leidóa Qomwnt «s Mostert: parkeeroverlast kan ■onvoldoende aangepakt worden STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) X Lutomatisering leidt niet tot meer agenten op straat Slimme EHBO-kit 'e Droom is werkelijkheid Td Autodieven aangehouden in Amsterdam EVINDINGEN VAN LEIDSE POLITIE: Vrouwenkerkplein wordt veel kleiner DINSDAG 8 DECEMBER 1987 PAGINA 11 )litie Noordwijk bouwt euw bureau in serie J HAAG/NOORDWIJK faet ministerie van I lenlandse zaken en de burgemeesters van Schie- Haarlemmermeer, Noordwijk, Laren en Naarden I overeengekomen de bouw van nieuwe politiebu- js in deze gemeenten uniform aan te pakken, dat zeggen ontwerp door één architect en bouw door 1 aannemer. Het is niet eerder voorgekomen dat de- ement en gemeenten een dergelijk convenant af- en. Als het proefproject slaagt, kan dat een gunstige oed hebben op de verdere oplossing van de huis- ingsprobiematiek bij de gemeentepolitie, aldus het l isterie. Het Rijk draagt zo'n 36 miljoen gulden bij de bouw van de bureaus. De uniforme aanpak kan osten met tien procent drukken zonder dat ruimte waliteit daaronder lijden. De bouw van het nieuwe tiebureau in Schiedam begint in 1989, gevolgd door rden, Haarlemmermeer, Noordwijk en Laren. Het ste bureau moet in 1992 klaar zijn. Lesko met Italiaanse muziek LEIDEN Italiaanse mo derne muziek van het Leids Studenten Kamer Orkest (Lesko) is op 16 december te horen in het LAK-theater. Er worden werken uitge voerd van de Italiaanse componist Berio (klarinet concert), Ferrero, Bettinelli en Anzaghi (voor blazers). Het concert staat onder lei ding van Ernst van Tiel, sinds 1986 dirigent bij het Lesko. Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijg baar bij K&O aan de Oude Vest 45. Weinig klachten over Minerva-bal LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen vrijdagnacht nau welijks klachten gehad over geluidsoverlast van studentensocië teit Minerva aan de Breestraat. Daar werd het Sempre, het jaar lijkse bal van de corpsstudenten, gehouden. Dat liet hoofdcom missaris H. Mostert gisteravond weten in reactie op opmerkin gen van het PvdA-raadslid H. Koek in de raadscommissie alge mene en bestuurlijke aangelegenheden. Zij wees op een brief van een bewoonster van de Breestraat, die bij burgemeester C. Goekoop haar beklag deed over de herrie, het vuilnis op straat en de rond Minerva geparkeerde auto's op vrijdagnacht. Volgens de bewoonster is de situatie onaanvaardbaar. Ze wil dat er na eerdere klachten van haar over Minerva maatregelen genomen worden, anders moet de gemeente haar elders een nieuwe wo ning ter beschikking stellen. Volgens Mostert waren er vrijdag nacht slechts twee klachten binnengekomen: van de klaagster toen om elf uur de muziek begon te spelen en van andere om wonenden om vier uur toen veel studenten het pand verlieten. De politie is om vier uur ook langs geweest. „Daarna is het rus tig gebleven. Van herrie tot half negen 's ochtends is mij niets bekend", aldus Mostert. Extra geld voor samenwerking politiekorpsen LEIDEN De politiekorpsen in Zuid- Holland Midden krijgen volgend jaar van de ministers van justitie en binnenlandse zaken ruim 2,6 miljoen gulden om op sommige gebieden te gaan samenwerken. Bovendien mogen ze op nog eens drie miljoen gulden rekenen als ze een geza menlijk een meld- en informatiecentrum opzetten. De ministers hebben dat de bur gemeesters van de betrokken plaatsen la ten weten. Het extra geld komt ten goede aan gemeenschappelijke cursussen, geza menlijk gebruik van automatiseringsap paratuur, videomateriaal en de opzet van een regionaal rechercheteam. Uiteindelijk mbet de samenwerking tot kostenbespa ring leider». rj LEIDEN Als Leiden 2 iets wil doen tegen de "parkeeroverlast in som- i^mige delen van de bin- nenstad, moet de ge- 'meente daar maar extra tjgeld voor beschikbaar .stellen. De politie heeft 'momenteel onvoldoende geld en mensen om