Van olie tot zonnebrand 1 II mal lë Huis als derde huid i binnen de perken CeidócSouootit 1 ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 j I tl Ons huis is onze derde huid. Daar moeten we door ademen terwijl de praktijk van nu is, dat in de bouw giftige stoffen worden gebruikt. De wooncultuur van beton en kunst stoffen brengt ons bovendien ver van wat goed is voor de aarde. Die uitgangspunten lagen ten grondslag aan een beurs die het afgelopen week eind gehouden is in de RAI in Amster dam. De beurs kwam tot stand door sa menwerking van het maandblad On kruid en de Vereniging Integrale Bio-lo- gische Architectuur (VIBA). Vice-voor- zitter ïr. E.M. Haas van die vereniging en zijn collega ir. Frans van Til menen dat het tijd wordt om niet alleen econo misch te gaan bouwen maar ook ecolo gisch. Met aandacht voor de gezondheid van de toekomstige bewoners en gebrui kers van de gebouwen. Dat geldt niet al leen voor de buitenkant van de huizen maar ook voor de binnenkant. Beiden vinden dat de betoncultuur waar wij nu mee leven, doorbroken moet worden. „Je huis is net als je huid: je leeft erin en het moet kunnen ademen. Beton en kunststoffen kunnen dat niet en daarom pleiten wij voor veel meer aandacht voor de gezondheidsaspecten. Daarnaast is het natuurlijk ook nog eens zo dat de aarde niet eindeloos de lasten kan dra gen van wat wij, ook in de bouw, haar aandoen. We moeten weer gaan bouwen met afbreekbare materialen". Beide bouwkundigen vinden dat er in Neder land te weinig aan. wat zij noemen „bio logisch bouwen" wordt gedaan. In Duitsland, de Verenigde Staten en België is men daarmee al beduidend verder. Niet alleen in peperdure bouw voor de elite, maar ook in hoogbouw. „Alles uit keramische materialen zoals baksteen en tegels, afgewerkt met Noord-Europees hout, bestreken met niet-giftige, plant aardige verf. Dat kan", aldus deze twee architecten tijdens een inleiding op de beurs. In Nederland is al wel enige ervaring op gedaan met deze nieuwe manier van bouwen. Onder andere in Den Bosch waar gewerkt wordt aan het zogenaamde MW2-project van Ir. Renz Pijnenborgh. Op de televisie is daaraan de nodige aandacht geschonken, vooral vanwege de daken die op de huizen zitten. Die zijn begroeid met gras. Ir. Haas stelde zaterdag dat het binnen milieu tegenwoordig vaak meer vervuild is dan het buitenmilieu. „Dat komt on der andere door de giftige gassen die verf. spaanplaat en isolatiemateriaal af scheiden terwijl de wanden potdicht zijn. Natuurlijk materiaal, en daar hoort ook baksteen bij, kan ademen. Beton en gipsplaat niet". Mensen die in een ongezond huis wo nen, kunnen zelf het nodige doen om de woonomgeving gezonder te maken. Er is keus tussen natuurlijke en kunstmatige materialen. Ook bij meubels en wandbe- kleding. Kies als het kan voor hout, voor wol of katoen, voor kurk en voor linoleum dat van lijnolie wordt gemaakt. Volgens ir. Van Til wordt daardoor het huis behaaglijker en het woonklimaat beter. Elektriciteit De bio-logische architecten gaan nog verder in hun kritiek op de huidige ma nier van bouwen en deinzen niet terug voor omstreden zaken als de invloed van aardstralen op de menselijke ge zondheid. „Het is zonder meer duidelijk dat wateraders en wat daarmee vergele ken kan worden een slechte invloed op de constitutie uitoefenen", zegt ir. Haas. „Dat geldt ook voor de aanwezigheid van elektrische leidingen, met name in een slaapvertrek. Ons magnetisch veld wordt daardoor gestoord. Vandaar dat wij in onze architectuur omzichtig om gaan met elektriciteit. Natuurlijk is stroom niet