Democratie is als groeien van 'n boom" „Kortere duels maken cricket populairder" 'finale' 'SPELER VAN HET JAAR STEVEN LUBBERS: 'Eeidóc Qowuvnt ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 door Frank Werkman GOEDE RAAD U bent gewend hierzo te lezen wat ik vind van een zeker iets, niemand hoeft nu wat te vrezen, want ditmaal gaat het over niets. Woorden zoekend, die wat rijmen, schiet je van alles in de geest; wat je niet wilt is gaan slijmen, al is het vandaag nog zo'n feest. Je denkt ook aan allerlei ellende vandalisme, agressie en venijn je wilde dat je 't niet kende maar het bestaat en is niet fijn. Doodzwijgen zou een remedie wezen, 't is al zo'n rotzooi om ons heen wat we willen is wat gein in deze. de mensen klagen al steen en been. Dan die rookbom met een rotknal gegooid door een onbezonnen dwaas; liet verpestte bijna het EK voetbal een slecht cadeau op Sinterklaas. Dank zij 'n paar erg slimme grepen liep het met een sisser af. kunnen we met z'n allen nog dwepen met iets als: Oranje zet ze paf. Maar laten we toch niet vergeten dat 't nog niet over is allemaal, voetbal is voor velen als eten, ze kunnen niet zonder dat kabaal. De rook is thans even opgetrokken te zien is iets van zonneschijn, gereed zijn echter de startblokken voor een nieuwe golf voetbalazifn. Getalm, getreuzel van de bazen, gebrek aan geld en/of goede wil betekent vrij baan voor de dwazen en dus nog immer storm op til. Wanneer zou men 't toch 'ns leren dat iets DOEN nu soelaas biedt; met achterover leunen en studeren zingt men straks het oude lied. Moet eerst de knal weer klinken voor Haag en Zeist wakker schiet; of zal 't kalf nu echt verdrinken putten dempen helpt dan niet. Op deze dag, vol mooie cadeaus geef ik slechts een goede raad aan lui op alle denkbare niveaus: doe nu wat, straks is het te laat. apostel van de cricketsport bewezen. „Het was niet moeilijk om mijn collega's enthousiast te krijgen. We besteden nu voor Nederlandse begrippen vrij veel aandacht aan cricket. Met de leerlingen leggen we in de zaal - waar de harde cricketbal vervangen is door een tennis bal - vooral het accent op het slagspel". En dat blijkt enorm aan te slaan, want de parallellén met het op school zo po pulaire softbal zijn groot en dan blijkt opeens dat scholieren met verbeten blik die vreemde „kaksport" staan te beoefe nen. ..Het is alleen jammer dat de cricket bond het voor zichzelf nog dikwijls te moeilijk maakt en op voorhand allerlei beren op de weg ziet. Er is aan de andere kant ook weei] een bemoedigende ont wikkeling te zien. Aan jonge talenten wordt de laatste jaren veel aandacht be steed. Zo is er bijvoorbeeld - een Neder lands initiatief - het internationale Colts-toernooi voor spelers tot negentien jaar. Daar kunnen jonge talenten enor me ervaring opdoen. Ook in het Neder landse topcricket wordt er de laatste, vier jaar gericht gewerkt aan het opdoen van interiiationale ervaring". Groei Tekenend voor de vooruitgang was de driedaagse ontmoeting met cricketreus India, waarin Nederland zulke impone rende vorderingen maakte, dat de gasten half gekscherend en half serieus ver klaarden er na die drie dagen maar een punt achter te willen zetten, „omdat Ne derland anders wel eens tot reuzendoder had kunnen uitgroeien", verklaart Lub bers niet zonder trots. De groei van de top gaat op het moment zelfs zo hard en het spel zo snel, dat het scheidsrechters-corps de ontwikkelingen soms maar nauwelijks kan volgen. Som mige referees geven ook ruiterlijk toe dat hun ogen niet goed genoeg meer zijn om de bal adequaat te kunnen volgen. Er zijn daarom in allerijl cursussen georga niseerd om de scheidsrechterij weer een brede, kwalitatief goede basis te geven. „Want umpires zijn in het cricket heel belangrijk", vertelt Lubbers. „Zij nemen beslissingen die spelers moeten kunnen respecteren. Al is dat soms moeilijk, want scheidsrechters zijn vaak heel ei genwijs. Bijna net zo eigenwijs als cric- EDWIN VENEMA i De Olympische Spelen staan j de laatste jaren onder grote j druk. Als gevolg van politieke invloeden werden de laatste drie afleveringen getroffen n. door een boycot. De wijze al heren van het Internationaal ,e Olympisch Comité (IOC) a' geven niet de indruk daar veel van te