Verhoging olieprijs in OPEC maakt weinig kans "Mijn vrouw heeft 'n verse fruitsalade voor u gemaakt." 7 Beurs van Amsterda Grundig: Niet eindeloos wachten met dat-recorder MARKTEN Wisse Dekker als pr-man gehuldigd Minister schrijft crisis scheepsbouw toe aan reders Van je GroenteSpedalist moetje 't hebben Kloof in metaaloverleg smaller dan voorheen Nationale-Nederlande^- blijft optimistisch ECONOMIE EeidaeSotmmt DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 PAQg' Koningin opent WTC-Rotterdam Koningin Beatrix heeft gisteren in Rotter dam het Beurs-World Trade Center offi cieel geopend. Het centrum wordt ge vormd door het bestaande beursgebouw waarop in drie jaar tijd een negentig me ter hoge ellipsvormige toren is gebouwd. Naast kantoren, vergader- en congres ruimten is in de Beurs-WTC de assuran tie-, schippers-, graan- en valutabeurs gevestigd. Met de bouw van de toren was 75 miljoen gulden gemoeid. Tijdens de bouw - dwars door het dak van het bestaande gebouw heen - kon in het beursgebouw gewoon worden gewerkt. Naast de koningin achter de maquette van het gebouw president-commissaris E.A. van Walsum. „Gun boer tijd om bedrijf aan te passen'' ARNHEM - „Als de overheid werkelijk de land- en tuinbouw- produktie als een economische activiteit beschouwt, moeten ook ontwikkelingskansen worden ge boden". Voorzitter A.J.L. Schop- man van de Aartsdiocesane RK Boeren- en Tuindersbond heeft dit vandaag gezegd tijdens de al gemene ledenvergadering in Arnhem. Schopman erkende het belang van een goed milieu voor de landbouw maar de maatrege len die de overheid nu neemt hebben volgens hem een „louter beperkend karakter". De boer wordt te weinig tijd gegund om zijn bedrijf aan te passen. Aalsmeer gaat zelf bloemen importeren AALSMEER - De Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA) begint 8 december met het zelf importeren van bloemen. Importveiling Aalsmeer is be doeld als service voor middelgro te en kleinere exporteurs die niet in staat zijn zelf te importeren. De veiling schat de omzet in het eerste jaar op 50 miljoen gulden. De belangrijkste produkten zijn in eerste instantie anjers, trosan- iers, Statice en Gypsophilia. De bloemenveiling wil met deze ser vice inspelen op de ontwikkeling van de laatste jaren dat steeds meer grote bloemenhandelaren zelf hun import verzorgen. Harsen-divisie DSM gaat omzet verdubbelen MIERLO DSM Resins, de divisie har sen van het chemieconcern DSM, wil de omzet in 1993 bijna verdubbeld hebben tot 2 miljard. De personeelssterkte zal daardoor groeien van 2500 tot 3500 men sen. Van de duizend nieuwe arbeids- fdaatsen zullen de meeste in het buiten and terechtkomen. In Nederland zal de uitbreiding voornamelijk gevolgen heb ben voor de onderzoeks- en marketin gafdeling in Zwolle. DSM Resins ziet groeimogelijkheden in de produktie van harsen voor poederverven, constructie- toepassingen en drukinkten. Poederverf is een verfsoort waaruit het milieu-on vriendelijke oplosmiddel, dat in natte verf zit, is weggelaten. DSM Resins be staat sinds 1982. ADVERTENTIE 0MNIVERSUM NU: ofcUZE *0 3 X per jaar een nieuw IOMNIVERSUM RUIMTETHEATER 070-5454 54 NEURENBERG - Hopelijk komt er snel een akkoord met de muziekindustrie over au-/ teursrechten, zodat de dat-re corder kan worden geïntrodu ceerd. De recorder kan op de markt worden gebracht als alle grote ondernemingen er overeenstemming over berei ken, maar „er kan niet einde loos worden gewacht". Dit heeft de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van het Westduitse elektronicaconcern Grundig, J.J.G.C. van