Propagandaslag rond top Epiloog van het raketten-drama finale MIST CeidóeGouta/nt' ZATERDAG 5 DECEMBER 198T" WASHINGTON - Van de meer dan 130 ambassades die in de Amerikaanse hoofdstad Washing ton zijn gevestigd, ligt die van de Sovjetunie het dichtst bij het Wit te Huis. Het is een wat groezelig gebouw aan de 16e Straat. Boven de Victoriaanse voorgevel strekt zich een woud van antennes uit waarmee in onontwarbare codes fevatte boodschappen naar Mos- ou worden gezonden. Vorige week arriveerden hier maar liefst j vijftig kwartiermakers, door Moskou vooruitgezonden om Gorbatsjovs topge- sprek met Ronald Reagan op poten te zetten. Zij huurden direct het nabij gele gen Madison Hotel af: 270 kamers als mede alle beschikbare vergaderzalen van het vermaarde onderkomen, waar alle groten der aarde over de vloer komen. Onder hen ook - als enige Nederlander - minister van defensie Van Eekelen. Door de ligging van de Russische am bassade. het Madison Hotel en het Witte Huis krijgt Michail Gorbatsjov slechts een klein hoekje van de Amerikaanse hoofdstad te zien. Een stukje Washing ton dat nog kleiner is dan zijn eigen Kremlin in Moskou groot is. Bij hun voorbereidingen stootten de Russische kwartiermakers op Selwa Roosevelt, het hoofd van de afdeling protocol van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Roosevelt, die een team van zestig protocollaire specia listen aanvoert, houdt zich bezig met be langrijke vragen als waar Michail en Raisa Gorbatsjov ter toilet moeten gaan. Een conflict ontstond al snel over de kle ding van de gasten tijdens het staatsban ket, dat dinsdavond in het Witte Huis wordt gehouden. Roosevelt wilde dat de gasten in avondjurk of smoking zouden verschijnen. Maar daar willen de Russen niet aan. Als oprechte vertegenwoordi gers van het proletariaat vinden ze een geklede jurk en een zondags pak vol doende. Na slopende onderhandelingen gingen de Russen ten slotte overstag, noewel nog steeds niet zeker is of Gor batsjov zich in het zwart en Raisa zich in het lang zal steken. De hele aanwezigheid van Raisa rust trouwens als een loden last op de schou ders van de Russische kwartiermakers. Tot dusver hebben de dames van de Sovjetleiders geen rol van betekenis ge speeld in het politieke leven van hun ega. Maar Raisa is een vrouw van de wereld, iemand met een eigen mening en een geducht wapen in het nimmer afla tende publiciteitsoffensief dat Moskou in het Westen heeft ontketend. Het ziet er naar uit dat Raisa meer van de Ame rikaanse hoofdstad te zien krijgt dan haar man. Daar staat Nancy Reagan borg voor. die haar Russische gaste en kele dagen op sleeptouw zal nemen. Toch is het zeer de vraag of Washington, dat nagenoeg elke week staatshoofden ontvangt, zich echt zal opwinden over Gorbatsjovs komst. Zo volgt de top met een op net meest opwindende weekeinde dat de hoofdstad kent: het weekeinde van de Kennedy Center Honors, een jaarlijks terugkerend spektakel om de kas van het plaatselijk muziek-, opera- en thcatercentrum te spekken. Amerika's prominenten reppen zich naar ontelbare ontvangsten, lunches, party's en het veelbesproken National Symphony Ball, waar iedereen komt die rijk, belangrijk, machtig of beroemd is. Nu al staat vast dat zelfs Raisa Gorbats jov het tegen deze explosie van hoofd stedelijke glitter zal moeten afleggen. Het lijkt alsof „tout Washington" de Gorbatsjovs de niet mis te verstane boodschap mee wil geven, dat in de Amerikaanse hoofdstad het beste nog niet goed genoeg is. Wie, zoals de nog steeds niet geheel wereldwijze Russen, in Washington botweg weigert een smo king, een vlinderstrik of een glitterjurk te dragen, moet het immers zelf maar weten. JO WIJNEN ^WASHINGTON - Waar en wan neer is nog niet precies bekend. Maar in de loop van volgend jaar J tullen honderden kruis- en Pers- hing-I