hebben geleerd, -| want toewijzing van de Zomerspelen aan Seoul betekende opnieuw vragen om moeilijkheden. Die zijn er dus ook gekomen, zij het dat van officiële zijde wordt volgehouden dat de Spelen van Seoul een nieuw olympisch tijdperk zullen inluiden. Zuidkorea mag dan te kampen hebben met politieke onrust en via de lastige horzel Noordkorea worden bedreigd met een boycot van de communistische landen, het olympisch vuur zal volgend jaar in volle glorie branden. te De wereld zal dan met ontzag over het Koreaanse sportwonder spreken. Uk Sup Youn, de Zuidkoreaanse ambassadeur in Nederland, deelt die optimistische mening. En hij is gaame bereid te vertellen waarom. n :1 'ilEN HAAG - De ontvangst is al lerhartelijkst. In zijn ruim bemeten ij'erkkamer van de ambassade, in ■re schaduw van het Vredespaleis in r-len Haag, wordt het vooraf inge diende vragenlijstje al snel terzijde i-ïlegd en gaat Uk Sup Youn rede- uik ongedwongen in op zowel Olympische als politieke onderwer ken. Wat dat laatste betreft werpt e olijke ambassadeur zich op als En goed pleitbezorger van het regi- -te Chun Doo Whan, de president ran Zuidkorea, die te maken heeft •riet grote politieke spanningen en ■-nder druk van rebellerende stu denten voor 16 december presi dentsverkiezingen heeft uitgeschre- een' uii de ogen van Uk Sup Youn waren de Judentenonlusten van dit najaar een "verdreven uiting van onvrede, omdat jns inziens de studenten het Noordko- iaanse, communistische gevaar bagatel- e sseren en het democratiseringsproces in Luidkorea te snel willen doorvoeren. '[De demonstrerende studenten vorm- !:n een minderheid", steekt Uk Sup oun van wal. „Mijn land telt zo'n één iljoen studenten, van wie één, hooguit i, vee procent tegen de regering demon- -:reert. Die groep staat onder invloed s an Noordkorea en wil niet aanvaarden at het noodzakelijk is dat een deel van -nze vrijheden beperkt dient te worden. aVij ouderen willen hoe dan ook geen weede burgeroorlog. Niet iedere jongere eeft daar begrip voor. Ook wij willen s-en democratie met alle bijhorende vrij- eden, maar dat doel moet voorzichtig n stap voor stap worden nagestreefd. -)e Zuidkoreaanse jeugd moet begrijpen lat democratie niet is als het bouwen e an een huis, maar als het groeien van en boom. Er is geduld nodig. Verande- ingen moeten langzaam tot stand 1 mrden gebracht en niet radicaal, zoals rie studenten dat propageren". 'as als Zuidkorea zijn vrijheid ten op- 1 ichte van het Noorden heeft veiligge- teld is volgens Uk Sup Youn de tijd rijp zover zal komen en hij meldt vol trots dat van de Oostbloklanden Hongarije en Tsjechoslowakije inmiddels al kenbaar hebben gemaakt een ploeg naar Seoul te zullen sturen. „En er zijn ook aanwijzin gen dat de Sovjetunie en Cuba zullen komen", voegt hij er veelbetekenend aan toe. „En China heeft al laten weten niet aan een boycot te zullen meewerken. Het komt wel goed. ook al omdat IOC- president Samaranch heeft laten weten dat landen die Seoul boycotten voorgoed van deelneming aan de Spelen zullen worden uitgesloten. Er is dus geen enke le reden om uit Seoul weg te blijven. Persoonlijk denk ik dat de samenwer king met Noordkorea ook geen doorgang zal vinden. Dat land is veel te gesloten en zal geen garanties kunnen bieden aan journalisten en toeschouwers om in alle vrijheid de wedstrijden te komen bezoe ken. De kans dat bezoekers verder zul len kijken dan de stadions is groot en naar mijn overtuiging onacceptabel voor de Noordkoreaanse regering. Het zal er op uitdraaien dat de Spelen compleet in Seoul worden afgewerkt". Evenmin zullen volgens Uk Sup Youn de presidentsverkiezingen, die op 16 de cember worden gehouden, van invloed zijn op het doorgaan en het verwachte succes van de Olympische Spelen. „De gehele bevolking wil succesvolle Spelen, dat staat vast. En ook alle presidentskan didaten, die het uit hun hoofd zullen la ten om kritiek op de Spelen te hebben. Dan kunnen zij een verkiezing wel ver geten. Wie er ook president wordt, de Olympische Spelen zullen geen gevaar lopen. Het is vooral een kwestie van na tionale trots. En een uittreding uit ons isolement. Jarenlang immers heeft Zuid korea zich geïsoleerd opgesteld. Daar willén we onder meer via de Olympische Spelen een