de voorraad strekt. rorbatsjov holt in Washington van ontvangst naar ontvangst JG-top in Kopenhagen olijft zonder resultaat LET MY PEOPLE GOK Aanvallen Iran op tankers en eiland ANNEMIE -jJITENLAND CcidócSoiwatit maandag 7 december 1987 pagina 5 .j-shad ontbindt fcengaals parlement in JAKA In Bangladesh worden Krschijnlijk binnenkort parlements- \lciezingen gehouden, nadat gisteren {parlement is ontbonden. ^rnemers menen dat president Ers- Kvan de regerende Jatiya-partij ver legde verkiezingen uitschrijft om »nfee de oppositie, die steeds harder Kt om het aftreden van de regering. Kind uit de zeilen te nemen. Ershad vijf jaar geleden de macht met ^Julp van het leger. Inmiddels zijn -ïjositieleiders onder huisarrest ge kitst. politieke bijeenkomsten verbo- Journalisten onderworpen aan cen- ~r en in enkele steden is een uit- ^isverbod van kracht. Nieuwe behandeling voor slachtoffers ramp Goiania WASHINGTON De Amerikaanse na tuurkundige Robert Gale, bekend door zijn behandeling van slachtoffers van de ramp in Tsjernobyl, heeft een nieuwe behandeling ontdekt voor mensen die aan radioactieve straling hebben blootge staan. Gale heeft de behandeling met een speciaal hormoon getest bij 18 slacht offers in het Braziliaanse Goiania, zo deelde hij gisteren mee in Washington. Volgens de fysicus versnelde zijn behan deling de aanmaak van nieuwe been mergcellen bij acht patiënten. Deze cel len noodzakelijk voor de aanmaak van witte-bloedcellen worden bij langdurige straling het eerst aangetast. Zwitserland: Ontslag bij zwangerschap ZURICH Ruim zeventig procent van de Zwitsers vindt dat werkge vers het recht moeten behouden zwangere werkneemsters te ont slaan. Dat bleek gisteren uit de uit slag van een referendum. Het is in Zwitserland heel gewoon dat vrou welijke werknemers worden ont slagen zodra zij zwanger worden. De voorzieningen voor Zwitserse vrouwen om hun baan te combine ren met het moederschap zijn zeer beperkt. Het gisteren afgewezen wetsvoorstel voorzag in betaald zwangerschapsverlof gedurende een periode van zestien weken. Birma staakt zoeken naar KAL-boeing RANGOON Birma heeft vrijdag het zoeken gestaakt naar het wrak van de Zuidko- reaanse Boeing, die vorig weekend verdween met 115 personen aan boord. De Boeing 707 van de luchtvaart maatschappij KAL was 29 no vember verdwenen in de buurt van de grens tussen Bir ma en Thailand. Thailand heeft afgelopen donderdag ziin onderzoek vanuit de Tucht stopgezet, maar zal het onder zoek te land en op zee voort zetten. IRAN WILDE VOOR WAITE BEMIDDELEN LONDEN Iran heeft de Britse regering aangeboden te bemiddelen bij de vrijlating van Terry Waite, de afgezant van de Anglikaanse Kerk, die op 20 januari in Beirut ver dween. Dit is gisteren gemeld door de Engelse zondagskrant Sunday Express. In ruil voor bemiddeling eiste Iran ruim negen miljoen gulden en her vatting van de Britse wapenle veranties aan Iran. De trans actie ging echter niet door, waarschijnlijk omdat de Britse regering onder alle omstandig heden weigert toe te geven aan „chantage door de terro risten," aldus de Sunday Ex press. Onderzoek naar Duitse cummune in Chili HAMBURG De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Genscher heeft besloten een onderzoek in te stellen naar „Colonia Dignidad", een commune van ongeveer 300 West duitsers in Chili, die volgens getuigen in concentratiekamp-achtige omstan digheden leven. De Westduitse am bassadeur in Chili had eerder gerap porteerd dat de communeleden zich als robots gedragen en als slaven werken op een 3000 hectaren groot landgoed. De communeleden zouden al jaren geen contact met de buiten wereld hebben. GORBACHEV: (Van onze correspondent) JaSHINGTON Sov- _tleider Gorbatsjov heeft recies één avond voor phzelf, bij zijn bezoek -?ze week aan de Ameri- aanse hoofdstad Was- Ington. De drie dagen ie hij in de VS door- rengt zijn vrijwel geheel *vuld met gesprekken, Inches, diners en