meer uit een huis weg te denken. We willen niet terug naar de Middeleeuwen. Maar mensen die zich in hun slaapkamer omringen met radio's, tv-toestellen, elektrische wekkers en lees- lampen doen zichzelf daarmee geen goed. In bed breng je tenslotte een groot deel van het etmaal door". De leden van de VIBA testen daarom de bouwplaats altijd met een wichelroede voordat ze aan het werk gaan. In het laatste, extra dikke, nummer van het maandblad Onkruid wordt aan deze onderwerpen veel aandacht besteed. Een citaat uit dat blad: „Biologisch bouwen heeft op de eerste plaats te maken met het besef dat óók bij het bouwen van een huis ecologische principes uitgangs punt moeten zijn. Dat net als voor alle produkten gemaakt door mensenhanden óók voor een huis geldt, dat het weer door de natuur moet kunnen worden af gebroken als er geen gebruik meer van gemaakt wordt. Ook een huis is niet meer en niet minder dan een moment in de kringloop. Wie dat beseft loopt van zelf met een grote boog om alle giftige, ongezonde, milieuvriendelijke bouwma terialen heen". JAN VAN KOOTEN IRAQ IRAN Een attractie: zandskiën in de woestijn FOTO: PR zetting, in een stukje niemandsland. Ter wijl de eerstgeborenen van de hier aan wezige Arabische vaders vastgebonden op hun dieren voortrazen door het zand, rijden hele families luid toeterend in hun Range Rovers langs de baan mee. Een half uurtje later zit het hele gezel schap bij kapitale auto's op de knieën te bidden tot Allah. Een veelbezocht oqrd is de woestijnstad Al Ain, in het emiraat Abu Dhaby. Al Ain, dat kan bogen op een adequate hoe veelheid goed water, was eeuwenlang een kruispunt van handelskaravanen op weg naar alle uithoeken van het Ara bisch schiereiland. Een archeologische missie deed in 1958 een aantal interes sante ontdekkingen. Men vond onder meer bewijzen voor de bewering dat oude stammen al in 4000 voor Christus een belangrijke rol speelden in het ge bied. Terreinrijden Arabische reisbureaus organiseren „wadi bashing trips", wat zo ongeveer te verge lijken is met terreinrijden door het woes te landschap, door de wadis (droge ri vierbeddingen in de Hajar Mountains) of over de hoogste zandduinen ter we reld. Orient Travel in Shaijah organi seert ook van zulke tochten en regelt desgewenst ook een weekendverblijf in een oase. compleet met Arabisch ontbijt en barbecue. In dit land, dat maar tweemaal zo groot is als Nederland, worden voortdurend ongemerkt grenzen van sjeikdommen overschreden. Het emiraat Fujayrah gaat over in het rijk van de heerser van Shar- jah. Het is meteen een alcoholgrens, want in dit sjeikdom is geen druppel te krijgen. Voorstanders van economische vooruitgang fluisteren dat dat te maken heeft met de nieuwste moskee in het sjeikdom, een gulle gift van buurland Saudiarabië. De Saudi's zouden in ruil voor hun gulheid een gebaar hebben ver langd, het liefst een die tevens de goed keuring van Allah zou kunnen wegdra gen. En aldus werd de alcohol in de ban gedaan en wel van de ene op de andere minuut. De alcoholloosheid doet hen die grotendeels afhankelijk zijn van het toe risme verdriet. In Khor Fakkan, een oord aan de Golf van Oman dat de po tentie had om uit te groeien tot een klei ne badplaats, is de teleurstelling van het gezicht van de plaatselijke hotelmanager af te lezen. De bezetting van zijn aan een rustige baai gelegen hotel is gedaald tot minder dan tien procent. Drank hoeft dan niet essentieel te zijn voor een geslaagde vakantie, maar het maakt het bestaan van een sociale drinker wel wat gezelliger. ARJEN VAN DER SAR ren wel voor. De