LPO beraadslaagt over diakonie CeidóeStxwoE r kerk wereld Neutraal onderwijs, bestaat dat nog? weer brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE vb i C&tdaeCotrtcwi vrijdag 27 november 1987 pa^fe Kinderboeken uit handel na klacht Anne Frankstichting HOUTEN Uitgeverij en boekhandel Den Hertog in Houten heeft besloten twee kinderboeken uit de handel te nemen, nadat de Anne Frankstichting er bezwaren tegen naar voren had gebracht. Het gaat om de boeken 'Sikko wil wat anders' van L. Janse en Thirza' van N. den Ouden-Van Bruchem. De Anne Frankstichting meent dat 'Thirza' uitgaat van het aloude cliché dat het met de joden pas goed komt als ze zich tot het christendom bekeren. Voorts worden de joden op een stereotype manier weergegeven. Zo is de vader van het tot het christendom bekeerde joodse meisje Thirza een rijke jood se bankier. Het boek is al bijna anderhalve eeuw oud. Tegen 'Sikko wil wat anders', waarvan de eerste druk zeven jaar geleden verscheen, is het bezwaar van de Anne Frank stichting dat het discriminerend zou zijn voor zigeuners. Zi geuners worden volgens de stichting beschreven als mensen die altijd drinken, stelen en verzekeringen oplichten. Directeur Natzijl wilde niet nader ingaan op de motieven van de uitgeverij om met de uitgave van beide kinderboeken te stoppen. Tegenover het Reformatorisch Dagblad verklaarde hij het te betreuren dat er onder invloed van een anti-christe lijke geest steeds minder begrip en besef bestaat in onze sa menleving van het werk der bekering. „De mensen hebben er geen besef meer van dat iemands leven gaat veranderen, als hij of zij overgaat tot het christendom", aldus Natzijl. Woordvoerster Joke Kniesmeijer van de Anne Frankstich ting is blij met de beslissing van de uitgeverij. „Je kunt van kinderen niet verwachten dat ze al het kritisch vermogen hebben om door vooroordelen heen te prikken", aldus Knies meijer. CONSTITUTIONEEL HOF INGESCHAKELD Uiterste poging Mgr. Marcinckus te arresteren (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het parket van Mi laan gaat een uiterste poging doen aartsbisschop Paul Mar cinckus, chef van de Vati caanse bank IOR, achter de tralies te krijgen. Het parket heeft zich tot het Constitutio nele Hof gewend, nadat het arrestatie-bevel tegen de Amerikaanse prelaat door Italiaanse rechters ongeldig was verklaard. De Milanese officieren van justitie zijn al jarenlang bezig met een onderzoek naar de ondergang van de Banco Ambrosiano in 1982. De Ban co Ambrosiano, die geleid werd door de avonturier Ro berto Calvi, was de grootste particuliere bank van het land en liet bij zijn onder gang een schuld van miljar den guldens achter. Volgens de justitie in Milaan zijn er sterke aanwijzigingen dat de duistere praktijken van Calvi niet mogelijk waren geweest zonder de steun van de Vati caanse bank. Met hun arrestatiebevel te gen Marcinckus en de beide IOR-directeuren Luigi Men- nini en Pellegrino de Strobel hebben de Milanese officie ren van justitie echter bot ge vangen. Het arrestatie-bevel werd in hoogste instantie on geldig verklaard door het Hof van Cassatie. Het hof ba seerde zich op artikél 11 van het Verdrag van Lateranen. Dat artikel bepaalt dat de centrale organen van het Va- ticaan gevrijwaard blijven van elke ingreep door de Ita liaanse staat. Aangezien het IOR als bank van de Heilige Stoel een centraal orgaan van de kerk is heeft de Itali aanse staat niet het recht de bankdirecteuren te arreste ren, zo bepaalde het Hof. Tegen de beslissing is geen beroep mogelijk. Niettemin hebben de Milanese officie ren de motivering van het Hof voorgelegd aan de hoog ste rechtbank die het land kent, het Constitutionele Hof. Als artikel elf zó wordt uitge legd, vinden de officieren, is dat een aantasting van de Italiaanse souvereiniteit en strijdig met de grondwet. De feiten die het IOR worden aangewreven zijn immers op Italiaans grondgebied be gaan. Het vonnis zou beteke nen dat Vaticaanse prelaten op