cere- ionies. Dat blijkt uit het ipoorboekje" voor het ïrste bezoek van een ussische leider aan de S, sinds Leonid Brezj- ev in 1973 Richard ixon bezocht. )en de Russische leider Ni- ta Chroesjtsjov in 1959 een (zoek bracht aan de Vere gde Staten, reed hij in een (en limousine door Was- ngton. Hij diende mensen je hem kreten toeschreeuw van repliek, mengde zich Californië onder het pu- }ek en klaagde dat hij niet ïoeg gewone Amerikanen Jtmoette. Vooral het feit dat i veiligheidsredenen sneyland niet in mocht, zou Russische leider zeer heb- |n ontstemd. ids dat bezoek zijn echter Amerikaanse president hn Kennedy, diens broer ibert en burgerrechtenacti- »t Martin Luther King ver- oord en is er in het eerste ir van zijn presidentschap n moordaanslag gepleegd op esident Reagan. Het zal nie- md verbazen dat de Secret rvice, die met de beveili- ig van de gast belast is, met ige opluchting heeft kennis nomen van de „bescheiden" zet van Gorbatsjovs bezoek n de VS. Iruk programma e Russische leider staat een ruk programma te wachten s hij vanavond om tien over df elf (tien over half vijf _^atselijke tijd) op de vlieg- ïsis Andrews bij Washington ndt. Volgens het officiële raaiboek zullen Reagan en Drbatsjov totaal vijf gesprek en voeren; een bezoek aan idere steden dan Washing- in is vanwege deze drukke 3r(enda niet mogelijk. ermoedelijk zal er evenmin 0pinig gelegenheid zijn voor het voeren van spontane ge sprekken met Amerikaanse burgers. Hoewel Gorbatsjov in de Sovjetunie graag op straat met arbeiders keuvelt, wordt hem dat in de VS ten strengste afgeraden. Gezien de opgewonden stemming in de Amerikaanse hoofdstad, waar vele actiegroepen van onder andere Russische joden, Oekraiense emigranten en Afghaanse vluchtelingen aan dacht voor hun zaak proberen te trekken, worden de risico's te groot geacht. „Er is veel veranderd", beves tigt William Corbett, de woordvoerder van de Ameri kaanse geheime dienst. „We hebben ons aan de situatie van vandaag moeten aanpas sen, met gesloten limousines en andere technieken waaro ver ik niet vrijuit kan spre ken". Wel is Corbett bereid te vertellen dat langs de route van de vliegbasis naar Was hington alle putdeksels dicht gelast zijn om te voorkomen dat zich daar sluipschutters zouden kunnen ophouden of explosieven geplaatst worden. Programma Op de vliegbasis Andrews wordt de Russische leider en zijn vrouw vanavond verwel komd door minister van bui tenlandse zaken George Shultz. Op het moment dat de Gorbatsjovs de vliegtuigtrap afdalen zullen agenten van de Secret Service met explosie- venhonden de laatste contro les uitvoeren op elke brieven bus, elk gebouw en elke brug binnen schootsafstand van de route naar Washington. Ge parkeerde wagens langs de route worden weggesleept. Daklozen hebben de opdracht gekregen elders hun toe vlucht te zoeken. Een groep prostituées, die doorgaans in de afgesloten gebieden werk zaam is, heeft zich reeds over de ongewenste bemoeienis be klaagd. Alle details zijn overigens nog lang niet geregeld. Met name het punt van de fysieke per soonlijke beveiliging levert een probleem op. „We moeten zeer tactisch te werk gaan omdat Gorbatsjov beslist om ringd zal worden door een aantal KGB-agenten. We we ten nog niet of onze agenten zich onder de Russische body guards zullen kunnen men gen. Ook moeten we nog zien hoe we de Russische ambassa- In het Washingtonse Marriot-hotel. dat tot perscentrum is gebombardeerd, staat ook het voor de journalisten onmisbare café in het teken van openheid (glasnost). de extra kunnen beveiligen", erkent een medewerker van de Secret Service. De aankomst van Gorbatsjov en zijn vrouw wordt overi gens rechtstreeks door de te levisie uitgezonden. Een ver klaring zal Gorbatsjov echter niet afleggen. Een uurtje later drinken de echtparen Shultz en Gorbatsjov genoeglijk een kopje thee in de Russische ambassade, op een steenworp afstand van het Witte Huis. Daarna kan de Sovjetleider