eidóe Sou/tont milie Knappert stuurt Wanbetalers naar huis 3 STAD OMGEVING Handig 'miniburo' Hortus-beuk in plakken [EESTE SCHOLEN TREFFEN NOG GEEN SANCTIES Ccidóc Souoant Ihiatrische indeling voor -fe vrouw "h/DEN HAAG Een 22-jarige *i!vrouw. die gisteren terecht stond dreiging van twee treinconducteurs inbraak, moet binnen twee weken me regelen in een psychiatrische jTot die tijd doet de rechter P. van jeen uitspraak. Mocht de Leidse raak maken dan gaat de rechter ■ofver tot een veroordeling. De officier itie I. Klopper, die weinig zag in het len van de zaak, eiste negen maan- d f aftrek van voorarrest. „Het geduld ieflke keer weer maakt ze Leiden on- Hfier beweert ze dan zich te willen la- ndelen om vervolgens, als puntje bij ;omt, zich terug te trekken", aldus r K Oomen voorzitter college van bestuur LEIDEN Mr. C.P.C.M. Oomen wordt de nieuwe voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Hij volgt mr. K.J. Cath per 1 september op. Cath gaat op die datum met pen sioen. Dit meldt het universiteits blad Mare. Oomen (46) is plaats vervangend secretaris-generaal op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Eerder was hij enkele jaren decaan van de juridische fa culteit in Leiden. Hij was vanaf 1972 werkzaam als lector in het straf- en strafprocesrecht. In 1980 werd hij hoogleraar. Oomen is ook plaatsvervangend kanton rechter in Leiden. Geen fietsstrook in bocht Witte Singel LEIDEN Er komt geen aparte fietsstrook in de scherpe bocht van de Witte Singel ter hoogte van nummer 37. Fietsers en auto's blijven gebruik maken van dezelfde rijbaan. Bewoners en gemeente wijzen een aparte strook af omdat de stoep dan aanzienlijk moet worden versmald en er parkeerplaat sen verdwijnen. Zonder deze maatregelen kan geen aparte fietsstrook worden aange legd, omdat de singel in de bocht te smal is. Toen de gemeente er bij wijze van proef paaltjes neerzette, waren die binnen een dag uit de grond gereden. Auto's konden elkaar in de onoverzichtelijke bocht nauwelijks passeren. De bocht waar wel zo'n strook is aangebracht, is veel ruimer. De gemeente onderzoekt of de bocht wellicht op een an dere manier beveiligd kan worden, bijvoor beeld met een geribbeld wegdek. Politici reinigen dienstencentrum LEIDEN Enkele politici van CDA, SP en Links Leiden doen komende maandag vrijwilligerswerk tijdens de Internationale Vrijwilligersdag. In de Leidse Courant van gisteren was al gemeld, dat R. van Lint en J. Laurier (Links Leiden) van half ne gen tot twaalf uur werken als vrijwilliger in de peuterspeelzaal Stevenshonk in de Stevenshof. Me vrouw C. Kramp en M. van der Klugt van het CDA zijn van kwart over tien tot twaalf uur actief op di verse plaatsen in de stad voor het kringloopproject. De CDA'ers W. Hettinga en P. Kranenburg en C. Vergeer van de SP werken als schoonmakers van twee tot vier uur in het Dienstencentrum Binnen stad. Maandag 7 december is door de Verenigde Na ties uitgeroepen tot Internationale Vrijwilligersdag. Daarmee wordt getracht het belang van vrijwilli gerswerk duidelijk te maken. De eerste exemplaren van het boek „Dat doe je gewoon?" over vrijwilli gerswerk zullen die dag worden overhandigd aan Koningin Beatrix en minister Brinkman van WVC tijdens een bijkomst in de RAI in Amsterdam. Forum over ontwapening LEIDEN Het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdigde Ontwapening houdt maandag avond een forum naar aanlei ding van de ondertekening van het INF-akkoord, dinsdag in Washington. In het forum hebben zitting voorzitter De Vries van het ICTO, bestuurs lid Wagenaar, Europarlemen tariër