[Bouw Zijloever begint oktober volgend jaar STAD OMGEVING Jelle kritiek op bezuiniging Schoolbegeleidingsdienst Uitgekiend schrijigerei r atuurhistorische resentatie wil telet dinosaurus Leidenaar speelt in kwis voorgoed doel j™Noteer als nieuwe abonnee Ingaande. WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGINA 13 |en veiling spreken over samenwerking Inbraak in woning )EN De leden van de Leidse groenteveiling zullen volgen eek geraadpleegd worden over de voorgenomen samenwer- 1 met de veilingen Katwijk en Beverwijk. Dat gebeurt tijdens normale" ledenvergadering waar onder andere ook de begro- van de veiling aan de orde is. Afgelopen week werd bekend veiling met Katwijk en Beverwijk overlegt over samenwer- Aanleiding is het streven naar grotere veilingen, waardoor nieuwe technieken kunnen worden geïntroduceerd. In het iden is daar al eens over gesproken met de veiling Bleiswijk »r dat dit tot resultaten leidde. Als de besprekingen nu wel svol zijn, kan dat uiteindelijk het vertrek van de veiling, nu (evestigd aan Zoeterwoudseweg/Veilingkade, uit Leiden tot o g hebben. Volgens directeur R.J. de Ruijter van de Leidse ig valt nog niets te zeggen over het verloop van de gesprek- net de andere veilingen. Hij spreekt tegen dat deze maand al iesluit valt te verwachten. „Binnenkort verschijnt een eerste art op basis waarvan moet worden besloten wat er verder ge- daarin staan nog geen conclusies". De Ruijter verwacht dat i vroegst in april of mei een besluit zal vallen over een sa- verking met de andere veilingen. LEIDEN Onbekenden hebben 2400 gulden gestolen uit een woning aan de Maredijk. De inbraak werd ontdekt door surveillerende agenten. Zij zagen in de nacht van maandag op dinsdag dat er een ruit was verwijderd uit de voordeur van de woning. De agenten traden de woning binnen en troffen de bewoner slapend aan op de eerste ver dieping. Ze maakten hem wakker en na een inventarisatie bleek dat het geld was verdwenen. Een andere woning aan de Maredijk kreeg die nacht ook ongewenst bezoek. Ook hier werd een ruit verwijderd maar de daders zijn niet binnen ge weest. Vermoedelijk zijn zij gestoord tijdens hun bezigheden door de hond van de bewonèrs. Geen subsidie voor OOH DEN HAAG/LEIDEN De Raad van State heeft het subsidie verzoek van de Stichting Ouders Op Herhaling (OOH) afgewe zen. De stichting voor onderwijs aan volwassenen was in beroep gegaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State tegen het besluit van de Leidse gemeenteraad om de subsidie niet te verhogen. Daardoor moesten twee personeelsleden van de stich ting worden ontslagen. De gemeente Leiden heeft inmiddels ge zegd de extra ontslagkosten te willen betalen. Daardoor onder vindt OOH geen „onevenredig" nadeel van de afwijzing van de gemeenteraad, aldus staatsraad P. Kapteyn. OOH besloot deze zomer niet te fuseren met de andere instellin gen voor basiseducatie in Leiden. Vanuit OOH werd de Stich ting Basiseducatie Leiden-Noord opgericht, en daar gaat per 1 augustus de subsidie voor OOH naar toe. OOH vroeg de gemeen teraad om een verhoging van de subsidie met 87.000 gulden om de werkzaamheden te kunnen voortzetten. Dat verzoek werd afgewezen. Onlangs werd in een brief aan de gemeenteraad ge vraagd om ruim 21.000 gulden. Dat geld is volgens de organisatie nodig om de 220 cursisten les te kunnen blijven geven. Residentie Orkest in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het derde meester- serie-concert van K&O van dit seizoen wordt gegeven door het Residentie Orkest onder leiding van de Engelse dirigent An drew Parrott op zaterdag 12 de cember in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. De hoorniste Peggy Walsh en trombonist Mi chel Tilkin treden als solisten op. Op het programma staan onder andere composities van Mozart en Haydn. Het concert begint om 20.15 uur. De kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45 of op de avond van het concert vanaf 19.30 uur aan de kassa van de Stadsge hoorzaal. Open Huis bij Kredietbank LEIDEN Wethouder P. Bor- dewijk (personeel en