40 procent politiepersoneel wil weg bij bezuinigingen Jules Croiset gedwongen tot nkopen in upermarkt CetdacGotua/ni Topdrukte jij janvragen paspoort In slaap gevallen stuurman richt ravage aan >ok Ruding wijst suggestie De Vries (CDA) van de hand I N S T I J L HET KOENEHUIS=TRENDSETTER TV-oproep mevrouw Hei jn levert tips en reacties op Oud-staatssecretaris Dik wordt PTT-topman „Leerlingwezen alternatief voor havo en mavo" INNENLAND ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 PAGINA 3 HAAG - De provincie id-Holland kampt met een lrukte bij de aanvragen een nieuw paspoort. De- »ifte is gedelegeerd naar iderd gemeenten in de pro- ficie. Voor de rest loopt de »ifte via de provincie. Op Provinciehuis in Den Haag rdt op dit moment overge- Jrkt. Zelfs mensen die enige "B de dienst hebben verlaten Ti gevraagd tijdelijk terug te Urnen om de berg aanvragen ^verwerken. In de provincie )ord-Brabant is de nood nog »er: de achterstand is ge- ieid tot 10.000 aanvragen en wachttijd bedraagt er drie een. Veel mensen die op .tersport gaan verkeren in foutieve veronderstelling mi het huidige paspoort, als minder dan vijf jaar is ver- n, na 1 januari niet meer lig is. BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WILLEMSTAD - Een in slaap gevallen stuurman van een binnenvaart schip heeft gisteren in Willemstad een enorme ravage aangericht aan schepen en havenwerken. Wonderwel deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het ruim 108 meter lange binnenschip „Dualis" voer met een snelheid van twintig kilometer per uur over het Hollands Diep. Bij Willemstad lag het autotransportschip „Ingalis" met de neus aan het havenhoofd afge meerd om te lossen. Het schip stak circa veertig meter in het Hollands Diep, dat ter plaatse vele honderden meters breed is. De „Dualis" boorde zich met een enorme klap in het autotransportschip en kwam muurvast te zitten. Een parlevinker in de haven werd aan beide zijden zwaar bescha digd. In de haven legden zeven meerpalen het loodje en werd de be schoeiing zwaar beschadigd. Het duurde vier uur om de schepen los te branden. De „Dualis" kon na het stellen van een borg doorvaren naar Antwerpen. De andere schepen moeten eerst voor reparatie naar een werf. Veel bewoners willen weg uit Flevoland LELYSTAD - De provincie Flevo land kampt nog steeds met het pro bleem dat vele inwoners korte tijd nadat ze in de groeikernen Lelystad en Almere zijn neergestreken, weer weg willen. Het aantal huishoudens dat in de komende jaren uit Flevo land wil vertrekken overtreft zelfs verre dat van het aantal dat zich wib vestigen. Een ander verschijnsel vooral in Lelystad is dat men vaak binnen de stad zelf wil verhuizen. Er zijn honderden woningen ge bouwd die groot waren, licht en niet goed geïsoleerd. Velen verhuisden naar woningen met lagere vaste las ten. Er is nu een enorme leegstand. Frans bedrijf wint van Hollandse Signaal DEN HAAG - Het Franse bedrijf Thomson CSF krijgt de opdracht voor de levering van Pharos II, het nieuwe beveiligingssysteem voor het militaire luchtverkeer. Staatsse cretaris Van Hou welingen (defen sie) geeft aan dit bedrijf de voor keur boven de Nederlandse-Ameri kaanse combinatie Hollandse Sig naal Apparaten en Hughes Aircraft Systems (HSA/HAC), omdat sprake was van „een aanzienlijk prijsver schil". Pharos II gaat ongeveer 49,5 miljoen gulden kosten. Het moet in een nieuwe bunker bij het Gelderse Nieuw-Milligen worden onderge bracht. Studietoelage voor Surinamers ZOETERMEER - Surinaamse studenten die door de deviezen- beperking van hun regering in financiële moeilijkheden zijn gekomen krijgen een studietoe lage in de vorm van een rente loos voorschot. De eerste uitke ring is in januari. Voor deze fi nanciële steun heeft minister Bukman (ontwikkelingssamen