FNV uit lijfsbehoud „de diepte" in Psychiaters twisten over blijvende van agressie wurger Nederland met hard standpunt naar top Gezondheidsvoorlichting aan toeristen onvoldoende EG-LANDBOUWOVERLEG BLIJFT VRUCHTELOOS _E0LUX BIJ S' stoutenbeek Helmut Kohl op bezoek bij „mein Freund Ruud BINNENLAND CcidócSoirumt DINSDAG 1 DECEMBER 1987 PAGINA 4 ENSCHEDE De voorlichting aan reizigers over de gezondheidsrisico's in het Mid- dellandse-Zeegebied moet drastisch worden verbeterd. Volgens de Twentse epide mioloog T. Koorn is dezë voorlichting vooral een zaak van de reisbureaus en de basis gezondheidsdiensten. Er moet meer aandacht worden besteed aan de aanbevolen vac cinaties en de noodzakelijke hygiënische maatregelen. De basisgezondheidsdiensten moeten de reisorganisaties recente informatie verstrekken over de gezondheidstoe stand in de diverse Vakantieplaatsen. Koorn komt tot deze conclusie na een onderzoek bij een groep van 101 personen die in augustus van dit jaar een reis naar Izmir en Kusadasi in Turkije hadden onderno men. Toen bij één van hen de gevreesde veteranenziekte, veroorzaakt door de Legio- nella-bacterie, was gevonden, besloot Koorn de gehele groep te onderzoeken. Het bleek dat 62 personen tijdens en na de reis problemen hadden met hun gezondheid, zoals misselijkheid, braken, koorts, uitdroging en darmstoornissen. Vijf van hen kampten met dezelfde verschijnselen onder meer longontsteking die de vetera nenziekte kenmerken. Laboratoriumonderzoek wees echter uit dat het hier niet om de Legionella-bacterie ging. GINJAAR-MAAS: Zittenblijver hoeft niet alles over te doen HOOGEVEEN - „Zittenblijvers kosten ons een miljard gulden op de onder wijsbegroting van 28 miljard. Het is on doelmatig en demotiverend leerlingen een heel jaar alle vakken te laten over doen als ze maar op één onderdeel heb ben gefaald". Volgens staatssecretaris Ginjaar-Maas van Onderwijs, gisteren aanwezig op een bijeenkomst van de provinciale onderwijsraad Drenthe in Hoogeveen, kan het blijven zitten worden voorkomen met de invoering van het modulair onderwijs. Dat bete kent het aanbieden van kleine hoeveel heden afgebakende leerstof die leerlin gen op eigen niveau en in eigen tempo kunnen opnemen. Wanneer scholen leerlingen niet meer een heel jaar laten overdoen, is de winst voor hen zelf, zegde de staatssecretaris toe. Over de wijzigingen in het wetsont werp basisvorming moest mevrouw Ginjaar-Maas vaag blijven, omdat het stuk nog bij de Raad van State ligt. Zij hoopt de wet vóór 17 december bij de Tweede Kamer te krijgen, zodat die volgend jaar in werking kan treden. Met basisvorming in het voortgezet on derwijs wordt bedoeld een pakket van veertien vakken voor iedereen op twee niveaus in de eerste drie jaar. Dat pak ket neemt tachtig procent van de tijd in. De resterende tijd wordt 'vrije ruim te' genoemd, waarin de school de vak ken kan geven die zij specifiek haar leerlingen wil aanbieden. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Wil de FNV ook na het jaar 2000 aan de bak blijven, dan zullen de zich wijzigende verhoudingen in arbeids relaties wel geaccepteerd moeten worden. De macht van de vakbewe ging is afgenomen omdat door het grote aanbod van arbeidskrachten de werkgever als vragende partij het meer voor het zeggen heeft gekregen. Een van de voornaamste ge volgen van deze verandering is dat voor het verwerven van betere arbeidsvoorwaarden niet meer het welbekende keiharde onderhandelen op centraal niveau bepalend is, maar het „boksen" in de be drijfstakken zelf en wellicht zelfs in afzonderlijke onder nemingen. Juist daar zal de FNV zich veel duidelijker dan voorheen als vakbondsorgani satie moeten manifesteren om versplintering te voorkomen. „We zullen erbij moeten zijn, want veranderingen houden ook wij niet tegen", zei vice- voorzitter Johan Stekelen burg vandaag zijn (tweede) rede. De vakbeweging moet in kwalitatief opzicht „de diep te" in, om meer dan ooit werkgevers aan het verstand