ompromisvoorstel EBR in conflict stadsverwarming i STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ÊMdb&(5owtfM)t AT •tMaarsoms ?gt Cees d mee moet Wolken spelen sterrenkundigen parten OOH vraagt geld van gemeente Zolderetage uigebrand Onvoldoende hulp in Leiden voor aids-patiënten Dronken motorrijder uit de bocht iratie. MAANDAG 30 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 'anitokoffer zoek Een student van ^^Eool voor fotografie in ■Blaag heeft zaterdag- ~jg rond vier uur zijn met foto-apparatuur n nabij het Arsenaal [t Leidse universiteits- ix. De koffer bevat camera's, een belich- ai); aïeter, drie lenzen en I8.45.^teriaal- De student de apparatuur deze 14.01 nodig voor zijn tenta- Hij beloont de vinder in bedrag van 400 gul- >i «^Richard Willebrands, STifhof 9, Roelofarends- i24ttel. 01713-5530). 21.00. r Kinderen lopen rook- vergifiging op bij brand LEIDEN Drie kinderen van 17, 13 en 11 jaar oud rijn vrijdagnacht na een binnenbrandje met verschijnselen van rookvergiftiging naa*" het Academisch Ziekenhuis in Lei den gebracht. De ouders van de kinderen waren toen niet thuis. Het brandje ontstond toen de oudste van de drie 's ifi .rn<i* een fr*tuurPan 'n de weer was in de woning aan de Akkerkorenbloem in Leiden. Het frituurvet raakte over verhit en er ontstond brand in de keuken. De 17-jarige jon gen vluchtte in paniek naar het toilet, waar hij niettemin bedwelmd raakte. De brandweer heeft hem daar bevrijd. De andere twee kinderen, een jongen en een meisje, werden wakker van de rook en wisten via het balkon naar buiten te klimmen. Niettemin werd ook bij hen een te grote hoeveel heid koolmonoxide in het bloed gemeten. Hoewel de brand weer het vuur snel onder controle had, kon niet worden voorkomen dat de keuken uitbrandde. De ouders van de kinderen kwamen vrij snel thuis nadat de brand was ge blust. 6 al): Bromfietser rijdt vrouw omver LEIDEN Een 35-jarige Leidse is met vermoedelijk een schou derfractuur en een hersenschud ding, vrijdagnacht in het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp op genomen nadat ze door een bromfietser was aangereden. De vrouw liet rond half twaalf haar twee honden uit aan de Rijndijk in Leiden. Ze liep toen midden op de rechterrijoaan van het fietspad, juist op een plek waar een straatlantaarn kapot was. Een zeventienjarige bromfietser uit Zoeterwoude zag de donker geklede vrouw te laat om haar nog te ontwijken en reed achter op haar. Vogelwijk wil geen ander bestemmingsplan LEIDEN Bewoners willen niet dat er bij wijze van proef een „flexibel" bestemmingsplan wordt opgesteld voor de Vogel wijk. De gemeente had dit voor gesteld maar in een brief aan de gemeente schrijft het Wijkcomité dat de bewoners daar geen be hoefte aan hebben, omdat zij te vreden zijn met het huidige be stemmingsplan. Zij willen hooguit met de ge meente praten over de invulling van de bestemming voor het ter rein van de Anna-kliniek en het terrein daarachter. De bewoners willen wel dat zij dan alle relevante informatie ontvangen. Zij klagen er over dat zij te weinig zijn betrokken bij de voorbereidingen van het plan. In een flexibel bestem mingsplan wordt minder strikt vastgelegd wat in een wijk mag worden gebouwd en op welke manier, dan in een normaal be stemmingsplan. Bewoners weten daardoor minder goed waar zij aan toe zijn. Voordeel is dat een flexibel plan meer ruimte laat voor wijzigin gen. Pianoconcert in Kapelzaal LEIDEN Fania Chapi- ro geeft op maandag 7 december een concert op de moderne concertvleu gel in de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest. Daarmee neemt zij het tweede con cert uit de cyclus: Vrou wen achter het klavier voor haar rekening. Haar programma