Jansen van Raay (CDA) en een bestuurslid van de plaatselijke afdeling. Er is ruim gelegenheid tot het stel len van vragen. De bijeen komst begint om 20.00 uur in café-restaurant In den Leid- schen Salon aan de Steenstraat 2. Eerste hoogleraar Klinische Epidemiologie LEIDEN Dr. J.P. Vandenbroucke is gister middag benoemd tot gewoon hoogleraar in de Klinische Epidemiologie aan de Rijksuniversi teit Leiden. Het is de eerste leerstoel in Neder land op dit vakgebied. In zijn oratie 'Klinische epidemiologie en de geest der hygiënisten' uitte hij vooral zijn kritiek op de epidemiologen die met een minimum aan medische en biologische kennis en vrijwel uitsluitend op grond van ge tallen ziektebeelden en de oorzaken daarvan bepalen. De epidemiologie houdt zich bezig met het ontstaan, de presentatie en verspreiding van ziekten onder de bevolking. Vandenbrouc ke houdt zich bij dit werk strikt aan de metho dologische normen. Hij streeft naar een absolu te methode die scherp moet zijn over wat goed en kwaad is voor de zieke medemens. ÏDEN Negen leer- Jen van de Emilie flappert scholenge- enschap in Leiden _jgen maandag geen gang tot de lessen. Ze Iden vrijdagmiddag blanks de nodige aan- ningen nog altijd hun eeld niet betaald. Di- lleur B. van Delft van school voor middel- j^r dienstverlenings- gezondheidsonder- s liet gistermiddag Gen dat wat hem be ft de maat vol was. Bt is niet mijn bedoe ld die leerlingen ars te zitten, maar om geld binnen te krij- l. Ik heb in juli vorig al een brief aan de klingen en hun ou- s gestuurd over het l jeld. Sommigen heb ben nog niets van zich laten horen". Op 1 december, de dag dat de 1030 gulden lesgeld bij de scholen binnen moest zijn, hadden 29 van de ongeveer 1200 leerlingen van de Emi lie Knappert nog niet be taald. Zij werden formeel uitgeschreven, maar hadden tot gisteren de tijd om nog een regeling te treffen. Twintig deden dat ook. Voor de overige negen blijft de deur maandag dicht. „Een paar hebben helemaal niets betaald, een paar hebben van de directie Studiefinan ciering in Groningen bericht over een tegemoetkoming gekregen, maar dat gaat maar om een gedeelte van het totale lesgeld. Over het resterende bedrag hebben we niets van hen verno men", aldus Van Delft. Van Delft staat sceptisch te genover de mededeling van minister Deetman van on derwijs dat de scholen in het voortgezet onderwijs twee maanden langer de tijd krij gen om het lesgeld voor alle leerlingen van 16 jaar en ou- def te innen. Ouders die tot nu toe in gebrdke zijn geble ven, krijgen tot 1 februari de tijd om aan hun lesgeldver plichting te voldoen. Vóór die datum zijn scholen niet verplicht om leerlingen van school te verwijderen. „Dat zou kunnen gelden voor mensen die nog een aan vraag voor een tegemoetko ming in Groningen hebben lopen. Maar wij weten niet of mensen die nog niet heb ben betaald een dergelijke aanvraag hebben lopen. Sommigen laten gewoon he lemaal niets van zich horen. En het ministerie houdt on dertussen het geld wel in op onze voorschotten". De Emilie Knappert is de enige school waar harde maatregelen worden getrof fen tegen wanbetalers. An dere scholen Voor voortgezet onderwijs in de Leidse regio hebben evenmin al het les geld binnen, maar gaan nog niet over tot het weigeren van leerlingen. „We worste len ook met het probleem, maar we zullen tot de kerst vakantie zeker geen leerlin gen verwijderen. We zullen de komende twee weken re gelingen proberen te treffen. Pas na de kerstvakantie zul len er strengere maatregelen overwogen worden", aldus adjunct-directeur J. Wessels van de MBO De