Qouna/nt Ouderen in actie voor nieuw dienstencentrum in Zuid-Oost STAD OMGEVING Het zijn net moordenaars RTL IN PLAATS VAN WAALSE RTB I LVC-gebouw in staat van verval Uitgekiend schrijfgerei H DINSDAG 1 DECEMBER 1987 PAGINA 13 tadsverbod voor ex-man van Leidse 5IDEN De ex-man van een in Leiden wonende Marokkaanse duw mag zich gedurende zes maanden niet in Leiden vertonen, it heeft president mr. F. Robbers van de Haagse rechtbank van- )rgen bepaald. Doet de man dat toch, dan moet hij 500 gulden l r overtreding betalen. De vrouw had vorige week in een kort ding een stadverbod voor onbeperkte tijd voor haar ex-man ge it. Advocate mr. O. Hes vrouw verklaarde tijdens de zitting dat vrouw de deur bijna niet uit durft omdat ze zich bedreigd voelt or de man, die haar heeft mishandeld en daarvoor eerder werd roordeeld. Hij mocht zich toen ook niet meer in de omgeving n de vrouw vertonen maar toen dat verbod niet meer gold, wist haar adres te achterhalen en viel hij haar weer lastig, aldus de adsvrouw. Zij vond dat de bewegingsvrijheid van de man niet u worden beperkt door het stadverbod, omdat hij in Utrecht jont en in Woerden werkt. „Hij heeft geen enkele binding met jiden", betoogde Hes. President Robbers constateerde vorige »ek dat een stadverbod minder gebruikelijk is dan een straat- Irbod. Ook vond hij het verbod moeilijk uitvoerbaar omdat de Leiden „een ruim begrip" is. „Er zijn nu eenmaal geen wal en poorten meer". GEWONDE BIJ AANRIJDING LEIDEN Een 64-jarige Oegst- geestenaar heeft afgelopen nacht rond één uur een hoofdwond en een lichte hersenschudding opge lopen bij een aanrijding op de kruising Stationsplein-Schutters veld. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Toen de aan rijding plaatsvond waren de ver keerslichten niet in werking. Het ongeluk ontstond toen de 21-jarige automobilist uit Oegstgeest, bij wie de gewonde in de auto zat, geen voorrang verleende aan een 28-ja- rige Leidse automobilist. De Lei- denaar is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Zijn auto raakte totaal vernield. Auto's en voetgangers scheiden in de Bessen LEIDEN Bewoners van de Bessenbuurt in de Merenwijk dringen er bij de gemeente op aan voetgangers en auto's van elkaar te scheiden. In een brief aan burgemeester en wethouders schrijven zij dat voetgangers gevaar lopen doordat stoepen ontbreken of niet duidelijk genoeg zijn ge scheiden van de rijbaan. De bewoners stellen voor in de Sneeuwbes en de Kruisbes stoepen aan te leggen of stre pen aan te brengen tussen het wandelgedeelte en de rijbaan. Voor de T-splitsing in de Bes- senwier zou een verkeers drempel moeten komen. Parkeerregime op gehele Garenmarkt LEIDEN Bewoners van de Garenmarkt hebben de gemeente verzocht de gehe le straat onder het parkeer regime te brengen. Nu valt slechts de halve straat on der dat systeem, waardoor het gedeelte tussen de Raamsteeg en de Hoefstraat vol staat met geparkeerde auto's, die voor „ernstige overlast" zorgen, zo klagen de bewoners in een brief aan B en W. Volgens de be woners kan snel aan hun wens worden voldaan, om dat de gemeente uiteinde lijk het systeem in de gehe le binnenstad wil toepassen. LEIDEN Er moet een nieuw d ienstencentrum voor ouderen worden ge bouwd op het terrein van de voormalige Lo- •5 rentzschool die in augus tus door brand werd ver woest. Bovendien moeten op deze lokatie woningen voor ouderen __l komen. Dat schrijft de ft Stichting Dienstencen- - trum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk (DGB) in een brief aan I het college van burge- 1 meester en wethouders. Het DGB protesteert tegen de plannen van de gemeente om op het terrein 24 koopwonin gen neer te zetten, woensdag 9 december wordt vanaf 14.30 uur een bijeenkomst ge houden in de Vredeskerk. Het is de bedoeling dat dan een actiecomité wordt ge vormd en dat er handteke ningen worden ingezameld om burgemeester en wethou ders er van te overtuigen dat een nieuw dienstencentrum voor ouderen noodzakelijk is in de wijk. In 