120 km geldt niet voor de Randstad 2 3 5 8 9 11 13 17 In de gordijnen LEVENDE ROTJES TEGEN VUURWERK aldheim pleegde orlogsmisdaden Milieugeschenken van Groene Sinterklaas Joodse gezinnen krijgen bescherming Nieuwe voorstellen op Europese top Ccidóc (Sourant t ceicUe öoincwt Zaterdag 5 december 1987 79e jaargang no. 23980 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244 Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93. jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Wolkenvelden en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer plus 2 graden. Matige wind uit oost tot zuidoost. In de nacht en ochtend lichte vorst. Zon op: 08.33, onder 16.29; hoog water Scheveningen: 03.31 en 15.39; laag water: 11.18 en 23.41. 1NTALLEN ONGELUKKEN [CENTRALE TSJERNOBYL TOU Door slordigheden en slechte leiding zijn in de af- en tien maanden bij de kerncentrale in Tsjernobyl zeker 36 lukken gebeurd. De Sovjet-krant Socialistisjeskaja Indoe- I meldde gisteren dat bij drie daarvan een niet nader ge ld aantal doden was gevallen. Overigens is gisteren ook re- 3 weer in gebruik genomen, zo heeft persbureau Tass ge- In april 1986 deed zich in Tsjernobyl het tot dusver zwaar- jcleaire ongeluk ter wereld voor toen functionarissen een pfficieel goedgekeurd experiment uitvoerden dat uitliep op explosie waarbij radioactief materiaal ontsnapte dat een gedeelte van Europa besmette. Reactor 4 werd daarbij vol- verwoest. Het was gisteren voor het eerst sinds die ramp de Sovjet-pers melding werd gemaakt van nieuwe onge- n in de kerncentrale, waaronder eeri verkeerde behanae- /an de radioactieve staven. Indoestria onthulde niet hoe het aantal doden was of hoe de slachtoffers aan hun eind gekomen. Het nieuws over de incidenten zou zijn ver in een rapport van de plaatselijke partij-afdeling. Hans Otjes (I) en André van Duyn (r) als waarschuwende rotjes. FOTO: PERS UNIE HILVERSUM - Onder het motto „Verknal je toekomst niet" is gisteren een vuurwerkcam pagne gestart die speciaal gericht is op jonge ren. De jongeren zullen worden bestookt met radio- en tv-spots, een speciaal scholenpakket met posters, stickers en een folder met „Elf oorverdovende tips" voor het afsteken van vuurwerk. Het eftect van de campagne zal on derzocht worden door middel van een telefoni sche enquête onder 1.500 middelbare scholie ren, Staatssecretaris Dees van volksgezondheid kondigde gisteren een uitgebreidere regeling voor ae handel in vuurwerk aan. Den Haag heeft als eerste stad aangekondigd afstekers van vuurwerk een proces-verbaal te geven. Postkantoor in de ruimte MOSKOU De PTT in de Sovjetunie heeft duizend gefrankeerde enveloppen naar het permanente ruimtestation Mir gestuurd, waar zij door de kosmonauten Joeri Romanenko en Aleksandr Alek- sandrov worden gestempeld. Na terug keer op de aarde worden de couverts verkocht. Volgens het persbureau Tass zijn de enveloppen op 21 november met een Progress ruimtevrachtveer ver stuurd. Zij zijn gefrankeerd met herden kingszegels ter gelegenheid van de der tigste verjaardag van de Spoetnik-1, de eerste Russische kunstmaan. Tass zei niet voor hoeveel en op welke manier de voor verzamelaars aantrekkelijke specia le enveloppen verkocht worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ver hoging van de maxi mumsnelheid van 100 naar 120 kilometer per uur (met ingang van 1 mei aanstaande), gaat niet gelden voor de au tosnelwegen in de Rand stad. Voor vrachtauto's en bussen blijft de limiet 80 kilometer. Officieel heet het dat op we gen waar het risico van on gevallen te groot is of waar nu reeds een overmaat aan geluidhinder en/of luchtver ontreiniging bestaat, de hui dige limiet van 100 kilome ter per uur zal worden ge handhaafd. Het betreft hier met name de wegen rondom de grote steden in de Rand stad. Vice-premier De Korte maakte dit gisteren bekend na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij verving premier Lubbers die samen met de bewindslieden Ru- ding (financiën) en Van den Broek (buitenlandse zaken) de bijeenkomst van de Euro pese top in Kopenhagen bij woont. De nieuwe maximumsnelhe den, zowel 120 kilometer per uur als de handhaving van de oude 100 kilometergrens, zullen scherper door de poli tie worden gecontroleerd. Er zal opvallender geverbali seerd worden, zodat ieder een ziet dat er gecontroleerd wordt. Tevens zal het aantal radarcontroles worden uit gebreid. Harder rijden zal worden bestraft met hogere boetes met oplopende geldbedragen bij herhaling. Rijdt men na 1 mei bijvoorbeeld 150 kilome ter dan riskeert men een boete van 140 gulden. Een snelheidsovertreding van 60 kilometer zal de