'finale „Kamergebouw van Europese allure" In de oude vergaderzaal hebben drank en bloed rijk gevloeid Eerste fase nieuwbouw Tweede-Kamer op een haar na gevild CeidóeGoimwt ZATERDAG 5 DECEMBER IS DEN HAAG - Minister Nijpels van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu zal op 11 december aanstaande „de sleutel" van het gerenoveerde gebouw van het voormalige Haagse Hotel Central overdragen aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer. Hiermee wordt fase 1 afgerond van de nieuw en verbouw van de Tweede Kamer. In 1992 moet de gehele operatie zijn voltooid, waarna de volksvertegenwoordiging verhuist naar het nog te bouwen nieuwe complex aan het Hofcingelplein. Nog lang geen beëindiging dus van de bouwactiviteiten in het hartje van de Residentie. Maar wel is er volgende week een klein mijlpaaltje bereikt. Want sinds 1815, het jaar waarin de Tweede Kamer definitief haar huidige vergaderstek (de oude balzaal) betrok, is driemaal een poging gedaan een nieuw parlementair complex te bouwen. Twee keer, in 1860 en 1920, bleven die nieuwbouwplannen beperkt tot het stadium van de tekentafel. Dit keer lukt het dan eindelijk en kunnen de kamerleden zich verheugen op de tijd dat zij hun lange benen niet meer hoeven op te vouwen, zoals nu in de krappe groene bankjes het geval is. En ook het kamerpersoneel kan gaan dromen van een ruimer en comfortabeler onderkomen. Om een voorbeeld te noemen: als de nieuwbouw klaar is zullen de fracties van de drie grote partijen elk waarschijnlijk kunnen beschikken over een eigen gebouw in het Binnenhofcomplex. Zoals het er nu uitziet, zal het CDA het voormalige justitiegebouw aan het Plein betrekken, de PvdA krijgt Plein 1 (dit gebouw wordt al grotendeels door de fractie van deze partij bewoond) en de WD zal dan een groot deel van het „hotel" ter beschikking staan. Maar dat is voor de betrokken fracties nog toekomstmuziek. Op dit moment is alleen de eerste fase van de nieuwbouw gereed. Om dat te vieren een extra bijlage over de nieuwbouw van de Kamer. Hoewel, vieren? Voor een aantal mensen is die nieuwbouw het gruwelijkste wat de stad kon overkomen. „En dat zal de toekomst leren". VOORZITTER DR. DICK DOLMAN: DEN HAAG - Het gereedkomen van het „hotel" aan de Lange Po ten, dat met zijn lichtgroen-oranje dakkoepels Byzantijns aandoet, heeft enigszins de functie van een memo. Het betekent dat de nieuw bouw van de Tweede Kamer nu echt gestalte begint te krijgen en dat het moment in zicht komt waarop de volksvertegenwoordi ging haar vertrouwde adres aan het Binnenhof zal verlaten. Voor men sen die aan tradities hechten is dat even slikken. Dr. Dick Dolman, de 52-jarige voorzit ter van de Tweede Kamer, heeft wel be grip voor dit soort sentimenten maar vindt tevens dat men niet moet overdrij ven. Dat blijkt als hij met een glimlachje vertelt over de VVD-fractie die wèl ak koord wilde gaan met een nieuw ge bouw, als de Kamer zelf maar in de hui dige zaal zou blijven vergaderen. „Met als argument: hier is de parlementaire democratie geboren en hier dient zij te blijven". „Daarbij werd tot vervelens toe Chur chill geciteerd, die na het Duitse bom bardement van het House of Parliament beloofde dat het gebouw precies hetzelf de zou worden herbouwd. Churchill vond ook dat de vergaderzaal te klein moest blijven. Op spannende momenten moest het er een Turks bad gelijk zijn". Nogmaals glimlacht Dolman, als een volwassene om een kind dat iets leuks zegt. Toch willen we wel even weten wat er gebeurt met de oude vergaderplek van de Tweede Kamer, de voormalige bal zaal van stadhouder Willem V, die in 1796 in bezit werd genomen door de Na tionale Vergadering, voorloper van de Tweede Kamer. We behoeven ons niet ongerust te maken. „Die zaal wordt he lemaal in oude glorie hersteld. De bal kon-tribunes bijvoorbeeld, die de geo metrische verhoudingen ernstig versto ren, zullen worden afgebroken. Na de restauratie wordt de zaal gebruikt voor ontvangsten en commissievergaderin gen". Prachtig ingepast Na deze geruststelling kan het gesprek