2eicUc (Bowuvnt r „Historisch" wapenakkoord in hele wereld toegejuicht FEEST Bon: 2 7 9 13 14 15 te* 35 tot 50% ïijpels: Boeren en tuinders moeten pdraaien voor milieuvervuiling Lastenverzwaring BETONMORTELCENTRALE NAAR WERNINK-TERREIN Staat leent tegen 6,25 een eredoctoraat oor Shell-topman Meer controle op veiligheid zwémbaden Zij geeft extra voordeel. korting op een groot deel van de collectie. Ceidóc (2owuvnt Woensdag 9 december 1987 79e jaargang no. 23983 Uilgave Westerpers. behorende tot Sijthoii Pers. Apothekersdi|k 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank; Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68.93, jaar f. 262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14 00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 pier mm. kleintjes 1. 0.45permm. Half tot zwaar bewolkt en tot zondag vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van 0 tot plaatselijk min 7. Overdag tot plus 3 graden. Weinig wind. Zon op: 08.37, onder 16.27; hoog water Schev.: 6.03 en 18.13, laag water: 1.19 en 13.42. Sfeervol uit met de kerst? Zie pag. 8, 10 12 van de Uitbijlagej assenaars slib ar Schiedam EN Het verontreinigde slib van het inaarse Weteringpark gaat waarschijn- iar de gemeente Schiedam. Gedeputeer- van der Vlist van het provinciaal be- heeft gisteren enkele alternatieven be- (i en Schiedam biedt de beste mogelijk- Het slib zou daar in beheer van de pro- op een gecontroleerde stortplaats ge- 1 noeten worden. De acties tegen de stor- ran het slib in het Braassemermeer zijn nee met succes afgerond. De gemeente 8 ;naar wil in ieder geval zo snel mogelijk liet slib af, om met de woningbouw in feteringpark te kunnen beginnen. 15: Slibstort in Braassem definitief Ie baan. LEIDEN De Leidse Betonmortelcentrale kan verhuizen van de Zoeterwoudseweg naar het terrein van Wernink aan de Amphora- weg. Voorwaarde is wel, dat de LBC een aantal maatregelen neemt, die geluidsoverlast en stofhinder voor de omgeving beper ken. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat de gemeente heeft laten instellen naar de mogelijkheden van een verhuizing. De LBC veroorzaakt nu grote overlast voor omwonenden en moet volgens het bestemmingsplan weg. Het onderzoeksbureau DHV stelt dat de geluidbelasting door vesti ging van de LBC nauwelijks zal toenemen, als deze alleen overdag werkt. De LBC moet dan een elektrische kraan gebruiken en een transportband. Om stofhinder te voorkomen moet het bedrijf vol gens een „nat procédé" werken, of gebruik maken van een afgeslo ten en afgezogen ruimte. Volgens een woorvoerder onderhandelt de LBC met de gemeente Leiden en de provincie over de betaling van de kosten van verhui zing. „We zijn et nog niet uit", lichtte hij toe. DEN HAAG - De staat gaat een nog onbekend bedrag le nen tegen een rente van 6,25 firocent. De lening heeft een ooptijd van zeven jaar en kan niet tussentijds worden afgelost, zo heeft het ministe rie van financiën woensdag bekendgemaakt. Zowel be drag als uitgiftekoers zullen na sluiting van de inschrij ving op 15 december worden vastgesteld. De storting is op 15 januari 1988, zodat deze le ning dient ter voorziening in de dekkingsbehoefte van Perestrojka kost acht miljoen banen WASHINGTON Bijna acht miljoen Sovjetfunctionarissen zullen hun baan verliezen tengevolge van de door Sov jetleider Gorbatsjov nagestreefde „pe restrojka" (hervorming) van de econo mie. Dit heeft de Sovjeteconoom Abel Aganbegjan gisteren verklaard op een bijeenkomst van Amerikaanse en Sovjetrussische wetenschapslieden in Washington. Volgens Aganbegjan, economisch adviseur van Gorbatsjov, zal de „perestrojka" in totaal achttien miljoen functionarissen raken, waar van er acht miljoen met pensioen worden gestuurd. Het gaat met name om mensen die in de centrale organi saties werken. Vliegramp VS was wraakactie SAN LUIS OBISPO Een ontslagen werknemer heeft zeer waarschijnlijk de ramp veroorzaakt met een vliegtuig van Pacific Southwest Airlines (PSA), waar bij maandag 43 mensen zijn omgeko men. Autoriteiten hebben een afscheids briefje gevonden van de ex-werknemer van PSA, waarin deze schrijft dat hij dat hij met een pistool aan boord zou gaan van het vliegtuig met het doel een voormalige chef te vermoorden. Kort voordat het vliegtuig in een gebergte in Californië neerstortte, zond de piloot een noodsignaal aan en zei dat er scho ten waren geweest in het vliegtuig. Alle inzittenden werden gedood en vrijwel onherkenbaar verminkt. WASHINGTON/MOS KOU Champagne vloeide op vele ambas sades gisteravond, na de ondertekening van het „historisch" genoemde INF-akkoord voor de afschaffing van alle kernwapens voor de korte- en middellange afstand. In een bijzonder opgewekte stemming zetten president Ronald Reagan en partijlei der Michaïl Gorbatsjov gis teravond om precies drie minsten over acht Neder landse tijd totaal zestien handtekeningen onder twee versies van de tweehonderd pagina's tellende verdrag stekst. Staatshoofden en regerings leiders in Oost én West rea geerden opgetogen op het akkoord, dat het hoogtepunt vormde van de driedaagse top tussen de twee wereld leiders in Washington. Zelfs Bondskanselier Kohl van Westduitsland en de Franse premier Chirac leken een moment hun reserves te vergeten. Ook de leider van de Republikeinse Senaats fractie, Robert Dole. liet doorschemeren dat hij zich voor goedkeuring van het akkoord zal inzetten. Terwijl paus Johannes Pau- lus II in een mis bad „voor de mannen die zijn geroe pen de volken van de aarde te besturen" zei Bondskan selier Kohl dat iedereen blij kan zijn met het akkoord. In Londen verklaarde pre mier Margaret Thatcher dart de onderteking „een histo risch moment en goed nieuws voor allen" bete kent. Premier Chirac noem de het akkoord „positief, als het gevolgd wordt door an- Een ernstige Gorbatsjov en een lachende Reagan tekenen het eerste Amerikaans Russische akkoord met betrekking tot vermindering van kernwapens. FOTO- FPA dere akkoorden die de vei ligheid in Europa verster ken". In Washington is na de on dertekening van het ver drag het optimisme verder gegroeid dat Reagan en Gorbatsjov later deze week nog zaken kunnen doen. „Het INF-akkoord is nog maar het begin", zei de Amerikaanse president, die vandaag nog tweemaal een onderhoud met Gorbatsjov had en zich vanmiddag te rugtrok voor zijn wekelijkse middagdutje. Ook Gorbatsjov toonde zich optimistisch over de kans op verdere ontwapenings akkoorden. Hij liet er geen misverstand over bestaan dat morgen, als wapenbe heersing opnieuw op de agenda staat, knopen moeten worden doorgehakt. „Het INF-verdrag moet een eerste stap zijn op weg naar verdere akkoorden", aldus Gorbatsjov. De Amerikaanse en Russi sche delegatieleden die de beide wereldleiders verge zellen maakten gisteravond al informele afspraken voor een vierde topontmoeting in 1988 in Moskou. Woord voerder Marlin Fitzwater van het Witte Huis merkte in dit verband op, dat een Basis Woensdrecht wordt NAVO- commandopost (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de mili taire vliegbasis Woens drecht zal, nu het INF-ak koord is getekend en er geen kruisraketten worden geplaatst, een andere taak krijgen in NAVO-verband. Er zal een NAVO-comman- dopost worden gevestigd, speciaal belast beveiliging van de havens van Rotter dam en Antwerpen. Dit heeft minister Van Eekelen (Defensie) gisteren laten weten, nadat in de VS door Reagan en Gorbatsjov het akkoord was ondertekend. Van Eekelen denkt dat de bunkers, die bedoeld waren voor de opslag van de kruisraketten, in de nieuwe situatie heel goed kunnen worden gebruikt als bevei ligd onderkomen voor het hoofdkwartier van de NAVO-commandopost. Pagina 3: Tweede Kamer akkoord met behoud atoomtaken top in Moskou ook plaats kan vinden zonder dat een overeenkomst gereed ligt voor de vermindering van strategische kernwapens. Pagina 5: Derde top brengt sfeer van verbroe dering Voetbal op tv VANDAAG Nederland 2 en Duitsland 2, 20.10 uur. Leverkusen-Feyenoord. Duitsland 2, 17.00 uur Dynamo Tlflis-Werder Bremen. Belg* Nederlands 2, 20.00 uur Club Brugge-Borussia mund. Dort- Ruding waarschuwt tegen verhoging wegenbelasting DIEMEN - Minister Ru- ding is tegen verhoging van de motorrijtuigenbe lasting om de fileproble men aan te pakken, als hierdoor extra overheids uitgaven op de burgers worden afgewenteld. Ver hoging van de motorrijtui genbelasting moet dus óf niet doorgaan óf elders tot lastenverlichting leiden, aldus Ruding gisteren bij de opening van het nieu we hoofdkantoor van de Grenswisselkantoren in Diemen. Ruding wees er op dat de doel stelling om de collectieve las ten tenminste gelijk te houden in gevaar komt, terwijl voor gezondmaking van de econo mie verdere lastenverlichting juist gewenst is. Elke lasten verhoging moet derhalve el ders met een lastenverlichting gepaard gaan. Ruding kan wel instemmen met (verhoging van) heffingen waar tegenover een aanwijsba re tegenprestatie van de over heid staat, zoals bij voorbeeld de paspoortleges en de om roepbijdragen. Echter in die gevallen waarin deze tarieven de kostprijs duidelijk te boven gaan, hebben we volgens hem te maken met een ordinaire lastenverzwaring. Het feit dat zo n heffing niet tot de collectieve lastendruk wordt gerekend is geen vrij brief om ze maar ongeremd te verhogen, aldus Ruding. Hij sprak van een hardnekkig en besmettelijk virus dat in alle politieke windrichtingen wordt waargenomen. 