Kinderopvang bevordert bevolkingsgroei CDA zet grote vraagtekens bij harder rijden .Zuiver Schots KONINKLIJK HUIS Bewindsman haalt streep door plan Britse F16-piloten DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWER» Kerst op de Dam Rechtzaak vol tumult tegen Nijmeegse krakei Ondeugdelijk wild uil China inzet rechtszaal I- BINNENLAND fiiidócSotvtmtl DINSDAG 8 DECEMBER 1987PAGI1 Geen cassatie in zaak Slavenburg DEN HAAG Het openbaar mi nisterie gaat niet in cassatie tegen de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag in de zaak tegen P. Sla venburg. Hij werd 2 december door het hof vrij gesproken van de verdenking feite lijk leiding te hebben gegeven aan zwartgeld- praktijken bij Sla- venburg's bank. Kamer: geen hoger huurwaardeforfait (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote fracties in de Tweede Kamer voelen niets voor het voorstel van de vier grote gemeenten, om in plaats van de bezuinigingen op de individuele huursubsidie (IHS) de eigenaar-bewoners zwaarder te belas ten door een verhoging van het huur waardeforfait van 1,3 naar 1,6 procent. Dit bleek gisteren tijdens het debat over het huurbeleid. Vrijwel alle frac ties noemden de trendmatige huurver hoging van drie procent per 1 juli vol gend jaar te hoog in vergelijking met de stijging van de prijzen. CDA en VVD zeiden evenwel begrip te hebben voor het feit, dat een grotere huurstij- ging nodig is om de nog altijd sterk stijgende IHS-uitgaven in de hand te houden. Met de kortingen op de huur subsidie gaan de beide regeringsfractie om dezelfde reden akkoord. In het eerdere debat over de stadsvernieu wing verzekerde de bewindsman zich eveneens van de steun van CDA en VVD voor de maatregel, om de wo ningcorporaties tvyee jaar lang een kwart van het woningverbeteringspro gramma (250 miljoen) zelf te laten fi nancieren uit hun reserves. Het rente- voordeel, dat de corporaties komende jaren genieten als gevolg van het ver vroegd aflossen van dure rijksleningen is volgens Heerma vele malen groter. Zalm onderdirecteur Centraal Planbureau DEN HAAG Drs. G. Zalm (35) wordt per 1 ja nuari 1988 onderdirecteur van het Centraal Planbu reau. Hij volgt drs. J.G.M. Frijns op die naar het Al gemeen Burgerliik Pensi oenfonds vertrekt. Zalm heeft in diverse functies op het ministerie van fi nanciën gewerkt. In 1984 werd hij op het ministerie van economische zaken benoemd als directeur al gemene economische poli tiek. Man reed 42 jaar zonder rijbewijs GORKUM De politie van Gorkum heeft een 66-jarige automobilist aange houden die al 42 jaar zonder rijbewijs reed. Ook was de man niet verzekerd. Hij had echter nooit een aanrijding ge had of anderzins schade veroorzaakt. De politie heeft proces-verbaal te gen hem opge maakt. „Voorlopig geen statiegeld voor blikjes,, AMSTERDAM Een statiegeldsysteem voor frisdrank- en bierblikjes zal er wel niet zo snel komen. Dat zeggen de Vere niging Milieudefensie en Konsumenten Kontakt (KK) in een reactie op de uitla tingen van directeur J. A. Verbove van de firma Holland Blikretour BV dat op korte termiin in winkels blikjes gere tourneerd kunnen worden. Verbove verwachtte een verschuiving van ver tind staal voor blikjes naar aluminium omdat dit metaal beter opnieuw te ge bruiken is. KK en Milieudefensie wijzen er op dat fabrikanten en grootwinkelbe drijf zich altijd verzet hebben tegen in voering van statiegeld op blikjes. Geen kruid gewassen tegen harde kern jonge criminelen AMSTERDAM De kei harde aanpak van de cri minaliteit in de Verenigde Staten („war on crime") noch de sociale Neder lands aanpak heeft indruk kunnen maken op de har de kern Van jonge crimi