjov een autorit door Washington in het gezel schap van Helena Shultz, vrouw van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Bijzonderheden werden om veilig heidsredenen niet gegeven. Conversatie „levendiger" dankzij simultaan- vertaling (Van onze correspondent) WASHINGTON In Was hington bedient hij zich van een bescheiden Amerikaanse tongval, maar zijn Oxford-En- gels is zo onberispelijk dat hij ook de wachtpost van de Brit se ambassade in Moskou voor de gek kan houden. Een be kend gezicht op de topont moeting in Washington is dat van Viktor Soechodrev, de vaste tolk van het Kremlin die al dertig jaar voor de Rus sische leiders werkt. Soechodrev is bijna een legen darische figuur, die onder an dere door Henry Kissinger, de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken om zijn soepel taalgebruik wordt geprezen als „briljant, fantas tisch, onverstoorbaar". De 54-jarige linguist vertaalt sedert gisteren de gesprekken tussen Reagan en Gorbatsjov voor het eerst simultaan en ook dat levert voor hem geen enkel probleem op. Volgens minister van buitenlandse za ken George Shultz werd de gebruikelijke vertaling-ach teraf afgeschaft, omdat zo veel „levendigheid" in de conversatie verloren gaat. De Russen hebben nooit iets van rechtstreekse vertalingen willen weten omdat ze onher roepelijk minder secuur zijn. Maar Gorbatsjov liet deze be zwaren vallen Volgens Shultz profiteren beide wereldleiders van de meer directe vertaling die nu gebruikt wordt. „Je wint aan directheid en vooral levendigheid. Je kunt eikaars reacties nu heel goed in de ga ten houden", aldus Shultz. ren in samenwerking" Minister van buitenlandse za ken Shultz karakteriseerde Gorbatsjov later als „een be kwaam en energiek man met een groot intellect, iemand die bovendien recht door zee gaat en met wie je prima zaken kunt doen". Gorbatsjov zei: „We zullen er alles aan doen om inhoudelijk echt goede re sultaten te bereiken". Hij oog stte er, zelfs in het Witte Huis, een langdurig en warm ap plaus mee. Zelfs in het Amerikaanse Congres werd een wat positie vere toon over de topontmoe ting aangeslagen. Weliswaar blijven een aantal ultra-con servatieven het INF-akkoord te vuur en te zwaard bestrij den, maar de kansen dat de Amerikaanse Senaat het nu ondertekenende verdrag zon der amendementen zal ratifi ceren, lijken aanzienlijk ge stegen „Hoe aandachtiger de senatoren het verdrag zullen lezen, hoe beter ze het zullen vinden", zei minister Shultz gisteravond. Robert Dole, één van de kanshebbers voor het presidentschap en minder heidsleider van de republikei nen in de Senaat, bevestigde Shultz opmerking met: „Ik heb de tekst nu gelezen en ik moet zeggen dat het een voor treffelijk document is". Gorbatsjov: expeditie naar Mars WASHINGTON Sovjet-lei der Michail Gorbatsjov heeft gisteren de VS voorgesteld om samen met de Sovjetunie een bemande expeditie naar Mars op touw te zetten, aldus Karen Mulhauser, oprichtster van het comité Vrouwen voor een Be tekenisvolle Top. Mulhauser zei dat Gorbatsjov de suggestie had gedaan tijdens de ontmoe ting met vooraanstaande Ame rikanen die plaatsvond na twee zittingen in het Witte Huis. Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa mengden zich gistermid dag ongeveer een half uur tus sen de zestig genodigden en spraken met hen door middel van tolken, aldus mevrouw Mulhauser. ■\i dentallen "den bij tjpdderrampen J iolA Tientallen mensen olin de Peruaanse provincie ntochamayo omgekomen d vijf dorpjes langs de Izone-rivier onder een la ai* van modder en stenen aiden bedolven. Volgens de hiriteiten zijn zeker twee- end mensen dakloos ge- oM en worden nog tweehon- l J mensen vermist. De eiste inwoners van de dorp- iJagen nog te slapen toen I huizen vroeg in de och- /d werden bedolven onder optroom van modder. De la- ,n* is het gevolg van dagen- |e tropische regenbuien. In omland Colombia zijn giste- ,1» twee autobussen door niverschuivingen bedolven. Bijfbij zijn waarschijnlijk Luiig mensen om het leven üipmen, zo heeft het Rode Ms meegedeeld Bewoners van het Peruaanse rampgebied proberen TEL AVIV De Israëli sche premier Yitzhak Sha mir is fel tegen het plan van minister van buiten landse zaken Shimon Pe res om de door Israël be zette Gazastrook te demi litariseren. Uitvoering van het idee van Peres zou lei den tot terugtrekking van Israël uit alle gebieden die het land tijdens de zes daagse oorlog van 1967 heeft veroverd, zo ver klaarde Shamir gisteren. Volgens de premier wil Peres Israël op de „operatietafel" leggen. „Vandaag de Gaza strook, morgen Judea en Sa maria (de westelijke Jordaan oever), dan de hoogvlakten van de Golan, en nog steeds het mes. klaar om te snijden", zo zei Shamir. Volgens een delegatie van de Britse Liberale partij is de si tuatie in de Gazastrook zó ex plosief geworden, dat een bloedig treffen tussen de Pale stijnse bewoners en het Israëli sche leger „volkomen voor spelbaar" wordt. Het smeulen