Italiaans grondgebied kunnen doen en laten wat ze willen zonder dat staat en burgers zich daar tegen kun nen verweren. Het Constitutionele Hof is het laatste middel waar de Milanese justitie naar grijpt. Het onderzoek naar de on dergang van de Banco Am brosiano dreigt na uitgebreid speurwerk helemaal vast te lopen. Calvi is dood, andere getuigen en verdachten zit ten onbereikbaar in Zuid- Amerika. Nu ook Marcinckus buiten schot blijft staat de justitie vrijwel met lege han den. De verbeelding kan niet zoveel tegenstrijdigheden verzinnen als er van nature zijn in het hart van ieder mens. La Rochefoucauld NOORDWIJKERHOUT Het Landelijk Pasto raal Overleg dat van avond opnieuw bij elkaar komt in het congrescen trum Leeuwenhorst praat over diakonie in het kader van het LPO- thema: geloofsverdieping in deze tijd. Voorgaande zittingen handelden van het sinds 1986 opereren de LPO nieuwe stijl (met strikt adviserende func tie) handelden over de liturgie. Vooral hebben de deelne mers - vertegenwoordigers van diocesane pastorale ra den, van katholieke organisa ties en jongeren die door het secretariaat zijn uitgenodigd om zoals dit heet de repre sentativiteit van het LPO- nieuwe stijl te vergroten een document gekregen waarin het onderwerp diako nie wordt belicht. Het is vooral bedoeld om de zaak zelf bij de deelnemers te introduceren en de onvermij delijke keuzes die daarbij ge maakt moeten worden helder te belichten. Allereerst geldt dat voor de term. Diakonie is in de ka tholieke traditie een betrek kelijk jonge term, die is over genomen van de reformatori sche kerken. In het werkdo cument wordt dat omstandig uiteengezet. Dat wil uiter aard niet zeggen dat de be zigheden die daarmee worden aangeduid, niet be stonden. In vroeger tijden sprak men over armenzorg, charitas. Daar zit, aldus dr. J. Zuidgeest, een negatieve klank aan. Als omschrijving voor de term diakonie stelt hij daarom voor: allerlei ma nieren waarop groepen van christenen (parochies) zich solidariseren met mensen in nood. Uit de reacties die bij het se cretariaat van het LPO zijn binnengekomen op het docu ment is gebleken dat ook dit onderwerp veel conflictstof herbergt. Zuidgeest, die de reacties heeft geïnventari seerd komt tot de conclusie dat verschillende kerkbeel den ook hier weer haaks op elkaar staan. Er zijn mensen die bezwaar maken tegen een vorm van diakonie die neer komt op aandacht voor struc turen en politiek, terwijl an deren dit zien als de kern van diakonie. Daarnaast zijn er mensen die het allerminst vanzelfspre kend vinden dat diakonie een aparte plaats verdient in de parochie. Dat geldt (uiter aard) wel voor liturgie en verkondiging. Als diakonie in hun ogen al een plaats verdient dan is het een afge leide van liturgie en verkon diging. Of diakonie bij uitstek in de parochie een plaats moet vin den is eveneens een vraag die velen zich stellen. Gewe zen wordt op het wereldwij de karakter van veel prohle- men, waarbij de parochie structuur als niet ter zake wordt beschouwd. Zuidgeest bespreekt in zijn werkdocument uitvoerig wat tot nu toe onder diakonie kan worden gerangschikt. „Er valt veel goeds te mel den, maar er blijft ook veel te wensen over" schrijft hij. Denk aan de verrassende in zet en inventiviteit die veel religieuze congregaties aan de dag leggen bij nieuwe no den. Parochies organiseren bejaardensozen, doen aan zie ken- en bejaardenbezoek. De oudste vorm van diakonie is uiteraard de parochiële cari- tasinstelling, die echter door de verzorgingsstaat veel aan waarde heeft ingeboet. Daar naast zijn er in de afgewlo- pen jaren allerlei nieuwe pa rochiële groepen ontstaan zo als werkgroepen kerk en sa menleving, MOV-groepen. Op landelijk niveau, al dan niet op initiatief van het epis copaat, zijn eveneens een groot aantal organisaties aan het werk die onder het hoofdstuk diakonie vallen: Pax Christi, Vincentius,. Mensen in Nood, Justitia et Pax enzovoort. Tenslotte behandelt Zuid geest in het werkdocument