I-raketten tot ontploffing ko men. Ho, geen paniek! Die explo sies luiden niet het einde van de s wereld in. Integendeel. Het prachti ge vuurwerk zal de apotheose vor- ,J2men van het dan reeds klassieke Tirama over de plaatsing van nieu we Amerikaanse kernraketten in Europa. Of, om de Hollywood-ter- e<men van president Ronald Reagan zie gebruiken, het happy end van aeen even spannende als kostbare Rolprent, gebaseerd op een waar ge beurd verhaal. ricenario en script dateren van voor 1979. Ongerust over de plaatsing van yjiieuwe Russische kernraketten vraagt IVest-Europa de Verenigde Staten om plaatsing van nieuwe kernraketten. Het .argument van de VS dat de bestaande Wapensystemen de Europese veiligheid garanderen, vindt op het oude continent geen gehoor. Europa wil een voor ieder- fcen zichtbaar bewijs van de Amerikaan- n 5e verbondenheid met de Europese vei ligheid. Uiteindelijk gaan de Verenigde :.6>taten akkoord met het scenario voor de /plaatsing van kruis- en Pershing-II-raket- i ten op Europese bodem. De opnamen «beginnen uiteindelijk in 1979 op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Een s greep uit enkele van de scènes: Op het NAVO-hoofdkwartier stem men de NAVO-landen in met de komst van nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa. Tegelijkertijd wordt de Sovjetunie het terugtrekken van de nieu- nwe raketten aangeboden, als het Kremlin 'opdracht geeft de op Europa gerichte ra ketten te verwijderen. Nederland krijgt de rol van dwarsligger toebedeeld. In alle plaatsingslanden groeit het ver- '®zet tegen de komst van de nieuwe raket ten. Massale demonstraties zijn het ge- volg. Juist op dat moment besluit de Sovjetunie weg te lopen van de onder- ?'handelingstafel. 1 Introductie van een nieuwe hoofdrol speler in het Oostblok. Sfeeropnamen in Genève, waar de leiders van de beide su permachten hun eerste top houden. Een brandende haard staat symbool voor de ,édooi in de betrekkingen. Eén van de „dubbele bodems" in het scenario. Een tweede top op IJsland lijkt het begin van de afschaffing van alle "kernwapens in te luiden. Lijkt, want met strakke gezichten van vermoeidheid, boosheid en teleurstelling verlaten de aJ leiders het ijzig koude Reykjavik. Nóg een dubbele bodem. De Ameri kaanse leider, die altijd met verve de rol 'k van „good guy" heeft gespeeld, wordt in de ogen van veel mensen steeds meer de „bad guy". De leider van het Oostblok daarentegen, die steeds met nieuwe initi atieven komt, wint aan populariteit. jj* Laatste scène: Na vele bijna-akkoor- den is het einde daar. In Washington on dertekenen de leiders van Oost en West het akkoord over de afschaffing van de ?J raketten voor de middellange afstand. Epiloog: De definitieve vernietiging van de raketten in de woestijn. In de af titeling passeren de namen van Leonid Brezjnev, Jimmy Carter, Gerald Ford, Dries van Agt, Helmut Schmidt, Joeri Andropov, Konstantin Tsjernenko, Jo- Jlzef Luns, Valery Giscard d'Estaing en vele andere hoofdrolspelers en figuran ten die voortijdig de set hebben (moeten) verlaten. Als slotbeeld rijden de leiders van Oost en West („poor lone some cowboys") de ondergaande zon te gemoet.» 1 De draak steken Er zullen ongetwijfeld politici zijn die het ongepast vinden dat een beetje de draak wordt gestoken met de komende I topconferentie in Washington tussen president Ronald Reagan en partijleider Michail Gorbatsjov. Maar het valt niet te ontkennen dat Washington volgende week een decor biedt waar de meeste re gisseurs alleen maar van kunnen dro men. Honderden Russische en Ameri kaanse veiligheidsagenten, helikopters in de lucht, colonnes die begeleid door gil lende politiesirenes door de straten President Reagan en partijleider Gorbatsjov tijdens hun eerdere ontmoetingen in Genève en Reykjavik. De ge zichten stonden