Echtgenote (55) met ether bedwelmd en later gewurgd Opfriscursus vrouwelijke leerkrachten Tuinvijver uit 18e eeuw ontdekt bij Voorburgseweg Den Haag, Leiden en Delft zijn het meest crimineel WASSENAARSE MAKELAAR TEKENT EIGEN ONDERGANG Auto uitgebrand Raadslid vraagt actie tegen vuilstort Braassem Symposium over toekomstig ondernemersklimaat Alphen -LEIDEN OMGEVING CcidaeSoutewt DINSDAG 1 DECEMBER 1987 PAGINA 15 Stukjes „U zit zeker al een tijdje in de zaal", zei rechter Spijker van het kantongerecht toen hij het betoog van de Leide- naar aanhoorde. Hij vertel de precies die dingen waar voorgangers met een soort gelijk probleem geen straf door hadden gekregen: een fout in de dagvaarding. stukjes in de krant". Of de jongeman daar nu zoveel aan had, was nog niet zeker, maar de rechter was bereid naar hem te luisteren. De Leidenaar was aangehouden op de Voorschoterweg in Voorschoten, zo stond in de dagvaarding, omdat hij geen keuringsbewijs had voor zijn auto. „Dat klopt, maar het was in Leiden", zei de verdachte triomfantelijk. Nu is de Voorschoterweg een lange weg die door het grensgebied van Leiden en Voorschoten loopt. De jon geman was aangehouden in Voorschoten. Maar hij had in elk geval wel gereden vanuit Leiden in de richting van Voorschoten, voorbii de brug over De Korte Vliet. En wat de Leidenaar niet wist, was dat de rechter goed was in topografie. Zo uit zijn hoofd wist hij te ver tellen dat de grens Leiden- Voorschoten precies op die brug ligt. De verdachte had dus zowel in Leiden als in Voorschoten gereden. Dat kon de de Leidenaar niet ontkennen. De verdachte icreeg een boete van 120 i-gulden voor het rijden met «en niet-gekeurde auto. Van al die stukjes in de krant had hij dus toch niet zo veel geleerd. .Dat een enkele verdachte het best interessant vindt om een tijdje rond te kijken in de gevangenis, bleek gis terochtend. Een verdachte uit Leiden wilde wel eens zien hoe het er daar was. „Ik heb 't nog nooit meege maakt, dus eh...!". Dus hij wilde wel. Hij aanvaardde niet de boete van 600 gul den, maar ging liever 12 da- .gen de gevangenis in. „Ik was in drie jaar tijd al zes keer in de boot genomen met een slechte auto. De ze vende keer dacht ik er goed aan te doen een keuringsbe- ,wijs in handen te krijgen", vertelde de verdachte. Op weg naar de garage waar de auto gekeurd zou worden, werd de man aangehouden en bleek de auto ook niet verzekerd te zijn. „U heeft inderdaad pech gehad. U reed nog maar net de straat uit en toen werd u al aange houden. Maar u weet nu dat de nieuwe eigenaar dezelfde dag de auto moet verzeke ren alvorens er mee te gaan rijden", zei rechter Spijker. Officier van justitie Van Ek "eiste een straf van 600 gul den boete (of 12 dagen „zit ten") en zes maanden voor waardelijke ontzegging van het rijbewijs met een proef tijd van twee jaar. De Leide naar gaf de voorkeur aan de voor hem goedkoopste op lossing. De rechter meldde echter dat de keus niet hele maal vrij is. „We kijken eerst of u die straf kunt be- .talen. Als u nu maar conse quent niet betaalt, krijgt u vanzelf de kans om te gaan zitten". Die laatste mogelijk heid wordt waarschijnlijk door de Leidenaar met bei de handen aangepakt. De krant kwam voor de tweede maal gisterochtend ter sprake toen een journa liste voor moest komen. Daar bleek het pleiten toch heel iets anders te zijn dan ,L het schrijven van een stuk je. Oog in oog met justitie is moeilijker dan vanachter de schrijftafel. De rechter gaf dan ook niet veel toe op het verhaal van de verdachte. Zij vertelde vol goede moed, dat ze die dag haar auto in derdaad had geparkeerd op een invalide-parkeerplaats aan de Vismarkt. Dat het verboden was, wist ze wel maar er waren nog vijf plaatsen