Toch eigen hiidragp specialist Minister gaat knelpunten studiebeurzen te lijf ieids politiekorps moet inkrimpen Meisjes opleiden voor beroepen met perspectief vandaacT Smaak 3 4 13 14 15 Woensdag 2 december 1987 79e jaargang no. 23977 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, iaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. slechte kwaliteit ïrgesneden groenten HAAG Voorgesneden verpak- ïnten zijn erg handig in het ge- maar de kwaliteit ervan is be- end, zo constateert het KK-blad kracht. Konsumenten Kontakt een onderzoek in bekende con- als Albert Heijn, Miro, Edah, Maxis en Spar. De meeste heb- overigens al beterschap beloofd. een kwart van de aangeboden ;esneden groenten rook zuur of /olgens Koopkracht is dat geen Ier, omdat bijna elke supermarkt [varen veel te warm bewaart. Bo- lien laat de hygiëne tijdens het snijden te wensen over. Ook het nine C-gehalte beantwoordde niet de verwachtingen. Studenten voor miljoen in het krijt GRONINGEN Het eerbiedwaar dige Groninger Studentencorps Vindicat ad que Polit zit met de handen in het haar. De vereniging heeft een bedrag van ruim een mil joen gulden te goed van leden en oud-leden. Een deel van die ruim tweeduizend leden heeft al geruime tijd de rekeningen niet betaald. Ze kunnen namelijk hun consumpties op krediet kopen, de rekening wordt maandelijks toegestuurd. Om grotere problemen te voorkomen heeft de senaat van het corps beslo ten de schulden te saneren. Er wordt bovendien een nieuw beta lingssysteem ingevoerd. Schadevergoeding na dood fokstier BAY CITY De eigenaar van de overleden fokstier „Super man 1024" heeft 3,3 miljoen dol lar schadevergoeding gekregen van een Amerikaans instituut voor kunstmatige inseminatie, die het dier met een onkruidver- delgingsmiddel zou hebben inge spoten. De Texaanse eigenaar van de stier, Dan Wendt, be schuldigde het KI-bedrijf ver antwoordelijk te zijn voor de dood van zijn Santa Gerdtrudis- stier in 1981. Het bedrijf in kwestie besloot tot een schikking nadat een jury drie jaar geleden 8,5 miljoen dollar aan Wendt had toegewezen. Laatste reis Rainbow Warrior De Rainbow Warrior, het vlag- geschip van de milieubeweging Greenpeace dat in 1985 door Franse geheim agenten tot zin ken werd gebracht, is gisteren voor zijn laatste reis uitgeva ren. Het schip zal in de noor delijke wateren van Nieuwzee- land tot zinken worden ge bracht en voor duikers als mo nument dienen. Martin Gotje bemanningslid van de Rainbow Warrior, zei dat het schip een kunstmatig rif zou worden. „Het zal het milieu helpen dat het eerst probeerde te be schermen". FOTO:AP Droog en wolkenvelden. Tem peratuur in de nacht en och tend juist onder het vriespunt, in de middag iets daarboven. Matige oostelijke wind. Zon op: 08.28, onder 16.30; hoog water Scheveningen: 01.10 en 13.35; laag water. 09.20 en 21.44. Twee vrouwen vermoord TERNEUZEN Recher cheurs van de gemeentepolitie in Terneuzen hebben gisteren in Terneuzen de lichamen ge vonden van twee vrouwen die op gewelddadige wijze om het leven ziin gebracht. In datzelf de pand werd enige maanden geleden ook de prostituée He lena Mendonca vermoord. Het onderzoek naar deze moord is kort geleden afgesloten. Vol gens de politie van Terneuzen zijn de nu gevonden vrouwen naar alle waarschijnlijkheid ook prostituée geweest. Het betreffende pand werd name lijk wel vaker gebruikt door Erostituées die daar hun eroep uitoefenden. ÉMAATRÊGELXAnTMN^Rnrr^^^^^^^^^ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zieken fondspatiënten moeten met ingang v^n 1 januari *25 betalen voor een verwijskaart naar de specialist. Deze bijdrage zal nooit hoger mogen zijn dan ƒ75 per jaar. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid heeft dit gisteren de Ziekenfondsraad laten weten. De regerings fracties CDA en VVD gin gen al eerder met het voor stel van Dees akkoord. De Ziekenfondsraad en de spe cialisten zijn tegen de eigen bijdrag, die 100 miljoen moet opleveren en deel uit maakt van een ombuigings pakket in de gezondheids zorg van 600 miljoen. Dees heeft de Ziekenfonds raad gevraagd al het moge lijke te doen om het invoe ren van de eigen bijdrage op 1 januari mogelijk te maken. De ziekenfondsen zijn ver antwoordelijk voor de admi nistratie van het het „specia listengeeltje" en moeten nu binnen drie weken de verze kerden van de maatregel op de hoogte stellen. De invoering wordt bemoei lijkt door het conflict dat al maandenlang speelt tussen de ziekenfondsen en de spe cialisten. De specialisten zijn van mening dat de zieken fondsen te weinig vergoe ding geven voor hun prak- tijkkosten. Uit protest decla reren zij hun rekening niet bij de ziekenfondsen, zodat de patiënten de rekening van de specialist sinds juli thuis krijgen en vervolgens zelf bij het ziekenfonds moeten declareren. Iirurgen slaags i operatietafel :ENHEAD Twee chi- en die in een ziekenhuis tet noorden van Groot- (tannie aan een operatie be waren, zijn met elkaar gs geraakt Een assistent- moest inspringen en de tatie afmaken toen de or- lisch chirurg Bob John- met chirurg George Jacobs de werkuren in zieken- .Arrow Park" in Birken- over de patient heen met ir op de vuist gingen. Eén de chirurgen moest zich ïr behandeling stellen. In- en worden tuchtmaatrege- egen beide artsen overwo- ►idenaar rdacht van puwenhandel )EN Een 30-jarige In- sische heeft maandag bij eidse politie aangifte ge- van vrouwenhandel. Op van haar verklaringen is eren een 32-jarige man uit ien ingesloten. De vrouw lat ze in maart van dit jaar (er valse voorwendselen r Nederland was gehaald. Leidenaar had haar tijdens verblijf in Indonesië werk fren Nederlands restaurant geboden. Bij aankomst in Ierland werd ze echter in erse sekshuizen in Leiden, irdwijk en Rotterdam te Ik gesteld. Het verdiende I moest ze aan de Leide- F geven. De vrouw liep uit- Jelijk echter weg en besloot ifte te doen. De man werd lag op het Leidse politie- eau ontboden en is direct loten. De politie onder- tt of er nog meer daders bij rouwenhandel betrokken (ADVERTENTIE) Paul McCartney, de voormali ge Beatles-zanger en een van 's werelds meest succesvolle componisten kwam gistermid dag aan in Nederland. De man, die verantwoordelijk is voor wereldhits als „Michelle", „Let it be" „Band on the run" en „Mull of Kintyre", is vanavpnd te gast in het Veronica-pro- gramma „Countdown". Daar Paul McCartney in „Countdown" praat hij met presentatrice Si- mone Walraven (r) niet alleen over zijn leven en liefdes maar speelt hij ook wat nummers van zijn laatste (verzamel)-el- pee „All the best", zoals de single „Once upon a long time ago". Het is overigens opmer kelijk dat Paul McCartney de wereld af reist om Interviews te doen. Het is voor het eerst sinds zijn wereldtournee met Wings uit 1972 dat hij zich zo nadrukkelijk op televisie profi leert. Misschien heeft het met een soort schuldgevoel te ma ken want „All the best" is ei genlijk niet meer dan een tus sendoortje. Eigenlijk had zijn nieuwe studio-elpee in de win kel moeten liggen, maar omdat deze nog niet klaar is, besloot zijn platenmaatschappij er in deze sinterklaas