Vermoeidheid speelt handballers parten FC Den Haag is voorlopig uit de zorgen Wilander contra Lendl in Masters IBUNE Honkballers volop mee in kopgroep okser Tuur "tandidaat "roor Spelen °OENSBERG Regilio Tuur '■left de finale van de Norway- up gewonnen. In het vederge- icht versloeg de boksamateur nt Hoogvliet de Zwitser Michel op punten. De jury en arbiter waren in Toensberg in hun oordeel. Tuur, s je op de jongste Europese titel- j-ijd in Turijn de bronzen me- lille veroverde, is kandidaat uitzending naar de Olym- sche Spelen. Silvio Mezenga »rloor in de eindstrijd in het thtgewicht op punten van de Furlong. Springruiter Frühmann verdient investering terug BORDEAUX De Oos tenrijkse springruiter Thomas Frühmann is hard op weg in korte tijd de grote investering voor het paradepaardje Gran deur, die voor een lieve duit bij Alwin Schocke- möhle van stal werd ge haald, terug te verdie nen. Frühmann werd on langs in West-Berlijn nog net verslagen, gisteren sloeg hij zelf toe bij de wereldbekerwedstrijd in Bordeaux. Wout Jan van der Schans werd met Jappeloup zesde. MAANDAG 7 DECEMBER 1987 PAGINA 13 Faneyte op vele fronten de beste DEN HAAG Rikkert Faneyte is door de Nederlandse honkbal- bond uitgeroepen tot de beste slagman en de meest waardevolle speler van dit jaar. Tevens maak te de naar een Amerikaanse profclub vertrekkende speler van het Amsterdamse Pirates de meeste homeruns (18). Om het succes compleet te maken reikte Faneyte naar een tweede plaats in de categorie „beste werper". Harry Koster van Neptunus werd daar eerste. Bij.de softbal- sters was Annemiek van Kappel van het Bussumse HCAW de meest waardevolle speelster. Zij was ook de beste slagvrouw van het jaar. TAIPEH Het Nederlands team heeft op de tweede dag van het internationale toernooi van Taipeh zijn veerkracht weer eens bewezen. Tegen Australië werd na een zwakke opening een achterstand van 9-12 via veel aanvallend ge weld omgebogen tot een zege van liefst 20-12. Door dit resultaat telt Oranje, dat op de eerste dag Italië met 6-3 versloeg, volop mee in de kopgroep van poule A. De eer ste drie uit beide poules gaan naar de eindronde van het toernooi. Het beste slagwerk was van Faneyte (vier uit vijf), Eenhoorn en debutant Koene. Voor Nederland verschenen op de heuvel Erik de Vries, Paul Nanne, Ron Giroldi en Pe ter Callenbach. De laatste, bezig aan zijn tweede grote toer nooi, wierp de laatste drie beurten en maakte de beste in druk van het viertal. Tafeltennis De belangrijk ste titels bij de strijd om de open Zweedse kampioenschap pen in Linköping zijn gewon nen door de vertegenwoordi gers uit China. In het dames enkelspel versloeg Jung Hui haar landgenote Chen Jing. Bij de heren had Chen Chibin eveneens vijf games nodig om de voor eigen publiek spelende Erik Lindh te verslaan. Trampoline De strijd om de Europese titels in de Portu gese stad Braga is volkomen beheerst door de deelnemers uit de Sovjetunie. Zowel bij de dames als bij de heren gingen de drie medailles naar de Rus sen. Al eerder waren de voor naamste medailles in het lan- denklassement naar de Sovjet unie gegaan. Sportwereld Boksen Evander Holyfield heeft zijn wereldtitel (IBF- versie) in het halfzwaarge- wicht met succes verdedigd. De Amerikaan versloeg in At lantic City door een knock-out in de vierde ronde zijn uitda ger en landgenoot Dwight Mu hammad Qawi. Honkbal Minnesota Twins, winnaar van de World Series, wil zijn thuiswedstrijden niet langer in het Hubert H. Humphrey Metrodome spelen. Het honkbalbedrijf heeft de laatste drie seizoenen ruim 22 miljoen dollar (bijna 45 mil joen gulden) op de lokatie ver loren. Tennis De Westduitser trie Jelen heeft gisteren het toer nooi in Münster gewonnen. Hij versloeg in de