werking) voor 1988 vier miljoen gulden uitgetrokken. Uitbetalen doet de dienst studiefinancie ring van het ministerie van on derwijs. Tot dusver hebben zich ongeveer 350 Surinaamse stu denten voor de toelage aange meld. Pantserbrigade naar Frankrijk DEN HAAG - Ongeveer 1400 militairen van de 13de pantserbrigade uit Oirschot vertrekken morgenavond naar Frank rijk om te gaan oefenen bij Mourmelon ten zuidoosten van Reims. Voor het laatst oefenden Nederlandse soldaten in Frankrijk eind zestiger jaren en begin ja ren zeventig bij La Courtine. Dat terrein is inmiddels veel te klein voor de huidi ge bataljons. De oefeningen bij Mourme lon beginnen maandag en lopen door tot 18 december. In de Franse media staat het militaire oefengebied tussen Mour melon, Suippes en Chalons ook wel be kend als de „Duivelse Driehoek". Het gebied dankt die naam aan een reeks mysterieuze verdwijningen van jonge Franse soldaten die nooit zijn opgelost. LEIDEN - Ruim veertig procent van het politie personeel gaat actief op zoek naar een andere baan als de voorgenomen bezuinigingen doorgaan. Bijna alle politiemensen zijn bereid tot actie; 22 procent is zelfs bereid te staken. Deze conclusies trekt een onderzoeks team van de Leidse hoogleraar Rosenthal uit een bliksemenquête on der 280 politiemensen tij dens de demonstratie op 26 oktober in Den Haag. Zo'n 14.000 politiemensen lie pen toen te hoop tegen het plan van de ministers van binnenlandse zaken en justi tie om binnen het politiebud get 400 miljoen gulden te verschuiven van personeel naar materieel. De Tweede Kamer stemde in meerder heid met dit gegeven in. In februari 1988 zal de concrete invulling van de „herschik king" bekend zijn. De bon den vrezen een verlies van drieduizend arbeidsplaatsen. De eerste concrete bezuini ging, de voorgenomen kor ting op de ongemakkentoe- slag, is overigens voorlopig van de baan. Uit de „redelijk representa tieve" enquête leidt het on derzoeksteam af dat de actie- bereidheid onder het politie personeel groot is. Van de ondervraagden toonde 35 procent zich bereid tot stipt heidsacties en 22 procent tot stakingen. Vijftien procent zou zelfs langer dan 24 uur willen staken. De loyaliteit aan het bevoegd gezag staat blijkens de enquête onder druk. Meer dan de helft van de ondervraagden zegt niet bereid te zijn gevolg te geven aan opdrachten van het be voegd gezag als die opdrach ten door forse bezuinigingen zijn ingegeven. De binding met de politie bonden liikt sterker dan die met het bevoegd gezag. De bonden zijn volgens het on derzoeksteam „zo ongeveer de enige machtsfactor die een goede verstandhouding met het politiepersoneel heeft". „Komen de bonden met lege handen terug, dan zou de 27 procent die al neigt naar wil de stakingen, een volgende keer wel eens aanmerkelijk kunnen groeien. De leeftijds categorie 26-35 jaar geeft de bonden nu nog duidelijk het voordeel van de twijfel, maar dat kan geheel omslaan", al dus het onderzoeksteam. Politiemensen willen wel toegeven dat de politie meer zou kunnen doen met het zelfde geld. Meer dan de helft van de ondervraagden zegt wel wat te zien in het doorberekenen van kosten. Het afstoten van oneigenlijke taken heeft evenveel voor als tegenstanders. Uit de enquête valt verder een flinke verschuiving in Eolitieke voorkeur op te ma- en. Van het politiepersoneel zegt nog maar 13 procent op het CDA te zullen stemmen, terwijl dat vorig jaar nog 30 procent was. De PvdA kan rekenen op de steun van 27 procent van het politieperso neel (in 1986 was dat 20 pro cent) en de VVD op 15 pro cent, zes procent minder dan in 1986. «CONSTRUCTIE ONTVOERING TE IJRUGGE kUGGE - De Amster- imse joodse acteur Jules roiset heeft gistermiddag i Brugge de reconstructie jgewoond van zijn ont- ïering die woensdag, en- ele uren