vrij voor iemand die zijn auto kwijt wilde. Ze stond dus niemand in de weg. Bovendien was de auto er maar even, omdat ze al leen bloemen moest kopen. „Ik was al aan het afreke nen toen de agenten snel een bon uitschreven. Ik was zo boos, dat ik hier mijn verhaal wilde doen om uit -te leggen dat ik niemand hinderde. Ik vind dat hier niemand in de weg. De offi cier: „We moeten ook in dit geval star naar de wet han delen. Ik acht het feit bewe zen en eis een boete van zestig gulden". De rechter was milder in zijn betoog en legde een straf op van dertig gulden. JULIA VAN BOHEMEN Koudekerk heeft trouw ambtenaren voor noodgevallen KOUDEKERK AAN DEN RIJN Er worden twee extra ambtenaren voor de burgerlijke stand benoemd in Koudekerk. Dit is noodzakelijk omdat het nogal eens voorkomt dat de huidige ambtenaren verhin derd zijn om huwelijken te voltrekken. Om voor noodgevallen wat meer mensen achter de hand te hebben, lag er gisteren in de vergadering van de commissie financiële en bestuurlijke zaken een voor stel op tafel om chef-zwemmeester M. Reedijk en wethouder M. Ie Large-van Breukelen te benoemen als ambtenaren van de burgerlijke stand. Fractievoor zitter van de VVD, C. de Jong, zei er niet veel voor te voelen om ambtenaren die al een eigen taak in de ge meente hebben, er nog eens een taak bij te geven. De Jong ziet liever dat er gezocht wordt naar geschikte „gewone" burgers om huwelijken te voltrekken. Bur gemeester L.V. Elfers zegde toe dat deze suggestie een volgende keer nader bekeken zal worden. Koren zingen kerstliederen VOORSCHOTEN De Christelijke Oratorium Vereniging „Exultate Deo" uit Voorschoten en het Rijnlands Chris telijk Mannenkoor „Vox Humana" uit Leiden hebben samen de kerstplaat „Kom ga met ons" uitgebracht. De Voorschotense wethouder L.L. Marselis (Kunst- en Welzijnszaken) krijgt mor genavond om 20.00 uur een exemplaar van de plaat aangeboden in „De Werf" bij de Gereformeerde Kerk te Voor schoten. De solistische stukken op de plaat worden gezongen door de veer tienjarige jongenssopraan Jeroen de Vaal. De plaat of muziekcassette kost twintig gulden en is verkrijgbaar bij koorleden. Tekenwedstrijd bloemencorso LISSE Kinderen tot en met 13 jaar oud kunnen meedoen aan een tekenwedstrijd, uitgeschreven door het Comité Bloemen corso Bollenstreek. De kinderen mogen een praalwagen tekenen die past in het thema „Kinderfestival". Sprookjes, kin derliedjes en verhalen zijn mogelijke in spiratiebronnen. De winnende tekening wordt gebruikt als ontwerp voor een echte corsowagen. De tekening moet op A4 for maat zijn gemaakt en voor 18 december bij het corsobestuur zijn ingeleverd. Er zijn diverse leeftijdsklassen: kinderen van 5 tot en met 7 jaar; 8 tot en met 10 jaar en 11 tot en met 13 jaar. Per leeftijdscate gorie zijn prijzen beschikbaar. Tekeningen kunnen naar het secretariaat Bloemencorso, Postbus 115, 2160 AC Lisse worden gestuurd. WASSENAAR/DEN HAAG „Ik moet je over d'r spreken". Door over zijn vriendin te be ginnen, tekende een 56-ja- rige gezinshoofd afgelo pen zomer in de zonover goten tuin van zijn Wasse- naarse villa het doodvon nis van zijn echtgenote en zijn eigen ondergang als gerenommeerd makelaar. De man stond gisteren in Den Haag terecht voor het wurgen van zijn vrouw, die hij kort hier voor met ether had probe ren te bedwelmen. Hij hoorde wegens doodslag zes jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Als de verdachte die dinsdag middag van 11 augustus niet over zijn vriendin had gerept, zou zijn vrouw misschien nu nog hebben geleefd. Maar dat is een hypothese, want officier van justitie mr. M. Renckens vond dat de doodslag die zij de Wassenaarder ten laste had gelegd alle wezenskenmerken bevatte