alvast wat uitrusten voor zijn drukke programma van de volgende dagen en via de te levisie zien hoe president Reagan, naar goed Ameri kaans gebruik, de kaarsjes in de Amerikaanse nationale kerstboom ontsteekt. Vijf gesprekken Het eerste gesprek met Reagan volgt direct op de ce remoniële verwelkoming, morgenochtend om tien uur (16.00 uur Nederlpndse tijd) op het Witte Hui^ Bij de ont vangst compleet met ne gentien kanonschoten, mili taire erewacht en een mu ziekkorps leggen beide lei ders verklaringen af. Hoewel Gorbatsjov geen staatshoofd is, wordt hij als leider van de Sovjetunie toch als zodanig behandeld. Dat geldt overi gens ook voor andere belang rijke leiders die geen staats hoofd zijn, zoals premier Thatcher en de Japanse pre miers. Voor het middageten gaat de Russische leider even terug naar zijn ambassade, waarna hij om kwart voor twee 's middags weer acte de pre sence geeft. Om acht uur sa- vonds Nederlandse tijd rechtstreeks op de Neder landse tv zetten president Reagan en partijleider Michail Gorbatsjov hun handtekening onder het INF-verdrag over de kernraketten in Europa. De twee leiders zullen ieder een korte verklaring afleggen bij de ondertekeningsplechtig heid. Daarna zullen zij zich naar de dinerzaal van het Witte Huis begeven om afzon derlijke toespraken te houden FOTO: AP op de Amerikaanse televisie. Later op de middag heeft de Russische leider nog een ont moeting met Amerikaanse academici en zakenlieden. De dag wordt in stijl afgesloten met een staatsdiner op het Witte Huis waar Gorbatsjov geacht wordt in smoking te verschijnen. Lunch De volgende morgen gaan de gesprekken tussen Reagan en Gorbatsjov door waar zij de vorige dag werden afgebro ken. Tussen de middag is het de beurt aan minister van buitenlandse zaken Shultz, die al zo vaak in Moskou te gast is geweest, om de Sovjet leider een lunch aan te bie den. President Reagan trekt zich dan terug voor een mid dagdutje op zijn gebruikelijke vrije woensdagmiddag. Op de Russische ambassade praat Gorbatsjov vervolgens met een groep Amerikaanse uitge vers, onder wie waarschijnlijk ook de uitgever van zijn eigen bestseller, Perestrojka. Om een uur 's nachts Neder- Joodse demonstranten in een winters Washington vragen de Sovjetunie de Russische joden die willen emigreren te laten 9aan' FOTO: AP JODEN BETOGEN MASSAAL VOOR VRUE EMIGRATIE WASHINGTON/MOSKOU Aan de vooravond van de top bijeenkomst tussen de Amerikaanse president Ronald Reagan en de Sovietrussische partijleider Michail Gorbatsjov hebben zowel in Washington als in Moskou demonstraties van joden plaatsgevonden. In de Rusissche hoofdstad werd de betoging door de politie voortijdig beëindigd. Deelnemers aan een officiële „vredesde monstratie" omsingelden de joden en pakten hardhandig hun spandoeken en borden af. Enkele joodse mensen zijn opgepakt en een paar uur vastgehouden. Hetzelfde lot trof de Ameri kaanse televisiejournalist Peter Carnett. Washington zal tegen zijn aanhouding een officieel protest indienen In Washington zei president Reagan dat hij bij Gorbatsjov zal aandringen op „volledige vrijheid van religie" en op het „recht te emigreren". „Met minder zullen we geen genoegen nemen", aldus Reagan ten overstaan van naar schatting 2Ö0.000 joden, die in Washington betoogden voor het recht op vrije emigratie van Sovjetrussische joden. De betogers werden behalve door Reagan ook toegesproken door vice-president George Bush en de joodse Nobelprijswinnaar Elie Wiesel. landse tijd, het is dan in Was hington zeven uur 's avonds, vlagen Ronald en Nancy Reagan zich in „het hol van de leeuw", de Russische am bassade, voor het tegendiner van de Gorbatsjovs. Sovjetleider Gortbatsjov zal overigens geen toespraak houden tot het Amerikaanse Congres. Daar heeft de con servatieve aanhang van presi dent Reagan voor gezorgd. Daarvoor in de plaats ont vangt Gorbatsjov op de Sov- iet-ambassade de belangrijkste leiders uit het