Vagevuur maakte ontstaan van kapitalisme mogelijk ftffdóe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE beroepingen Diakenwijding in Aarlanderveen kerk wereld JACQUES LEGOFF: Jacques Le Goff Begrip en woede over dienst voor echtscheiding Vakbeweging in de brandiit >weer ADVERTEER MEER £eidóe6ouMmt ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 PAGE door Marinua van der Berg Verrassen Een van de aardige dingen ii het leven is iemand verrassen. Een oude mevrouw zei me eens: „Tegenwoordig is alles op afspraak. Ik word verrast door bezoek dat zomaar komt". Iemand verrassen is weten waar je iemand blij mee kunt maken. Het hoeft niet iets groots te zijn. Bij voorkeur niet. Als het buiten de maat is dan kan iemand er zich belast door voelen. Het gevoel krijgen ook iets terug te moeten doen Een verrassing is maatgebon- den en ook een soort éénrich tingsverkeer. Dat wil zeggen tot op zekere hoogte. Voor de gever is de beste beloning de mens die zich laat verrassen. De verraste aan wiens gezicht je kunt zien of aan wiens stem je kunt horen hoe aangenaam hij verrast is. Soms is een traan de begeleidende uiting van de dankbaarheid. De ver rassing wordt dus niet aller eerst beantwoord door iets te rug te doen, maar door een emotie. Heel vaak is een ver rassing ook zelf een uiting van emotie. Je wilt de ander laten voelen hem of haar graag te willen verrassen omdat hij of zij iets voor je betekent in je leven. Een verrassing kan iets zijn dat je gekocht hebt, maar het kan ook iets zijn dat je zelf hebt gemaakt of hebt laten maken. Daarmee krijgt de ver rassing iets persoonlijks. Iets unieks. Het is speciaal voor jou en niet iedereen kan het zo maar ergens kopen. Zo doet de verrassing ook een appèl op onze creativiteit. Creativiteit is de eigen scheppingskracht die in onszelf ligt. Vaak verbor gen. Iemand verrassen met *n be zoek, 'n brief, 'n telefoontje of een geschenk, is zeggen dat iemand 'n plaats heeft in je hart. Iemand die me opbelde zei: „Soms is enthousiasme of meeleven zo kortstondig." Een hevig maar kort opvlammend strovuurtje. Als iemand 'n plaats in je hart heeft, heb je ook een teken nodig waaruit dat blijkt. Een verrassing, in welke vorm dan ook, is zo'n mogelijkheid. In de maand de cember begint het „verplichte" kaartsturen weer. Een jaarlijks terugkerend ritueel. Ik stel het op prijs en ik doe er ook aan mee. Toch zijn de aardigste kaarten vaak die kaarten die je niet verwacht. Soms ontvang je op een „niet-verplicht" mo ment een kaart. December is ook de maand van de surpri ses. Niet te verwarren met de peperdure cadeaus. De surpri se is het zelfgemaakte cadeau Er zijn ook mensen in deze maand die niet verrast worden. Door niemand. Sommigen sla gen erin om zichzelf te verras sen. Ze schenken zichzelf iets op een wijze waarop ze zichzelf niet als een slachtoffer gedra gen. Bijna veertig jaar geleden startte Alex van Wayenburg de actie „Zon in de schoorsteen". Later en tot op heden overge nomen door „De Zonne bloem". Een verrassing van een onbekende. Velen waarde ren het. Sommigen voelen zich er wat verlegen mee. Het kan je ontroeren om verrast te worden. Je kunt er ook veel plezier en vreugde aan beleven om een ander te verrassen. Het is soms moeilijk om een verrassing een tijdlang voor je te houden. Je hebt het al in huis of zelfs dat nog niet, maar het moet nog een verrassing blijven. Een verrassing kan ook een herinnering worden. Iets wordt een kleinood in je huis. Het is onbetaalbaar en bij ver missing door brand of diefstal doet het je meer zeer dan het verlies van wat je gekocht hebt en vervangbaar is. Tegen het verlies van een kleinood kun je je dan ook rtiet verzekeren. In die zin heb ik ook het gevoel dat met de loop van de jaren mijn huisinboedel kostbaarder wordt, omdat ze meer „kleino den" herbergt. Verrassingen die herinneringen zijn aan kostbare mensen en kostbare momenten. Verrassingen ver rijken mijn leven en geven me een dankbaar levensgevoel. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Enschede J.B. van Heerde geestelijk ver zorger christ.verpleeghuis 't Kleyne Vaert te Ensche de die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen: te Beverwijk, D.H.Gritter kandidaat te Biddinghuizen; te Harden- berg, drs.P.H.Trimp te Be- dum. AARLANDERVEEN In de Eucharistieviering van zondag 6 december wordt in de Paro chiekerk van de R. H. Petrus en Paulus te Aarlanderveen de heer N.A.M. Faay, door bis schop mgr. R. Ph. Bar tot permanent-diaken gewijd. De heer Faay (48 jaar oud) en vader van 5 kinderen, woont in Ter Aar. Hij is werkzaam als vertegenwoordiger. Hij is actief betrokken bij zijn parochie. Zo had hij zitting in het kerkbestuur, parochieraad, en de redactie van het parochieblad. Hij voltooide zijn studie en opleiding op de seminarie Dijnselburg. Nu daagt het in het oosten, het licht schijnt overal: Hij komt de volken troosten, die eeuwig heersen zal Johannes Riemens Sr. AMSTERDAM De kerk heeft de grenzen tussen wat aan de geeste lijkheid toebehoorde en wat aan de koning of we reldlijke overheden toe viel, altijd strikt geschei den willen houden. De Franse Middeleeuwse ko ningen konden, hoe hooggeplaatst zij ook wa ren, nimmer de taak van de priester overnemen. Dat zegt Jacques Le Goff, professor aan de Parijse Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, deze week op bezoek in Ne derland. Le Goff is een historicus die vooral naam heeft gemaakt door een nieuwe kijk op de Middeleeuwen, waarin het godsdienstig aspect uiteraard van eminent belang is. Geschiedenis wil hij beoefenen op een manier waardoor het he den begrijpelijk wordt ge maakt. Lijkt de officiële houding van de huidige rooms-katholieke kerk waarin de taken van priesters en leken weer strikt gescheiden moeten worden niet op een echo uit dat verleden? De woekeraar en de hel Economie en religie m de mkfdeh eeuwen Wereld bibliotheek Maar natuurlijk moest de Middeleeuwse kerk compro missen sluiten om haar in vloed te kunnen behouden. Bij de wijding van de Middel eeuwse Franse koningen was dat al het geval. Tussen ko ning en priester was er een subtiel machtsevenwicht. Weliswaar stond de te wijden koning in de religieuze orde lager dan de aartsbisschop die hem wijdde, maar zodra hij eenmaal koning was, was deze onbetwist de middelaar tussen God en zijn volk. Ver schrikkelijk en bedreigend waren dan ook de periodes waarin de oude koning dood was en de nieuwe nog niet was aangewezen. Diep ingrijpende veranderin gen *in de theologie waren soms nodig voor de Middel eeuwse kerk om bij de tijd te blijven. Een zeer interessante ontwikkeling heeft Le Goff beschreven in zijn boekje over de woekeraar en de hel (uitgave Wereldbibliotheek). Woekeraars waren algemeen geminacht in de Middeleeu wen. Toch zouden zij aan de basis staan van het opkomen de kapitalisme. De woeke raars werd verweten slapende rijk te worden door hun geld uit te lenen tegen rente. In de bijbel treft men een reeks teksten aan waarin woeker zonder meer wordt veroor deeld. In het boek Exodus komt de tekst voor: Indien gij aan mijn volk, aan den arme bij u, geld leent, zult gij u niet als een schuldeiser jegens hem gedragen: gij zult hem geen rente opleggen (hfdst. 25 v. 22). In het Lucas-evangelie zegt Jezus: Hebt uw vijanden lief, en doet hun goed zonder op vergelding te hopen. Er kon geen misverstand over bestaan: woekeren, het op slinkse wijze geld verdienen door de tijd voor je laten wer ken, was diep afkeurenswaar dig. De tijd was immers niet van de mens, de tijd was van God, zoals Thomas van Aqui no betoogde. Lange tijd vormde het woeke ren echter geen groot pro bleem. Het geldverkeer speel de nog een ondergeschikte rol. Dat zou vanaf het jaar duizend ingrijpend gaan ver anderen. De economie leeft op, de welvaart neemt toe en daarmee de woekêrpraktij- ken. Le Goff: „Tussen het midden van de twaalfde en het midden van de dertiende eeuw (wanneer de economi sche opleving zijn hoogtepunt bereikt) zag de ene na de an dere kerkelijke verhandeling over de woeker het licht. Dat gebeurde op de concilies van Lateranen. De kerk was be vreesd dat de verbreiding van de woekerpraktijken de sa menleving omver zou wer pen. Woeker was diefstal en een zonde tegen de gerechtig