„Economie Suriname heeft een noodinjectie nodig" Polen stemmen tegen hervormingsvoorstel Wörner opvolger Lord Carrington Parijs levert Iran onderdelen speedboten BANKDIRECTEUR JOZEF BRAHIM: Haïti verdoofd na orgie van geweld Miljardair reist wereld af voor vrede in Afghanistan BUITENLAND fietdaeSoma/nldinsdag i december i987 pagina 5 BRUSSEL De West- duitse minister van defen sie, Manfred Wörner, zal volgende week worden benoemd tot secretaris-ge neraal van de NAVO. Hij is de opvolger van de Britse Lord Carrington, die Brussel volgend jaar zomer vaarwel zegt. De verkiezing van Wörner staat vast aangezien de enige andere kandidaat, de Noorse ex-premier Willoch, zich gisteren heeft teruggetrokken. In een brief aan de Noorse re gering schreef Willoch dat hij tot de conclusie was gekomen dat hij niet van zijn rivaal Wörner kon winnen en dat het hem daarom het verstan digste leek zich terug te trek ken. Noorwegen stelde Wil loch in augustus officeel kan didaat. Het vond het weer tijd dat een van de kleinere NAVO-landen de secretaris generaal leverde. Maar Wil loch had alleen de steun van Noorwegen, Denemarken, IJs land en Griekenland. De benoeming van Wörner is niet ter sprake gekomen op de bijeenkomst van Europese NAVO-ministers van defensie, die gisteren in het kader van de zogenaamde Eurogroep bij een kwamen. De vergadering was een voorbereiding op de bijeenkomst van alle NAVO- ministers vandaag en morgen in Brussel. De Europese NAVO-landen hebben besloten dat de Neder landse minister van defensie Van Eekelen in de eerste helft van het volgend jaar naar de VS gaat, om er namens de Westeuropese NAVO-landen steun te betuigen aan het INF- ak-koord. De ministers willen voorkomen dat Amerikaanse senatoren, zich beroepend op „twijfels" in West-Europa, het akkoord kunnen afstemmen. Waldheim verder in het gedrang WENEN De Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim begint ook in eigen land steeds verder in het ge drang te komen wegens zijn oorlogs verleden. Steeds vaker wordt ge hoord dat alleen een vrijwillig ver trek van Waldheim nog een consti tutionele crisis in het land kan voor komen. In Groot-Brittannië is op schudding ontstaan over een bericht in de krant Sunday Express op basis van de archieven van de Verenigde Naties, waarin staat dat Waldheim betrokken is geweest bij het verhoor van Britse krijgsgevangenen. Lager huisleden hebben de regering om opheldering gevraagd. Ozal krijgt weer meerderheid in Turks parlement ANKARA De Turkse premier Tur- gut Ozal heeft munt geslagen uit de ver deeldheid van de oppositie en heeft op nieuw een meerderheid in het parle ment gekregen. De centrum-rechtse Moederlandpartij van Ozal krijgt 292 van de 450 zetels, hoewel de partij slechts 36,3 procent van de stemmen trok. Ozal heeft inmiddels het Rechte Pad van oud-premier Suleyman Demi- rel (59 zetels) uitgenodigd samen te gaan met de Moederlandpartij. De Sociaalde mocratische Volkspartij van Erdal Inö- nü is met 24,8 procent van de stemmen goed voor 99 zetels. IN RUIL VOOR GIJZELAARS PARIJS De Franse autoriteiten hebben nog niet gereageerd op berichten in de Engelse pers, dat Frankrijk Iran onderdelen heeft geleverd voor de snelle speedboten van de Iraanse marine. Deze onder delen zouden op dit moment via Portugal naar Iran worden verscheept. Ook zou Parijs de ayatollah's een raketgeleidesysteem hebben geleverd. De leveranties zouden de Franse tegenprestatie zijn in de afloop van de „ambassade-oorlog" tussen beide landen. Gisteren kwam een einde aan de „gijzeling" van een Franse diplomaat in Teheran en het gedwon gen verblijf van de Iraanse tolk Gordji in zijn ambas sade in Parijs. De zaak zou ook verband houden met de vrijlating van twee Franse gijzelaars in Libanon, eind vorige week. In kringen van de Franse premier Chirac kon van ochtend worden vernomen, dat deze van plan is de