van een moord met voorbedachte rade. „Een dag die begon zoals alle andere dagen...". Met een mi nutieuze sfeerbeschrijving ten huize van de makelaar en diens vrouw leidde rechtbank president mr. P. Kalbfleisch s morgens de strafzaak tegen de Wassenaarder in: het ont bijt tot en met het lezen van de krant... De gang later naar kantoor, de boodschappen tus sendoor, geen detail zag de rechter over het hoofd. „Ik was in een uitstekend humeur, het was heel mooi weer", vul de de verdachte aan. Ether Vervolgens werd in een kri tisch kruisverhoor elke stap, die de verdache die dag nog zou zetten, onder de loep geno men. Mr. Kalbfleisch bleef uit voerig stilstaan bij het moment dat de makelaar in een drogis terij een lOOcc flesje ether be stelde. „Ether, waarvoor?" De verdachte: „Ik had een sto rend schoonheidsfoutje ont dekt in een door mij zelf ge bouwde clavecimbel. Ik had ether nodig om wat acrylverf mee te verwijderen. Ik wist dat het met aceton niet lukte. Ik heb drie clavecimbels ge bouwd: dat zijn kinderen van mij". Met het flesie ether in zijn broekzak reed de makelaar te rug naar zijn Wassenaarse wo ning. Samen met zijn vrouw lunchte hij in de tuin. Na het eten ging zijn vrouw op een vouwbank liggen om te kun nen zonnen. Vreemde details vielen de rechtbankpresident hierbij op. „Waarom waste u alleen uw bordje en bestek af en niet dat van uw vrouw?". Simpele verklaring van de verdachte: „Er lag nog een ap peltje op haar bord. Daarom heb ik het niet meegenomen". De rechter: „Waarom liep u met een poetsdoek in uw hand weer de tuin in?". Antwoord: „Om m'n schoenen mee af te vegen, die waren vuil". De verdachte vertelde dat hij vlak voordat hij 's middags naar kantoor terug zou gaan eerst nog met zijn vrouw wilde praten over zijn vriendin. Met haar, die vroeger bij hem op kantoor had gewerkt, had hij een innige relatie gehad. Hij was zelfs een keer met haar op vakantie geweest naar de Fi lippijnen. Later had zij het uit gemaakt. Toch wilde hij de be trekkingen met zijn oude vlam weer herstellen en hij had daartoe inmiddels verschillen de pogingen ondernomen. „Wat ik wilde was een ondeu gende relatie". De man had in de tuin haar naam nog niet genoemd of zijn echtgenote barstte uit in een huilbui. Ze zou woedend van de bank zijn opgesprongen en hem hebben geslagen. „Ze stond achter me. Het flesje met ether was uit m'n broekzak gevallen. Ik zag kans de dop eraf te schroeven en wat ether op de doek te sprenkelen. Die doek heb ik tegen haar gezicht geduwd. Plotseling viel ze flauw". Toen de echtgenote weer tot haar positieven was gekomen ging ze de woonkamer binnen, waar haar echtgenoot in een stoel op haar zat te wachten. Er ontstond opnieuw een handgemeen. „Ze kwam als een tijgerin op me af. Ze greep me bij mijn keel. Toen heb ik haar net zo beetgepakt". Hij bleek haar te hebben gewurgd. Getuige hiervan was een mar- kiezenreparateur, die achter om was gelopen en de vrouw stuiptrekkend op de grond zag liggen. „Moordcomponent" Het gebruik van ether speelde volgens de rechter en de offi cier een centrale rol - „de moordcomponent" - in het drama. De verdachte had zich 's morgens nog in de openbare bibliotheek uitvoerig georiën teerd op de werking van dit bedwelmende goedje. „Ik had het louter nodig voor de repa ratie van mijn clavecimbel. Als ik mijn vrouw ermee had willen vermoorden, had ik er liters van moeten bestellen. Honderd cc is hiervoor abso luut niet toereikend. Mijn vrouw is 37 jaar lang mijn le venskameraad geweest. Ik zou haar nooit hebben gedood voor mijn vriendin. Ik ga toch niet m'n eigen huis in brand steken om een vuurtje voor m'n siga ret". De advocaat van de verdachte, mr. G. Spong, drong bij de rechtbank aan op clementie. Hij