1979 werd de wijkoude- renraad Zuid-Oost opgericht. Vanaf die tijd worden allerlei activiteiten voor ouderen ge organiseerd. Jarenlang wer den deze gehouden in het buurthuis Comelis Joppensz aan de Du Rieustraat. In fe bruari van dit jaar kwam een eigen onderkomen voor de ouderen beschikbaar in het gebouw van de voormalige lagere school aan de Lorent- zkade 61. Dit pand werd ech ter in de nacht van 22 op 23 augustus door brand ver woest. Enige weken later konden de activiteiten al weer beginnen, doordat ver schillende organisaties (het verzorgingshuis Lorentzhof, de Nederlandse Hervormde Vredeskerk en de Rooms- Katholieke Petruskerk) ruimten beschikbaar stelden. „Maar", stelt het DGB, „de eigen stek voor ouderen is verdwenen". Volgens het DGB is het de afgelopen periode duidelijk geworden dat het diensten centrum een „prima functie" voor de ouderen bezat. „Daarom is het nu zo'n won derlijke gewaarwording het gevoel te hebben dat er een pleidooi moet worden gehou den om het dienstencentrum Zuid-Oost aan de Lorentzka- de weer op te bouwen. Het Ook de bouw van bejaarden- woningen op het terrein is volgens het DGB noodzake lijk. Ongeveer twintig pro cent van de bewoners van de wijk is ouder dan 65 jaar, ter wijl het gemiddelde rond de tien procent ligt. Er zijn ech ter maar weinig kleine wo ningen die geschikt zijn voor ouderen. Omdat de gemeente ouderen wil stimuleren zelf standig te blijven wonen, past het in het beleid om wonin gen voor ouderen te bouwen, aldus het DGB. linger in Hoge lorsweg bij oprit evenshofbrug komt een slinger in de Hoge irsweg ter hoogte van de iirkooislaan. De Hoge Mors- jeg wordt daar verlegd, omdat die plaats de oprit van de rug naar de Stevenshof komt i liggen. De brug loopt vanaf Helena Verburgstraat in de evenshof en komt aan de terzijde van de Rijn uit op de oge Morsweg. Vanaf dat punt opt de weg vanaf de brugafrit bor tot naast de Gandhistraat i het Morskwartier. Volgens ;n woordvoerder van de ge rente is de wijziging in het ace van de Hoge Morsweg iet ingrijpend. De weg moet een lengte van ongeveer meter, 60 meter aan beide in de oprit, worden op- jbroken. Ter hoogte van de irit wordt de weg twintig me- verplaatst in de richting van Morskwartier. De bouw van r, nieuwe brug tussen de Hoge fïjorsweg en de Rijndijk begint liïlgend jaar in de zomer en is *-*{iar verwachting in oktober p89 klaar. Het project kost ze- iïïën miljoen gulden. De brug is legankelijk voor voetgangers, etsers en bussen (de lijnen S/16 en later ook 13/14). Hij is bk geschikt voor trams. Het estemmingsplan houdt de mo- iblijkheid van tramverkeer ^>en, howel daar geen geld oor is. Het wegdek van de urg krijgt dezelfde indeling als verbinding tussen de Ples- ijfianlaan en het universiteits- ïrrein. Auto's kunnen er daar door geen gebruik van maken. aJe brug heeft een beweegbaar P^edéelte aan de zijde van de lijndijk. Verwacht wordt dat ieer dan 90 procent van de leziervaart hier onderdoor kan pnder dat de brug open hoeft, lan dezelfde kant komt een rit bedieningshuis te staan. Dit rordt verwijderd, als de brug in je toekomst automatisch wordt ediend vanaf de Haagsche jchouw-brug. Dit is nog niet Bker. De brug krijgt groene en (>dè stalen leuningen, de oprit- pn worden van beton gemaakt. Ll Mizan andelijk te koop an is vanaf vandaag te koop op sveehonderd plaatsen in heel federland. Al Mizan, dat in «eiden wordt gemaakt, is daar- aee het enige landelijk ver- treide Nederlands-Arabische ad. Al Mizan is begonnen als Irant voor jongeren in de Leid- B regio. Het maandblad ont- angt subsidie van de gemeente •eiden, van de provincie Zuid- lolland en van het ministerie an wvc. De bijdrage van wvc lelt het maandblad in staat ialf december te verhuizen laar het Mostert bedriifsverza- delgebouw. „We beseffen ter- jege dat subsidie alleen niet ge- joeg is. De levensvatbaarheid !an het blad moet ook tot ui- jng komen in voldoende abon- en advertenties èn een de losse verkoop", meldt de dactie. Al Mizan wil „op kor- termijn