te brengen dat herverdeling van werk, arbeidstijdverkor ting (atv) en scholing priori teit nummer één blijven ter bestrijding van de werkloos heid. Daarmee valt niet te sjoemelen. Een „uitruil" door bijvoorbeeld de atv in te leve ren ten gunste van scholing, zoals werkgevers willen, is ontoelaatbaar. Ook na 2000. Prestatieloon dat in de plaats komt van „gewoon" loon blijft uit den boze maar in de vorm van extra loon valt er over te f»raten, evenals over winstde- ing. Afroepcontracten waar door werkgevers werknemers naar believen kunnen laten oproepen, en allerlei andere opduikende „snelle en ge makkelijke" arbeidsrelaties, die de rechtspositie van de werknemer aantasten, zijn en blijven voor de FNV onaan vaardbaar. W erkgelegenheid Dat waren in grote lijnen de niet mis te verstane bood schappen die de diverse FNV- bonden gisteren en vandaag in uiteenlopende kleur op het (overigens nogal tamme) drie jaarlijkse FN V-congres, dit maal gewijd aan het thema „Werken in 2000", te berde brachten. Duidelijk werd ook dat voor het realiseren van de doelstellingen gesloten gele deren van het grootste belang zijn. Geen gemakkelijke opga ve want in de wijze waarop de FNV de 21ste eeuw in moet, lopen de meningen uit een. Greetje Lubbi, voorzitter van de Voedingsbond, vindt dat de FNV vooral langdurig werklozen „knollen voor ci troenen" verkoopt door te suggereren dat volledige werkgelegenheid op de lange duur tot de mogelijkheden zou behoren. „De waarheid is dat het loon voor jongeren omlaag gaat, waardoor ze ge makkelijker aan een tijdelijk baantje komen maar die tege lijk hun rechtspositie ver zwakt. En dus pakken ze wat ze pakken kunnen, ook al is hun arbeidsrelatie in strijd met de cao", zei Greetje Lub bi. Maar ook de Vervoers- bond, de Bouw- en Houtbond en bij de ambtenarenbond AbvaKabo zijn niet gelukkig met de naar hun mening wei nig slagvaardige, te vage uit gangspunten van het beleid waarmee de FNV werken wil. Voorzitter Jan Schuller van de Bouw- en Houtbond pleitte in dit verband voor de oprich ting van een speciaal onder zoekscentrum. FNV-voorzitter Hans Pont (links) begroet zijn oud-collega Wim Kok tijdens het congres dat giste ren en vandaag door de vakbeweging in Amsterdam werd gehouden. foto anp anderde machtsverhoudingen met Werknemers afspraken te maken die tegen het FNV-be- leid ingaan. Zo introduceerde Centraal Beheer BV in Apel doorn vorige week als eerste in Nederland het fenomeen prestatieloon in de cao zonder dat de Dienstenbond-FNV er iets tegen kon uitrichten. ED FIGEE Gewaarschuwd werd er voor een andere ontwikkeling: het aantal niet bij een bestaande vakbond aangesloten werkne mers groeit. In de plaats daar van dreigt de zogenaamde „gele" vakbond haar intrede te doen. „Dat verschijnsel komt uit de Verenigde Staten. „Geel" is platte Amerikaanse omgangstaal (slang) en bete- Het zijn per bedrijf opgerichte „eigen" vakbonden die recht streeks met directies cao-on derhandelingen voeren buiten de traditionele vakbonden om. Maar ook zonder „gele" vakbonden lukt het werkge vers al als gevolg van de ver- (Van onze correspondent) BRUSSEL Indien er geen bevredigende rege lingen komen voor een strakkere Europese bud getdiscipline en een bete re beheersing van de landbouwuitgaven, is Ne derland niet bereid mee te werken aan een nieuwe financieringsregeling voor de Gemeenschap. Met dat harde standpunt gaan premier Ruud Lubbers en zijn minister van buitenlandse za ken Hans van den Broek naar het Europese topoverleg dat komende vrijdag en zaterdag in Kopenhagen wordt gehou den. „Als er geen sanering plaats vindt, dan valt er met Neder land niet te praten", aldus mi nister van den Broek gisteren in Brussel na afloD^t van het tweedaags „conclaafwaar de ministers van buitenlandse za ken van de twaalf EG- lidsta ten de topconferentie hebben voorbereid. Dat „conclaaf" was bedoeld om de aanstaande Europese top voor een totale mislukking te behoeden, maar na twee da gen vergaderen bleken de