Congres. Bij alle activiteit rond de top bijeenkomst is de agenda van Gorbatsjovs echtgenote Raisa nog altijd een diepbewaard feheim. Een van de reeds in e VS aangekomen Sovjet- functionarissen sprak in dit verband zelfs van een „staats geheim". Tot op heden is slechts bekend dat mevrouw Gorbatsjova en de Ameri kaanse „first lady" Nancy Reagan woensdagochtend in het Witte Huis gezamenlijk een kopje thee zullen nutti gen. Afscheid Donderdag 10 december staat, na een Russisch ontbijt voor vice-president Bush en Ame rikaanse academici en zaken lieden, reeds in het teken van het afscheid nemen. Een laat ste ronde van gesprekken met f«resident Reagan, een werk- unch op het Witte Huis en de afscheiasceremonie. Na een persconferentie vertrekken Michail en Raisa Gorbatsjov en hun gevolg naar de vlieg basis Andrews. Uitgezwaaid door vice-president Bush ke ren de Gorbatsjovs om acht uur 's avonds plaatselijke tijd (Nederland: 02.00 uur) naar huis terug. Zodra Michail Gorbatsjov is opgestegen, zal president Reagan zijn haar kammen en zijn gezicht wat bij laten kleu ren. Een uur later, om negen uur 's avond plaatselijke tijd, zal hij de Amerikaanse bevol king in een televisie-toe spraak op de hoogte stellen van de resultaten van de Washingtonse top. |Van onze correspondent bruari, hebben de regeringslei- 7J Frans Boogaard) ders van de twaalf EG-landen afgelopen zaterdag hun top- ENHAGEN Met zeer conferentie in Kopenhagen af- imistische verwachtingen gesloten. In februari moet een een tussentijdse extra EG- onvoorwaardelijk Ja" tegen in Brussel op 11 en 12 fe- de landbouwbezuinigingen en extra EG-middelen klinken zodat de Gemeenschap in staat wordt gesteld in 1992 de Euro pese eenwording te voltooien. De weg daarheen is nog lang, maar meer dan voorheen zijn volgens de Nederlandse pre- JSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) landaard Ultgeverl|/Waverv Productions mier Lubbers de lidstaten van de EG op vitale punten bereid tot toenadering: „Er is een groot verschil tussen deze top en die van zes maanden gele den. Er is nu de wil om tot re sultaten te komen", aldus Lub bers, die zich van de twaalf re geringsleiders nog het meest optimistisch toonde. Ook de leiders van de drie „supermachten" in de EG, bondskanselier van West- Duitsland, president Mitter rand van Frankrijk en pre mier Thatcher van Engeland, opperden hoopvolle verwach tingen over de EG-samenwer- king in de komende maanden. Daarentegen meende Commis sie-voorzitter Jaques Delors dat er helemaal geen s-prake was van politieke wil tot over eenstemming en dat de top was mislukt door „haarklove rij". Parlementsvoorzitter Plumb kondigde aan dat het Europees Parlement nog deze week een procedure bij het Gerechtshof in Luxemburg begint. Volgens de EG-regels hadden de minis ters uiterlijk 5 oktober hun ontwerpbegroting voor 1988 moeten indienen. Nu vaststaat dat die begroting er voor 11 fe bruari niet is, mag de Ge meenschap per maand niet meer uitgeven dan een twaalf de van het budget van het voorgaande jaar. Nieuw beleid wordt daardoor volstrekt on- nfögelijk. ADVERTENTIE ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ -^T BAGHDAD Een Iraanse ra ket heeft vanochtend een kunstmatig eiland voor de kust van Kuwayt getroffen, zo heeft Irak gemeld. De Vere nigde Staten zeiden vorige week dat Kuwayt hen een drijvend platform ter beschik king heeft gesteld als basis vqar de marine-operaties Het is niet duidelijk of de aanval dit platform betrof. In de Perzische Golf zijn giste ren twee tankers aangevallen door speedboten van de Iraan se Revolutionaire Garde. Een fewonde opvarende van de leense tanker Estellemaersk (28't)00 ton gasolie) stierf aan bloedverlies, nadat de red dingshelikopter te dicht bij de tanker kwam en neerstortte. Enkele uren later werd de Norman Atlantic (85 000 ton) uit Singapore bij een tweede aanval in brand geschoten. Het is niet bekend of hierbij slachtoffers zijn gevallen