voor zijn optre- m in Brugge, werd uit- ivoerd. De Belgische po- lie spreekt liever over »n gijzelingsactie. De ïtvoerders schilderden zijn lichaam een ha- enkruis en een joden- limmer. jdens de reconstructie meld- Croiset dat hij woensdag- htend, op weg naar het roeninghe-museum in Brug- door een jonge vrouw in m auto werd geduwd. Daarin ten twee mannen. De drie, e accentloos Nederlands «raken, waren gemaskerd, lies Croiset werd geblind- lekt en zijn mond werd phtgeplakt. jjdens de rit naar Charleroi erd gestopt bij een waren- iis, waar Croiset onder be- feiging cognac, bier, appels, iuitwater en koekjes moest >pen. Vervolgens werd hij lieuw geblinddoekt. Op een laten fabrieksterrein in rchain-au-Pont werd de ac- ir in een rióolbüis gestopt, werd verplicht zichzelf met ijzerdraad de handen en voeten te binden. Daarna kreeg hij slaaptabletten en cognac toegediend. Donder dagmorgen werd hij wakker door het geluid van een star tende auto. De ontvoerders waren verdwenen in metallic grijze Citroën. Vermoed wordt dat ze in paniek zijn geraakt doordat ze werden opgemerkt door de conciërges van een na bijgelegen bedrijf. Na het vertrek van de auto kon Jules Croiset zich bevrij den. Hii ging naar de plaatse lijke rijkswacht, maar het kan toor was gesloten. In een café kreeg hij geen toestemming zijn vrouw in Amsterdam op te bellen. Uiteindelijk nam hij de trein naar Brussel en belde vanuit Brussel Centraal zijn vrouw en zijn impressario. Ge drieën deden zij later aangifte in een Brussels politiebureau. Daar werden ze naar de ge rechtelijke politie van Charle roi verwezen. Tijdens de reconstructie zei Croiset dat hij de indruk had dat hij al verscheidene dagen werd gevolgd. Vooral de bij de politie nog niet bekende Ne derlandse Fascistische Jonge renorganisatie NFJO wordt verdacht. Deze organisatie stelde aan de impresario van Croiset in een brief de eis dat de acteur zijn verzet tegen Fassbinders toneelstuk zou op geven. Wapenverzameling In Haarlem heeft de politie beslag gelegd op diverse verzamelingen vuurwapens en munitie. In verband daarmee zijn de afgelopen dagen acht, deels zeer jeugdige. Haarlemmers aangehouden. Onder het wapentuig waren levensgevaarlijke op scherp staande brisantgranaten, handgranaten en scherpe patronen voor het starten van vliegtuigen. De politie vermoedt geen snode plannen maar gaat uit van een uit de hand gelopen verzamelwoede en levensgevaarlijk spel van scholieren. elijk tn si HIPHOL - Minister iding van financiën :eft gisteren bij terug- ir uit Saudiarabië dui- afstand genomen suggesties van zijn artijgenoot, CDA-fractie- itider Bert de Vries. Deze "Brklaarde woensdag in i Tweede Kamer de mo- ^lijkheid van een vergro- ^fig van het financierings-. ifkort te willen openhou- ën als overheidsinveste ringen de economie kun nen stimuleren. De bewindsman verklaarde met nadruk alleen te voelen voor overheidsinvesteringen voor wat hij noemde nuttige doeleinden als die gepaard gaan met verminderingen in de consumptieve sfeer. Hij doelde daarmee op lagere uit keringen. Ruding zei dat hij tijdens zijn vijfdaags bezoek in diverse ge sprekken het punt van de le vering van mijnenjagers aan Saudiarabië naar voren te heb ben gebracht. Hij heeft er daarbij op gewezen dat ons land deze schepen praktisch uit voorraad kan leveren. Sau diarabië zou voor een bedrag van in totaal ongeveer acht honderd miljoen gulden acht mijnjagers willen kopen van hetzelfde tvpe als de Neder landse marine al in gebruik heeft. Zo'n order is van le vensbelang voor de scheeps werf Van der Giessen-De Noord. Volgens Ruding is de levering van onderzeeboten in geen en kel gesprek genoemd. De Rot terdamse werf RDM wil zulke schepen voor Saudiarabië bou wen. Ruding die voorzitter is van het beleidsbepalende orgaan van