niet altijd zo vrolijk als op deze foto's. Maar als alles gaat zoals gepland, wordt de komende top in Washington opnieuw met lachende gezichten besloten. FOTO'S- 4P EP4 scheuren, tienduizenden toeschouwers, duizenden journalisten en allemaal echt! Maar als het aan de politici ligt, wordt de top in Washington een bijna sacraal gebeuren. Het Hoogfeest van de wapen beheersing, de kroon op het president schap van Ronald Reagan en een enorm succes voor Michail Gorbatsjov. De me dia in Oost en West zullen bol staan van de superlatieven, ook over Nancy Reagan en haar tegenvoeter, Raisa Gor batsjov. Zou het dan toch zo zijn, dat volgende week in Washington de grondslag wordt gelegd voor een veilig Europa in een vreedzame wereld? Verslaving Voor dr. J.G. Siccama, medewerker van Clingendael, het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen, is het antwoord op die vraag een duidelijk „neen". In een recente publicatie veegt hij onder meer de vloer aan met de „verslaving" van politici - en in hun kielzog de pers en de publieke opinie - aan „wapenbeheersing". Wapenbeheer sing in zijn oorspronkelijke betekenis is volgens hem het streven naar stabiliteit tussen machtsblokken. De politici ver basteren dat begrip ten onrechte tot het afschaffen van zoveel mogelijk (kernwa pens. Met als resultaat, aldus Siccama, dat het akkoord over de afschaffing van de kernraketten in Europa in feite strij dig is met de Europese veiligheid. Door de afschaffing van alle kernraket ten met een bereik tussen de 500 en 5.000 kilometer staan er in West-Europa geen raketten meer die het grondgebied van de Sovjetunie kunnen bereiken, ter wijl de Russische militairen hun op de VS gerichte raketten natuurlijk net zo makkelijk op West-Europa kunnen afvu ren. West-Europa is voor zijn veiligheid afhankelijk van de Amerikaanse „atoom-paraplu". En als Europeanen twijfelen aan die Amerikaanse bescher ming, zal het zelf maatregelen moeten nemen om de eigen veiligheid te vergro ten. Daarmee zitten we dan weer bijna in dezelfde situatie als voor 1979. De vraag of de politici dit niet hebben voorzien, is in feite al door Siccama be antwoord. Mede door de druk van de publieke opinie zijn wapenbeheersings- gesprekken een op zichzelf staand poli tiek doel geworden. Waarbij, zoals ge zegd, het eigenlijke doel - stabiliteit - bewust opzij werd geschoven. Vandaar dat Siccama - en hij is niet de enige - tot de conclusie komt dat de veiligheid van West-Europa het beste gediend was gewèest, als er een aantal kruis- en Pers- hing-II-raketten zou zijn blijven staan. De werkelijkheid is anders. Met hun handtekening onder het INF-akkoord verwijzen Reagan en Gorbatsjov volgen de week bij elkaar zo'n duizend raketten naar de schroothoop. Toekomst Opvallend is dat voor- èn tegenstanders van de plaatsing van de kruisraketten nu van mening zijn, dat West-Europa zich echt grondig moet bezinnen op de mili taire toekomst. Je zou kunnen zeggen dat de beslissing van 1979 in sommige opzichten kan worden overgedaan. Een modernisering van de overgebleven Amerikaanse kernwapens in Europa is in dat verband een reèle mogelijkheid. Daartoe is overigens al in 1983 besloten. Aan dat moderniseringsbesluit is eigen lijk nooit veel aandacht besteed. Maar nu de raketten voor de middellangse af stand binnenkort verdwijnen, wordt dat bij het grote publiek volkomen onbeken de Montebello-besluit naar de voor grond gehaald. Waarmee op zijn minst de indruk wordt gewekt dat de NAVO- landen het volgende week te onderteke nen akkoord bij voorbaat willen ontdui ken. Net als in de discussie rond de kruisraketten dreigt het westerse bondge nootschap slachtoffer te worden van zijn eigen bedroevend slechte public rela tions. Een andere oplossing ligt in een verster king van de conventionele bewapening, als antwoord