►traten van Washington ol hamers en sikkels I West-Europa telt nog 16.000 kernkoppen Le Pen verbitterd terug van Franse Antillen Peres opgeroepen als getuige proces-Vanunu Koude oorlog Raketten worden toch gelanceerd Vliegtuigen neergestort: 47 doden TENLAND QeidóC-Oowiant DINSDAG 8 DECEMBER 1987 PAGINA 5 rn: Waldheim 5 bij executies De Oostenrijkse president Kurt ieim was in 1942 direct betrokken bij jeratie Kozara" die neerkwam op het van het verzet in de gelijknamige het noordwesten van Joegoslavië. ieim maakte deel uit van eenheid 1 B, der Duits commando stond en was als' g verantwoordelijk voor het execute- an gevangenen, voor de selectie van in voor dwangarbeid en voor de bouw impen. Een en ander wordt geschre- _or het Duitse weekblad Stern dat in- iad in militaire archieven in Belgrado, •treffende documenten zijn nog niet leerd door de internationale commissie (hiedkundigen, die belast is met een naar het oorlogsverleden van Wald- aldus het weekblad. JERUZALEM In Jeruzalem is gisteren het proces tegen de atoomtechnicus Mordechai Vanunu voortgezet. Vanunu, onder meer beschuldigd van hoogverraad, speelde vorig iaar informatie over de Israëlische kernwapenproduktie door aan de Britse krant Sunday Times. Ter verdediging getuigde Peter Hounan, aan wie de kern- technicus de informatie doorgaf, gisteren dat „Vanunu een idealist was. Hij geloofde echt dat de wereld druk zou uitoe fenen op Israël om van het Midden-Oosten een kernwapen- vrije zone te maken, als men zou weten dat Israël de bom heeft." Vanunu heeft verklaard dat hij na zijn onthullingen in de Sunday Times vanuit Rome is ontvoerd door de Israë lische geheime dienst, Mossad. Ook de huidige minister van buitenlandse zaken Shimon Peres is opgeroepen te getuigen, maar het is nog niet zeker of hij hieraan gehoor geeft; hij mag zich beroepen op parlementaire onschendbaarheid. Twaalf doden bij bloedbad Australië MELBOURNE Een Australi sche man heeft vanmorgen in een kantoor van een financie ringsinstelling in Melbourne elf mensen doodgeschoten en vijf anderen verwond. De dader kwam zelf om het leven bij een val uit een raam op de elfde verdieping van het gebouw. De politie trof elf lichamen aan in verschillende delen van het ge bouw en de dader werd aan de voet van het gebouw gevonden. Volgens een woordvoerder van het bedrijf wilde de schutter kennelijk een roofoverval ple gen. Nicaragua haalt piloot VS omlaag MANAGUA De Amerikaanse piloot James Jordan Demby blijkt zondag met zijn vliegtuig te zijn neergeschoten boven Nicaraguaans grondgebied. Dit heeft het Nicaraguaanse ministerie van defensie vandaag gemeld. Het toe stel was volgens het ministerie betrok ken bij operaties ter ondersteuning van de anti-sandinistische Contra's. De Nicaraguaanse president Ortega heeft gisteren verklaard dit jaar geen wa penstilstand meer te verwachten, om dat de Contra's zich er niet aan willen houden. Volgens hem is het „schieten en moorden" door de Contra's gewoon doorgegaan gedurende de dertig dagen dat de Sandinisten de wapens stil leg- Amnesty begint actie tegen de doodstraf SAO PAULO Amnesty Internatio nal heeft gisteren meegedeeld over twee jaar een internationale campag ne tegen de doodstraf te ontketenen. De doodstraf wordt momenteel nog in 110 landen ten uitvoer gebracht. „In een beschaafde samenleving kan geen plaats zijn voor zwaard, galg of gaska mer van de beul," zei de presidente van Amnesty, Franca Sciuto. Volgens de organisatie zijn de laatste zes jaar minstens 7100 mannen en vrouwen terechtgesteld. Aan de campagne tot afschaffing van de doodstraf gaat