Eink flichel Valke: noeite met IFranse slag mmmmM BBB S8 SB™- - mk Hl I mm a - m msi CcidacSouiant ^rieden Ook zeventiende partij remise I 9 M 4 r if Celstraf voor doping Operatie Van Gennip 37P?RT VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 ^j^ORT Dokter Ro- van de eerste artsen in Nederland met 45 uueeskunde bezig hield, avond in zijn woning (hoort overleden. John Sdie 65 jaar oud werd, 87» laatste viereneenhalf 4o3legerig doordat hij na I47|an de wedstrijd Ajax - £ïr een hersenbloeding S{r°ffen- was veer" I02(|r clubarts van Ajax. 8i,aheeft hij zich bezig ge smet de medische bege- 49.S van wielrenners, 136«Frs en judoka s- Sportarts Rolink. SEVILLA De zeventiende partij in de schaaktweekamp tussen Anatoli Karpov en we reldkampioen Gary Kasparov is gisteren in Se- villa, in tweede zitting, na 46 zetten in remise geëindigd. De stand in de tweekamp is nu 8,5- 8,5. De algemene verwachting dat de partij zonder verder te spelen remise zou worden gegeven, kwam daarmee niet uit. De tweede zitting vergde slechts vier zetten. Na de 46e zet bood uitdager Karpov toch remise aan. Dat voorstel werd door wereldkampioen Kasparov direct geaccepteerd, waardoor de elfde deling van het punt tot stand kwam in de tweekamp. In tweede zitting werden de volgende Van Basten uit ziekenhuis AMSTERDAM De voormalige Ajacied Marco van Basten is gis teren, met zijn voet in het gips, uit het Prinsen gracht ziekenhuis in Amsterdam ontslagen. De ope ratie die de Zwit serse chirurg Mar- hy aan zijn rech- terenkel uitvoer de, is geslaagd. Be gin 1988 wordt Van Bastens ren tree hij AC Milan verwacht. Verlies Den Bosch BELGRADO Den Bosch heeft in de eerste wedstrijd in de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup voor lands kampioenen lange tijd uitzicht gehad op een verrassing. De basketbalploeg van Jan Dek ker slaagde er in de tweede helft van het duel tegen het veel sterker ingeschatte Parti- zan Belgrado bijna in een uit zichtloze achterstand (68-84) weg te werken. Den Bosch knokte zich terug tot 86-92, maar veelvuldig balverlies brak de ploeg in die fase op. Het werd uiteindelijk 94-101. Mulder en Van Ettekoven afgevoerd ZEIST Henk van Ettekoven en Egbert Mulder moeten vanaf januari 1988 hun plaats op de in ternationale scheidsrechterslijst afstaan. Het duó, dat dit seizoen al dispensatie van de FIFA had gekregen, wordt vervangen door Jaap van der Niet en Wim Eg- bertzen. Jan Keizer blijft wel op de internationale lijst. De 47-jari- ge Volendammer werd voor het eerst dispensatie verleend. Ook zijn collega Bep Thomas, die dit seizoen al ontheffing had gekre gen, blijft tot december 1988 op de internationale velden aktief. 122.K 117* «J 52.? 12.5J ize correspondent Bob ët) I9.8pn: !!T 75.«N Een half jaar 28i.o(ien ruilde Michel esje het rood van PSV 141» dat van de Franse ^Jde divisieclub 27?pique Lyonnais. Na »ar in Nederland te 42ioen gespeeld, wilde Jj-ïnmiddels 28-jarige Jtjlenvelder zijn geluk 40.Miet buitenland be amen. Aanvankelijk i.oit hij naar het Zuid- «je Nïmes te zullen 147* waar sprake was 36» een ruil met zijn ^teamgenoot Ton 126.0hoff. Maar na lange ^Jirhandelingen kreeg «3e van zijn manager JJjoren dat het uitein- nsaajk Lyon was gewor- 121jJ een club met grote ||e, 134.50 24.00)vergang is hem niet 7265flrva Financieel 17'M| Valke dan wel goede l9joi gedaan, maar over de 92.00 van zijn zaken bij zijn 95.00ve club is hij ronduit te- .