Thatcher vraagt Gorbatsjov afbakening SDI-onderzoek Bon: 6 Top fan Houwelingen ontkent erving Britse piloten vandaagT SPRUITEN EN VARKENSLEVER „SOVJETUNIE VERGEVORDERD MET RUIMTEWAPENS" Plan: 10 cent statiegeld op blikjes ►ngen schiet kogel >or eigen adamsappel Overvallers aangehouden 3 5 7 8 11 13 15 16 17 18 „Rapport leidt tot aftreden Waldheim" Iichtprotest tegen KLM Haagse ambulanceauto in brand gestoken £eidóe(2otwa/nt t Maandag 7 december 1987 79e jaargang no. 23981 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur I J. Hallewas. Chef redacteur Wim Bui]teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68.93. jaar f. 262,35 Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19 00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1.0.64 per mm. kleintjes f. 0.45 per mm HET WEER Perioden met zon en mogelijk een sneeuwbui. In de nacht en ochtend minimumtemperatu ren tot ongeveer min 5 graden. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Matige noorden wind. Zon op: 08.35; onder: 16.28. Scheveningen hoog water. 4.52 en 16.55; laag water 0.18 en 12.39 uur. inezen omgekomen scheepsbrand )RID Bij een brand in de ma- ïkamer van het vrachtschip Ca- *feijn 23 Chinezen om het leven men. Toen de brand uitbrak be- J het schip zich veertig kilometer JCaap Finisterre, in het noorden Spanje. Het schip, van Rotter- op weg naar Sjanghai, zou in •burg zijn geladen met uiterst gif- _chemicaliën, onder meer aniline- dat bij verbranding giftig gas De brand ontstond na een ex- B en greep zo snel om zich heen, de meeste bemanningsleden al snog tijd hadden een zwemvest je doen en in het ijskoude water ringen. Slechts acht opvarenden £ered. De brand op het schip is Ifiiet geblust. Belangstellenden bekijken het containerschip Cason dat al brandend op de Spaanse kust liep. FOTO: ANP Supporter aangehouden met onderdelen bom EINDHOVEN Suppoosten van PSV hebben gistermiddag voor de wedstrijd PSV-DS'79 in Eindhoven een 18-jarige dienstplichtige uit Valkenswaard aange houden. Hij bleek onderdelen van een fragmentatiebom bij zich te hebben. De verdachte is overgedragen aan de mare chaussee. De soldaat werd evenals ande re supporters van PSV gefouilleerd bij het binnengaan van het stadion. Hij bleek een metalen buis, een ontsteker en rotjes bij zich te hebben. Volgens ex perts is met die materialen een geim- firoviseerde bom te maken, die afhanke- ijk van de plaats waar hij naar toe wordt gegooid levensgevaarlijk kan zijn. Wedstrijden spookrijden in Spanje MADRID Een vijftig-jarige Spaanse automobilist is in staat van beschuldiging gesteld wegens het op zettelijk als spookrijder een autoweg oprijden. Bij de botsing, die zich ver volgens voordeed, werd een chauf feur van een andere auto gedood. In Madrid gaan al enkele maanden hardnekkige geruchten dat er groe pen „zelfmoordchauffeurs" bestaan, die wedstrijden spookrijden organi seren waarbij duizenden pesetas U winnen zijn. De geruchten begonnen na een soortgelijk dodelijk ongeluk op dezelfde autoweg, vorig jaar sep tember. Aidsvirus bij apen in India NEW DELHI Een in India levende apensoort is op grote schaal besmet met een aidsach- tig virus. Het Indische persbu reau PTI meldde gisteren dat die ontdekking is gedaan door het Instituut voor Immunologie in New Delhi. Het hoofd daar van, G.P.Talvar, verklaarde dat een aanzienlijk aantal apen in India besmet is met het virus Simian Immunodeficiency. De dieren blijken er^zelf geen hin der van te ondervinden. Talvar zei dat de besmette apen goede diensten kunnen bewijzen bij het zoeken naar een medicijn tegen aids. Met een brede glimlach toont de Britse kapitein Lumb de kamer op de lucht machtbasis Brize Norton, waar premier Thatcher en Sovjetleider Gorbatsjov van middag een ge sprek onder vier ogen hebben ge had over de ont wapening. FOTO: AP LONDEN/WASHING TON De Britse pre mier Margaret Thatcher heeft aan president Reagan en de Russische leider