eindstrijd de Zweed Jan Gunnarsson in twee sets: 6-4, 7-6. Voetbal PAOK, de Griekse club van trainer Thijs Li- bregts, haalde flink uit tegen Olympiakos Piraeus: 6-1. Ook OFI Kreta, met Géne Gerards, behaalde een grote zege: 4-0 op Apollon. Tennis De Bulgaarse zusjes Manuela en Katerina Malejeva zijn gisteren in het Belgische Genk eerste en vierde gewor den bij een invitatietoernooi. Manuela won door een zege op de Tsjechoslowaakse Helena Sukova. Deze gaf wegens een blessure bij een achterstand van 7-6, 4-1 op. Reclame .Al-Gadaffi i" verboden BONN De West- duitse ijshockeybond DEB heeft een eind ggemaakt aan de recla mecampagne van ECD Iserlohn voor staats hoofd Al-Gadaffi van Libië. Zaterdag ver bood de bond met on ingang de (Shirtreclame van Iser- zilohn voor „het wereld- g centrum van het Groe- &ne Boek", waarvoor ^Al-Gaddafi liefst 1,7 ^miljoen gulden wil be stalen. eJ ;rVrijdag prijkte de tekst Êvan de politiek omstreden nLibische kolonel al op de van ECD, dat alleen de fiscus al een schuld <jvan ruim 6,5 miljoen c|heeft. In de Bondsrepu bliek ontstond veel op schudding over de sponso ring van Al-Gaddafi, die stand kwam na een onderhoud van Weifenbach met jhet Libische staatshoofd. S(De ijshockeybond verbiedt ^shirtreclame voor politie- a(ke of confessionele doelen. De spelers van ECD Iser- ^fllohn verschenen gister avond voor het competitie duel in Frankfurt tegen •llEintracht inderdaad zon- 'e]der de omstreden reclame ;['op het shirt. De bondsbe- 't'jstuurders verklaarden dat erjIserlohn wel op een fikse 'straf zou kunnen rekenen, jfi-shirtreclame werd ge speeld. NA OVERWINNING OP ZWAK AZ DEN HAAG Wat FC Den Haag zeven dagen eerder in Groningen nog niet was gelukt, ging gis teren eigenlijk zonder al te veel problemen. Met een frontline bestaande uit Schellevis, Boere, Rontberg en herhaal delijk Van den Hoog- enband dicteerden de Ha genaars zelfs bijna het ge hele duel. Nou was de te genstand van AZ, het dient gezegd, ook niet veel soeps. De in zorgen verkerende Alkmaarders lieten in dit vierpunten- duel slechts bij vlagen eredivisie-voetbal zien. Trainer Eijkenbroek, zoals bekend zonder de steun van Louis van Gaal, repte quasi-gevat over Sinter- klaas-kadootjes van zijn team, maar in feite was dat alleen van toepassing op de Alkmaarse tegen treffer, die tot stand kwam via een strafschop met een luchtje. Het eerste part van FC Den Haag-AZ, waarbij de thuisclub het moest stellen zonder René Stam en Martin Jol, was doodsaai. Routinier Karei Bou- wens besefte dit als eerste en jutte zijn ploeg (waarin Frans Danen weer als libero aantrad) op ten koste van een gele kaart, zijn vierde al dit sei zoen. Met een grove charge op Alkmaarder Van Ham haalde Bouwens meteen ook de woe de op z'n hals van de vreemd acterende scheidsrechter De Munnik. De overtreding, de blessurebehandeling en het daarmee gepaard gaande tu mult wakkerden zowel bij de Haagse spelers als publiek het vuurtje aan en Bouwens kreeg vrijwel meteen zijn zin. „Karei weet tenminste wat ik wil", sprak Van de Meent na afloop met verwijzing naar de eerste Haagse treffer. Want meteen na het incident, een kwartier voor rust, passte Marco van Alphen uitgemeten op spits Remco Boere, die zich geen moment bedacht en loei hard raakschoot. Deze 1-0 was onmiskenbaar een gevolg van de inzet van Karei Bouwens, die het bloed onder de nagels van zijn tegenstanders van daan bleef halen en daarmee Remco Boere wordt geblesseerd van het veld gedragen. Later verklaarde hij dat het allemaal wel meeviel. FOTO: PETER VAN MUIKEN FC Den Haag-AZ 4-1 (2-0): 27. en 32. Boere 1-0 en 2-0, 54. Jalink 2-1 (straf schop), 64. Boere 3-1, 86. Schellevis 4- ook de toeschouwers voor zich won. Vijf minuten na Boeres fraaie