«■Jïesteld. „Organisatorisch 255.00p ket bij PSV tot in de 103.00CS. Hier is het eerlijk ge- 43.00leen zootje. Je kunt bei- ^Jjjlibs ook onmogelijk met nr vergelijken", is Olympique Marseille H|hien wel de meest am- =ize club uit de Franse divisie. Al jaren BBfen aan de oevers van de verfcie verwoede pogingen 29,25an om de derde stad van 27,50jkrijk een club in de ^5 75pte afdeling te geven. In {55) tijd zijn al heel wat spe- Liofen trainers versleten. De 44,O0(e in de rij was trainer Mj|rt Nouzaret. Hij kon Jakken na een zware ne- [ag thuis tegen concur- Sochaux (1-7) en verlies ree daaropvolgende uit wedstrijden. Sinds een maand heeft Lyon de voor malige gymnastiekleraar De- nis Papas als oefenmeester. „Het probleem is dat er on der enorme stress wordt ge werkt", zegt Valke. „Voorzit ter Aulas (Die fortuin heeft gemaakt met de verkoop van software-systemen, red.) heeft veel geld in de club ge stoken en wil koste wat het kost promoveren. In het be gin speelden we niet slecht. Maar toen we een keer verlo ren hadden werd de opstel ling ineens omgegooid. Sinds dien zoeken de spelers hun plaats. Volgens mij kunnen we die promotie wel verge ten, of het zou via de na- competitie moeten gebeu ren". Tevreden Michel Valke het dit seizoen pas twee keer gescoord. Maar in Lyon is men dik tevreden met hem omdat vrijwel elke beslissende pass van zijn voet vertrekt. In de overwinning van 3-0 van het afgelopen weekeinde tegen Bastia zorg de Valke weer voor de ope ningen. Desalniettemin staat Olympique Lyonnais inmid dels zeven punten achter op Sochaux. Dat kunnen er ne gen w.orden wanneer morgen in een rechtstreekse confron tatie weer wordt verloren. De Nederlander zegt zich te ergeren aan de instelling van zijn Franse collega's. „De meesten lopen voor zichzelf te voetbalen. Of de club nou verliest interesseert ze eigen lijk niet. Als ze zelf maar een paar goede acties hebben ge had. Dat is ook het grote ver schil met Sochaux, die heb ben tenminste een eenheid in het veld staan." Een harde trainer is volgens Valke ge wenst. „Eentje die voor disci pline zorgt. Het kan natuur lijk niet dat een aantal spe lers in plaats van te trainen maar een beetje staat te la chen. Ik heb daarover met het bestuur proberen te pra ten, maar volgens mij begrij pen ze niet wat ik bedoel. De mentaliteit in Frankrijk is heel anders dan in Nederland heb ik gemerkt. Ton Lokhoff heeft bij Nimes precies het zelfde meegemaakt. Indivi dueel gaat het dan nog wel, maar tactisch vind ik het Franse voetbal toch erg zwak. Ik pfaat dan over de tweede divisie, want van de eerste divisie heb ik nog niet veel gezien. Het is onvoor stelbaar dat sommigen hier niet weten wanneer ze bij voorbeeld diep moeten gaan. Van rugdekking hebben ze ook geen kaas gegeten". Wennen Maar ook buiten het veld moet Michel Valke duidelijk wennen aan de „Franse slag". Dat Lyon hem vanaf de eerste competitie-wedstijd kon opstellen, dankt