en kersttijd, een verzamel-elpee tegenaan te gooien. FOTO: ANP DEN HAAG - Minister Deetman van onderwijs trekt zich de kritiek aan die een adviescommissie eind november heeft geuit op het functioneren van het nieuwe stelsel studie financiering. Gisteren heeft hij de Tweede Ka mer gemeld dat hij zich zal inspannen gesignaleer de knelpunten weg te ne men. Hij zal de „realisti sche en constructieve" aanbevelingen van de commissie in grote lijnen overnemen. De minister zegt bereid te zijn tot een kamerdebat over het rapport van de commissie. Hij zal voor 1 april '88 de Kamer verslag uitbrengen over de re sultaten van de uitvoering van de aanbevelingen. In zijn brief aan de Kamer schrijft Deetman gerichte aan dacht te zullen besteden aan de organisatorische verbete ringen en de versterking van het management. Er zijn al maatregelen genomen om de bijzonder onaangename effec ten van sommige knelpunten voor de betrokkenen weg te nemen. De brief gaat verge zeld van een actueel cijfero- verzicht per 30 november. Daaruit blijkt dat in de perio de van 1 mei 1986 tot en met 27 november 1987 ongeveer 836.000 brieven zijn binnenge komen over het nieuwe stelsel. In die periode werden onge veer 698.000 brieven verwerkt. Tussen 15 september en 27 no vember zijn ongeveer 878.000 „mutatieformulieren" ver stuurd. Daar kwamen er 310.000 van terug, waarvan er zo'n 264.000 zijn verwerkt. Er resteert nu een werkvoorraad van ongeveer 46.000. Dat bete kent dat een student gemid deld binnen een maand een reactie op zijn ingezonden for mulier krijgt. IEN Het korps van gemeentepolitie van (den moet inkrimpen, een brief aan burge- iter C. Goekoop rijft minister Van Dijk binnenlandse zaken het aantal personeels- len per 1 januari moet Irden teruggebracht van 5 naar 209 mensen, sterkte van het korps was M- dit jaar vastgesteld op ,6 formatieplaatsen. Omdat <de vaststelling geen reke- Ig was gehouden met de Jei van het aantal inwoners n Leiden en met het feit dat Leiden als centrumgemeen- relatief veel misdrijven worden gepleegd, dacht Lei den dat het aantal leden van het korps zou worden uitge breid. Burgemeester Goekoop had daar in brieven aan de minister ook op aangedrongen. Vooruitlopend op deze beslis sing werd een aantal mensen aangenomen, zodat het korps bestond uit 216 mensen. De minister van binnenlandse zaken heeft nu besloten dat de salarissen van deze extra men sen voor het jaar 1987 worden betaald uit de pot van het Rijk. Na 1 januari wordt dat echter anders. „Dan moeten we weer terug naar af", aldus politie- voorlichter D. Graveland. „We krijgen dan geen vergoeding meer voor de 6,5 formatie plaatsen. maar moeten tevens inkrimpen, zodat de totale sterkte van het korps 209 zal bedragen". Hoe de politie dat probleem zal oplossen, kon de heer Gra veland vanmorgen niet zeg gen. „Het is al bijna januari en aan is binnenlandse zaken niet meer bereid te betalen voor die 216 mensen". Volgens Gra veland is er sprake van een „immens probleem". „Het is ook niet zo dat er veel mensen binnenkort weggaan", aldus de politievoorlichter, die er niet van uitgaat dat er ge dwongen ontslagen zullen val len. Slavenburg ook in hoger beroep vrijgesproken DEN HAAG Het gerechts hof in Den Haag heeft van morgen de ex-voorzitter van de Raad van Bestuur van Sla- venburg's bank, de 71-jarige mr. P. Slavenburg vrijgespro ken. Het hof acht niet bewe zen dat de verdachte feitelijk leiding heeft gegeven aan de zwartgeldpraktijken bij de bank.De procureur-generaal bij het hof, mr. P. Bos, eiste vorige maand