op de voorsprong die de Sovjetunie op dit terrein heeft. Maar welk Europees land is bereid het geld be schikbaar stellen voor de enorme kosten die daarmee gepaard gaan? Zelfs Groot- Brittannië heeft immers een verlaging van de defensie-inspanningen aangekon digd. Nog een mogelijkheid ligt in een verdere versterking van de Europese „poot" bin nen de NAVO. In het kader van de West Europese Unie zijn reeds enige stappen in die richting gezet. Maar het bestaan van onafhankelijke Britse en vooral Franse kernmachten maakt dit tot een zeer langzaam verlopend proces. Minder vertrouwen Een laatste alternatief is het volledig ver trouwen op de bescherming door Ameri kaanse kernwapens. Maar dat wil Euro pa niet meer. Door een reeks van oorza ken - variërend van Vietnam en Grena da tot de mislukte top in Reykjavik en Irangate - is het vertrouwen in het Amerikaanse leiderschap sterk vermin derd. Op hun beurt zien steeds meer Amerikanen in dat verminderde ver trouwen een reden om die altijd al lasti ge Europeanen ook op andere terreinen hun eigen boontjes te laten doppen. In dat licht bezien kan het INF-akkoord dan ook worden gezien als keeipunt in de Amerikaans-Europese relatie. Het scenario voor het vervolg op het „kruis raketten-drama" voorziet nóg niet in een terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit West-Europa,. Maar het Ameri kaanse Congres, waar het misverstand bestaat dat Europa niets doet aan de ei gen veiligheid en alleen van de inspan ningen van de VS profiteert, moet stevig snijden in de defensie-begroting. Het kijkt daarbij steeds nadrukkelijker naar de ruim 300.000 Amerikaanse militairen overzee. Tot grote angst van West-Euro pa, dat met zo'n terugtrekking de laatste directe band tussen de eigen veiligheid en die van de Verenigde Staten doorsne den zou zien. Hoe het scenario er in detail uit gaat zien, hangt vooral af van de opvolger van president Reagan. Maar over de rol van West-Europa staat al een aantal za ken vast. In het vervolg op het kruisra- kettendrama zal Europa in wat voor vorm dan ook steeds meer op eigen be nen moeten staan. Het zal ook op mili tair terrein de rol op zich moeten nemen die het qua rijkdom, intellectueel ver mogen, historie en ligging toekomt. Toegegeven: zo'n andere relatie zal on vermijdelijk leiden tot ruzies en conflic ten met de Verenigde Staten. Maar is er dan direct sprake van een „Atlantische crisis"? Is het niet juist de eigenschap van de westerse wereld, dat politieke conflicten in het openbaar worden uitge vochten? Misschien komt het dan toch nog tot dat happy end. Een Oscar lijkt vooralsnog te veel JOS TIMMERS door Piet Snoeren Erwin Kroll was na het beëindigen van zijn weeroverzicht nog niet in de richting van Noraly Beyer gestapt met een motoriek die blijkens een onnavolgbare parodie in het voor de rest niet' te vréten satirisch programma Verona slechts tot een nummertje zwoel worstelen tussen de decorstukken kan leiden, of de burgemeester, de hoofdofficier van justitie en de groepscommandant van de rijkspolitie zaten al op het crisiscentrum. ..Dit belooft dus een risicovolle avond te worden, hier in het oosten van het land", opende de burgemeester zorgelijk de vergadering. ..Maar gelukkig zijn we door schaae en schande wijs geworden relativeerde de hoofdofficier van justitie, terwijl hij met de wijsvinger op het meegebrachte draaiboek likte. ..Ik heb tenminste de centrale registratie alvast een computeruitdraai laten maken van alle delictgevoelige personen droeg de groepscommandant van de rijkspolitie zijn steentje bij. ..Mooi", hernam de burgemeester net woord. „De delictgevoelige personen melden zich dus vanavond op de fiets bij de daartoe aangewezen politiebureaus. Daar hebben we geen omkijken meer naar. En de rest vervoeren we weer in speciale bussen met