de club aan een toevallig bezoek aan het kantoor. „Toen ik vroeg of alle papieren waren weg gestuurd bleek er nog niets geregeld. Hebben we drie uur met de KNVB en de UEFA zitten telexen andes had ik niet eens kunnen spe len. Terwijl ze toch flink wat geld hebben neergelegd om me hier naartoe te halen". Hij zucht eens en besluit erom te lachen. „Tijdje gele den zouden ze de keuken ko men zetten. Belt dat bedrijf op en zegt: „We komen dins dag". Nou wij blij, alleen dinsdag kwam er geen keu ken. Dat wérd dus drie we ken later. Toen het er dan eindelijk allemaal inzat, ble ken ze de electrische kook plaat naast de waterkraan te hebben gemonteerd. In Frankrijk kan dat. En zo zijn er meer dingen. Normaal let je daar niet op, maar ik vind toch dat het in Nederland al lemaal wat beter geregeld is." Winterstop Michel Valke maakt er geen geheim van dat hij uitkijkt naar de winterstop, die in Frankrijk twee maanden duurt. „Na de laatste wed- l|pt& San 1 Michel Valke na zijn eigen doelpunt in de wedstrijd Oostenrijk-Nederland in 1984. strijd gaan we gelijk naar Eindhoven, waar onze vrien den zitten." Vrouw Angeline knikt instemmend. Het leg gen van contacten met de Franse spelersvrouwen ver loopt heel stroef. „Bonjour. Ca va. Au revoir en dan heb je het wel gehad", zegt ze. Dank zij naar hem opge stuurde videobanden blijft Valke op de hoogte van het voetbal in Nederland. „PSV speelt echt fantastisch. Vorig jaar waren we als geheel niet zo sterk, maar had je jongens als Gullit en Van der Gijp die de zaak individueel konden beslissen. Die uitwedstrijd te gen Rapid Wien voor de Eu ropacup was hele grote klas se. Ik hoop dat PSV tegen Bordeaux loot, dan kunnen we gaan kijken. Ik denk dat ze die wel kunnen hebben. Bordeaux is al een tijdje uit vorm". Limburgs Contact met de andere Ne derlandse voetballers in Frankrijk heeft Michel Val ke nauwelijks. „Alleen met Lokhoff, dus. De anderen wonen wat ver weg. Ver meulen ben ik laatst tegenge komen toen we tegen Tours speelden. Paris Saint-Ger main heeft hem aan die club uitgeleend. Kan ik weer eens met iemand in het veld pra ten. Alhoewel Vermeulen spreekt Limburgs, dat is bij- FOTO: ANP na hetzelfde als Frans". Elke week heeft Michel Valke drie uur les om de taal van Voltaire onder de knie te krijgen. Het Nederlands elftal is vol gens hem een afgelopen zaak. „Dat wist ik van tevoren. Als je kiest voor een tweede divi sieclub in Frankrijk kan je Oranje wel vergeten. Tenzij Michels heel erg omhoog komt te zitten met linksbeni ge spelers. Dat voordeel heb ik dan nog. Zoveel linksbeni- gen zijn er niet en Arnold Mühren wordt ook een dagje ouder. Nee, zonder gekheid, ik denk niet dat ik nog in het Nederlands elftal kan spelen, al zou ik dat graag doen." LAON De Franse amateur wielrenner Eric Rammelet is gis teren in Laon veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens gebruik van en handel in verboden stimulerende midde len. De straf werd uitgesproken na een rechtszaak, die zes we ken in beslag nam. In totaal stonden 61 personen terecht, die waren gepakt na een grootscheepse actie in Frankrijk tegen het gebruik van verboden stimulerende middelen. Van de 