16 PAGINA'S Priester brengt hoop met aanleg bos in Etiopië Bonden tegen saneringsplan Fokker Foreholte ronselt zich rijk Kritiek op prof. De Jong voorbarig Nieuw Leids museum wil skelet van dinosaurus Burgemeester J.M. Bonnike bij afscheid: „Overlast in Noordwijk is onvermijdelijk" De brul van een loos vissertje in de Braassem iLEGOM Boeren en ders moeten er op re en dat zij in de toe- ist meer zullen moeten den voor de oplossing de milieuvervuiling, r zover zij voor die ruiling (mede)verant- irdelijk zijn. Dat bleek morgen uit de irden van minister Nij- s (milieu) tijdens de vergadering van de lolieke Land- en Tuinbouwbond in Hille- gom. De kosten zullen steeds meer aan de landbouw doorbere kend gaan worden zoals nu ook al met de mestoverschot ten gaat gebeuren, aldus de be windsman. De meeste boeren zien het schoonhouden van het milieu nu nog als een niets opleverende kostenpost.In de toekomst zullen ze het echter volgens de bewindsman gaan zien als een produktiefactor zoals grond, arbeid en kapi taal. Hij waarschuwde dat die produktiefactor moet worden onderhouden. Doen de boeren dat slecht dan kost herstel of vervanging later meer geld, aldus Nijpels. De conclusie van de bewindsman luidt dan ook dat er op de lange duur géén toekomst is voor een landbouw die het milieu blijft aantasten. Dat is naar zijn mening „een ouderwetse, achterhaalde landbouw". Nijpels waarschuwde de glas tuinbouw dat het noodzakelijk is dat van veel oude bestrij dingsmiddelen afscheid wordt genomen. Het merendeel van de oude bestrijdingsmiddelen is schadelijk voor het milieu, wordt in verhoudingsgewijs hoge dosering gebruikt, be houdt lang zijn werking (per sistent) en spoelt gemakkelijk uit in het oppervlakte- of grondwater, en is vaak giftig voor vele organismen. In plaats daarvan moeten nieuwe middelen worden gebruikt die deze eigenschappen niet of in mindere mate beschikken. Nog beter is het volgens Nij pels af te zien van chemische middelen en gebruik te maken van biologische. LFT ivers len doe. ■FT De Technische 'ersiteit in Delft heeft af in van het voornemen een araat te verlenen aan ADVERTENTIE De voorgenomen toekenning is ingetrokken op aandringen van de Universiteitsraad die in een besloten vergadering met tweederde meerderheid tegen stemde. Het college van be stuur (dagelijks bestuur) heeft vervolgens het college van de- kanen, dat eerder unaniem po sitief had beslist, verzocht het eredoctoraat niet te verlenen. Volgens een woordvoerder van de universiteit was te ver wachten dat een eredoctoraat voor een topman van een be drijf dat contacten onderhoudt met Zuid-Afrika onrust zou veroorzaken bij de werkne mers van de universiteit en tot ongeregeldheden zou kunnen leiden bij de uitreiking. DEN HAAG De Arbeidsinspectie gaat scherper letten op de veiligheid in zwembaden. Uit onderzoek van de Arbeidsinspec tie eerder dit jaar bleek dat het daar soms aan schort. Zo werd een tankwagen met zoutzuur gekoppeld aan een opslagtank met chloorbleekloog. Daardoor kwam het giftige chloorgas vrij. Met de nieuwe voorschriften die het ministerie van sociale zaken gisteren bekendmaakte zijn dergelijke misstappen in de toe komst onmogelijk. Voortaan moeten verschillende koppelingen worden gebruikt voor chloor en voor zuren. De vulpunten die nen op plaatsen te komen waar geen publiek bij kan. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllillllJIIIUIIIUIUII ADVERTENTIE1 De een maakt plannen, maar de ander tikt hem daarbij op zijn vingers. Omdat hij vaak de gevol gen ervan niet meteen zo scherp ziet. Zo is het nu ook met minister Ruding. Hij houdt zijn collega's Nijpels en Smit-Kroes voor, dat zij nu wel een ver hoging van motorrijtuigenbelasting willen voor het bestrijden van files, maar dat ze het wel hebben over een lastenverzwaring voor de burger. En die moet in zijn visie leiden tot een lastenverlichting elders. Misschien een goed idee om een oude zaak nog eens aan te snjjden. Wat te denken van de op heffing van BTW op kranten? De krant wordt daarmee goedkoper. Ook voor de mensen die het financieel niet zo breed hebben is het dan gemak kelijker om een abonnement te nemen. Dat zij dan onmiddellijk de Leidse Courant zullen kiezen' ligt - na dit pleidooi - nogal voor de hand. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1