openingstreffer bracht de rappe Leo Schellevis deze wederom in stelling. Met een onhoudbare kopstoot bracht Boere zijn team op een riant lijkende marge. Maar na de pauze kwam AZ nog even terug (2-1). FC Den Haag kwam op 3-1, want uit een hoekschop van Bram Rontberg had Remco Boere de bal alweer lekker op z'n pan toffel gekregen: 3-1 en een stekje tussen 's lands topsco rers. Ook Boere verliet voortij dig het veld. Hij liep een en kelblessure op bij een forse botsing met zijn bewaker, maar na afloop meldde Boere al dat het allemaal wel mee zal vallen. Na de ook al fraaie vierde treffer van FC Den Haag, op naam van Leo Schel levis, was het dan ook vreug de-troef in de Haagse gelede ren. FC Den Haag heeft de zone verlaten waarin het met een bijna topscorer, een inter national (in spé) en Europa Cup-ervaringen ook inderdaad niet thuishoort. Maar bedacht dient te worden dat AZ zich gisteren als een ondermaats ploegje presenteerde en vrij wel zeker tot de degradanten gaat behoren. ROB LANGEVELD 1. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers 2000. Gele kaart: Bouwens (FC Den Haag). FC Den Haag: De Boer; Van Alphen, Danen, Lankhaar, Purvis; Bouwens (Van Oosten), Otto, Van den Hoogen- band; Schellevis, Boere (De Roode), Rontberg. AZ: De Koning; Goulooze, Castelijn (Van der Hengst), Vonk, Nortan; Ja- link, Oosterveer, Visser. Jakub; Van Ham, Tol. Hockeyteam speelt uitstekend tegen Pakistan QUETTA Het Neder lands herenhockeyteam heeft ook de tweede test- wedstrijd tegen Pakistan gewonnen: 4-1. Oranje speelde eergisteren tijdens de tweeweekse toernee door Pakistan vooral in de tweede helft uitstekend tegen de gastheren. In het eerste gedeelte van het duel waren de gastheren nog in staat geweest Nederland in de toom te houden. De Pakis tani namen na een kwartier spelen zelfs een voorsprong door aanvoerder Nasir Ali. Het antwoord van Nederland kwam pas vlak voor het rust- signaal. Mare Delissen rea geerde attent nadat de Paki staanse verdediging de bal na een strafcorner van Bovelan- der niet goed had weggewerkt. Na de pauze kwamen de Azia ten er nauwelijks meer aan te pas. Het grote overwicht van Oranje kwam goed tot uiting in treffers van Bovelander, die twee keer een strafcorner be nutte, en van linksbuiten We- terings, na een fraaie solo waarbij hij drie spelers het na kijken gaf. Ongeveer 12.000 toeschouwers waren getuige van het verlies van hun favo rieten. Gisteren ging een oe fenduel tegen een districts team uit Punjab overigens met 2-1 verloren. EW YORK Ivan endl treft in de finale an het Masters-toernooi iet de aanvoerder van de weedse bende Stefan dberg, maar diens iets udere landgenoot Mats pilander. De 23-jarige Vilander nam op het juis te moment revanche ten pzichte van de open Au- tralische kampioen. Vier- ntwintig uur nadat Ed- irg tegen Wilander met 2, 7-6 de zege in de oep had veilig gesteld, offen beide Zweden el- iar via het lot opnieuw; tmaal in de halve fina- ès. Wilander revancheer de zich voor 12.000 toe- Tchouwers met 6-2, 4-6, 6- H en maakte daarmee een •ginde aan de zegereeks ian Edberg, die vijftien (artijen had geduurd. het beslissende moment tbrak het Edberg aan een betrouwbare eerste service. Bovendien miste hij nogal wat eenvoudige ballen. Het één had met het ander te maken. „Als Stefan serveert zoals het moet, kun je tegen zijn eerste service niets beginnen en te gen zijn tweede maar een heel klein beetje", erkende Wilan der. Hij wist waarover hij praatte, want de dag tevoren had hij in de eerste set welge teld twee punten gemaakt te gen de opslag van zijn landge noot. Ivan Lendl had het vervolgens tegen Brad Gilbert heel wat eenvoudiger. Het veertiende treffen met de enig overgeble ven Amerikaan leverde de Tsjechoslowaak de