Nieuwspoort: voor een gezellige ïCocktail van nieuws jten achterklap Parterre Central over vij'f jaar comfortabel perscentrum 1 II mal Ie e! Het Pershuis levert politiek nieuws aan miljoen dagblad abonnees „Stukje lopen goed voor kamerleden" £eidóe@outtmt ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 )EN HAAG - Minister-president ,ubbers loopt er wel eens binnen m een hapje te eten. Minister De Loning en staatssecretaris De jraaf waren er laatst nog. Terwijl ninister Ruding de vaste gewoonte ïeeft er na afloop van de Algemene kschouwingen met zijn staf sa- nen te komen. En verder, zo stel en Max de Bok en Jan van Groe ien met onverholen voldoening /ast, zijn er zo'n vijfenzeventig Tweede-Kamerleden lid van Nieuwspoort. :en voldoening zonder snobistisch ele- ient. Zonder de dikdoenerij van de al- :oholische opsnijders die het niet over „ubbers hebben, maar over Lub: „Van le week nog zat ik met Lub een borrel te Irinken en ik zeg nog tegen Lub, ik zeg tuud, zeg ik Nee. Max de Bok en lan van Groesen zijn respectievelijk lid :n voorzitter van de Raad van Bestuur /an de Stichting Internationaal Perscen- Irum Nieuwspoort, en hun ingenomen heid over de bezoeken van kabinetsle- len vloeit rechtstreeks voort uit deze incties. Nieuwspoort, aan de Hofcingel 0 en met een verbinding-binnendoor ar het Tweede-Kamergebouw, is 26 ir geleden opgericht met als voorname loelstelling een trefpunt te creëren waar Durnalisten en politieke machthebbers ïlkaar in de informele sfeer kunnen ont boeten. 'Die doelstelling is gerealiseerd", consta teert Jan van Groesen, die op het Alge meen Nederlands Persbureau de afdeling V,buitenland" leidt. „In die mate, dat Nederlandse journalisten zich van het bijzondere karakter van Nieuwspoort nog maar nauwelijks bewust zijn. Bui tenlandse collega's daarentegen kijken hier hun ogen uit. Een bar-restaurant Waar zowel journalisten als volksverte in en uit lopen, waar je ^cabinetsleden in het wild aantreft - dat s daar volslagen onbekend. In die zin is Nieuwspoort uniek in de wereld". Bet lidmaatschap van de Stichting staat open voor journalis- en en politici, maar ook voor voorlich- ers en functionarissen die de public re lations verzorgen van commerciële of j iet-commerciële instellingen. In dienst 'an de Stichting exploiteren bedrijfslei der Joop van de Wall en zijn dertien medewerkers de „Casteleyn" geheten so ciëteit (een bar-restaurant met plaats voor vijftig personen) plus drie zaaltjes die; worden aangeduid als Opkamer (maximaal tachtig personen), Luzac (vijfendertig) en Elout (vijfenveertig). In die zalen kunnen allerhande bijeenkom sten worden gehouden, maar het meest bekend zijn ze als lokatie voor perscon ferenties. Minister-president In de Opkamer geeft de minister-presi dent zijn wekelijkse persconferentie, elke vrijdag na de ministerraad, en dat is vol gens Max de Bok op zichzelf al een bij zonder fenomeen. „Een minister-presi dent die onmiddellijk na het kabinetsbe raad op bezoek gaat bij de journalisten om zich te onderwerpen aan hun vra gen vuur - dat verschijnsel tref je buiten Nederland nergens aan. Het is tekenend voor de, vergeleken met andere landen, grote mate van openheid waarmee jour nalisten en politieke machthebbers hier met elkaar omgaan". Nieuwspoort heeft aan het ontstaan van die openheid in de afgelopen kwart eeuw niet onbelangrijk bijgedragen. En dat het hiertoe heeft künnen bijdragen komt niet qp de laatste plaats door het bar-ge- heim. Max de Bok, parlementair redacteur van dagblad De Gelderlander: „Journalisten zijn per definitie tuk op nieuwtjes, schandalen, onthullingen. Als politieke