eerste keer beboet worden met 360 gul den, een tweede overtreding komt op 540 gulden te staan. Een derde snelheidsovertre ding zal naast een boete lei den tot een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor een half jaar met een proeftijd van twee YORK Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft ternationale commissie die het oorlogsverleden van Kurt heim onderzoekt laten weten dat de Oostenrijkse president ins de Tweede Wereldoorlog persoonlijk bij oorlogsmisdaden okken is geweest. In een brief aan de commissie weigerde hoofd van het bureau voor speciaal onderzoek, Neal Sher, [tweehonderd bladzijden interne rapport van het ministerie te geven. Hij onthulde wel dat ook aan twee mannen die in orlog samen met Waldheim hadden gediend, de toegang tot herenigde Staten was geweigerd. Volgens Sher zou het rap- 1 pas worden vrijgegeven als Waldheim bij de bevoegde auto- Iten in beroep zou gaan tegen het besluit hem niet toe te la- leer kans p werk op isisschool CRMEER - In het basis erwijs ontstaat in 1991 een ort aan leerkrachten. Tot tijn er jaarlijks gemiddeld nieuwe onderwijzers no- Maar in de komende drie leveren de pabo-opleidin gen ongeveer 1.900 geslaagden per iaar af. Werkzoekenden in het basisonderwijs krijgen dus veel meer kans op een baan. Gisteren zijn deze cijfers gepu bliceerd. De groeiende behoef te aan nieuwe onderwijzers wordt voornamelijk veroor zaakt door vertrek van grote aantallen leerkrachten uit het basisonderwijs. In het westen van het land kunnen de tekor ten al in 1990 worden ver wacht. &n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- js tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw fit wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Leden van het kabinet poseren met cadeaus in gezelschap van de groene Sint voor de Panda Natuurbus. FOTO: MILAN KONVALINKA DEN HAAG Sinterklaas was gisteren bij de toegangspoort van het Binnenhof aanwezig om cadeautjes uit te delen aan leden van de regering. Het waren symbolische geschenken om hen te stimuleren wat te doen voor het milieu. De goed heiligman, gekleed in stemmig groen, was Ingehuurd door de Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Het kabinet dankte het bezoek van de groene Sint aan mi nister Nijpels (milieu), die op het jubileumsymposium van het WNF, in september van dit jaar, de wens had uitgesproken dat zijn collega's wat milieubewuster zouden worden. Het ka binet werd gisteren vertegenwoordigd door de ministers Nij pels. Bukman, Braks, Deetman en de staatssecretarissen Heerma, Nauta de Graaf, De Koning en Evenhuis. Minister Nijpels mocht namens het hele kabinet een grote speelgoed- pandabeer in ontvangst nemen. De panda moet voortaan het groene geweten vormen van de regering. Waarschuwing „niet mengen" op wasmiddelen DEN HAAG - Op de verpakking van was- en reinigingsmidde len moet voortaan de waarschuwing „niet mengen" worden af gedrukt als gelijktijdig gebruik met een bleekmiddel kan leiden tot schade voor de gezondheid. Het kabinet heeft hiertoe beslo ten. In de praktijk is gebleken dat bij gecombineerd gebruik van dergelijke middelen chloorgas kan ontstaan. DEN HAAG - Minister Korthals-Altes van justitie heeft extra maatregelen genomen ter bescherming van joodse gezinnen. Ette lijke gezinnen zijn de laat ste dagen bedreigd. In een uitzending van KRO's Brandpunt liet de deze week in België ontvoerde acteur Ju les Croiset weten dat hij na de ontvoering en de publiciteit erover thuis een telefoontje had gehad met de uitlating: „Alle juden moeten dood". Mi nister Korthals Altes zei het wel met Croiset eens te zijn dat het anti-semitisme in ons land leeft. Er zijn gisteravond ruim zestig tips bij de Amsterdamse politie binnengekomen inzake ae ont voering van Jules Croiset. Dat gebeurde na het in beeld bren gen van het type auto dat door de ontvoerders is gebruikt, na afloop van het NOS-journaal van acht uur. Ook werden en kele bijzonderheden gegeven over hoe de ontvoerders er uit moeten zien. De politie ver wacht nog meer tips, want de telefoon op het hoofdbureau stond „roodgloeiend". Croiset zelf vertelde in een uitzending van KRO's tv-actu- aliteitenrubriek Brandpunt dat zijn ontvoerders tijdens de rit van Brugge naar Charleroi niet hebben gesproken over het omstreden stuk van Fass- binder waartegen hij had ge protesteerd, maar wel voort durend anti-semitische taal hadden uitgeslagen. Zij had den hem voorts de Davidster van de hals gerukt en op zijn borst een hakenkruis geschil derd. De acteur denkt overi gens dat er toch verband be staat tussen de ontvoering en zijn protest tegen het stuk van