hiermee de directe 'uktiekosten terugverdie- en" om zo meer geld te kun- en gebruiken voor het verbe uren van de uitgave. Boomchirurg Jos van der Hulst zaagde gisteren de eerste takken af van de oude bruine beuk in de Hortus. FOTO: WiM VAN NOORT LEIDEN Trots en fier en groots stond de oude beuk gisterochtend in zijn winter- kledij bij de ingang van de Hortus Botanicus aan het Ra penburg. Klaar voor de strijd tegen de motorzaag. Een on gelijke strijd, die gisteren be gon en morgen zal eindigen. Sinds 1815 is de oude bruine beuk het gezicht, het visite kaartje, de blikvanger ge weest vap de Hortus. Nu is de boom geveld door de Me- ripilus Giganteus, de reuzen zwam „die tot ver-in het le vende spinthout" is doorge drongen. Nog niet op sterven na dood. Nee, alleen maar ziek waardoor de kans be staat dat de boom omvalt. En om dét te voorkomen, wordt de beuk omgezaagd. Even na elven klom Jos van der Hulst, boomchirurg van de Hortus, gisteren de ooom in om de zijtakken af te za gen. Oud-hortulanus („dat vind ik beter dan oude hor- tulanus") B. Bruinsma en DE TELOORGANG VAN EEN BEUK (1) vele anderen stonden erbij en keken ernaar. „Ja, ik ben er emotioneel bij betrokken", gaf Bruinsma toe. Van 1963 tot 1984 was hij hortulanus in Leiden en daarom is de oude beuk een beetje „zijn" beuk. „Het was een prachtige boom, hè. Vooral in net vroe ge voorjaar. Als je de Hortus binnenkwam, was je meteen onder de indruk". Dat het niet goed ging met de oude beuk, wist Bruinsma „al jaren". „Het blad werd dun ner aan een kant. Wij dach ten dat het kwam doordat de boom „concurrentie" had van de Libanon-ceder die er vlakbij stond en als het ware in de beuk was gegroeid. Die ceder is in 1965 ómgezaagd, maar een jaar of drie, vier geleden, zagen we ineens paddestoelen om de stam heen". Vermoedelijke oor zaak daarvan was een wisse ling van het grondwaterpeil. Het peil van het grondwater werd ruim zeven jaar gele den tijdens de bouw van het Doelencomplex voor de Leid se universiteit verlaagd. De schade die de boom daardoor had opgelopen uitte zich in de vorm van een schimmel. Bruinsma: „Later kwamen er steeds meer vruchtlichamen. En er bleken alleen maar slechte wortels in de grond te zitten". Bij de Hortus is van alles gedaan om de beuk te redden, maar een afdoend middel werd niet gevonden. Daarom werd besloten de boom om te zagen. Stamschij- ven zullen worden gebruikt om de exacte leeftijd vast te stellen. Vooralsnog wordt er van uitgegaan dat de boom 215 jaar pud is. Deze schijven zullen worden tentoongesteld in de Nationale Natuurhisto rische Presentatie in het Pesthuis. Andere schijven worden voor honderd gulden verkocht aan belangstellen den. Maar dat kan alleen als de boom van binnen niet hol is. En daarover werd hevig gespeculeerd. Hortus-direc teur G. van Vliet („gaaf") en gemeentelijk boomspecialist J. Klijnstra („hol") hebben daarover zelfs een wedden schap afgesloten. Ook heeft een Leidse kunstenaar plan nen om van een deel van de stam een kunstwerk te ma ken. Nadat gedurende drie kwartier regelmatig een klap was te horen, die vertelde dat er weer een tak van de oude reus was geamputeerd, hield Bruinsma het voor gezien. „Ik kan het niet langer aan zien", zie hij toen hij wegliep. „Het zijn net moordenaars". LEIDEN De Luxemburgse satellietzender RTL is vermoe delijk vanaf het naiaar 1988 te ontvangen via het kabelnet in de Leidse regio en de bollen streek. Het Franstalige pro gramma komt in de plaats van het Waalse RTB 1. De verandering vloeit voort uit een wijziging van de zen derverbinding met de ont- vangstmast in Oegstgeest. Mo menteel komt een deel van de programma's binnen via een tussenstation in Rijswijk. De organisatie die de mast in Oegstgeest beheert, een sa menwerkingsverband van re giogemeenten, wil in de toe komst het signaal direct uit Alphen aan den Rijn ontvan gen, zonder het Rijswijkse tus senstation. Alphen wordt in de toekomst een soort knooppunt van zen derverbindingen. In Megen bij Nijmegen en het