nelen. Tot die conclusie komt het Leidse Instituut voor Sociaal Beleidsonder zoek (LISBON) in een nog niet gepubliceerd rapport. Onderzoeker drs. E. van der Hoeven: „In Neder land is ongeveer 15 pro cent van de jeugdige cri minelen verantwoordelijk voor 45 procent van de schade. Als je die harde kern te pakken zou kun nen krijgen, sla je dus ver schillende vliegen in een klap. Maar op dit moment lukt dat niet. Met de harde aanpak in de VS boekte men aanvankelijk wel re sultaat, maar het leidde uiteindelijk tot een ave rechts effect. De harde kern verhardde in navol ging van de politie en greep zelfs naar de wa pens". In Nederland wordt een beleid gevoerd dat er op gericht is jongere crimi nelen (weer) in relatie te brengen met de samenle ving. „Ja, dat is het uit gangspunt van de over heid. Het werkt ook wel voor de grote groep jonge ren tussen twaalf en acht tien jaar die kan worden opgevangen door het spij belen tegen te gaan, sup portershomes in te richten en dergelijke. Maar de harde kern onttrekt zich daaraan. Die bereik je daarmee niet. Die jonge ren haken al voor hun twaalfde af. Ze zijn een verloren generatie; onbe reikbaar, onverbeterlijk". Volgens het Leidse insti tuut leert de Amerikaanse en Nederlandse ervaring dat men „terug moet in de pijplijn" door jonge kinde ren te leren zich aan hun omgeving te hechten, zo dat later een band met de samenleving kan ontstaan. AMSTERDAM Als de opvang van kinderen be ter geregeld was, zouden veel echtparen hun gezin wel willen uitbreiden. Dat blijkt uit een onder zoek van het Leids Insti tuut voQr Scoiaal Be leidsonderzoek dat giste ren tijdens het congres „Emancipatie, kinderop vang en werkgelegen heid" in Amsterdam openbaar werd gemaakt. Op dit moment wachten 70.000 tot 160.000 kinde ren vergeefs op opvang buitenshuis. Het onderzoeksinstituut vroeg aan zeshonderd ouders met kinderen tot vier jaar, of zij bij een goede kinderop vang (voldoende capaciteit, deskundige begeleiding, fi nanciële tegemoetkoming) „opnieuw over een kind zou den gaan nadenken". Daar antwoordde veertien procent „ja" op. Omdat het instituut uit ervaring weet dat „op nieuw nadenken" nog niet hetzelfde is als „doen", vroeg het de ouders vervolgens of zij inderdaad van plan zijn hun gezin uit te breiden als de opvang verbeterd wordt. Acht procent hield voet bij stuk: ja, zij zouden dan meer kinderen willen hebben. Dr. F. Leeuw, tot 1 november als sectiehoofd van het Leid se instituut betrokken bij het onderzoek: „Tot de steek proef, die behoorlijk repre sentatief is, behoren ook de mensen die gesteriliseerd zijn, een volledig gezin heb ben en dergelijke. Zij komen sowieso niet meer voor ge zinsuitbreiding in aanmer king, dus moet je hen eigen lijk niet meetellen. Dan blijkt dat van de mensen voor wie het krijgen van meer kinde ren tot de mogelijkheden be hoort, ruim twintig procent dat van plan is, mits de kin- Veertien procent van de ouders met kinderen tot vier jaar antwoordde met „ja" op de vraag, of zij bij een goede kinderopvang (voldoende capaciteit, deskundige begeleiding, financiële tegemoetko ming) opnieuw over een kind zouden gaan nadenken. FOTO: CEES VERKERK deropvang in orde is. Ik zeg niet dat dat er nou zoveel zijn, maar te verwaarlozen is het zeker niet". Stationair Nu blijkt dat kinderopvang wel degelijk iets te maken heeft met de bevolkingsgroei hetgeen jarenlang ont kend is zou de regering er des te meer aandacht aan moeten besteden, vindt Leeuw. Niet omdat het zijn persoonlijke mening is dat de bevolking „vergroend" moet worden, maar omdat de rege ring zelf herhaaldelijk heeft laten weten voorstander te zijn van een stationaire