Acties tegen „profeet" Vrieswijk in Velddriel £cUtóc(ScM4a/r GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Paus en patriarch Demetrios: eenheid in verschiet MEDICIJN TEGEN KANKER IN ROMEINSE KERK weer QüdóaQowiant MAANDAG 7 DECEMBER 1987 PAGI] Sovjetblad positief over heropening kerk in Litouwen MOSKOU Het Moskouse weekblad Moscow News heeft de heropening toegejuicht van een kerk in de Litouwse havenstad Klapeida. Het blad noemde het echter betreurenswaardig dat de lokale autoriteiten niet hebben erkend dat de sluiting van de kerk een fout is geweest. Het kerkgebouw in Klapeida werd tijdens de Tweede Wereldoorlog verwoest. In 1956 gaven de autoriteiten toestemming voor de wederopbouw van het ge bedshuis. De reconstructie werd mogelijk gemaakt door giften van de katholieke gemeenschap van de havenstad. De kerk is echter nooit ingewijd omdat de lokale autoriteiten na voltooi ing van de wederopbouw besloten dat de kerk voortaan als concertzaal zou worden gebruikt. Quakers beginnen reclamecampagne PLAINFIELD Leden van het Genootschap der Vrienden (beter bekend als Quakers) in de Amerikaanse staat Indiana zijn een reclamecampagne begonnen om het beeld dat de pu blieke opinie van hen heeft te verbeteren. Hoewel Quakers zich uit traditie niet scherp profileren, heeft een vermindering van het ledental de leiders van het kerkgenootschap gedwon gen te zoeken naar een verbetering van hun image. Het dalend aantal leden is vooral een gevolg van het feit dat de Quakers, die van oudsher vooral op het platteland wonen, de laatste de cennia steeds meer naar de steden zijn getrokken. Om eraan te herinneren dat de Quakers nog altijd bestaan is het kerkge nootschap begonnen met een maandelijkse advertentiecampag- Het ik is de moeder van alle afgoden. -rs3,:mu.. Dr. Robert Runcie FOTO. AP Hume neemt het op voor anglicaanse aartsbisschop Runcie LONDEN De rooms-ka- tholieke kardinaal Basil Hume heeft zich in een arti kel in het Britse dagblad The Times gemengd in de discus sie die met name sinds vorige week in dit dagblad wordt gevoerd rond zijn anglicaanse ambtsgenoot aartsbisschop Robert Runcie. Aanleiding voor de publici teit rond Runcie is een arti kel in de 'Crockford's Cleri cal Directory', een jaarlijks verschijnend boekwerk van de anglicaanse kerk met daarin de naamlijst van ang licaanse geestelijken. Runcie wordt in het anoniem opge stelde voorwoord „elitair progressief" genoemd. Hij zou bovendien „uiterst ge voelig zijn voor de pressie van actiegroepen en altijd de weg van de minste weerstand kiezen". Volgens kardinaal Hume ne geert de anonieme schrijver „de moedige en charismati sche leiderscapaciteiten van Runcie." De anglicaanse aartsbisschop heeft „zowel op het gebied van de pastorale problemen in de Britse bin nensteden als op dat van de oecumene heel goed gehan deld. Runcie heeft zeer veel gedaan om de dankbaarheid van velen, onder wie ook ik, te verdienen", aldus Hume. Aartsbisschop Runcie wilde zelf niet op de kritiek reage ren. Wel noemde bisschop John Taylor van St Albans, woordvoerder van de Angli caanse Kerk, de aanval laf en onwaardig. „De auteur heeft misbruik gemaakt van de anonimiteit. Weinigen in de anglicaanse Kerk zullen het overigens met zijn ideeën eens zijn," aldus bisschop Taylor. De anonieme auteur wordt omschreven als een „voor aanstaande geestelijke" in de Anglicaanse Kerk. Uit zijn tekst valt op te maken dat hij waarschijnlijk een traditione le Anglicaan is, tegenstander van de priesterwijding van vrouwen en aanhanger van de zeer conservatieve aarts bisschop van Londen, dr Graham Leonard. Runcie, geestelijk leider van de ongeveer 70 miljoen An glicanen in de wereld, werd door de anonieme auteur verweten bij bisschopsbenoe mingen een te grote voor keur te tonen voor theologen met min of meer dezelfde op vattingen als hij. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Marrum-Westernijkerk mw. M.W. van Hal, kandidaat te Utrecht; te Olst J. van Twist, zen dingspredikant te Oegstgeest. Be dankt voor Barneveld toez. H. Tals- ma te Rijssen. Beroepbaarstelling W.M. de Bruin, Lunenburg 74 Ede. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Soest, drs. J.P.Schouten te Halsteren-Nieuw Vossemeer (protestantse kerkge meenschap). Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen: te Aldergrove (Brits Co lumbia) L.W. Bilkes te Ermelo; te Middelburg. H.C.Mijnders te Zwijn- drec(it; te Veenendaal (Bethelkerk), B.Witzier te Den Haag-west. Aange nomen: naar Apeldoorn-centrum, C.A.den Hertog te Papendrecht; naar Nieuwe Pekela. P.J.den Hertog kandidaat te Dronten. Bedankt: voor 's Gravenzande, A.Stehouwer te Nljkerk; voor Nieuwkoop J.P. Boiten te Schiedam. Gereformeerde Kerken vrijge- Nederland» Gereformeerde Ker- FAMILIE PROBEERT SEKTELEDEN TERUG TE KRIJGEN VELDDRIEL Voor de tweede keer is actie ge weest bij het huis van de in opspraak gekomen en zich „prpfeet Gods" noe mende Sipke Vrieswijk in het Betuwse dorpje Velddriel. Een veertigtal mensen liep zaterdag met spandoeken en een megafoon een paar keer langs het verbouwde klooster en hield een sa menkomst in het dorps huis. Eerder vorige week was er een actie gestart om de heer Vrieswijk onder druk te zet ten door brieven aan kran ten, waarin de „profeet" er van wordt beticht geestelijke terreur uit te oefenen over zijn volgelingen en een aan tal van hen tegen hun zin min of meer gevangen te houden in het klooster. „Volstrekt niet waar", zegt Vrieswijk als hem om com mentaar wordt gevraagd. Volgens hem hebben die mensen juist gevraagd om te mogen blijven. Bij aankomst in het als een fort beveiligde grote witte huis wordt de bezoeker ge vraagd zijn perskaart te to nen en „vooral niet handtas telijk te zijn, zoals eerder een cameraman van de EO, want daar kan pastor Vrieswijk niet tegen". In de hal staat een Christusbeeldje, dat zijn rechterhand zegenend uit strekt over een geopende bij bel. Deze ligt opengeslagen bij Openbaring 11, waar spra ke is van twee getuigen, die geroepen zijn om te profete ren. „Ik ben een van die twee. Ik heb een bijzondere taak. Ik ben een heraut Gods", zegt de man om wie zoveel commotie is ontstaan. De Fries Sipke Thomas Vrieswijk (59) is een en al hartelijkheid, maar als hij zijn relaas doet, komen woorden als orde en tucht nogal eens over zijn lippen en over degenen die zich nu tegen hem keren, zegt hij de meest afschuwelijke dingen. Maar: God heeft het hem al les in het hart gegeven. Af en toe krijgt zijn gezicht een harde uitdrukking en toont hij zich radicaal. Zo heeft hij zijn eerste vrouw resoluut de deur gewezen na haar te hebben betrapt met een vriend. Een volgende vriendin bedroog hem even eens en bijna had Sipke haar minnaar doodgestoken. Maar God hield zijn arm met het mes op het laatste nippertje tegen. Sipkes ouders waren onker kelijk, maar grootmoeder legde de basis voor zijn ver dere geestelijk leven. Daar voelde hij de „tegenwoordig heid van de Here". Altijd lag er een bijbel op tafel. Zij was lid van de Christelijke Gere formeerde Kerk en in huis werd onder meer over de „bevindelijkheid van het ge loof" gesproken. Genezen Toen Sipke vijf jaar was, werd hij heel erg ziek. Her senvliesontsteking. Maar door grootmoeders gebed ge nas hij op wonderbaarlijke wijze. „Dat heeft de Here niet zomaar gedaan, Hij heeft een bedoeling