financiën) opent vrijdag 11 december het nieuwe onderkomen van de Ge meentelijke Kredietbank aan de Breestraat 24. Dat doet hij tijdens het „Open Huis" dat van 15.00 tot 17.00 uur wordt gehouden. Jarenlang was de Kredietbank gevestigd in het Stadhuis. Het pand aan de Breestraat dateert uit de tweede helft van de acht tiende eeuw. Het gebouw is altijd tijdelijk in gebruik geweest door allerlei (semi-)gemeentelijke in stellingen. De Stichting Maat schappelijk Werk Leiden verliet in het voorjaar het pand. Cafédeur ingeslagen met bloembak LEIDEN Een on bekende heeft in de nacht van maandag op dinsdag de voor deur van het café „Hollands Glorie" vernield met een van de stenen bloembakken uit de Haarlemmerstraat. Hiermee zorgde hij voor een vroegtijdi ge opening van het café. I EIDEN De bouw van - ijkcentra voor ouderen in eiden-Noord begint in okto- er van het volgend jaar. Dat eeft wethouder H. de la Mar luderenbeleid) gisteren ieegedeeld. Eén voorziening omt op de Zijloever, moge- jk wordt het andere cen- rum gebouwd op de plek lan dè Bernhardkade waar I u nog de voormalige kleu- L (rschool De Rondedans laat. Dat gebouw verkeert in echte staat en biedt onder- ak aan Muziekcentrum- loord en het Boddaert-cen- um. Deze instanties willen raag verhuizen. Behalve de vee wijkcentra worden ook ertig tot veertig zogenaamde iroonvoorzieningen gebouwd. )eze plannen worden gerea liseerd in plaats van een tra- ïtioneel verzorgingshuis op J ijloever. foor de uitwerking van de ilannen heeft de gemeente ple hulp ingeroepen van het lesearch Instituut voor Wo ningbouw (RIW) van de Technische Universiteit Delft. Deze instantie heeft eerder onderzoek verricht naar de woonwensen van ou deren in Leiden-Noord De ouderen gaven te kennen be hoefte te hebben aan een an der type voorziening dan het traditionele verzorgingshuis. Zij willen zo lang mogelijk thuis blijven wonen. Mede op grond van de conclusies van dit onderzoek is het plan Al ternatief Zijloever gemaakt, dat ervan uit gaat dat de ou deren „zorg-op-maat" krij gen. „Toen zijn de contouren ont staan. Nu moeten we gaan denken over de concrete in vulling van de ideeën", aldus een woordvoerder van het RIW. Provincie en gemeente hebben hiervoor beide 50.000 gulden beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling dat twee groepen worden gevormd, een op wijkniveau en een op stedelijk niveau. De deelne mers zijn ouderen, jongeren, mensen die met ouderen werken en bestuursleden van voorzieningen voor ouderen. De groep voor het alternatief Zijloever ontwikkelt onder andere een schetsontwerp voor de voorzieningen en een beleids- en financieel plan. De andere groep krijgt de taak een vernieuwend beleid voor de hele stad op te zet ten. De la Mar: „Ik denk niet dat er in mei een kant en klaar concept ligt voor een nieuw beleid voor heel Lei den. Zo'n verandering gaat geleidelijk. Maar het zou een beetie raar zijn om een der gelijk alternatief alleen in Leiden-Noord te ontwikke len". De wethouder van Links Leiden noemde de mogelijk heid dat oudere bewoners van de Stevenshof gebruik gaan maken van de zorg in de verzorgingshuizen in Zuid-West, De Mors en in Voorschoten. „In de toe komst moeten we niet meer alle zorg concentreren in de tehuizen. We moeten de hulp naar buiten brengen", aldus De la Mar. Het is de bedoeling dat de plannen in mei aan de pro vincie worden aangeboden. Gedeputeerde Staten hebben in eerste instantie enthousiast gereageerd op de plannen voor Leiden-Noord. Jaren lang had Zuid-Holland de bouw van nog een verzor gingshuis tegengehouden om dat in Leiden al voldoende bedden voor ouderen be schikbaar zijn. In Leiden- Noord ontbreekt echter een voorziening voor ouderen en omdat het alternatieve plan ervan uitgaat dat de mensen zo lang mogelijk thuis blijven wonen, ging de provincie ak koord. De provincie draagt jaarlijks 1,3 miljoen gulden bij aan het alternatief. Lei den stelt een miljoen gulden beschikbaar. De wethouder toonde zich gisteren optimistisch over de zestig bedden die de Leidse regio moet inleveren omdat Zijloever wordt