ieuw paspoort ingehaald met hevige kritiek Ook bemiddelaar kan conflict specialisten niet oplossen ïweede Kamer akkoord het behoud atoomtaken Grote voldoening over INF-akkoord fvcIA-kamerlidZijlstra exposeert „droedels" V-SPOTS EN FOLDERS MOETEN PUBLIEK VOORBEREIDEN lEUWi ÉKk Recordprijs voor verloren gewaand werk Van der Leek Ondernemingsraden omroep keren zich tegen minister 7 fejNENLAND" CcidócSouaaTit WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGINA 3 je Tweede Kamer is sinds gisteren een expo- e te zien van de „droedels" van parlementa- Kees Zijlstra. Het gaat hier om tekeningetjes deze energiedeskundige van de PvdA heeft emaakt tijdens de talloze, kennelijk niet altijd reiende vergaderingen die hij aan het Binnen- moet bijwonen. In de kantlijn van officiële erstukken pleegt Zijlstra op deze wijze colle- jolitici te portretteren. De benaming droedels danken aan koningin Beatrix. Toen aan de stin bij een bezoek aan de Tweede Kamer rtgelijke pennestreekjes getoond werden van »n mr. J.B. Bomans (vader van Godfried Bo ps en in de jaren twintig kamerlid voor de ns-Katholieke Staatspartij) riep zij uit: „O, leuk, droedels!" Op de foto de portretjes I kamervoorzitter Dolman en het voormalig A-kamerlid Harry van den Bergh. Tien jaar cel wegens moord ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen de 29- jarige Rotterdam A.O.. die in mei van dit jaar in Vlaardingen de 35- jarige Hans van den Berg met een jachtgeweer doodschoot, veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het openbaar ministerie had twaalf jaar geëist. O. verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen na jarenlang té zijn getreiterd door het slachtof fer, die zijn voorman en als zodanig zijn directe baas was op de produk- tieafdeling van een margarinefa- briek in Vlaardingen. Daarbij zou het slachtoffer zich discriminerend hebben uitgelaten ten aanzien van O., die van Turkse afkomst is. Onderwijsbonden ook tegen nieuw voorstel Deetman ZOETERMEER Het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) en de Unie, vak organisatie van docenten in het beroepson derwijs, zijn tegen het nieuwe vut-plan voor het onderwijs dat minister Deetman gisteren lanceerde. Het voorstel houdt in dat leraren op 55 jaar voor de helft van hun werktijd met vut kunnen en vanaf 57 jaar met volle dige vut. De vakbonden voelen meer voor Deetmans oude voorstel, waarbij leerkrach ten van 53 jaar met halve vut kunnen. Ook aan dat voorstel kleven volgens de vakorga nisaties overigens bezwaren, omdat daaraan de voorwaarde is verbonden dat vut'ers moeten worden opgevolgd door jonge krachten. Lamers geeft opdracht terug VANDAAGi IN HET 1 IEN HAAG Het ziet r niet naar uit dat de ta^weede Kamer de komst "tan het nieuwe paspoort >cfer 1 januari nog zal uit- 'e(ellen. Daar bestaat wel ^inleiding toe, omdat tal eran zaken (prijs, kinde- nfen wel of niet apart, etc) og onduidelijk zijn. laar de Kamer wil daar fret uitzondering van ;cjvdA en D66 nog geen rehard punt" van maken. jrJen vastberaden staatsse cretaris Van der Linden -isan buitenlandse zaken, :hie wil voorkomen dat - vpspoortfabrikant KEP IV een schadeclaim in- ient, wil ondanks de _iet malse kritiek die gis- Jren tijdens een debat ver de paspoortenzaak ver hem werd uitgestort, giste wat het kost „stap le por stap" doorzetten. ^iettemin gaf hij aanleiding ial grote beroering toen hij zei yoor een finale test op de audebestendigheid van het paspoort" enige tijd geleden de hulp van een in de VS ge vestigd technisch adviesbu reau ingeroepen te hebben, terwijl TNO-Apeldoorn ook al testen uitvoert. „Als het Ame rikaanse onderzoek negatief uitvalt, gaat er na 1 januari geen enkel nieuw paspoort de deur uit", aldus Van Houwe- lingen. Dat verraste de Ka mer in hoge mate omdat men er tot nu toe van was uitge gaan dat de fraudebestendig heid „geen punt van twijfel meer was". Volgens Van der Linden was die conclusie niet juist, maar wil hij alleen „ze kerheid". „De invoering van het nieuwe paspoort verloopt niet rimpel loos, maar we moeten het tempo er in houden. Ik heb ook mijn twijfels gehad, maar wilde die nooit laten blijken, omdat anders de druk van de ketel zou gaan", gaf de staats secretaris te kennen. „Mijn ambtenaren en ik doen wat we