machthebbers weten dat ze geciteerd kunnen worden, en dus op hun woorden moeten passen, is het onmogelijk de in formele sfeer te creëren waarvoor het so ciëteitsgedeelte van Nieuwspoort be doeld is. Dus van het begin af aan heb ben we afgesproken: Wat aan de bar wordt gezegd is niet toeschrijfbaar. Na tuurlijk kun je een journalist niet verbie den dat hij belangrijke informatie op bergt in zijn achterhoofd. Maar wat ie mand aan de bar heeft gezegd, wordt in elk geval nooit in de openbaarheid ge bracht met vermelding van de bron. Dat is de regel, en in de zesentwintig jaar dat we nu bestaan is die regel bij mijn weten nog maar twee kfcer geschonden. Door een beginnende collega die het allemaal nog niet zo best begreep". Bij de opening van Nieuwspoort - op 5 maart 1962 te 15.30 uur door Zijne Ex- Jan van Groesen aan de leestafel in de Nieuwspoort. cellentie mr. J. M. L. Th.Cals, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen - is wel de vrees uitgesproken dat er als gevolg van het bar-geheim kong sies zouden ontstaan tussen politiek en journalistiek, waardoor het nieuws in de doofpot zou belanden. Dat die vrees on gegrond is gebleken kan men elke dag in de krant lezen en op de televisie zien. De informele sfeer staat een kritisch- joumalistieke houding kennelijk niet in de weg. Waarbij mag worden bedacht dat in ons democratisch staatsbestel de politiek niet één massief blok is. Ze be staat uit verschillende partijen die een constante machtsstrijd met elkaar voe ren, met als gevolg dat de journalisten zeker niet in één en dezelfde richting worden gemanipuleerd. Ook de kranten en de omroepen hebben tegenstrijdige belangen. Politieke partijgenoten onder ling en redactieleden onderling voeren op hun beurt eveneens een niet aflaten de prestigeslag. Daardoor liggen er bij elke eventuele kongsie „verraders" op de loer die er belang bij hebben haar op te blazen. Zo gezien lijkt zelfs de stelling verdedig baar dat Nieuwspoorts bar-geheim heeft bijgedragen aan een klimaat van kriti sche journalistiek. Dank zij de gecompli ceerde belangentegenstellingen valt er uit de vertrouwelijke cocktail van nieuws, geruchten, vage roddel en ondermaatse achterklap voor menig journalist wel een element te halen dat hij tot eigen voor deel, andermans nadeel en heil van de informatievoorziening kan aanwenden. Meestal niet onmiddellijk en niet zonder nader onderzoek. Maar toch. Wat nu precies het belang van de politici is om aan die cocktail bij te dragen? Jan van Groesen: „Politici zijn ook afhanke lijk van informatie. En in Nieuwspoort is nu eenmaal informatie verkrijgbaar die je nergens anders kunt opdoen. Soms hebben politici er belang bij bepaalde in formatie te laten uitlekken. Hier kunnen ze dat doen zonder het risico te lopen dat hun naam met die informatie in ver band wordt gebracht. En meer in het al gemeen gesproken hebben politici belang bij een goed contact met de pers". Niet overdrijven Een mooi instituut kortom, die Nieuws poort-bar. Al moeten we zijn tegenwoor dige belang ook weer niet overdrijven. Het informele circuit pers-politiek, een FOTO: CEES VERKERK kwart eeuw geleden nog in de kinder schoenen, manifesteert zich thans ook op tal van plekken buiten Nieuwspoort. Letterlijk in de wandelgangen, in fractie kamers, in commerciële bars, noem maar op. En niet alle „poorters", zoals de 1600 Nieuwspoortleden zichzelf noe men, zijn voor de democratie en de on afhankelijke nieuwsvoorziening in ons land van hetzelfde gewicht. Ook de voorlichters en p.r.