*0' Optimisme kenmerkt top in Washington ïeicUe ©ou/wvnt i 3 4 5 R 12 14 15 WINKELS 'S AVONDS TOT 9 UUR OPEN Zoveelste druk 6 |otselinge sneeuwval Srstoort ochtendspits ie het samen met Gamma Computer-virus tast software TU Delft aan Vlag in top voor akkoord Ook Hazerswoude belet storten slib Ceidóe Gotvia/nt Dinsdag 8 december 1987 79e jaargang no. 23982 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11 Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (ind. 6% BTW) per maand I. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)t. 0,64 permm,kleint)esi. 0,45 per mm. HET WEER Perioden met zon, donderdag meer bewolking. Minimum temperaturen van min 2 tot min 7 graden, 's middags om het vriespunt, vrijdag minder koud. Matige noordoosten wind. Zon op: 08.36, onder 16.28; hoog water Schev.: 05.28 en 17.34, laag water: 0.51 en 13.12. zijn Weense dierentuin ziet dat het nog maar een paar gra- Jtriest. FOTO: AP ")EN Plotselinge Jiwval heeft het ver- m in de ochtendspits esdig in de war ge- ?"|d. In tal van gemeen- Traakten de glad ge- ë$en toegangswegen iorgen verstopt. Zo .eiden tot ver na ne- lur nagenoeg geheel jankelijk. In het and ontstonden ex- ^jiiage files en was er e odige blikschade. 1 ,^'ïidse politievoorlichter D. *eiland weet de grote ver- 5rg van ^et verkeer aan ^e snelheid waarmee veel ^%)bilisten over de gladde ïni reden. Mede door de paste snelheid deden n "vanochtend in Leiden twee lichte aanrijdin- w%or. Opvallend was dat meldingen binnenkwa men van voetgangers die ten val waren gekomen. Een woordvoerder van de rijkspo litie sprak van „bijzonder gladde wegen" in Leiden en omgeving. Het aantal aanrij dingen viel volgens hem ook in de plaatsen rond Leiden mee. Op de rijksweg A4 ont stond rond half zeven van morgen een aanrijding op de rijbaan van Den Haag naêrr Amsterdam ter hoogte van Rijpwetering. De 24-jarige Haagse bestuurder van een personenauto raakte door de gladheid in een slip waardoor zijn voertuig dwars op de weg kwam te staan. Een 48-jarige automobilist uit Rotterdam botste tegen de auto. Beide be stuurders bleven ongedeerd. De auto's zaten flink in elkaai*. In Koudekerk aan den Rijn gleed een auto de sloot in aan de Lage Waard. De bestuurder bleef ongedeerd. De politie in Leiderdorp meldde vier on schuldige aanrijdingen. (ADVERTENTIES) Koelvloeistof flakon van 5 liter. (ook verkrijgbaar in 1 liter flakon). beschermt tot -26°C geeft ook bescherming tegen korrosie en kalk. vanp*voor Geldig t/m 12 december 1987. Daling othcckrcntc. rente van de Itbankhypotheken is gedaald r,slen is nu vanaf: filt 2 jaar vast: 6.0% (6.27%) boe 5 jaar vast: 6.9% (7,23%) vifc 7 jaar vast: 7.2% (7,55%) 3ije 12 jaar vast: 7.4% (7.77%) De rentes gelden voor ^ptheken met gemeente- ir ptie en maandbetaling diten haakjes staan de ef- °feve rentes vermeld), jj? Wilt u meer weten over j T)stbankhypotheken? 3m)20-5918011 of haal de ■T tr op het postkantoor. Voetbal op tv Morgen Nederland 2 14.35 uur Nederland-Cyprus Nederland 2 20.12 uur: Leverkusen-Feyenoord. AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luie auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 DELFT De Informatica-faculteit van de Technische Universiteit Delft kampt met een computer-virus. Dit is een programma dat iemand moedwil lig in het systeem heeft ingevoerd en dat langzaam andere software (pro gramma's) aantast, verandert of to taal uitwist. Het verschijnsel werd vorige week voor het eerst geconstateerd in één van de prakticumzalen van de TU. Onder de studenten, die soms dagen en weken werken aan de ontwikke ling van een programma, is grote on rust ontstaan. Het computer-virus werkt net als een echt virus: het tast goede programma's aan, die op hun beurt de „ziekte" weer doorgeven. Steeds meer programma's worden nu verdacht het virus te dragen. Intus sen heeft het zich op de discs van sommige computers al zo'n weg ge vreten, dat het „Ibmbios.com" is aan getast. Dit is het besturingssysteem van een personal computer. Het eni ge wat hieraan is te doen, is de hele schijf van A tot Z te wissen. Softwa- re-specialisten hebben de zaak in on derzoek, maar tot nu toe nog met be trekkelijk weinig succes. Gevaarlijke bacteriën in cosmetica ENSCHEDE De Keuringsdienst van Waren in Enschede heeft ongeveer 40.000 cosmetische pro- dukten uit de handel moeten nemen. De waren- dienst stuitte in 1986 min of meer toevallig op een grote partij babybadschuim, zonnebrandmidde len, kindershampoo, middelen die de haargroei remmen en schoonheidsmaskers die bacteriën be vatten en daardoor een gevaar vormen voor de volksgezondheid. In het onlangs verschenen jaar verslag