veertiende overwinning op: 6-2, 6-4. Gok hier was sprake van een re vanche: Lendl en Gilbert had den elkaar in de groepswed strijden al ontmoet. Deze maal bleef de herkansing echter on benut. Gilbert speelde precies zoals Lendl het had voorspeld: „Net als ik, maar dan twee klassen minder." Dat verlevig- de de partij uiteraard niet. „nieuwe zege fansen in EK dammen I ^ÖSKOU De vierde ronde 'Hi. het negende Europese kam- jioenschap dammen in Mos- ou heeft in alle partijen een innaar opgeleverd. Zowel de ie Nederlandse als de drie ivjet-spelers lieten een over- inning aantekenen, terwijl zevende zege op naam am van de Fransman Bona- c!)e 23-jarige Gérard Jansen en titelverdediger Wadim Virny $jn de enige twee spelers zon- "ler puntenverlies en worden e|evoigd door de Nederlander njtob Clerc, die zeven punten 'leeft. De op seniorenniveau debuterende 20-jarige Hendrik 1 lan der Zee deelt met de Sov- '^t-grootmeesters Korenevski Valneris de vierde plaats op ivee punten achterstand van jriet leidende duo. Van der Zee 'ersloeg de Fransman Issalene ■«n Clerc won van de Italiaan Wanzana. Ivan Lendl haalt uit voor zijn befaamde forehand-slag. Lendl wil niet in Tsjechisch Davis-Cupteam NEW YORK Ivan Lendl weet nog steeds niet of hij het komend jaar voor de Verenigde Staten mag uitkomen - een eis om te worden op genomen in de oiympi- sche selectie voor Seoul - maar één ding weet hij ze ker: hij is welkom in het Tsjechoslowaakse Davis- cupteam. Dat maakte de vroegere team captain Jan Kodes de nummer één van de wereldranglijst tij dens een onderhoud in New York duidelijk. Lendl, die in 1985 tijdens de halve finales tegen West-Duitsland voor de laatste keer in het Tsjechische team speelde, woont al jaren in Greenwich, in de buurt van New York. Hij heeft een aan vraag ingediend Amerikaans staatsburger te mogen worden. Het commentaar van Lendl was kort, maar krachtig: „Het gesprek met Jan Kodes heeft mijn mening niet veranderd. Ik wil echter wel stellen, dat hij en ik vrienden blijven en dat mijn besluit niet meer voor Tsjechoslowakije te spelen niet op een fout van hem is terug te voeren". STA VANGER Het spe len van twaalf wedstrij den in evenveel dagen is het Nederlandse heren handbalteam niet makke lijk afgegaan. Tijdens de strijd om de Polar Cup in Noorwegen werd iedere dag duidelijker dat de vermoeidheid nauwelijks meer Was te overwinnen. In het slotweekeinde leed het team zijn derde achtereenvol gende nederlaag, tegen Zwit serland, en behaalde het een te magere overwinning op Israël. In de eerste wedstrijd van het evenement werd gastland Noorwegen verslagen. Tegen de Zwitsers ontbeerde vooral de defensie in de beslis sende fase voldoende macht de tegenstanders te stoppen. Van 5-4 in het voordeel van Oranje werd het 10-17 bij rust. De toe spraak van Rietbroek in de rust had snel resultaat. Tien minuten voor het einde was het verschil teruggebracht tot drie treffers: 19-22. Verder lie ten de Zwitsers het echter niet komen. Een dag later werd duidelijk dat zelfs een vermoeid Neder land iqmiddels het niveau van Israël is ontgroeid. Bij rust stond Nederland nog wel met 7-8 achter, maar in de tweede helft bleek het verschil in kwaliteit te groot. Via de uit blinkers Robert Fiege en Lam bert Schuurs werd het nadeel uiteindelijk omgebogen in een, te gering, voordeel: 21-16. De handballende dames leden hun grootste verlies niet op het veld, maar op persoonlijk terrein. Marianne Bult maakte bekend dat zij om privé-rede- nen niet zal deelnemen aan het toernooi om het wereld kampioenschap in de b-poule. Dat was verrassend omdat de speelster van de Amsterdamse vereniging OSC anderhalve week geleden bondscoach Ton van Linder liet weten terug gekomen te zijn op een eerde re