-mensen die het so- cièteitsgedeelte van Nieuwspoort in toe nemende mate frequenteren, hebben niet altijd een spijkerharde primeur in hun diplomatenkoffertje. Maar daartegenover staan dan weer de drank en de gezelligheid. Habitué Wim van Broeckhuysen, 67-jarige grand old Hagenaar, hoofdredacteur van het perso neelsblad van de Nederlandse Dagblad Unie: „Als je in een commerciële bar, ongeacht of het nou om Des Indes of om een kattenkroeg gaat, te veel op de lat hebt staan, krijg je onmiddellijk gedon der. „Waar blijven de centen?". Hier ontvang je na geruime tijd een beleefd schrijven van het Nieuwspoort-bestuur, bevattende de medeling dat er volgens him administratie nog een rekening openstaat". WILLEM SCHEER Nieuwspoort is als gevolg van het legen i vanaf het Spui onbereikbaar. HAAG - De begane grond evan het voormalige Hotel Central j$an de Lange Poten zal vanaf de- epember worden gebruikt voor com- ïfliissievergaderingen van de Twee de Kamer. Maar wanneer over een "•jaar of vier, vijf de nieuwbouw van jeJiet Tweede-Kamercomplex gereed >,js, slaat Joop van de Wall hier zijn i<$lag. De commissievergaderingen everhuizen dan naar de nieuwbouw, l<fen de parterre van Central komt in %ijn geheel ter beschikking van het internationaal Perscentrum [(Nieuwspoort, waarvan Van de (Wall de bedrijfsleider is. iDe Nieuwspoortbaas, handenwrijvend: i rioleringen ten behoeve van de nieuwbouw FOTO: CEES VERKERK „Voor onze sociëteit, met zijn bar en restaurant, krijgen we daar-een ruimte van driehonderd vierkante meter. Daar naast komen er twee zalen voor perscon ferenties, lunches enzovoort. In elk van die zalen is ruimte voor tweehonderd personen. Met behulp van verschuifbare wanden kunnen we er ook kleinere zaal tjes' van maken. De communicatie-appa- ratuur voor de journalisten wordt opti maal. Een flinke batterij telexen en tele foons, aansluitingen voor rechtstreekse radio- en televisieuitzendingen, compu ters met een aansluiting op het datanet van het Parlementair Automatiserings centrum Parac -alles wat de journalist van de jaren negentig nodig heeft. De entree zal bestaan uit een forse hal met een uitgiftebuffet". Wie het huidige Nieuwspoort kent, met als grootste zaal een tochtige „Opkamer" Bedrijfsleider Jqop van de Wall op de begane grond van Central, waar het toekomstige societeits gedeelte van Nieuwspoort is gepland. FOTO: CEES VERKERK. die met tachtig personen tjokvol is, zal zich kunnen voorstellen dat Van de Wall zich verheugt op het nieuwe onder komen. Toch zijn er ook Nieuwspoor- ters die de toekomst met zorg tegemoet zien. Wat niet mee zal verhuizen is im mers de sfeer van de huidige eeuwenou de huisjes aan dé Hofcingel 10 en 12 - met hun trappetjes, gangetjes en herin neringen aan de tijd waarin zich hier poortwachters ophielden, een pruiken maker, lichtekooien, en laatstelijk een vioolbouwer. Daar staat dan tegenover dat het nieuwe Nieuwspoort ook aan de grootste pers conferenties en andere meuwsspektakels onderdak zal kunnen bieden. Als de in ternationale pers naar Den Haag komt omdat hier de Europese Top vergadert, zal men voor de persontmoetingen niet langer naar bijvoorbeeld het ministerie van landbouw hoeven uit te wijken. Ook de „verkiezingsavonden" waarmee de televisie de kamerverkiezingen pleegt af te sluiten, kunnen straks aan de Lange Poten worden belegd. Moeilijke jaren Voor het zover is echter, zullen Joop van de Wall en zijn mensen zich door een paar moeilijke jaren moeten heen- worstelen. Nu al is Nieuwspoort als ge volg van het leggen van rioleringen ten behoeve van de Tweede-Kamernieuw- bouw vanaf het Spui onbereikbaar. Dat zal zo blijven tot de nieuwbouw is vol tooid, want het terrein aan de Hofcingel (pal tegenover de vestiging van