de vraag waardoor diakonie nogal eens in de marge van de parochie zit: het snijdt in eigen vlees. Wie de dienst aan de minsten serieus neemt, moet ook zelf heel wat inleveren en dan wordt er meestal water bij de wijn gedaan, schrijft Zuidgeest. Secularisatie die voor veel le denverlies heeft gezorgd is een andere oorzaak. Niet on belangrijk is verder voor het gebrek aan diakonie het feit dat de rooms-katholieike kerk in Nederland tot aan zijn nek in de problemen zit. Veel energie moet gestoken worden in eigentijdse ver kondiging die met de nodige conflicten gepaard gaan om dat de kerkbeelden die daar in worden gebruikt niet meer worden herkend of worden gewaardeerd. Het KRO-televisieprogram- ma a.s. zondag '5 voor 12' op Ned. I zal geheel gewijd zijn aan het LPO. PROF. HIRSCH BALLIN OP JUBILEUM KASKI: Verdeling geld niet altijd baseren op ledental kerken UTRECHT In de verdeling van publieke middelen voor gods dienstig of levenbeschouwelijk bepaalde voorzieningen moet een onderscheid worden gemaakt tussen de voorzieningen die de overheid zelf aanbiedt en de voorzieningen die het produkt zijn van particulier handelen. In het eerste geval, waartoe onder an deren de geestelijke verzorging in de krijgsmacht wordt gere kend, moet de vraag van de betrokkenen doorslaggevend zijn. In het andere geval, bijvoorbeeld scholen, moet de overheid de no dige afstand bewaren. De verdeling van de middelen op dit ter rein mag bovendien niet worden gebaseerd op gegevens over kerkelijkheid of ledental van een bepaald genootschap. Niet ie dereen kan tegenwoordig ondubbelzinnig in de een of andere geestelijke stroming worden geplaatst. Het is denkbaar dat de vraag naar bijzonder onderwijs van een bepaalde richting groter is dan de kerkelijkheid. Dat betoogde prof. mr. E.M.M. Hirsch Ballin, hoogleraar staats- en bestuursrecht in Tilburg, gisteren op de jubileumbijeenkomst van het onderzoeksinstituut KASKI. Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut betekende de afkorting oorspronkelijk. Tegenwoordig omschrijft het instituut zijn bezigheden liever als sociaal-weten schappelijk onderzoek, studie en advies. Aanleiding voor de oprichting destijds was de gedachte dat de or ganisatie van de kerk en het kerkelijk leven wetenschappelijk moest worden begeleid. Of zoals Hirsch Ballin het woensdag ver woordde: KASKI moest de kerk haar plaats in de Nederlandse leefwereld doen kennen, zodat ze haar boodschap aan die wereld kon geven. Vooral de laatste decennia heeft het instituut weinig opwekkend materiaal moeten leveren. Zowel de omvang als het belang van de kerk in de samenleving nam aanzienlijk af. Dit heeft ook ge- Volgen gehad voor de verhouding tussen kerk en staat. „De ero sie van de traditionele kerkelijke gebondenheid maakt het onmo gelijk overheidssteun voor het kerkelijk leven nog langer als een vanzelfsprekendheid te zien", aldus Hirsch Ballin. Ideaal is volgens Hirsch Ballin „overheidssteun op afstand": al leen steun in situaties waarin „fundamentele vrijheden door ge brek aan feitelijke mogelijkheden dreigen te worden gefrus treerd". Kardinaal Simonis dankte het Kaski voor de inspanningen van de afgelopen jaren, maar vroeg zich af of een zekere behoed zaamheid bij het publiceren van de resultaten niet op zijn plaats zou kunnen zijn. jj| De Oostberlijnse Zionskerk mét links de milieubibliotheek. FOTO t Oostberlijnse politie doet inval in kerkcentrum In Oost-Berlijo is gisteren de nodige opschudding ontstaan nadat de politie eerder deze week een inval had gedaan in het gemeentecentrum van de Zionskerk, waaronder meer een milieubibliotheek is gevestigd. Enkele tientallen jongeren die gisteren een protestdemonstratie hielden, werden gearresteerd. Voor de kerk wordt nog steeds een stille protestdemonstratie ge houden, waaraan zo'n vijftig jongeren deelnemen. De re denen voor de huiszoeking en de arrestaties zijn onbe kend. Staatssecretaris Gysi die verantwoordelijk is voor de betrekkingen