verwees naar het fapport van de psychiater Schipper, die koel en nuchter overleg van de cliënt ten tijde van het misdrijf uitsluit. Vonnis op 14 december. PETER VIERING Een personenauto van het merk Skoda is gisterochtend uitgebrand op de rijksweg 44 in Oegstgeest. De bestuur ster, een 39-jarige inwoonster van Amsterdam, merkte dat haar auto steeds langzamer ging rijden. Zij parkeerde op de vluchtstrook. Een achteropkomende automobilist stopte en haalde haar uit de auto. De vrouw had niet ge zien dat de motor, achterin de wagen, vlam had gevat. De Leidse brandweer bluste het vuur, maar kon niet voorko men dat het motorgedeelte geheel uitbrandde. De wagen kan waarschijnlijk worden afgeschreven. FOTO: GOVERT JAN REPELAER OEGSTGEEST/DEN HAAG De pedagogogische academies voor basisonderwijs (Pabo's) in Oegstgeest en Den Haag geven met ingang van half december opfriscursussen voor vrouwelijke leerkrachten, die een aantal jaren niet meer voor de klas hebben gestaan. Daarmee moet een dreigend tekort aan leerkrachten op de basisscholen in 1990 worden opgevangen. Nadat er jarenlang een overschot aan onderwijzers is geweest zal de balans nu vermoedelijk naar de andere kant doorslaan, om dat er de afgelopen jaren te weinig aanmeldingen waren op de Pabo's. De prognose luidt dat tegenover elke vrijkomende baan in het basisonderwijs 0,8 werkzoekende zal staan. Het ministerie van onderwijs wil nu de onderwijzeressen die gestopt zijn met lesgeven, stimuleren weer terug te keren in het arbeidsproces. Daarvoor krijgen de Pabo's faciliteiten. In tenminste 40 lesuren en een stage worden de deelneemsters bijgespijkerd op het ge bied van de laatste ontwikkelingen in het onderwijs. Dat moet het mogelijk maken om in de komende jaren snel een baan te kunnen vinden. De opfriscursussen worden gegeven door de Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland, waaronder de Pabo Oegstgeest, Hazenboslaan 101, Oegstgeest, telefoon 071-171321 en de Pabo 's-Gravenhage. Hortensiastraat 26, telefoon 070-255637. Er kunnen zich enkele tientallen vrouwen aanmelden. De leden van de Archeologische Werkgroep Leidschendam hebben aan de Voorburgseweg een 18e eeuwse tulnvijver aangetroffen. FOTO: CEES VERKERK LEIDSCHENDAM Bij grondwerk op het terrein aan de Voorburgseweg in Leid schendam, waar al eerder be langrijke vondsten zijn gedaan, hebben leden van de Archeolo gische Werkgroep Leidschen dam een 18e eeuwse tuinvijver met een zes meter lange holle houten buis, die als wateraan- voer diende, gevonden. Boven dien werd een uitgebreide huis- inventaris uit de 17e eeuw blootgelegd. Hierbij waren on der meer een complete zeer grote kookpot, twee luxe majo lica borden, een steelpan en maar liefst 26 leren schoenen in verschillende maten. Deze week wordt alle moeite gedaan om nog zoveel mogelijk gegevens te verzamelen, omdat de groep in Leidschendam uit de 17e eeuw nog niet veel vondsten heeft gedaan. De vori ge keer werd aan de Voorburg seweg materiaal uit de 18e EXTRA GELD ARCHEOLOGISCHE WERKGROEP IN LEIDSCHENDAM eeuw aangetroffen. Om dit te kunnen bekostigen, stelt de gemeenteraad van Leidschendam volgende week 5520 gulden beschikbaar. De werkgroep, die onlangs werk ruimte in de kelder van het raadhuis kreeg aangeboden, krijgt volgend jaar voor het eerst een jaarlijks terugkerend subsidie van 2200 gulden, de ex tra-subsidie is voor opgravings materiaal dat tot nu toe gedeel telijk werd geleend van aanne mers en ten geschenke werd ontvangen van een afgerond opgravingsproject in Rijswijk. Voorzitter A.F. van Wieringen heeft B en W meegedeeld, dat gebleken is dat in de gemeente nog zeer veel belangrijks ver borgen ligt. Bij Park Leeuwen- bergh werden in het kader van