heid." Le Goff geeft een groot aantal Middeleeuwse exempla (voorbeelden) waarin ten be hoeve van de predikers - het medium bij uitstek van die tijd - uiteengezet werd hoe slecht het de woekeraars zou vergaan. De woekeraars waren in de eerste plaats ongelovigen, mensen die buiten de samen leving stonden, in de Middel eeuwse samenleving waren dat bii uitstek de joden. Dat zij tot hun woekerpraktijken kwamen, kwam omdat zij uit gesloten waren van een groot aantal beroepen. Het was de joden slechts toegestaan een aantal „vrije" beroepen te be oefenen, zoals dat van arts of handelaar. Hel Het grote verzet tegen de woekerpraktijken droeg bij aan het ontstaan van het anti semitisme. In zekere zin wa ren de joden onbereikbaar voor de zwaarste straf die de Middeleeuwse kerk de ge doopte leden in het vooruit zicht stelde: de hel. Waren tot het begin van de twaalfde eeuw de joden woe keraars, van dan af zal men ze ook steeds meer aantreffen onder de christenen. Vorsten en prelaten lieten zich in met woekeraars. Waren zij allen voorbestemd voor de hel? En hoe zat het met de vrouwen van woekeraars wanneer hun echtgenoten waren overle den? Waren zij zonder meer tot de ondergang gedoemd? De predikers ontwikkelden een uitvoerige casuïstiek waarin voor uitzonderingen werd gepleit. Bovendien werd erkend dat de woekeraars niet alleen maar slapende rijk werden. Aan het geld lenen gingen, naarmate de econo mie zich verder ontwikkelde, steeds meer werkzaamheden vastzitten. De woekeraars werden niet slapende rijk, maar moesten er wel degelijk voor werken. Dat laatste was een belangrijk criterium voor de theologen om de juistheid van een bepaalde praktijk te kunnen rechtvaardigen. Van veel groter belang was echter het ontwikkelen door de theologen van een plaats tussen de hel en de hemel: het vagevuur. Waar moesten woekeraars naar tpe die op het eind van hun leven be rouw toonden? Zij pasten niet in het simpele schema van hel of hemel. Het specifiek indi viduele gedrag ging trouwens überhaupt in de ogen van de theologen en kerkleiders een steeds grotere rol spelen voor de beantwoording van de vraag waar de ziel naar toe zou gaan. Dat leidde tot het ontstaan van het vagevuur, hét purgatorium, de plaats waar de overledenen gezui verd zouden worden van hun fouten. Zij hadden de garantie dat zij uiteindelijk naar het paradijs zouden gaan. Zo was er hoop voor de woe keraar die uiteindelijk bereid was tot berouw, dat hij gered zou worden en dat hij zowel geld kon verwerven (nier op aarde) als het eeuwige leven in het hiernamaals. Het stre ven naar rijkdom barrica deerde niet langer de toegang tot het paradijs. Le Goff ziet in deze theologi sche oplossing een van de oor zaken van het ontstaan van het kapitalisme. „De woeke raars schrokken terug voor de wurgende angst van de hel. Toen dat obstakel verdween, kon de economie en de sa menleving zich ontwikkelen in de richting van het kapita lisme." PAUL VAN VELTHOVEN De VPRO-televisie zendt zon dagavond op Ned. II in het pro gramma van Adriaan van Dis een interview uit met Jacques Le Goff. DELFZIJL Ds. H.A.M.H. van Vliet, de predikant die de schei ding van een gerefor meerd echtpaar kerkelijk heeft „bevestigd" wordt overspoeld met reacties. „Ik had al die opwinding niet verwacht", aldus de hervormde predikant die de dienst leidde in plaats van een gereformeerde collega die ziek was ge worden. Ds. Van Vliet noemt de dienst de vrucht van een langdurig proces van „denken, praten en wor stelen". „Er wordt in de protestante kerk niet ge trouwd. Je kunt er wel Gods zegen voor vragen. Waarom zou dat niet over een scheiding kunnen? Dit moet je liturgisch tot uitdrukking kunnen brengen". In de dienst heeft de dominee, naar hij nu mededeelt op ver zoek van het scheidende paar, verwezen naar een tekst in Genesis waarin Jakob met God worstelt. De dominee vindt de keuze van die tekst heel passend. Volgens hem wordt niet duidelijk of Jakob met God of met mensen ge streden heeft. Worstelende mensen vindt hij in ieder ge val zeer van toepassing. Hij wijst op het beeld dat Jakob op de heup getroffen wordt en daarna mank