l Vredesoperatie India strandt in guerrilla nternationaal persleger n staat van paraatheid Amerikanen en Russen positief over elkaar Rechteloosheid in Golf maakt VN-optreden onontkoombaar ZOUDEN DIE PIETEN DE REST VAN HET JAAR SOMS VOOR DHL WERKEN? PIRAAL VAN TERREUR EN GEWELD IN SRI LANKA IUITENLAND £eidóe,Qowuvtü ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 PAGINA 7 ekactie op Bali ar Nederlander iKARTA De politie op Bali is zoekactie begonnen naar de lerlandse amateur-archeoloog el Conrad Vermeer, die al ir dan week zoek is. Vermeer is op 27 november door zijn iuw als vermist gemeld, nadat een dag eerder niet was terug- ceerd van een avondwandeling, n groep van ongeveer dertig "itiemensen, die hulp krijgt een ilomaat van de Nederlandse ibassade in Jakarta, heeft tot nu geen spoor van de man gevon- i. Mr. Vermeer is als docent rbonden aan de rechtenfaculteit n de Erasmus Universiteit te itterdam. Priester Peru doodgeschoten AYACUCHO In Ayacucho in Peru is een priester doodgescho ten, terwijl hij de mis opdroeg. Een man schoot de priester Victor Acua Cardenas (52) in de rug toen deze een mis opdroeg in een ka pelletje bij de markt, zo heeft de politie meegedeeld. Wie voor de aanslag verantwoordelijk is, is nog niet duidelijk. De geestelijke, die door de maoïstische rebellenbe weging Lichtend Pad al verschei dene keren met de dood was be dreigd, was directeur van de Cha- ritas in Ayacucho en beheerder van een hulpfonds dat werd ge steund door de Westduitse r.-k. hulporganisatie Misereor. Bewakers gegijzeld in Franse gevangenis BESANCON In de geïsoleerde afdeling van de gevangenis van de Oostfranse stad Besancon hebben twintig gedetineerden gisteren drie bewakers in gijzeling genomen, al dus de politie. Een grote politie macht heeft de gevangenis omsin geld. Ook brandweer- en ziekenwa gens zijn ter plekke. De gedetineer den die zich in de geïsoleerde afde ling hebben verschanst, zijn allen langgestraften. Sommigen zijn on langs overgeplaatst uit de St. Maur- gevangenis waar vorige maand hon derden gedetineerden eveneens in opstand kwamen. De muiters eisen onder meer een einde aan hun een zame opsluiting. Abu Nidal kondigt verrassing aan in ontvoeringszaak SIDON De Palestijnse groep van Abu Nidal heeft gisteren een „verrassing" aangekondigd met de acht Franse en Bel gische gijzelaars die gevangen werden ge nomen aan boord van een jacht in de Middellandse Zee. „Er komt binnenkort een verrassing," zei Walid Khaled, een van de kopstukken van de Fatah-Revolu- tionaire Raad. Hij zei dat de gevangenen in goede gezondheid verkeren en binnen kort bezocht mogen worden door het Rode Kruis. Khaled noemde verder geen details, maar kranten in Bayrut hebben gemeld dat de gevangenen zouden worden ondervraagd over vermeende spionage voor Israel. Kleuter (5) stuurt Buick door spitsuur RYE Een vijf-jarig jongetje uit een buitenwijk van New York heeft giste ren tijdens de ochtendspits zijn twee-ja rig zusje mee uit rijden genomen in de stationwagen van zijn vader. De me terslange Buick met de drie turven hoge chauffeur werd op meer dan twee kilometer van de ouderlijke woning aangehouden door een politieman. Het jongetje, wiens naam niet bekend werd gemaakt, stuurde de auto foutloos naar de kant. De jeugdige chauffeur vergat echter het automatische voertuig in parkeerstand te zetten, waarop de auto zonder chauffeur weer wegreed. De po litieman sprong er nog net op tijd in en redde het huilende 2-jarige