een training vooraf voor de 700.000 leden en sympathisanten van Amnesty. Zwitsers leger telt drieduizend vrouwen BERN „Elke Zwitser is dienst plichtig". Zo luidt artikel 18 van de frondwet in Zwitserland. Het land an in geval van nood rekenen op 600.000 getrainde soldaten, waarvan drieduizend vrouwelijke vrijwilligers. Dat is een enorm aantal op een totale bevolking van niet meer aan 6,5 mil joen Zwitsers. De vrouwen zijn sinds 1986 gelijk ge steld met hun mannelijke collega's, met dien verstande dat voor hen geen wapendienst bestaat. Het aantal vrouwen in het leger is overigens sinds de Tweede Wereldoorlog danig geslonken: in 1941 meldden zich 23.000 vrouwen aan als recruut. rolg van de voorpagina) HINGTON Als lent Reagan dezer ïlei vanuit zijn Witte irehaar buiten kijkt, zal J Amerikaanse hoofd- nauwelijks herken- __Langs Pennsylvania ue, waaraan de pre- tiële ambtswoning wapperen zo ver hij kijken honderden Irode vlaggen met •r en sikkel. Een ge- ielling voor Reagan: jeer Sovjetleider Gor- >v donderdagavond Moskou terugvliegt, [i ook de Russische 'en snel uit het van Washing- wijnen. |ka is in de ban van het van de Russische leider vn vrouw Raisa, ook al enjals gevolg van de uiterst •oi e veiligheidsmaatregelen ijnenkele Amerikanen de Vcasten in levende lijve itoin aanschouwen. De au- lie die de Gorbatsjovs en v^volg gisteravond van de v©sis Andrews naar het -ij lm van de stad bracht, ietnet hoge snelheid door dei die, ondanks het spits- mtoor al het overige ver baren afgezet. De kolon- >rd voorafgegaan door met zwaailich- tjevolgd door ongeveer en verscheide- vol met Sovjet-func- en veiligheidsagen te Russische functionaris- versterking van gassen met Amerikaanse imjeidsagenten. Terwijl haar man gistermiddag met premier Thatcher sprak, bezocht Raisa Gorbatsjova een een lagere school, waar zij de opvoering van een kerstspel bijwoonde. FOTO: AP komst over de strategische wa pens nog veel obstakels over- WASHINGTON De sfeer van ontspanning die momenteel in Washington hangt dreigt enigszins ver stoord te worden door de uiterst koele verhouding tussen Nancy Reagan (66) en Raisa Gorbatsjova (55). Nancy Reagan heeft wei nig op met Raisa Gorbats jova, zoals ook blijkt uit het boek van de vroegere perschef van het Witte Huis Larry Speakes. Vol gens hem ziet Nancy Reagan haar tegenspeel ster als een „dogmatische marxiste". Voor de twee dames staat vooralsnog slechts één onderlinge af spraak op het programma: mevrouw Reagan zal een rondleiding verzorgen langs de privé-vertrekken van het Witte Huis. "brbatsjov en p het nieuw g VDEN De Russische "s er Michail Gorbatsjov irdff zich speciaal voor de it Ontmoeting in Was- jton een compleet uifcwe garderobe laten meten bij een exclusief iaans herenmodemaga- Althans, dat weet ïy Olga Maitland, de Jpeleolumniste van de 'se Sunday Express, te lellen. Als men haar f geloven heeft de Ro- rj bse kleermaker Fran- Litrico Gorbatsjov rzien van costuums ter cljjrde van bijna 17.000 lcjglen. De nieuwe garde- volgens Lady kea minstens even stijlvol kkff/e van mevrouw Gor- 30ipv bestaat uit een jgrijs driedelig pak, tweedelig donker pak i J parelgrijs vest, een Italiaanse hoed, een )SC|kerbla u we blazercom - stStie met beige broek, ittpen smoking voor het as(tsdiner op het Witte jdeS. vannacht. Gorbatsjov was direct nadat hij uit zijn vliegtuig was ge stapt een van de eersten, die de optimistische toon zette voor de top. „Wij hebben iets te vertellen", zei hij. „Wij ho pen dat wij van Amerikaanse kant ook iets nieuws zullen vernemen. Wij zullen natuur lijk ook andere mondiale