Noorder- wiek in Leiden. Administrateur J. Veldhui zen van de technische school MSG in Leiden schat dat van dertig procent van de leerlingen het geld nog niet binnen is. „Maar dat zijn nog geen wanbetalers. Geld dat vorige week woensdag is overgemaakt, is pas vandaag binnengekomen. Veel men sen hebben bovendien tot het weekeinde gewacht voor ze het bedrag overmaakten. Het salaris komt nog steeds pas aan het eind van de maand". Directeur A. Vogelaar van de christelijke MTS aan het Lammenschanspark zegt dat de betalingen „wel goed lo pen". Van ongeveer vijftig leerlingen moest het vrijdag middag nog binnenkomen. De school overweegt niet om leerlingen de toegang te ont zeggen. Wel zal de schoollei ding komende weken per soonlijke gesprekken aan gaan met leerlingen voor wie nog niet is betaald. En kele leerlingen zullen ook respijt krijgen, zegt hij. Vo gelaar zegt dat er soms „dra matische dingen" zijn ge beurd. Hij noemt het geval van een buitenlandse familie die niet begreep hoe de schoolgeldregeling is opgezet en de eerder overgemaakte tegemoetkoming gebruikte voor een vakantie. Ook de besturen van de middelbare scholen in de re gio willen op korte termijn nog niet overgaan tot het weigeren van leerlingen. De oude beuk wordt in schijven gezaagd. De belangstelling voor de „plakjes" is enorm. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Was de „Hor tus-beuk" na het omzagen nog een heuse boom, nu het doorzagen is begon- ijdragen van Paul van Bijl, Frans Broeken, Buurman, Janet van n Roza van der Veer. •ertje rtwü een regionale func- trvullen in de Bollen- L Daar hoort een groot Icentrum bij met vol- p parkeerplaatsen. Wat jatste betreft is Lisse tile gek. Zo werd vorige in het winkelcentrum aiis een duur parkeer- Vloven een grootgrutter (ld. Daarmee zouden de ïrproblemen definitief IQgelost. I blijken Lissers die nog fiets naar het winkel- 'lyn Blokhuis gaan, het van het parkeerdek oed in te schatten. Re- ntig stallen zij hun twee- is op dusdanige wijze dat het parkeerdek niet »jjn bereiken. Dit is een in het oog van velen, ir zelfs dat de politie via |1|rs een waarschuwend 4ltje naar de Lissese be- ig heeft opgestoken over inks en rechts neerzet- Hjn de ijzeren rossen en iuwen van ondoordring- lelemmeringen". terechte waarschuwing flijk, want fietsen horen fietsenrek. Probleem in Is nu alleen dat met de B |e fietsenrekken die er liet altijd even zorgvul- ordt omgesprongen. Zo li enige tijd een oliebol- lam pal voor een fiet- t bij Blokhuis. En daar Je gemeente Lisse uiter- yergunning voor gege- !n al heeft Lisse de fiet- jn geen vergunning ge- l^om hun vervoermiddel le ingang van het par- ik te stallen, het verwij d-Vingertje van de politie ich beter ook naar het ^ptehuis kunnen wijzen. rmatief (1) «üdse Schouwburg vorm- Tjelopen woensdag het voor de screentests van phting Reflex. Zenuw- e dames en heren deden jen om op Elles Berger ms van der Togt te lij- in de hoop in de toe- de televisieprogram- Mvan Reflex te mogen ■teren. Die programma's elke zaterdag- en zon- B>nd via het kanaal van ■Jp Rijnland worden uit- Reflex gaat onder auspiciën van Omroep Rijnland infor matieve filmpjes maken over instellingen, bedrijven en scholen uit de Leidse regio. Wie denkt dat het een soort regionale versie van Van Ge west tot Gewest wordt, komt bedrogen uit. Niet de,nieuws- waarde bepaalt de keuze van de onderwerpen, maar de dik te van de beurs van de orga nisatie die graag op televisie wil. Niet dat Reflex een nieu we commerciële loot aan de stam van Omroep Rijnland is, want dat is geenszins het ge val, zo beweert iedere