flonkering van Ah Ba ba's schat in Dubayy is betoverend. Werkelijk verfijnde ontwerpen van be roemde goudsmeden zijn er moeilijk te vinden, want de honderden kleine juwe liers in dit wonderlijke winkelgebied hebben duidelijk een andere smaak. Wie bijvoorbeeld bij Keshawji Khimji Hirji Jewellers (om er maar eens een te noe men) of bij zijn buurman toch iets van zijn gading vindt, doet er goed aan de dagprijs van bewerkt goud in z'n hoofd te hebben. Die prijs wordt vermenigvul digd met het gewicht van de hangers, colliers, armbanden en andere sieraden die door de juwelierszaken worden aan geboden. Dubayy heeft meer bijzondere attracties, zoals de overdekte ijsbaan in het com plex van het luxueuze Hyatt-Regency Hotel (prijs per uurtje, inclusief schaats- huur: 10). Buiten de stad is zich een klein wondertje aan het voltrekken. Tus sen Dubayy City en de Jebel Ali freezo- ne, waar een groot aantal buitenlandse bedrijven is neergestreken, moet een 18- holes baan komen naar een ontwerp van de in de golfwereld befaamde Karl Lit- ten. De baan, die in de loop van volgend jaar wordt geopend, moet een groot aan tal palmbomen gaan tellen, vier vijvers met vis en een clubhuis in Arabische stijl. Het zal de eerste gras-gplfbaan worden van het Arabisch schiereiland. Fluitje van een cent Reizen door de emiraten is een fluitje De opvarenden van de Nederlandse mijnenjagers Maassluis en Hellevoet- sluis zijn sinds donderdag aan hetpassagieren" in Abu Dhaby, de hoofd stad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). De mannen mogen in deze Arabische staa een paar dagen uitpuffen van het spannende werk dat ze in de Golf van Oman en in de Perzische Golf hebben gedaan. De paar dagen rust zijn erg welkom. De zon en het strand of het gekoel de zwembad, de luxe van een maaltijd aan de wal en de onbe- zorgdheid van een bezoek aan de 'n soukh (markt) zullen voor de Jan nen niet de meest opvallende ele menten in hun verblijf vormen. De zl Verenigde Arabische Emiraten, met en Abu Dhaby en Dubayy als belang rijkste sjeikdommen, stOÖn bekend om de extravagante uitingen van ïn olierijkdom. Een land van sjeiks ai die ,,van gekkigheid" niet weten n hoe ze hun gela moeten uitgeven, 1 van topklassehotels zonder gasten, van yuppie-Arabieren en van dat ene stukje strand in de Arabische J i wereld aat exclusief is gereserveerd voor vrouwen. Voor de marinejongens is in de VAE genoeg te doen, al is het al- e- leen maar terreinrijden in de woes- JJ tijn en de bergen. Als de opvaren- eten van de mijnenjagers de Neder- p; landse herfst en winter een beetje ■n mochten missen, dan kunnen ze al- is tijd nog gaan schaatsen op de over- b dekte ijsbaan van Dubayy of zands- [Jj kien op de duinen in de woestijn. '5 ABU DHABY/DUBAYY - „Spwet", zegt de kameel op het moment dat de "J camera „klik" doet. Terwijl het schip J der woestijn nog een keer spuwt, vliegt J een Porsche „laag" over de snelweg. Achter het getinte glas is nog net de grijns te zien van een Arabier die zich in zijn witte disdasha, met de autotelefoon n in de hand, richting horizon spoedt. r_ Langs de zesbaans snelweg die door de j_ woestijn naar het niets lijkt te voeren it staan achtergelaten wrakken van aan ■t puin gereden dure sportauto's. Het zou. n niet juist zijn om te zeggen dat ze de l_ woestijn ontsieren, ze passen eigenlijk p wel in het landschap. Want de Verenig- de Arabische Emiraten, het land van on- j der meer Abu Dhaby en Dubayy, vor- men sinds een jaar of dertig een land dat n in het teken staat van de „losgeslagen" k rijkdom. Waar een opmerkelijk