!cldócSoivtcmt Omwonenden Burcht luiden noodklok y ,\öor m'n rente hoef ik niet zo nodig volwassen te worden! STAD OMGEVING Vergeefse tocht met 20 tons hijskraan Minibankschroef Smitsloo dreigt in zaak Endegeest met rechter lannen voor parkeerdek in Stationsbuurt gedwarsboomd WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 PAGINA 13 4* jspraak voor •dachte diefstal lonetten EN President mr. Nu- ran de Haagse rechtbank gisteren een 20-jarige naar vrijgesproken die werd verdacht betrok- i zijn geweest bij de dief- ^n 28 bajonetten van stu- [ïvereniging Minerva. De fctten verdwenen in fe- van het vorig jaar uit ast in het gebouw van de Iging aan de Breestraat n optreden van een band, ran de Leidenaar deel uit ie. iantal andere leden van hd heeft toegegeven een in de kast te hebben ge- j maar de Leidenaar die ën moest voorkomen, hde dat hij bajonetten [reggenomen. „Ik heb er wee in huis gehad", zei Maar die had ik buiten ebouw gekregen. De dag heb ik ze terug gebracht. Duders wilden niet dat ik huis hield". De verdachte Ide dat hij niet wist dat en bajonetten in zijn tas »n gedaan. Officier van e mr. I. Klopper achtte al of medeplichtigheid aewezen. „Dit lijkt meer ling", vond ze. Omdat de man daarvan niet werd üldigd in de dagvaar- vond ze dat hij moest en vrijgesproken. Iwonden ■"j botsingen >EN Een 76-jarige janger uit Leiden is gis- htend rond negen uur i Lage Rijndijk gewond likt bij een botsing met fietser. De man stak de ing met de Admiraal Élcertweg over en zag mij een 36-jarige fietser Heiden over het hoofd, kon de man niet meer ijken. De voetganger h ten val en is met lletsel naar het Acade- 1 Ziekenhuis in Leiden |cht. )2-jarige bestuurster van porfiets liep gisteravond kwart voor zes even- hoofdletstel op bij een pding op de kruising I de Nieuwe Beesten- ,t en de Lammermarkt, irouw, die op de Lam- parkt reed, kreeg geen rang van een 19-jarige ifietser uit Warmond, rouw is naar het Diaco- inziekenhuis gebracht. Universiteit wil deelnemen aan wetenschapscentrum LEIDEN De Rijksuniversiteit Leiden wil deelnemen aan Scientopia, een centrum voor technologie dat in Rotterdam moet worden gebouwd. Het gaat om een samenwerking tussen de uni versiteiten van Leiden, Rotterdam en Delft, de onderzoeksorga nisatie TNO en het bedrijfsleven. De bouw van het wetenschapscentrum zal honderd miljoen gul den kosten. Het is de bedoeling dat het centrum voorlichting geeft over wetenschap en techniek aan een groot publiek. Ook moeten ondernemingen er terecht kunnen met vragen. Of Scientopia op de door de gemeente Rotterdam beschikbaar ge stelde Müllerpier kan worden gebouwd, hangt af van de minis ters van economische zaken en onderwijs en wetenschappen. Het bedrijfsleven wil alleen geld steken in het project als de mi nisters een duidelijke uitspraak doen voor Rotterdam als vesti gingsplaats. Er bestaan ook plannen om elders in het land een dergelijk centrum te bouwen, maar een commissie onder leiding van oud-minister Van Aardenne wees eerder dit jaar de Maas stad aan als meest geschikte lokatie. Psychische hulp belangrijk voor ex-kankerpatiënten LEIDEN Psychische hulp is erg belangrijk voor ex-kankerpatiën- ten. Individuele therapie heeft gunstiger resultaten dan groepsthe rapie. Dat concludeert mevrouw drs. G. Bos in haar proefschrift over de kwaliteit van overleving en behoefte aan psychische begelei ding bij gynaecologische kankerpa tiënten, waarop zij morgen promo veert aan de Rijksuniversiteit Lei den tot doctor in de geneeskunde. Bos onderzocht in de jaren 1985 en 1986 ongeveer honderd genezen gy naecologische kankerpatiënten van het AZL. Het onderzoek werd mo gelijk gemaakt door financiële steun van het Koningin Wilhelmi- na Fonds. Uit het onderzoek bleek dat 26 procent