de excessen op bepaalde plaatsen te kunnen be strijden. Dat liet de Leid- hoofdcommissaris H. lostert gisteravond we ten aan de leden van de commissie algemene en bestuurlijke aangelegen heden, die klaagden over te slap optreden van de politie tegenover fout- parkeerders. De raadsleden somden onder meer de Nieuwstraat, de Steenstraat tussen de Blauw- poortsbrug en de Stations weg, en de Nieuwe Rijn tus sen het Gangetje en de Hooi gracht op Als „probleemge bieden". Daar is het met name op vrijdag- en zater dagavonden een ondoor dringbaar woud van blik, daar neergezet door bezoe kers van de horecagelegen heden in de binnenstad. PvdA'er W. van der Pluijm vond dat de politie onvol doende aandacht had ge schonken aan eerdere klach ten van raadsleden over het foutparkeren. Volgens burgemeester C. Goekoop was het in sommige wijken vechten tegen de bierkaai. Automobilisten par keren hun voertuig het liefst een meter bij de deur van hun huis, kroeg of winkel vandaan. „Met name in Pan- cras wordt opmerkelijk veel fout geparkeerd. Er wordt navenant bekeurd, maar dat leidt niet tot vermindering van het probleem. Bovendien legt de parkeerpolitie mo menteel de prioriteit in de gebieden waar de parkeerre- strictie net is uitgebreid". Dat zijn vooral de wijken aan de rand van de binnenstad. Sinds de uitbreiding van het parkeerregime op 1 oktober wordt er over het algemeen minder intensief gecontro leerd in de binnenstad dan voor de uitbreiding. Mostert merkte op dat de po litie wel harder kon gaan op treden door bijvoorbeeld eerder weg te slepen, maar daar hing volgens hem wel een prijskaartje aan. „U kunt wel denken dat het werkt volgens het systeem van 'u vraagt, wij draaien', maar wij hebben te weinig capaciteit. In de weekeinden heeft de veiligheid op straat voorrang. We kunnen niet gaan slepen als we naar een vechtpartij toe moeten". Mostert meende dat het "uit gangspunt in het collegepro gramma dat het parkeren de gemeente geen geld mag kos ten maar eens opnieuw in ogenschouw genomen moest worden. „Ik wil best een lijst opstellen met alle parkeerk- nelpunten. Maar dan ver meld ik er ook bij wat het kost om daar wat aan te doen. Als de raad meent dat er harder opgetredeft moet worden dan nu, moet er wel geld beschikbaar gesteld worden". ito rijdt in op voetganger DEN Een nog onbekende automobilist is zondagavond in den op een 27-jarige Amsterdammer die in gezelschap van familieleden in de Haarlemmerstraat wandelde. De Amster- amer, die aan het incident een aantal bloeduitstortingen frhield, heeft aangifte gedaan van mishandeling en poging tot gezelschap maakte ter hoogte van de Hartebrugkerk juist ts voor de wagen die hen luid toeterend achteropreed. Toen ►asseerde raakte de auto de arm van de Amsterdammer. In jts van excuses te maken, draaide de bestuurder daarop zijn rtuig en reed op de man in. Hij kon zich slechts door opzij te ngen in veiligheid stellen, hetgeen niet wegnam dat opnieuw arm werd geraakt. De auto stopte daarna. Vier jongeman- stapten uit en gingen dreigend op de Amsterdammer af. Ze achten zich kennelijk en stapten toch weer in. Het kenteken !?5en beschrijving van de wagen zijn bekend bij de Leidse poli- die verwacht de bestuurder snel op te sporerr. [DEN Voor zeven men- is in elk geval De Droom werkelijkheid geworden, jjimiddag gebeurde dat, in t Groot Auditorium van het idemiegebouw aan het Ra- öiburg, waar rector-magnifi- dr J.J.M. Beenakker van Leidse Universiteit het eer- exemplaar kreeg aangebo- i van de Leidse Universitai- Almanak 1988. 