„Overheid moet meer investeren Hotelplan: liever betere kwaliteit dan prijsstunten Ouders hekelen houding justitie in ontuchtaffaire DR. J.E. ANDRIESSEN NIEUWE VOORZITTER NCW Pootje voor pootje Wetsvoorstel: Levenslang voor ontvoering met dodelijke afloop Politiek houdt greep op tarieven NY PTT Afperser aangehouden BINNENLAND/ BUITENLAND ScicUeSooumt WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGIl^ Geen gratie Rust MOSKOU Mathias Rust, de jonge Westduitser die op 28 mei van dit jaar met zijn sport vliegtuigje een spectaculaire landing op het Rode Plein in Moskou maakte, krijgt geen gratie. Volgens een regerings woordvoerder zijn er in zijn zaak geen buitengewone om standigheden die gratie recht vaardigen. De 19-jarige Rust werd op 4 september door het Russische Hooggerechtshof veroordeeld tot vier jaar werk kamp. Hij was schuldig bevon den aan illegale grensover schrijding, schending van de internationale luchtveilighei- dregels en kwaadwillig vanda lisme. DEN HAAG Verbetering van de kwaliteit van georganiseerde reizen is belangrijker dan een op het oog specta culaire prijsverlaging. De steeds kriti scher wordende toerist is met meer kwa liteit het best gediend, meent Frans van Steenis, directeur van Hotelplan, giste ren bij de presentatie van het zomerpro- gramma. Stunten met prijzen is uit den boze. Volgens Van Steenis moet het geld dat tour operators overhouden als gevolg van lagere vervoerskosten en een goedkopere dollar, niet gelijk naar de klanten worden doorgeschoven. Het berekenen van lage prijzen ten koste van alles is volgens hem een politiek waarvan de consument uiteindelijk toch de rekening krijgt gepresenteerd. De consumentenorganisaties die vinden dat de reizen nog steeds te duur zijn, moeten de logica van deze redenering inzien, aldus Van Steenis. Bij Hotelplan dalen de prij zen volgend jaar in het voor- en naseizoen licht. In het hoogseizoen wordt het reizen iets duur der. Eén van de manieren waarop hogere kwaliteit kan worden geboden is de introductie van een programma met luxe reizen. Van Steenis is er van overtuigd dat een aanzienlijke groep Ne derlanders bereid is tussen de 50 en 200 gulden extra op tafel te leggen als daar een extra ver zorging tegenover staat. Ook Holland International, 's lands grootste touroperator, met een omzet in 1987 van 912 miljoen,gulden, onderkent de behoefte van de vakantiegangers naar een meer op de indivi duele wensen afgestemde reis. Daarom worden komende zomer met name naar het gebied rond de Middellandse Zee „individuele strand- vakanties" gemaakt, die zich qua accomodatie, verzorging en prijs onderscheiden van het mas satoerisme. Als de concentratie in de reiswereld doorzet, kan volgens HinT-directeur Houtzaager de bij drage van de vakantiegangers in de Stichting Garantiefonds Reisgelden worden afgeschaft. Nu nog wordt bij elke boeking een bedrag, va riërend van 2,50 tot een tientje betaald. Met dit geld en met bijdragen van touroperators en reisbureaus is een fonds gevormd, waaruit ge dupeerde reizigers schadeloos kunnen worden gesteld als bijvoorbeeld hun touroperator plot seling failliet gaat. Volgens Houtzaager is het potje van het Garantiefonds momenteel vol doende gevuld. Minder gelukkig zijn de touroperators met een recente uitspraak van het Europees Hof voor Justitie over de vertikale prijsbinding voor reisbureaus. De uitspraak betekent dat reisbu reaus hun reizen voortaan beneden de door de touroperator gestelde prijs mogen aanbieden. Hotelplan is van plan reisagenten die zich niet aan de vastgestelde prijzen houden, in de ban te doen. HinT-directeur Houtzaager noemt het loslaten van de prijsbinding echter een goede zaak voor de consument. Hij is geenszins van plan het voorbeeld van Hotelplan te volgen. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG „De overheid schiet ernstig te kort als het gaat om in vesteringen in de toe komst. Meer investeren kan echter alleen als te gelijkertijd het financie ringstekort door middel van extra bezuinigingen omlaag gaat". De kersverse 59-jarige voor zitter dr. J.E. (Koos) Andries- sen van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond, die vanmiddag de voorzittershamer van zijn voorganger S.J. Van Eijke- lenburg overnam, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Evenals FNV-voorzit- ter H. Pont vindt Andriessen dat het kabinet meer moet investeren in wegen en ande re voorzieningen. Alleen met dit verschil dat Pont een ver hoging van het financierings tekort op de koop toe neemt, terwijl Andriessen vindt dat het tekort (momenteel 7,6 procent) nog met minstens twee procent omlaag moet. Wat ae nieuwe NCW-voor man betreft moet Nederland naar een „Duitse situatie" waarin het tekort, van de overheid niet groter mag zijn dan het totaal aan overheid sinvesteringen. In Nederland staan daar overheidsinvesteringen van slechts 3 procent (uitgedrukt in percentages van het natio naal inkomen) tegenover. „Ideaal zou zijn als beide per centages, van het tekort en de investeringen, op vijf zou den uitkomen". Volgens An driessen moet in de jaren ne gentig een dergelijk even wicht mogelijk zijn. In de sfeer van de sociale ze kerheid wil de nieuwe voor zitter niet verder bezuinigen, „daar ziin de mogelijkheden uitgeputWel meent hij dat er bij de overheid zelf nog het een en ander valt weg te halen. „Het gaat daar om gi gantische uitgaven die be perkt moeten en künnen worden. Het logge overheids apparaat van tien lagen bo ven elkaar kan kleiner en ef ficiënter als er maar een be ter management wordt ge voerd". Verder wil Andriessen ver mindering van de individue le huursubsidie en de land bouwsubsidies. Aan de WIR (investeringspremies voor het bedrijfsleven) mag vol gens de voorzitter voorlopig niet worden getornd: „Dat zou er alleen maar toe leiden dat de investeringen van de bedrijven nog verder teruglo pen". Minister Andriessen is geen vreemde in politiek Den Haag. Van 1963 tot 1965 was hij als CHU-lid minister van econo mische.zaken in het kabinet- Marijnen. „Ik was 35 jaar toen ik minister werd, dat was vrij jong in die tijd. In ontmoette in die jaren eens een man die me vertelde dat hij in de jaren dertig minister was geweest. Toen dacht ik, dat is dertig jaar geleden. Nu realiseer ik me dat mijn mi nisterschap ook al weer een kwart eeuw geleden is". In 1965 struikelde het kabinet Marijnen over een verschil van mening in de minister raad over het omroepbeleid. Voor Andriessen luidde dit het einde in van zijn politie- Van Eijkelenburg overhandigt de voorzittershamer van het Ne derlands Christelijk Werkgeversverbond aan zijn opvolger dr. J.E. Andriessen. ke loopbaan. Hij stapte over naar het bedrijfsleven waar hij lid van de raad van be stuur van de Koninklijke Emballage Industrie Van Leer werd, een grote Neder landse firma met hoofdzake lijk vestigingen in het buiten land. In 1980 werd hij voor zitter; in totaal heeft hij er 23 jaar gewerkt. Op 1 januari aanstaande legt hij dat werk FOTO: DIJKSTRA neer om zich volledig te kun nen wijden .aan het leiden van het NCW. Zelf beschrijft hij zich als een mengeling van wetenschapper (hij was hoogleraar economie), ambte naar, politicus en onderne mer. Over zijn NCW-voorzitter schap zegt hij: „Eerst had ik zo mijn twijfels, maar uitein delijk zie ik het toch als een uitdaging en een goede ma nier om mijn tot nu toe opge dane ervaringen te combine ren". In vergelijking met de grootste werkgeversorganisa tie VNO heeft het NCW vol gens Andriessen „enige meerwaarde. Naast het be hartigen van belangen geven de christelijke werkgevers zich er meer rekenschap van hoe een verantwoordelijke samenleving er uit moet zien". Andriessen is niet het type van de beginnende voorzitter die eerst de „kat uit de boom kijkt". Gistermiddag tijdens zijn presentatie aan de pers liet hij een uitgesproken me ning over tal van onderwer pen horen. Arbeidstijdver korting heeft hij nooit zien zitten en de vut dreigt onbe taalbaar te worden, meent hij. „Aanvankelijk was de vut een zegen voor veel on dernemers omdat overtollig personeel op een sociale ma nier kon afvloeien. Nu ont staat er echter een gebrek aan vakbekwaam, ouder per soneel en rijzen tegelijkertijd de kosten de pan uit". Andriessen