Je bent je huis kwijt" ieidóe(somcuit 4* stad omgeving BURGERLIJKE BBLIaJIH li inland investeert j. waterzuiveringen neme" Asfaltering Noordeinde UDEREN IN ZUID-OOST MISSEN GEZELLIGHEID NA BRAND Zolderverdieping volledig uitgebrand lil— ")ekbespreking in het KITLV LEIDEN Overleden: J. C. Turk geb. 30 nov 1920 man. C D Zand vliet geb. 2 dec. 1926 man, B. Bos geb. 10 juni 1916 man, A. A. Coumou geb. 10 nov. 1910 gehuwd geweest met: A Everaars; D van Beelen geb 9 sept 1910 man; F J. de Jong geb. 11 april 1922 man. Z Galjaard geb. 28 dec 1909 vrouw; L. Kroon geb. 20 maart 1908 vrouw, J H Wijngaarden geb. 7 maart 1916 man; S Tameling geb 29 sept 1919 man, H J. Nijhuis geb. 2 nov 1897 gehuwd geweest met: G. Burki; G w. P. Vintges geb. 7 nov 1910 man P. van Rartingsveldt geb 11 okt. 1947 man; A. P. H. van der Voort geb 16 mei 1915 man; M. E. Bakker geb. 12 april 1923 vrouw; C. Bos geb 6 okt. 1923 man; E L J Koek geb 24 juli 1940 man, W Ros- dorff geb. 22 juni 1935 man; E. A. A JUrgensmann geb. 31 dec 1913 echt genote van: N. de Jong; L. de Best geb. 21 dec. 1930 man; B. H. Driesscn geb. 18 juli 1909 gehuwd geweest met C. van Velzen; J. T Wiingaarden geb. 8 sept. 1917 gehuwd geweest met: C Jansen. M. J Oele geb 26 aug. 1900 man; M de Jong geb. 4 sept. 1915 man; J. H Meilink geb 2 okt. 1918 man: W Klippel geb 2 jan 1915 man. K. Terburg geb. 24 april 1916 man. Ch Risamasu geb. 14 mei 1921 man; D. Beekman geb 16 sept. 1897 man; G. Gravekamp geb. 19 okt. 1930 echtgenote van: C. Haasbeek, J. C. Veltman geb. 27 feb. 1927 man. H Boon geb. 23 maart 1912 echtgenote van: A. Pijnnaken Getrouwd: G J M J Horbach en E Roskes, M. V C Stroomer en E M. Thomassen; D. Dunsbergen en L. A C. Turk. Ondertrouwd: S. P M Alsemgeest en C. van den Broek. R. M M van Abswoude en H. J Piket; S. Acimo- vié en O. M. M. Donders. G. J Blok en C. B M. Meeuwissen; R Plu en J B. D Quist; A M. Osseman en H M van Ham, W. H de Leeuw en S M van Deltt, J. G Slierings en J M Moertens Filmochtend De vrouwenfilm 'La Historia Official' wordt woensdag 9 december vertoond in buurt huis 't Spoortje (Bernhardka- de 40). Het verhaal speelt zich af in Argentinië ten tijde van de militaire dictatuur, eind jaren zeventig, begin ja ren tachtig. De film begint om 9.30 uur en de entree is 2,50 gulden. Toneel Het toneelstuk 'Achter de Schermen' van vrouwen groep Ma nesgein wordt op woensdag 9 december opge voerd in buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad 2). De toneelavond is een onderdeel van de thema-bijeenkomsten van het vrouwenwerk van het buurthuis. De toneela vond is alleen toegankelijk voor vrouwen en begint om 20.00 uur. De entree is 2,50 gulden. Lezing In de serie lezingen die deze maand in Ex'85 Koppen- hinksteeg 15) worden gehou den spreekt donderdag 10 de cember Ruud Kats over chakra's en energie. De le zing begint onj 20.00 uur en de entree is acht gulden. Lezing Dhr. J.Ph. Fijnvandraat uit Sneek spreekt op vrijdag 11 december in de Lokhorst- kerk (Pieterskerkstraat 1) over de onfeilbaarheid van de bijbel. De lezing begint om 20.00 uur. Voor meer infor matie: tel:. 