het Internationale Mone taire Fonds (IMF), is in ge sprekken met zijn Saudische1 collega Ab al-Khail gesterkt in zijn overtuiging dat het IMF een meer actieve en krachti ger rol moet spelen bij het her stellen van de onevenwichtig heden in de internationale economie. Als belangrijkste oorzaak van de lage dollar koers en de lage aandelen koersen op dit moment noem de Ruding het gebrek aan ver trouwen bij de beleggers, dat wordt veroorzaakt door het Amerikaanse Volgens hem krachtiger moeten uitspreken over dat tekort en over het na komen van het zogeheten Louvre-akkoord van de G-7 (zeven grote westerse indus trielanden). In dat akkoord hebben de industrielanden zich onder meer vastgelegd op ondersteuning van de dollar koers. IE KNOLLEN De Korte noemt snelheid van 120 kilometer geloofwaardig (Vervolg van de voorpagina) De verhoging van de snel heidslimiet is volgens het ka binet noodzakelijk omdat mo menteel niemand zich aan de 100-kilometergrens houdt. De maximumsnelheid wordt op grote schaal overtreden. De nieuwe limiet van 120 kilome ter per uur komt volgens De Korte geloofwaardig over en zal een „breder maatschappe lijk draagvlak" hebben. Om zijn woorden kracht bij te zet ten haalde De Korte een uit spraak van de liberale voor man Thorbecke aan dat „de ware vrijheid alleen naar wet ten luistert". De verhoging van de maxi mumsnelheid en de verscherp te controle zullen na een jaar worden geëvalueerd. Het kabi net verwacht dat de nieuwe li miet zal leiden tot een gemid deld gereden snelheid die la ger ligt dan het huidige gemid delde. Bovendien verwacht men dat in een aantal situaties de gemiddelde snelheid af zal nemen en dat daarmee de aan tasting van het milieu minder wordt. Sinterklaasactie voor Ethiopië ABCOUDE - Een groot trans port van SOS-kinderdorpen met voedsel, medicijnen en de kens vertrekt vandaag naar ondervoede kinderen in Ethio pië. De hulpgoederen gaan di rect naar hulpposten aie door de SOS-kinderdorpen-organi- satie zijn opgezet. In samen werking met de lokale autori teiten krijgen op elke hulppost dagelijks zo'n duizend kinde ren maaltijden, kleding en me dische zorg. De Ethiopische gezondheidsdiensten bereiken slechts vijf procent van de kinderen, terwijl 60 procent van alle Ethiopische kinderen zijn ondervoed of verkeerd ge voed. Vervoersregeling voor fans Feyenoord ROTTERDAM Feyenoord is er in geslaagd een vervoers regeling te treffen voor de re turnwedstrijd tegen Leverku- sen uit de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup. De Rotterdamse club heeft het transport georganiseerd in sa menwerking met de Neder landse Spoorwegen. De Rotter damse fans kunnen vanaf vandaag bij de Kuip een com- bikaart kopen, (fie recht geeft op het treinvervoer Rotter- dam-Leverkusen vice versa en een plaatsbewijs voor de wed strijd. De trein, die woensdag om 15.00 uur vertrekt, zal on derweg nergens stoppen. De combikaart kost 70 gulden. In Leverkusen is de losse ver koop van tickets verboden. (ADVERTENTIE) BADEN beschikken over een uniek assortiment om zo"n concept te realiseren Dat vindt u ook niet overal En dat de uitvoering binnen afgesproken ti)dge- beun, mag u gerust geloven Uw huis ver- (raaien-en waardevoller maken'-daann PrtTÏj isHetKoenehuisnendsetter' Welkom KEUKENS BADKAMERS SANITAIR OPEN HAARDEN MARMER. TEGELS PLAVUIZEN In de ban van een gokje Ex(gok)verslaafde en journalist Leon Zoeteman heeft zijn boek „In de ban van het gokmonster" gisteren ten doop gehouden. Het wil een aanklacht zijn tegen de staat „die immers heeft ge zorgd dat de burger op de hoek van de straat, in het postkan toor, door middel van bank- en girorekening, via tv, reclame, le gaal en illegaal kan deelnemen aan gokspelletjes". Volgens de auteur gokt een op de zes Nederlanders en kent Nederland 20.000 