ver zamelde ministers weinig te zijn opgeschoten. Volgens Van den Broek werd alleen op het punt van de budgettaire disci pline „duidelijk vooruitgang geboekt". Maar de kwestie van de beheersing van de landbou wuitgaven blijft volgens Van den Broek een zorgelijk punt. Daarom vertrekken Lubbers en Van den Broek „traditiege trouw in een stemming van hoop en vrees" naar Kopenha gen. Met zijn harde opstelling heeft de bewindsman kennelijk geen enkele moeite. „We gaan niet besluiten om tot eind 1992 de financiering van de Ge meenschap zeker te stellen als we er niet gerust op kunnen zijn dat bedragen niet opnieuw weglekken. Indien men ons dogmatisme verwijt, dan stel ik daar tegenover dat als we geen maatregelen nemen we het EG-beleid, onze exportpo sitie en de verhouding met onze handelspartners ruïne ren", zo zei hij. Van den Broek ziet liever dat besluiten worden uitgesteld dan dat er „waterige compromissen" worden gesloten. „Dan liever nog maar drie maanden erbij", zo zei hij, doelend op de moge lijkheid dat besluiten pas val len tijdens een Europese top conferentie in de lente van volgend jaar. Aanpassing Zwaar punt voor Nederland en Engeland is, dat gisteren de Europese Commissie tegen alle eerdere beloften in toch tot aanpassingen besloot in het landbouwpakket, dat alge meen wordt gezien als de „sleutel" tot overeenstemming over de EG-problemen in bre dere zin. Engeland en Neder land dreigen daardoor nog verder in hun geïsoleerde po sitie te worden teruggedron gen. Zolang er geen concrete afspraken komen over beper king van de landbouwuitga ven zal Grootbrittannie, dat als niet-agrarisch land maar weinig van de landbouwsubsi dies profiteert, een veto uit spreken over verhoging van de bijdragen aan de begroting. Ook Nederland vindt dat eerst de landbouwpolitiek moet worden gesaneerd, voordat de Europese begroting kan worden goedgekeurd. De productie van koolzaad en zonnebloem, twee oliehouden de producten, zou volgens de nieuwe voorstellen mogen worden opgevoerd van respec tievelijk 3,5- naar 4 miljoen en van 1- naar 1,9 miljoen ton. Volgens Van den Broek kost die afzwakking van de oor spronkelijke Commissievoor stellen de Europese Gemeen schap per jaar 462 miljoen ECU, ofwel bijna één miljard gulden. Maar bovendien speelt steeds sterker de vrees dat nu de Commissie gaat „schuiven", er meer afzwakkingen volgen. „Voor Nederland kan dit niet; dit nieuwe voorstel moet weg, of de kosten ervan moeten el ders binnen de landbouwbe groting worden gecompen seerd" aldus Van den Broek. Behalve over de oliehoudende zaden, liggen er tussen de lid staten nog onoverbrugbare meningsverschillen over de granen en eiwithoudende pro- dukten. Zonder een forse pro- duktiebeperking in deze drie sectoren kan van beperking van de landbouwuitgaven geen sprake zijn. ADVERTENTIE Leolux is sterk vertegenwoordigd bij Stoutenbeek. Bijvoorbeeld met de Mellow Mink, een klassieke creatie van Jan Armgardt in een nieuwe vormgeving van Jos Mous. Zalig zitkomloit In 2- ol 3- zits uitvoering. Maar ook andere leolux modellen zoals de Borp-Bora, Bora-Bèta, Spazio, Axent, Clio, Tango, Chita en Scarabeé zijn nu te bezien en te bezitten bij Stoutenbeek, NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, teL 02510 - 2 90 31 Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Castle furniture Cor de Sede Durlet Fischbacher Gelderland Hülsta Interiübke j.A.8. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.ID. Parade Pastoe Ploeg Rofié Rolf Benz Saporiti Bondskanselier Kohl bracht gisteren, kort voor hij weer naar huis vloog, een bezoek aan konin gin Beatrix op Huis ten Bosch. foto: anp ï9) DEN HAAG Nederland en Wpst-Duitsland zijn zowel goede buren als goede vrien den, ondanks het feit dat de regeringen van beide landen over een aantal onderwerpen sterk van mening verschil len. Met deze boodschap be sloot de Duitse bondkanselier Helmut Kohl gistermiddag een enkele uren durend werkbezoek aan Den Haag. Gedurende zijn verblijf in de Residentie sprak Kohl gerui me tijd met „mein freund Ruud Lubbers". Na een ont vangst door koningin Beatrix en prins Claus op Huis ten Bosch keerde Kohl vanaf Vliegkamp Valkenburg per te gs tel van de Luftwaffe naar Bonn terug. Op een persconferentie in het Haagse Promenade Hotel prees Kohl de nauwe samen werking op politiek, econo misch en cultureel terrein. Hij sprak van een „klimaat van vertrouwen en open heid" tussen beide landen. Een van de belangrijke on derwerpen van gesprek tus sen beide minister-presiden ten was de Europese topcon ferentie van komende vrij dag en zaterdag in Kopenha gen. Het is volgens Kohl en Lubbers hoog tijd dat een op lossing wordt gevonden voor de problemen waarmee de EG worstelt, omdat anders het ideaal van een Europa zonder grenzen in 1992 in ge vaar komt. Maar over die op lossing, met name op het ter rein van de landbouwpoli tiek, verschillen de regerin gen sterk van mening. Zo verzetten Nederland en Groot-Brittannië zich tegen een verruiming van de fi nanciële middelen van de EG, als niet tegelijkertijd wordt besloten wordt tot een beperking van de landbou wuitgaven. De Bondsrepu bliek daarentegen is fel tegen voorstellen om bij overpro- duktie de landbouwprijzen automatisch te verlagen. Op hun gezamenlijke persconfe rentie bleek dat Lubbers en Kohl dit probleem niet had den kunnen oplossen. Kohl verklaarde dat het hem er veel aan gelegen is over dit onderwerp in Kopenhagen een „verstandig compromis" te bereiken. Als dat niet ge beurt zal de bondskanselier de zaak moeten klaren in het eerste half jaar van 1988, wanneer West-Duitsland de EG voorzit. Volgens Kohl is 1988 een beslissend jaar voor de toekomst van de EG, om dat bij voortduring van de meningsverschillen de tot standkoming van de Europe se interne markt in 1992 ern stig in het gedrang komt. Terugkeer Klinkenberg is einde van journalistenforum AMSTERDAM - Als Wim Klinkenberg terug zou moeten keren in het journalistenforum van de TROS, zou dat het ein de van dit radioprogramma op woensdagmiddag betekenen. De TROS ziet er dan geen brood meer in. Dit kan worden opgemaakt uit de woorden van de raadsman van de TROS, mr H. Bouke- ma, in het kort geding dat Klinkenberg tegen deze om roeporganisatie heeft aange spannen. Het diende gisteren voor de president van de rechtbank in Amsterdam, mr B.J. Asscher. Klinkenberg eiste dat hij weer zal worden opgenomen in het journalistenforum. De TROS had hem laten weten geen prijs meer te stellen op zijn medewerking, nadat Klinken berg in het forum op 7 oktober had verklaard: „Als ik zie dat de heer Lubbers in staat is jaarlijks uit zijn vermogen 1 miljoen te halen, dan zeg ik dat de vakbeweging het volste recht heeft om, als je ziet hoe de rijkdom bij de rijken steeds groeit, bescheiden looneisen te stellen". De TROS is van me ning dat Klinkenberg met zijn interrupties de discussie in toe nemende mate verstoort en dat zijn opmerkingen aan het adres van het koningshuis en van Lubbers de grenzen van betamelijkheid overschrijden. Klinkenbergs advocaat mr H.F. Doeleman voerde aan dat het gaat om het grondwettelijk recht op vrijheid van menings uiting. Bovendien kan Klin kenberg niet zo maar ontsla gen worden omdat er op grond van diverse afspraken een ar beidsverhouding bestaat. Mr Doeleman stelde dat Klin kenberg zijn opvattingen nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Hij is communist en daar komt hij voor uit. Hij werkt al sinds 1975 mee aan het journalistenforum. Daarin zitten mensen met uiteenlo pende opvattingen. Zij zijn daarop zelfs uitgekozen om het programma levendig te ma ken. Zij hebben zich er aan ge houden dat de bewoordingen nooit grievend of beledigend mogen zijn, aldus Doeleman. DEN HAAG Moet een 42-jarige man uit het Bel gische Berchem, die in april '86 zijn echtgenote heeft gewurgd, ter be schikking van de regering (tbr) worden gesteld en dus voorlopig in een psy chiatrische inrichting worden opgenomen? Kan hij in