Fassbinder. Pagina 3: Reconstructie ont voering te Brugge Bollegraf en Mesker in Masters APELDOORN Manon Bol- legraf en Marcella Mesker zijn alsnog ingeschreven voor het Masters-tennistoernooi, dat van 9 tot en met 13 december in Apeldoorn wordt gespeeld. In eerste instantie was het duo, dat zich hoofdzakelijk be perkt tot buitenlandse toer nooien, niet toegelaten omdat het te weinig punten had ver gaard op Nederlandse A-toer nooien. De officiële ranglijst van de KNLTB bij de dames loopt namelijk niet synchroon met de internationale WITA- lijst. Met vuurwerk en rookbommen kwamen ongeveer vijfhonderd demonstranten gisteravond in Kopenhagen in botsing met de Deense politie. De betogers staken rotjes af, droegen spandoe ken die opriepen tot „Internationaal Verzet" en riepen leuzen te gen de EG en het kapitalisme. FOTO: ANP REGERINGSLEIDERS SCHUIVEN LANDBOUW VOOR ZICH UIT: (Van onze correspondent Frans Boogaard) KOPENHAGEN De voorzitter van de Europe se Raad, de Deense pre mier Paul Schlüter, hoopt vandaag met nieuwe com promissen de top van re geringsleiders in Kopen hagen op de valreep uit het slop te halen. Afgelopen nacht hebben het Deense voorzitterschap van de Raad en de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, aan dat compromis ge werkt. De regeringsleiders zelf kwamen gisteren niet verder dan een algemene ronde, waarin geen enkele lidstaat nieuwe standpunten innam. Ook overleg tussen verschil lende lidstaten leidde niet tot nieuwe posities. Premier Lub bers verbondt daaraan gister avond de conclusie dat nog „volstrekt onvoorspelbaar" is of de top vanavond met resul taten kan worden afgesloten. Breekpunt in het nu al maan den slepende overleg is nog steeds de beperking van de produktie in de drie belang rijkste landbouwsectoren, die van de granen, de oliehouden de zaden en de eiwithoudende produkten. Behalve op landbouwgebied, liggen ook op het terrein van de EG-financiën, de opvattin gen nog zeer ver uiteen. Dat zelfde geldt voor de verhoging van de structuursfondsen, waarmee vooral de armere landen in staat moeten worden gesteld hun nationale econo mieën op te peppen. Groot- Brittannië wil niet verder §aan dan een verhoging met 5 procent, Frankrijk (veertij procent) en West-Duitslan< (vijftig procent) zijn bereid iets verder te gaan. Maar geen van de rijkere landen komt ook maar in de buurt van de ver dubbeling, die de Commissie voor ogen heeft. Pagina 5: EG-leiders breken zich het hoofd over Land bouw Scheveningen teert weg SCHEVENINGEN - De badplaats Scheveningen kan nog nauwelijks aan trekkelijk genoemd worden. Vooral in de win ter zijn bezoekers zeld zaam op de Boulevard. De ondernemers aan de pro menade worden dagelijks met hun neus op de feiten gedrukt: Scheveningen teert weg. De Belangen vereniging van onderne mers heeft al regelmatig bij de gemeente aan de bel getrokken. „Het mag niet zo zijn dat een fout in het ontwerp van de Boule vard, de slechte bereik baarheid, gaat leiden tot een fiasco van de eerste orde", aldus de onderne mers. Het Beheerskantoor, beheerder van vele pan den aan de Boulevard, heeft de gemeente ook al enkele voorstellen gedaan. Alle ideeën worden naar de la verwezen: de ge meente heeft geen geld is het enige motief. 30 PAGINA'S Vagevuur maakte ontstaan van kapitalisme mogelijk 40 procent politiepersoneel wil weg bij bezuinigingen Verkiezingen in Suriname deels ongeldig verklaard Martin Broere weg bij Leyton Geir Karlstad verbetert wereldrecord Urbanus: „Een mus kan fluiten en die kent ook geen muziek" Emilie Knappert stuurt wanbetalers naar huis Snookertafels in Leids centrum Jip Wijngaarden opzoek naar een geschikte Jongen voor tv-spel INKLEUR De laatste keizer van China De epiloog van het rakettendrama Sint-Nicolaasverhaal van Toon Kortooms Tweede Kamer krijgt nieuwe behuizing Hij wist in zijn carrière meer dan eens met boude uitspraken mensen in de gordijnen te jagen. Hij was een van de eersten die de sociale zekerheid ter discussie stelde. Vijfenzestig is hij en ontving on langs zijn eerste aow. Woensdag maakt hij plaats voor zijn opvolger. De goede verstaander weet al dat het gaat om de man, die bijna negen jaar lang het gezicht van het Nederlands Christelijk Werge- versverbond (NCW) bepaalde, de joviale Braban der, in werkelijkheid een geboren Amersfoorter Steef van Eijkelenburg. Vandaag door Marga Rij- erse uitgetekend in de weekeindbijlage Finale. Niet meer weg te denken bij de Leidse Courant, zoals de Leidse Courant (binnenkort) niet meer weg te denken is bij u. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek óm een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1