Michaïl Gorbats jov een compromisvoor stel gedaan over de om streden bouw van rake- (tafweersystemen in de ruimte. Thatcher legde ^le Russische leider van middag haar plannen 'oor tijdens een tussen landing van Gorbatsjov in Londen, op zijn reis ïaar Washington voor top met president leagan. Thatcher, die van president iteagan inmiddels een posi tief antwoord heeft gekre gen op haar ideeën, zou on der meer hebben voorge steld dat de VS en de Sovjet unie een tijdschema afspre ken voor het onderzoek naar een verdedigingsschild in de ruimte. De reden dat Washington af spraken wil maken over SDI zou gelegen kunnen zijn in het feit, dat de Sovjetunie veel verder is met haar ei gen SDI-onderzoek dan tot voor kort werd aangenomen. Volgens de Britse krant The Sunday Times, die zich be roept op Amerikaanse en Britse inlichtingendiensten, is het onderzoek al zo ver gevorderd, dat er proeven worden genomen. Ook zou den reeds enkele wapens zijn opgesteld waarmee de Sovjetunie, aldus The Sun day Times, in beperkte mate in staat is satellieten en ruimtestations met raketten neer te halen. Ook kunnen satellieten met gebruik van lasers worden „verblind". Zoals bekend bevestigde de Russische leider Gorbatsjov vorige week in een tv-inter- view, dat de Sovjetunie in derdaad druk bezig is met de bouw van een eigen ruimte defensie. Volgens premier Thatcher zou een gemeen schappelijk tijdschema voor het SDI-onderzoek bij beide partijen de vrees kunnen wegnemen, dat de ander naar militaire superioriteit in de ruimte streeft. Na het onderhoud met pre mier Thatcher zijn Sovjetlei der Gorbatsjov, zijn vrouw Raisa en hun gevolg doorge vlogen naar de VS, waar vanavond om tien over half elf (Nederlandse tijd) de top in Washington begint. Pagina 5: Gorbatsjov holt van ontvangst naar ont vangst HILVERSUM Met ingang van 1 mei volgend jaar zou er statiegeld van een dubbeltje op blikjes van bier en frisdrank kunnen komen. Doel hiervan is meer staal en aluminium be schikbaar te krijgen voor her gebruik. Het initiatief hiertoe is genomen door de volgende week op te richten firma Hol land Blikretour BV. Directeur J.A. Verbove rondt op het ogenblik besprekingen af met Scandinavische leve ranciers van inzamelmachines, die in Nederlandse winkels moeten komen te staan. Vol gens Verbove heeft hij met het Nederlandse bedrijfsleven al overeenstemming bereikt over het blik-statiegeld. In Neder land gaan jaarlijks ongeveer 350 miljoen blikjes over de toonbank, in de verhouding 60 procent vertind staal en 40 procent aluminium. Aangezien de hergebruikwaarde van alu minium hoger is dan die van staal, verwacht Verbove dat de activiteiten van zijn nieuwe firma zullen leiden tot een verdere verschuiving naar aluminium. Praktisch gezien ziet het plan er als volgt uit: winkeliers die nen zelf voor ongeveer acht duizend gulden een inzamel- machine aan te schaffen, die de blikjes accepteert, daarvoor een dubbeltje afgeeft en het blikje in een plastic zak stopt, nadat hij het heeft samenge perst. De blikjes worden dan gesorteerd op staal en alumini um en gaan vervolgens naar hoogoven of smelterij. IEN Een 16-jarige Leidenaar heeft vrijdagavond met een ftlrukpistool een kogel door zijn eigen adamsappel gescho- ï)at gebeurde rond kwart over negen bij de Arendshorst in lerenwijk. De jongen is door de Eerste Hulpdienst overge- it naar het Academisch Ziekenhuis. Om zijn vriendin te la- ien dat het wapen ongeladen en dus ongevaarlijk was, zette ngen het pistool op zijn keel. Hij schoot en toen bleek dat -rapen wel af ging. Anlicfc cn Interieur ftoogmade UmUaswoorkta**- f (Van onze prlementaire redactie) j HAAG Staatsse- aris Van Houwelingen fensie) zal de Tweede ler deze week een 1 maatregelen voor in om het tekort aan l-piloten op te heffen. Zei vanmorgen vooral enken aan verlenging 1 de verplichte con- tperiode voor de vlie- en aan een betere be ng en pensioenrege- Het is volgens Van 'welingen