banden met Iran indien mogelijk snel te normalise ren. In verband hiermee zal Parijs waarschijnlijk deze week nog 330 miljoen dollar naar Teheran over maken in het kader van de terugbetaling van een ooit door de sjah geïnvesteerde bedrag. Politieke waarne mers zien in Chiracs plotselinge haast tot toenadering met het land van de ayatollah's een laatste poging de Franse gijzelaars in Libanon nog voor de komende presidentsverkiezingen naar huis te halen. De Franse premier zou hopen hiervan belangrijk electoraal voordeel re trekken. De Britse premier Thatcher heeft de Franse regering inmiddels om opheldering gevraagd over de onderhandelingen met Iran. Zij is niet van plan met Iran te marchanderen. SANDINISTEN EN CONTRA'S VOEREN VREDESOVERLEG MANAGUA De regering van Nica ragua en de door de Amerikanen ge steunde Contras zullen deze week hun eerste vredesbesprekingen houden in de Domicaanse Republiek. Het voorstel hiertoe komt van de Nicaraguaanse kardinaal Miguel Obando y Bravo, die als bemiddelaar optreedt. Obando y Bravo probeert al enige tijd in het ka der van het onlangs gesloten vredes plan voor Midden-Amerika de sandi nisten en de Contras tot elkaar te bren gen. De kardinaal heeft een beroep ge daan op de strijdende partijen voor de periode rond Kerstmis een wapenstil stand in acht te nemen. Geldof naar Etiopië Bob Geldof, twee jaar gele den de grote man achter de wereldwijde actie „Band Aid" waarmee miljoenen werden ingezameld voor de strijd te gen de honger in Etiopie, is gisteren opnieuw naar de Oost-Afrika vertrokken. Eto- pië wordt weer geteisterd door droogte en hongers nood. Geldof, die op het vliegveld uitgeleide werd ge daan door zijn vrouw, zal in Etiopië onderzoeken of hij opnieuw in actie moet ko men. i FOTO: AP In de hoofdstad Port-au-Prince liggen na de bloedige terreur van zondag duizenden stembiljetten als oud papier voor het oprapen. FOTO: AP PORT-AU-PRINCE Haïti likt zijn wonden. Het is stil op straat in de hoofdstad Port-au-Prince, nadat op „zwarte zondag" de verkiezingen werden afgelast door moordpartij en en brandstichtingen. De meeste winkels zijn gesloten en er zijn aan zienlijk minder mensen op straat dan normaal. Door de stad patrouilleren hier en daar kleine groepen militairen. Een oude man zit op de hoek van de straat te midden van grote hopen straatvuil: „Het lijkt alsof dit land vervloekt is". De reacties op straat zijn algemeen die van afschuw en verslagenheid. De hoop na dertig jaar weer aan vrije ver kiezingen te kunnen deelne men is aan flarden geschoten. Leden van de Tonton Macou- tes, het beruchte geheime le ger van de verdreven dictator Duvalier, sloegen genadeloos toe. Het leger stond erbij en keek ernaar. De laatste cijfers: alleen al in Port-au-Prince 29 doden en tachtig gewonden. In de Rue Vaillant, aan de rand van Port-au-Prince is het druk. Haïtianen, buitenlandse waarnemers en journalisten komen kijken naar de resten van de „Ecole Argentine Bel- garde", waar een bende gewa pende mahnen zondag een waar bloedbad aanrichtte. Fluisterend en voortdurend slikkend worden plassen opge droogd bloed, verbrijzelde ra men en kapot geschoten meu bilair bekeken. In het park voor het Holliday Inn Hotel, waar het merendeel van de buitenlandse pers is ge huisvest, zit een groep jonge Haïtianen te praten. Het „Cre ole", de inheemse taal van Haïti, klinkt meestal opge wekt, deze keer niet. „Zal het volk in opstand komen"? „Nee, de bevolking heeft nu al genoeg bloed gezien. Het leger zal zeker schieten en anders de Macoutes wel". „Misschien later. Maar waar zijn de lei ders"? Niemand weet waar de vier kandidaten zijn die naar ver wachting een belangrijke rol zouden spelen bij de verkie zingen. Sylvio Claude, Louis Dejoie, Gérard Gourge en Mare Bazin houden zich ge deisd. Bazin laat via de radio weten dat de bevolking „pa raat" moet blijven en Claude