ii Strandbus gaat andaag rijden DNDAGSBLAD 1 Ook Stompwi jk Hert feest Bibliotheek Alphen geopend in februari SeCcicboHe Somant :IDFN OMGEVING CcidócSotucuit ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 PAGINA 1S in Herwaarden andere handen .LEGOM Van Herwaarden's Kalkzand- nfabrieken N.V. in Hillegom is gefuseerd met rlfsema B.V. in Hoogersmilde. De fusie heeft a gevolgen voor de werkgelegenheid in Hille- i. Roelfsema heeft al vier kalkzandsteenfabrie- 0 i: in Kloosterhaar, Echt, Harderwijk en Vuren. ii heer D.J. van Herwaarden, president-directeur 1 de fabriek in Hillegom, blijft tot 1 juli 1988 in ctie. Daarna gaat hij met pensioen. De fusie I am tot stand nadat Van Herwaarden zijn aande- had verkocht aan Roelfsema. Van Herwaarden ft een kalkzandsteenfabriek in het Friese M uilenburg. Ook maakt de Salomonsgroep (han- ■n in bouwmaterialen) deel uit van Van Herwaar- ii Deze heeft vestigingen in Amersfoort, Apel- h rn en Harderwijk. Ook deze bedrijven gaan op ?/oude voet verder. Omzet CNB stijgt fors LISSE De omzet van de Coöpera tieve Nederlandse Bloembollencen trale (CNB) in Lisse is, ten opzichte van het vorige boekjaar, in het boek jaar 1986-1987 gestegen met 8 miljoen gulden. De totale omzet bedraagt 319 miljoen gulden. De stijging is feitelijk hoger, maar omdat de resultaten van de makelaardij-afdeling (tegenwoor dig een BV) dit jaar niet in de omzet zijn opgenomen, blijkt dit niet uit de cijfers. De toename van de omzet is voor een belangrijk deel te danken aan de hogere prijzen die met name voor tulpen en lelies werden betaald. De CNB ziet de toekomst overigens minder rooskleurig tegemoet. Men is bang voor overproduktie en adviseert de kwekers zien terughoudend op te stellen. Noordse Vinvis blijft in Leiden LEIDEN Het skelet van de Noordse Vinvis blijft in Leiden. Medewerkers van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie zijn er in geslaagd het skelet uit elkaar te halen zonder dat dit kapot is gegaan. De vrees bestond dat het broze skelet van ae jonge Vinvis niet tegen demontage bestand zou zijn. Demontage was noodzakelijk omdat er geen ruimte was waar het skelet permanent kon staan na afloop van de tentoonstelling 'De biologi sche klok' in de Hortus Botanicus, waar het 10 me ter lange gevaarte was te zien. De bedoeling is dat het skelet in 1992 permanent ten toon wordt ge steld in het gerestaureerde Pesthuis, waarin de Na tionale Natuurhistorische Presentatie wordt onder gebracht. Tot die tijd is het gedemonteerde skelet opgeborgen in kasten in het museum van Natuur lijke Historie. AZL-terrein beperkt toegankelijk voor auto's LEIDEN Op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden treedt maandag een nieuw parkeersysteem in werking, dat er toe moet leiden lat de gebouwen beter bereikbaar worden voor ■ninder validen, patiënten en leveranciers. Ook de filevorming op de Rijnsburgerweg tijdens de spits- jren zal tot het verleden moeten gaan behoren. Het nieuwe systeem houdt in dat automobilisten een muntje moeten halen bij de ingang aan de Wassenaarseweg als ze het terrein op willen. Door het inwerpen van de munt in een automaat gaan de slagbomen open. Dergelijke munten zijn alleen verkrijgbaar voor minder validen, patiënten, am bulances, taxi's, donoren en leveranciers. Automo bilisten die niet voor een munt rn aanmerking ko men, kunnen hun auto parkeren op het parkeer terrein bij de ingang. Dat parkeerterrein is, vrij toegankelijk en zal binnenkort uitgebreid worden. Provinciale subsidie voor bedrijfsterrein De Vork DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland stellen 2,3 miljoen gulden beschikbaar voor elf projecten op economisch en toeristisch gebied. Daarvan maakt ook het bedrijfsterrein De Vork in Alphen aan den Rijn deel uit Voor dit project is 390.000 gulden uitgetrokken. Verder gaat het onder meer om een Technomarkt en een Tele maticaproject in Den Haag, het project Oude Haven in Voor burg, het werkgelegenheidsproject woonwagenbewoners in Zoe- termeer en het aanbrengen van toeristische bewegwijzering in Den Haag. Met de uitvoering van een deel van de projecten wordt komend jaar al begonnen. Van het bedrag komt 1,8 mil joen uit het werkgelegenheidsfonds. Het ministerie van econo mische zaken geeft jaarlijks 588.000 gulden aan de provincie in het kader van het toeristisch beleid. De gesubsidieerde projecten vallen binnen de gebieden die in 1985 door de provincie werden aangewezen als toeristisch speerpunt-gebied. USSEN KATWIJK EN SCHEVENINGEN .ENAAR/KATWIJK j De Scheveningse hote- %loitant Jan de Bruyne ig met een omgebouw- i stadsbus die er uit als een trein een [èlmatige dienst gaan lerhouden over het ifnd van Scheveningen Katwijk. Functiona- sen van de Wassenaarse ^jlitie hebben deze week fi inspectietocht ge- Jfekt en zullen een posi- o if advies uitbrengen, '"indaag al worden de lefste proefritten tussen r itwijk en Scheveningen Tnaakt. 