een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden en een boete van 60.000 gulden. EM AN CIP ATIERA AD: DEN HAAG De eenzijdigheid in de keuze van meisjes voor opleiding en beroep moet worden doorbroken door aparte voor zieningen: vakopleidingen in het (kort) middelbaar beroepson derwijs en het leerlingwezen. Ze moeten zijn gericht op beroe pen met perspectief in sectoren die voor meisjes aantrekkelijk zijn, zoals elektro- en autotechniek en de grafische vakken. Nieuwe opleidingen van meisjes moeten van start voor compu tertechniek, tolk en begeleidster in de gezondheidszorg. De eer ste jaren mogen alleen meisjes tot deze opleidingen worden toe gelaten. Dit stelt de Emancipatieraad voor in zijn advies „Meisjes en jon ge vrouwen", dat vandaag in Den Haag is aangeboden aan mi nister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. De voorstellen in het advies zijn vooral gericht op de leeftijdsgroep van twaalf tot achttien jaar. Speciale aandacht krijgt de situatie van zwarte en migrantenmeisjes. De aanbevelingen van de raad zijn in het bijzonder bedoeld voor de meisjes die na 1990 econo misch zelfstandig moeten zijn. Werkloosheid dreigt vooral voor meisjes met alleen basisonder wijs, lager huishoud- en nijverheidsonderwijs of een mavo-di ploma. Grote kans op werkloosheid lopen voorts meisjes met een middelbare of hogere broepsopleiding die gericht is op werk in de verzorgende sector of bij de overheid of door haar gesubsi dieerde instellingen. Na 1990 neemt het aantal schoolverlaters sterk af en zal de behoefte toenemen. Daarom stelt de Emanci patieraad voor iets afzonderlijks te doen voor de langdurig werklozen onder deze meisjes vanaf 21 jaar. Sfeervol uit met de kerst? Kijk in de UIT-bijlage vandaag bij uw krant! j 16 PAGINA'S Van Benthem „Tv-programma over landbouw welkom" Vrijwilligers-werk Is 32 miljard waard Brunswljk staakt p het vuren en wil M praten V Politie machteloos op f\ Costa del II misdaad w Geest Bobby a Fischer waart U rond in Sevilla V Omwonenden Leidse Burcht luidennoodklok Invalidenbond Alkemade zoekt jongeren Noordwijk maakt korte metten met palenwoud Smaakmakers rusten niet. Zij zoeken net zo lang tot zij weer iets hebben gevonden, wat bij zo veel mogelijk mensen in de smaak valt. Zo wordt er sinds kort in Londense gerenommeerde restaurants vlees van de kaaiman gegeten. Dit vlees van deze uit Amerika afkomstige krokodilachtige is nu al een delicatesse geworden. De enige importeur van dit produkt in Engeland, James Moran, zegt dat hij voor bijna 5.000 gulden per week aan kaaiman vlees omzet. De smaak ligt tussen die van kip en kalfsvlees in, maar het vlees moet wel eerst mals worden gemaakt. Gek is dat niet, want eigenlijk is dat met alles zo. Als wij het „nieuws van de dag" ook zouden serveren, zoals wij het aantroffen zou het wellicht ook niet te verteren zijn. Over smaak valt niet te twisten, maar zeker is, dat de Leidse Courant dagelijks kost opdient, die met één stnaak overeen komt. De goede. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Weduwenprotest Een grote groep weduwes die hun echtgenoten verloren als ge volg van Sikh-aanslagen in de Indiase deelstaat Punjab, hielden gisteren een stille protestmars in de hoofdstad New Delhi. Meer dan tweeduizend hindu-families uit Punjab zijn het afgelopen jaar naar de hoofdstad verhuisd om het geweld van Sikh-extremisten te ontvluchten. Op de meegevoerde borden hebben de vrouwen geschreven: „Heb medelijden met ons". FOTO: AP Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1