motorescorte, neem ik aan. heren? Want daar hebben we de vorige keren prima ervaringen mee opgedaan". ..Mag ik dienaangaande toch met een aanvullende suggestie komen0" bracht de groepscommandant van de rijkspolitie in net midden. „Zouden we in die bussen niet iemand mee kunnen sturen, iemand met een stuk gezag, maar toch populair, die naar de mensen toe wat info Kan geven over heel het maatregelgebeuren? Piet er van Vollenhoven misschien? Die is niet voor niets... „Allemachtig leuk idee. kerel", nam de hoofdofficier van justitie het voorstel over. „Ik ga Pi et er meteen bellen. Die doet het ■Cast. als hij vanavond tenminste geen piano hoeft te spelen met Louis van Dijk. En wat dachten jullie van Neelie? Ook een vlotte babbel, hoor. En het is per slot van rekening haar pakkie-an". Zo ging de vergadering nog een tijdje door, totdat er een scenario op tafel lag dat sloot als een bus, compleet met de aanbeveling om voor risicovolle avonden een systeem van pasjes in te voeren waardoor de risicobestendigheid van de bezitter langs elektronische weg met waarborgen zou zijn omkleed. „De centrale overheid moet dan wel in de kosten bijdragen", sloot de burgemeester de bijeenkomst. Helaas betrof het geen betaald voetbal en daarom gebeurde dit alles niet. Daarom gebeurt er nooit iets wanneer Erwin Kroll, alvorens zich volgens het draaiboek van Henk Spaan en Harry 'ermeegen achter de schermen met Noraly te gaan vermijen, voorspelt dal grote delen van het land de komende uren rekening dienen te houden met de vorming van zeer dichte mist. Daarom stierven er het afgelopen weekeinde op rijksweg 37 (Emmen-Hoogeveen) ter hoogte van Dalen vijf mensen. Daarom werden het 56-jarige echtpaar Pastoor uit Hoogeveen en het 59-jarige echtpaar Fik uk Hollandsche Veld zonder pardon uit hel leven gemaaid, terwijl ze gezellig met elkaar in de auto zaten. Ornaat een 27- jarige militair uit Wolvega - dronken of brooddronken of met zo weinig hersenen in zijn kop dat er eenvoudig niets te benevelen viel - „bij dichte mist een foutieve inhaalmanoeuvre uitvoerde", staat er in het politierapport. De gotspe. Alsof het ook mogelijk zou zijn bij dichte mist goed in te halen. Ngentien regeltjes op pagina 7 haalde het ongeluk in 's lands grootste ochtendblad, en 's lands progressiefste ochtendblad had er zelfs geen letter voor over, evenmin als 's lands in de avond verschijnende kwaliteitskrant. Want zo is het hier gesteld. H'anneer een opgewonden standje uit Oss een bommetje gooit waarbij, op de vermeende kwetsuur van aie pias in het Cypriotische doel na, geen schrammetje valt, wordt er op de voorpagina's moord en brand geschreeuwd en komt er onder aanvoering van de onuitroeibare prof. Hoefnagels een keur aan criminologen opdraven teneinde de drijfveren achter zulk misdadig gedrag bloot te leggen. Wanneer een kluppie uit datzelfde Oss vervolgens in het kader van de KNVB- beker de pech heeft tegen Fevenoord te moeten ballen, worden er 300 politie agenten aan het opsporen van inhalers ■bij dichte mist onttrokken, want d'r zal maar eens zo'n stuk verdriet een nagelvijltje proberen binnen te smokkelen, niet? En ondertussn zit Neelie het wettelijk mogelijk te maken dat er straks bij dichte mist met 120 kilometer per uur ingehaald mag worden. Maar bij dichte mist met 180 kilometer per uur inhalen blijft ook kunnen. Immers: extra controle om ervoor te zorgen dat iedereen zich aan de nieuwe maximum-snelheid houdt, dat zit er niet in. zegt ze met het zuinige mondje dat Ton Planken haar heeft leren trekken. Gebrek aan mankracht bij de politie. Die heeft namelijk wel wat beters te doen. Jammer voor de echtparen Pastoor en Fik. maar de eerste taak van de politie in dit land is ervoor te zorgen dal net voetbal niet de mist ingaat

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21