met jou", zei beppe later. Hij ging naar de christelijke lagere school. Op een keer zag hij de zon over een heg schijnen en toen hij in het licht stond, werd hem opnieuw een grote blijdschap deelachtig. Hij zag later nog wel eens een „bijzonder licht". „Nu weet ik dat de Here mij toen al een bepaal de bescherming wilde ge ven", zegt hij. In 1959 kwam hij echt tot ge loof en het waren vooral de rust en zelfverzekerdheid bij andere gelovigen die hem aanspraken. Buiten klinkt uit de luidsprekers: „Gery kom terug.Hilly kom naar bui ten. De „profeet" trekt zich er niets van aan en ver volgt zijn verhaal. Eenen twintig mensen herbergt hij in zijn klooster. Elk heeft een eigen kamer, verzekert hij. Van het woord „volgelingen" wil hij niet weten. „Een ech te dienaar Gods heeft geen volgelingen, hij behoort zelf tot de volgelingen van Chris tus". Zijn gemeente telt veer tig leden. Op de vraag hoe hij zo zeker weet dat de Here tot hem spreekt, antwoordt hij: „Het kan niet anders, ik heb sinds 1959 altijd de Here geraad pleegd en heb een heel ver trouwelijke omgang met Hem. Omdat ik een profeet ben". Maar iedereen kan- toch van alles beweren wat oncontro leerbaar is? Op die vraag geeft Vrieswijk niet direct antwoord, maar komt met een verhaal over zijn 425 leerstukken, die hij in de loop der jaren van God heeft gekregen. Een soort ei gengemaakte dogmatiek van de man die geen theologie studeerde, maar slechts twee jaar ulo heeft. „Die zijn con troleerbaar in de bijbel. Stel dat ik niet uit de Here ben, dan zak ik toch als een plum pudding in elkaar". Hij heeftb uitgevonden wat „een waarachtig nederig mens" is, namelijk „een door God verhoogde'„God kan in vijf minuten aan een mens meer openbaren dan in vijf jaar studie", aldus Vrieswiik, die van oordeel is dat gelo ven kinderlijk eenvoudig is. Tegenstelling In schrille tegenstelling met deze mooie uitspraken staat wat een werkgroep onder lei ding van de gereformeerde ds. Bram Krol uit Gorinchem de laatste paar weken naar buiten heeft gebracht over de handel en wandel van Vries wijk c.s. De groep beschikt over getuigenissen van ver schillende ex-leden van de gemeente Gods en van een ex-vrouw en zoon van Vries wijk, alsmede over een hand le waarop dreigementen van hem aan ex-leden zijn te ho ren. Zij willen iedereen waarschuwen, nu pogingen van hun kant om met Vries wijk in gesprek te komen niets hebben uitgehaald. „Er zijn ook vaders die nu hun kinderen niet mogen zien. Het is zo gesloten, tele foontjes komen niet door, brieven bereiken ze niet. We hebben contact gehad met huilende grootouders die hun kleinkinderen in vijf jaar niet hadden gezien. De men sen die hem volgen worden bedreigd of ze worden eruit gezet", aldus ds. Krol. Hij heeft vorige week een uitvoerige brief aan Vries wijk geschreven. Daarin staat onder meer dat deze zijn vrouw ziek en in nachtkledij uit het klooster heeft verwij derd. „In de nacht, toen nie mand erbij was. Zo vertelt zij het, en u zult haar en haar oudste zoon niet meer tot zwijgen kunnen brengen, nu zij begonnen zijn met spre ken, ondanks uw zogenaam de vervloekingen". In een „zwartblad" wordt een boekje open gedaan over Vrieswijk. Volgelingen worden uitgehoord, tegen el kaar opgezet en onder druk gezet. Niemand moet het wa- ten om zonder zijn uitdruk- elijke toestemming in ver wachting te raken, aankopen te doen, op vakantie te gaan etc. Zelfs kleine kinderen werden de dupe van het lu gubere spel. Toen de schoonouders van een van de leden actie wilde voeren tegen de sekte, werd om hun dood gebeden. In de week daarop verongelukten deze oude mensen. Dat wordt nog steeds als een vreugdevol wapenfeit