betrok kene. Die gedachte zou overi gens niet vreemd zijn, want zolang de omroep zich van minister Elco Brinkman niet met commerciële activiteiten mag bezig houden, verzint de omroep tal van constructies om toch van de verboden vruchten te snoepen. Na de weinig opzienbarende activiteiten van de stichting Omroep Rijnland Promotion zal nu Reflex mogen proberen om het armlastige Rijnland enig brood op de plank te be zorgen, al was het alleen maar door het verstrekken van een vergoeding voor het gebruik van de faciliteiten. Stuwende krachten achter Reflex zijn twee technici die in Oegst- geest een zaak in geluidsappa ratuur hebben en eerder de radiotak van Omroep Rijn land tijdelijk huisvesting bo- den. In ruil daarvoor werd om het half uur de naam van de zaak genoemd („Welkom bij Omroep Rijnland van uit..."), een gewoonte die Wil lem Duys zich bij zijn Vuist uitzendingen vanuit een nieuw Noordwijks hotel ook eigen heeft gemaakt. Boze tongen beweren oerigens dat de Avro en Duys daarvoor een bedrag toucheerden van bijna een ton. Informatief (2) De overal opduikende pr-ad- viseur Joop van Diest mag in middels ook de stichting Ref lex tot zijn klanten rekenen. „Vooral scholen hebben hier veel belangstelling voor. Ze kunnen als het ware zendtijd kopen van 5, 10, 15 of 20 mi nuten. De meeste kiezen voor tien minuten zendtijd die ge vuld wordt met de meest uit eenlopende informatie", wist hij afgelopen woensdag te melden. In de eerste uitzen ding op 12 december komen in het wekelijkse half uurtje Reflex twee onderwerpen aan bod: de Christelijke MTS Lei den en een bedrijf uit Noot dorp. „Het gaat louter om informa tie aan de kijkers. Bij het voorbeeld van de school wordt onder andere verteld welke vakken er worden ge geven en welke vooropleiding is vereist. Zo'n uitzending van tien minuten kost de school 4.600 gulden. Dit zijn de kos ten van de film, de montage en de kosten die het uitzen- De gemeente Lisse is wat kortzichtig geweest met het verlenen van een vergunning voor deze oliebollenkraam bij het winkelcentrum Blokhuis. Daarmee werden immers de fietsers van hun plek je verdreven. Zij blokkeren op hun beurt nu het parkeerdek voor auto's. FOTO: HENK VAN DEN ENDE den met zich meebrengt", be nadrukte Van Diest. Dat klinkt natuurlijk leuk en van een informatief filmpje over een school van onbesproken gedrag ligt niemand wakker. Maar een informatief filmpje over een bedrijf riekt razend snel naar reclame. Van Diest sprak dat echter nadrukkelijk tegen. „Het worden beslist geen reclamefilmpjes. Inte gendeel. Alle mogelijke recla me wordt eruit gehaald door Omroep Rijnland die goed keuring voor de film moet ge ven", zo trachtte hij de water dichte constructie uit te leg gen. Overtuigend is die garantie echter allerminst, gezien de activiteiten van Omroep Rijn land. Die blijkt in eigen uit zendingen niet bepaald wars van enige lucratieve sluikre clame. Zo werden ooit tijdens de triathlon van Oegstgeest de vlaggen van de sponsorende bedrijven een tijdje opvallend onopvallend in beeld gehou den. En nu is elke zondaga vond op de radio een disc-joc- key te beluisteren die de ar tiestennaam Fer van Duuren (jawel hoor, de trage man van die vloerbedekking) voert. En onder die naam kraamt hij geregeld uit, dat het bij hem allemaal wel erg langzaam gaat. Ten aanzien van Reflex zal van een strenge en dus in- komstenverlagende cen suur vermoedelijk ook geen sprake zijn. Invaller (1) Wie is eigenlijk de burge meester van Leiderdorp? Of ficieel is dat de heer A.J.A.L. Bruggeman, die alweer enke le jaren aan het hoofd van de gemeente