kunnen; ik daag iedereen uit mij op één punt verwijten te maken". Volgens een zegs man van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ontbreekt het de be windsman niet zozeer aan goede wil, als wel aan „goed en vlot management". Vijftien van de 714 gemeen ten zullen als eerste per 1 ja nuari het nieuwe paspoort kunnen leveren: Krimpen aan de IJssel, Zevenhuizen Barneveld, Kesteren, Millin- gen aan de Rijn, Zaltbommel, Hedel, Angerlo, Lochem, Jisp, Son, Vlist, Gorinchem, Bruns- sum en Maurik. Deze ge- 1» Zo ziet het nieuwe, fraudebe stendige paspoort er van bin nen en buiten uit. FOTO: CEES VEfiKERK meenten zijn rechtstreeks door het ministerie van bui tenlandse zaken benaderd. Belangrijk motief daarbij was de mate van automatisering en de bereidheid „kinderziek tes" voor lief te nemen. Daar naast start zeer binnenkort een voorlichtingscampagne met folders en tv-spots in het informatieprogramma „Post bus 51" van de overheid zelf. Alle andere gemeenten ver strekken voorlopig nog het oude paspoort. Van der Linden lifet er geen twijfel over bestaan wensen van PvdA, VVD en D66, die samen een meerderheid vor men, naast zich neer te moeten leggen. „Ik ben geen iojo", zei hij. Tot die wensen behoren het verlengén van de geldigheidsduur van het pas poort van vijf jaar tot tien jaar, het laten bijschrijven van kinderen tot zestien jaar in plaats van tot vier jaar, zo dat gezinnen goedkoper uit zijn en het laten vervallen van de tijdelijke centrale op slag bij het ministerie van buitenlandse zaken van de be nodigde persoonsgegevens. Kinderen Een langere geldigheidsduur zit er niet in, omdat mensen in tien jaar te veel verande ren en niet meer voldoende op hun pasfoto lijken. Verder is een grote behoefte gebleken aan aparte paspoorten voor kinderen (ongeveer 100.000); zowel onder oudere kinderen als onder in het buitenland verblijvende ouders. Voor deze categorie Nederlanders is een centrale opslag van per soonsgegevens noodzakelijk gebleken (tien procent van het totale bestand). De PvdA'er De Visser en D66'er Kohnstamm zeiden aan hun wensen vast te hou Staatssecretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken) toont - voor het eerst - het nieuwe pas- p00rt" FOTO: CEES VERKERK den en te overwegen volgen de week bij het vervolg van het debat moties in te dienen. Wiebenga (VVD), die het be leid tot nu toe als „gebrekkig" en de voorlichting aan het pu bliek als „een fiasco" ken schetste, wilde desondanks zo ver nog niet gaan. Gualthérie van Weezei (CDA) gaf te ken nen ook met steeds meer twij fels te worstelen, maar voor alsnog Van der Linden de voorkeur van die twijfels te Volgende week gaat het debat verder, omdat dan ook (einde lijk) het rapport van de Re kenkamer over de paspoor ten-affaire beschikbaar zal zijn. Van der Linden en zijn collega staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnen landse zaken zeiden op ver zoek van CDA en VVD uit te willen zoeken waar het lek zit waardoor vorige week delen van het rapport „op straat kwamen te liggen". ED FIGEE ji 3€ (Van onze ^parlementaire redactie) ■N HAAG Een meer- ■heid in de Tweede Ka- nif, bestaande uit CDA, tu-D en D66, stemt ermee ;n,dat de regering heeft Igfloten alle vier Neder- erldse atoomtaken te be dden. Dit besluit is het kt'olg van het gisteren tedoten Amerikaans-Rus- nthe IN F-verdrag, waar- er geen kruisraket- ]dl in Woensdrecht zullen slfden geplaatst. bjA-woord voerder Joep de Hr, die in het verleden vu- heeft gepleit voor af- '?feffing van één of meer "ierlandse kerntaken, leg- {juit dat het INF-verdrag in l7hig NAVO-land ook onge- •ftheid heeft doen ontstaan. „Velen vinden dat er nu wel heel erg snel nucleaire wa pens worden afgestoten. Daarom is dit niet het mo ment om op eenzijdige stap pen van Nederland aandrin gen", aldus het CDA-kamer- lid. VVD-fractievoorzitter Voor hoeve steunt het kabinetsbe sluit van harte. „Zolang het overwicht van het Warschau Pact op het gebied van con ventionele en chemische wa pens zo groot blijft als nu, dient de NAVO geen tacti sche kernwapens terug te trekken", aldus Voorhoeve. Het kabinetsbesluit bereikte de Tweede Kamer gister avond via een brief van de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Van Eekelen (defensie). De rege ring