gezien en als drei ging aan de dissidenten voor gehouden. Aldus het zwart blad. „Hij heeft nu een proces we gens laster en eerder al een proces gehad wegens bedrei ging", voegt ds. Krol daaraan toe. „Hij verkeert in zekere zin in paniek. Het wordt steeds gekker, hij heeft niet in de gaten dat hij zichzelf belachelijk maakt". HAITZE DE BOER De patriarch van Constantinopel en de paus geven vanaf het balkon van de St. Pieter de zegen aan de verzamelde menigte op het St. Pietersplein. FOTO: AP VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II en patriarch Demetrios van Constantinopel hebben gisteren tijdens een plechtige eucharistie in de Sint Pieter gepleit voor eenheid tussen de al sedert negenhonderd jaar gescheiden katholieke en orthodoxe kerken. De paus verzekerde de patriarch van „respect" van rk zijde voor de „orthodoxe kerken. „Zij heb ben alle recht zich naar eigen goeddenken te organiseren", aldus de paus. De twee kerken zijn sinds de jaren zestig weer met elkaar in gesprek. Dit jaar werd overeenstemming bereikt over het do cument 'Geloof, sacrament en de eenheid van de kérk'. Het bezoek van de patriarch aan het Vaticaan betekende een nieuwe stap in de dialoog. De tegenstellingen tussen beide kerken over bijvoorbeeld het primaatschap van de paus blij ven echter groot. Deze zei dat „met de hulp van de Heilige Geest theologen en bisschoppen van beide kerken gemeen schappelijke vormen kunnen vinden voor het primaatschap als 'dienst der liefde'". Patriarch Demetrios zei te hopen dat „mogelijk spoedig de dag komt voor eenheid in geloof en sa cramenten tussen de katholieken en orthodoxen ROME Sinds een Italiaan se krant onthulde dat in de kerk van de Santa Maria in Trastevere in Rome een nieuw medicijn tegen kanker wordt uitgedeeld, staat de te lefoon in de pastorie niet meer stil. Vele kankerpatiën ten en hun familie hebben nieuw hoop gekregen. De re den waarom juist de kerk van Santa Maria in Trasteve re is uitgekozen is dat de kerk evenals de vier grote basilieken in Rome niet be hoort tot het grondgebied van Italië maar van Vati caanstad. Het nieuwe medicijn met de naam 1MB (Immuno Modu- lante Biologico) werd door een groep artsen in Messina op Sicilië ontdekt. Het zou een substantie bevatten die de ontwikkeling van tumo ren voorkomt en in vele ge vallen uitzaaiingen tegen gaat. Bovendien zou het de afweer van het lichaam ver sterken. De verkoop van het medicijn is tot nu toe niet door het Italiaanse ministerie van volksgezondheid goedge keurd. De molens van de Ita liaanse staat malen langzaam en de staat wil eerst weten schappelijk onderzoek ver richten voordat het middel wordt toegestaan. Maar de Siciliaanse artsen hebben een manier gevonden om het medicijn toch uit te delen. Zij komen eens per maand naar Rome om het op het gebied van de Santa Ma ria in Trastevere te verko pen. „De eerste keer was drie jaar geleden. Toen waren er het overal bekend en vaak staan er 400 voor de kerk. In totaal zijn er nu* 9000 mensen behandeld", aldus pastor Matten Zuppi. Voor de volgende uitdeling op 19 december worden op nieuw honderden patiënten en hun familieleden ver wacht. Matten: „Wij bieden lijdende mensen gastvrijheid. Onze voorwaarde was dat het nieuwe medicijn niet schade lijk zou zijn en dat het gratis aan de patiënten zou worden verstrekt". Vaticaan wil paal en perk stellen aan wereldse muziek in kerken (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME Het moet afgelo pen zijn met het gebruik van kerken voor allerlei muziek uitvoeringen. Niet alleen popmuziek, maar ook klassie ke muziek is taboe. In de kerk mag alleen gewijde of religieuze muziek ten