groot aantal clichés over schatrijke oliesjeiks tt elk uur van de dag weer de doodgewone n waarheid blijkt te zijn. Van extravagantie kijkt in de emiraten r niemand op. Dus ook niet van een im- e mense koepel op een moskee in Abu t Dhaby, die belegd is met 24 karaats a goud. Of van een geheel uit marmer op- r getrokken kantoor van enkele honder den meters lengte, dat pas voor de kroonprins is neergezet. Of van een pre- sidentieel paleis dat een kilometer ver derop staat, waarvan de architectuur I meer op het imposante dan op het prak tische lijkt ingesteld. De VAE waren tot nu toe vrijwel onbekend voor toeristen. Het is een Disneyworld van rijkdom, waarin echter voortdurend de hand van Allah zichtbaar blijft, al was het alleen maar door het pijltje op nachtkastjes in hotels, dat de gebedsrichting van Mekka De afhankelijkheid van de olie liet zich in de VAE goed voelen, zeker toen de opbrengsten wat minder werden. Een be kende grap onder cynici in de emiraten over wat er gebeurt als de olie eenmaal op is, gaat zo: „Wil de laatste persoon die de emiraten verlaat a.u.b. niet verge ten het licht uit te doen!". De sjeiks heb ben besloten dat het zover niet mag ko men en sinds twee jaar worden actief contacten gemaakt met reisorganisaties over de hele wereld. De Nederlanders die sinds augustus met Arke Reizen en KLM naar de emiraten op vakantie kun nen, vliegen in zes en een half uur naar e wat de Arabische Rivièra moet worden. Alle ingrediënten zijn er: stranden, ho- :ti tels, een redelijk „toegankelijke" Arabi- sche keuken, schone steden, belastingvrij winkelen en een vrijwel afwezige crimi naliteit. Het toerisme heeft in dit land nog niet zo bijzonder veel te betekenen en dat zal volgens Arke nog wel even zo blijven. De touroperator begroot het toe ristisch bezoek aan de emiraten voor het eerste jaar op ongeveer vijfhonderd be zoekers, maar hoopt uiteraard op meer. „Vergelijk het maar met China. Tien jaar geleden kwam daar maar een enkele Nederlandse toerist, en dit jaar gaan er meer mensen heen dan ooit", zegt Arkes Rob Admiraal. De rijkdom is volgens sommigen een van de interessantste toeristentrekkers van het land. De zeer welvarende Mer- cedes-vestiging in Abu Dhaby - in de volksmond de „moderne kamelenmarkt genoemd - zal zelden een „kleiner" mo delletje verkopen, want aan de situatie op de wegen te oordelen kan de dealer de asseccoires niet aanslepen. De Ara bieren zijn naar verluidt zeer modege- voelig op autogebied, waarbij het bezit van een autotelefoon een van de laatste „musts" is. Je hoeft niet eens zo gek op auto's te zijn om op de eerste dag van het verblijf in dit wonderlijke land met stomheid geslagen te zijn als het toeris tenbusje wordt voorbijgestoven door een superlange Mercedes 1000 SEC, eentje met gouden deurknoppen en een massief gouden kentekenplaat. Heel gewoon in de Verenigde Arabische Emiraten. De VAE gelden - naar Arabische maat staven - als een vrij liberaal land. In de belangrijkste sjeikdommen vloeit in de hotels de alcohol rijkelijk, tegen betaal bare prijzen. Het is een misverstand dat alle Arabische vrouwen gesluierd gaan. Buitenlandse vrouwen kunnen praktisch alles dragen wat ze gewend zijn, zolang het maar niet al te gewaagd is. Minirok jes en al te blote topjes worden niet ge waardeerd, althans niet door de autori teiten. Om zijn liberale instelling te eta leren liet sjeik Zayed van Abu Dhaby enige tijd geleden een stuk strand afzet ten en tot verboden gebied verklaren voor mannen. Volgens de manager van het Abu Dhaby Hilton-hotel wordt op dit volledig- afgesloten