gerealiseerd. „Daarover zijn we aan het stoeien met de provincie. Maar ik ben ervan overtuigd dat we eruit komen", aldus De la Mar. Volgens hem is het "niet zo dat de Leidse ver zorgingshuizen gezamenlijk zestig bedden moeten inleve ren. „Het gaat om de regio, en ik weet niet precies hoe groot die is. Bovendien is tij dens renovaties van huizen al een aantal bedden verdwe nen, en ook door de overgang van Solglytt naar Ende geest", zo zei de wethouder. Sommige directeuren van Leidse verzorgingshuizen vinden de handelwijze van wethouder De la Mar „oppor tunistisch". Zij zijn bang dat zij op een gegeven moment tóch een flink aantal bedden moeten inleveren. Dat zou dan een financiële achteruit gang betekenen. Veel verzor gingshuizen zouden daardoor in de problemen kunnen ko men omdat ze na renovaties met hoge vaste lasten 3EN De leiding van de ionale Natuurhistorische J entatie (NNP) in het Pest- probeert het skelet van 7 dinosaurus naar Leiden te jen. De gedachten gaan uit een geraamte van een zo emde edmontosaurus met lengte van zeven meter en hoogte van 3,5 meter. De ihters van de tentoonstel zijn hierover in onderhan- - ig met een Amerikaans tuut, dat zo'n skelet kan ren. De kosten hiervan be ien 300.000 dollar, verwachting is dat binnen half jaar een plan op tafel xhijnt voor de aankoop 1} het skelet. Zo'n plan is voorwaarde om in aan- king te komen voor van het ministerie van C, dat de opdracht voor de hting van de tentoonstel- heeft gegeven. De NNP dt in 1991 geopend. Op dit lent wordt het Pesthuis staureerd. het plan zegt de heer A. van Etten, belast met de tering en- planning van de dat het de bedoeling is - Bedrijven het grootste ge le van het benodigde geld hikbaar stellen. „We zijn Jpichtig de belangstelling sponsors aan het peilen", s Van Etten. Amerikaanse Black Hills itute of Geological Re- yCh heeft een offerte ge- voor de levering van een skelet. Het instituut is gespe cialiseerd in de levering van dinosaurussen. In de omgeving van Hill City, tegen de grens met Canada, bevinden zich veel botten van dinosaurussen in de grond. Een volledig ge raamte kan slechts eens in de twee jaar worden geleverd, wat de hoge prijs verklaart. „Daarom is er haast geboden", maakt Van Etten duidelijk. „De tentoonstelling wordt pas in 1991 geopend, maar onze bestelling zullen we snel moeten plaatsen". Van Etten wijst ook op de dalende dollar koers. „Twee jaar geleden be droeg de prijs ook 300.000 dol lar, maar toen stond die nog op drie gulden", weet Van Etten. Voor dat bedrag wordt het skelet overigens niet alleen ge leverd, maar ook in elkaar ge zet. In Nederland is nog nergens een skelet van een dinosaurus te zien, In Amsterdam bevin den zich de afgietsels van twee kleine sauriërs. Volgens Van Etten is de vraag vanuit het publiek naar zo'n skelet bij zonder groot: „Het is zo onge veer het eerste waar ze naar vragen". Als het skelet naar het Pesthuis komt, wordt dat in dezelfde zaal tentoongesteld als de Noordse Vinvis, die eerder te zien was op de ten toonstelling 'De biologische klok' in de Hortus. Dit ge raamte is zolang uit elkaar ge haald. E. Dekker doet mee aan „Wie kent Nederland" LEIDEN Bijna 4000 kandi daten schreven zich in voor de NCRV-kwis „Wie kent Neder land" met Eddy Becker. Hon derd kandidaten werden uit genodigd om in september van ait jaar aan een tweede selec tie deel te nemen. Uit deze honderd kandidaten werden achttien mensen gekozen die aan zes uitzendingen mee mo gen doen. E. Dekker uit Lei den, de veertigjarige vracht wagenchauffeur die heel veel over Nederland zegt te weten, is één van die kandidaten. Of zijn kennis van Nederlandse zaken voldoende is, zal in de uitzending van zaterdag 12 de cember moeten blijken. Dekker verwierf zijn kennis als touringcarchauffeur. „Ik reed elke zomer door heel Ne derland en moest de mensen van alles vertellen. Dan ver telde ik over ditjes en datjes in Friesland dan weer in Lim burg en zo iedere provincie door. In de winter was ik vrachtwagenchauffeur, iets dat ik nu het hele jaar ben. Ik had in de winter geen passa giers