deed, eveneens via de radio, een beroep op de Verenigde Naties of de Organisatie van Amerikaanse Staten te inter veniëren en toezicht te houden op verkiezingen. De leiders van de onafhanke lijke kiesraad (CEP) zijn ge vlucht naar enkele buiten landse ambassades. Ze vrezen represailles van het leger. De CEP heeft het leger ervan be schuldigd samen te werken met de Tonton Macoutes. Het leger op zijn beurt beschuldig de de CEP van „verraad" aan het volk. Het leger heeft inmiddels alle macht in het land aan zich ge trokken en aangekondigd een nieuwe kiesraad te vormen die beter kan samenwerken met de militaire interim-regering onder leiding van luitenant- generaal Henri Namphy. Offi cieel heeft Namphy gezegd dat er volgens plan een nieuwe Eiresident zal worden geïnstal- eerd in februari 1988. De con clusie van een Haïtiaansc jour nalist is somber: „We will not have an elected president, but a selected president",, (Van onze verslaggever Marc de Koninck) PARAMARIBO De rijksuitgaven in Suriname bedragen dit jaar om en nabij de een miljard Suri naamse guldëns. De in komsten van de overheid belopen zo'n half miljard gulden. Het tekort be draagt dus eveneens een half miljard. De inflatie ligt tussen de 500 en de 600 procent. De werkloos heid wordt geschat op 30 procent van de beroepsbe volking van 100.000 men sen. Er is echter veel ver borgen werkloosheid. Het jaarinkomen per hoofd van de bevolking is terug gelopen van 4.600 Suri naamse guldens in 1985 tot 3.880 in 1986. Deze cijfers over de deplorabe le toestand van de Surinaamse economie komen boven tafel tijdens een gesprek op de Suri naamse Bank met directeur Jozef Brahim en twee van zijn stafleden. De Surinaamse Bank is de grootste particulie re bank in het land en voor 51 procent in Surinaamse en 49 procent in Nederlandse met name ABN handen. Drs. Brahim staat op het punt naar Nederland te vertrekken („voor gesprekken over de toekomst") als hij in zijn lucht- gekoelde kantoor aan de Gla- zenstraat in Paramaribo ver telt wat de meest urgente be hoefte is van Suriname. „Een allereerste noodinjectie, die in de orde vari grootte kan liggen van 100 tot 125 miljoen gulden. Dat geld is nodig om de ergste schaarste aan levens middelen en andere produkten op te heffen. Dat is dus geen investering, het geld verdwijnt gewoon, dat moet men zich re aliseren. Meteen daarna is er behoefte aan kapitaal om grondstoffen te kopen voor de firoduktiebedrijven die nu stil- iggen en via de zwarte markt veel te duur moeten inkopen. Daarna komt de financiering aan de orde van de echte in vesteringen, die Suriname een economie moeten geven waar in het op eigen kracht de de viezen kan genereren". In Nederland ligt nog 1,6 mil jard gulden aan opgeschorte ontwikkelingshulp aan Suri name te wachten. Bij een hui dige reële wisselkoers van 1 op 5, is dat een kolossaal bedrag voor de verarmde ex-kolonie. Het komt neer op acht maal de huidige rijksbegroting. Als de besteding van het bedrag over tien jaar zou worden uitge strekt, komt dat in die periode neer op een hulp van 2000 Su rinaamse guldens per hoofd van de bevolking per jaar. In de discussie over de vorm waarin de ontwikkelingshulp moet worden gegoten, wordt altijd de vraag gesteld: is dat in grootschalige 01 in kleinschali ge projecten? Brahim: „Die keus is niet reëel. Het moet niet of-of, maar het moet en-en zijn. Het moeten rendabele, betalings balans-ondersteunende projec ten zijn". Oud-premier Arron heeft de zer dagen gezegd dat het grote West-Suriname Project, dat is stopgezet in 1980, weer moet worden opgestart. Dat heeft velen verbaasd, omdat dat ty pisch een voor dit kleine land te ambitieus plan was. Maar volgens Brahim is „het West- Suriname Project niet zo ko lossaal als het lijkt, omdat het uit verschillende kleinere de len is samengesteld. Het is niet alleen het stuwmeer voor energie-opwekking, het