de toekomst met zijn agressie omgaan? Daar over dient het Haagse ge rechtshof een uitspraak te i doen, nadat gisteren twee I psychiaters hun tegenge stelde rapporten over de verdachte kwamen toe lichten. De aangeklaagde, een kenne lijk vredelievende en hard werkende trambestuurder, werd eerder door de Rotter damse rechtbank tot drie jaai gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkings telling veroordeeld. De procu reur-generaal vroeg het hol gisteren om bevestiging van dat vonnis. De man was vijf jaar getrouwd toen er vorig voorjaar span ningen in het huwelijk rezen Het paar leefde nogal afgezon derd van de buitenwereld, tot dat de vrouw (32) die bewuste avond alleen op stap ging. Even na middernacht kwam zij thuis, maar zij wilde niel over de problematische relatie praten. Haar man wilde dat wel, tot de afkerige vrouw I hem sloeg. Daarop raakte hi; buiten zinnen en wurgde haar" De dader zegt zich van dat moment niets meer te herin neren. Hij kwam in hoger beroep omdat hij een tbr-be- handeling in een gesloten psy chiatrische inrichting onnodig vindt. Met een gevangenisstraf gaat hij wel akkoord: „Ik ben fout geweest en heb straf ver- diend". De Rotterdamse rechtbank volgde in haar vonnis de rap- portage en het tbr-advies van I psychiater dr. G. Janzen. Deze j acht de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Ook gis- teren betoogde Janzen dat de zich altijd beheersende aange- klaagde juist daardoor niet met zijn agressie kon omgaan, „Je zou bijna zeggen: was hij op een normale manier maar iets agressiever. Zijn agressivi- teit blijft als een bom onder de oppervlakte liggen, totdat het tot een uitbarsting komt. Het gaat om een neurose. De kans op herhaling is aanwezig". I Niettemin was Janzen het op 1 één punt eens met zijn collega- opponent dr. R.A. van der Pol: psychiatrische behandeling van de redelijk intelligente da- 1 der wordt moeilijk. Dr. van der Pol is van mening dat de kans op herhaling van 1 een dergelijk gewelddadige 1 uitbarsting niet zo duidelijk voorspelbaar is dat tot een i zware maatregel als tbr mag worden overgegaan. Hij plaat ste in het algemeen vraagte kens bij de waarde van psychi atrische voorspellingen op dit vlak. „Amerikaanse onderzoe kingen wijzen uit dat tweeder de van dergelijke voorspellin gen niet uitkomt. Tbr is alleen gerechtvaardigd als de kans op recidive (herhaling, red.) de eerste drie jaar op 25 procent kan worden gesteld". Janzen onderbouwde zijn ver wachtingen onder meer met de „genuanceerde" verklarin gen van 's mans ex-echtgeno te. Ook in dat huwelijk zou het tot enkeleuitbarstingen zijn gekomen, waarbij de man zware meubels door de lucht gooide en planten geheel ver scheurde. Volgens advocaat mr. W.F. van der Griend is dat niet genoeg „om iemand gek te verklaren". „Zulke dingen gebeuren in de beste huwelij ken. U moest eens weten hoe veel kopjes er in mijn huwe lijk zijn gesneuveld". President mr. Kok vroeg de aangeklaagde ten slotte of hij eventueel wel wilde meewer ken aan een vrijwillige psychi atrische behandeling na zijn straf. „Als het hof dat als stok achter de deur wil gebruiken ga ik akkoord", luidde zijn antwoord. De uitspraak is op 14 december. Wetenschapscentrum in Rotterdamse haven ROTTERDAM Op een pier Stichting Scientopia. Het pro* in de Rotterdamse haven ject wil voorlichting geven aan wordt een Nationaal Centrum een breed publiek over het be- voor Wetenschap en Techno- lang van wetenschap en tech- logie gebouwd. In het project niek voor de toekomstig. Ook wordt samengewerkt door de moet Scientopia een toeristi- universiteiten van Rotterdam, sche trekpleister worden vooi; Leiden en Delft, de onderzoe- buitenlandse bezoekers. In to- korganisatie TNO en het taal gaat het om een investe- bedrijfsleven onder de naam ring van ongeveer 100 miljoen gulden. ADVERTENTIE UNIEK KADO? OMNIVERSUMSHOW GEEF EEN KAD0B0N! OMNIVERSUM GRATIS RESERVEREN 070-54 54 54

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4