van de mensen ern stige psychische problemen had. Groepstherapie en persoonlijke therapie bleken te helpen. „Als ge volg van psychotherapie zijn de pa tiënten minder angstig en depres sief, verbetert hun lichaamsbeeld en neemt hun gevoel van eigen waarde toe, terwijl de relatie met hun partner positief wordt beïn vloed aldus Bos in haar proef schrift. Volgens haar kan psychi sche begeleiding, die relatief niet veel geld kost, ook de kwaliteit verbeteren van het leven tijdens de medische behandeling van kanker. Meevallertje bewoners opgeknapte huizen SASSENHEIM De bewoners van 15 onlangs gerenoveerde wo ningen aan de Concordiastraat in Sassenheim zullen 500 gulden ontvangen voor her-inrichtings kosten. Woningbouwvereniging de Vooruitgang had hiertoe bij de gemeente een aanvraag inge diend. De progressieve fracties drongen gisterenavond in de raadsvergadering aan op oen ver hoging van de bijdrage tot dui zend gulden. Wethouder J. Dreef van financiën vond dat niet no dig. Hij noemde de 500 gulden „voor de mensen in de Concordi astraat in deze Sinterklaastijd een aardige meevaller". Vanavond signeert Wim de Bie LEIDEN Schrijver en ac teur Wim de Bie signeert vanavond tussen zeven en negen uur zijn eerste roman 'Me neer Foppe en het gedoe' bij boek handel Kooyker aan de Nieuwe Rijn 13. Het is de eerste keer dat De Bie in een boekhandel signeert Twee maal aangerand op Haarlemmerstraat LEIDEN Een 21-jarige Leidse heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van twee aanrandingen op de Haarlemmerstraat. De vrouw werd zowel op maandag- als op dinsdag ochtend rond kwart over acht aangerand door een onbekend gebleven man. Hij greep haar beide keren vast, toen ze over de Haar lemmerstraat fietste. Vol gens de vrouw ging het om een man tussen de 18 en de 25 jaar oud. MODDERSTROOM LOOPT WONINGEN BINNEN DOOR VERZAKKINGEN LEIDEN De omwo nenden van De Burcht hebben de noodklok ge luid over de verzakkin gen onder en rond het eeuwenoude bouwsel. Met name de bewoners van het gedeelte van de Oude Rijn, dat grenst aan De Burcht, onder vinden bij zware regen val veel overlast van de grondverschuivingen. De bewoners zijn van mening dat de gemeente Leiden zich te laks op stelt in de kwestie. De directie groen heeft ove rigens opdracht gegeven voor een zogenaamd grondmechanisch onder zoek naar de verzakkin gen. De bewoners eisten gister avond in een vergadering van het wijkcomité Pancras- West dat de gemeente haast zou maken met oplossingen voor de verzakkingen. „Zo'n drie jaar geleden is dfe pro blematiek rond De Burcht al naar voren gebracht en aan de gemeente gemeld. Er is nog steeds niets aan gedaan. Het is nu al zo erg dat bij he vige regenval de natte grond in een dikke modderstroom de tuinen van de woningen aan de Oude Rijn, grenzend aan De Burcht, binnenloopt. Bij mijn buurman kwam de modder zelfs de woning bin nen. Ook de gevels van de huizen worden er niet beter op", aldus een van de bewo ners. De muurtjes en de schuttin gen die in het verleden zijn gebouwd om de grond waar op De Burcht rust, op zijn plaats te houden, zijn in de loop der jaren weggerot. De grond is hierdoor gaan schuiven. Vooral de wonin gen aan de kant van de Oude Rijn ondervinden daar hinder van. „Er moeten nu echt ingrijpende maatrege len worden getroffen", zo vertelde een bewoner van een woning aan de Oude Rijn. Ambtenaar L. Meijer van de directie stadsvernieuwing liet weten dat de gemeente inmiddels aan een onder zoeksbureau opdracht heeft gegeven voor een zoge naamd grondmechanisch on derzoek. Daarbij zal onder meer worden gekeken naar de wijze waarop de grond verschuift, in welke richting deze verschuift en in welk tempo. Er zullen ook moge lijkheden worden aangedra gen om iets tegen de proble men