wat de kamervoorzitter betreft geheel in het teken van het enthousiasme worden geplaatst. „Het nieuwe complex is vol gens mij van Europese allure. Het zal voor geen enkel ander parlementsge bouw op ons continent - en ik heb er zo langzamerhand heel wat bezocht - be hoeven onder te doen. Het moderne ge- Dr. Dick Dolman bouw wordt prachtig ingepast in het oude centrum van Den Haag". Dolman vertelt dat architect Pi de Bruijn juist om die reden gekozen is. „Hij heeft zijn sporen verdiend met het maken van ontwerpen voor belangrijke gebouwen in oude centra. En dat was precies wat wij nastreefden. We wilden niet weg uit de sfeer van het Binnenhof, maar we wilden wel een betere behui zing. Welnu, die krijgen we". Ook het interieur van het nieuwe ge bouw wordt door Dolman met warmte besproken. Alles wordt veel ruimer en efficiënter dan het nu is. De parlemen taire pers krijgt veel meer zitplaatsen, evenals de publieke tribune, die plaats zal bieden aan driehonderd mensen (vijf keer zoveel als nu). Natuurlijk komen er ook weer „wandelgangen" rond de ver gaderzaal, maar ook die zullen ruimere afmetingen hebben dan de smalle corri- dortjes van nu. En men zal daar niet meer op een droogje hoeven zitten. Ver spreid over de gangen worden koffiebuf- fetten gebouwd. Ook de regering zal zich heel wat plezie riger voelen, verwacht Dolman. „Het is toch een beetje achterlijk zoals de minis ters er nu bij zitten tijdens de Algemene Beschouwingen. Tochtig en opeenge pakt". In het nieuwe gebouw komt een grote regeringstafel te staan, die gesi tueerd wordt naast het spreekgestoelte en de voorzitterszetel en tegenóver de 150 Tweede-Kamerleden. Dat laatste is mogelijk doordat men breekt met de links-rechtsopstelling van nu. De volks vertegenwoordigers komen te zitten in een halve cirkel, die onderverdeeld is in segmenten. De leden krijgen uitzicht op een vlakke wand, waarvoor nog een passende deco ratie moet worden bedacht. Eén ding wordt dat in elk geval niet: een portret van de koningin. Haar aanwezigheid als gast, bijvoorbeeld straks bij de opening van het nieuwe gebouw, wordt op hoge prijs gesteld, dat zéker. Dolman heeft de koningin daarvoor al uitgenodigd. „Maar een permanente aanwezigheid is naar mijn mening in onze parlementaire democratie minder wenselijk. Dat zou de indruk wekken alsof het staatshoofd toezicht houdt op ons doen en laten", meent Dolman. In de Eerste Kamer hangt toch wel een levensgroot portret van koning Willem II achter de stoel van de voorzitter? Dol man: „Tja, de koning deed zichzelf ca deau aan de Eerste Kamer en die wilde hem niet beledigen door het portret el ders op te hangen. De Tweede Kamer beschikt ook over zulke portretten. We hebben alle koningen en koninginnen en die hebben we ook allemaal keurig opge hangen. Maar niet achter de voorzitters- stoel", zegt de man die in zijn werkka mer achter zijn bureau wèl een portret van koningin en prins heeft laten beves tigen. „Er is een groot verschil tussen een privé en een openbaar vertrek". Forum der natie De kamervoorzitter lijkt zich zo te ver eenzelvigen met de nieuwbouwplannen dat het hem moeite kost er enige kritiek op uit te oefenen. Toch moet dat er van komen. Waarom duurt het allemaal zo vreselijk lang? Het besluit tot nieuw bouw viel al in 1976 en elf jaar later komt eindelijk fase 1 tot stand. De Tweede Kamer blijkt daar zelf schuld aan te hebben. „Kijk", zegt Dol man, „als wij ergens in een polder bui ten de stad hadden willen bouwen, had het allemaal in een paar jaar achter de rug geweest kunnen zijn. Maar wij wil den nu eenmaal per se op deze plek in Den Haag blijven. Dus moest er heel in tensief met de gemeente worden over legd, moesten er panden onteigend worden, moest er inspraak komen, on der meer van de winkeliers in de Lange Poten, die hun hele straat zagen veran deren, enzovoorts". Dolman ontkent dat de achtereenvolgen de ministers van volkshui vesting, die de Rijksgebouwendienst in hun portefeuille hebben, de rem op de plannen hebben gezet. „Er is weieens gevraagd of