Nieuw: Verkiezingen in Suriname deels ongeldig verklaard Britse rechter verbiedt orogramma over spionnen De natuurlijke suikersmaak maar dan zonder suiker-kalorieën. naj^ëna maakt het zoete leven lichter. EG-leiders breken zich het hoofd over landbouw JITENLAND £ekUe6otvtant ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 PAGINA S EEN RESULTAAT OVERLEG ICARAGUA MET CONTRA'S tTO DOMINGO De eerste indirecte onderhandelingen tus- vertegenwoordigers van de Nicaraguaanse regering en de op- jdige Contra's zijn gisteren in Santo Domingo zonder resultaat jidigd. Kardinaal Miguel Obando y Bravo, die als bemiddelaar OBd en met beide partijen besprekingen voerde, zei dat de on- jiandelingen op „een dood punt" waren beland. Ook over een ij hem voorgestelde gevechtspauze tijdens de kerstdagen kon- dide partijen het niet eens worden. c^ens de kardinaal eisten de Contra's als voorwaarde voor een ;}tbestand dat in het gehele land de staat van beleg wordt opge- ?en en dat de regering een algemene amnestie voor gevangenen epfkondigen. De regering wilde deze eisen wel inwilligen, mits Contra's op hun beurt geen Amerikaanse militaire steun meer 4en aannemen en niet langer militaire acties vanuit buurlanden ajen uitvoeren. De Contra's willen daar alleen mee akkoord als de Sandinisten democratiserende maatregelen uitvoeren, iiinaal Obando y Bravo zei dat hij nu contact gaat opnemen bde president van Nicaragua, Daniël Ortega, om deze voor te dat beide partijen rechtstreeks gaan onderhandelen. Embryo's krijgen alsnog een moeder MELBOURNE De twee inge vroren embryo's van een Chileens miljonairsechtpaar dat in 1983 bij een vliegtuigongeluk is omgeko men, worden volgend jaar bij een Australische vrouw ingeplant om voldragen te worden. Artsen van het Epworth-ziekenhuis in Mel bourne hebben dit gisteren be kend gemaakt nadat de minister van volksgezondheid van de deel staat Victoria, David White had bepaald dat de embryo-wezen geen juridische aanspraken kun nen maken op de nalatenschap van hun ouders, Elsa en Mario Rios. De artsen hebben nog geen vrouw gevonden die de embryo's zal ontvangen. Succesvol overleg verzet Kampuchea FERE-EN-TARDENOIS De Kampu- cheaanse premier Hun Sen en prins No rodom Sihanouk, één van de leiders van het verzet in Kampuchea hebben giste ren een akkoord ondertekend dat de ba sis legt voor onderhandelingen die een einde moeten maken aan de al negen jaar durende burgeroorlog in hun land. Na afloop van een tweedaagse bespre king in de Franse plaats Fère-en-Tarde- nois gaven de twee leiders een verkla ring uit waarin zij zich uitspraken voor onderhandelingen tussen alle betrokken partijen. In de verklaring wordt geen tijdschema genoemd voor de terugtrek king van de 140.000 man sterke Vietna mese troepenmacht in Kampuchea. Kroonprins Charles op bres voor armen LONDEN Kroonprins Charles van Groot- Brittannie heeft gisteren in een interview voor de Britse radio gezegd dat hij zich tot het uiter ste wil inzetten om de omstandigheden van de armen te verbeteren. „Ik kan hier niet alleen maar zitten en niets doen, alleen omdat dat de manier is waarop ik ben grootgebracht," zei de 39-jarige kroonprins. „Ik hoef dit niet te doen, maar ik ben erg bij deze dingen betrokken en ik wil daar iets mee doen. De autoriteiten moeten volgens prins Charles meer luisteren naar het volk, dat moet leven met de beslissin gen die in Londen worden genomen. Prins Charles veroorzaakte eerder deze week een rel door een scherpe aanval te doen op stadsplano- logen en architecten, die Londen volgens hem hebben volgebouwd met lelijke flatgebouwen. poenen 'ïrinneren .rauss aan zijn |lgrims-belofte JVan onze correspondent j Rink Drost) NN In februari 3, toen de Navo volop ig was atoomwapens in opa op te stellen en de wapening verder leek wijderd dan ooit, werd Beierse ministerpresi- t en CSU-voorzitter nz Josef Strauss be- gen door een bui van rmoed. verkondigde in het open- dat hij met een kaars in and een pelgrimstocht zou in Schongau naar Al- wanneer de Sovjets zouden toestemmen in de >ele nul-optie voor atoom- aketten voor de middel- e afstand. Schongau en tting liggen beide in Ober- rn, maar dan wel meer honderd kilometer van el- verwijderd. )dag schreef het Groene dsdaglid Alfred Mechters- per Strauss een brief, irin hij de Beierse politieke ër aan zijn uitspraak her- Mrde. Als presentie stuurde Men kaars met de brief mee. kaars kan voor u, Duits- (altijd nog) heimelijke Imminister, natuurlijk een magere vervanging voor al de raketten en jmkoppen, die nu op de ?Whoop van de geschiede- hun laatste bestemming J vervolgens: „Niettemin: lijkt zij, de kaars, op %aket. Echter de gemiddel- •aars brandt langer