61 wer den er zestien vrij gesproken. De beklaagden waren wielren ners, artsen, apothekers en helpers. BUTTE Yvonne van Gennip heeft na overleg met bonds coach JCgbert van 't Oever besloten de wereldbekerwedstrijden in Butte (Verenigde Staten) te laten schieten. Van Gennip heeft al geruime tijd last van een fistel over de wreef van haar voet. Het ongemak verergerde de afgelopen dagen, waarna Van 't Oever het noodzakelijk achtte de schaatster naar Nederland te sturen voor een operatie. Na de ingreep zal Van Gennip twee weken niet kunnen trainen. Haarlemmer Atteveld mist duel ZEIST Raymond Atteveld van Haarlem ontbreekt zondag in de competitiewedstrijd tegen Ajax. De verdediger kreeg vorige week in het duel met FC Den Haag in het Zuiderpark zijn derde gele kaart en werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst. De tuchtcommissie schorste de volgende spelers, allen voor een wedstrijd, wegens de derde gele kaart: Veldwijk (PEC Zwolle), Trost (Roda TC), Van der Hengst (AZ), Atteveld (Haarlem), De Leeuw en Van der Ark (beiden Cambuur), Elberse en Hiddink (beiden De Graafschap), Haak en Bos (beiden Emmen). Boris Becker uitgeschakeld FRIEDRICHSHA- FEN Boris Bec ker is gisteren ver rassend uitgescha keld in de voorron de van het „Young Masters-tennistoer- nooi" voor spelers tot 22 jaar in Frie- drichshafen. Bec ker, die het evene ment drie keer op zijn naam schreef, werd in drie sets verslagen door de Zweed Magnus Gustafsson. De zondag twintig jaar geworden Becker leek aanvankelijk op weg naar een eenvoudige zege. Met 6-2 trok hij de eerste set naar zich toe. Daarna raakte de voormalige Wimbledon-win- naar van slag. Na een doorbraak in de eerste game van de tweede reeks Magnus Gusatafsson, op weg naar een verrassende zege op Boris Becker. FOTO: ANP trok Gustafsson via 6-4 de stand gelijk. In de beslissende set kon Becker nauwelijks tegen spel bieden. Met 6- 2 won Gustafsson de partij. Tennis-dames beginnen goed LOMMA-BJARRED De Nederlandse dames zijn het toernooi om het Europees kampioenschap tennis voor landenteams bij de dames in het Zweedse Lomma-Bjarred gisteravond goed begon nen. Oranje won met 2-0 van West-Duitsland. De Haagse Mar- cella Mesker versloeg in drie sets Claudia Porwik: 7-6, 6-7 en 6-4 en Manon Bollegraf won met 6-2 en 7-6 van Silke Meier. In de tweede wedstrijd versloeg Engeland met 2-1 Tsjechoslowakije. awe opzet van btszesdaagse RDAM Op initiatief marathonschaatsers is ;t van de vijfde editie Heineken schaatszes- die van 7 tot 12 decem- rdt gehouden, veran- De winnaar van het eve nt wordt bepaald aan de 1 van het aantal afgelegde. In. B.ij een gelijke stand is intal voor het klassement arde punten doorslagge- Op deze manier hopen 'anisator en de rijders de ust in het grote peloton 'orderen. yclus is uitputtend. Het is wedstrijd voor sprinters, e nieuwe opzet hebben e rijders zonder een sterk (hot een goede kans de igse te winnen. Het gaat zoveel mogelijk ronden Jrong te nemen en dat spanning in de wedstrijd maar ten goede komen, illen weinig massaspurts n zijn", is de mening van .arathonschaatsers Jos pen en Jan Eise Krom- uim tachtig A-rijders, die %oor het evenement heb- ||ingesehreven, rijden zes (1 achtereen een afstand 2,195 kilometer. Voor het ontbreekt de ijsbaan van ardam in serie wedstrij- 'De KNSB had vooraf be- i dat de finale van de zes- se in de hoofdstad zou isvinden. De voorkeur organisator ging echter uit de hal van Heerenveen. 