stukje zelfs top less zonnen getolereerd, hoewel hij dit uiteraard nooit met eigen ogen heeft kunnen vaststellen. Verder weg In zekere zin is dit deel van het Midden- Oosten psychologisch gezien verder weg dan het Verre Oosten. Een mooie vakan tie boeken naar Singapore of Indonesië is in Nederland een aanvaard verschijn sel, maar wie geheel vrijwillig en bij het volle verstand kiest voor de Verenigde Arabische Emiraten, kan op z'n minst rekenen op behoorlijke scepsis. Laten we het misverstand meteen maar even uit de wereld helpen: geen enkel Arabisch eethuis of vijf-sterrenhotel serveert een „Exocet-Sandwich" of een „Mineswee- per" als tropische vruchtensapcocktail. Er is in het dagelijks leven maar weinig dat werkelijk herinnert aan het feit dat enkele honderden kilometers verderop Iran en Iraq elkaar in de gelovige haren vliegen. Hoogstens is het bestaan van een conflict af te lezen aan het verbod om in de haven van Dubayy foto's te maken. Voor wie een strandvakantie in het niet onaardige plaatsje Khor Fakkan aan de Golf van Oman verkiest boven een verblijf in het wat bruisender Du bayy of Abu Dhaby, krijgt als beloning 's morgens bij het ontbijt vanuit het raam uitzicht op een indrukwekkende rij olietankers die al dan niet gehavend doorvaren naar veiliger oorden. Hoog stens zullen er in hetzelfde hotel enkele Nederlandse zeelieden verblijven die ge bruik hebben gemaakt van hun recht om in het zicht van de Straat van Hormuz van boord te gaan en te wachten tot het schip terug is van zaken in het Golfge- bied. Maar verder houdt het „oorlogje kijken" op. Er zijn genoeg „gewone" toeristische at tracties te vinden. Sommigen vinden de Arabische wereld bij avond en nacht mooier dan overdag. Ze zullen in ieder geval gelijk hebben als het gaat om een aantal winkelstraatjes in het oude cen trum van Dubayy. In de Goudsoukh is het wel degelijk alles goud wat blinkt. En dat het blinkt, daar zorgen de handela van een cent geworden sinds de ontdek king van de olie de aanleg van schitte rende snelwegen mogelijk maakte. Wie van het nijvere Dubayy door de bergen naar Fujayrah aan de Golf van Oman rijdt, krijgt binnen enkele uren onverge telijke tegenstellingen voorgeschoteld. De absurde paleizen en andere pronk stukken van Dubayy zijn in enkele mi nuten ver weg. Voor je is dan nóg alleen een oneindige zandwoestijn, waarin op gezette tijden een groep lage witte huis jes opduikt. Een eigenaardigheid van het rijden over snelwegen in dit land is, dat vrij plotseling verkeersdrempels opdui ken. Verder wordt de voortgang over Al lah's wegen alleen gehinderd door over stekende kudden armoedige schapen en een enkele loslopende kameel. Reizen bij nacht wordt door de VAE'ers vrijwel algemeen afgewezen vanwege de neiging van een kameel om zo af en toe de we reld eens van de andere kant van de snelweg te gaan bekijken. „Je vraagt je voortdurend af van wie die losse kamelen zijn. Wacht maar tot je er één aanrijdt, dan komen de „eigenaars" bij drommen aangelopen", weet een in de VAE woonachtige Nederlander, die zelf een aanrijding met zo'n woestijn schip maar ternauwernood kon voorko men. De talrijke autowrakken midden in de woestijn vormen het bewijs dat zo'n ontmoeting ook desastreus kan aflopen. Al rijdend door de woestijn zou dit land op Tunesie of Marokko kunnen lijken, maar van dat idee word je bij de oase plaats Dhaid afgeholpen. Daar speelt zich een kamelenrace af buiten de neder- aantrekkehjke PERZISCHE GOLF KUWAYT STRAAT VAN HORMUZ GOLF VAN OMAN SAUDIARABIË ■■kas

Leidse Courant | 1987 | | pagina 23