Belgische Duinkerken worden de zen ders uit de ons omringende landen uit de lucht gehaald en via diverse zenders verder door het land verspreid. Het zenderpakket dat vanuit Al phen wordt geleverd is groter dan dat uit Rijswijk. Het enige nadeel is dat de zender RTB 1 niet vanuit Alphen doorgege ven wordt. In plaats van RTB 1 zal dan de RTL aan het zen deraanbod toevoegd worden. Als de zenderverbinding met Alphen klaar is, zal vermoede lijk ook de kwaliteit van de Duitse zenders beter zijn. Mo menteel worden die nog in Oegstgeest uit de lucht ge haald. Overigens blijven de satelliet zenders Sky Channel en Super Channel voorlopig nog te ont vangen in de Leidse regio en de bollenstreek. De VECAI, een overkoepelende organisa tie van kabelexploitanten, voert momenteel onderhande^ lingen met beide zenders over eventuele betaling door beide Channels voor doorgifte van hun signaal. In afwachting daarvan zullen beide zenders zonder vergoeding worden doorgegeven. Gert-Jan Sweep bij het vervallen dak van het LVC gebouw: „Er moet op korte termijn een renova tieplan op tafel komen". FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „Het gebouw van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat moet gereno veerd worden. Het pand is slecht onderhouden. De buitenkant is er het slechtste aan toe. Aan de binnenkant proberen we zo goed mogelijk het ver val tegen te gaan door veel onderhoud zelf te doen. Toch moet er bin nen afzienbare tijd iets ge daan worden anders lost dit probleem zichzelf wel op en kunnen we sluiten. Ik vind dat er in 1988 een renovatieplan op tafel moet liggen", vertelt Gert-Jan Sweep coördina tor van het LVC. De gevel is gescheurd en on derhevig aan erosie, het hang en sluitwerk is slecht, het dak is slecht en er is voortdurend lekkage, de electrische instal latie is ooit eens vervangen maar het .karwei is nooit ge heel afgemaakt en alle platte daken zijn aan vervanging toe. Dit zijn nog maar enkele pun ten uit een rapport dat in het najaar '86 werd gemaakt door de gemeentelijke gebouwen dienst. „Uit het rapport blijkt dat er heel wat voor nodig is om dit allemaal op te knappen. In totaal moet dat zo'n 871.000 gulden kosten. En dan is er nog niets extra's aan het ge bouw gedaan", zegt Sweep. „Ik heb begrepen dat de ge meente bereid is mee te wer ken aan de renovatie, maar dat het volledige bedrag aan renovatiegeld er niet is. We staan dus voor een probleem". Al lange tijd kampt het LVC met onderhoudsproblemen. In 1969 kraakte een groep jonge ren (Leefbaar Leiden) het voormalige schoolgebouw om er een creatief centrum in te beginnen. „Het was de geest van de tijd om zulke gebou wen te kraken en niet onnodig leeg te laten staan. In 1975 werd hier echter een einde aan gemaakt maar een jaar la ter vestigde het LVC zich in het gebouw. Al die jaren zorg den we ervoor dat we een vol waardig gesubsidieerde wel zijnsvoorziening waren. We hebben er tien jaar over ge daan, maar we zijn nu een be grip in Leiden", aldus Sweep. Per week komen er zo'n 2000 jongeren over de vloer voor allerlei activiteiten: popcon certen, films, swingavonden en cursussen. „Dat zijn er per jaar toch 90.000. We zijn zes dagen per week en 45 weken per jaar open. Het gebouw wordt dus intensief gebruikt. Omdat het zo oud is, zijn we voortdurend met het onder houd bezig. Is er net iets gere pareerd dan is er wel weer iets anders stuk. De kosten van het onderhoud en de huur, de ver zekeringen en de energiekos ten komen op ruim 100.000 gulden. In dit bedrag zijn ook de afschrijvingen op de eigen investeringen voor het onder houd binnen het gebouw ver werkt. We ontvangen 80.000 gulden aan huisvestingssubsi die. De ontbrekende 20.000 gulden nemen we uit de op brengsten van onze eigen acti viteiten. Toch komen we geld te kort. Veel problemen moeten we voortdurend voor ons uit schuiven, omdat er geen geld voor is. We werken dan ook met zoveel mogelijk vrijwilligers. Zeventig in to taal. Dat is de goedkoopste op lossing", aldus