om mijn verhalen aan te vertellen, maar hield de ken nis voor mezelf. Ik heb er ont zettend veel van geleerd", ver telde Dekker gisterochtend kort voor de opnamen. Om aan de kwis mee te doen moest elke kandidaat drie in stellingen kiezen aan wie zij het geld, dat zij kunnen win nen, beschikbaar stellen. Dek ker hoefde daar niet lang over na te denken. Het Paarde- kamp in Soest, het asiel voor bejaarde dieren Dierenzorg in Wassenaar en de Dierenambu lance in Leiden. De NCRV koos uit deze drie instellingen het doel waar het eventueel gewonnen geld naar toe zal gaan. „Welke het is geworden vertel ik nog niet, omdat het een verrassing moet zijn. Het zal pas bekend zijn na de tele visie-uitzending van zaterdag avond", vertelde Dekker. „Als ik verlies, is er op die manier tenminste ook geen teleurstel ling". Ravage op snelweg Bij een ongeval op de rijksweg A44 van Leiden naar Wassenaar is gistermiddag rond half een een 22-jarige automobilist uit Oegstgeest ge wond geraakt. De personenauto van de man schoof onder een vrachtwagen, die voor hem reed. De vrachtwa genchauffeur, een 38-jarige Hagenaar remde om pakken isolatiemateriaal te ontwijken die uit de aanhangwagen van een 42-jarige man uit Voorschoten waren gevallen. De politie vermoedt dat de man uit Oegstgeest ergens door werd afgeleid en daardoor niet op merkte dat de vrachtwagen voor hem bijna stil stond. Een ambulance van de gemeente Den Haag reed net na het ongeval voorbij en het personeel kon de Oegstgeestenaar uit zijn be narde positie bevrijden. Met de ziekenauto is hij overgebracht naar het AZL waar een gescheur de wang en hoofdletsel werd geconstateerd. De auto van het slachtoffer is geheel vernield. FOTO: TEJO RINGERS Kinderen De leerlingen van de Kardi naal Alfrinkschool aan het Broekplein komen deze maand weer in actie voor zie ke leeftijdgenootjes. De kinde ren proberen door het ver richten van allerlei karweitjes geld in te zamelen voor een stichting die vakanties ver zorgt voor kankerpatiëntjes. De actie wordt donderdag 17 december afgesloten met de opvoering van een kerstmusi cal in de aula van de basis school. Aanvang 18.00 uur. Stille Mars De afdelingen Leiden en Oegstgeest van Amnesty In ternational herdenken don derdag tussen vijf uur en kwart over vijf de 39ste ver jaardag van de Dag van de Hechten van de Mens met een Stille Mars met fakkels van het stadhuis naar het station. Vervolgens wordt gedurende een uur een Stille Wacht ge houden bij het station. Om half vijf houdt een lid van het college van B en W een toe spraak in de hal van het stad huis. Cursus De geschiedenis van de schil der- en beeldhouwkunst komt aan de orde tijdens de cursus „Kijk Op Kunst" die op 28 ja nuari begint in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a. Docente is Christine Walraven. De zes bijeenkom sten zijn op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De kosten bedragen dertig gul den. Opgeven en informatie: tel. 071-149180. Leven Er is een afdeling Leiden van het comité Jongeren voor het Leven opgericht. Deze vereni ging is er voor jongeren die zich willen inzetten voor het ongeboren leven. Het is de be doeling dat de Leidse afdeling zich de komende tijd gaat be zighouden met het uitbreiden van het ledenbestand. Daarna worden positieveacties ge houden tegen abortus. Voor meer informatie: 071-215813. Descartes De universiteit van Leiden herdenkt vrijdag het feit dat 350 jaar geleden Discours de la Méthode" van de Franse fi losoof René Descartes in Lei den werd uitgegeven. In het Academiegebouw aan het Ra penburg worden van 14.00 tot 18.00 uur lezingen gehouden. De toegang is gratis. Aanwezig zijn onder anderen Descartes- kenners prof. Jean Luc Ma rion en Nicolas Grimaldi. Droomfabriek Cabaret Facade treedt vrijdag op in de Droomfabriek aan de Oude Singel 56. Facade be staat uit Jan Pie terse (tekst) en Marianne Vink (muziek). Het programma bevat liedjes en korte verhalen. Het optre den begint om 21.30 uur be gint. Zaterdag 12 december is er in de Droomfabriek de groep De Animo's vanaf 21.30 uur. Deze vertolkers