verbleef de afge lopen twintig jaar veel in het buitenland. „Er waren tijden dat ik beter wist wie er in het Braziliaanse regering za ten, dan wie de Nederlandse ministers waren". In zijn pre sentatie klinkt veelvuldig waardering voor de Ameri kaanse samenleving door. „In de VS neemt de werkge legenheid toe als gevolg van het ontbreken van een wette lijk minimumloon. Daar wordt werk gedaan dat hier blijft liggen, omdat onze loonkosten te hoog zijn. Daar hebben we voor gekozen en dus zullen we ook de gevol gen daarvan in de zin van minder werkgelegenheid moeten accepteren". Het minimumloon is een van de oorzaken van de hoge werkloosheid die volgens Andriessen geen 650.000 maar 400.000 bedraagt. „Als we de werkloosheid willen terugdringen, zal dat via scholing en individuele bege leiding van de (langdurig) werkloze moeten gebeuren. Die zal uiteindelijk een pres tatie moeten leveren die het betalen van tenminste het minimumloon rechtvaar digt". MARGA RIJERSE Machtsvertoog in Suriname bij herdenkinj1 van „helden'* PARAMARIBO jj Surinaamse leger hf gisteren met veel verfc van macht de „natioi helden" herdacht diet vallen zijn „in de sf voor de soevereiniteit) Suriname". Zes kilometer verderop eer bewezen aan de omt men vakbondsleider C Daal, een van de vij slachtoffers van decen moorden in 1982. Beide denkingen zijn rustig v pen. Een militaire parade honderden manschappen enkele pantservoertuigen voorbij aan het monument de revolutie in Parama waar legerleider Bouterse krans legde. Op stafchef Graanoogst na was het militaire gezag, dat v< week werd gekozen door leger, aanwezig. De plee heid werd begeleid met nonschoten. Een van de vijf leden var militair gezag, majoor S noemde de herdenking Daal een „provocatie" er stempelde de vijftien slac fers van de decembermoo als „reactionairen". Hij weten dat in de toekomst „plaats en ruimte" me< voor herdenkingen van cember 1982. Moederb voorzitter Fred van R kondigde echter aan vol jaar opnieuw een derge manifestatie te zullen hou In Nederland werden de cembermoorden herdach onder meer Amsterdam Den Haag. In Osdorp spra nieuwe PvdA-woordvo< voor Suriname, Jan Pronh „ernstige zorgen", over de dige situatie en He arrogi van de miliataire top. Hij te opnieuw voor een proce gen de legerleiding die ven woordleijk wordt geacht onder meer de decembermj den en diverse andere bl| baden in oost-Suriname. I Philips stelt emissie Polygram- aandelen uit EINDHOVEN - Philips stelt de voorgenomen openbare uit gifte van ongeveer 20 procent van de aandelen van dochter Polygram uit tot een nader te bepalen tijdstip in 1988. Dit be sluit is ingegeven door de ont wikkelingen op de internatio nale effectenbeurzen, aldus Philips. Eind oktober deelde Philips mee bezig te zijn met de finan ciële autoriteiten in de VS (de SEC) om toestemming te krij gen 20 procent van Polygram (naar de beurs te brengen. Het is nooit de bedoeling van Phi lips geweest om Polygram voor 100 procent in haar oezit te houden. Naast plaatsing van het pakket van 20 procent blijft Philips zoeken naar nieuwe partners in Polygram. Kerncentrale draait op voor ongeluk door natuurramp DEN HAAG De exploitant van een kerncentrale wordt voortaan aansprakelijk voor de gevolgen van een kernon geval door een natuutTamp. Minister Ruding van financiën heeft daartoe gisteren een wij zigingsvoorstel van de Wet Aansprakelijkheid Kernonge vallen (WAKO) naar de Twee de Kamer gestuurd. De wijzi ging is nodig om de Nederlan- derse wet in overeenstemming te brengen met bepalingen in internationale verdragen. Ru- ding stelt ook voor het recht op schadevergoeding pas der tig jaar na een ongeval te laten vervallen. Ook reigers zakken niet graag door het ijs. Dit exemplaar in de Legmeerpolder bij Uithoorn test de dikte van het bevroren laagje slootwater pootje voor pootje. Tegelijkertijd moet de reiger goed kijken of er kikkers en vissen zijn. De vorst heeft de menukaart nogal ondoorzichtig gemaakt. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de PTT over een jaar een zelfstandige on derneming is, zal de politiek greep houden op de hoogte van de tarieven voor post- en telecommunicatiediensten. Aanpassingen van tarieven zal de PTT enkele maanden van te voren moeten melden bij de minister van Verkeer en Water staat. Geeft de minister geen toestemming, dan kan de PTT in beroep gaan bij het College van beroep voor het bedrijfsleven. Dit blijkt uit wetsvoorstellen die minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gisteren bij de Kamer over de oprichting van de NV PTT heeft ingediend. Een meerderheid in de Kamer heeft altijd gepleit voor een invloed op de tarieven teneinde ongewen ste tariefsverhogingen te voorkomen. De posttarieven zullen worden gekoppeld aan de ontwikkeling van de loonkosten in bedrijven. Uitgangspunt is daarbij 1986. De tarieven voor de telecommunicatiesector worden gekoppeld aan het prijspeil voor de particuliere consumptie. Voor personeel dat bezwaar heeft tegen een nieuwe functie bij de NV PTT, zal an der werk worden gezocht. In eerste instantie bij de PTT, daarna bij Verkeer en Waterstaat of ergens anders binnen de rijks dienst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie heeft gisteren het al eerder aangekondigde wetsvoorstel tot verhoging van de strafmaxima in de geval van gijzeling inge diend bij de Tweede Ka mer. Na wetswijziging zal een ontvoering met dode lijke afloop door de rech ter kunnen worden be straft met levenslange ge vangenisstraf. Is bij een ontvoering sprake van opzettelijk en zwaar licha melijk letsel, dan kan de rech ter voor de ontvoering en mis handeling een straf van 20 jaar opleggen. Het strafmaximum voor de ontvoering op zich wordt verhoogd van 12 jaar naar 15 jaar gevangenisstraf. Daarnaast kan de rechter de daders de verplichting opleg gen het buitgemaakte bedrag bij de ontvoering volledig te rug te betalen. Minister Korthals Altes vindt de verhoging van de straffen bij ontvoering gerechtvaar digd, omdat het hier in de re gel gaat om lang vantevoren beraamde acties, waarbij het de daders uitsluitend gaat om financieel voordeel, terwijl hun het leed dat zij de ont voerde en diens familie aan doen, koud laat. „De koele be rekening staat voorop", zo meent de bewindsman. 187 gedwongen ontslagen bij Philips Stadskanaal STADSKANAAL Bij Philips Stadskanaal zullen toch ge dwongen ontslagen vallen. Zo als bekend gaan er in Stadska naal 850 van de 1260 arbeids plaatsen verloren. Aanvanke lijk zou er volgens de directie geen sprake zijn van gedwon gen ontslagen, maar bij de vakbonden werd gisteren dui delijk dat aan 187 gedwongen ontslagen niet valt te ontko- 'men, aldus CNV-districtsbe- stuurder P. Bosma. Philips zal met behulp van de zogenaamde VROM-regeling voor 55-plussers en overplaat singen de reorganisatie niet zonder gedwongen ontslagen kunnen uitvoeren. De bonden zijn gisteren nog niet akkoord gegaan met de gedwongen ontslagen. Men wil eerst de le den raadplegen. Huisartsen vinden Medicheck maar niets UTRECHT De Landelijke Zij vergelijken de keuringen Huisartsen Vereniging (LHV) met een relatiegeschenkje aan en het Nederlands Huisartsen verzekerden „waarvan de Genootschap (NHG) hebben waarde vergelijkbaar is met de huisartsen afgeraden mede- die van spiegeltjes en kraaltjes werking te verlenen aan Me- en waarvan de kosten (ten dicheck. Deze commerciële or- minste f 550 per persoon) uit- ganisatie stelt aan de hand van eindelijk toch weer op de ver keuringen een „gezondheid- zekerden zullen worden ver- sprofiel" van de cliënt op. haald". SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN UT (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions OUDE PEKELA In de zogeheten kinderontucht- affaire in Oude Pekela komen nog steeds nieuwe gevallen en nieuwe feiten naar boven, maar justitie en politie besteden daar geen enkele aandacht aan. Dat beweren verontruste ouders, die steeds meer het gevoel krijgen dat ze door het Openbaar Minis terie in de steek worden gelaten. Hoofdofficier mr. A.J. Blok bevestigt dat er nieuwe gege vens op tafel zijn gekomen, maar zegt niets te weten van kinderen die nu pas hebben laten weten ook betrokken te zijn geweest in het porno schandaal. Wel