het Landesaufname-projekt van de regionale archeologische werkgroepen Romeinse en mid deleeuwse bewoningsplaatsen aangetroffen. Verder werden bij de nieuwbouw van het ver zorgingstehuis Schoorwijck scherven uit de ijzertijd en de Romeinse tijd aangetroffen. Volgens de werkgroep wijst al les erop dat de komende uitge breide grondwerkzaamheden voor de flats langs de Vliet de eerste ongestoorde grondsporen uit die periodes voor Leid schendam zullen blootleggen. BURGEMEESTER ALKEMADE: GEEN AANLEIDING VOOR VERONTRUSTING ALKEMADE Het Alkema- dese raadslid N. Bakker (CDA) uitte gisteravond tijdens de raadsvergadering zijn bezorgd heid over het storten van ver ontreinigd slib in het Braasse- mermeer. Zoals bekend heeft het hoogheemraadschap van vervuilde slib afkomstig uit Wassenaar in het Braassemer- meer te dumpen. Bakker vroeg het college stappen te ondernemen om samen met de buurgemeenten Leimuiden, Rijnsaterwpude en Woubrugge controles uit te voeren nu ae stortingen plaats gaan vinden. Het VVD-raadslid vroeg of het college bereid was visclub 't Looze Vissertje te steunen die schorsing van de stortingen bij de Raad van State heeft aan gevraagd, nu rapporten van de Heidemij aangetoond zouden hebben dat het slib zwaar ver vuild is met kwik en lood. Verder stelde hij voor de groepscommandant van de po litie te water in Aalsmeer te verzoeken regelmatig grond en watermonsters te nemen en die te laten onderzoeken. Ten slotte vroeg hij zich af of er nog gebaggerd werd in het Braassemermeer en of die grond weer bij tuinders werd gestort. Burgemeester A. Meerburg zei vorige week antwoord van het hoogheemraadschap te hebben gekregen op de vraag wat nieuwe analyses hadden opge leverd. Het hoogheemraad schap blijft echter op het standpunt staan, dat aan de voorwaarden van de vergun ningen is voldaan en dat er geen aanleiding is voor ver ontrusting. Tenslotte zei hij dat baggeren nog maar spora disch plaats heeft. „En dan in elk geval niet vanuit de geulen waarin het slib gestort wordt". HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK De Rotary Club Ha- zerswoude/Koudekerk houdt op 7 maart volgend jaar een symposium over het onderne mersklimaat in de jaren '90. Een en ander wordt georgani seerd in het kader van de actie „Polio de wereld uit". Sprekers op het symposium, dat in het parkrestaurant van Avifauna in Alphen wordt ge houden, zijn dr. J.E. Andries- sen, voorzitter van het NCW die zal praten over het econo mische klimaat, J. Stekelen burg, vice-voorzitter van het FNV die zal ingaan op de rol van de vakbeweging in jaren '90, drs. A. van der Hek, direc teur van de Noordelijke Ont- wikkelings Maatschappij en tweede kamerlid die zijn toe komstvisie geeft op de techno logie, het milieu en de te ver wachten regelgeving en drs. J. Schouten, voorzitter van de KNBTB die zal spreken over het landbouwbeleid en de EEG. Na afloop van de inlei dingen wordt er onder leiding van de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel Leiden, een fo rumdiscussie gehouden. De op brengst van het symposium komt geheel ten goede aan de internationale inzamelingsac tie „Polio de wereld uit". De Rotary Clubs streven ernaar in 2005 het jaar dat zij hon derd jaar bestaan polio in alle landen ter wereld uitge bannen te hebben. In dit ka der willen de Nederlandse Ro tary Clubs in 1987/1988 vijf tien miljoen gulden bijdragen waarmee polio in Indonesië bestreden kan worden. Deel name aan het symposium kost 190 gulden. Informatie en re servering kan bij mevrouw M. Haket, 01714-9009. JAARVERSLAG HOOFDOFFICIER VAN JUSTITIE: LEIDEN/DEN HAAG Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft in 1986 19.631 misdrijfzaken inge schreven op het parket. Het grootste