te doen. De uitslag van het onderzoek wordt begin februari 1988 in een rapport antefoto- sdstrijd innaars van de krantefo- adstrijd voor kinderen uit >asisonderwijs ontvingen rmorgen in de ont- sthal van het Sijthoff •gebouw in Rijswijk hun een fototoestel. Onge- vijfduizend scholieren la- gedurende twee weken rant in de klas. Zij kozen este foto's uit de rubrie- stad, binnenland, buiten en sport. educatieve diensten van xantebedrijven probeer- daarmee het lezen van len onder kinderen te jleren. Al snel blijkt dan het lezen van een krant haal niet moeilijk is, juist bijzonder leuk kan |De scholen zelf hadden voorselectie gemaakt, redacties werd uitein- beoordeeld welke fo- de beste waren. En die i door naar de landelijke i, die op 12 december wordt gehouden In de Jaar beurshallen in Utrecht. Op de foto enkele winnaars. Van de lezertjes van de Leid se Courant werden in de vier rubrieken de eerste prijzen uitgedeeld aan Tessa van FOTO: TJERK HERINGA Vliet (Nieuwkoop), Heieen v.d. Nagel (Valkenburg), Kir- sten Verpoort (Ter Aar) en Esther Soonius (Stompwijk). LEIDEN De Leidse Hortus Botanicus, nog maar enkele uren het domein van de nationaal beroemde 215 jaar oude beuk, bood gisteren een ongewoon beeld. Daartoe behoorde het demonte ren van het historische toegangshek om daar een 20 tons kraan te laten passeren. Na een uur ma noeuvreren was wel het hek genomen, maar struikelde het motori sche gevaarte op de even verderop gelegen toe gangspoort naar de ei genlijke tuin. De bestuurder van de kraan liet zich tijdens de -mislukte- operatie niet van de wijs brengen door flauwe opmer kingen en verwarrende aan wijzingen van passanten. Dat waren veelal studenten die informeerden of bij de Hor tus de protestmanifestatie te gen Deetman plaatsvond, maar slechts konden consta teren dat binnen geen onder wijs maar een boom werd af gebroken. Ook toen hij uiteindelijk met het gevaarte voor de eigenlij ke toegangspoort van de Hor tus stond, en de kraan een centimeter of vijftien te breed bleek en toch al gauw een kleine meter te hoog om verder te kunnen, bleef hij rustig. Pas toen zijn baas voor DE TELOORGANG VAN EEN BEUK (2) iedereen hoorbaar via de mo bilofoon vanuit Sassenheim liet weten dat hij pas als hij het echt geprobeerd had, kon weten dat ae kraan niet door de poort paste, resteerde hem slechts een machteloos hoofd schudden. Even later waren bestuurder en kraan op de terugtocht. Daarmee werd het spectacu lairste gedeelte van het kap pen van de bruine beuk gis teren afgeblazen. Met behulp van de kraan zou in één keer de kruin van de stam ge scheiden kunnen worden. De verzamelde belangstellenden voor dat huzarenstukje kon den gistermiddag weinig an ders doen dan het voorbeeld volgen van de kraandrijver. De activiteiten rond de door reuzezwam aangetaste beuk bleveft beperkt tot het verder verwijderen van takken. Nog even mocht de reus, welis waar gehavend, in volle lengte overeind blijven. De komende dagen wordt het vonnis van de boom overi gens wel gewoon voltrokken. Dat gebeurt dan zonder kraan, nu overtuigend is be wezen dat de Hortus daar niet toegankelijk voor is. De kruin zal daardoor dan ech ter niet in een keer kunnen worden verwijderd, maar wordt stukje bij beetje weg- LEIDEN Bedrijfsmakelaardij Menno Smitsloo wil des noods met behulp van de rechter getuigen laten verhoren die aanwezig zijn geweest bij de onderhandelingen van de ge meente Leiden met bouwbedrijf IBB-Kondor over het pro ject Endegeest. Smitsloo wil inzicht in die onderhandelingen, omdat hij denkt dat de gemeente hem onterecht heeft gepas seerd toen ook hij een aanbod deed, dat een stuk hoger zou liggen. Smitsloo gelooft dat de gemeente voor de restauratie van kasteel Endegeest en de Jelgersmakliniek met