eind aan maken. De Olympi sche Spelen moeten een succes worden, daar is iedere Zuidkoreaan van over tuigd". Vrijwilliger Om dat te onderstrepen meldt Uk Sup Youn dat er vele studenten, zowel in binnen- als buitenland, zich hebben ge meld als vrijwilliger. Zij zullen de bui tenlandse gasten moeten bijstaan bij met name vertalingen. „Zo hebben ook de meeste taxichaffeurs Engelse les geno men om zich tijdens de Spelen tenmin ste enigszins verstaanbaar te kunnen maken. Dat tekent de instelling van mijn landgenoten", vertelt de ambassa deur met gepaste trots. Zuidkorea mag zich de laatste jaren heb ben opgewerkt van een ontwikkelings land tot een modern industrieland, am bassadeur Uk Sup Youn noemt zijn land vreemd genoeg nog steeds een ontwikke lingsland. Hij vindt dat Zuidkorea met de organisatie van de Olympische Spe len een voorbeeldfunctie vervult voor de Derde Wereld. Uk Sup Youn: „Wij wil len de wereld laten zien dat een ontwik kelingsland in staat is een dergelijk groot sportfeest te organiseren. We hopen daarmee baanbrekend werk te verrich ten. De Spelen zullen Zuidkorea ook geen geld kosten en evenmin zullen we er weinig aan overhouden. Het uitgangs punt is om kostendekkend te werken. En dat gaat lukken". Veiligheid Waarover men zich in Seoul ook geen zorgen behoeft te maken is de veiligheid. Uk Sup Youn verklaart droog dat de veiligheidspolitie in Zuidkorea op haar taak is berekend, terwijl inmiddels be kend is dat de veiligheidscontrole nog strenger zal zijn dan in Moskou en Los Angeles. De Zuidkoreanen zullen maxi male veiligheidsvoorzieningen treffen en daarvoor een groot leger aan functiona rissen inzetten. De bezoekers zullen zich volgend jaar in Seoul bij tijd en wijle in een politiestaat wanen. „Ik denk niet dat wij wat dat betreft voor andere landen hoeven onder te doen", vertelt Uk Sup Youn eufemistisch. HENK STOUWDAM 5URUKSU ZUIDKOREAANSE AMBASSADEUR UK SUP YOUN: Ambassadeur Uk Sup Youn: We willen i de Derde Wereld". voor een democratie naar westers voor beeld. In ruil daarvoor dient zijn volk enige ongemakken voor lief te nemen. En ook de studenten moeten volgens Uk Sup Youn erkennen dat er in de loop der jaren verbeteringen tot stand zijn ge komen. „We kennen in Zuidkorea in middels persvrijheid en vrijheid van or ganiseren en het houden van toespra ken", meldt hij met enige trots. „Het probleem is echter dat de radicale stu denten invloed uitoefenen op de arbei ders en zich hebben vervreemd van hun ouders en voorouders. Wij ouderen wil len graag vasthouden aan tradities, ter wijl de jeugd zich te veel spiegelt aan de verworvenheden in de westerse wereld. Dat generatieconflict levert veel proble men op. Wij hebben nog de onderdruk king van de Japanners, de burgeroorlog en dus de tijd meegemaakt dat er geen voedsel was. Als ouderen hebben we moeten vechten voor onze huidige sta- tus. De huidige generatie is opgegroeid in welvaart, laat veel tradities achterwe ge en wil meer dan op dit moment mo het op geslaagde wijze organiseren van de gelijk is. Dat geeft fricties en daar heeft mijn land het moeilijk mee". Levenstaak Grootste vrees van de vijftiger Uk Sup Youn is dat Zuidkorea onder invloed komt van Noordkorea. Bestrijding van het communistische gevaar beschouwt hij als een levenstaak. Uk Sup Youn, die heeft gevochten in de burgeroorlog, heeft dan ook geen goed woord over voor het buurland, waar hij nota bene is geboren. Na de burgeroorlog vluchtte hij naar Zuidkorea, met achterlating van vele fa milieleden van wie hij niet weet of zij nog leven. Na 1953, toen de wapenstil stand van kracht werd, heeft hij geen contact meer gehad met zijn familiele den aan de andere kant van de demarca tielijn, die getrokken is over de 38e breedtegraad en een grimmige scheids lijn vormt tussen beide Korea's. Het kost de ambassadeur zichtbaar moeite om meer over zijn familiescheiding te Olympische Spelen een voorbeeld zijn voor FOTO: CEES VERKERK vertellen. De wonden zijn nog steeds vers. Spraakzamer en vooral enthousiaster is Uk Sup Youn over het onderwerp Olympische Spelen. Begrijpelijk, omdat het grootste sportevenement ter wereld Zuidkorea een goed imago kan bezorgen en ondanks de binnenlandse twisten wordt gesteund door de gehele bevol