2fer dit jaar had De Bruyne een vervoersvergunning ge kregen voor een tractor met enkele wagentjes erachter. Dit strandtreintje reed tussen Scheveningen en Wassenaar. Volgend jaar wil hij met een bus op brede luchtbanden een regelmatige dienst tussen Scheveningen en Katwijk via de Wassenaarse Slag gaan on derhouden. De bus rijdt niet alleen in de zomer, maar de Bruijne wil het hele jaar door een bus tussen de twee bad plaatsen laten rijden. De ritten worden gemaakt op zaterdag en zondag en op woensdag middag. De initiatiefnemer. „Dit is een echte slecht weer-voorziening. Het afgelopen jaar hebben veel mensen gebruik gemaakt van de strandtrein die dus dui delijk in een behoefte voorziet. In de bus komt ook een video waarop de reizigers nog iets meer van de omgeving kun nen zien en informatie krijgen over bijvoorbeeld de gevaren van de zee en de rol van de duinen bij de drinkwaterberei ding. We kunnen maximaal een jaar met de strandtrein- /bus heen en weer pendelen. Daarna kunnen we de omge bouwde bus weggooien omdat die helemaal verroest is door het zeewater". Een enkeltje Scheveningen- Katwijk gaat vijf gulden kos ten, een retourtje het dubbele. Men kan zich ook na een tocht met de strandtrein terug over land laten vervoeren door de NZH. De Katwijkse halte van de bus is op het strand ter hoogte van de Oude Kerk. lij JTIDSCHENDAM De kostelijkheden rond de 0lJring van het 50-iarig eifitaan van Leidscnen- >kjm in 1988 gaan niet aan fnpmpwijk voorbij. Op 25 >rn>tember worden in het g^jrp een ringrijderij en n voetbalwedstrijd tus- veteranen uit Veur en iri>mpwijk gehouden, rtjrder zijn er activiteiten bor de jeugd met 's Hnds het optreden van ioi bekende band in het rpshuis. Voor een tap- 'J]zullen Leidschendam- >o muziekkorpsen en '"fasen uit de directe om- mring plus een show- Jtps van internationale 5 <Hre worden uitgeno od. Op vrijdag 23 september wordt het boek over de geschiedenis van Leidschendam gepresen teerd in het raadhuis. De dag daarop wordt in het oude cen trum de jaarlijkse braderie ge houden waarvoor dit keer het centrum geheel wordt afgeslo ten. Op de Vliet zijn een histo rische botenshow en een gon delvaart gepland. Maandag 26 september is de première (ge volgd door minstens drie op voeringen) van de musical „Het blijft geen feest". Verder staan die week activiteiten voor kinderen en ouderen ge pland. Ook komt er een feesta vond voor de hele bevolking en wordt er een skeelermara thon gehouden. Verder wordt waarschijnlijk een stedebouwkundige prijs vraag over het oude centrum uitgeschreven. Enkele kunste naars krijgen de opdracht voor een kunstwerk naast het raad huis. Huurverhoging voor Alphense sportclubs ALPHEN AAN DEN RIJN Sportverenigingen in Alphen hangt een flinke tariefsverho ging voor het gebruik van za len boven het hoofd. Vereni gingen betalen nu 20 gulden per uur. De kosten bedragen echter 30 gulden, zodat de ge meente per uur een tientje moet bijpassen. B en W stellen voor elk jaar de tarieven zodanig te verhogen dat in 1994 een kostendekkend tarief is bereikt. Volgens de verenigingen kunnen zij dit echter niet opbrengen. Alphen wil daarom door een onpartij dige derde een onderzoek la ten instellen naar de werkelij ke draagkracht van verenigin gen. Dat onderzoek wordt ge houden met behulp van cijfers van de sportfederaties en de Vereniging Nederlandse ge meenten. Pas na dit onderzoek kan duidelijk worden of de voorgestelde toekomstige ver hogingen haalbaar zijn. De verenigingen in Zwammer- dam en Aarlanderveen krijgen een korting van 35 procent op de tarieven. Het college is van mening dat deze clubs niet ge noeg leden hebben om de ge bruikelijke