vraagstukken bespreken, pro blemen waarover de landen zich zorgen maken en proble men die op een oplossing wachten. Wij kunnen geen van beiden terugschrikken van de rol die wij op het we reldtoneel spelen. Wij dienen met zo groot mogelijke verant- Se toch geloven ook de VS dat volgend jaar in Moskou een nieuwe top gehouden zal kun nen worden, ook als er dan geen pact over strategische wapens te sluiten valt. Gloedvol President Reagan, die een Sovjet-leider. Enige tijd later stond Gennadi Gerasimov, woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, samen met de woordvoerder van pre sident Reagan, Marlin Fitzwa- ter, de pers te woord. Gerasi mov zei: „Wij denken dat wij kunnen beginnen op de weg groot deel van de dag besteed- naar nucleaire ontwapening, de aan de voorbereidingen Wij hebben hoog gespannen verwachtingen en wij denken dat het een succes zal worden". Fitzwater benadruk te dat er voor een overeen- voor de top, verdedigde tijdens een ontmoeting met de geza menlijke chefs van staven het INF-akkoord in gloedvolle be woordingen. „Ik heb altijd ge- WASHINGTON De kans is groot dat een aantal van de ra ketten die in het kader van het INF-verdrag moeten worden vernietigd, toch gelan ceerd zullen worden. Uiter aard zonder kernlading. Het afschieten is een van de ma nieren om de raketten te ver nietigen. De Sovjetunie heeft al besloten zich op deze ma nier van een aantal raketten te ontdoen. Binnen zes maanden na het van kracht worden van het verdrag, moeten alle kern wapens voor de middenlange afstand worden vernietigd. Overigens komen alleen de Russische SS-20-raketten en de Amerikaanse Pershing-2's in aanmerking voor' vernieti ging door lancering, met een maximum van honderd en in een tempo van niet meer dan vier per dag. Een andere mo gelijkheid is het verbranden van de raketten in speciale putten. De nucleaire lading mag gebruikt worden, bijvoor beeld als brandstof voor kern centrales. zegd dat ik liever geen ver drag zou hebben dan een ver drag dat onze veiligheid en die van onze bondgenoten niet vergroot. Het INF-verdrag doorstaat die proef. Het is een betrouwbaar resultaat voor de Verenigde Staten en de bond genoten". Reagan onderstreepte nog maals zijn wens „op een dag" te komen tot een defensie- schild tegen kernwapens in de ruimte (SDI). Vorig jaar op de top in Reykjavik was het SDI nog een onoverkomelijk obsta kel. De verwachting is echter dat het SDI-onderzoek dit maal voor de Sovjetunie geen breekpunt zal zijn bij onder handelingen. Aangezien de Sovjetunie zelf ook reeds ver gevorderd is met het onder zoek, ligt -de nadruk momen teel bij de naleving van het ABM-verdrag, dat een ruimte defensie verbiedt. Moskou wil dat het verdrag nog zeker tien jaar wordt nageleefd. De VS pleitten aanvankelijk voor een kortere periode. Maar nu het Congres het SDI-onderzoek aan banden heeft gelegd, lijkt zo'n langere termijn voor Was hington niet langer onaan vaardbaar. In de straten van Washington hangen deze week naast de ge bruikelijke Amerikaanse ook honderden Russische vlaggen. FOTO: AP Thatcher Gorbatsjov heeft op zijn weg naar Washington een korte stop gemaakt in Londen, waar hij heeft gesproken met de Britse premier Margaret That cher. Mevrouw Thatcher heeft, zo menen deskundigen, bij Gorbatsjov aangedrongen op aanvaarding van een „com promis" in de geschillen over het SDI-onderzoek. Daarbij dient zowel te worden gedacht aan een vast te stellen termijn voor het SDI-onderzoek als aan het opstellen van „ver trouwenwekkende maatrege len". Na afloop van de ge sprekken zeiden Thatcher en Gorbatsjov