van het levenslied zingen echte smartlappen". De toegang tot beide optredens is gratis. TM Het Randstad Instituut voor Toegepast Absoluut Manage ment organiseert lezingen over transcedente meditatie. Vrijdag houdt mr. C. Visser een lezing in het gebouw aan de Groot Haesebroekseweg 10 in Wassenaar. In het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voorschoten wordt donderdag 17 december een lezing gehouden en maan dag 21 december is er eeen bij eenkomst in Holiday Inn in Leiden. De lezingen beginnen om 20.00 uur en in Voorscho ten en Leiden bedraagt de toegang 7,50. Twee gewonden door gladheid LEIDEN Een 20-jarige fiet ser uit Leiden is gisterochtend op de Lage Morsweg licht ge wond geraakt toen hij werd aangereden door een slippende auto. De 30-jarige automobilist, die uit de LeeghwaterStraat kwam, botste vervolgens tegen een geparkeerde auto en kwam tot stilstand tegen het hek van een tuin. Gisterochtend vroeg is een 44- jarige bromfietser met een ge compliceerde armbreuk in het Academisch Ziekenhuis opge nomen nadat hij met zijn bromfiets op de Willem de Zwijgerlaan was uitgegleden. Verder zijn er slechts twee aanrijdingen met blikschade gemeld ten gevolge van de gladheid. IDEN De Stichting tholiek Onderwijs Lei- heeft felle kritiek ge- erd op het plan van de neente Leiden om .000 gulden te bezuini- op de Schoolbegelei- gsdienst Rijnland D). Volgens het oolbestuur wordt daar- or de schoolbegeleiding uggebracht „tot een ui- st minimum, waardoor de algehele dienstverle ning onder grote druk komt te staan". De Stichting en ook de scholen voor speciaal onderwijs delen niet de kritiek op de SBD die het openbaar onaerwijs in een enquete heeft geleverd op de dienst, zo schrijft secretaris W. Sanders aan het college. In de nota „Schoolbegeleiding in de jaren negentig" stelt de gemeente voor de subsidie voor de SBD met meer dan drie ton te verminderen. Het geld dat overblijft wil de ge meente gebruiken voor extra leerkrachten, die tot taak heb ben leerlingen te begeleiden of te werken met het thema „emancipatie" of „intercultu reel onderwijs". Voor de inzet van extra personeel wil de ge meente totaal 770.000 gulden beschikbaar stellen. Dat staat in de nota „Hoe nu verder met het Leidse basisonderwijs". Tot 1 november had het on derwijsveld de tijd om te rea geren op de in september ver schenen nota's. De inspraakreacties hebben het college er toe gebracht de plannen in grote lijnen te handhaven. Wel komt voor het speciaal onderwijs extra begeleiding beschikbaar. Deze scholen stelden dat zij wel moeten lijden onder de bezui niging op de SBD, maar dat daar voor hen niets tegenover staat, hetgeen wel het geval is voor de „gewone" basisscho len. Veel rooms-katholieke basis scholen reageerden negatief op de voorstellen van de gemeen te. Ook de Schoolbegeleidings dienst en het algemeen be stuur van het Onderwijsvoor- rangsgebied (OVG) Leiden en omgeving toonden zich tegen stander van de plannen. „De bezuinigingen op de schoolbe geleiding die u in 1990 door voert betekenen een lelijke streep door het beleid", aldus het ÓVG-bestuur. Het OVG is van mening dat de gemeente de plannen onvoldoende bear gumenteert. Volgens het be stuur beroept de gemeente zich in feite alleen op de „ge wraakte enquête" onder open bare scholen. In een reactie stelt de gemeen te zich „nauwelijks te kunnen voorstellen dat het OVG pro blemen heeft met hèt feit dat leerkrachten meer tijd gaan besteden aan leerlingbegelei ding". Vanuit het openbaar onderwijs werd over het algemeen posi tief gereageerd op de plannen van de gemeente. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineüners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! Naam: Adres: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen 123,04 I kwartaal per acceptgiro 168,93 (voor controle bezorging) Stuur als dank de schrijfset naar: Naam:. j Stuur deze bon In een open envelop- postzegel niet nodig -naar j^leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VB Den Haag

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13