175383). A MAANDAG 7 DECEMBER 1987 PAGINA 7 piDEN De gevoe- 75jns van schrik, ongeloof jJJ teleurstelling zijn rlfeggeëbd bij de ouderen Zuid-Oost. Het is al- "^jeer enkele maanden ïleden dat hun onder- ,Apmen aan de Lorent- wciade door een brand 'erd verwoest. Nu loeten de ouderen el kaar en de gezelligheid >eken in verschillende (tefoderkomens in de wijk. En dat doe je niet zo auw", zegt bezoeker H. an Gelderen. Mevrouw Borst, lid van de wij- ^buderenraad en vrijwil ligster van het diensten- o?ntrum, vat samen: „Je JJint je huis kwijt". pidat de ouderen vinden St de gemeente veel te wei- 27|g doet om een nieuw cen- 1Cm voor hen te vinden, zijn 3a in actie gekomen. Ze zijn ji&n mening dat er een nieuw BA>ntrum aan de Lorentzkade 'byjoet worden gebouwd, in i^mbinatie met woningen ;a)por ouderen. Komende Oifoensdag wordt vanaf half oó-ie een protestbijeenkomst 3l4houden in de Vredeskerk. "projectleidster in de wijk is jrida van Mil, in dienst van *4®t Dienstencentrum voor •••ecoördineerd Bejaarden- d-erk (DGB). Ze vertelt: „In 1^79 is hier een wijkouderen- 0i?ad opgericht. De activitei- E 2n zijn begonnen in het ste- Ofclijk gymnasium aan de Du jieustraat. Daar was op een 4%geven moment geen plaats idieer; ons lokaal moest 30orden gebruikt als kantine. (ajentzschool. Dat pand kwam >4 ?eg omdat de school verhuis- 45e naar een nieuw gebouw R8an de Van Vollenhovenka- iaJje. Drie lokalen kwamen (aifoor ons beschikbaar. We 4iebben van twee lokalen een l2^rote ruimte gemaakt. Met Dit verkoolde pand moet worden afgebroken. Er moet op deze plek een nieuw dienstencen trum verrijzen, met daarbij woningen voor ouderen, vindt Zuid-Oost. Voor dat wat eens een gezellig „sociaal knooppunt" was, staan van links naar rechts J. Borst en M. van den Berg van de wijkouderenraad Zuid-Oost, projectleidster A. van Mil, bezoeker H. van Gelderen en vrijwil ligster M. Hensen. een open keuken. Ook had ik daar een klein kantoortje". De betrokkenen waren heel tevreden met het nieuwe on derkomen: „Het was het summum", zegt Van Mil. „Het was heel gezellig inge richt. We hebben geprobeerd een stukje huiselijkheid te bieden. En ik dacht dat dat aardig was gelukt", vult vrij willigster Borst aan. Balorigheid In maart werd het centrum officieel geopend. Drie keer in de week was er een Betta- felproject voor ouderen. Ook was er dagopvang en werden er allerlei activiteiten georga niseerd zoals een cursus En gels, volksdansen, zang, schilderen, handvaardigheid en kaarten. Het centrum was van maandag tot en met vrij dag geopend en werd bezocht door ongeveer 250 bezoekers uit de wijk. „We waren juist begonnen met activiteiten op zondag. Omdat dat een heel moeilijke dag is voor oude ren", vertelt de projectleid ster. Het centrum draaide nauwe lijks een half jaar, toen onbe kenden het gebouw in brand staken. „Het moet uit balo righeid zijn gedaan", denkt mevrouw Borst. „Er was in elk geval niemand die ruzie met ons had". „Heel droe vig", was het, kijkt zij terug. „We hadden vijf of zes jaar gestreden voor een echt ei gen dienstencentrum. En dat gaat dan in een half uur de lucht in". Meneer Van Gelderen was een van de trouwe bezoekers van het dienstencentrum. „Ik ben alleen, heb geen fami lie", vertelt hij. „En daarom was het altijd zo makkelijk dat je naar de Lorentzkade kon lopen om koffie te gaan foto: wim van noort drinken. Daar was altijd wel wat te doen en er waren al tijd mensen met wie je een praatje kon maken". Nu er geen centraal punt meer is waar alle activiteiten plaats hebben, kan dat niet meer. „Dat mis je allemaal. Je kunt niet meer ergens zo maar binnen lopen. Als er in de Lorentzschool bijvoorbeeld Engelse les was, dan ging ik er gewoon bij zitten. Nu