het niet iets goedkoper kon (dan 160 miljoen gulden, RH), maar dat vind ik bepaald geen schande". Waar de voorzitter zich wel aan ergert, zijn de mensen die via ingezonden brieven in kranten beweren dat er te veel wordt uitgegeven voor de nieuwbouw. Zulke brieven zie je nóóit als het over nieuwe departementen gaat, terwijl die soms twee keer zo veel kos ten. Dat is begrijpelijk, omdat wij meer •in de publiciteit staan. Maar het prikt wel". Een volgend kritiekpuntje. Als straks de Tweede Kamer weg is van het Binnen hof, zal dit dan niet zijn functie verlie zen van Forum der Natie? Wat heeft het nog voor zin op dit plein te gaan de monstreren, als er geen kamerlid meer te bekennen zal zijn? Dolman ziet dat niet zo somber in. „Na tuurlijk, het zal niet meer zo kunnen gaan als in 1923, bij de massale demon stratie tegen de Vlootwet van het kabi- net-Ruijs de Beerenbrouck. Terwijl de vergadering nog aan de gang was, snelde één van de kamerleden naar een raam en riep vol trots naar de massa op het Binnenhof: „Hij is verworpen!!". Vanaf 1992 zullen we als kamerleden honderd meter moeten lopen om grote demon straties met eigen ogen te zien. Maar dat hebben we er graag voor over, hoor. Overigens zal het nieuwe Hofcingelplein ruimte genoeg bieden voor protesten op wat kleinere schaal". RIK IN T HOUT Nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer. DEN HAAG - De oude vergader zaal waarin de Tweede Kamer nu nog bijeenkomt, heeft een veelzij dige historie. Het is nauwelijks voorstelbaar dat zich in deze ruim te, die al generaties lang het hart van de Nederlandse politiek vormt, uitspattingen van allerlei aard heb ben voorgedaan. Niet alleen drank maar ook bloed heeft er rijkelijk gevloeid. Echt oud is de zaal niet eens. Zij is zelfs betrekkelijk jeugdig in vergelijking met de hoogbejaarde Ridderzaal (uit de der tiende eeuw) en het aan de overzijde ge legen gebouw van de Eerste Kamer, met daaraan grenzend de Trèveszaal (beide uit de zeventiende eeuw). Het pand aan Binnenhof IA, waarin 's lands politieke arena zich bevindt, verrees pas tussen 1780 en 1793, op een plaats waar oor spronkelijk louter bomen en wat kleine huisjes stonden. Het nieuwe gebouw werd opgetrokken in opdracht van stad houder Willem V, die had besloten zijn woon- en werkvertrekken aan het Bin nenhof flink uit te breiden. Om verschillende redenen zat er maar weinig schot in de bouwwerkzaamheden. De republiek der Verenigde Nederlan den was weer eens in een oorlog met En geland gewikkeld, zodat het grootste deel van onze vloot op zee bezig was een rob bertje met de Britse tegenstanders uit te vechten. Daardoor waren er nauwelijks schepen beschikbaar voor de aanvoer van bouwmaterialen. Pech speelde ook een rol. Een schip dat uit het Oostzeege bied stenen had gehaald voor het nieuwe onderkomen van de stadhouder, kwam nooit in de haven van Scheveningen aan omdat het onderweg zonk. En toen een aantal materialen met paarden en wa gens werd aangesleept, konden de karren wegens hun zware lading niet over be paalde bruggen heen, zodat ze flink moesten omrijden. Patriotten Het heeft er nog enige tijd naar uitgezien dat Willem in het geheel niet van zijn nieuwe „vleugel" zou kunnen genieten. In 1786 werd de grond hem te heet on der de voeten omdat hij steeds meer kri tiek kreeg te verduren van de Patriotten (democratisch gezinde tegenstanders van regentendom en Oranje-dynastie) die juist in Den Haag sterk vertegenwoor digd waren. De stadhouder verhuisde naar Het Loo in Apeldoorn en later naar Nijmegen, maar na ruim een jaar keerde hij alweer naar Den Haag terug omdat zijn zwager, de Duitse koning Wilhelm II van Pruisen, met een leger de Patriot ten tot kalmte had gedwongen. In 1790 was het grootste deel van de nieuwbouw klaar. Vooral de balzaal, de latere vergaderzaal van de Tweede Ka mer, kreeg een schitterende aankleding. Stadhouder Willem en zijn vrouw Wil- helmina van Pruisen besloten dan ook dat deze feest- en dansruimte zo snel mogelijk in gebruik moest worden geno men. Daarvoor diende zich