zusje van een aanrijding. OOR ONTMOETING REAGAN GORBATSJOV: ASHINGTON Top- itmóetingen tussen lei- irs van Oost en West lengen hele legers op de (en van schrijvende, fo- jjraferende en filmende prnalisten. In Washing- li zullen zich vanaf zon- igavond zo'n zesduizend Trelaggevers, cameralie- >n en technici bevinden, ]i kond te doen van de »rde top van president fagan en partijleider brbatsjov. eagan Strekkingen met jvjetunie vooruit DSKOU Er is grote voor gang geboekt in de betrek- agen tussen de Verenigde ïten en de Sovjetunie, maar problemen die voortvloeien het wederzijdse wantrou- >n bestaan voort. Dit zei de fierikaanse president agan gisteren in een inter- »w met de Sovjet-krant Iz- Stija. Hij doelde daarmee op bieden als „wapenbeheer- lg, mensenrechten en bilate- betrekkingen". „Wantrou we geschiedenis en de huidi- i realiteit", zei Reagan. Ove- ens hield de president giste- p tijdens een ontmoeting [t de Amerikaanse pers vol t hij de Sovjetunie nog eds ziet als het Rijk van het vaad. Volgende week zal agan partijleider Gorbatsjov Washington voor de derde er tijdens een top ontmoe- - Amerikaanse en Russische voorlichters vechten een soort eigen Koude Oorlog uit om de toegestroomde pers. Want sinds de komst van Michail Gorbatsjov blazen de publici- teitsmeesters van het Kremlin op dit terrein een gelijkwaar dig partijtje mee. De wereld pers wordt niet langer te woord gestaan door barse heren in slecht passende kos tuums, maar door vriendelijke, uitstekend Engels sprekende professionals, die de weg we ten in de wereld, die hun gas ten graag een hap en een drankje aanbieden en die er alles aan gelegen is de verte genwoordigers van de pers zo veel mogelijk in te palmen. Het gevolg van Gorbatsjov be staat uit twintig persvoorlich ters, veertig journalisten en 160 deskundigen op de ver schillende terreinen. Het Kremlin heeft in twee hotels persfaciliteiten gehuurd en ook de balzaal van de National Press Club zal tijdens de top door de Russen worden ge bruikt. Doorgewinterde „briefers" als Georgi Arbatov, directeur van het Russische Instituut voor Canadese en Amerikaanse aangelegenheden zullen ten tonele verschijnen, alsmede Jewgeni Primakov, het hoofd van het Sovjet-instituut voor internationale betrekkingen. Voorts geven de topbazen van alle belangrijke publiciteitsor- ganen in de Sovjetunie acte de presence: Jagor Jakolev van Moskou News, Sergei Zalygin van Novy Mir en Valentin Fa- lin van het Russische persbu reau Novosti. Overdrijving Er is de Russen alles aan gele gen op het slagveld van .de in ternationale propaganda een forse overwinning te behalen. Maar als het om de aantallen gaat, zullen ze het toch moet afleggen tegen de Amerika nen. van de ruim zesduizend journalisten die zich naar Was hington reppen, is ongeveer een derde Amerikaans. Een omroepmaatschappij als ABC die overdrijving kennelijk als haar hoogste deugd be schouwt wilde zevenhon derd medewerkers naar het front sturen. Dat vond zelfs het Witte Huis enigszins over dreven, op grond waarvan ABC zich nu beperkt tot een legertje van vijfhonderd jour nalistieke medewerkers rond de top. Het Witte Huis is van plan om voor, tijdens en na de top de Amerikaanse televisie te over- Medewerkers sjouwen met een Sovjet-logo en het wapen van de VS, die een van de perskamers moeten opsieren. FOTO: AP stelpen met interviews met tionarissen. „Er zal de komen- sie zijn waarop we niet te zien Amerikaanse regeringsfunc- de tien dagen