IBB-Kondor in zee is gegaan om op die manier te voorkomen dat het rijk zich zou bemoeien met de opbrengsten van de overeenkomst. De transactie tussen IBB-Kondor en de gemeente bestaat uit een soort ruil met gesloten beurzen: IBB-Kondor koopt een hoeveelheid grond waarop huizen worden gebouwd en res taureert als tegenprestatie de Jelgersmakliniek en kasteel Endegeest. Smitsloo wilde echter met geld betalen. Volgens hem kan de overheid in dat geval ingrijpen in de overeen komst, omdat Leiden als artikel 12 gemeente onder financië le curatele van het rijk staat. De overheid zou de overeen komst kunnen afkeuren. )EN De plannen van tmeente Leiden om een eerdek te bouwen ach- le huizen aan de Mors- !1 zijn voorlopig ge- sboomd. De Kroon I geconcludeerd dat de rren van omwonenden het parkeerdek terecht ,en heeft het bestem- (splan Stationsbuurt op inderdeel afgekeurd. De ten te had geen concretê den om het parkeerdek aan te laten leggen, maar wilde de mogelijkheid in elk geval open houden als mocht blijken dat de Stationsbuurt extra parkeerruimte nodig had. Nu moet de gebruikelij ke bezwarenprocedure weer doorlopen worden als de ge meente daadwerkelijk mocht besluiten om het parkeerdek aan te laten leggen. „We zijn bepaald niet geluk kig met deze uitkomst", al dus mevrouw G. Schramm van de directie ruimtelijke ordening van de gemeente Leiden. „We hadden het ook niet verwacht". Als de Kroon het bestemmingsplan had goedgekeurd zou er slechts een beperkte bezwa renprocedure mogelijk zijn voor omwonenden. Nu kan de zaak opnieuw tot de Kroon betwist worden, het geen de zaak veel langer kan ophouden. Uit de uitspraak blijkt dat de Kroon van me ning is dat het parkeerdek in de huidige omstandigheden niet nodig is en ook in de toekomst de aanleg niet erg waarschijnlijk acht. De be zwaren van de omwonenden die bang zijn voor vandalis me en stankoverlast wegen voor de Kroon dan ook zwaarder. De gemeente heeft wel gelijk gekregen in een geschil over een stuk grond op de hoek van de Rijnsburgersingel en de Schuttersvelaweg. Daar staat sinds 1972 de woonwa gen van R. Henneman. De gemeente wil de mogelijk heid hebben woningen en kantoren te bouwen of de naastgelegen school uit te breiden. Gedeputeerde Sta ten vond het wegbestemmen echter al te voortvarend, om dat de gemeente geen uitge werkt plan voor het gebied heeft. Ze wezen het bezwaar van Henneman dan ook toe. De Kroon vindt echter dat de woonwagen in het gebied niet erg op zijn plaats is en geeft Leiden gelijk. De overige bezwaren tegen het bestemmingsplan Sta tionsbuurt, onder meer tegen de vestiging van horeca in het gebied en een autoingang naast het Sociologisch Insti tuut, zijn afgewezen. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,04 I kwartaal per acceptgiro f 68,93 (voor controle bezorging) Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodignaar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CcidócSouAmvt (ADVERTENTIE) De Amro Florijnenvloot is een bijzonder aantrek- ;elijke spaarrekening voor jongeren van 0 tot 15 jaar. "et een rente van 4,25 En een premie van nog eens 1% voor ieder jaar dat er bij de Florijnenvloot is 1 ET 0/ gespaard. Die dus op vijftienjarige leeftijd tot l»J /O kan oplopen. Jonge spaarders van tien jaar en ouder krijgen bij de Florijnenvloot nu gratis een spannende betaalmap. Daarmee kunnen ze, als hun ouders toestemming geven, ook beperkt geld opnemen of ovenmaken. Om al zo jong vertrouwd te raken met de waarde van geld en de regels van het geldverkeer. Wilt u meer weten van de Amro Florijnenvloot? Ga dan even langs bij de Amro Bank in uw buurt. Rentewijzigingen voorbehouden. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.^fó^

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13