dan de ^ddelde middellange-af- 3Hsraket. U zult op die ma- meneer de ministerpresi- (j, weliswaar minder vreug- ^naar deste langer plezier 'Ven." Verderop in de brief ')jft het Groene Bondsdag- „Bij uw pelgrimage van Vgau naar Altötting zou u ^Starnberg kunnen komen, ik u van harte uitnodig "het Onderzoeksinstituut Vredespolitiek - wellicht eu daar het een of andere op!" Starnberg, vlak bij ichen, zou een omweg van twintig kilometer be- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET NFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK JHEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze verslaggever Mare de Koninck) PARAMARIBO In Su- onafhankelijk kiesbu reau de verkiezingen van vorige week gedeeltelijk ongeldig heeft verklaard. Tien van de eenenvijftig zetels in de Nationale As semblee (volksvertegen woordiging) blijven voorlopig onbezet. De vraag is nu of een onvol ledig samengestelde as semblee rechtsgeldige besluiten kan nemen. Machthebber Bouterse had vóór de verkiezingen, tegen de wens van alle belangrijke maatschappelijke en politieke organisaties in, doorgedrukt dat ook de bewoners van de zogenoemde oorlogsdistricten in het oosten des lands naar de stembus konden. Die be slissing van de bevelhebber is nu in strijd met de grondwet verklaard door het kiesbu- Het Front voor Democratie en Ontwikkeling, de uitein delijke winnaar van de ver kiezingen, had in die gebie den geen lijsten ingediend, maar de NDP van Bouterse wel. De legerleider deed dat in de veronderstelling dat de bewoners ter plaatse, moe van de guerrilla van Bruns- wijk, in meerderheid NDP zouden stemmen. Dat pakte echter niet zo uit. De verwachting was gisteren in Paramaribo dat de Natio nale Assemblee toch met 41 leden spoedig bijeen zal ko men en zich alle grondwette lijke bevoegdheden van het parlement zal toekennen. Maar diens gang van zaken zal zeker aangevochten worden, onder andere door de splinterpartijen die in de oorlogsdistricten verrassen derwijs in totaal negen zetels hebben vergaard. Ontvolking De eerste taak van de nieuwe assemblee is de -aanwijzing van een president van de re publiek. Die moet op zijn beurt een regering vormen. De bewoners van de oor logsdistricten kunnen nu met recht het bezwaar maken dat zij door het ontbreken van eigen volksvertegenwoordi gers geen invloed hebben op de presidentsbenoeming en de wetgevende arbeid in haar geheel. Tenzij nieuwe verkiezingen in de drie „ongeldige" dis tricten zo spoedig worden ge houden dat de installatie van de nationale assemblee daar op kan wachten. Dat is ech ter niet waarschijnlijk, ook niet nu Brunswijk een staakt het vuren in acht neemt. De betrokken gebieden zijn vrij wel ontvolkt en repatriëring zal maanden in beslag ne men. Die ontvolking was de belangrijkste reden voor het Front van de oude leiders Arron en Lachmon om tegen verkiezingen aldaar te zijn. Niettemin lijkt de nu ontsta ne onzekerheid over de tot standkoming van de politieke bestuursorganen, Bouterse voorlopig in de kaart te spe len. De verdwijning van Mao Niet langer staat Mao de studenten op te wachten bij de Universiteit van Beijing. Het monumentale beeld van wijlen de Grote Roerganger, die later Is verguisd vanwege het falen van zijn Grote Sprong Voorwaarts, werd zonder pardon verwijderd om plaats te maken voor een bibliotheek. Overigens staan er verspreid in de Chinese hoofdstad nog vele standbeelden van de vroegere partijleider. ii i (Vervolg van de voorpagina) KOPENHAGEN Het is zeer de vraag of het wei nige optimisme dat gister avond heerste op de top van twaalf EG-leiders in Kopenhagen, vandaag nog kan worden omgezet in een compromis. Het top- overleg ging gisteren van start in het zwaarbewaak te Eigtveds Pakhus in Ko penhagen. Overdag werd gepraat over interne kwesties en 's avonds concentreerden de leiders zich tijdens een officieel diner voornamelijk op de gevolgen voor Europa van de komende topontmoe ting in Washington tussen Sovjetleider Gorbatsjov en de Amerikaanse president bestuur en het Deense voorzit terschap van de EG vandaag voor de granen een nieuw pro- duktiemaximum voorstellen van 157,5 miljoen ton. De Commissie heeft tot nu toe vastgehouden aan een maxi- mumproduktie van 155 mil joen ton, maar Bonn en Parijs werden het gisteren onderling al eens over 160 miljoen ton. Compensatie Voorts hebben de EG-kop- stukken gesproken over ae chaotische situatie in de inter nationale financiële wereld, waardoor de aanvankelijk voor 1988 verwachte Europese economische groei op de tocht is komen te staan. En Frank rijk en Groot-Brittannie heb ben de irritatie goedgepraat over de kwestie van de in Li banon vrijgelaten Franse gijze laars en