Tilburg, gezegd. Van Tilburg gaat de Grundig-directie vanaf 1 de cember leiden. Met de dat-recorder kan op di gitale wijze muziek worden opgenomen zonder verlies aan kwaliteit". De muziekindustrie vreest dat er op grote schaal il legaal muziek zal worden ge- copieerd. De grote fabrikanten hebben de dat-recorder voor zien van een zogenoemde spoi ler, zodat er alleen op analoge wijze muziek mee kan worden opgenomen. Grundig heeft de dat-recorder in het magazijn liggen, ook in Nederland Het apparaat is voorzien van een spoiler, maar die kan zonder problemen worden verwij derd. KAASMARKT WOERDEN (25-11) De aangevoerde 14 partijen bracht een prijs op van t 8,20 tot f 8.73 voor eerste kwaliteit, tot f 9,15 voor extra en zware kwaliteit en boerenleidse kaas noteerde f 10,60. Verzekeraars onderuit AMSTERDAM Het Beurs- plein bleef gisteren onbewo gen onder de gecoördineerde renteverlaging in een aantal Europese landen. Bij een onge animeerde handel gingen na de kwartaalcijfers van Natio- nale-Nederlanden de grote drie onder de verzekeraars on deruit. Nationale-Nederlanden ver loor 3,50 op 50,60. Amev, die vandaag met cijfers is ge komen, verloor 2,40 op f 41,80. Aegon was de grootste verliezer met een terugval van f 4,30 of wel 7 procent op 57. De grote drie zijn zeer actief in landen waarvan de valuta ge lijke tred houden met de dol larkoers, die gisteren opnieuw gedaald is. Op de aandelenmarkt was de omzet van 268 miljoen nog lager dan eerder deze week. De drukte op de obligatie- markt luwde wat, maar daar werd toch nog een omzet be reikt van 933 miljoen. De koersstijgingen van de afgelo pen dagen kwamen hier ech ter tot staan. Zo noteerden de jongste 6,375 procent staatsle ning en de 7 procent staatsle- ning, die in een keer worden afgelost, dit keer lager. Bij een lagere dollar moesten de internationals licht prijsge ven. Koninklijke Olie. het meest verhandelde fonds, moest 1,80 terug op ƒ202. Unilever, het meest verhan deld op een ook al ongeani meerde optiebeurs, gaf 1,30 prijs op 106,40. KLM verloor f 0,80 op f 28,20 en Akzo 2 op f 90. Relatief grote verliezen waren er voor Ahold, Bols, Gist-Brocades, Heineken, Nij- I verHal-ten Cafp on WTT JAKARTA - De kans is klein dat de OPEC op haar vergadering begin december in Wenen zal besluiten de olieprijs van achttien dollar per vat (159 liter) te verhogen. Het is eerder een pro bleem om de huidige olieprijs te handhaven wanneer de bijeenkomst in Wenen geen overeen stemming oplevert, zo heeft de Indonesische minister van olie, Subro- to, gezegd. Subroto, oud-voorzitter van de organisatie van olie-ex- porterende landen en zeer gezien binnen de organisatie, voorziet dat het overleg zeer moeizaam zal verlopen, een verwachting die OPEC-voor- zitter Lukman ook al heeft uitgesproken. De OPEC-lan- den moeten de komende maand de produktie en de prijs van hun olie voor vol gend jaar vaststellen. Het zijn vooral Saudiarabië en Iran die tegenover elkaar zullen komen te staan. Het eerstgenoemde land, de grootste producent binnen de OPEC, wil de huidige olie prijs handhaven, terwijl Iran de prijs wil optrekken tot twintig dollar per vat ter compensatie van de koersda ling van de dollar. Iran ver koopt zijn olie op het ogen blik overigens met kortingen op de vrije markt, omdat het steeds minder kwijt kan in een markt waar ruim vol doende olie voorhanden is. Iraq, dat al jaren met Iran in oorlog is, heeft laten weten Saudiarabië te steunen in zijn pogingen om de olieprijs te handhaven. Minister Issam Abdul Rahim al-Chalabi van Iraq is op het ogenblik in Saudiarabië voor