bestaat uit werken van Mozart, Beethoven, Liszt en Thalberg. Het concert be gint om 20.15 uur. Slot Debussy-cyclus LEIDEN Het laatste con cert van de Debussy-cyclus wordt woensdag 9 decem ber gegeven in de Kapel zaal van het K&O-gebouw (Oude Vest 45). Het concert wordt gegeven door violiste Marieke Blankenstijn, de pianistes Else Krijgsman en Iet Wielick, de cellist Fred Pot, de fluitist Roel Stern, de altviolist Mathijs van Bunschoten en de harpiste Taestske Kleijn. Het concert begint om 20.15 uur. Losse kaarten kunnen besteld worden bij K&O (tel. 141141). re 4 G EIDEN Het Energie- 00 (drijf Rijnland (EBR) »eft een nieuw compro- mm ^voorstel gedaan in it al jaren slepende G inflict rond de kosten ■rtfcin stadsverwarming in Stevenshof. Het EBR bereid water in de te doen. R. van portefeuillehoudei lumentenzaken in College van Beheer het EBR, heeft het promisvoorstel ont- keld en voorgelegd de Federatie van te iiden en Omstreken estigde Woningbouw- iraties. i. 21] voorstel van het EBR ivat zowel een aanpassing de tarieven voor de ko mende jaren, als een gedeel telijke vergoeding van de kosten die de bewoners van de Stevenshof de afgelopen vier jaar te veel betaald heb ben. In 1983 was al besloten dat de tarieven in 1987 op nieuw bekeken zouden worden voor de komende ja ren, maar het EBR wil ook de tarieven met terugwer kende kracht bijstellen. Het te veel betaalde bedrag (ongeveer 200 gulden per jaar) heeft te maken met het vastrecht dat jaarlijks aan het EBR moet worden voltlaan. Voor woningen die aangeslo ten zijn op stadsverwarming was dat de afgelopen jaren rond de 330 gulden. Voor wo ningen die gewoon op gas aangesloten waren was dat zo'n 130 gulden per jaar. Het verschil van 200 gulden is be stemd voor onderhoud van de stadsverwarmingsinstalla tie. De woningbouwvereni gingen vinden dat de huur ders daar echter niet voor hoeven op te draaien. Nu krijgen de corporaties zelf van het rijk een bijdrage voor de kosten van onder houd van verwarmingsappa ratuur, maar ze zijn van me ning dat ze die van het mi nisterie van VROM niet aan instellingen als het EBR mó gen betalen. Het EBR ving derhalve bot bij de corpora ties en besloot de 200 gulden in rekening te brengen bij de bewoners, die via hun huur al betalen voor onderhoud van de eigen installatie. EBR en woningbouwverenigingen beaamden de afgelopen jaren dat de bewoners te veel be taalden, maar wezen elkaar als schuldige aan. Er kwa men diverse compromisvoor stellen op tafel, onder meer van de gemeente, maar enke le maanden geleden liepen de onderhandelingen volle dig vast. In het nieuwe voorstel van het EBR worden de in reke ning gebrachte onderhouds kosten van ongeveer 330 gul den verlaagd tot 244 gulden vanwege technische vooruit gang en bovendien gesplitst: een deel van de kosten is voor de bewoners (132 gul den) en een deel voor de wo ningbouwverenigingen (112 gulden). Het deel voor de wo ningbouwverenigingen is on geveer net zo groot als de vergoeding die net rijk aan de woningbouwverenigingen geeft voor de kosten van ver warminginstallaties. Volgens Van Lint heeft het ministerie van VROM in andere geval len geen enkel probleem met de betaling aan energiebe drijven door woningbouw verenigingen. Hetzelfde principe van split sing wordt in het EBR-voor- stel ook toegepast voor de af gelopen jaren. Er wordt uit gegaan van de berekeningen van VROM waardoor de cor poraties een kleine 110 gul den moeten opbrengen. De huurders zouden ruim 165 gulden moeten betalèn. Die 275 gulden zijn minder dan het oude vastrecht van circa 330 gulden. Het EBR is be reid dat verschil in te leve ren. Bij teruggave zouden renteverschillen doorbere kend worden. De Federatie zal zich de ko mende