is ook mijnbouw, landbouw en vee teelt en een hele infrastruc tuur". Als Suriname verder wil, is volgens Brahim een aantrek kelijk investeringsklimaat voor buitenlandse onderne mingen noodzakelijk. Beëindi ging van de oorlog tussen het leger en de groep-Brunswijk is daarvoor een eerste verseiste. „Zonder vrede is geen ontwik keling van Suriname mogelijk. En dan moet er natuurlijk een stabiel politiek klimaat komen met een overheid die zich zich voorspelbaar gedraagt". WARSCHAU De Pool se bevolking heeft de re gering van Jaruzelski een onaangename verrassing bezorgd. Nu de stemmen van het zondag gehouden referendum geteld zijn, blijkt slechts 44,2 procent van de 26 miljoen stemge rechtigden het regerings voorstel voor economische hervormingen gesteund te hebben. Iets meer dan 46 procent keurde een twee de voorstel voor sociale en politieke hervormingen goed. Vooral de relatief geringe opkomst voor het referen dum was pijnlijk voor de re gering. Slechts 67,3 procent van de kiesgerechtigden bracht zijn stem uit, nadat de oppositie had opgeroepen niet mee te doen aan het re ferendum. Zondag werd in Warschau en enkele indus triesteden gedemonstreerd tegen de „schijndemocratie" in Polen. Volgens de Poolse grondwet moet 51 procent van de kies gerechtigden vóór een voor stel stemmen, wil het bin dend zijn. Door de geringe opkomst, was die meerder heid van 51 procent een on haalbare kaart. Van de Polen die wèl naar de stembus ging stemde 66 procent bij de eer ste vraag „ja" en 69 procent bij de tweede vraag. Het is voor het eerst dat de kiezers in een Oostblokland een voorstel van de overheid afwijzen. Partijleider Jaru zelski heeft echter al laten weten dat de economische hervormingen door zullen gaan, zij het in een langza mer tempo. De partijleider heeft bij herhaling gezegd dat er geen alternatief is om Polen met een buiten landse schuld van 36 miljard dollar uit het economi sche moeras te trekken. Zoekactie naar verdwenen toestel levert niets op (Vervolg van de voorpagina) BANGKOK Het zondag bo ven Thais-Burmaans grensge bied verdwenen Zuidkoreaan- se passagiersvliegtuig met 115 inzittenden is nog altijtj spoor loos. Thaise functionarissen spraken gisteren een eerdere melding als zouden wrakstuk ken van de vermiste Boeing 707 zijn gevonden, tegen. Een politiechef in de Thaise grens provincie Kanchanaburi ver klaarde dat geen wrakstukken zijn gelokaliseerd hoewel al se dert zondagmiddag intensief wordt gezocht. Het is zelfs nog onduidelijk of het toestel bo ven Thais grondgebied is ver ongelukt. Het opsporingswerk in het grensgebied tussen Thailand en Burma wordt vooral belemmerd doordat het terrein bergachtig en dichtbe- bost is. Er zijn maar weinig wegen. Cho Choong Hoon (I). de voorzitter van de Koreaanse luchtvaartmaatschappij, speurt op lie kaart naar mogelijke locaties voor het wrak van de Boeing 707 terwijl Koreaanse fotografen hun came ra's in de aanslag houden. FOTO: AP „Gorbatsjov: Wij praten over alles" (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU In het vraagge sprek beklemtoonde Gorbats jov dat SDI voor Moskou niet onderhandelbaar is en dat vastgehouden moet worden aan de strikte uitleg van het ABM-verdrag van 1972 ter be perking van anti-raketsyste men. De uiteenlopende stand punten van de VS en de Sov jetunie over SDI en het ABM- verdrag staan tot op heden een akkoord over het halveren van de strategische kernraket ten in de weg. Gorbatsjov gaf overigens maar weinig inzicht in de manier waarop de Sov jet-aangelegenheden worden geregeld of in de manier waar op hij regeert. Op de vraag of hij met zijn vrouw ooit over politiek praat, antwoordde hij: „Wij praten over alles". Over de belemmeringen voor men sen die de Sovjetunie willen verlaten zei Gorbatsjov, dat zijn land wil voorkomen dat de knappe koppen het land uit gaan. „We zulien nooit toela ten dat de mensen van buiten af worden aangespoord om hun land te verlaten". Hij be loofde echter dat het Kremlin „op humane wijze" zal blijven proberen een oplossing te vin den voor ieder apart geval. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard Uitgovarlj/Wavary Production* LONDEN Armand Hammer, de 89-jarige Amerikaanse miljardair die op vriendschappelijke voet staat met elke Sovjet leider sinds Stalin, is aan een opmerkelijke, eenza me pelgrimstocht begon nen. Uiteindelijk streeft hij er naar Michail Gor batsjov te overreden zijn troepen terug te trekken uit Afghanistan. De afgelopen negen maanden vliegt Hammer met zijn privé- Boeing 727 in het geheim van of naar Moskou, Kabul, Isla mabad, Peking, Rome en Was hington in de hoop een con creet plan te ontwerpen om het Rode Leger Afghanistan uit te krijgen. Tijdens een vraaggesprek zei Hammer te verwachten dat zijn ideeën ter sprake zullen komen bij de Reagan-Gorbats- jov top in Washington. „Ik hoop dat de leiders van de su permachten het eens zullen worden over een specifieke datum waarop begonnen zal worden met het terugtrekken van de Russische strijdkrach ten". Bij zijn meest recente tocht, die naar Moskou, Kabul en Is lamabad leidde, kwam Ham mer met een provisorisch plan voor een gefaseerde uittocht van de Sovjettroepen. In het eerste stadium zouden de Rus sen 30 duizend soldaten terug roepen. Dat is een kwart van de totale aanwezigheid in Af ghanistan. In ruil daarvoor zou de Mujaheddin moeten toestemmen in een wapenstil stand gedurende een bepaalde periode, waarschijnlijk negen tig dagen. Waarnemers van de Verenigde Naties zouden erop toezien dat iedereen zich aan het verdrag zou houden. „Als dit eerste plan slaagt", legde Hammer uit, „zullen voor de tweede maal 30 dui zend Russische manschappen terugmarcheren, opnieuw ge volgd door een wapenstilstand. Na negen maanden zal Afgha nistan bevrijd zijn van de Rus sische strijdkrachten". Vervol gens zal een „loya jirgah", een traditionele vergadering van de verschillende stammen, ge houden worden om de forma tie van een nieuwe coalitiere gering te bespreken. Aan het hoofd van de nieuwe regering komt de voormalige koning van Afghanistan, Zahir Shah, die in 1973 ten val werd ge bracht en sindsdien in Rome woont. Alle politieke facties in het land worden uitgenodigd tot deelname aan de bespre king, waaronder tevens de heersende communistische Volks Democratische partij. Najibullah Hammer meent dat de huidige leider dr. Najibullah die zichzelf gisteren officieel tot president liet benoemen zal moeten aftreden. Najibullah had Hammer al eerder laten weten dat hij bereid was zijn positie op te geven en dat hij de terugkeer van de koning zou toejuichen. „En ik geloof dat hij het meent", voegde Hammer daar aan toe. „Hij zou ook altijd nog kunnen terug keren als de situatie in Afgha nistan weer wat rustiger is". Hammer is er van overtuigd dat ook Gorbatsjov graag een einde zou willen maken aan de betrokkenheid in Afghanis tan, als hij maar een manier zou kunnen vinden om te voorkomen dat de mujaheddin de communisten in Afghanis tan massaal afslachten. Giste ren meldde het Sovjet-persbu reau Tass overigens dat met Najibullah was overeengeko men de Sovjet-troepen in Af ghanistan binnen twaalf maanden terug te trekken, op voorwaarde dat het verzet de wapens zou neerleggen. Dat verzet is de enige hinderpaal in Hammers^ plannetje. Hanv mer heeft van de guerilla's nog geen enkele medewerking gekregen, hoewel hij met en kele gematigde rebellen ge sproken heeft. Toen de Af ghaanse regering enige tijd ge leden een wapenstilstand af kondigde, trok de mujaheddin zich daar niets van aan. Maar als Pakistan, de Verenig de Staten èn China het plan van Hammer steunen, wordt het de rebellen wel erg moei lijk gemaakt om hun strijd voort te zetten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5