zijn de nieuwe gegevens voor justitie aanlei ding „voor onbepaalde tijd" verder te gaan met het onder zoek. Een aantal ouders hecht echter weinig waarde aan het werk van justitie en politie. Een moeder, die niet genoemd wil worden en van wie twee zoon tjes bij de affaire betrokken waren: „Ik kreeg ineens nieu we feiten; een duidelijker om schrijving bijvoorbeeld van de locatie waar het gebeurd moet zijn". Deze moeder heeft daar over contact opgenomen met de Rijkspolitie in Oude Pekela: „Ze zouden de volgende dag komen, maar „morgen" duurt nu al drie maanden. We krij gen geen erkenning van de feiten. Ik heb de indruk dat ze denken dat we liegen". Kritiek heeft ze ook op de wij ze waarop de foto-confrontatie met mogelijke daders heeft plaatsgevonden. Er was bij de derde groep van opgeroepen kinderen geen sprake van de beloofde opvang en begelei ding. Ook is het een doorn in het oog van vele ouders dat de op 15 oktober al toegezegde na zorg nog steeds geen vorm heeft gekregen en dat elke in formatie daarover ontbreekt. Evenals enige informatie over de voortgang van het onder zoek en de rapportage van kinderpsychiater prof. dr. G. Mik. Blok daarover: „De problema tiek in Oude Pekela bleek om vangrijker dan we hadden in geschat. Daarom moet die na zorg breder van opzet zijn. Zo wel voor de kinderen als voor de ouders". DEN BOSCH In Den Bosch is een 27-jarige man aangehou den die ervan wordt verdacht een aantal horeca-onderne- mers in het Land van Altena te hebben afgeperst. De ver dachte heeft in ruim vijftien dorpen café-houders „bescher ming" aangeboden. Daarvoor vroeg hij een fors bedrag. Twee café-houders die niets voor voelden, werdeJ ter met een pistool bedn Ook werden bij hen 's n( de ruiten ingegooid. De p^ wil voorlopig nog niet i hoe hoog het afpersbedij geweest en om hoeveel ca-ondernemers het gaat. I Poppenspeler Jan Nelissen overled HAARLEM De poppenspeler Jan Nelissen uit Bloemend maandag in een ziekenhuis in Haarlem overleden. Hij is 61 geworden. Tien jaar geleden moest Jan Nelissen na zijn e hartoperatie het wat kalmer aan doen. Tot een jaar of vier den was hij nog als poppenspeler actief. Nelissen geldt als de grondlegger van het naoorlogse poppe ater in ons land. Hij werd bekend door zijn reizend gezels „Het Kleine Wereldtoneel" waarmee voorstellingen voor wassenen en kinderen werden gegeven, door de oprichtii 1965 van het nog bestaande Amstelveens Poppentheater en de opleiding van poppenspelers. Jan Nelissen werd in Heemstede geboren. Hij was etalei werd in de tweede wereldoorlog te werk gesteld in Duits Op de terugweg naar zijn vaderland in 1945 belandde 1 Maastricht en bleef daar enige tijd. Hij ontpopte zich er al begaafd handpoppenspeler met een eigen stijl, die ook voo lingen begon te maken voor volwassenen. Na een jaar o trok hij naar de randstad en had daar wat kleinere poppen tertjes tot hij in Amstelveen neerstreek waar hij jarenlang teur van het Amstelveens Poppentheater was. Hij zocht vaak de samenwerking met kunstenaars uit ai disciplines, zoals de beeldende kunst (Aad de Haas, Hermai Elteren) en de muziek (Hans Henkemans). Ook werkte h men met collega marionettenspeler Feike Boschma. Voor de leden van zijn gezelschappen was Jan Nelissen ooi leermeester. Hij bracht hen vooral het gevoel bij dat nodig theater te kunnen maken. Tot zijn leerlingen en assistente hoorden onder anderen de poppenspelers Pieke Dassen, Hii de Groot en Theo Terra. Erkenning ondervond hij in zijn benoeming tot erelid va Vereniging van gezelschappen van Nederlandse beroepspon spelers en die tot ridder in de orde van Oranie Nassau. Art veen kende hem de gemeentelijke ere-medaille toe. I Zeer recent verscheen van de hand van Theo Kamphol boek over het werk van Nelissen en de betekenis ervan: „Ij ter tussen tijdgenoten", een biografische documentaire mi ondertitel Het Kleine Wereldtoneel van Jan Nelissen. Bil verschijnen ervan werd in het Nederlands Theater Institrf Amsterdam een tentoonstelling over de poppenspeler erf werk geopend die nog tot 7 januari is te zien.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4