week over het voor stel buigen. A. Ie Febre van de bewonerscommissie Ste venshof laat in een eerste re actie weten redelijk positief te staan tegenover het voor stel, al moeten er volgens hem nog wel de nodige pro blemen overwonnen worden. Een dik wolkendek heeft de organisatoren en bezoekers van het open huls bij de Leidse Ster renwacht parten gespeeld. Zowel vrijdag-, zaterdag- als zondagavond liet de hemel zich vrij wel niet begluren via een van de telescopen in de Sterrenwacht. „Erg jammer. Alleen zondag avond vielen een paar minuten lang de planeet Jupiter en de maan te zien. En dat terwijl we door de voorspellingen van het KNMI toch hoopvolle verwachtingen hadden", aldus B. Apel doorn van de Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring (LWSK). Niettemin konden de in totaal 500 belangstellenden toch aan hun trekken komen met lezingen en diavoorstellingen. Ook werd uitgebreid de werking van de diverse sterrenkijkers uitgelegd. De LWSK heeft plannen om volgend jaar gedurende een week de Sterrenwacht open te stel len voor belangstellenden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de LWSK. „Hopelijk is het dan wat minder bewolkt", aldus Apeldoorn. FOTO: WIM VAN NOORT AN GOEKOOP BLIJFT ZICH DE ACHTERGROND HOUDEN 'ÓLf 99 i DEN „Soms zegt Cees dat ik bij bepaalde ge- wenheden mee moet, soms vind ik zelf dat ik mee joj" »t Dan wordt mijn programma daaraan onder- 12: dchikt gemaakt. Maar in principe ga ik mijn eigen g. Ik heb al voor de benoeming van Cees gezegd ze het konden schudden als ze verwachtten dat ian Goekoop trad gistermiddag in een praatshow van de i; «fee Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) voor het eerst ïe voorgrond sinds de benoeming van haar man Cees tot 'emeester van Leiden, zo'n zeven jaar geleden. Zelden is 'i officiële gelegenheden in Leiden aanwezig, en functies ft verenigingsleven vervult ze als burgemeestersvrouw Dit in tegenstelling tot vele andere echtgenotes van emeestersdie met representatieve taken vaak hun Wak vullen. Marian Goekoop heeft een eigen yogacentrum W-Amsterdam en komt slechts af en toe in Leiden. Ge- si iksleider Jan Rijsdam wist haar in het onderkomen van g L WH te verleiden om voor de eerste maal een overigens ctieloos lint door te knippen. IDA ar i imigen hebben wel raar opgekeken van mijn opstelling, door de raad is er nooit een probleem van gemaakt de burgemeestersvrouw. Soms kon ze tot haar spijt aan representatieve taken ontkomen, zo legde ze uit: fioest de echtgenote van de Amerikaanse vice-president een keer ontvangen in Leiden, waar ook Margriet bij zijn. Ik ben dan drie dagen lang raadsbesluiten uit mijn aan het leren. Op de dag zelf deed ik keurig mijn hand oenen aan en zette een mutsje op mijn hoofd. Margriet ift mevrouw Bush vantevoren waarschijnlijk verteld dat 'n wat apart geval was. Ze schreef me later echter een waarin ze zei dat ze het bezoek erg op prijs had ge- Vrouw Goekoop liet verder nog weten dat ze Leiden geen Ivinciestad vond, „alleen wat uitgaan betreft". Het idee politiecommissaris Henk Mostert om sommige delen 1 de stad met camera's te beveiligen vond ze „te gek". ten aanzien van de traditonele rolpatronen van man en luw merkte ze op: „Als wij vrouwen de zaak twee genera- overnemen, zou alles aan kant zijn". :Nj ijgpur/er Frank Govers, huisvriend van de familie Goe- 'P. en de Wassenaarse burgemeester en oud-wethouder >l"i Leiden Piet Heijn Schoute waren de andere gasten in i op Jan Lenferinks RUR geënte praatshow. Govers viel >ral op door zijn kritiek op de kleding van koningin Bea- f „Ik geneer me ervoor. Het is allemaal zo 'opgetrutterd'. °rdt aangekleed, ze laat zich niet aankleden. Beatrix is os tal niet