weet ik niet meer precies waar iets wordt gedaan. Dat kan ik niet bijhouden", aldus Van Gelderen. Sjouwen Probleem is nog dat de ver schillende ruimte? die worden gehuurd, meestal meteen moeten worden ver laten. Napraten is er niet meer bij. „Het is net alsof je eruit wordt gegooid", vindt Van Gelderen. „En we Tb «J ginke buit bij inbraak ïZ*)EN Ongeveer 30.000 gulden is e nacht van donderdag op vrijdag iipn uit een winkel voor orthopedi- Hartikelen aan de Nieuwe Riin. Ook Boenen cheques. Een aantal daarvan zondagnacht en zondagmorgen in Eujers gescheurd door agenten gevon- ïerop de Beestenmarkt. De daders zijn ■•hnkel binnengekomen door een ruit W|H 18-jarige Leidenaar is in de nacht iSzaterdag op zondag aangehouden in ^elcentrum De Kopermolen in de -jjSnwiik. De jongeman had sigaret haarbandjes en after-shave gestolen en supermarkt. Hij had een ruit in wijd met een baksteen. De gealar- '"^de politie was snel ter plekke en ^de Leidenaar in de kraag vatten. Bank van Krantz in Leidse Hout LEIDEN De vereniging Vrienden van de Leidse Hout wil de zogenaamde Bank van Krantz laten terugkeren in het park tussen Lei den en Oegstgeest. De bank werd in 1932 door het textielbedrijf Krantz in de Leidse Hout neergezet en heeft daar tot het begin van de ja ren zeventig gestaan. De bank is toen verwij derd. maar de vereniging Vrienden van de Leidse Hout wil een nagemaakt exemplaar la ten neerzetten. De timmerafdeling van de MBO-school De Brittenburg aan de Haagweg in Leiden is bereid gevonden de bank opnieuw te construeren. Daarvoor zijn echter foto's nodig van de bank. De Vereniging verzoekt mensen die over dergelijke foto's beschikken deze tijde lijk ter beschikking te stellen. Contactadres: Jo- han de Wittstraat 3, 2334 AL in Leiden, tele foon 071-154770. Woonkamer brandt uit LEIDEN De woonkamer van een pand aan de Chur- chilllaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel uit gebrand. De bewoon ster kon het huis tij dig verlaten. Volgens een politiewoord voerder is de brand vermoedelijk ont staan doordat een voetenbankje te dicht stond bij een bran dende kachel. De brandweer heeft het vuur geblust. Gouden speld voor De Jong LEIDEN De heer H. de Jong, districtsbestuurder van de AbvaKa bo, heeft vanmiddag de gouden speld van de gemeente Leiden ont vangen uit handen van wethouder P. Bordewijk (financiën). De Jong werd onderscheiden vanwege zijn grote inzet voor de belangen voor het personeel van de gemeente Lei den. De Jong legde onlangs het lid maatschap neer van het Georgani seerd Overleg, het plaatselijk over leg tussen het gemeentebestuur en de ambtenarenbonden. De Jong maakte sinds 1976 deel uit van het GO. Voorlopig blijft hij nog lid van de bezwarencommissie van het Leidse personeel. LEIDEN Doorgaand verkeer op het Noordeinde is van zondagavond 13 december twaalf uur tot dins dagochtend 15 december zeven uur niet mogelijk. Nu de rioleringswerkzaamheden klaar zijn. wordt begon nen met het asfalteren van het Noordeinde vanaf de Weddesteeg tot en met halverwege het Noordeinde- plein. Bij de bocht van het Noordeindeplein naar de Witte Singel is slechts voor verkeer uit beide richtingen één rijbaan beschikbaar. In de week voorafgaand aan de asfalteringswerkzamheden is eveneens slechts één rijbaan van het Noordeinde beschikbaar. Er wordt een verkeerslichteninstallatie geplaatst om het ver keer te régelen. Fietsers en voetgangers kunnen moeizaam passeren. Automobilisten wordt geadviseerd een alternatieve route te kiezen. Een uitslaande brand heeft zaterdagavond de zolderverdie ping van het pand Rijnsburgerweg 71 in Leiden volledig ver woest. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door oververhitting, als gevolg van het gebruik van een open haard. Daardoor moet de zoldervloer vlam hebben gevat. De bewoner merkte aanvankelijk niets. Een patrouille van de Leidse politie zag het vuur uit het dak slaan en bracht hem op de hoogte. De Leidse brandweer was om tien voor half zeven ter plaatse en had het vuur in een kwartier ondec controle. Er waren 15 man bij de bluswerkzaamheden betrokken, een ladderwagen en twee autospuiten. De brandweer kon niet verhinderen dat de zolder verloren ging. Ook ontstond enige waterschade aan kamers die direct onder de zolder liggen. De zolder was inge richt als een klein tandtechnisch laboratorium. De inventaris ging volledig verloren. De totale schade wordt geschat op mi nimaal 50.000 gulden. foto: wim van noort Leiding tussen Haagse en Katwijkse duingebied WASSENAAR/KATWIJK De Duinwaterleiding van 's-Gravenhage gaat eind deze maand en begin volgend jaar een twee en een halve kilometer lange ..koppelleiding" aanleggen tussen het Haagse en het Katwijkse duingebied. Door deze leiding wordt in de toekomst voorgezuiverd Maaswater naar het duingebied van de Leidsche Duinwater Maatschap pij (LDM) getransporteerd. In verband met de aan leg wordt de komende maanden het laatste gedeelte van het fietspad De Ganzenhoek en het ernaast ge legen ruiterpad afgesloten. Doorgaand fietsverkeer tussen het Wassenaars Slag en Scheveningen is dan niet mogelijk. Als de werkzaamheden ziin afgerond, wordt een volgende leiding gelegd in het fietspad langs het Wassenaarse Slag in de richting van de wijk Rijksdorp. Halverwege het Wassenaarse Slag en „De Klip" wordt vervolgens een oversteek door de duinen gemaakt richting Katwijk. Torentjes Slopers hebben zich met enthousiasme geworpen geworpen op gebouw 30 van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het is het eerste echte gebouw dat wordt afgebroken sinds het eerste deel van de nieuwbouw in gebruik is genomen. Er zijn wel al een aantal barakken op het oude terrein gesloopt. In het gebouw, dat dateert uit 1927, was onder andere de röntgenafdeling gevestigd. Twee torentjes die op het gebouw stonden zijn met een kraan en de nodige zorgvuldigheid verwij derd. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis worden de torentjes, „karakteristiek voor het AZL", bewaard tot de nieuwbouw gereed is, in 1993. „Tegen die tijd zal er wel een passende bestemming voor zijn gevonden", denkt de zegsman. De sloopwerkzaamheden zijn naar verwach ting over zes weken achter de rug. foto: tejo ringers "DEN /RIJNSTREEK "Tloogheemraadschap van IHJand investeert volgend 48,5 miljoen gulden in de v en uitbreiding van- thillende afvalwaterzui- Fïigsinstallaties (awzi's) in iijnstreek. Dat is 38 mil- gulden meer dan in gaande jaren. Nieuwe illaties worden, zoals al ^(nd was, onder meer ge ld in Nieuwe Wetering imuiden. De installaties in Woubrugge, Stompwijk en Nieuwveen worden uitge breid. Voorts wordt begon nen met de aanleg van een gemaal en persleiding in Koudekerk aan den Rijn en in Alphen aan den Rijn (Kerk en Zanen). Op het programma voor 1988 staat ook de renovatie van de Rij- nater.woudse