staat. De heer Brug geman staat echter nog steeds een beetje in de schaduw van zijn illustere voorganger, oud- burgemeester M.A. van der Have, die tegenwoordig waar nemend burgemeester van de gemeente Benthuizen is, tot dat deze gemeente in het ka der van de gemeentelijke her indeling verdwijnt. Hoewel burgemeester Van der Have ooit heeft verklaard zijn op volger niet voor de voeten te zullen lopen begint het daar steeds meer op lijken. Het begint al in het nieuwe groene telefoonboek van de PTT. De heer Bruggeman is daarin te vinden met achter zijn naam de afkorting „burg". Wie de heer Van der Have opzoekt vindt achter diens naam echter de mede deling „burg van Leider dorp". Nu is de PTT nooit sterk geweest in het tijdig aanpassen van telefoonnum mers en functies in de boe ken, maar het lijkt toch veel betekenend. Burgemeester Van der Have lijkt zich steeds vaker als in valler in de strijd te willen werpen bij gebeurtenissen waarbij burgemeester Brugge man verhinderd is. Op zich lijkt dat geen groot bezwaar, want Van der Have is immers lang burgemeester geweest en geniet nog altijd veel aanzien in Leiderdorp. Burgemeester Bruggeman lijkt zich echter toch te gaan storen aan het ontbreken van de nodige „ge paste bescheidenheid" bij zijn voorganger. Invaller (2) Bij de presentatie van de brandweerplaat van de Lei- derdorpse Lenco's was Brug geman verhinderd, en nam Van der Have zijn plaats in. Eén van de plaatselijke blaad jes maakte daar uitgebreid melding van. Enige nadruk werd daarbij gelegd op het feit dat de burgemeester zou hebben verklaard dat hij he laas verhinderd was, maar ie dereen verder een prettige feestavond toewenste. En dat terwijl de uitreiking van de plaat op een woensdagochtend plaatsvond, zonder dat daar verder een feestavond aan was verbonden. Burgemeester Bruggeman stoorde zich zeer aan dit artikel en belde ont stemd de verantwoordelijke redacteur op. Bruggeman doet er wellicht beter aan direct contact op te nemen met zijn voorganger en hem te verzoeken uit zijn vaarwater te blijven. Dan moet hij nog blijven uitkijken dat Van der Have niet te vaak de kruimels opraapt die Brug geman laat liggen. Burge meester Bruggeman wil bij voorbeeld volgend voorjaar niet meewerken aan de sym bolische „sleuteloverdracht" van de Leiderdorpse carna valsvereniging de Rijnschui mers. Het ligt voor de hand dat burgemeester Van dér Have, die altijd een goed con tact had met de Rijnschui mers, weer zal opdraven om het bewind over te dragen om van Leiderdorp gedurende drie dagen het „Rijk der dwa zen" maken. En Bruggeman loopt dan de kans dat de Rijn schuimers na die tijd Van der Have voorgoed op de Leider- dorpse troon zullen willen zetten. Surprise Het was tev laat, maar eigen lijk ook te vroeg. Meer dan een jaar had ze erop moeten wachten, en woensdagavond werd het gepresenteerd als een ware, zij het wat vroege. Sinterklaassurprise. „Ze" is in dit geval Corrie Kramp, sinds jaar en dag lid van de CDA- fractie in de Leidse gemeente raad. En met de surprise wordt bedoeld de „notitie ope nings- en sluitingstijden brug gen", waar Kramp bij de be grotingsbehandeling van 1986 in een motie om had ge vraagd. De bruggen mogen niet meer open tijdens de spits, vond zij. Wethouder Fred Kuijers zeg de een notitie toe en daarmee begon een lange tijd van uit zien naar voor Corrie. Deze week werd de notitie einde lijk door de commissie behan deld. Behalve Corrie Kramp maakten weinig raadsleden op- of aanmerkingen. Ieder een vond het wel best, zo niet de „moeder" van de motie. „Schandalig", riep ze uit. „Ik denk dat de