tussen staat en kerk zei dat hem evenmin de reden voor de inval be kend was. Er trad eerder deze een maand een ver slechtering in#in de relatie tussen kerk en staat, nadat Gysi plotseling het gesprek afzegde dat hij met de kerk leiding zou voeren. De milieubibliotheek, die in het gemeentecentrum van deze kerk is gevestigd, geeft met zijn activiteiten en publi- katies belangrijke impulsen aan de kerkelijke inzet voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping, al dus de kerkelijke verklaring. De kerk heeft aangedrongen op spoedige vrijlating van al len die door de politie zijn meegenomen. Het Oostduitse persbureau ADN zei dat van uit de kerk „staatsgevaarlijke lectuur" werd verspreid. Al heel lang wordt er in het onderwijs gediscussieerd over het begrip „neutraal onder wijs". Bestaat dat eigenlijk (nog) wel? En wat betreft de leerstof: bestaat er nog neu trale leerstof, zijn er neutrale examens, neutrale eindter men? In het licht van de hui dige ontwikkelingen begin nen deze vragen weer extra actueel te worden. Wat is neutraal eigenlijk? Je zou er onder kunnen ver staan, zoals de Grondwet het verordonneert voor het openbaar onderwijs: „Met eerbiediging van iedere gods dienst of levensovertuiging". Het kan ook betekenen: geen partij kiezend. Als je deze twee betekenissen toepast op het begrip „neutraal onder wijs", dan ben ik van mening dat het misschien wel moge lijk kan zijn onderwijs te ge ven met eerbiediging van ie ders godsdienst of levens overtuiging. Echter onder wijs dat nooit partij kiest, dan kan naar mijn mening niet. Elke onderwijsgevende doet dat zeer regelmatig, al zou het soms alleen maar zijn door een enkele blik of lach, een korte opmerking (om van al het andere maar te zwijgen). De leerstof Maar, hoe zit het met de leer stof - wat noemt men daarbij neutraal? Ik voel wel voor de omschrijving: neutraal is dat gedeelte van de leerstof, waar iedereen het mee eens is, dat „onomstreden" is. door drs. K. de Jong Ozn. Twee maal twee is vier - dat is neutraal. De uitspraak: „De Kerkhervorming van 1517 was een zegen voor de chris tenheid" was/is dat bepaald niet. Men zou kunnen zeg gen: alle leerstof heeft neu trale gebieden en minder neutrale, meer identiteitsge voelige gebieden. Nu luidt mijn stelling in dit verband: dat neutrale gebied wordt bij veel vakken steeds kleiner. Ieder weet dat onze samenle ving steeds pluriformer aan het worden is. Er zijn steeds minder zaken, waar we het met z'n allen volledig over eens zijn. Dat heeft ook te maken met de secularisatie. Het christendom is eeuwen lang een samenbindend ele ment in onze samenleving geweest: het zorgde voor vele gemeenschappelijke noties. Door de secularisatie is het .aantal door allen aanvaarde 'christelijke noties steeds ver der afgenomen. Dat ging te vens gepaard met een toene mend individualisme. De ge volgen: een steeds verder uit eenlopen van de meningen in onze samenleving, het ont staan van een steeds grotere diversiteit van meningen dan wel pluriformiteit. Dit werkt niet alleen door bij vakken als geschiedenis en maatschappijleer, maar bij voorbeeld ook bij economie, natuurwetenschappen enzo voort. Ja: eigenlijk bij elk vak, zij het bij het een meer dan bij het ander. Daarbij gaat het dan om de doelstel lingen van die vakken (wat wil men ermee bereiken), de inkleuring (welke accenten legt men, welke waarden draagt men over enz.), de keuze van de leerstof (wat vindt men belangrijk, wat minder), enz. Dat alles bete kent voor een confessionele school, dat haar identiteit met name ook naar voren komt en moet komen door en in de keuze en het presente ren van de leerstof. De overheid De overheid legt ook aan confessionele scholen cxa- mens op, is van plan eindter men te formuleren voor het einde van de basisschool, als mede voor de afsluiting van de zogenoemde basisvorming. Voor die examens en die eindtermen is neutraliteit een vereiste. De stof en de vragen moeten „onomstre den" zijn, dat wil zeggen