zegt de Keuringsdienst dat de microbiolo gische gesteldheid van cosmetische produkten re den tot zorg geven. Het probleem volgens de Keuringsdienst is dat de klant niet direct merkt of een cosmetisch produkt niet in orde is. De ge varen spitsen zich vooral toe op anti-zonnebrand- cremes en shampoos die verhoudsingsgewijs veel water bevatten. Juist in dit soort produkten voe len bacteriën zich op hun gemak. Valk neemt vrijheid plus bankcheque JIDDA H In de Saudische hoofdstad Ar-Riyad heeft een voor de jacht gevangen valk op op de vogelmarkt in de stad verkocht, toen hij er tot stom me verbazing van de omstan ders in slaagde de wijk te ne men. Alvorens op te vliegen, greep het dier eerst nog de cheque van 5.000 riyal (2.500 guldenui( handen van de ko per. Koper en verkoper stellen elkaar nu aansprakelijk voor het onfortuinlijke incident. mMÊÊM (Van onze correspondent) WASHINGTON In een ronduit opgetogen en optimistische sfeer zijn Amerika's president Ronald Reagan en de Russische leider Michail Gorbatsjov vanmiddag in Washington begon nen aan hun derde top conferentie in drie jaar tijd. Nadat de Sovjetlei der met veel ceremo nieel vertoon op het Witte Huis was verwel komd, trokken de beide wereldleiders zich terug in de werkkamer van president Reagan, voor het eerste van hun in to taal vijf gesprekken. Vanavond om kwart voor acht Nederlandse tijd volgt het voorlo pige hoogtepunt van de top: de onderteke ning van het INF-ak- koord. De Russische leider, zijn vrouw Raisa en hun zeer uitgebreide gevolg arriveer den gisteravond om kwart voor elf (Nederlandse tijd) op de vliegbasis Andrews nabij Washington. De Russi sche gasten werden opge wacht door Amerika's mi nister van buitenlandse za ken George Shultz en diens vrouw Helena. In het officiële programma was rekening gehouden met een kort welkomstwoord. Maar de zelfverzekerde Rus sische leider was langer van Met een ferme handdruk verwelkomde minister Shultz de Russische partijleider Gorbatsjov op Amerikaanse bodem. Tussen beiden in Raisa Gorbatsjova (links) en Selwa Roosevelt, de chef van de afdeling protocol van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. FOTO: AFP stof dan gepland. In een toe spraakje sprak hij de wens uit, dat de top in Washing ton zal leiden tot vooruit gang in de onderhandelin gen over wapenbeheersing en tot betere betrekkingen tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten. Vervolgens vertrok het ge hele gezelschap in gepant serde limousines naar de zwaar bewaakte Russische ambassade in Washington, waar de Gorbatsjovs logeren. Terwijl de Russische leider zich op de besprekingen van vandaag voorbereidde, on derwierpen de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze de agenda voor de top aan een laatste inspectie. Ook bogen rij zich over de net vanuit Genève gearriveerde definitieve tekst van het INF-akkoord. Daaraan was door de onder handelaars in het vliegtuig naar de VS de laatste hand gelegd. Het optimisme in Washing ton over de afloop van de top is met name gebaseerd op de door de Sovjet-delega tie gewekte indruk, dat het Amerikaanse onderzoek naar een verdedigingsschild in de ruimte (SDI) geen on overkomelijk obstakel meer is voor een akkoord over de strategische kernwapens. In sommige kringen in Was hington wordt er zelfs al re kening mee gehouden dat Gorbatsjov mogelijk iets lan ger blijft, als er voldoende voortgang bij de besprekin gen wordt geboekt. Pagina 5: Straten van Was hington vol hamers en sik kels. DEN HAAG Het ak koord over wapenbeheer sing tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie dat vandaag in Washington wordt getekend is voor een aantal Nederlandse ge meenten aanleiding de vlag uit te hangen. Van daag is er gevlagd in onder meer Delft, Utrecht en Hil versum. Rotterdam heeft besloten morgen de vlag uit te hangen omdat het verdrag over de kernwa pens na zonsondergang ge sloten wordt en de vlag 's avonds binnen moet zijn. In Hilversum werd de be volking door middel van een door alle partijen ge steunde motie opgeroepen te vlaggen. De regio Den Haag is soberder met zijn vlagvertoon. Hoewel Den Haag en Voorburg zich hebben uitgesproken tegen plaatsing en vervoer van kernwapens op hun grond gebied, wordt in deze ste den de vlag niet uitgesto ken. Leiden had vanmor gen nog geen beslissing ge nomen. mmmm 18 PAGINA'S Mgr. Ernst: Kerk staat niet buiten samenleving De Toekomst consumeren als Cola Kinderopvang bevordert bevolkingsgroei Le Pen verbitterd terug uit Franse Antillen Heimwee voor vertrek uit Paramaribo Parkeeroverlast in Leiden kan moeilijk worden aangepakt Alphense ambtenaren houden zich