'room dat is thema dat iven redactieleden van de lanak kozen. „We hadden taal tien thema's verzon- Op een gegeven moment len we er nog drie over en dachten dat we de meeste Iten opkonden met het the- De Droom", licht redactie- y? Geerlinge van Reeuwijk Haar toelichting klinkt ^1 praktischer dan het mot- ^dat op de eerste bladzijde pit afgedrukt. Het is een Ouk van Lücianus: „Dro- Pfi zijn de bewoners van een ÉÉnd, waar de slaap de ko- ijk is en de nacht de god- lap''. De Almanak bestaat uit F} delen. Een thematisch ge- Ate Drc ii ■-■■■■ F nan met verhalen, inter- ^vs en door redacteur Dirk zun ijk gemaakte stripverha- Daarna volgen het vade- um („een soort wegwijzer rj* #r Leiden") en een adres- Sp'js' y^nak werkten geen bekende rijvers mee. „Hebben we t serieus geprobeerd", zegt achttiende editie van de Al- Geerlinge van Reeuwijk. „We wisten niet direct een schrij ver die goed bij dit thema zou passen. Het zou Maarten Bies heuvel kunnen zijn, maar van hem wisten we dat hij nooit aan de Almanak zou meewer ken". De Almanak biedt wel een in terview met de liberale Euro parlementariër G. de Vries. Over de Europese eenwording, en of dat nu droom is of wer kelijkheid. „Naar mijn over tuiging komt er voor het einde van dit decennium geen vere nigd Europa met een Europese regering. Voor mij is een vere nigd Europa geen droom, maar voor mij is een betere organi satie van de politiek en econo mie op dit continent wel een droom", aldus De Vries, die ooit in Leiden rechten en poli tieke wetenschap studeerde. Ook zocht de redactie van de Almanak drie reclamebureaus op om met mensen die daai' werken te praten over het „gebruik van droombeelden in de reclame". „Ze willen alle maal een soort imago creëren rond een produkt om op die manier het produkt mooier voor te stellen dan het is", vat redactielid Pieter Maareveld samen. Er zijn 12.000 exempla ren gedrukt van de Almanak, die vanaf vrijdag te koop is bij de Leidse boekhandels en bij het advies- en informatiecen trum van de universiteit op het Stationsplein 20. Politici aan de afwas Leidse politici brachten gisteren in het kader van de Internatio nale Vrijwilligersdag hun waardering voor het onbetaalde werk tot uitdrukking met het doen van diverse klusjes. R. van Lint en J. Laurier (Links Leiden) brachten de ochtend door in peuter speelzaal Stevenshonk en C. Kramp en M. van der Klugt (CDA) assisteerden met het ophalen van materiaal voor het Kringloop project. De raadsleden W. Hettinga en P. Kranenburg (CDA) en C. Vergeer (Socialistiese Partij) deden de afwas in het Diensten centrum Binnenstad aan de Hoge Woerd. Laatstgenoemd drietal is in het dagelijks leven ook als vrijwilliger actief. Zo is Kranen burg jeugdleider bij de nationale schaatsbond. Hettinga bege leidt enkele jeugdelftallen bij hockeyvereniging Roomburg. Kranenburg noemde het „hoogst merkwaardig" dat de PvdA verstek liet gaan. „De PvdA probeert op een geforceerde manier vrijwilligers te vervangen door betaalde krachten. Dat is een slechte zaak omdat zij vaak bijzonder gemotiveerd bezig zijn. Bovendien kunnen lang niet alle vrijwilligers worden vervangen door beroepskrachten", aldus Kranenburg. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Twee jonge mannen uit Leiden zijn gisteren in Amsterdam aangehouden op verden king van autodiefstal. Ze reden in Amsterdam in een Fiat Uno die even eerder in Leiden was ge stolen. De wagen is eigendom van een 33-jarige vrouw uit Bos koop. Juist op het moment dat zij aangifte deed van de diefstal van de auto in de Kernstraat, meldde de Am sterdamse politie dat ze de twee Leidenaren hadden aangehouden. VoOrdat de Leidse politie ze verhoort over de autodiefstal worden ze in Amsterdam ook aan de tand gevoeld over bezit van een onbekende hoeveelheid drugs. De Leidse politie vermoedt dat het tweetal ook betrok ken is bij een andere auto diefstal die gisteren werd ge pleegd. Daarbij ging het om een wagen van hetzelfde type die door een 25-jarige Haarlemse was gehuurd. Zij zag, toen ze op bezoek was aand e Middelstegracht, de wagen die even eerder nog goed- afgesloten geparkeerd was achterlaten, wegrijden met daarin twee mannen. Later werd de auto'gesigna leerd door rechercheursin een politiewagen, die de ach tervolging inzetten, maar er er