onder meer de parlementaire redactie van deze krant) wordt de komende jaren door de bouwers aangewend voor materiaalop slag. Nög vervelender voor Nieuwspoort is de over enkele weken aan te vangen sloop van de panden aan de Hofcingel waarin het telegraafkantoor, het House of Lords en de Voorlichtingsdienst van de Rijks overheid gevestigd waren. Gedurende die sloop en de daarop volgende hei werkzaamheden voor de nieuwbouw, zullen de Elout- en Luzaczaal van Nieuwspoort niet kunnen worden ge bruikt. „We hebben goede hoop op ver vangende ruimte in de directe omgeving, maar definitieve afspraken zijn nog niet gemaakt", aldus Joop van de Wall. WILLEM SCHEER DEN HAAG - Iedere Hagenaar kent wel de pand van Het Binnen hof en de Haagsche Courant op de hoek van het Spui en de Spuistraat. Een enorme parterre met een in drukwekkende balie, waar je plaatskaarten kunt bespreken voor muziekuitvoeringen of theatervoor stellingen en voorts terecht kunt voor allerhande zaken die met de krant te maken hebben. Abonne menten nemen of opzeggen (het laatste wordt minder gewaardeerd), advertenties plaatsen, onverhoopte klachten over de bezorging bespre ken, de „krantenleggers" inkijken enzovoort. Maar wat speelt zich af boven die parterre? Daar wordt het politieke nieuws ge schreven voor ruim één miljoen dag bladabonnees. Eén miljoen! Het pand als geheel heet in journalistieke krin gen „Het Pershuis", en het is op 7 april 1981 geopend door mevrouw Til Gardeniers, destijds minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Om te kunnen snappen wat er in dat Pershuis precies gebeurt, is het nodig te weten dat een dagbladredactie orga nisatorisch is opgedeeld in deelredac ties. Die zijn gespecialiseerd in be richtgeving over bijvoorbeeld de sport, de kunst, gebeurtenissen in de stad, gebeurtenissen op kerkelijk terrein - noem maar op. Zo kent ook elk dag blad een deelredactie die in het bijzon der is belast met berichtgeving over de binnenlandse politiek. Aangezien de binnenlandse politiek zich voor het al lergrootste deel op en rond het Bin nenhof afspeelt, zijn deze deelredacties (aangeduid als „parlementaire", „poli tieke" of „Haagse" redactie) in de Re sidentie gehuisvest - ook als de krant zelf in Rotterdam, Leiden, Amster dam, Leeuwarden of Maastricht is ge vestigd. In het Pershuis zijn nu de Haagse re dacties ondergebracht van een zeer aanzienlijk deel van de Nederlandse dagbladpers. Een precieze opsom ming? Houd u vast. Boven de parterre van de Binnenhof-stadsvestiging wer ken de politieke redacteuren van: Het Binnenhof/Leidse Courant zelf en de met onze krant binnen de Stichting Pers Unie redactioneel samenwerken de dagbladen de Amersfoortse Cou rant, het Deventer Dagblad, de Drent se en Asser Courant, de Emmer Cou- rant, het Friesch Dagblad, de Nieuwe Apeldoornse Courant, de Twentsche Courant, de Winschoter Courant, de Zwolse Courant en de Gazet van Ant werpen. Maar ook van: de Haagsche Courant, het Financieel Dagblad, en het Neder lands Dagblad. En ook van: het Eindhovens Dagblad, het Brabants Dagblad, Het Nieuws blad en het Helmonds Dagblad (te za nten de Brabant Pers vormend). En tenslotte ook nog van: De Gelder lander, de Limburger, het Dagblad voor Noord-Limburg en De Stem (te zamen de Audet). Het Binnenhof en Leidse Courant, en de met onze krant binnen de Stichting Pers Unie samenwerkende kranten be schikken gezamenlijk over één parle mentaire redactie, die zeven journalis ten telt onder leiding van Rik in 't Hout. Ook de Brabant Pers en de Au det hebben elk één gezamenlijke Haag se redactie. Waardoor het aantal jpur- nalisten dat in het Pershuis het