be volking; een bevolking die wat omvang en opbouw be treft gelijk is aan de huidige. Leeuw: „Als de overheid dat wil dan moet er iets gebeu ren. Want in een demogra fisch zelfregulerend vermo gen geloof ik niet, dat bestaat niet. Er) als het beleid blijft zoals het is, is de kans op een stationaire bevolking zeer ge ring. De regering moet dus iets doen. Ze kan de grenzen openzetten, dat helpt gega randeerd. Ze kan proberen iets te doen aan het sterftecij fer; zorgen dat we allemaal 150 jaar oud worden bijvoor beeld. Maar ze kan ook het geboortecijfer beïnvloeden en daarbij de kinderopvang als instrument gebruiken. In de landen om ons heen ge beurt dat al. In Duitsland, Frankrijk en Luxemburg be staat een uitgebreide kinder opvang. Ook is het ouder schapsverlof daar veel langer dan bij ons en de kinderbij slag veel hoger; in Duitsland zo'n 600 mark per kind per maand". De invloed op de bevolkings groei is één van de nieuwe argumenten die de kinderop vang misschien kan verlos sen van het softe en feminis tische imago waaronder het gebukt gaat. Hoewel nie mand zich hoeft te schamen voor het verband tussen kin deropvang en emancipatie, zijn er ook wel andere rede nen voor aan te voeren, zei drs. J. Heij, hoofd personeel en organisatie van de Post bank. Hij rekende het con gres voor hoeveel geld er wel niet bespaard wordt door werkneemsters in het bedrijf vast te houden als ze kinde ren krijgen. „De Postbank is één van de tien commerciële bedrijven met een eigen kin deropvang", aldus Heij. „Ver leden jaar ging het nog maar om tien opvangplaatsen in Amsterdam, inmiddels zijn dat er 120 geworden in het hele land en volgend jaar gaan we 150 kinderen opvan gen. Bedrijfs-economisch is dat alleen maar verstandig. Want wie een werkneemster verliest doordat ze thuis bij haar kind of kinderen moet blijven, verliest zo'n 30.000 gulden. Dat is het bedrag dat gemiddeld gemoeid is met het vervullen van een vaca ture. Als je weet dat de kin deropvang ons 4000 gulden per jaar kost, dan bén je snel •uitgerekend". STEVO AKKERMAN 9 december Koningin Beatrix en prins Claus wonen in Tuschinski in Amsterdam de gala-pre mière bij van Bertolucci's film „The last Emperor".. De voorstelling vindt plaats ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds Prins Claus lanceert In het Westfries Museum in Hoorn de Europese Wo ningbouw prijsvraag, geor ganiseerd door de Stich ting Europese Architectuur Prijsvraag (SEAP). Mr. Pieter van Vollenhoven presenteert In het interna tionaal perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, als voorzitter, de nieuwe Stichting Maatschappij en Politie. NIET HARDER DAN 100 00K bezwaren politie en vervoersorganisaties DEN HAAG Op de volgende autosnelwegen wordt de hui dige maximum-snelheid van 100 km/u in de plannen van het kabinet gehandhaafd: - A4 bij Leiden, - alle autosnelwegen ten oosten van Den Haag, - A9 bij Alkmaar, - A9 bij Beverwijk, - alle autosnelwegen in en rond Amsterdam, - Al tussen Muiderberg en de kruising met de A27, - A28 bij Amersfoort, - alle autosnelwegen in en rond Utrecht, - de kruising van A12 en A20 bij Gouda, - alle autosnelwegen in en rond Rotterdam, - A27 bij Gorinchem, - A2 van Utrecht tot Den Bosch, - alle autosnelwegen in en rond Den Bosch, - A29 ten noorden van Willemstad, - alle autosnelwegen in en rond Breda, - alle autosnelwegen in en rond Eindhoven, - Velperbroekplein bij Arnhem, - A28 bij Zwolle, - A28 bij Hoogeveen, - alle autosnelwegen in en rond Groningen, - A7 bij Heerenveen, - A7 bij Joure, - A7 (Afsluitdijk) vijf km. aan beide uiteinden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van Hou welingen (Defensie) heeft persoon lijk een streep gehaald door plannen van de ko ninklijke luchtmacht om zes Britse piloten in te hu ren voor het vliegen van de F16-straaljagers. Een woordvoerder van de be windsman heeft dit van morgen meegedeeld. Volgens de zegsman was de koninklijke luchtmacht al in onderhandeling met de Brit ten. Het was de bedoeling de Britten in te zetten bij een ge brek aan eigen Nederlandse straaljager-piloten. „Zij heben gezocht naar mogelijkheden maar de politiek beslist uitein delijk. En dat heeft Van Hou- welingen gedaan", aldus de woordvoerder. Gisteren ontkende Van Hou- welingen al dat er onderhan delingen met de Britten gaan de waren. Hij reageerde daar mee op uitlatingen van het VVD-kamerlid mevrouw Van Heemskerck. De reactie van de bewindsman bracht het li berale kamerlid tot de uit spraak dat de bewindsman de waarheid niet vertelde. Me vrouw Van Heemskerck zei te weten dat er ambtelijk al een principe-akkoord was bereikt. De Britten zouden ook al een stoomcursus Nederlands vol gen. DEN HAAG Het CDA zet grote vraagtekens bij het kabinetsplan om per 1 mei volgend jaar de maxi mum-snelheid op 83 pro cent van de autosnelwe gen te verhogen naar 120 kilometer per uur. Indien het kabinet niet in staat is keiharde garanties te ge ven over de naleving van de hogere maximum-snel heid zijn de christen-de mocraten niet van plan met het harder rijden ak koord te gaan. Met de houding van het CDA is een meerderheid in de Kamer tegen de kabinets plannen. De oppositiepar tijen hebben geen goed woord over voor de idee ën. De Nederlandse politiebond meent dat men niet over vol doende apparatuur en man kracht beschikt om scherp ge noeg te kunnen controleren bij een verhoogde snelheidslimiet. Ook de vervoersorganisaties zijn niet gelukkig met de plan nen. Vrachtwagens mogen maar maximaal 80 km/u rij den, terwijl 90 km/u als ideaal wordt gezien. Die verhoging komt er niet maar wel de scherpere controle. Uit een nota van minister Korthals Altes (justitie) blijkt dat het kabinet vier controle middelen wil gebruiken: op vallende rijdende controle, on opvallende rijdende controle, groter gebruik van radar-snel- heidsmeetkasten en observatie uit de lucht. Van de opvallende rijdende controle moet een preventieve werking uitgaan. Snelheids- overtreders moeten ook zo op vallend mogelijk aangehouden worden. Op kosten van VROM en Verkeer en Waterstaat worden tien extra radar-snel- heidsmeetkasten gekocht. Zij zullen op wisselende lokaties worden ingezet. Bij de rijden de en vliegende controle zal enige tolerantie bij het bepalen van de gereden snelheid worden toegepast. Uit een nota van minister Smit-Kroes (verkeer) blijkt dat de meeste automobilisten op de autosnelwegen nu ge middeld 111 km/u rijden. Vijf tien procent rijdt gemiddeld 127 km/u. Door de strengere controles moet de snelheid van de meeste automobilisten terug naar gemiddeld 106 km/u. Van de echte hardrijders moet de snelheid terug naar 120 km/u. Met de operatie moet de lucht vervuiling door stikstofoxyder met vijf procent dalen. De ge* luidoverlast van verkeer moet met twee tot drie decibel (een heid van geluid) omlaag. Voor lichting, een strakke controle op de nieuwe maximum-snel heid en hogere boete§ moeten een schokeffect teweeg bren gen, aldus Smit-Kroes. (ADVERTENTIE) 12 years old, pure malt whisky. I Op de Dam in Amsterdam is gisteravond de traditionele boom ontstoken. Het felle licht van de boom trok al dire bekijks. OFFICIER EIST NEGEN MAANDEN CEL ARNHEM De Arnhem se officier van justitie mr. H. Overbosch heeft giste ren voor de Arnhemse rechtbank negen maan den gevangenisstraf geëist tegen acht