tarieven te kunnen betalen. SINT 1: „Het dak op met een schat van cede gaven SINT 2: „Veel aangename verrassingen!' kleinen blijft hij de groote kindervriend, die zonder moeilijkheden over de daken der huizen heen, vergezeld van den onmisbaren Pieter, zijn onderzoekingstocht naar het goed en kwaad der jeugdi ge gëwetens volvoert, en altijd gul is met zijn belooning. Voor de grooten is hij de goe de geest, die gevoelens van genegenheid en waardeering vertolk onuitputtelijk in zijn verrassgen vol menschen- kennis.We wenschen den goedenlint een voorspoedige reis opzijn moeilijken tocht en jongn oud veel aangena me veassingen!" Toch aar dig vanet Zondagsblad, niet waar? Wegen onvoorziene omstan- dighedt was er deze week geen dnrubriek. Maar anec- EERSTE SNEEUW: „Nauwelijks was de eerste sneeuw gevallen, ot op het bekende Bloemendaal- sche Kopje werd genoten van het slee-vermaak". dotes waren er, gelukkig, in overvloed. Echter eerst nog wat informatie aangaande drankmisbruik anro 1925: „Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor moord? Drie-en-vijftig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor schandelijke aanslagen en misaden tegen de zeden? Drie-en-vijftig. Hoeveel alco holisten zijn er op honderd veroordeelden voor brand stichting? Zeven-en-vijf tig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor bedelarij en landlooperij? Zeventig. Hoeveel alcoholis ten zijn er op honderd veroor deelden voor slagen en won den, geweldpleging enz.? Ne gentig. Deze cijfers zijn be zorgd door de griffiers van eenige Parijzer gevangenissen en meegedeeld door Dr.Motet aan de „Académie de Médici- ne". „Gastheer tot logé: „Kerel, wat jammer dat je niet veer tien dagen vroeger bent geko men, dan had je onze aardbe ving kunnen meemaken!" „Juffrouw Spillekens: „Maar Lina, wat is dat nu voor een jong meisie! Een man met een kaal hoofd wil je trouwen!9" Lina: „Maar juffrouw Spille kens, uw man is toch geen haar beter?" „Een jongmensch was een winkel binnengegaan, waar op de ruit de woorden „En glish spoken" stonden. Een half uur lang hield hij den winkelier in het Engelsen aan den praat, en deze werd ten slotte boos. „Als u toch mets koopt, waarom houdt u mij dan zoo lang op?", zei hij. „O. er stond op uw winkelruit: „English spokes", en nu dacht ik bij mijzelf, dat ik me daar wel een half uurtje in het Engelsch tpreken kon oe fenen!" Onder redactie van Ton Pieters. heeft vanavond toch niet tijd om veel meer dan de irpagina van de krant een mblik te raadplegen, of §- en regionaal nieuws in oogwenk door te nemen, aat staan, dat u nog aan het geïllustreerd Zondagsblad" e zou komen. Morgen trou- ens ook niet, want dan moet nog eens extra van de ca- lutjes en surprises genoten >rden. Het Zondagsblad bmt er vandaag dus een ïtje bekaaid af. t is overigens net of het )ndagsblad van 5 december *25 zich weinig van St.Nico- aantrok. Nu werd in *teeger iaren het feest van de yedheiligman pas op 6 de- 5mber gevierd, de feestdag 3lf dus, en pakjesavond was icultatief. Meestal was op de Joege ochtend van 6 decem- 'tr de tafel wit gedekt en jiarop stonden de geschen en voor de kinderen grandi- uitgestald en dan kwamen leintjes, nog gapend, met ogen kijken naar wat de it 's nachts had gereden. het Zondagsblad van 5 ember '25 deed niet opge ien mee. Er was slechts een I.Nicolaasschets, geschreven )r Mart.v.d.Merwe (ik vind nou een echte Zuidafri- inse Boerennaam die her- „Mevrouw, de bibliotheek staat in brand, met uw welnemen. Ik heb de brandweer uit het dorp gewaarschuwd". „Goed, John. Maar zouden we de brandweer uit de stad óók maar niet uit- noodigen?" innert aan dat enerverend ge dichtje over de „Muskietejag": „Jou vabond, jou zal sterwe, zo waar mijn naam is Van der Merwe..."). De schets heette: „De vreugde van Gisèle". Ook al niet iets om warm voor te lopen. Dan waren er, toch nog, een paar kiekjes van de Sint op een dak, en een lager geplaat ste Piet; en een foto van een meisie op blote voetjes bij een gedekte tafel. Het onder schrift luidde: „Als ieder jaar komt ook nu weer Sint Nico- laas ons land bezoeken, om met een schat van goede ga ven de harten van jong en oud te verblijden. Voor de ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwe hoofdgebouw van de openbare bibliotheek op het