politie ke nieuws voor ruim een miljoen dag bladabonnees schrijft toch nog vrij be perkt is. Het zijn er ruim dertig. WILLEM SCHEER PARKEREN SÏWEEDE KAMER DEN HAAG - „Dan moet het Rijk de hele Pleingarage maar ko pen: het is tenslotte heel gezond voor kamerleden eens een stukje te lopen", zo roept een Haags raads lid in maart 1984 uit. De onder de nieuwbouw voor de Tweede Ka mer geplande parkeergarage is te duur gebleken en van de tekenin gen gegumd. De heren Hougée en Siekerman van de Rijksgebouwen dienst (RGD) blikken terug op „Het Parkeren". „In het programma van eisen voor de nieuwbouw heeft altijd een parkeergara ge gezeten", benadrukt de heer G. Hou gée (RGD-directie bouw). „Met twee-, driehonderd plaatsen voor de Tweede Kamer zelf. In de prijsvraag en in de meervoudige opdracht werd daar ook van uitgegaan". „Uiteindelijk is het een getal van 520 geworden voor de geza menlijke Binnenhofbewoners", vult de heer H. Siekerman (afdeling huisves tingszaken van de RGD-directie 's-Gra- venhage) aan. Hougée: „In 1983 lag er een voorlopig ontwerp en ontdekte men dat die par keerkelder enorm kostbaar zou worden. Daarbij komt dat je in de binnenstad al tijd problemen krijgt met de in- en uit ritten van zo'n garage. In het plan van architect De Bruijn zouden die op het Plein tussen Justitie en Koloniën ko men. Stedebouwkundig gezien hakte dat er natuurlijk wel in". De bouw van een garage onder de Hof vijver is, zo verklaren de heren, voor de RGD nooit een alternatief geweest. Er moest dus naar een andere oplossing ge zocht worden. Omstreeks die tijd nam de eigenaar van de Pleingarage contact op met de Rijksgebouwendienst omdat de exploitatie van de garage wat tegen viel. Besloten werd dat het Rijk, met in gang van 1 juli 1983, de onderste laag van de garage (290 plaatsen) zou huren. „De parkeergarage van Binnenlandse Zaken (BiZa) en Justitie aan de Schedel- doekshaven was met zijn 950 plaatsen veel te groot voor die twee departemen ten", vertelt de heer Hougée. „Er was maar behoefte aan 560 lang- en kortpar- keerplaatsen. Het gedeelte van de garage onder het ministerie van binnenlandse zaken is vervolgens voor een groot deel voor Binnenhofgebruikers gereserveerd". In januari 1985 ging vervolgens de Pleingarage met zijn 550 parkeerplaatsen voor negentien miljoen gulden over in handen van het Rijk. De bovenste laag van de garage is nu dagelijks geopend voor het winkelend publiek. De onderste laag alleen op koopavond en zaterdag. Welwillend Voor de huidige parkeerbehoefte voor bewoners van het Binnenhof - 380 par keerplaatsen - is door het rijk in de Pleingarage (290), BiZa-garage (100) en op het Hofcingelplein (18) een oplossing gevonden. De gemeente Den Haag is daarbij zeer welwillend omgegaan met de eigen parkeernorm, waarmee het aan tal te realiseren parkeerplaatsen bij bouwplannen wordt bepaald. De Haagse wethouder voor verkeer R. Vlaanderen: „De nieuwbouw voor de Tweede Kamer is een uniek project waarop je unieke normen moet toepas sen. Wij zijn daarom welwillend ge weest, echter zonder ons parkeerbeleid te verkwanselen". In de komende jaren moet nog bekeken of de 380 voor de Binnenhof-bewoners gereserveerde par keerplaatsen toereikend zijn. Zo niet, dan moet het rijk op eigen kosten zorgen voor extra parkeerruimte. Tot een maxi mum van 520 plaatsen wel te verstaan. Het Rijk hoeft dus geen peperdure, nieu we garage te bouwen. En de gemeente krijgt in ruil - via de zogenaamde me degebruik-overeenkomst - extra par keerruimte voor haar burgers in een aan tal rijksgarages, waaronder die onder het Plein. EDDIE DE PAEPE

Leidse Courant | 1987 | | pagina 29