ambtenaren een iaar letterlijk op dit stuk heb-, ben gezeten". Een flutnotitie, vond ze het. En het resultaat was ook bedroevend, alleen de openingstijden van de brug bij de Haagse Schouw waren iets gewijzigd. Kuijers vertelde dat de water- bazen van de provincie vin den dat het wegverkeer on dergeschikt is aan het water verkeer en dat daarom de openingstijden niet kunnen worden veranderd. En dat zijn ambtenaren niets hadden gedaan, bestreedt hij: „Er is een wisseling van de wacht geweest binnen de reiniging, waardoor iemand moest worden ingewerkt". Corrie Kramp deed nog een laatste poging. Uit een verbor gen laatje toverde ze het argu ment „milieu" tevoorschijn. „Iedereen weet hoe het ver keer vaststaat als er een brug open is. Dat is slecht voor het milieu" Ze drong er bij de wethouder op aan de provin cie „flink te lijf te gaan". „Want dit vind ik niet meer dan een zoethoudertje",, zei Kramp, terwijl ze een peper noot van Kuijers in haar mond stak. Het leek alsof ze, nu het om haar eigen motie ging, voor het eerst besefte dat wethouders vaak niets an ders doen dan mensen aan het lijntje houden. nen, is het definitief met de ruim 200 jaar oude en populairste Leidse beuk gedaan. Gisteren werd een begin gemaakt met het in schijven zagen van de stam. „Er zijn al ontzettend veel aanvragen binnen voor de schijven", vertelde gisteroch tend een medewerkster van de Hortus Botanicus die zich spe ciaal met de verkoop van de schijven bezig houdt. „Ik heb 96 aanvragen op mijn bureau liggen en heb de post van van daag nog niet eens ingekeken. Daar zitten zeker nog aanvra gen bij". Waarschijnlijk wordt dinsdag begonnen met de ver koop van de schijven die per stuk 100 gulden kosten. De schijven hebben een dikte van zo'n 15 centimeter en een doorsnede van ongeveer 1 me ter 50. „Er zijn zoveel aanvra gen dat we moeten gaan selec teren wie zo'n schijf mag ko pen. Het is nog niet bekend hoeveel schijven er uit de stam gezaagd kunnen worden, maar het is onwaarschijnlijk dat er voor iedere liefhebber een stukje van de boom beschik baar is", aldus de medewerk ster van de Hortus. Ook de takken worden in schijven gezaagd. Voor twintig gulden kan iedereen zondag bij de portier een takkenschiif kopen. Voor het zogenaamde haard hout moet men de Hor tus bellen en een afspraak ma ken. Er wordt dan een tijd af gesproken wanneer men het hout kan halen. Het haardhout kost 70 gulden per kubieke meter. Met de opbrengst van het hout zal een nieuwe boom worden gekocht. Welke boom is nog niet bekend. „Daar is veel geld voor nodig", vertelde de me dewerkster van de Hortus. „Het zijn niet alleen de kosten van een nieuwe boom maar ook van het transport. En het weer gezond maken van de eveneens door de reuzezwam aangetaste grond waar de beuk heeft gestaan, vergt veel DE TELOORGANG VAN EEN BEUK (5) tijd en werk". Er bestaat ook een grote kans dat het middel ste en dikste stuk van de boom door beeldhouwer Frans de Wit wordt verwerkt tot een kunstwerk. „Dat stuk weegt echter zo'n 30 ton. Als hij er iets mee wil doen, moet het stuk weggehaald worden. Hoe dat moet, is me een raadsel", zei boomchirurg J. van der Hulst gistermiddag. Wanneer dit laatste niet lukt, want het deel kan sowieso niet door de poort, worden ook daar schij ven van gezaagd. Dit ,miniburo, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant'de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voo' controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 1, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). 3 ivi-rl

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13