niet de be ling dat er Britse aljagerpiloten bij de luchtmacht in dienst ko men, zoals het VVD-ka- merlid mevrouw Van Heemskerck gisteren in een radio-uitzending zei. De luchtmacht kampt al enke le jaren met een tekort aan vliegers voor de F-16. Velen vaart omdat de salariëring daar aanzienlijk beter is. Mo menteel zijn er 410 straaljager piloten beschikbaar, terwijl dat er veertig méér zouden moeten zijn. Via de NCRV-ra- dio zei Van Houwelingen van morgen dat hij onlangs de ver plichte contractperiode van zes iaar al tot acht jaar heeft ver lengd. Hij overweegt nu echter opnieuw een verlenging. Ver der hoopt hij dat een al aange kondigde verbetering van de rechtspositie de piloten ervan zal weerhouden onmiddellijk na afloop van hun contract de luchtmacht te verlaten. Van Houwelingen ontkende ten stelligste dat de lucht macht bezig is met het werven van Britse straaljagerpiloten. „Er vliegen wel eens buiten landse piloten op onze F-16's, maar dat gebeurt uitsluitend in het kader van een uitwisse lingsprogramma. „We nemen geen buitenlanders in dienst. Ik geef er de voorkeur aan het probleem zelf op te lossen", al dus de staatssecretaris. ACHT RIJVERBODEN BIJ ALCOHOLCONTROLE VOORSCHOTEN Bij een alcoholcontrole die vrijdag van 15.00 tot 20.00 uur werd gehouden op de Veurseweg en de Leid- seweg in Voorschoten, zijn tweeduizend personen gecontroleerd. Van hen moesten 120 de blaastest ondergaan. Er werden acht rijverboden uitgedeeld. Drie automobilisten ondergingen de bloedproef. Eén bestuurder weigerde alle medewerking. Magistraal schaatsrecord Karlstad in Calgary CALGARY Met een magistraal wereldrecord op de tien kilometer be sloot de Noorse schaatser Geir Karlstad gisteren in Calgary een weekeinde vol topprestaties. Karlstad verbeterde tijdens de we reldbeker-wedstrijden zijn eigen record met liefst een kwart minuut en kwam uit op 13.48,51. De Noor bracht eerder al de beste wereldprestatie op de 5000 meter op zijn naam. Kort nadat de Zweed Tomas Gustafson de klokken had stil gezet op 6.44,51, vestig de Karlstad een nieuw we reldrecord met 6.43,59. De wedstrijden werden ge houden op de overdekte baan van Calgary, over twee maanden strijdtoneel bij de olympische winter spelen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllltllllllllllllllllllllllllllltlllllllllimill DEN HAAG/AMSTERDAM Met de aanhouding van negen personen in Amsterdam heeft de politie een in mei gepleegde overval op het PTT-hoofdkantoor aan het Haagse Spaarneplein (buit 700.000 gulden) voor een groot deel opgelost. Van de buit is 25.000 gulden teruggevonden. Vier personen zitten nog vast. Het zijn de vermoedelijke hoofddader, een 35-jarige Amsterdammer, twee neven uit Amersfoort (28 en 30) en een 20-jarige Amster damse vrouw. Er zijn nog geen bekentenissen afgelegd. De poli tie verwacht nog meer arrestaties. Vrouw vernielt 200 bierglazen LEIDEN In beschonken toestand heeft een 27-jarige inwoon ster van Leiden gisteravond tweehonderd bierglazen vernield in café Den Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. De vrouw wordt volgens de politie „meer dan dwars" als ze dronken is. Ze is aangehouden. De Eerste Hulpdienst heeft haar onderzocht, maar kon niets anders constateren dan dat de vrouw te veel had gedronken. 18 PAGINA'S De Koning positief over plannen kinderopvang- fonds EG-top Kopenhagen blijft zonder resultaat Amsterdam Culturele hoofdstad trekt zeker miljoen bezoekers Ouderen Zuid oost willen nieuw dienstencentrum Steeds meer verzet tegen storten slib '4) Jean Donovan nam het op voor a de kinderen in El U Salvador V. Olympische schaatsbaan Calgary doorstaat test Olympische schaatsbaan Calgary doorstaat test UVS klimt uit diep dal Rijnsburgse boys speelt Sinterklaas Pemix in sub-top Saturnus alleen aan kop WENEN De commissie die een onderzoek instelt naar de van oorlogsmisdrijven verdachte Oostenrijkse president Kurt Wald- heim zal een belastend rapport