de conflict kan uitlopen, aldus delegatielid Lord Winchilsea. „op een menselijke catastrofe waarbij Sabra en Shatila in de schaduw worden gesteld". In een verklaring zei Winchil sea dat „zijn land en de Euro pese partners onmidellijk in actie moeten komen om Israël ervan te overtuigen dat de spanningen in de vluchtelin genkampen in de Gazastrook verminderd moeten worden." In een brief aan premier That cher wordt gevraagd of de premier er bij de Israëlische regering op wil aandringen „de controle op het bezettings leger weer te herstellen, omdat de manschappen naar onze er varing slecnt gedisciplineerd en onzeker zijn' De bevindingen van de Britse delegatie bevestigen eerdere berichten in de Israëlische ook regeringsgezinde pers dat de situatie in de bezette ge bieden en met name de Gaza strook, uit de hand begint te lopen Lord Winchilsea: „We hebben zelf schokkende bewij zen gezien van de wijd ver breide ontwrichting van het onderwijs door de bezettings macht, een daarmee gelijke tred houdende toename in on gewapende demonstraties, die op hun beurt werden gevolgd door schietpartijen van het le ger en doden en gewonden rond de scholen" door Gerard Kessels Chauvinisten ROME Walter Zenga blijf bij ons. ga niet naar het buitenland". Dat was te lezen op een levensgroot spandoek dat supporters van Inter Milaan onlangs op de tribune ontrolden. Walter Zenga is keeper van Inter en van het Italiaanse elftal. Dreigt hij te vertrekken naar Real Madrid. Bayern München of Olympique Marseille? Niets van aat alles. Zenga wil graag onder de lat bij landskampioen Napels. Voor een Milan ees is Napels een andere wereld. En omgekeerd. Ze kunnen flink op elkaar schelden, noorder- en zuiderlingen. De noorderlingen zijn welvarend en chauvinistisch, de zuiderlingen arm en chauvinistisch. In de ogen van een Napolitaan is een Mil an ees een arme donder omdat hij wel geld weet te verdienen, maar niet de kunst van het uitgeven verstaal Met veel minder lires weet een Napolitaan vaak meer van het leven te maken. Dit zijn clichés natuurlijk, want er zijn uitzonderingen genoeg, maar toch hebben ze een harde kern van waarheid. Milaan lijkt meer op Parijs. Hamburg of Londen dan op Napels of Palermo. Niet voor niets wordt vaak gezegd dat Italië bij Rome begint. Zuiderlingen worden in het noorden uitgemaakt voor „terrone". wat zoveel betekent als bekrompen, vastgebakken aan het eigen kleine stukje grond. Omgekeerd is een noorderling een „pollente", een verachtelijke maisvreter. De actualiteit wordt eerlijk gedeeld: het goede nieuws komt uit het noorden, het slechte uit het zuiden. Het noorden, dat is industrie, mode, design, het zuiden misdaad en corruptie. Als er iets fout gaat, is dat meestal in het zuiden. Deze week stierf een man in een ziekenhuis van Napels omdat de opererende professor een mes van twintig centimeter in zijn binnenste had achtergelaten Aan dit soort vervelende slordigheden zal de leiding van het ziekenhuis van de Siciliaanse stad Catania zich voorlopig niet meer schuldig maken. De hele directie is achter de tralies gezet. De heren incasseerden van de leveranciers jarenlang tien procent van elk medisch apparaat en elke rol wc- papier. Uit de stad Foggia in Apulie komt een andere jobstijding. De zestien personeelsleden 1 van het plaatselijke vliegveld wachten al dertien jaar op de landing van het eerste vliegtuig. De piloten van de lijn toestellen weigeren te landen omdat de landingsbaan te kort is. In 1974 werden de oude Fokkers voor de binnenlandse vluchten vervangen door de grotere DC-9. De nieuwe toestellen hebben een langere baan nodig, maar daar is geen geld voor. Sindsdien zitten de zestien personeelsleden duimen te draaien. Zo nu en dan moeten ze uitleg verschaffen aan een nietsvermoedende passagier die de borden Vliegveld Gino Lisa gevolgd heeft en een ticket naar Rome of Napels wil kopen. Binnen blinkt nog alles van de nieuwigheid, want het vliegveld is pas zestien jaar oud. Een vliegveld hebben ze in Nicotera in Sicilië niet. In het 8.500 inwoners tellende dorpje bij Catanzaro hebben ze andere problemen aan hun hoofd. De gemeente heeft een tekort van drie miljoen gulden. „Rome hoort ons niet In het noorden weten ze veel beter hoe ze aan overheidsgeld moeten komen,moppert burgemeester Antonio Ricotelli. Maar de christendemocratische burgervader zit niet zo snel bij de pakken neer. Hij heeft een lumineuze inval gekregen om het tekort te lijf te gaan. Het dorpje heeft acht biljetten gekocht van de nationale loterij. Hoofdprijs: ruim drie miljoen gulden. De communisten en socialisten in de gemeenteraad waren het er mee eens, dus dat zit wel goed Om duidelijk te maken dat het er allemaal eerlijk aan toe gaat, zijn de biljetten opgehangen in het mededelingenkastje van de gemeente. Om vrouwe Fortuna een handje te helpen duimt het gemeente-personeel tot de trekking van 1 januari

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5