door het le ven moet. „Na zo'n ingrij pende beslissing als een echt scheiding moeten deze men sen ook verder. Mank, in alle gebrokenheid". De reacties die ds. Van Vliet krijgt, lopen uiteen van zeer positief tot uiterst negatief. Over die laatste categorie zegt van Vliet onderkoeld: „Die prijzen me het graf in en daar kun je uit afleiden wat je wilt, maar leuk is het niet". Er zijn volgens de dominee ook mensen die, zelf geschei den, hem opbellen met de op merking: „Ik wilde dat de kerk destijds zo met ons was omgegaan". Alle drukte is niet bepalend voor de beslis sing om het wellicht weer te doen. Dat hangt volgens de dominee van vele factoren af. In ieder geval zal hij een be slissing, net als nu gedaan is, weer nemen in nauwe samen spraak met de kerkeraad. Van Vliet: „Je moet als kerk willen omgaan met de ver schijnselen van deze tijd en met al wat menselijk is". Niet positief De praeses van de gerefor meerde synode, ds. E. Over- eem uit Haren is in eerste re actie niet positief over de dienst in Delfzijl. „Persoonlijk zeg ik, en laat er geen misver stand over bestaan: de kerk staat bij een echtscheiding niet buiten spel. Integendeel, in de sfeer van het pastoraat ligt er een grote verantwoor delijkheid. Het gaat tenslotte om iets waar mensen vaak ernstig onder lijden. Dus als een predikant op intensieve wijze met mensen bezig is die die mensen van die predikant vragen om samen met hen bijvoorbeeld uit de bijbel te lezen en met hen te bidden, vind ik dat ook heel goed. Maar moet je daar nu een kerkelijke vorm aan geven, zoals je doet bij de bevestiging van een huwelijk? Ik denk van niet. De kerkelijke huwe lijksbevestiging is er omdat het huwelijk wordt gezien als een geschenk van God. En dat geschenk moet je vieren. Maar kun je datzelfde zeggen van een echtscheiding, waar iuist sprake is van een „gebro ken verbond", door onmacht, door schuld en door zonde? Denk ook aan de doopbedie- ning, dat is ook een viering van een geschenk van God; een bevestiging van het feit dat de dopeling er ook bij hoort. Maar als dat kind zich later laat uitschrijven, is er toch ook niet zoiets als een kerkelijke bevestiging van die uitschrijving. Wel is er, hoop ik, pastoraat (geweest)". Ds. Overeem meent dat de ge loofsgemeenschap die aanwe zig was bij de bevestiging van het huwelijk ook betrokken kan zijn bij het verdrietige feit van een echtscheiding: „Dat kan via de voorbede in de kerk en via het persoonlijk gebed van de gemeentele den" Teksten De hervormde predikant ds. S. de Vries te Amsterdam, voormalig gemeentepredikant in Purmerend en thans partti me medewerker van de NCRV, heeft geruime tijd ge leden een tekst uitgegeven voor een liturgie bij een echt scheiding, samen met liturgi sche teksten voor andere ge beurtenissen. Voor de NCRV-radio ver klaarde ds. De Vries dat een liturgische vormgeving rond een echtscheiding soms van grote betekenis kan zijn voor de betrokkenen. Hij doelde daarmee op de ervaringen van een Amerikaanse chris ten-psychiater. Deze oordeelt dat veel gescheiden mensen jaren lang de last van de scheiding met zich mee dra gen, onder meer in de vorm van schuldgevoelens. Liturgi sche vormen rond de echt scheiding kunnen helpen der gelijke effecten te voorko men, aldus de Amerikaanse psychiater. ALS onderdeel van de discussies over de „kantelende beidsverhoudingen" is deze week tijdens het congres vai vakcentrale FNV ook nogal wat beroering geweest overf „geheime" nota van het christelijk werkgeversverb, NCW. In die nota wordt er voor gepleit de vakbeweging? meer het alleenrecht te geven bij het onderhandelen ove|i arbeidsvoorwaarden. f De ondernemers zouden, aldus de nota, uit meerdere on(i handelingspartners een keuze moeten kunnen maken» zich daarbij ook moeten kunnen richten tot de ondeÊ mingsraad als gesprekspartner. In plaats van de tot na gebruikelijke, centraal gerichte afspraken zou dus, volt de werkgevers, aan een sterk gedecentraliseerde oveij structuur de voorkeur moeten worden gegeven. - Op het FNV-congres had men weinig goede woorden j het discussiestuk want dat is het van de christefe ondernemers. De