geen uur televi- zijn," aldus de functionaris. MOSKOU Amerikanen en Russen staan over het alge meen positief tegenover el kaar. Zij hebben echter weinig vertrouwen in de militaire be doelingen van de tegenpartij, zo valt op te maken uit een gisteren in de Sovjetunie gepu bliceerd opinie-onderzoek. De peiling werd gezamenlijk uit gevoerd door het Amerikaanse Newsweek en het Russische Instituut voor Sociaal Onder zoek. In totaal werden duizend Sovjets en duizend Amerika nen ondervraagd. Zij kregen ruim dertig vragen voorge legd. Uit het onderzoek bleek onder meer dat tachtig procent van de Amerikanen van mening is dat beide supermachten in vrede kunnen samenleven; van de ondervraagde Russen deelt 84 procent deze overtui ging. Van de ondervraagde Amerikanen zei 63 procent po sitief tegenover de Russen te staan; 81 procent van de Russi sche ondervraagden zei een positieve houding ten opzichte van de Amerikanen te hebben. Wederzijds wantrouwen kwam naar voren bij de vraag of de beide supermachten op recht zijn als zij beweren al leen bewapend te zijn om zich te verdedigen. Slechts vijf pro cent van de ondervraagde Russen denkt dat het Ameri kaanse wapenarsenaal alleen voor defensieve doeleinden is bedoeld; elf procent van de Amerikanen denkt dat de Sovjetunie alleen defensieve bedoelingen heeft. Een meer derheid van de ondervraagde Russen en Amerikanen denkt echter niet dat de tegenpartij als eerste kernwapens zal in zetten. Sovjetunie verleent vóór top 73 visa MOSKOU Nog voor de Sovjet-Amerikaanse top vol gende week in Washington Elaatsvindt, mogen 73 Sovjet- urgers die al jaren op hun uitreisvisum wachten, samen met hun gezinnen hun land verlaten. Dit heeft een woord voerder van het Amerikaanse consulaat in Moskou gisteren verklaard. De Amerikaanse autoriteiten zijn er donderdag van op de hoogte gesteld dat „73 gevallen van emigratie weigering" zijn opgelost. On der hen zijn ook joden aan wie een visum was geweigerd, de zogenaamde „otkazniki" (van het werkwoord otkazat: weige ren). Een van hen is Anna Tsjertkova, een vrouw die sinds 1973 om haar geloof in God werd vastgehouden. EN HAAG De voor- tzichten waren hoopge- ind, maar zoals zo vaak it een papieren verdrag Dh niet in de praktijk (rtalen. Het vredesak- )ord dat de Indiase pre- ter Rajiv Gandhi mei dit r afsloot met president iyewardene van Sri Lan- heeft geen einde kun- 3$n maken aan het bloe- ge conflict tussen de rijdende partijen op het Jand. In de machtsstrijd jat daarentegen een jeuwe factor zich gelden: j 20.000 man sterke diase troepenmacht, die i jn „vredestaak" op Sri j anka volgens verschil- Sde bronnen steeds bar- ;er vervult. l [gelopen woensdag werden Jbewoners van het dorpje iiyavedduvan bij de stad Itticaloa opgeschrikt door ra- Jende mitrailleurs. Korte tijd ter stond de moskee in het (irwegend islamitische atsje in brand. Toen de eer- bewoners de volgende dag hun dorp terugkeerden, iden ze de verkoolde resten i zeventien mensen in het [tfgebrande godshuis. Even la- 0 die dag werd qen bus, die (ar de hoofdstad Colombo ifderweg was, door een India- patrouille aangehouden. bI ölgens één van de overleven- efn werden de vijftien inzit- rnden gedwongen uit te stap an en onder vuur genomen, ill een verklaring van het iadiase leger werd erkend dat ^schuldige burgers bij twee Widenten waren omgekomen. 