overleg. Volgens Subroto wordt de olieprijs op het ogenblik in de eerste plaats bepaald door de voorraden in de westerse landen en door de handela ren die reageren op de oor logshandelingen tussen Iran en Iraq. Als de olie-aanvoer uit de Golf stagneert kunnen de olieprijzen omhoog schie ten, maar als er niets gebeurt kunnen de prijzen gaan da len, aldus de Indonesische minister. Niet alleen de prijs van de olie, maar ook de produktie- hoeveelheid zal de OPEC- vergadering de nodige hoofd brekens kosten. Iraq erkent zijn toegewezen produktie- contingent niet en wil even veel produceren als zijn ri vaal Iran. Ecuador heeft al eerder laten weten ook een grotere produktiehoeveelheid te willen hebben. Gisteren werd bekend dat het land volgend jaar maar liefst ruim dertig procent meer wil pro duceren dan dit jaar. Ecuador wil met de extra olie Nigeria en Venezuela „terugbetalen". Deze twee landen hebben Ecuador olie geleend toen zijn export stillag als gevolg van een aardbeving. Wisse Dekker neemt de oorkonde in ontvangst van Hans Wiegel FOTO: ANf AMSTERDAM Dr. Wisse Dekker, voormalig topman van Philips, is onderscheiden met de prijs van de Vereniging voor Public Relations en Voor lichting (NGPR). Dekker ont ving gisteren de prijs voor „de bijzondere en voorbeeldstel- lende wiize waarop hij bij Phi lips public relations en voor lichting als instrument heeft gehanteerd in de beleidsstrate gie". Hij ontving de prijs uit handen van jury-voorzitter Hans Wiegel die als politicus ook goed met publiciteit over weg kon. De prijs bestaat uit een plastiek gemaakt door Martine Knoppert uit Den Haag, studente aan de Ko ninklijke Academie van Beel dende Kunsten. Wiegel noemde de hoeveel heid tijd die Dekker tijdens zijn presidentschap aan de pu blic relations heeft besteed - door Dekker zelf geschat op zestig procent - indrukwek kend. In vier jaar tijd heeft de oud-voorzitter van Philips rond 150 voordrachten gehou den en jaarlijks vijftig inter views toegestaan. Wisse Dekker maakte in zijn dankwoord duidelijk dat Phi lips veel gelegen is aan public relations, voorlichting en com municatie. Sinds de jaren ze ventig wordt de multinationa le onderneming steeds meer door de buitenwacht ter ver antwoording geroepen. De in dustrie als winstvergaarder. als milieuvervuiler, als inves teerder in landen met een be kritiseerd regiem, als uitstoter van arbeid, wordt kritisch ge volgd. Dit vereist een nieuwe stijl van communicatief onder nemerschap, aldus Dekker. Behalve public relations be steedt Philips ook grote aan dacht aan de interne commu nicatie. Dekker gaf daarbij een kijkje in de Philips-keuken op dit gebied. Philips kent video- conferenties en telefonische communicatiefaciliteiten. Daarnaast heeft het bedrijf een eigen snel groeiend net voor tekst- en computercom municatie met 160.000 tele foonapparaten, 50.000 data-ter minals en duizend telefax-ap- paraten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het feit dat de ene werf na de andere de poorten moet sluiten in te wij ten aan de afwachtende hou ding van Nederlandse reders bij het plaatsen van orders. Minister De Korte van econo mische zaken heeft dit giste ren in de Kamer gezegd tij dens de behandeling van zijn begroting 1988. De bewindsman stelde dat een verdere imkrimping van de scheepsbouw onontkoombaar is. Desondanks gaf hii aan de toekomst niet zonder hoop te gemoet te zien. Er is inmiddels voor 350 miljoen gulden aan steun aangevraagd voor de bouw van schepen. Dit zal nog dit jaar leiden tot de plaatsing van orders ter waarde van 100 tot 250 miljoen