3 Zesdaagse start in Utrecht. 5 9ma trekt het marathon- lejnaar Den Haag, Alkmaar, Sta, Groningen en Heeren- 1, waar de finale wordt af- Ii'kl Noordman- schaal voor Heieen van den Berg Heieen van den Berg kreeg gisteren in Warmond de Jaap Noordman-schaal uitgereikt. Ze kreeg de schaal tijdens de najaarsledenvergadering van de KNLTB uit handen van dist- rtictsvoorzitter B. Langeveld. Heieen was heel erg blij met de aan haar toegekende on derscheiding. „Het is een hele eer. Ik vind het echt de belo ning voor het vele werk dat ik verricht heb en de prestaties die ik het afgelopen seizoen geleverd heb. Ik ben er heel erg trots op". De schaal werd in 1979, even eens tijdens de najaarsleden vergadering, ingesteld. Eerder werden Ivar de Jong, Waldo Jansen, Jacqueline van Wijk, Ingelise Driehuis, Jan Siemerink, Mar- got van Overloop en Martijn Krans met de Jaap Noordman- schaal bedacht. Dat de schaal dit jaar aan He- leen ten deel valt, hoeft overi gens geen verbazing te wek ken. De 15-jarige Noordwijker- houtse won ze in het district alle 5 de B-toernooien (De Munnik, Lisse, Unicum, Room burg en Nieuw Vennep) waar aan ze deelnam, om vervol gens ook het Leidse Courant Masterstoernooi winnend af te sluiten. Daarbij nam ze tijdens de zomer ook nog deel aan di verse A-toernooien, waaronder dat van Roomburg waarop ze Nanette Schutte versloeg, en was ze met succes actief in Ita lië. FOTO: WIM VAN NOORt BASKETBAL Europa Cup voor landskampioenen Partizan (Joe)-Den Bosch 94-101 (53- 47). Topscorers Den Bosch: Thomp son (36). Pieterse (21). Reddick (12). Kuipers (10), Bottse (7), Schilp (6) en Korthout (2). HANDBAL Haarlemse handbalweek Tweede dag: Nederland-België 25-18 (13-8). Sco res Nederland: Schuurs 8, Patrick van Olphen 4, Habraken en Engelvaart beiden '3. Robin van Olphen. Robert Fiege en Joop Fiege allen 2, Coen- ders 1. Roemenlö-Turklje 31-23 (14-11). Tsjechoslowakije-Polen 25-17 (13-12). Stand: 1. Roemeniö 2-4 (62-45), 2. Tsjechoslowakije 2-4 (46-31), 3. Ne derland 2-3 (54-47), 4. Polen 2-1 (46- 54), 5. Turkije 2-0 (37-52), 6. België 2- 0 (40-56). SKIËN Wereldbeker-slalom in Sestrièree (dames) 1. Fernandez-Ochoa (Spa) 1.29,50 (44,09 45,41), 2. Svet (Joe) 1.30,16 (44,25 45,91), 3. Schneider (Zwi) 1.30,32 (44,91 45,41). 4. Klnsholer (WDI) 1.30,43, 5. Stelner (Oos) 1.30,83. TENNIS Europees kampioenschap landen teams (dames) Nederland-West-Duitsland 2-0: (Mes- ker-Porwik 7-6, 6-7, 6-4; Bollegraf- Meier 6-2, 7-6). Engeland-Tsjechoslowakije 2-1. Young Masters-toernooi Groepswedstrijden: Gustafsson (ZweFBecker (WDI) 2-6, 6-4, 6-2; Wl- nogradsky (Fra>-Schaffner (WDI) 8-3, 6-3; Antonltsch (Oos)-Bergström (Zwe) 3-6, 7-6, 6-4; Svensson (Zwe)- Kuhnen (WDI) 6-7, 6-3, 7-5; Carlsson (ZweFKristlansson (Zwe) 6-3, 7-6. VOETBAL Reserve Divisie B: Cambuur 2-Hera- cles 2 1-2. C: Eindhoven 2-PSV 2 1-1.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7