gehore worden gebracht. De bis schoppen zullen daar streng op toe moeten zien. Dat is de kern van een brief die het Vaticaan aan alle bis schoppen heeft geschreven. Het schrijven, afkomstig van de Congregatie voor de God delijke Eredienst, is in het weekeinde de deur uitgegaan om paal en perk te stellen aan net maken van „wereld se muziek" in de kerk. De brief is ondertekend door de prefect van de congregatie, de Duitse kardinaal Paul Mayer. In een turbulente en luid ruchtige wereld, zo zegt het Vaticaan, dienen de kerken plaatsen van stilte en gebed te zijn. In dat kader past al leen gewijde of religieuze muziek. Dat geldt ook voor kerkgebouwen die niet lan ger voor de eredienst ge bruikt worden. Wanneer daar al muziekuitvoeringen gegeven worden, mag dat al leen gewijde of religieuze muziek zijn. Een in onbruik geraakte kerk mag dus niet als concertzaal fungeren voor een serie klassieke concerten. Het kerkelijke karakter van muziekuitvoeringen moet ten alle tijde bewaard blijven. Sponsoring van concerten is uit den boze. Het publiek mag niet om geld gevraagd worden. De bezoekers moeten passend gekleed zijn en in de kerk dienen ze uit de buurt te blijven van altaar en priesterkoor. Om geen enkel misverstand te laten bestaan definieert het Vaticaan nog eens wat er verstaan moet worden onder gewijde en religieuze muziek. Gewijde muziek is speciaal voor liturgische doeleinden gecomponeerd. Religieuze muziek is gebaseerd op bij belteksten of de liturgie en richt zich tot God en de heili gen. Meer dan een INF-akkoor VOOR de derde maal in even zoveel jaren houden de rikaanse president Ronald Reagan en Sovjetleider I Gorbatsjov deze week een topconferentie. Voor West-] is de bijeenkomst in Washington van bijzondere beti omdat de leiders van de supermachten met hun han ning onder het INF-akkoord de raketten voor de midi ge afstand uit ons deel van de wereld zullen verb, Daarmee verdwijnt een politiek en militair vraagstuk i wel in de Europese landen zelf als in de betrekkingen i VS veel spanningen heeft veroorzaakt. Maar ondanks 1 lang ervan voor ons deel van de wereld, speelt het II kóórd in Washington een ondergeschikte rol. Reag Gorbatsjov kijken al verder. De omstandigheden waaronder deze top wordt geh zijn anders dan bij de voorgaande gelegenheden. Zo' Genève ('85) als in Reykjavik ('86) kon president Reagi hard standpunt innemen. Hij was nog druk bezig m herstel van Amerika's militaire macht en had dus geen le haast om snel tot resultaten te komen. Sovjetleidei batsjov daarentegen, zo was de algemene opvatting, hi dringend behoefte aan een wapenakkoord. Zowel om viken in het Kremlin onder de duim te houden als or vrij te maken voor de door hem gewenste herstructu van de Sovjet-maatschappij. Op de top in Washington zijn Ronald Reagan en li Gorbatsjov echter in velerlei opzicht eikaars gelijke Russische leider doet nog steeds pogingen het vastgi Sovjet-systeem weer op gang te krijgen. Maar ook Ar heeft te kampen met een stagnerende economie - een i oorzaken van een onvervalste beurskrach in de wester, reld - en het Congres heeft Reagan gedwongen fors t den in zijn begroting. Ook al. wordt het door het Witti in alle toonaarden ontkend, alle tekenen wijzen er president Reagan een succes op het Oost-Westfront nas om zijn zwaar gehavende presidentschap nog enigsz redden. De belangrijkste vraag die deze constateringen oproe] of zo'n veranderde positie ook een verzwakte positie is pokerspel met Michail Gorbatsjov. De Russische leidei elk geval een formidabele tegenstander, die anders da voorgangers in staat èn bereid is met creatieve oplossinl komen voor de problemen tussen de