te hopen, dat de topontmoeting in Washington zal leiden tot hervorming van de internationale betrekkin gen en tot meer begrip tussen Oost en West. Akkoord in dure band WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken is van plan het INF-verdrag op te bergen in een kostbare, met de hand gemaakte en met zijde gevoerde band van leer met gouden hoeken en voorzien van een ge ornamenteerd Amerikaans zegel. Het „Treaty Affairs Offi ce" van het ministerie, dat zorgt voor het „verpakken" van akkoorden en verdragen, gebruikt normaal imitatielederen banden die gevoerd met imitatiezijde. De Amerikaanse ver sie van het INF-verdrag zal ongeveer dertig bladzijden van zwaar perkament tellen, gebonden met een traditioneel rood, wit en blauw lint. De volledige verdragstekst, inclusief alle bijlagen, beslaat meer dan 150 pagina's. Zevende druk boek Gorbatsjov DE MEERN Er zijn op dit moment al bijna 150.000 Ne derlandse exemplaren verkocht van het boek Perestroika van Sovjet-partijleider Gorbatsjov. De zesde druk zal tegen het einde van de week in de boekhandel liggen, de zevende druk een week later, waardoor de totale oplage op 170.000 komt te liggen. BONN Als alle onder het INF-akkoord vallende raketten uit West-Europa zijn verdwenen, blijven er in ons deel van de wereld toch nog bijna 16.000 kernkoppen over. Hoewel over de precieze aantallen kernkoppen door de rege- ringen niets bekend wordt gemaakt, geven de ramingen van het Inter nationaal Instituut voor Strategische Studie (IISS) in Londen een redelijk betrouwbaar beeld. Het instituut komt uit op een totaal van 15.937. Zou zou de NAVO beschikken over 1.200 nucleaire artillerie-' granaten. Het Warschau Pact heeft een voorraad van 3.800 granaten. Daarnaast beschikt de NAVO over 2.700 nucleaire mijnen, het Warschau Pact heeft er 6.200. Op het gebied van de korte-af- standsraketten met een bereik van minder dan 500 kilometer (SRBM's) beschikt West-Euro pa over 33 Franse Pluton-ra- ketten, die echter niet in de NAVO-bevelsstructuur zijn opgenomen. Daarnaast be schikt de NAVO over 88 Ame rikaanse Lance-raketten. Het Oostblok beschikt over in to taal 1.488 SRBM's, van het type „Frog" (635), SS-21 (140) en Scud-B (590). De NAVO beschikt in totaal over 1.800 vliegtuigen, die technisch gesproken een kern taak kunnen vervullen. Daar van hebben 650 toestellen van het type F-104 (de Starfighter), F-4, F-16, Tornado, 65 Franse Mirages, alsmede 144 in Groot- Brittannie gestationeerde Amerikaanse F-11 I's ook wer kelijk een atoomtaak. Volgens het IISS staan tegenover de 1.543 kernkoppen die deze NAVO-toestellen kunnen ver voeren 2.348 kernkoppen van het Warschau Pact. De getalsverhouding tussen de op zee gestationeerde kern koppen bedraagt 842 voor de NAVO en 630 voor het War schau Pact. Rampzalig medicijn gebrek in Poolse ziekenhuizen WARSCHAU In de zieken huizen en apotheken in Polen is sprake van een „rampzali ge" toestand op het terrein van medicijnen en andere me dische hulpmiddelen. Dit schrijft Polityka, het weekblad van de Poolse (pro-communis tische) Verenigde Arbeidere partij, in zijn jongste nummer. „In het regionale ziekenhuis van Wloclawek (200 km ten westen van Warschau) be schikt de kraamafdeling niet over natuurlijke of kunstmati ge watten, hebben de chirur gen en oogartsen niet de be schikking over gas of ver bandmiddelen, vragen de keelartsen met veel misbaar om schoonmaakdoekjes, ter wijl de verloskundigen geen luiere hebben voor de zuigelin gen". „De toestand is rampzalig", zegt Jadwiga Stakum die de medicijnkamer beheert van het ziekenhuis waar veel me