moest zich met deze zaak bezig houden, omdat zij twee jaar geleden, als gevolg van druk van de CDA-frac- tie, had toegezegd de atoom taken van de F-16-straaljager en het Orion-marinevlieg tuig te zullen afstoten. Als er geen kruisraketten in Neder land zouden komen, zou het kabinet deze zaak „herover wegen". De oppositie reageerde ver deeld op de uitkomst van dit kabinetsberaad. D66-voor- man Van Mierlo toonde be grip. „De discussie over de eigen atoomtaken heeft voor mij op dit moment de aller laagste prioriteit". De PvdA voelt zich echter „pijnlijk ge troffen", omdat de regering met geen enkel woord rept I *3&. De Orion (boven) en de F-16 die volgens het kabinet hun atoom taken moeten behouden. FOTO: ANP van pogingen om atoomta- conventioneel wapen. De nu- ken af te stoten. De sociaal- eleaire taken van de artille- democraten hadden graag rie, de Lance-raket (luchtaf- gezien dat de regering aan de weer) en de F-16 hadden tot NAVO zou hebben voorge- onderwerp moeten gemaakt steld de Orion-dieptebom- van internationale onder men te vervangen door een handelingen. DEN HAAG De Neder landse regering heeft met grote voldoening en waar dering gereageerd op de ondertekening van het INF-akkoord door presi dent Reagan en secretaris generaal Gorbatsjov. In een gisteren uitgegeven verklaring stelt de regering dat hierdoor voor het eerst in de geschiedenis sprake is van daadwerkelijke verminde ring van kernwapens in Oost en West, die grotere stabili teit op een lager niveau van bewapening bevordert. „Deze baanbrekende over eenkomst, waarvoor ook de Nederlandse regering zich zich gedurende vele jaren heeft ingezet, is zowel van militaire als van grote poli tieke betekenis en zal een belangrijke impuls aan lo pende en toekomstige wa- penbeheersingsonderhande- lingen kunnen geven", stelt de regering. De regering zegt verder er kentelijk te zijn en het be lang te onderstrepen van de intensieve consultaties die de Verenigde Staten gedurende de onderhandelingen met de bondgenoten en met name de plaatsingslanden (ook Ne derland) heeft gevoerd. Zij meent dat de vastberaden heid en eensgezindheid van het bondgenootschap van wezenlijke betekenis zijn ge weest voor het bereiken van het resultaat. DEN HAAG Staatssecreta ris Dees van volksgezondheid is zeer teleurgesteld over het mislukken van de bemidde lingspoging die is gedaan in het slepende conflict tussen ziekenfondsen en medisch spe cialisten. De door Dees aange zochte bemiddelaar drs. L. La mers, voormalig topambtenaar van het ministerie van sociale zaken, heeft gisteren na ruim vier maanden werk zijn op dracht teruggegeven. Het conflict ging voor een be langrijk deel over de hoogte van de specialistentarieven voor ziekenfondsverzekerden. Het conflict bereikte begin deze zomer een climax, toen vrijwel alle specialisten hun contracten met de ziekenfond sen verbraken. Van toen af aan declareerden de specialis ten hun kosten niet meer rechtstreeks bij de ziekenfond sen. Ziekenfondspatiënten krijgen na behandeling door een specialist een rekening thuisgestuurd, die zij vervol gens moeten doorzenden naar hun ziekenfonds. Het fonds maakt het geld dan over aan de verzekerde en deze betaalt dan op zijn beurt de specialist. Bemiddelaar Lamers streefde ernaar op 1 januari aanstaande een nieuwe „modelovereen komst" tussen specialisten en ziekenfondsen in werking te doen treden. In november leek hij er nog in te zullen slagen beide partijen tot elkaar te brengen. Afgesproken was, dat er een onafhankelijk accoun tantsonderzoek zou worden in gesteld naar de werkelijke hoogte van de praktijkkosten. Aan de hand daarvan dienden de tarieven te worden vastge steld. De resultaten van dit on derzoek, dat circa anderhalf jaar in beslag zou nemen, zou den bindend zijn. Een week geleden echter weigerde de LSV alsnog een overeenkomst op basis van deze afspraak aan te gaan. Staatssecretaris Dees wees na ontvangst van het rapport de beschuldigende vinger in de richting van de LSV. „De spe cialisten hebben de afgelopen mate jaren in veel te geringe i meegewerkt aan bezuinigin gen in de gezondheidszorg Dat blijkt ook nu weer. Ik vind dat de ziekenfondsen zich beslist niet onredelijk hebben opgesteld", aldus Dees. Hij putte wel enige hoop uit de constatering