deel (17.636 zaken) betreft misdrijven, gepleegd door strafrechte lijk meerderjarigen. Ten aanzien van 1.995 delicten was de dader jonger dan 18 jaar en dus strafrechte lijk minderjarig. Dit ver meldt de Haagse hoofdof ficier van justitie, mr. R.J.C. van Randwijck, in het jaarverslag van het arrondissementsparket 1986. Uitschieters op het lijstje van het Haagse parket vormen de gekwalificeerde diefstallen (4.794), eenvoudige diefstallen (3.899) en het rijden onder in vloed (2.883): artikel 26 We genverkeerswet. In totaal vormen de misdrij ven uit de Wegenverkeerswet bijna een kwart van de inge schreven zaken tegen meer derjarigen. Slechts 3,1 procent van de verkeersdeelnemers beneden de achttien jaar maakt zich aan dsergelijke overtredingen schuldig. Daar entegen plegen jongeren vaker dan ouderen strafbare feiten tegen de openbare orde; bijna tien procent van de ingeschre ven strafrechtelijk minderjari gen ging op dit punt in de fout. Geweld en afpersing scoren ten parkette 480 maal, sexuele misdrijven werden 232 maal genoteerd en van mishande lingen en levensdelicten is ruim 1.300 maal proces-ver baal opgemaakt. Het arrondissement Den Haag omvat de steden Den Haag, Leiden en Delft met regio plaatsen. Zwaardere vormen van criminaliteit komen zowel relatief als absoluut minder voor in de kleinere gemeen ten. Met name Opiumzaken (hard drugs als heroïne en co- Leiden In de categorie soft drugs (hasj) neemt Leiden een opval lend groot deel voor haar re kening. Het hoge aantal zaken is vermoedelijk het gevolg van een gerichte, strikte aanpak van het hasj-probleem in de gemeente Leiden. Vergeleken met andere steden valt op dat Haagse jongeren minder vaak met politie en justitie in aanraking komen dan hun leeftijdsgenoten el ders. Vooral Zoetermeer en de Rijn-, Vliet- en Braassemge- meenten pakken minderjari gen sneller in de kraag. Een mogelijke verklaring hiervoor is het misverstand over het verbaliseringsbeleid inzake winkeldiefstal dat in 1986 in een groot deel van het arron dissement bestond. Overigens worden niet alle op het Haagse parket van de offi cier van justitie gedeponeerde zaken in een later stadium door de rechter afgehandeld. Een groot aantal strafzaken wordt anders afgedaan, bij voorbeeld door het aanbieden van transacties (onder meer schadevergoeding), of door ze te seponeren. De beslissing een (sepot)zaak niet aan de rechter voor te leg gen of geen transactie aan te bieden kan komen doordat een feit te gering of te oud is, of doordat er een recente be straffing van de verdachte heeft plaatsgevonden. Ook kan het zijn dat de verdachte een gering aandeel in het de lict heeft gehad, of doordat de kwestie onderling geregeld is. Sepot gebeurt bovendien we gens gebrek aan bewijs. Ruim 3.000 zaken tegen meerderjari ge verdachten werden afgelo pen jaar via een sepot afge daan. Bij de vermogensmisdrijven vormt de sepotgrond „recente bestraffing" zelfs bijna de helft van alle beleidssepots. Het be treft hier voor een groot deel zaken tegen een beperkte groep vaak recidiverende en veelal verslaafde verdachten. Na een veroordelend vonnis tegen een verdacahte uit deze groep komt dikwijls nog een aantal oudere processen-ver baal tegen de betrokkene bin nen op het parket. Om ook. deze verdachten zoveel moge lijk te laten terechtstaan voor alle feiten - en aldus de be leidssepots terug te dringen - heeft de Haagse officier van justitie een speciale regeling ontworpen voor voor deze ca tegorie verdachten. In essentie komt de regeling erop neer dat de politie zoveel mogelijk alle tegen die verdachte open staande processen-verbaal ver zamelt en deze vervolgens naar het parket stuurt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15