Thorbeckeplein in het cen trum van Alphen gaat begin februari open. De organisato ren hopen dat de feestelijke ingebruikneming het eerste weekeinde van februari plaats kan vinden. Het is de bedoe ling dat er een videofilm ge maakt wordt van het ope ningsfeest. Verder mogen amateur-filmers en -fotogra fen tot eind december hun vi deofilmpjes (maximaal vijf mi nuten) en foto's insturen over het thema lezén. Een iury zal de inzendingen beoordelen en de videofilmpjes samenvoegen met de openingsfilm. Inschrijf formulieren kunnen bij de bi bliotheek worden afgehaald. Momenteel wordt er nog hard gewerkt aan het nieuwe ge bouw. Het bestuur en de me dewerkers van de bibliotheek zitten al midden in de voorbe reidingen voor de verhuizing. Van een nmte van 800 vier-' kante mete gaan zij naar een oppervlakt van 1.600 vier kante mett Een verademing voor de ndewerkers en le zers van d bibliotheek, zeker omdat me de laatste jaren aan de Pter Doelmanstraat zeer krap j het jasje zat. Na jaren van rerleg en plannen makerij knjt Alphen een mo dern geoutleerde bibliotheek. De nieuweieb is als het ware ingebouwdn een groot pand waarin bellve de bibliotheek, ook woni;en, kantoren en winkels zi; gevestigd. De bi bliotheek feit de beschikking over drie alve verdiepingen, een soort split-level effect". Dat wil zegen dat er een be gane gron is met daaronder een half scterrain en een hal ve eerste trdieping. Via trap of lift kunen de bezoekers overal koren. De hoofdingang ligt aan dëcant van de Thor- beckestraa In de hal zijn de toiletten var de bezoekers en is er ruim voor kleine expo sities. Gaat men naar binnen dan zal als eerste de grote leenbalie opvallen. Iedere be zoeker gaat langs deze balie naar binnen en kan eventuele boeken of audio-visueel mate riaal inleveren. Alle bezoekers moeten ook la ter langs deze balie weer naar buiten. De verwerking van het leenmateriaal geschiedt vol automatisch via de computer. Achter de leenbalie komen de info-stands, de stand met nieuw aangekochte werken en de rekken waarop de boeken liggen die juist zijn terugge bracht. Aan de zijkanten vindt men de diverse info-centra met de oefencomputer, de mi cro-films met readers en ande re documentatie. Bij de ramen zijn de leeshoeken gepland en daarachter de kantoren van de directie en medewerkers. In het midden staan de boe kenkasten. Een halve verdie ping hoger vindt men de jeug dafdeling die helemaal afgezet is met een glazen wand. Ook hier weer de oefencomputer, naslagwerken, informatiehoe- ken, leeshoeken, de voorlees hoek en de grote boekenrek ken. In totaal heeft de biblio theek dan de beschikking over 75.000 werken die uitgeleend kunnen worden. Daarbij ho ren ook cassette- en videoban den. Het sousterrain is be stemd voor het lenen van au diovisueel materiaal zoals cas settes en videobanden. Hierbij moet men niet aan speelfilms denken maar meer aan video- cursussen of documentaires. De bibliotheek wil geen con current zijn van de videothe ken. In het souterrain is ook een ruimte voor lezingen en expo sities en al het materiaal om licht- en/of geluidsvoorstellin gen te geven. Ook de kantine voor het personeel is hier ge vestigd. Volgens de directrice me vrouw H. Puister heeft de Al phense bibiotheek een tekort van minstens vijf medewer kers. Dat gat probeert men te vullen met vrijwilligers. „Ei genlijk is dat niet in de haak. We houden ons hart vast als er nog meer bezuinigingen ko men. De hoop is dan ook ge heel op de gemeente Alphen gericht. Zelf proberen wij er alles aan te doen om het aantal lezers toe te laten nemen". Op dit moment zijn er ongeveer 16.000 abonnementshouders. Rond de opening in februari zijn vele activiteiten gepland. Die bedoeling is een jaar lang te vieren dat Alphen een nieu we hoofdbibliotheek heeft ge kregen. Om die festiviteiten goed te organiseren heeft de bibliotheek een aantal min of meer bekende Alphenaars ge vraagd mee te werken aan de openingsfestiviteiten. Dit co mité van aanbeveling met daarin tien Alphenaren heeft plannen zoals exposities, lezin gen, informatiemarkten en het openingsfestijn zelf. Het defi nitieve programma is nog niet rond. Momenteel wordt er nog hoofdgebouw van de openbare bibliotheek op het Alphense Thorbeckeplein.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15