er mag niets tussen zitten waar de een vanuit zijn levensbe schouwing een geheel andere mening over heeft, dan wel een geheel ander antwoord op de vragen geeft, dan de ander. De eindtermen zullen - als ze er komen (het parle ment heeft er bij mijn weten nog niet over beslist!) - alleen gaan over neutrale leerstof (zie omschrijving hierboven). Maar waf zullen nu de conse quenties zijn voor de over heid, wanneer dat neutrale gebied in de leerstof steeds kleiner wordt? Is het dan nog mogelijk om eindtermen op te stellen, om voor alle vak ken steeds maar weer neu trale stofomschrijvingen, neutrale eindexamenopgaven te maken? Het -is met name van belang de ontwikkelin-1 gen op deze terreinen te vol gen, nu de divergentie van meningen, de pluriformiteit in de samenleving maar blijft toenemen. Waar komen we uit? Daar komt nog een vraag bij. Momenteel gaat de overheid bij die examens, die „voorgenomen" eindtermen, uit van een begrip van kwa liteit, waarvan men zich kan afvragen, of het wel zo neu traal is. Als men onder kwa liteit van het onderwijs bij voorbeeld vooral datgene verstaat, dat dienstig is aan het in stand houden en het bevorderen van onze (mate riële) welvaart, is dat dan een neutraal begrip? (Afge zien van de trendgevoelig heid van het een en ander.) De basisvorming in het on derwijs, zoals omschreven in het rapport van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid van enige tijd geleden, wordt ook dui delijk als niet neutraal ge kwalificeerd. Betekent dat niet, dat de overheid zich met betrekking tot de inhoud van het onder wijs, de leerstof, steeds terug houdender moet opstellen, met name ten aanzien van het bijzonder onderwijs? Dat betekent dus: meer ruimte voor eigen inkleuring en ei gen leerstof in dat bijzonder onderwijs. Dat vergt in het confessioneel onderwijs niet alleen veel bezinning ten aanzien van de eigen leerstof maar ook tal van activiteiten voor het ontwikkelen van ei gen materiaal. Aan eigen leerboeken, eigen eindexa menopgaven is men nog niet toe. Maar zal dat over een aantal jaren nog zo zijn - als de ontwikkelingen doorgaan? Op zichzelf zijn die ontwik kelingen in het confessioneel onderwijs een goede zaak. Ouders willen een duidelijke keus kunnen maken, letten ook steeds meer niet alleen op wat er op een gevel van een school staat, maar vooral op wat er zich daar achter aan onderwijs afspeelt - in hoeverre de fraaie aandui dingen op die gevel niet slechts een facade zijn, maar staan voor een aansprekende werkelijkheid. Een opdracht en een gouden kans voor het confessioneel onderwijs. Noordzee schoner? ,DWA im 1 nisst De verwachtingen van de tweede Noordzeeconf# Londen waren niet bepaald hooggespannen. Voor (j<;ari van die conferentie geloofden de ministers van dejpari de Noordzee grenzende landen er zelf al nauwelijpplic knopen doorgehakt zouden worden. Er is dan ookPaa! wondering en blijdschap gereageerd op de beslr*ee woensdag na twee dagen vergaderen toch nog genoi|den den. rvap in H AlS betrokken partijen zich keurig aan de afsprat0^, den, gloort er inderdaad een „schonere" toekomstjjdat Noordzee, die de afgelopen jaren schaamteloos als vji mer is gebruikt. Het meest vergaande besluit daart- wel het verbod op verbranding van chemisch afval y jaar 1994 en de „stop" op de dumping van vloeibaar industrie-afval met ingang van 1 januari 1989. Het zou echter voorbarig zijn en van weinig n getuigen nu al te concluderen dat de milieuproblemi Noordzee betreft grotendeels zijn opgelost. Daarvoi milieubelasting van de Noordzee, ook nó de uitv< alle besluiten, nog te hoog. Zo mag Groot-Brittai gaan met het lozen van zwaar verontreinigd rioolslil dien is het niet denkbeeldig dat het chemisch afv; verbod op verbranding een andere weg naar het casu de Noordzee - zal vinden. De directie van h< kaanse bedrijf Combustion Services heeft er in dit! al op gewezen dat de capaciteit om chemisch afv; land te verwerken ook in 1995 nog onvoldoende za rwi MILIEUWETTEN