Sweep. COORDINATOR G. SWEEP ROEPT HULP IN VANGEMEENTE Volgens de coördinator kan het zo echter niet doorgaan. Sweep: „We willen in de jaren negentig popgroepen in huis halen van betere kwaliteit, een professionelere organisatie en klantvriendelijker uit de bus komen. Als het gebouw er zo vies en oud uit gaat zien, kan dat betekenen dat een be paalde groep jongeren weg blijft En dat is wel het laatste dat we willen". Volgens Sweep moet er zeker binnen nu en 1990 iets gaan gebeuren. „Zelf hebben we alle mogelijke moeite gedaan om het gebouw enigszins staande te houden. Deze zomer hebben we bijvoorbeeld de vloer in de grote zaal ver nieuwd. We krijgen niet over dreven veel subsidie en beta len heel veel dingen zelf. We vragen niet méér subsidie maar een goed plan en geld om de renovatie te kunnen be werkstelligen", aldus Sweep. Een ander gebouw is volgens de zeven vaste medewerkers van het LVC geen oplossing. Op deze plaats een parkeerga rage neerzetten vinden ze een vreemd plan. „Een verkeer sarme straat met een parkeer garage gaat wel erg ver. Nee, het gebouw moet gewoon blij ven. We zijn er aan gehecht Het heeft een bepaalde sfeer. Het is midden in de stad, het is groot en er zijn geen buren die last hebben van de muziek. Er is geen beter gebouw in de binnenstad te bedenken voor deze functie. Dit is gewoon het beste gebouw dat LVC zich maar bedenken kan. We wil len er alles aan doen om het mooier te maken en in een goede conditie te houden. We hebben daar echter de hulp van de gemeente bij nodig", aldus de medewerkers van het LVC. JULIA VAN BOHEMEN Smitsloo wil inzage in aanbieding IBB-Kondor LEIDEN Bedrijfsmakelaar- dij Menno Smitsloo heeft de gemeente Leiden verzocht om inzage in de aanbieding die IBB-Kondor de gemeente heeft gedaan in het project En degeest. De gemeenten Leiden en Oegstgeest laten daar onder meer het gelijknamige kasteel en de Jelgersmakliniek door IBB-Kondor restaureren en renoveren. Dat bouwbedrijf bouwt in dat gebied ook een aantal luxe woningen. Smits loo stelt dat hij „ernstige be denkingen" heeft over de tot op heden gevolgde procedure rond het project. Hij meent dat de gemeente doet alsof reeds sprake is van „een perfecte overeenkomst" met IBB-Kon- dor. Volgens wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) kan Smitsloo inzage krijgen in alle openbare stukken die betrek king hebben op de overeen komst, ook in de overeen komst die de gemeente met IBB-Kondor wil sluiten. De gemeente heeft het overleg hierover met IBB-Kondor on langs afgesloten. Kuijers ver wacht dat het college nog voor kerstmis met een voorstel aan de raad komt. Dan is het stuk meteen openbaar. Raadsleden van het CDA hebben in sep tember reeds hun twijfel uit gesproken over het aanbod van IBB-Kondor. Smitsloo zou een veel hoger bod hebben uit gebracht. Het college ant woordde toen dat Sirfitsloo een eerste bod had ingetrokken en een tweede bod te laat had ge daan. IBB-Kondor kwam eni ge tijd geleden in opspraak naar aanleiding van tal van gebreken aan het Stadsbouw- huis. Dat is destijds op aan drang van de gemeente te snel gebouwd. Volgens het CDA had de aannemer niet aan die druk moeten toegeven. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 33-jarige Leidenaar kreeg zondagavond om tien uur in de Zegersteeg van twee onbekende mannen een paar klappen. De Leidenaar reed op de fiets door de steeg en wilde de mannen passeren. Deze vonden waarschijnlijk dat ze gehinderd werden en mishandelden de Leidenaar. De man liep enkele flinke schaafwonden op. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! Noteer als nieuwe abonnee Ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Teleloon. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j P maand automatisch betalen 123,04 I kwartaal per acceptgiro f 68.93 1 .(voor controle bezorging) Stuur als dank de schrijfsel naar. Naam: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CcidócSouocmt i

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13