1 Maar volgens de officiële le zing waren deze mensen per ongeluk in de vuurlinie te recht gekomen. Beschuldigingen over het Indiase optreden tegen burgers in Sri Lanka kunnen moeilijk gecontroleerd worden, omdat het noorden van het eiland nog steeds ontoegankelijk is voor verslaggevers. Maar niettemin komen er dagelijks meer aanwijzingen over een groeiend gewelddadig optre den van de Indiase vredes macht. Gefrustreerd over het uitblijven van een bestand met de opstandige Tamils op Sri Lanka en vrijwel machteloos tegenover de nieuwe guerrilla- tactieken van het Bevrijdings tijgers van Tamil Eelam (LTTE), zouden de Indiase sol daten hun zelfbeheersing steeds meer verliezen. Naar verluidt waren de genoemde acties dan wraakexpedities voor aanslagen op de Indiase militairen. Zeker is, dat het „vredespro ces" in Sri Lanka in een ge heel nieuwe fase is beland se dert de Indiase troepen eind oktober met grof geweld Ta- mil-tijgers verdreven hebben uit hun belangrijkste bolwerk in het noorden; de stad Jaffna. Pas weken later werd duide lijk dat de Indiase soldaten bij dit grootscheepse offensief ook zware artillerie en mortier vuur gebruikt hadden. Bij veldslagen rond kleinere steunpunten van de Tijgers werden bovendien gevechts helikopters gebruikt. Verslag gevers die met een militaire expeditie in het noorden meereisden, constateerden ins lagen van granaten in de da ken van huizen in de wijde omtrek. Pogingen om de „top" van de separatistische Tamil-bewe- ging te isoleren mislukten. Vanuit de jungle kondigde Ta- mil-verzetsleider V. Prabha- karan aan dat een keiharde guerrilla-oorlog tegen het Indiase leger gevoerd zou gaan worden. Nadat eerdere pogin gen alsnog tot een wapenstil stand te komen waren mis lukt, heette het in een verbit terd Tamil-communiqué dat „tot de laatste man" doorge vochten zal worden. Vietnam „Sri Lanka, ons Vietnam", kopten kranten in de Zuidin- diase stad Madras en dat is niet eens zo'n gekke typering. Evenals in indertijd de Viet- cong kunnen de Tamil Tijgers In Noord-Sri Lanka rekenen op brede steun onder de plaat selijke bevolking. De afgelo pen vier jaar werd het feitelij ke bestuur in het Srilankaanse schiereiland Jaffna, dat over wegend door Tamils wordt be woond, feitelijk door Tamil Tijgers uitgeoefend. In andere gebieden van Sri Lanka ver wierven de Tiigers sympathie onder de Tamil-bevolking, omdat ze tenminste enige be scherming boden tegen aansla gen van rivaliserende ethni- sche groeperingen. Het Srilankaanse reguliere le ger heeft zichzelf in Noord-Sri Lanka al lang geleden onmo gelijk gemaakt. Bij verschil lende grootscheepse offensie ven tegen het Tamil-verzet werd ook vanuit de lucht ge bombardeerd, waarbij vele honderden burgerslachtoffers zijn gevallen. Uiteindelijk be sloot president Jayewardene af te zien van een militaire oplos sing voor het conflict, omdat uitschakeling van het Tamil- verzet zonder genocide onder Bij de klokkentoren in de stad Jaffna hebben Indiase soldaten de zandzakken hoog opgestapeld. Bij de „slag om Jaffna" vielen tussen de 400 en 600 doden. FOTO: AP neel in Sri Lanka, dat langza merhand steeds meer overeen stemming vertoont met een slangenkuil. Want de situatie waarin het vredesleger zich bevindt is uiterst penibel. Evenals de Vietcong destijds in Vietnam hebben de Tamil- tijgers zich kunnen oefenen in guerrilla-taktieken, terwijl hun militaire bevoorrading uit de burgerbevolking vrijwel onmogelijk bleek. Fiasco Het zou te ver gaan te stellen dat het Indiase leger nu de rol van de Srilankaanse strijd krachten heeft overgenomen. Wraakacties tegen