een mooie gelegenheid aan: de dochter van Willem en Wilhelmina, prinses Frederika Loui se, zou op 12 oktober in ondertrouw gaan met haar Duitse vriend Karl van Brunswijk-Wolffenbüttel. En zo werd tij dens de Haagse herfst van 1790 in de balzaal aan het Binnenhof een knalfuif gehouden waar in de hogere standen nog weken over werd gesproken. Nog vele malen daarna is de zaal het to neel geweest voor sjieke feesten, maar in januari 1795 kwam daar een eind aan. Willem V was zo bevreesd voor het naar de Residentie oprukkende Franse bezet tingsleger, dat hij besloot met zijn gezin naar Engeland uit te wijken. Kort daarna werd zijn nog maar vijfjaar oude onder komen door de Fransen in beslag gen men. Die hielden er flink huis. Zij roe den schilderijen, sieraden, boeken en l van andere dingen die van waarde a den geacht. Tweekamers In het voorjaar van 1796 werd de voc malige balzaal voor het eerst als verg derruimte gebruikt. Onder het oog 1 de Franse bezetters, die ons land sami met de Fransgezinde Patriotten haddt' omgedoopt tot „Bataafse republiek- kwam in deze zaal het nieuwe pari? ment, de „Nationale Vergadering" bj een. Daarmee werd een traditie van bi na 200 jaar doorbroken, want sinds 15? hadden de afgevaardigden van de Statö (de Staten-Generaal) altijd aan de ovej kant van het Binnenhof vergaderd. Twee jaar voor de eeuwwisseling, I 1798, werd de volksvertegenwoordigirj naar Frans voorbeeld in tweeén gesplits' een Eerste en een Tweede Kamer. Eerste Kamer, die toen de belangrijks! was (te vergelijken met de huidige Twe! de Kamer) bleef in de oude balzaal ve[ gaderen. Deze situatie duurde voort tf 1806, toen de Franse keizer Napolecf besloot dat de Bataafse Republiek eel koninkrijk moest worden. Een broer va! Napoleon, Louis (Lodewijk), werd t| koning van Holland gebombardeerd. Hr nam onmiddellijk zijn intrek in de vier gel van oud-stadhouder Willem V, zodt in dit pand geen politieke vergaderinger meer konden worden gehouden. Omdl Lodewijk in Den Haag niet kon aarder verhuisde hij echter al vrij snel naf Utrecht en weer later naar Amsterdaf en Haarlem. Etherlucht i Na het vertrek van de pseudo-koniif raakten de vroegere balzaal en haar aai* palende ruimten snel in verval. Er wej den zelf$ plannen gesmeed om het hel gebouw maar af te breken. Uiteindelij' werd besloten het pand te gebruiken af opleidingsschool voor officieren. Ej eens zo barokke dansruimte bouwtf men om tot eetzaal, waar de kadettef aan lange tafels hun dagelijks natje eg droogje kregen voorgeschoteld. In 18lj maakten de geluiden van lachende milP tairen en rammelend serviesgoed plaag voor gekreun en gesteun. Ook de vel trouwde geur van etenswaren verdweel in de oude balzaal hing voortaan eef doordringende etherlucht. De Willem-V vleugel was een militair hospitaal gewojl den. In plaats van drank vloeide er nj< bloed. r Zoals bekend kwam er in het najaar vali 1813 een eind aan de Franse overheee sing. De uit Engeland teruggekeerd zoon van Willem V werd koning ovin Nederland en in 1815 ook over eeje groot deel van België. In datzelfde ja<k werd er opnieuw een Staten-Generaal gtt formeerd. De Tweede Kamer kwam 'u oktober 1815 bijeen in de inmiddejï weer gefatsoeneerde voormalige dansic vergader-, eet- en ziekenzaal. Tot hm jaar waarin België zelfstandig weilc (1830) vergaderden de volksvertegeöi woordigers afwisselend in Bfussel eri Den Haag. Sinds 1830 is de oude balzait de vaste vergaderstek van de TweecN Kamer, hoewel er in de afgelopen 15(< jaren nog heel wat restauraties en vegi bouwingen zijn uitgevoerd. Toch blijf, het een vreemde gedachte dat grote polu tici als Thorbecke, Kuyper, Colijl Drees, Den Uyl en Lubbers hun mom en dialogen hebben afgestoken in eer zaal waar zoveel is gedanst, gemusl) ceerd, gegeten, gedronken en geleden ej( waar zelfs mensen hun laatste adem he|e ben uitgeblazen. DICK VAN RIETSCHOTEÏ In 1796 kwam de Nationale Vergadering, de volksvertegenwoordiging van de BataaJ Republiek, bijeen in de oude balzaal.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26