niet in slaagden de wagen tot stoppen te dwingen. De wagen werd later aan de Apollolaan teruggevonden. IDEN De automatisering nen het Leidse politiekorps «ft niet tot gevolg dat er er agenten „de straat op ïnen'De invoering van nputers leidt er hooguit toe net werk beter gedaan kan rden en dat de diverse on- delen binnen het korps be- van elkaar weten waar ze e bezig zijn. De tijdwinst geboekt wordt bij bijvoor- ild de recherche, wordt be- 1 om achterstanden weg te rken en zaken aan te pak- -1 die anders blijven liggen, werkdruk blijft voor alle lerdelen te hoog om meer nsen in te schakelen voor surveillance op straat. Dat [t E. van der Sommen, >fd van de justitiële dienst de Leidse politie en voor man van het automatiserings project. Het idee van minister C. van Dijk van binnenlandse zaken dat automatisering er toe leidt dat er in de toekomst meer po litiemensen van het korps de straat op kunnen, wordt vol gens Van der Sommen in de praktijk geloochenstraft. „Het is wel zo dat de kwaliteit van het werk verbeterd wordt. Ge gevens zijn veel makkelijker opvraagbaar. Als surveilleren de agenten 's avonds iets wil len weten over de vergunnin gen van een café hoeft niet een hele kaartenbak op een andere etage doorgespit te worden. Vanuit de meldkamer kan met één blik op het scherm de informatie doorge geven worden. Op afdelingen waar veel registratie plaats vindt, wordt wel tijdwinst ge boekt. Maar die wordt ge bruikt om de achterstanden weg te werken. En kunnen za ken gedaan worden die anders weggegooid waren. De auto matisering leidt binnen de af delingen alleen tot een andere werkdruk. Het biedt onvol doende soelaas om binnen het politie-apparaat ruimte vrij te maken voor extra mensen op straat". Het Leidse politiekorps is sinds de verhuizing van het oude onderkomen aan de Zon neveldstraat naar het nieuwe bureau aan de Langegracht in mei vorig jaar gaan automati seren. In het oude bureau loonde het niet meer de moeite om nog verbindingen en aan sluitingen aan te leggen. Bij de bouw van het nieuwe bureau was met dergelijke faciliteiten al rekening gehouden. Het Leidse korps kon profiteren van de bevindingen van een landelijke projectgroep die zich met automatisering bij de politie bezig hield. Ook de er varingen van andere korpsen kwam van pas. Met name het districtsbureau van de Rijks politie in Leiderdorp bleek een mooie graadmeter. Bekeuringen De politie gebruikt de compu ters voor tal van toepassingen. Zo wordt de afhandeling van bekeuringen grotendeels geau tomatiseerd verwerkt. Ook de kaartenbakken met alle ver leende wapen-, horeca- en an dere vergunningen worden in de computer opgeslagen en zijn achter het beeldscherm op te vragen. Een verbinding met de Rijksdienst voor het Weg verkeer in Veendam zorgt er voor dat in een oogopslag kan worden bekeken wie de eige naar van een bepaalde auto is en of die auto verzekerd en gekeurd is. Ook sporen bij misdrijven worden in het ge heugen van de computer opge slagen. Wordt bij een inbraak geconstateerd dat ër een schroevendraaier van 10 milli meter is gebruikt, kan de re cherche in korte tijd achter het beeldscherm uitzoeken wanneer dat eerder is gebeurd en wie de schroevendraaier eventueel gehanteerd heeft. Voorheen moesten daar vele kaartenbakken voor doorge spit worden. De Leidse politie wil binnen kort ook de vreemdelingenad ministratie gaan automatise ren. Ook wordt er een systeem ingevoerd, dat het de korpslei ding mogelijk maakt beter te kunnen overzien wat er pre cies gebeurt. De automatise ring binnen het Leidse korps heeft tot dasverre 6,5 ton ge kost. De politie krijgt daarvoor geen extra bijdrage van het rijk en moet het geld dus zelf uit het beschikbare budget ha len. In het bureau aan de Lan gegracht staan inmiddels zo'n 35 beeldschermen, waar bijna een vierde van het ruim 200 man en vrouw tellende Leidse korps gebruik van maakt. Het toekomstige