dicamenten niet meer voor handen zijn. De directies van Poolse ziekenhuizen worden met „beloften" afgescheept als antwoord op hun herhaalde schriftelijke verzoeken aan de autoriteiten, zo concludeert Polityka het verslag. SAN FRANCISCO Bij twee vliegtuigongelukken in de VS zijn totaal 47 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen toen een lijntoestel van Southwest Pacific in de buurt van de plaats Paso Ro bles in Carlifornië neerstort te. Alle 39 passagiers en vier bemanningsleden kwamen om het leven. Voordat het radiocontact werd verbroken zouden achterin het vliegtuig schoten zijn gehoord, maar de precieze toedracht van het ongeluk was vanmorgen nog niet duidelijk. Gisteren werd bekend dat zondag bij de stad Lagrange in de staat Ge orgia een eenmotorig vlieg tuigje was verongelukt. Geen van de vier inzittenden over leefden de noodlanding, waarbij de Piper Cherokee tegen een viaduct te pletter sloeg. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA l?KE EN WISKE DE EDELE ELFEN -nieuwe cwcntwenvo/i Wiumo, nu m na ttvuta straw maai hou BiKtn. 2<in oonoannoi unmmitn. im swrirt- ot a/sas, un vuiMntn in 6i twins. Isons utiijk, sons nn6sinnnj/ietno ooon im 6tui- lift onrninnin 6 iron no ooon tnvn in nnnoêinnoin. IBstsno, tin uwo um toni tuin in nwnno- moi6t miun rotiBHnn nnnvme un. n euvtn toon ot mnstn nmnmpm ma toon orui rntenotn, da^ of (c) Stsndaard Ultgeveri|/Wavery Productions Bezoek verhinderd door sit-in op landingsbaan (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Jean-Marie Le Pen is gistermiddag ver bitterd op het Parijse vliegveld Orly terugge keerd van wat een twee daags verblijf op de Fran se Antillen en in Frans Guyana had moeten worden. „Een land dat soraaten naar de Golf stuurt of naar Tchad kan beter eerst zijn eigen stoep schoonvegen", reageerde de leider van extreem rechts op het niet door gaan van zijn bezoek aan Martinique. Ongeveer 5000 bewoners van het eiland verhinderden zon dagavond dat het vliegtuig van Air France met Le Pen aan boord kon landen op de luchthaven van Fort-de-Fran- ce. De Franse Antillianen maakten Le Pen duidelijk dat hij ongewenst was vanwege zijn vele racistische uitlatin gen. De manifestanten konden een sit-in houden op de enige landingsbaan van het vlieg veld zonder dat de aanwezige politie ingreep. Het vliegtuig week daarop uit naar Guade loupe. Maar ook daar was een grcte menigte op de been om Le Pen „te ontvangen". De po litieke leider en zijn uit onge veer veertig afgevaardigden van ultra-rechtse partijen in het Europese Parlement be staande gevolg voelden zijn bedreigd en weigerden het vliegtuig te verlaten. Andere passagiers, die evenmin uit konden stappen, kregen het daarop met Le Pen aan de stok. Na beraad met de lokale poli tiechef vond iedereen het uit eindelijk toch verstandiger dat Le Pen rechts omkeer zou ma ken. De Antillianen zwaaiden hem tevreden uit. Terug op Orly beschuldigde Jean-Marie Le Pen minister Pasqua van Le Pen tovert een stalen glimlach op zijn gezicht, als hij bij zijn terugkeer in Frankrijk wordt verwelkomd door extreem-rechtse aanhangers. Later zou hij verbitterd verklaren dat het belachelijk is dat een Franse parlementariër niet in staat is een Franse stad te bezoeken. FOTO: ANP Binnenlandse Zaken er van bezoeken vond Le Pen onge- hem niet te hebben beschermd hoord. Minister Pasqua rea- tegen de „relschoppers". Dat geerde daarop met een droog: een Frans parlementslid niet „Ik had zeker op de menigte in slaat was een Franse stad te moeten laten schieten".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5