van Lamers dat de laatste maanden de sfeer tussen ziekenfondsen en spe cialisten aanmerkelijk is ver beterd. Computerband zoek, uitkeringen te laat EINDHOVEN Zo'n vijfhon- derd uitkeringsgerechtigden in Eindhoven moeten langer wachten op hun geld. Dit komt omdat de laatste compu tertape met betalingsgegevens die de gemeente elke maand naar de bankgirocentrale in Amsterdam stuurt, deze keer niet is aangekomen. Inmiddels is een duplicaat opgestuurd, zodat tie uitkeringen vrijdag beschikbaar zijn. Voor de ambtenaren van de Eindho- vense sociale dienst is de ver missing ook vervelend. Zij doen alle moeite om de een malige uitkeringen nog voor kerst de deur uit te doen gaan, maar moeten worden nu opge houden door de vele telefoon tjes over de late betaling. december ö[oningin Beatrix en Prins !j!laus wonen in theater -siarré in Amsterdam het jjGala van de Eeuw" bij. olit gala is georganiseerd 'oor de AVRO, theater yarrè en het Nederlands ulmroepproduktie Bedrijf $IOB) ter gelegenheid van set 100-jarig bestaan van '£ieater Carré. De op brengst van de avond zal %n goede komen aan de stichting tot Behoud van je Graftombe van Oscar ;5arrè. AMSTERDAM Twee tot voor kort verloren ge waande eterniet-panelen met abstracte composities van de Nederlandse kunstschilder Bart van der Leek (1876-1958) heb ben dinsdag op een kunst veiling van Christie's in Amsterdam absolute top- prijzen opgebracht. Com positie II ging voor een bedrag van 960.000 gulden over in handen van een buitenlandse collectioneur en compositie III ging voor 264.500 gulden onder de hamer.. De opbrengst van elk der beide schilderijen was ge schat op 100.000 tot 150.000 gulden. Het hoogste bedrag dat een schilderij van Bart van der Leek tot dusver heeft opgebracht was 133.400 gulden. Dat was ook op een veiling van Christie's op 21 mei van dit jaar, zo deelde woordvoerster van het vei linghuis dinsdagavond mee. De afgelopen zomer heeft Christie's expert drs. A. Baart de twee nu geveilde werken bij toeval terugge vonden in een pand waar hij taxaties verrichtte. De twee panelen waren met klemmen tegen de schuine wand van een zolder bevestigd. De ont dekking betekende een com plete verrassing voor de be woners, die geen idee had den van de belangrijkheid van de twee abstracte com posities. Van der Leek maak te ze in 1916 als onderdeel van in totaal vier abstracte composities. Compositie I is het abstracte portret van Noortje, het dochtertje van de schilder, en bevindt zich in de collectie van Rijksmu seum Kröller-Müller te Ot- terloo. Het vierde schilderij, de triptiek „Ertsmijn met mijnwerkers" is in het bezit van de rijksdienst beeldende kunst en hangt in het Haagse Gemeentemuseum. De veiling van Christie's van het verloren gewaande ab stracte werk van Bart van der Leek. FOTO: DIJKSTRA II knollen Ir" Jc GtDAAG M'£7 —RBerfcltf, tRilTAlE AAp, ;D^5CHAKÜ. IK HET HOOFD HILVERSUM De on dernemingsraad van de VARA heeft mede na mens de ondernemings raden van AVRO, TROS, KRO, NCRV, EO en NOT in een brief aan mi nister Brinkman ernstige bezorgheid uitgesproken over het advies van de heer J. Goudswaard over de nieuwe NV NOB. Goudswaard, de toekom stige president-commis saris van het Nederlands omroepproduktiebedrijf, wil zijn benoeming slechts aanvaarden als aan zijn eisen over de nieuwe opzet van de NV NOB wordt voldaan. De ondernemingsraden schrijven dat de opvattingen van Goudswaard de geza menlijke omroepen vanaf '88 minimaal 44 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Letter lijk staat in de brief: „Indien genoemde koopkrachtdaling van 44 miljoen gulden door gang vindt, moet gevreesd worden voor een verdere verarming van het program mapakket en vermindering van het aantal eigen produk- ties. Dat zou op zijn beurt op nieuw (kunnen) leiden tot daling van het aantal ar beidsplaatsen". Dit zou zelfs ten koste kunnen gaan van 500 arbeidsplaatsen. Een dergelijke bezuiniging kan nooit de bedoeling van de nieuwe mediawet zijn, concluderen de onderne mingsraden. Zij dringen bij Brinkman op zorgvuldige be sluitvorming aan. De minis ter heeft toegezegd, dat het nu nog geheime rapport pas openbaar gemaakt zal worden, nadat hij zijn visie daaraan heeft gehecht.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3