de diplomatenruil tus sen Parijs en Teheran. De problemen van vandaag spitsen zich toe op de vraag hoe de landbouwuitgaven van de Gemeenschap, die twee derde van de begroting voor hun rekening nemen, aan ban den kunnen worden gelegd. Naar verwachting gaan de Commissie, het dagelijks EG- Volgens waarnemers mogen ook in de sector van de eiwit- houdende produkteh nog ver soepelingen worden verwacht. Door al die concessies die nu op jaarbasis al 2,6 miljard gul den dreigen te gaan kosten, worden ae bezuinigingen die de commissie op de landbou wuitgaven van de EG had wil len doorvoeren, voor een deel te niet gedaan. Nederland en Engeland zullen daardoor steeds moeilijker met een eindvoorstel in deze zin kun nen instemmen. „Voor ons is essentieel wat er op dit gebied uitkomt", aldus de Nederland se minister van den Broek. Volgens Lubbers is er een goe de kans dat de commissie kan „scoren" met haar voorstel om het percentage van het bruto nationaal produkt van de lid staten als nieuwe financie ringsbron voor de EG te intro duceren. Maar over de vraag welk percentage moet worden gekozen, bestaan nog grote meningsverschillen. Ook wat betreft de korting op de EG- contributie, die Groot-Brittan- nië al sinds het begin van de jaren '80 geniet, is een verge lijk nog ver weg. Premier Thatcher, die onverkort vast houdt aan „compensatie", staat op dit punt lijnrecht tegenover Nederland en Westduitsland. /an onze correspondent r' Roger Simons) 'ilDE 'EN De BBC eft gisteravond de Brit- ^gering om intrekking ocht van het gerech- jke verbod op het uit- len van de eerste afle- ig van het radiopro- inma „My Country, Jit or Wrong". Dit pro- pnma is gewijd aan de Vitéiten van de spiona- en contraspionage- '4sten MI-5 en MI-6 in plicht van de ophefma- 1de en nog steeds aan rende „Spycatcher"-af- I Country, Right or >ng" werd op de valreep boden omdat de regering jtcher afgelopen donder- in het Londense dagblad |y Telegraph had gelezen [voor dit drieledige pro gramma diverse gewezen ge heime agenten en spionnen in actieve dienst waren geïn terviewd en dat zelfs hun na men zouden worden ge noemd. Premier Thatcher en haar ministers zijn van oor deel dat dergelijke personen onder geen enkel voorwend sel het recht hebben om staatsgeheimen te verklap pen. Daarom deed de Britse rege* ring een beroep op de rech ter, die niet aleen de uitzen ding van „My Country, Right or Wrong" verbood, maar het de BBC onmogelijk maakte ooit nog, in welk programma dan ook, mel ding te maken van de naam van gewezen of actieve agen ten van MI-5 of MI-6. De BBC mag dus zelfs niet meer zeggen dat Peter Wright de auteur is van het omstreden boek Spycatcher, dat inmid dels overal ter wereld te koop ligt. Politiestaat Het optreden van de rege ring Thatcher heeft bij de BBC grote ontstemming ver oorzaakt. Adjunct-algemeen directeur John Birt, die afge lopen zomer op aandringen van premier Thatcher werd benoemd om toezicht te hou den op de redactionele in houd van alle radio- en tv- programma's, reageerde hef tig. Hij raadpleegde gisteren zijn juridische adviseurs en stelde een brief op om de re gering Thatcher dringend te verzoeken het gerechtelijke bevel te laten intrekken. In het Lagerhuis werd de Britse regering beschuldigd van censuur, dictatuur en to talitarisme. Socialistische en liberale afgevaardigden spra ken de mening uit, dat Groot-Brittannië op het punt staat meer en meer een poli tiestaat te worden. Maar Thatchers zegslieden ontken den heftig <^gt de regering te hard van stapel was gelopen en dat haar maatregel tot doel had de vrijheid van me ningsuiting te onderdrukken. Dood Algerijnse student herdacht Parijzenaars leggen bloemen op de plaats waar een jaar ge leden de Algerijnse student Malik Oussekine door de Fran se politie werd doodgeschoten. De dood van de 21-jarige stu dent gebeurde tijdens hevige rellen als protest tegen bezui nigingen in het onderwijs. Stu denten beweerden later dat de dood van Malik was ingegeven door racistische motieven bi] de politie. FOTO. AP Het geheim van de natuurlijke suikersmaak Natrena "Kristalpoeder" ziet eruit als natuurlijke suiker, smaakt na tuurlijk zoet als suiker, maar heeft absoluut géén suiker-kalorieën. Unieke ontdekkingopvoedselge- bied. Natuurlijke bestanddelen die in vers fruit voorkomen zijn precies dezelfde als die gebruikt worden bij de bereiding van één van de belangrijkste ingrediënten van Natrena "Kristalpoeder". Past perfekt bij de gezonde ma nier van eten, om slank te blijven of slanker te worden. Kortom, u kunt geen vervanger van suiker kopen die natuurlijker smaakt dan nieuwe Natrena - de natuurlijke keuze.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5