gokverslaafden, een getal dat het aantal drugsverslaaf den dicht benadert. HAARLEM - Het NOS- journaal, de politie en Ahold hebben tips en re acties binnengekregen naar aanleiding van de oproep van mevrouw Heijn-Engels tot de ont voerders van haar man Gerrit Jan, topman van het Ahold-concern. Me vrouw Heijn vroeg om de vrijlating van haar man dan wel herstel van het contact. De tips zijn doorgegeven aan het beleidscentrum van politie en justitie in Haarlem. Dat centrum in het Haarlemse hoofdbureau van politie ont ving zelf ook „een handvol tips". Hoeveel tips er naar aan leiding van de ontvoering in totaal zijn binnengekomen, is onbekend. In een veel eerder stadium werd gesproken over ruim 700 tips. Inmiddels is ook duidelijk ge worden wat er vorige week is misgegaan bij de overhandi ging van de losprijs. Een deel van de losprijs (geld en dia manten) werd in een tas gede- ponéerd bij een oude eik langs rijksweg 12 ter hoogte van Wolfheze bij Arnhem. De ont voerders hebben deze tas met inhoud voor zover bekend op deze lokatie in hun bezit ge kregen. De Ahold-medewerker met de rest van het losgeld moest ver volgens naar een filiaal van Albert Heijn in Arnhem rij den. Hij zou daar telefonisch nieuwe instructies krijgen. Hij kon echter het filiaal niet bin nen. Hij hoorde wel een tele foon rinkelen. janweg 62 (Binckhorsi).Telefoon 070 473434 DEN HAAG - Oud-staatssecretaris ir. W. Dik van economische zaken (in het tweede en derde kabinet-Van Agt) wordt per 1 april benoemd tot plaatsvervangend directeur-generaal en lid van de directie van de PTT. Met ingang van de oprichting van PTT Nederland nv, in 1989, wordt Dik voorzitter van de dan te formeren Raad van Bestuur. Dik (48) is voorzitter van de directie van Nederlandse Unilever Bedrijven bv. Zijn nevenfuncties zijn onder andere: lid dagelijks bestuur VNO, lid raad van advies Wereldhandelscentrum Am sterdam, president-commissaris Nederlands Bureau voor Toeris me; lid van de raad van bestuur Ohra, lid dagelijks bestuur Uni versiteitsfonds Delft. Voordat Dik staatssecretaris werd was hij voorzitter van het be stuur van de Stichting Wetenschappelijk Bureau Democraten '66, van 1978 tot 1981. Daarvoor bekleede hij tal van functies in het bedrijfsleven. Minister Smit van verkeer heeft de huidige directeur-generaal van de PTT, ir. C. Wit (59) verzocht na de verzelfstandiging van het staatsbedrijf nog enige tijd aan te blijven als adviseur. EDE - Voor minstens een kwart van alle havo- en mavo-leerlin gen kunnen opleidingen in het leerlingwezen een aantrekkelijk alternatief bieden. Daarvoor moet in de bedrijfsopleidingen meer aandacht geschonken worden aan de theorie-vakken, zo dat doorstroming naar het hoger beroepsonderwijs mogelijk wordt. Dit stelde de vice-voorzitter van de KNOV, mr. A. Geurtsen, gisteren in Ede tijdens een studiedag over de ontwikkeling van het leerlingenwezen. Volgens Geurtsen blijkt uit recent onder zoek dat rond de dertig procent van de mavo'ers en havo'ers de voorkeur geeft aan een combinatie van leren en werken. Als de theorievakken voldoende niveau krijgen, liggen er voor havo- en mavo-leerlingen in het midden- en kleinbedrijf „uitstekende carrièremogelijkheden". De verschillende sprekers waren het er over eens dat de massale groei die het leerlingwezen de laatste jaren heeft doorgemaakt - een verdubbeling van het aantal leerlingen in vier jaar tiids - op zich niet toereikend is. Vooral VNO-voorzitter van Lede hield een pleidooi voor een betere aansluiting op de steeds hogere ei sen die de arbeidsmarkt stelt. CNV-bestuurder Roelofse zag nog een derde taak weggelegd voor de opleidingen: de noodzakelijke om- en bijscholing van volwassenen, de beroepsgerichte volwas seneneducatie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3