die niet gevolgd worden door et ge controle en forse sancties hebben, zo leert de doorgaans weinig effect. De honderden illegale gifiXI de Nederlandse bodem zijn daar de stille getuigen ij dat betreft is enige zorg op zijn plaats over het feitje over het punt van de controle in Londen zo weinig jjXJ Verder is het teleurstellend dat evenmin aan de b van de gifproduktie bij de brón veel aandacht is geg het moet zijn dat Groot-Brittannië zich verplicht M „beste voorhanden technieken" te gebruiken bij detö king en lozing van radioactief afval in zee A 32 ALS het aan minister Smit-Kroes van verkeer ei staat ligt, wordt tijdens een derde NoordzeeconfeiA 1990 nog eens geëvalueerd wat er van de afspraken tndij gekomen. Dat lijkt ons niet alleen een goede zaak, qitei bitter noodzakelijk. Als een dergelijk vervolg op dqige besluiten immers uitblijft, zal het resultaat snel verp En dat is wel het laatste wat de Noordzee kan gebnanl I d Lichte weersverbetering DE BILT (KNMI) Het zeer sombere en natte weer behoort tot het verleden. De depressie, die de afgelopen week het weer in Europa heeft beheerst, is belangrijk in betekenis afge nomen en trekt naar Polen. Hogedrukgebieden worden nu voor het weer in ons land van belang. Dat houdt geen over wegend zonnig, maar wel droog weer in. In het weekeinde zal een ho- gedrukgebied boven Frankrijk voor rustig weer zorgen. Na het weekeinde zal boven Skandinavië een flink hoge- drukgebied tot ontwikkeling komen. De wind draait dan weer naar het noordoosten en geleidelijk zal koudere lucht worden aangevoerd. De ko mende nachten kan de tempe ratuur in het binnenland al onder het vriespunt komen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Skandinavië en Dene marken: Half tot zwaar be wolkt. In het oosten af en toe Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Oudste inwoner (3) Naar aanleiding van de brief van L. Vermin uit Wassenaar over het feit dat mevrouw Chr. van Druten-Hoogakker met haar 111 jaar op 20 no vember j.l. niet de oudste Ne derlander aller tijden is, wil ik graag het volgende opmerken. Inderdaad is volgens het over- lijdensregister van Putten Gel derland, op 29-3-1847 aldaar overleden Casper van Leeu wenkamp, oud 112 jaar en 12 dagen, in leven weduwnaar van Elisabeth Leppels, zoon van Evert van Leeuwenkamp en Annetje (achternaam on leesbaar) en geboren te Oost- naulendorf of Oosternaulen- dorf. Deze plaats is echter vol gens informatie van het Rijks archief voor Gelderland te Arnhem noch in Nederland noch in Duitsland bekend. Daar de overlijdensactes veelal werden opgemaakt alleen op de simpele verklaring van de aangevers, is de juistheid van zijn geboortedatum (die dan moet zijn 17-3-1735) niet te controleren. Dus wilde ik het maar houden op bovenge noemde mevrouw Van Dru- ten, althans wat betreft de in Nederland geborenen. Dirk de Boer, NOORDWIJKERHOUT. regen en sneeuw. Mi peratuur rond 2 gnfVar dinwaarts in Skandir^ 1 te tot matige vorst. ater besl Britse Eilanden: Halfvan bewolkt. VoornamelL °F terdag enige regen, rcie( in het noorden erI Middagtemperatuur graden. uit Benelux en noord-fieI Veel bewolking. mist. Zondag mogell' regen. Middagtemper?en geveer 4 graden. Duitsland: Wolken vfmij plaatselijk mist. Zatt P noord Duitsland mof regen of sneeuw. Mii^ar peratuur rond 3 gradK Midden en zuid-P™ Wolkenvelden. lPn mist. Vooral bij der?0 landse Zee ook zon.ri31 temperatuur 10 gradr' kust tot 5 graden inRem nenland. 0 Alpengebied: Wolk!?0' Vooral op iets groterar ook zon. Middagtenfj. in de dalen rond 3 gijj^ Spanje en Portugal: *®r' gend zonnig. Droog.' 10 temperatuur tussen P e in het noorden en in; nenland, tot 19 gradr3 zuiden. Italië en de Joegè kust: Veranderlijke De (Al Vooral in zuid-Italk regen- en onweersbuf dagtemperatuur van g in de Po vlakte tot 17 S het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMoP' Zd Lim A berde* Athene Cyprus Istanboel Las Palma:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2