door Frans Boogaard In België begint langzaam tot het volk door te dringen dat het kabinet dat er momenteel zit maar een tussenkabinetje is, en dat op 13 december de verplichtegang naar de stembus weer moet worden gemaakt. Langs snelwegen, op blinde muren van boerderijen en woonhuizen, op viaducten en bruggen en in de spruitjesvelden op het platteland, zijn in de tijd van een paar nachten massa's plakborden verschenen, waarop kandidaten de kiezers hun leuzen toeschreeuwen. Die affiches, die tot in de verste uithoeken van het land terug te vinden zijn, vormen het feitelijke slapheid voor de verkiezingsstrijd, want inhoudelijke campagnes zoals die (soms) in Nederland worden gevoerd, zijn in België volstrekt niet aan de orde. Partijprogramma's worden angstvallig geheim gehouden, tv-debatten tot de laatste dagen voor de verkiezingen beperkt, en waarover het kabinet nu precies gevallen is. kan althans in Vlaanderen bijna niemand zich nog herinneren. Het gevolg is dat minder dan twee weken voor de verkiezingen bijna eenderde van de stemgerechtigde Belgen nog niet weet op welke partij zijn of haar stem uit te brengen. En die grote massa kiezers, die nog alles kan Martens naar de oppositiebankjes verwijzen bijvoorbeeld, of hem dubbelsterk terug laten komen moet nu met slogans worden gelokt. Waarbij volgens de meeste campagnemakers de kortste slogans de beste zijn, want hoe minder je zegt, hoe minder je fout kan zeggen. „Rotsvast", roept nu dus de christen -dem ocra tisch e minister van Sociale Zaken. Jean-Luc Dehaene, van alle aanplakborden. „Ja voor de toekomst"; „Ja voor houvast", vult Wilfried Martens hem aan. „Vecht ervoor!" lonkt Paula d'Hondt, CVP- staatssecretaris van Post. „Sta pal", weet weer een ander. Wij zijn kordaat - NU", belooft de Volksunie. „De Vic kordaat in de Wetstraat" borduurt tweede man Vic Enciaux wat onhandig op dat thema voort. „Ik zet door", kondigt tot ver buiten zijn eigen district de liberale vice- premier Verhofstadt blijmoedig aan. Kortomwie vanuit Brussel de snelweg pakt naar Namen, Gent of Antwerpen, wordt er stapelgek van, maar heeft wel binnen een kwartier alle veertien de partijen gehad. Inclusief de Vlaamse en Waalse sociaal-democraten van SP en PS, waarvan de slagzinnen misschien goede samenvattingen zijn van wat links-België wil, maar dan alleen voor mensen die niet te hard rijden. Dat is het enige bezwaar, want tot zo'n 120 kilometer per uur maken „le coeur est de retour" (Spitaels) en We moeten er met zijn allen op vooruitgaan" (Van Miert) zeker geen slechte indruk. De knapste campagne, die in de Vlaamse pers ook de meeste aandacht heeft getrokken, komt echter op naam van Annemie Neyts, partijvoorzitter van de liberale PVV. Zoals alle lijstaanvoerders beschikt ook zij over het grootste formaat plakbord (20 vierkante meter) en daarop ziet zij eruit als het jongere, beter geklede zusje van Madonna. Een lichte glimlach plooit de volle, sensuele lippen; twee heldere ogen kijken beloftevol op vanuit een eindeloos knap smoeltje, dat door een vlot kapsel wordt omlijst Op ditzelfde moment ligt die foto naast het toetsenbord van mijn personal computer en mis ik de licht doorkomende snor, de doordringende, maar ook iets uitpuilende ogen. de wat hoekige kin en de opvallend grote pukkel naast net rechteroog van de vrouw die mij eerder deze week in een cafe in Londerzeel met veel overtuiging en kennis van zaken uitlegde waarom de Belgische economie en het land zelf toch weer het meest gebaat zijn bij een centrum rechts beleid. Van mij mogen de Vlaamse liberalen de paar zetels winst waar ze op rekenen er bij krijgen. Maar voor hun kiezers hoop ik dat de afstand tussen de campagnebeloften en het beleid toch wat kleiner is dat die tussen de echte Annemie en haar zusje op de aanplakborden. Anders levert ook de komende kabinetsperiode maar weer veel teleurstellingen op.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5