king. Zuidkoreanen zijn een trots volk en eensgezind in hun mening over de Olympische Spelen. Alle politieke tegen standers zijn het er over eens dat de Olympische Spelen een succes moeten worden. Maar voor het zover komt moeten er nog flink wat hobbels worden genomen. Boycot Uk Sup Youn verwoordt het optimisme van zijn landgenoten als hij, gevraagd naar zijn persoonlijke mening, verklaart dat het met een boycot wel zal loslopen. De ambassadeur verwacht niet dat het Deventenaar Steven Lubbers werd onlangs uitgeroepen tot cricketer van het jaar, een eretitel die bepaald niet uit de lucht kwam vallen. Op 25-jarige leeftijd begon Lubbers, afgestudeerd aan de sportacademie en met een tweejarige docentenervaring, aan een jroot avontuur als beroepscricketer. In alle uithoeken van de aardkloot deed hij kostbare ervaring op en vierde hij triomfen die weinig vaderlandse sporters ten deel vallen. Vier jaar was hij bondscoach van het Oranje-team en nog altijd is hij de steunpilaar van Kon. UD in Deventer. Sinds 1980 is hij docent lichamelijke opvoeding in de koekstad. 1 DEVENTER - Wat stelt een titel lis cricketer van het jaar nu eigen- ijk voor in een land waar voetbal toning is? Voor Steven Lubbers betekent het in elk geval heel veel, U ontkent de 34-jarige meervoudi ge international geenszins dat de jveg naar popularisering van zijn iport nog lang en vol obstakels is. .ubbers werd onlangs aangewezen als leste cricketer, een titel die menige insi- ler vorig jaar nog nauwelijks voor mo- (elijk zou hebben gehouden. De Deven- enaar werd met een gescheurde achilles- )ees door menigeen rijp geacht voor een vervroegde sportieve uittreding. Daar lacht Steven Lubbers zelf echter anders >ver: „Ik ben inderdaad erg goed terug gekomen; die toekenning betekent heel vat voor me. Als ik fysiek in orde blijf, lan moet ik nog zo'n vijf of zes jaar in le top kunnen meedraaien". -ubbers' collega's kunnen hun borst dus log even nat maken, al zal het grote pu- )!iek er bepaald niet wakker van liggen. De vooroordelen waaronder het cricket n Nederland nog altijd diep gebukt gaat, onderkent Lubbers maar al te goed. „Ja, cricket heeft hier nog steeds het kak- sport-imago en dat is jammer. In Enge land en in de hele Angelsaksische wereld heeft cricket zich ontwikkeld tot een ware volkssport. Alleen in Nederland zijn we er nog niet in geslaagd onze sport los te koppelen van dat klasse-idee. Vreemd eigenlijk, als je er over nadenkt: als er één land met kouwe kak is, dan is het Engeland wel", filosofeert de cricke- Popularisering Op een andere geijkte typering, namelijk dat cricket een ouwe-mannensport is, was Lubbers altijd geneigd te reageren met een wedervraag: „Is een sport waar bij bowlers de bal een vaart van 150 tot 160 kilometer per uur kunnen meegeven een spel voor oude heren?" Dat het stel len van retorische vragen niet echt bij draagt tot de popularisering van cricket, beseft Steven Lubbers maar al te goed en hij wenst de hand dan ook nadrukkelijk in eigen boezem te steken. Aan het impopulaire beeld van de cric- Steven Lubbers was vier jaar lang bondscoach van het Oranje-team en nog altijd is hij de steunpilaar van Kon. UD i ketsport moet de bond zelf nog keihard werken, vindt de Deventenaar. „Ik denk dat we beter en actiever reclame voor onze sport moeten maken en ook meer begrip moeten hebben voor de drempel die er voor buitenstaanders duidelijk is. Een vereenvoudiging van de spelregels bijvoorbeeld of een kortere spelduur kan cricket veel aantrekkelijker maken. Ge lukkig is er op dit terrein wat minder starheid en wordt er niet meer zo krampachtig aan oude tradities vastge houden". Het belang van de televisie voor de po pularisering van cricket kan ook nauwe lijks worden onderschat. Lubbers: „Vroeger mochten we blij zijn met drie maal vijf minuten cricket in Studio Sport. Nu gaat dat al een stuk beter. Van de match tegen India is er in totaal wel Deventer. FOTO: SP een uur uitgezonden en dan merkje on middellijk dat er op gereageerd wordt". Apostel Op het gebied van de public relations geeft Lubbers zelf al jarenlang een uitste kend voorbeeld. De docent lichamelijke opvoeding heeft zich al als een succesvol

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25