fotogeniek. Ze ziet er uit als een kolos", aldus "/'kers, die nooit gevraagd was wat voor de vorstin te ont- ISfpen en zei te beseffen dat hij met zijn uitlatingen de ak,s daarop niet groter maakte. in Zijp uit Leidato-bestuur [EN De Leidenaar J. van Zijp legt per 1 januari 1988 zijn le neer als secretaris van het bestuur van de Leidato Huis- ihow. De 67-jarige Van Zijp is 23 jaar betrokken geweest bij lishoudshow. Hem wordt in maart 1988 een afscheidsfeest Van Zijp wordt in het Leidato-bestuur om r, die een productiebureau in Leiden heeft. krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 w. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond LEIDEN In een brief aan de Leidse gemeenteraad vraagt de stichting Ouders Op Herhaling (OOH) een subsidie van 21.250 gulden. Dat geld is volgens de organisatie nodig om de 22Ó cursisten volwasse nenonderwijs te kunnen ge- Volgens een woordvoerster krijgt OOH helemaal geen subsidie meer omdat de stich ting voor de zomer besloot niet te fuseren met de overige in stellingen voor basiseducatie in Leiden. „Wij vallen nu niet meer onder de wettelijke be palingen, onder andere omdat we met vrijwilligers werken". Vanuit OOH is de Stichting Basiseducatie Leiden-Noord opgericht, die een deel van het werk, twee personeelsleden en 93 van de 300 cursisten heeft overgenomen. De twee ton subsidie voor OOH gaat sinds 1 augustus ook naar deze stich ting. De 48 vrijwilligers van OOH werken nu met ruim 200 cur sisten. Het Leids Studiehuis, de nieuwe stichting voor basis educatie in Leiden, heeft vol gens de woordvoerster van OOH 600 cursisten, „en daar voor is twee miljoen gulden beschikbaar". Volgens haar hoeft OOH niet direct te worden opgeheven als de ge meenteraad het nieuwe ver zoek ook afwijst omdat de stichting „nog wat eigen geld heeft". Kerstvakantie in Op Eigen Wieken LEIDEN In buurthuis Op Eigen Wieken worden tijdens de kerstvakantie allerlei acti viteiten gehouden voor kinde ren. Op maandag 21 december begint om 14.00 uur een kin derbingo, deelname kost een rijksdaalder. Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen dinsdag 22 december mee naar het stuk „Broertjes op Stap" in de schouwburg. Opgeven voor 17 december. Woensdag 23 december worden kerststukjes gemaakt. Het begint om 14.00 uur en deelname kost een gulden. De kerstlunch wordt gehouden op donderdag 24 december. Mee doen kost twee gulden. Opge ven kan bij Anja van Denzen, tel. 071-212893. BOEKWIJZER VOOR WETHOUDER LEIDEN De Leidse wethouder J. Fase (economische zaken) heeft vrijdag het eerste exemplaar van de Leidse Boekwijzer in ontvangst genomen. Leiden telt behalve veel musea ook verhou dingsgewijs een groot aantal boekwinkels, alleen al in de binnen stad zijn er 21. Dat was aanleiding voor de gemeente om een folder samen te stellen met een overzicht van alle boekwinkels in de stad. De folder heeft een oplage van 20.000 en wordt in de ge meenten rond Leiden verspreid. Behalve de lijst met boekwinkels is er ook een plattegrond in opgenomen met de lokaties van de winkels, bushaltes en parkeergelegenheid. Wethouder Fase ver klaarde bij het in ontvangstnemen van de eerste folder de Boek wijzer te zien als een voorbeeld van de mogelijkheden tot samen werking voor de Leidse ondernemers. De folder is betaald door de gezamenlijke boekwinkels die bovendien bijdrages hebben gehad van de gemeente en de vervoermaatschappij NZH. De zolderverdieping van een woning aan de Prins Hendrik straat in Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag gro tendeels uitgebrand. De brand werd rond zes uur ont dekt. Voorbijgangers waar schuwden de 28-jarige be woonster van de bovenwo ning. De brandweer, die één blus- wagen inzette en twee uur nodig had om het vuur te blussen, kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar naastgelegen huizen. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een oververhitte elektri sche kachel. De zolderverdie ping brandde uit. De rest van het pand liep waterschade op. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Leidse instel lingen zijn niet in staat adequate hulp te verlenen aan Aids-patiënten. Dat wordt geconcludeerd in de nota „Tussen Droom en Dood" over homo-les bisch emancipatiebeleid in Leiden, die is uitgebracht door de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) en de Lesbische Vrouwen Leiden (LVL). De nota werd vanmiddag aangebo den aan wethouder H. van Dongen (emancipatie). In 1985 verscheen een notitie over Aids. In de vanmiddag gepresenteerde nota staat dat het twee jaar geleden vastge stelde beleid nu nog niet wordt uitgevoerd. ..Onlangs werd dit pijnlijk duidelijk aangezien er een beroep werd gedaan op de participerende instanties, ge noemd in de Aids-notitie 1985, die niet in staat bleken een goede hulpverlening te realise ren", aldus de nota. LWH en LVL zijn van mening dat er binnen een jaar een actief be leid moet zijn voor zorg en be geleiding van mensen met Aids. Voorts wordt in de nota een aantal activiteiten voorgesteld. Zo zou de gemeente rood-witte Aidspalen in de stad moeten plaatsen, waarmee geld kan worden ingezameld voor het Aidsfonds. Daarnaast moet de gemeente haar anti-discrimin- tatiebeleid beter uitdragen. 500.000ste donatie Mevrouw C. Wesselman uit Roelofarendsveen was woensdag 25 november de 500.000ste donor van de Stichting Rode Kruis Bloed bank van Leiden en omstre ken. Ter gelegenheid hiervan ontving zii een boeket bloe men uit handen van dr. J. Eernisse, medisch directeur van de Bloedbank. Mevrouw Wesselman gaf voor het eerst bloed in 1953. Woensdag gaf zij voor de veertigste maal bloed. TV Toekomstige presentatrices en presentatoren kunnen woensdag 2 december van 10.00 tot 16.00 uur een screentest doen in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Geselecteerde kandida ten zullen in de nabije toe komst wekelijks de televisie programma 's van Reflex pre senteren. Het eerste pro gramma Reflex wordt zater dag 12 december uitgezonden tussen 18.00 en 19.00 uur via het tv-kanaal van Omroep Rijnland. Jan Brusse De schrijver/journalist Jan Brusse. die al lange tijd in Frankrijk woont, brengt een bezoek aan Nederland. Op 1 december is hij van 11.30 tot 13.00 uur aanwezig in boek handel De Kier aan de Nieu- we Rijn in Leiden. Hij zal daar zijn nieuwe boek „Tus sen oui en non signeren. Prestatieloop Clubhuis Matilo houdt op 5 december zijn traditionele Sint Nicolaas Prestatieloop over 2, 5, 10 en 15 kilometer. De inschrijving begint om 10.00 uur en om 11.00 uur is de start bij het clubhuis. LEIDEN Een 17-jarig meis je is zondagochtend gewond geraakt toen de motor waar zij achterop zat uit de bocht vloog op de kruising Willem de Zwijgerlaan-Kooilaan in Lei den. Ze is met ernstige kneu zingen aan knie en enkel in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. De 22-jarige bestuurder ver keerde onder invloed van al cohol. Kort voor het ongeluk even voor negen uur werd de politie al gealar meerd, omdat omwonenden gezien hadden hoe de beschon ken jongen probeerde met mo torfiets en passagiere weg te rijden. Toen de gealarmeerde politie ter plekke kwam. was nij net weggereden. Hij draai de kennelijk zo snel de Willem de Zwijgerlaan op dat de mo tor onder hem weggleed. De bestuurder die volgens de politie duidelijk onder invloed was, weigerde blaastest en bloedproef. Zijn rijbewijs is in genomen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7