aan de regels Noordwijker- houter Meevis ziet wens in vervulling gaan Medische klachten musici talrijk Noordwijkse overtuin openbaar plantsoen HAZERSWOUDE/WAS- SENAAR Do gemeente Hazerwoude heeft van ochtend het storten van Wassenaars bagger en slib belet. Vrachtwagéhs met giftig slib van het Wasse- naarse Weteringpark mochten vanochtend hun lading niet overslaan in een schip, dat was afge meerd aan de provinciale loswal aan de Hoge Rijn dijk in Hazerswoude. Dit schip zou het slib vandaag gaan lossen in de Braasse- mermeer. Nadat eerder Leimuiden de overslag al had verboden, be sloot gisteravond ook het ge meentebestuur van Hazers woude dat het slib niet mocht worden gelost. „De gemeente Hazerswoude is vooraf niet ge ïnformeerd over de overslag van het slib. Naar onze me ning zou dit karwei gevaar voor de omgeving kunnen op leveren. Vandaar dat we het overslaan hebben verboden", aldus een woordvoerder van Hazerswoude. De provincie heeft Wassenaar vanochtend per brief verzocht het storten van het slib een week uit te stellen. Ondertus sen zou dan gezocht worden naar andere oplossingen. De gemeente Wassenaar noemt het afvoeren van het slib van groot belang. „De so ciale woningbouw in het We- In Wassenaar werd vanochtend slib in vrachtwagens geladen FOTO: JEROEN DE JONG teringpark loopt gevaar bij verdere vertraging", meldt een woordvoerder. Wassenaar loopt de kans een woning- bouwcontingent te verliezen als niet snel begonnen kan worden met de bouw. Pag. 12: Actievoerders blij ven alert Ivan Lendl wint Masters NEW YORK Ivan Lendl heeft vannacht voor de derde achtereenvolgende keer het Masters-tennistoernooi gewon nen. De als eerste geplaatste Tsjechoslo waak versloeg de Zweed Mats Wilander in drie sets: 6-2, 6-2, 6-3. Plan voor Haagse binnenstad: DEN HAAG De win kels in het centrum van Den Haag moeten elke avond tot negen uur open zijn en 's morgens dicht- blijven. Er is een grote parkeergarage nodig on der het Lange Voorhout. Sloop de huidige gemeen teraadszaal aan de Groen markt en sluit het kruis punt Grote Markstraat/ Spui totaal af. Dat zijn vier opvallende on derdelen uit de nota „Hart voor Den Haag" die vanmor gen door is gepresenteerd aan het Haagse college van Burge meester en Wethouders. Het rapport is geschreven door de projectstaf binnenstad, waar van ex-staatssecretaris G. Brokx adviseur is. Brokx zegt beleggers gevon den te hebben die miljoenen willen investeren in de Haagse binnenstad. Met name het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds is bereid de eerste stap te wagen door te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om mee te doen aan grote pro jecten. De nota van de project staf zal binnenkort in de ge meenteraad worden bespro ken. De nota wijt de verpaupering van een aantal winkelstraten aan gebrek aan onderhoud en toezicht. Om het centrum vei lig te stellen moeten er drie winkelgebieden komen: rond de Hoogstraat voor het luxe winkelen, rond de Grote Marktstraat voor het gezins winkelen en Poten/Kalver markt voor jongeren. Blijven de winkels langer open, dan wordt de binnenstad ook veili ger. Parkeermogelijkheden moeten worden uitgebreid door onder meer een garage onder het door blik ontsierde Lange Voorhout, aan de Parkstraat en bij het Noordeinde. De bin nenstad moet bereikbaar blij ven voor het verkeer, maar de wegen naar de binnenstad moeten in parkeergarages uit monden. De controle op het parkeren moet scherper worden en daarom in handen komen van particulieren, al dus de nota. De uitgaansmogelijkheden rond het Plein moeten worden uitgebreid. De Witte kan dienst doen als jazzcentrum en er is plaats voor een nieuw popcentrum. Houd de uit gaansgelegenheden tot diep in de nacht open, stelt de nota. Terwijl Michaél Gorbatsjov in Washington de ene ontvangst na de andere te beurt valt, heeft hij er geen weet van dat zijn boek „Perestroika" het in Nederland zo goed doet. De vijfde druk is al bijna uitverkocht en aan de zesde en zevende druk van elk tienduizend exemplaren wordt hard gewerkt. Eind deze week, als de hele top in Washington zo'n beetje voorbij is, liggen ze al in de boekhan del. In totaal zijn er dan 170.000 exemplaren ver kocht en daar blijft het niet bij. De belangstelling is in alle delen van het land even groot. Dus ook in Leiden en omgeving, waar de Leidse Courant verschijnt. Het lijkt ook wel een beetje op de be langstelling die elke dag weer voor de Leidse Cou rant als dagblad bestaat. Vanzelfsprekend van de mensen, die erop geabonneerd zijn. En daar kunt u vanaf nu - desnoods alleen bij wijze van proef - bij behoren. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1