burgers be horen voor zover bekend nog tot incidenten op het strijdto- de Zuid-indiase deelstaat Ta mil Nadu (waar ongeveer vijf tig miljoen Tamils wonen) nog niet lijkt te stagneren. De Indiase vredestroepen zijn on danks hun enorme sterkte vrij kwetsbaar voor „hit and run"- acties van de Tamils, gezien de relatieve onbekendheid met het terrein en onervarenheid in het „ongeregeld oorlogvoe- Hoe dan ook; het vredesinitia tief van Gandhi en Jayewar dene dat onder de gegeven omstandigheden perspectief bood aan alle partijen in Sri Lanka is op een afschuwe lijk fiasco uitgelopen. In plaats van dat de verhoudingen ge normaliseerd werden, staan de strijdende partijen (de Singha- lezen, Tamils, Moslims en Indiase vredestroepen) meer dan ooit als vijanden tegen over elkaar. Onder deze om standigheden ligt een oplos sing verder weg dan ooit. Rajiv Gandhi De vraag is hoe lang Rajiv Gandhi, die in augustus zijn politieke imago in eigen land met een geslaagd vredesinitia tief wilde opvijzelen, nog be reid in zijn troepen in Sri Lan ka te houden. De energie die de regering in Delhi de afgelo pen weken heeft gestoken in het normaliseren van de be trekkingen met Pakistan en Bangladesh doet vermoeden, dat Gandhi voorlopig nog mi litaire capaciteit vrij wil hou den voor de nieuwe „brandh aard" aan de zuidgrens van India. Het is eveneens onwaar schijnlijk dat president Jaye wardene de Indiase troepen zal vragen te vertrekken, om dat daarmee het definitief mis lukken van het vredesakkoord bezegeld zou worden. PAUL KOOPMAN Rookwolken stegen op van het dek van de „Roemeense" tanker Dacia, nadat het schip door Iraans vuur was getrof fen. (Door A. H. Lind, kapitein ter zee b.d.) DEN HAAG Menig een zal vorige week met enige verwondering, naar de televisiebeelden hebben gekeken van een Roemeens schip, dat in de Perzische Golf werd beschoten door een Iraans oorlogsschip. Verzoeken om assisten tie aan een Amerikaans en aan een Russisch oor logsbodems bleven on beantwoord. Het lijkt het er op alsof in de Golf de volstrekte willekeur regeert. De oorlogschepen van de naties die de interna tionale scheepvaart een vei lige doorvaart willen garan deren, lijken bijzondere richtlijnen te hanteren als het schepen betreft die niet varen onder de eigen vlag. Dat laatste is ook zo, want het handhaven van strikte neutraliteit, dat wil zeggen alleen eigen schepen assiste ren, is voor de oorlogssche pen van niet-Golflanden een vast gegeven. Hiermee hoopt men het esqalatiegevaar tot een minimum te beperken. Toch doet het vreemd aan dat een beschieting van de neutrale scheepvaart kan ge schieden onder het oog van toeziende oorlogsschepen. Bij het incident van vorige week echter enige kantteke ningen te plaatsen, die aan tonen dat beide zijden niet juist handelden. Dubbelganger Het koopvaardijschip dat de oproep om assistentie deed noemde zich de „Dacia" en voerde de Roemeense vlag. Inmiddels hebben de eigena ren van de echte Dacia ge meld dat hun schip voor re paraties in Constanza in Roemenië ligt. Het was dus een „dubbelganger". Voorts constateerde een fotograaf, die met een helikopter in de buurt van het schip vloog, dat de oorspronkelijke naam van de thuishaven „Ku- wayt" waren overgeschil derd en dat van de echte naam van de tanker nog stukken te lezen waren. Bij verdere navraag bleek dat het hier een Kuwayts schip betrof, dat op 8 november nog onder de eigen naam „Umm al Jathathel" in het Suez-kanaal was gezien. Dat overschilderen