beslissing niet mee te gaan naar Bulgarije. Carla Kleint- jens daarentegen kan tegen de verwachting in toch mee. Haar knie, die al maanden proble men heeft opgeleverd, houdt zich weer goed. De aanwezig heid van Kleintjes bleek dit weekeinde in de oefenduels tegen Frankrijk. Na het ver lies van zaterdag (22-17) zege vierde Nederland gisteren met 19-17. Snelle marathon Japanner Nakayama FUKUOKA De 27-jarige Japanse at leet Nakayama, die van start tot finish leidde, heeft gisteren niet alleen de ma rathon van Fukuoka gewonnen, maar ook de beste seizoentijd gemaakt. De 2.08.18 was overigens niet de snelste tijd uit zijn loopbaan. In 1985 was hij drie se conden sneller. De tijd in Fukuoka was wel goed voor de twaalfde plaats op de marathonranglijst aller tijden, die nog altijd wordt aangevoerd door de Portugees Carlos Lopes. De Olympisch kam pioen op de marathon liep in april 1985 in Rot terdam 2.07.12. In dit magere marathonseizoen was er nog niet sneller gelopen dan 2.09.50. Nakayama moest in Fukuoka winnen om zich te verzekeren van een plaats in de Japanse se lectie voor de Olympische Spelen van Seoul. Hij heeft in eigen land voorname concurrenten in Kodama (2.07.35) en Ito (2.07.57). In Fukuo ka, waar altijd op de eerste zondag van decem ber de marathon wordt gehouden, maakte de Portugees Fernando Mamede, sinds 1984 de we reldrecordhouder op de 10 kilometer (27.13,81), zijn debuut op de klassieker over 42 kilometer en 195 meter. Bij kilometerpaal 26 stapte Ma mede uit. Hennie Stamsnijder: succesvol in Zundert. Hennie Stamsnijder weer sterkste ZUNDERT Hen- nie Stamsnijder heeft gisteren met grote overmacht de inter nationale veldrit van Zundert gewonnen. De oud-wereldkam pioen nam op het harde parcours al in de eerste ronde de leiding en stond de voorsprong in de ruim een uur duren de wedstrijd niet meer af. Huub Kools eindigde voor vier duizend toeschou wers als tweede op twintig seconden van Stamsnijder. De in ternationale veldrit in het Belgische Koksijde werd volle dig overheerst door de Nederlanders. Reinier Groenendaal won voor Hennie Stamsnijder. Martin Hendriks finishte als vierde. Wielrennen De bonden van de DDR en de Sovjetunie zijn uitgenodigd komend jaar coureurs af te vaardigen naar de Dauphiné Libéré.Marcel Patouillard, directeur 'van het organisatiecomité, stelde dat het zeker is dat de Oostduit sers en Sovjets in juni aan de start verschijnen voor de zes daagse etappekoers over 1150 kilometer tussen Avignon en Grenoble. Motocross Wereldkam pioen John van den Berk is in de stadioncross in Parijs-Bercy als vijfde geëindigd. De winst ging naar de Amerikaan Ricky Johnson. Zijn landgenoot Ward werd tweede, de Frans man Bayle derde. Biljarten Raymond Knoors is als tweede geëindigd bij het EK libre voor junioren in Nimes. De 17-jarige speler uit Berg aan de Maas werd in de finale verslagen door de Oostenrijker Horvath. Turnen Anja Wilhelm heeft gisteren bij de toestelfi nales bij de strijd om de DTB- turnfinales in Stuttgart zich zelf een leuk afscheidscadeau gegeven. De Westduitse, jaren lang de beste Westeuropese turnster, zegevierde op de evenwichtsbalk. Haar landge note Christine Kersten won het onderdeel brug-ongelijk. Tennis Het bestuur van de KNLTB heeft Martin Mallon per 1 maart van het volgend jaar benoemd tot bondsdirek- teur. Mallon volgt dan Y. Bu- ruma op, die gebruik zal ma ken van de VUT-regeling. Voetbal De Joegoslavische international Sabanadzovic heeft het ziekenhuis verlaten na vier dagen in coma te heb ben gelegen. De 22-jarige mid denvelder van Rode Ster Bel grado was tijdens een competi tiewedstrijd in Sarajevo mei zijn hoofd in botsing gekomen met een tegenstander.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13