brug (500.000 gulden) en de vernieuwing van de beschoeiing langs het Oegstgeester kanaal. ^)EN Het boek Karina, brieven aan mevrouw R.M. Aben- in-Mandri en haar echtgenoot met andere documenten, .j^lt donderdagmiddag vanaf twee uur besproken door dr. C. t jde-de Stuers en drs. F. Jaquet in het Koninklijk Instituut ir(.Taal-, Land- en Volkenkunde. Vreede-de Stuers heeft veel n pliceerd over de Indonesische vrouwenbeweging en Jaquet a Jorger van het b^ek en hoofd van de afdeling Documentatie j^hiedenis Indonesië van het KITLV (Reuvenplaats 2, Lei- De bijeenkomst wordt in kamer 138 van het gebouw van ,n.ITLV gehouden. Professor dr. J. Schoorl, voorzitter van het j^Jur van de KITLV, zal na de bijeenkomst de eerste exem- a2n van het boek overhandigen aan de officiïe vertegenwoor dig van de Republiek Indonesië en aan de familie Abendanon. moeten weer sjouwen met ta fels en stoelen. Dat kost ver schrikkelijk veel energie". Dat neemt niet weg dat ie dereen blij is met de hulp die meteen na de brand in de nacht van 22 op 23 augustus werd aangeboden. De activi teiten hebben maar een week stilgelegen. Daarna konden ze worden gehouden in zalen van de rooms-katholieke Sint-Petruskerk, de Vredes kerk van de Nederlandse Hervormde gemeente en het verzorgingshuis Lorentzhof. Ada van Mil: „Dat komt, denk ik, door de goede con tacten die we al hadden. Er was altijd een goede samen werking met allerlei instan ties. Iedereen had na de brand met ons te doen en vroeg spontaan of we ergens mee konden worden gehol pen". „De pastoor van de Pe trusparochie heeft het nieuws de zondagmorgen di rect na de brand afgeroepen in de kerk", herinnert me vrouw Borst zich. „Hij kwam langs op de fiets en bood meteen ruimte aan". Teleurgesteld zijn medewer kers en bezoekers in de ge meente Leiden. „Voor de Eeuterspeelzaal en het buurt- uis, die ook gebruik maak ten van de voormalige Lo rentzschool is een oplossing gevonden. Maar voor de ou deren wordt niets gedaan", zegt Van Mil. Zij voert aan dat Zuid-Oost vergrijst: „Zo'n 21 procent van de wijkbewo ners is ouder dan 65 jaar. Dat is een hoog percentage, want het gemiddelde ligt tussen de tien en de dertien procent". De wijk heeft een „sociaal knooppunt" nodig, menen de ouderenraad en het DGB. „Ik zit nu weer veel meer al leen thuis", schetst Van Gel- deren het probleem. „De mensen zijn weer meer op zichzelf aangewezen. Je kunt natuurlijk wel koffie gaan drinken in de stad, maar er is daar geen mens die een praatje aanknoopt. Het is niet gezellig". JANET VAN DIJK Tiïids Studenten Koor en Orkest mt>EN Het Leids Stu- ^fen Koor en Orkest Col- Jm Musicum geeft ko- de vrijdag in de Stadsge- ^aal een concert. Canc an Musicum is een Leids e£ntenkoor en -orkest be- aride uit ongeveer 150 le va en staat onder leiding i twee dirigenten: Jos nfliunt en René Gulikers. gi orkest zal tijdens het t egium Musicum onder fcre de Serenade nr. 1 van jims ten gehore brengen. Het concert begint om acht uur. Op woensdag 16 decem ber geeft het kamerkoor een concert in de Waag. Dit con cert begint om half negen. Die Jahreszeiten van E. Kre- nek en Quatre motets pour le temps de Noël van F. Pou- lenc zijn twee van de vele stukken die het koor ten ge hore brengt. De entree voor beide concerten is acht gul den vijftig, houders van een pas 65 of CJP en LAK-leden moeten zes gulden betrlen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7