gebeurde niet voor niets, net zo min als het zonder reden was dat de regering van Kuwayt de Amerikaanse regering ver zocht om assistentie en be scherming van zijn tankers. Kuwayt wordt door Iran ge zien als een vazal en bond genoot van Iraq. Iran is er daarom op uit de scheep vaart van dat land zoveel mogelijk te belemmeren. Dit mag dan tot op zekere hoogte begrijpelijk zijn, de wijze waarop Iran optreedt is niet aanvaardbaar onder de regels van internationaal recht. Iran heeft een „exclu sieve zone" ingesteld waar binnen het zich kennelijk gerechtigd acht schepen te controleren. Schepen die deze zone binnen gaan doen dat op eigen risico. Ook dat is tot op zekere hoogte alle maal nog legitiem. Kanonkogels Iets anders is echter hoe Iran mag optreden buiten die zone. Het incident van vorige week speelde zich af buiten de exclusieve zone en zelfs zo dicht onder de zui delijke kust van de Golf, dat de vliegtuigen van het vlieg veld van Dubay niet dorsten op te stijgen omdat zij bang waren door kanonkogels ge troffen te worden. Het Iraanse oorlogsschip heeft de Kuwaytse tanker waarschijnlijk opgewacht, omdat het wist dat het schip eind vorige week in de Golf viel te verwachten. Toen het constateerde dat het niet de juiste registratie voer, achtte het zich kennelijk gerech tigd op te treden. Maar in zo'n geval is het gebruikelijk dat eerst door de radio of door internationale vlagge- seinen het schip wordt ge sommeerd om te stoppen en bij te draaien. Pas wanneer aan dit verzoek niet wordt voldaan, wordt een zogehe ten schot voor de boeg gege ven. Stopt het schip dan nog niet, dan volgt een waar schuwing dat vuur zal worden geopend. Pas daarna wordt daadwerkelijk geweld gebruikt. Het heeft er alle schijn van dat Iraan deze procedure ge heel niet heeft gevolgd, maar zodra de kust enigszins veilig was toen het nabij- varende Amerikaanse escor teschip zijn weg leek te ver volgen zonder meer het schip beschoot. Niet om het aan te houden, maar duide lijk alleen om schade toe te brengen! Want toen eenmaal brand was uitgebroken ver dween het Iraanse schip zonder zich te bekommeren over het lot van de beman ning van de tanker. Geen klacht Toch zal van een klacht van de zijde van Kuwayt nauwe lijks sprake kunnen zijn, omdat de tanker zich zelf niet aan de internationale regels heeft gehouden door niet de juiste registratie te voeren. Beide partijen zijn daarom in min of meer fout. Maar het kwalijke is dat hier een zo geheten „schip van staat", dat wil zeggen een geregi streerd oorlogschip onder de vlag van zijn land, zó fout kan optreden zonder dat het land door de internationale gemeenschap terecht wordt gewezen. Willen we een dergelijke wijze van optreden tegen gaan, dan is net vrijwel on vermijdelijk dat een samen- werkingspatroon wordt ont wikkeld voor de in de Perzi sche Golf aanwezige strijd krachten van niet-Golfsta- ten, omdat het huidig gehan teerde neutraliteitsbeginsel geen soulaas biedt. Alles pleit er dan ook voor dat een eskader wordt gevormd on der de vlag van de Verenig de Naties. Zelfs als we daar bij moeten aanvaarden dat met de Russische marine wordt samengewerkt. De huidige sfeer van rechteloos heid maken internationale samenwerking onontkoom baar. (De auteur is stafmede werker aan het Neder lands Instituut voor Inter nationale Betrekkingen, Clingendael). (ADVERTENTIE) ER IS EEN BETROUWBARE MANIER. BEL DE DHL KOERIER. 06-0552

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7