werkgevers werd verweten „oorlogszud' ge taal" te bezigen, de vakbeweging op non-actief te w} zetten, en de „werknemersmacht te willen breken". H| taal waaruit vooral de angst van de vakcentrale blijkt v een aantasting van de eigen positie. Geredeneerd vanuit FN V-optiek is de vrees daarvoor echter wel begrijpelijk; De vakbeweging heeft in Nederland de laatste jaren l een toenemend verlies aan leden te maken gehad en al| al daardoor is haar invloed tanende. Wordt zij door de w| gevers ook al niet meer als volwaardige onderhandelil partner beschouwd, dan zal de animo voor een lidmaatst bij veel werknemers nog verder teruglopen. AaN de andere kant is het voor de vakcentrales niet i standig te zeer de nadruk op de centrale overlegstructurq blijven leggen. In de afgelopen jaren is een aantal keren bleken, dat er in ons land voor de vorming van een cent loonakkoord niet altijd mogelijkheden zijn. Telkens opni| moesten de cao-onderhandelingen op het niveau van de drijfstakken worden afgerond. De door de NCW beoogde centralisatie is in feite dus al begonnen. De laatste tijd doet zich bovendien een ontwikkeling v- waarbij individuele bedrijven die zich dat kunnen vero< ven, met hun werknemers afspraken maken over aanvu de beloningen. Ook daarvoor worden overlegstructure het leven geroepen die we vroeger niet kenden. Die vernieuwing in de overlegrelatie tussen werkneil en werkgevers zal zich in de toekomst waarschijnlijk verder uitbreiden. In principe is daar ook niets op tegen FNV zou er daarom beter aan doen op deze ontwikkelir in te spelen én er bij betrokken te blijven in plaats vay zoals nu gebeurt zich daar met hand en tand tegei verzetten. Koud weer DE BILT (KNMI) - Sint Nico- laas viert zijn verjaardag bij koud weer. De middagtempe- ratuur blijft rond het vries punt steken. Een matige wind uit oostelijke richtingen draagt er bepaald niet toe bij dit het aangenaam aanvoelt. Boven dien lijken de kansen op wat zon niet groot. Een regenge- bied, dat weinig samenhang vertoont en dat boven Frank rijk aanwezig is, zal waar schijnlijk zelfs het zuiden van ons land niet meer kunnen be reiken. Dit regengebied hangt samen met een actieve storm- depressie in de Golf van Bisca- je. De computers geven voor de volgende week opnieuw hogeluchtdruk te zien boven zuidwest-Scandinavië en dat betekent het aanhouden van de oostelijke stroming. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en een enkele sneeuwbui. Lichte tot matige vorst, aan de kust in de mid dag ongeveer 1 graad. Britse Eilanden: Wolkenvel den en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur ongeveer 5 graden. Benelux en Duitsland: wol kenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur on geveer 2 graden. In de nacht lichte vorst. Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen in het zuiden. Middagtemperatuur van 3 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Spanje, Portugal: Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en. Middagtemperatuur van 13 graden aan de noordkust tot 18 graden in het zuiden, in het innenland 2 tot 9 graden. Alpengebied: Veel bewolking en voornamelijk in het zuiden regen of sneeuw. Middagtem peratuur in de dalen ongeveer 2 graden. Nul-gradenniveau tussen 1000 en 1500 meter. Italië: Veel bewolking en plaatselijk regen. Middagtem peratuur van 5 graden in het noorden tot 17 graden aan de kust in het zuiden. Griekse en Joegoslavische kust: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen. Middag temperatuur ongeveer 15 gra den. Amsterdam l.bew. Max. ten2P t 0 f 1 r Helsinki Innsbruck Klagenfur Vrouwenemancipatie Met veel belangstelling hfi het interview met paterbj de Geest onder de kop ,,jj wenemancipatie in Ki Nieuw-Guinea" gelezen, treffende het Divine WorP stitute in Madang (Genfl naar de Sociëteit van het fe: delijk Woord). Volgens dL tikel zijn er in Papua N| Guinea nog drie universitk „behalve het Drive Worlr stitute". Als kritisch leL meen ik hier een „slip oy pen" te bespeuren. Overig een goed leesbaar stuk. y C. Groenewegen, LEIDSCHENDAM.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2