Nijmeegse kra kers in de zogenoemde „artikel 140-zaak". Aan die eis ging een tumul tueuze rechtzaak vooraf waarin de publieke tribu ne moest worden ont ruimd en de advocaten na een vruchteloze wraking van de rechtbank op ver zoek van hun cliënten de verdediging neerlegden. De acht krakers, vier mannen en vier vrouwen in de leeftijd van 20 tot 31 jaar, waren be trokken bij de ontruiming van de Mariënburcht in Mijmegen op 19 januari van dit jaar. Dat ging met veel geweld gepaard en leverde een schade op van meer dan vier miljoen. De of ficier van justitie wees er gis teren op dat de immateriële schade zoals bij voorbeeld angst bij de middenstand en bankpersoneel „onmeetbaar" De zeven advocaten v| verdachten hadden een vellen tellend pleidooi i liggen, maar daar. zijni niet aan toegekomen. Vj de officier zijn requisitoj ledig kon uitspreken lie) raadslieden weten op v( van hun cliënten de vq ging neer te leggen. Zij den dat de rechter niet) objectief tegenover dei kon staan na het tumii dens de zitting. i De ziting verliep al varr begin onrustig, maar ti officier de verdediging weet „inquisitie-methoc} hebben gebruikt bij het', genverhoor was het he de dam. Op de publieke] ne werd gejoeld en gq terwijl mr. J. Pen namj verdediging bezwaar r tegen die omschrijvinj bezwaar werd afgewezel de rechtbank-presidenl dat moment werd de pi| tribune zo luidruchtig president ontruiming die volgens de krakers t verdedigers zo hardf was dat zij een klacht i den bij de officier. De rechtbank doet uit» op 21 december. r, l r MAASTRICHT De direc teur van de Maastrichtse im porteur Wildhandel Van Leendert bv moest zich giste ren voor de economische poli tierechter verantwoorden voor het afleveren van 40 50 ton uit China ingevoerde konijne-, haze- en fazantebouten, waar van enkele partijen schadelij ke stoffen bevatten. Tot onge noegen van politierechter mr. A. Verheezen liet de verdach te directeur echter verstek gaan. De officier van justitie, mr. I. Oosterhof, heeft tussen 21 juli en 26 oktober zeven partijen wild uit China in beslag laten nemen omdat die een veel te hoog gehalte aan schadelijke stoffen bevatten, waaronder beta-hch, een bestrijdingsmid del dat kanker kan verwek ken. De verdediger mr. H. Lamers verzocht om aanhoudn de zaak omdat er vand, gesprek zou plaatsvindt sen justitie, de warenkeP dienst en het betrokkF drijf en er nog laboifl monderzoeken zullen v gedaan. Bijna de helft van de c afgeleverd bij de poelie in Melick-HerkenboscK moest ook terecht st£ verscheen wel ter zittf liet weten dat het Maasjj bedriif hem de schade8 275.000 gulden, int heeft vergoed. Verdedig •dia Lamers wees er nog op cliënt niet met opzet n$ handeld en dat Van Lf bv meteen een reeds in bestelde nieuwe parti van 175 ton heeft geann Politierechter mr. VeilJ zag zich genoodzaakt be ken aan té houden tot^ cember. Acht maanden voor dronk man die jongen doodreed J ALMELO De 27-jarige man uit Losser die in juni dit jaar met twintig glazen bier op achter het stuur k;oop en daarna een 14-jarige jongen doodreed, is gisteren veroor deeld tot acht maanden gevan genisstraf. Bij de aanrijding werd ook nog een dertienjari ge broertje van het slachoffer zodanig verwond, dat hij blij vend invalide is. In het vonnis zegt de rechtbank dat dit soort ernstige verkeersmisdrijven niet kan worden afgeda* een dienstverlening of boete, maar dat de da<f gevolgen in volle v moeten dragen. Het mad de rechtbank, niet zo a bij het publiek de r wordt gewekt dat de s£ op het rijden onder i' wel meevallen. De dadC tevens drie jaar geen den, bovendien werd h( auto afgenomen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4