uitbrengen dat niet anders dan tot het aftreden van Waldheim kan leiden. Volgens de leider de Oostenrijkse conservatieve regeringspartij OVP, Alois Mock zullen hij en zijn partij zich van net staatshoofd distantië ren, op het moment dat de bevindingen van de commissie begin komend jaar openbaar worden gemaakt. Als de OVP Waldheim laat vallen zal de positie van de president niet langer houdbaar zijn, zo wordt algemeen verwacht. Waldheim verklaarde afgelopen zaterdag zelf nog dat hij geen enkele reden ziet om aan de internationale druk toe te geven en af te treden. Nog onlangs nam Waldheim afstand van de com missie en zei hij dat haar bevindingen voor hem niet bindend zullen zijn. Door die opmerking begint de president ook in eigen land aan steun in te boeten en neigen steeds meer Oostenrijkers tot het standpunt dat Waldheim Oostenrijk verder gezichtsver lies moet besparen door af te treden. jlVEILIGINGSBEAMBTE IKENT BRANDSTICHTING WIJK De politie heeft een 20-jarige man uit Bever aangehouden die heeft bekend als beveiligingsbeambte n te hebben gesticht en inbraken in scène te hebben ge- verdachte werkte aanvankelijk bij een particulier bevei- ibedrijf in Den Helder. In die plaats zou hij onder meer hebben gesticht bij een school. De schade bedroeg 2 mil- jlden. Sinds een half jaar was de man in Beverwijk werk- Ook hier gooide hij tijdens zijn surveillances ramen in, •n hij inbraken en stichtte hij brand. Volgens een woord- Ier van de politie ging de verdachte op deze manier te i om zich waar te maken tegenover zijn werkgevers of fa- ileden. IPHOL Enkele leden van het Komitee Zuidelijk Afrika «ros hebben gisteren aan boord van een KLM-vliegtuig uit a actie gevoerd tegen de KLM-vluchten van en naar Zuid- a. Er werd een petitie uitgedeeld waarin werd gesteld dat -M deze vluchten in verband met de apartheid in dat land stoppen: 87 (20 nationaliteiten) van de 145 reizigers teken de petitie. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Spruiten, QQ net 750 gram ZjTj Varkenslever, OQ 100 gram albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG Een ambulancewagen van de Stichting Dieren ambulance De Wijs in Den Haag is vannacht in brand gestoken. Onbekenden gooiden een tegel door een ruit, sprenkelden benzi ne in de wagen, waarna de brand erin ging. De nieuwe ambulance, die een waarde had van 75.000 gulden, is volledig vernield. Mevrouw De Wijs van de gelijknamige Die renambulance zei desgevraagd dat er de laatste weken dreig brieven en telefoontjes waren binnengekomen. „Mensen be schuldigen ons ervan dat wij met opzet de Vereniging Katten- zorg hebben verraden, zodat onze Stichting haar werk zou kun nen overnemen. We hebben echter niets met deze zaak te ma ken". De Vereniging Kattenzorg kwam begin oktober in opspraak, toen in een schuur in Monster 34 dode katten werden gevonden. Die waren daar, op kleur gesorteerd, neergelegd door medewer kers van Kattenzorg. Onlangs bleek uit onderzoek van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren dat er met de handelwijze van de Vereniging Kattenzorg niets mis was. Een justitieel onderzoek loopt nog. Een belangrijke week, deze week. De week van de top Reagan-Gorbatsjov, waarvan u ongetwijfeld - onze radio- en televisiepagina raadplegend - heel wat beelden in uw huiskamer te zien zult krijgen. Maar wat ze nu precies allemaal bespreken ver neemt u toch eigenlijk het beste uit uw krant. Van daag staat daar trouwens al meer in te lezen over het voorstel dat Margaret Thatcher heden heeft ge daan tijdens haar gesprek met Gorbatsjov bij diens tussenlanding op een vliegveld bij Londen. Ze zet daarin haar compromisvoorstel uiteen over het hete hangijzer, de Star Wars. Wat dat allemaal in de toekomst oplevert, volgt u de komende tijd natuur lijk in de Leidse Courant. De krant die niet alleen schrijft over de top, maar ook aan de top staat De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1