gulden, aldus de minister. De gevraagde steun over schrijdt sterk het beschikbare budget van 98 miljoen gulden in 1987 en 50 miljoen in de ko mende jaren op Economische Zaken. Daarnaast is er nog de steunaanvrage van 300 miljoen gulden voor de bouw van twee cruiseschepen voor de Holland De Merwede in de markt zijn. Economische Zaken heeft in middels besloten geen steun te geven aan een bundeling van zes werven, te weten Van der Giessen, De Merwede, IHC, Damen, Conoship en de IJssel- Vlietcombinatie. De zes verte genwoordigen maar 40 procent van de scheepsbouwcapaciteit. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE Minister wil niet van SER af DEN HAAG Minister De Korte ziet niets in de suggestie van het VVD- kamerlid mevrouw Rempt om de Sociaal Economi sche Raad (SER) af te schaffen. De Korte zei gis teren in de Tweede Kamer dat de SER een nuttige rol vervult in het overleg tus sen kabinet, werkgevers en vakbonden. Mevrouw Rempt had verklaard dat de SER maar beter weg kan omdat alle overleg veel te lang duurt waar door maatregelen die de economie ten goede ko men niet op tijd genomen worden. De Korte keerde zich ook tegen suggesties van mevrouw Rempt om het Centraal Planbureau (CPB) en het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) maar af te stoten naar het bedrijfsleven. Het vertrouwelijke karakter van de gegevens waarmee zij werken maken afsto ting van de instellingen niet mogelijk, aldus de mi nister. „Managers steeds zakelijker" AMSTERDAM Managers in het bedrijfsleven zullen zich de komende vijf jaar in toene mende mate zakelijk opstellen. Dit is de uitkomst van een on derzoek dat de faculteit be drijfskunde van de Erasmusu- niversiteit onder tweehonderd directeuren sociale zaken en personeelsmanagers instelde. Uit de antwoorden van de ma nagers blijkt dat zij erg veel waarde hechten aan zaken als planning, vastleggen van het financiële budget en de strate gie van het bedrijf. Deze harde eigenschappen winnen het duidelijk van de meer sociale kant van het personeelswerk zoals kennis van arbeidsrecht, pensioenen en sociale zeker heid. De managers vinden contactuele vaardigheden min der belangrijk dan bekwaam heden als goed onderhandelen, organiseren en het doorvoeren van veranderingen. ZOETERMEER De kloof tussen werkgevers en werkne mers in de metaal, die gisteren begonnen zijn met de onder handelingen over een nieuwe cao, is smaller dan voorgaande jaren. Volgens werknemers, met name de Industriebond FNV en de Unie BLHP (voor het middenkader), is het niet onmogelijk om de onderhan delingen nog voor de jaarwis seling af te ronden. Ook de werkgevers stelden zich bij monde van drs, J.C. Blankert. voorzitter van de FpHpratie voor Hp Mptaal- en Elektrotechnische Industrie (FME), soepel op. Alleen voor zitter F. Hanko van de Indus triebond CNV toonde zich wat minder buigzaam in zijn op-, stelling. Partijen hebben giste ren over en weer hun eisen pakket op tafel gelegd. De nadruk ligt zoals verwacht op de loonmatiging die volgens Blankert hard noaig is voor de verbetering van de exportposi tie. De arbeidskosten in de metaalsector behoren nog al tijd tot de hoogste van Europa. Landen als België, Engeland en Frankrijk zijn door hun half zo dure produkten in be trekkelijk korte tijd voor tal van mPtaalbpHriivpn zwarp concurrenten geworden. Deze ondernemingen zien hun (tra ditionele) nandelsbetrekkin- gen met West-Duitsland be dreigd. Daar komt de daling van de dollarkoersen nog eens bij. Sommige bedrijven hebben het moeilijk de orderportefe uille op peil te houden. Om de produktie (tegen lagere kosten) op te kunnen voeren, voelt Blankert er veel voor de bedrijfstijd te verlengen, ove rigens zonder dat ae werk week voor de individuele werknemer langer wordt, nij om de arm. „We hebben de Niettemin hield hii een slag veertigurige werkweek niet in onze voorstellen opgenomen, rlpnV IV aan", gaf hij openlijk toe. Hij herhaalde hiermee een eerder gedane suggestie. De verschillen tussen werkge vers en werknemers liggen op het punt van de loonmatiging. De metaalwerkgevers stellen dat er in het geheel geen ruimte voor een reële loons verbetering is „ook al omdat er door de lopende verplich tingen al een stijging van 1,75 procent bestaat'De bonden willen dat er minstens ander half procent uit de bus komt. Uit het andere deel van de be schikbare ruimte (gemiddeld circa 3,5 procent, maar dat kan van bedrijf tot bedrijf verschil len) moeten de herverdeling «an nrhpi'H rfrhoiHctiiHvprVnr- 86/130 86/1.40 86 660 86 27.- 64/85 5% sla 86/2.55 86 1.80 KL 86 5.95 d 86/4.-4 2%SU 86/4.50 86 1.55 4 eL 85/86 1.35 86 12.88 86 1.- 86 1.75 86 1.30 86/3.50 86 1.50 4 d. 86/1.40 86 2.80 4 d 88/87 1.60 86/5.50 86/12.80 86 2.50 Of 4% SU 86/8.50 66/4- 86/10- 86/1.85 86 /360 86/2-— 86/392 86 4.60 4 2% SU 85/86 1.16 78 4.4045% SU 86/0.80 86 15.33 86/925 86/2.04 86/316 ®,-50 «speel 107.00 63.50 'ija u 4130 bere Brits pond Befg. frank Duitse mart It. Ure 11425 Noorse kr. OosUehB Spaanse pes 1.55 Griekse dr. 1.49 Finse mart 34.75 Joeg. diner 139.75 tal pond ting en vut-regelingen betaald kunnen worden. De werkgevers willen van de atv af omdat die niet „werkt"; de bonden zijn het daar mee eens, maar wijten dat aan het feit dat de atv-dagen in de va kantiesfeer (kerst, carnaval) zijn terechtgekomen. Daardoor kwam er geen ruimte vrij voor het scheppen van nieuwe ba nen. „De atv moet absoluut ge handhaafd blijven", aldus de onderhandelaars D. Rijkse (FNV) en Hanko (CNV). Ver der zijn alle partijen het ero ver eens dat veel meer gedaan moet worden aan scholing, maar ook hier gaat het weer om de vraag in welke mate en tpr»pn wplkp kosten DEN HAAG Nationale- Nederlanden heeft de net towinst over de eerste ne gen maanden met 6,4 pro cent vergroot en hand haaft haar winstverwach ting voor geheel 1987. Hoewel de onzekerheid sterk is toegenomen door de daling van valutakoersen en de beurskoersen van aandelen, blijft Nationale-Nederlanden optimistisch. Na 30 september is het eigen vermogen door ontwikkelingen op de geld- en aandelenmarkt gedaald tot on geveer 6,4 miljard, nadat het vanaf januari gestegen was tot f 8,26 miljard. De maatschappij verwacht dat de omzet in gul dens op het peil van vorig jaar 17,35 miljard) zal liggen. De nettowinst over de eerste ne gen maanden was 463,5 mil joen. De omzet steeg met 3 nrnront f 1 3 OS milferH In het schadeverzeki drijf heeft Nationale-1. landen over de eerste 5 H/ maanden van dit jaar ett cl tief resultaat van 5,6 geboekt. Over hetzelfde! vak van 1986 was er noL:., negatieve uitkomst van jT miljoen. De verbetering A-b vooral toegeschreven aitaat gunstige ontwikkeling vtotte schaderesultaten in Qrof] Brittannië en de Vertf n. Staten. In Nederland gfr de schaderesultaten weBpé achteruit, maar bleef hetOt r debedrijf wel winstgevenOok Door de kosten en reserj vo< gen die met de hoge pro&t van nieuwe levensverzeC„ gen samenhangen en d«F° zienlijke investeringen snelle opbouw van nieu»" 'j vensverzekeringsbedrijvfr het resultaat op levens^j. kering 11 procent gedaalf, totale premie-inkomen toe van 8,68 miljard tot' 8 milwrrt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6