Vrouwenkerkplein, gezien vanaf de kant van hel Vrouwenkerkhof. Links de huizen aan de Vrouwenkerkkoor- straat, rechts de nieuw te bouwen huizen die aan de achterkant grenzen aan de Haarlemmerstraat. FOTO: PR Door komst woningen en kledingwinkel LEIDEN Er tekent zich een raadsmeerderheid af voor de komst van woningen, een kledingwinkel en mogelijk een restaurant aan het Vrouwenkerkplein. De raadscommissie ruimtelijke ordening gaf gisteravond weliswaar geen oordeel over dit plan van het college, gezien eerdere uitlatingen over de voorgenomen be bouwing mag worden verwacht dat het plan voldoende steun krijgt. Alleen het CDA is tegen het plan, nu de omvang van het plein ongeveer tot de helft wordt te ruggebracht. Het plan voor het Vrouwenkerkplein voorziet in de komst van een restaurant, kledingwinkel Mexx en 17 woningen aan het Vrouwenkerkplein. De kledingwinkel kómt achter de poffert jeswinkel en de lijstenmakerij die aan de Haarlemmerstraat staan. De kledingwinkel is zowel toegankelijk vanaf de Haar lemmerstraat als het plein. Boven die winkel komen vier wo ningen en een restaurant. Verder worden dertien appartemen ten gebouwd aan de zijde van het plein, verdeeld over drie ver diepingen. De helft van het huidige plein wordt bebouwd. Aan de kant van het Vrouwenkerkhof komt een fontein en een podium waar het museum Boerhaave tentoonstellingen kan houden en waarop muziekuitvoeringen kunnen plaats hebben. De gemeente wil de muurrestanten van de oude kerk vermoe delijk weghalen, maar of dat ook kan, is nog niet bekend. Het plan voor het Vrouwenkerkplein is in opdracht van Dyna mic Real Estate gemaakt door het Leidse architectenbureau Vollmer. Dynamic is eigenaar van de poffertjeswinkel en de lij stenmakerij en voert onderhandelingen met de groenteboer op de hoek met de Vrouwenkerkchoorstraat. Die zaak wil de ge meente laten slopen om een ruimere doorgang te maken van de Haarlemmerstraat naar het plein. Buurtvereniging, winkeliers en het museum Boerhaave, dat nu wordt ingericht aan het Vrouwenkerkhof, hebben inspraak ge had in het plan, dat een uitwerking is van een plan dat het col lege van B en W in juni van dit jaar al had goedgekeurd. Enkele jaren geleden werd het plein al voor ruim een miljoen gulden opgeknapt. Huizinga De zestiende Huizinga-lezing wordt vrijdag 11 december gegeven door de literatuur historicus en essayist George Steiner. Het onderwerp is „Through a glass darkly De lezing begint om 20.00 uur in de Pieterskerk. Muzikaal cabaret Cabaret Vincent Wensing uit Den Haag presenteert met de pianiste Anke Wolffes in het Waaggebouw Aalmarkt 21) op U december de vierde try-out van het programma Doe de gordijnen maar weer dicht'. Het programma be staat uit achttien liedjes, vol Ironie en afgewisseld met meer melancholische en ern stige nummers. De voorstel ling begint om 20.30 uur en de toegangsprijs is 7,50 gul den (CJP 5 gulden). De Zonneboom Het cursusprogramma is ver schenen van de Zonneboom, centrum voor kunstzinnige activiteiten in Leiden. Ruud van Renesse houdt op 7 maandagavonden in januari en februari de cursus: De mens en het licht, een inlei ding tot Goethe's kleuren leer. Julia Visser geeft op 7 maandagavonden in maart en april de cursus: Uitwer king van Goethe's kleuren leer. Nieuw zijn ook de cur sussen boekbinden en papier marmeren en boetseren. Voor meer inlichtingen, tel. 123137 (Op werkdagen van 12.00 tot 14.00 en van 17.00 tot 19.00 uur). Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. •Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: iPosteode/plaatï- •Telefoon- (voor controle bezorging)1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 j Stuur als dank de EHBO kit naar. Naam: 'Adres: i Postcode/plaatse I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar i I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CcicLeSomcwit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11