beide supermal Daar staat tegenover dat Ronald Reagan zich lang, ini en gedegen heeft kunnen voorbereiden èn dat hij een| wedstrijd speelt. Bovendien zijn de „hardliners" van h< ste uur langzaam maar zeker uit Reagans kring vam seurs verdwenen. Ondanks de anti-Russische retorie president Reagan van tijd tot tijd - vooral voor binnei gebruik - nog uitslaat, heeft hij de weg van de confrq verlaten. ONDANKS alle onzekerheden die de Amerikaans-I sche relatie omringen, zijn de vooruitzichten voor de ki de top dan ook redelijk positief. Na de afschaffing v. INF-raketten - die wat aantal betreft in het totaal eig van ondergeschikt belang zijn - ligt de weg open na? vermindering van de strategische raket-arsenalen metj procent. Hoewel zo'n halvering in zekere zin slechts s) lisch is, omdat de raketten die overblijven ruimschool doende zijn om de wereld vele malen te vernietigen daarom niet minder welkom. BOVENDIEN is het Amerikaanse onderzoek naar eei dedigingsschild in de ruimte, SDI, niet langer een ono\ melijk obstakel voor verdere akkoorden. De Sovjetunif al vergevorderd met de bouw van zo'n ruimteschild, het verzet tegen SDI verzacht, terwijl adviseurs van dent Reagan tot de conclusie zijn gekomen dat het j) voldoende kan worden beproefd binnen de huidige gr die het verdrag tegen ruimtewapens (ABM) er aan" Daarmee komen de opvattingen in Oost en West ovel Wars steeds dichter bij elkaar. Ook in het overleg ovj beperking van de conventionele bewapening, chemisch pens en regionale kwesties zit enige beweging, zodat er is voor voorzichtige hoop op meer dan het INF-akkoot MAAR betekenen al die goede vooruitzichten dat in hington de onder president Reagan weer opgelaaide Oorlog wordt beëindigd? Wordt de president die g< werd op een programma van herbewapening een grootste vredestichters van na de Tweede Wereldoorl Michail Gorbatsjov oprecht in zijn hervormingsvoor, en hoe ver is hij bereid te gaan en mag hij gaan? Wol Washington wellicht de eerste stap gezet op weg naé wereld zonder kernwapens, en moeten we daar met h op de omvangrijke conventionele bewapening eigenlij blij mee zijn? En wat moet de NAVO dan, met haart afschrikking van kernwapens gebaseerde doctrines? Antwoorden op deze vragen zijn niet direct voij den. Maar misschien kan het westerse bondgenootschfl doen met de suggestie .van de directeur van het gezaghei de Internationale Instituut voor Strategische Studies It Frangois Heisbourg. Hij pleitte voor de benoeming d<] NAVO-landen van een „wijze man", die een toekoji koers voor het bondgenootschap zou moeten uitstippejj! de rol daarin van zowel de VS als West-Europa. Wa) deze week een nieuw tijdperk intreedt in de Oost-V) trekkingen, dat is wel zeker. Lichte tot matige vorst. DE BILT (KNMI) Vandaag begon koude en droge lucht over het land uit te stromen. Hierin komen flinke opklarin gen voor waardoor het van nacht flink afkoelt en het op enkele plaatsen zelfs tot mati ge vorst kan komen. Morgen zijn er perioden met zon, maar de temperatuur komt in de middag niet of nauwelijk bo ven nul. De aanvoer van kou wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied boven Schot land. De luchtdrukverschillen in onze omgeving zijn klein, zodat de wind zwak tot matig is, uit richtingen tussen noord en oost. In de nacht van mor gen op woensdag vriest het op nieuw matig en woensdagmid dag komt het kwik op veel plaatsen niet boven nul. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: WEERRAPPORT HEDENMORGp Weer Hu Mlb- Amsterdam l.bew. 3 1 De Bilt zw.bew. 1 d Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen iw.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2