Gezond leven moet je op school leren Twaalf jaar geëist voor moord op chef Ml EU WO herpe kritiek p rammelende oekhouding sinister Ruding If Terugkeer Brokx niet onmogelijk YMPOSIUM EN BOEKJE OVER NUT GOEDE VOEDING JONGEREN Vier miljoen Nederlanders vertonen crimineel gedrag Zuidafrika negeert oproep VN-raad Nicaragua mag claims indienen JNENLAND £eidóc@oma*tt DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 itbussen ï-veilig HAAG Spuit- ;0Fn worden ozon- zo zijn ministe- VROM en de rlandse Aerosol irtseiöiging (NAV) ijn [V erfPe overeenge- j n. De overeen- P1!, die over twee e VOrii in de jaarver- sefi. 4ng van de NAV de leden zal voorgelegd, }t een vermin- van het ge- van CFK's in issen in 1990 a 95 procent. prak' zieker zichL Protest college Met een even nat als ludiek college hebben studenten van de Wageningse Hogeschool gisteren op het Binnenhof in Den Haag hun afkeuring uitgesproken over het wetsvoorstel harmonisatie collegegelden. DEN HAAG Volgens in gewijden uit het CDA is het niet onmogelijk dat oud staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting terugkeert in de landelijke politiek. Brokx moest destijds het veld ruimen wegens mani pulaties op zijn departement met bouwsubsidies. Volgens CDA-fractieleider De Vries, door wiens toedoen Brokx de aftocht moest blazen, was een slagvaardig optreden niet langer mogelijk. Nu de oud-bewindsman zich volgens partijgenoten in de parlementaire bouwênquete goed staande heeft weten te houden, gaan er steeds meer stemmen op zijn naam in ere te herstellen, „omdat we dat aan hem verplicht zijn". Maar hóe dat moet gebeuren en door middel van welke functie, is niet bekend. Om de al enige tijd rondzingende geruchten in de kiem te smoren zou hem het bur gemeesterschap van Tilburg in het vooruitzicht zijn gesteld. Brokx zou hierin echter „geen zin" hebben omdat hij zelf ook terug wil in de landelijke poli tiek. Reageren wil Brokx onder geen beding. „Ik hoor veel, maar ik weet niets", zei hij onlangs te genover onze krant. De geruchtenstroom over een nieuwe functie voor de oud- staatssecretaris werd enige we ken geleden nog versterkt door opmerkingen van premier Lub bers, die op een van zijn weke lijkse persconferenties herhaalde dat wat hem betrof Brokx niet had hoeven te vertrekken. Voorts verklaart minister Van Dijk van binnenlandse zaken deze week in een interview met het weekblad De Tijd „er geen bezwaar tegen te hebben wan neer deze vakman zou terugke ren als staatssecretaris van volks huisvesting". Sterker nog. Van Dijk zei dat te zullen „toejui chen" Sommige CDA-ingewij- den zeggen deze uitlatingen te beschouwen als nadelig voor de positie van fractieleider De Vries. McDrive mag open blijven DEN HAAG Hel drive-in-restaurant McDrive in Huis ter' Heide mag open blij ven. mits de „onaan vaardbare overlast" voor omwonenden zo als die zich vlak na de opening heeft voorge daan inderdaad defini-" tief tot het verleden behoort. Wèl zal McDrive onmiddellijk extra parkeerplaatsen en een nieuwe opstel- strook voor de auto's moeten aanleggen, zo luidde gisteren het oordeel in de zaak- McDrive. IVANDAAGO V| INHET EN HAAG Scholie- fondfi weten doorgaans wei- opniejg over hart- en vaat- i datfkten, terwijl juist zo k sucsen de twaalf en 21 rtsenBr de basis wordt gelegd :omtk>r een eventuele ziekte at te^ latere leeftijd, oven n jnlt ministerie van WVC te nf1^1 ^et daarom noodzake- K dat leerlingen in het ba- ïmt f en voortgezet onderwijs van ter leren over voeding en vordf. rol die dat speelt bij vet- oor of*11- een slecht gebit, maar ers vPral *ock kart- en vaatziek- t ,n Want daaraan overlijden trlijks nog altijd zo'n 56.000 "e ^erlanders; dat is de helft >denm alle sterfgevallen. WVC U dat dit aantal in het jaar (DO met een derde is vermin- HBrd. Dat zou vooral bereikt ^H>eten worden door preven- Uk voedingsgewoonten van ^tiolieren laten nogal te wen- over. Dat komt 1-gr* melijk door het gebrek aan kennis en daaraan zou dus het best r iets gedaan kunnen worden tijdens de lessen. Dat aspect stond dan ook centraal tijdens bijeenkomsten gisteren in Utrecht en Den Haag. In de Jaarbeurs werd uitvoerig gepraat tijdens een symposi um over voeding en jeugd en in Nieuwspoort werd een boekje over cholesterol voor scholieren ten doop gehouden. Op het symposium in Utrecht werd een onderzoek bekend gemaakt waaruit blijkt dat jongeren tussen twaalf en 21 jaar veel te vet eten. Vlees, margarine, roomboter, kaas en melk zijn de grote boosdoe ners. Gezond voedsel zoals grove graanproducten, bruin brood, de schil van een appel en rauwe groenten, komt in het dagelijks menu van jonge ren veel te weinig voor. Goede voeding in de jeugd kan een belangrijke rol spelen bij het voorkomen van wel- vaartsziekten. „De voeding van de Nederlandse jeugd is verkeerd samengesteld", zei Bertheke Post, die het onder zoek naar de voeding van jon geren verrichtte. „Ziekten die het gevolg zijn van een tekort aan vitaminen en eiwitten ko men in Nederland niet voor, maar er wordt gewoon te vet gegeten. Ook bevat de voe ding van jongeren te veel ge wone suikers. Die komen voor in snoep, gebak, jam en populaire dranken als yogi- drink". Spijsvertering Uit het onderzoek waarbij jongeren in Amsterdam en Purmerend negen jaar lang werden gevolgd in hun eetge drag blijkt dat er bijna twee keer zoveel vlees en tweeën half keer zoveel kaas wordt gegeten als nodig is. „Het eten van veel kaas en vlees is niet verkeerd", vindt Post, „maar dat mag er niet toe leiden dat zij geen groenten en bruin brood meer eten. Deze groen ten zijn juist onontbeerlijk voor een goede spijsvertering waardoor schadelijke stoffen het lichaam snel verlaten". Alarmerend is het hoge ge bruik van alcohol onder jon geren. Een derde van de 21- jarigen drinkt meer dan drie a vier glazen bier per dag. „Ongezond", oordeelt Post. „Het is nog onduidelijk in welke mate dit tot leverafwij kingen leidt. Vast staat echter dat jongeren minder actieve celmassa hebben v^aardoor de alcohol moeilijker afgebroken wordt". De gevolgen van het op een verkeerde manier eten blij ven niet onzichtbaar. Jonge ren krijgen meer lichaamsvet, hoewel er in dit opzicht ver schillen tussen meisjes en jon Patat is nog altijd een favoriete maaltijd bij de jeugd. FOTO: SP gens te zien zijn. Post: „De meisjes bleven tussen hun twaalfde en 21e evenveel eten. In verhouding tot de energie die zij verbruikten was dat echter teveel. Daar door werden de meisjes vanaf hun dertiende dikker*. Bij de jongens die steeds meer gin gen eten, begon die gewicht toename op hun zestiende". Gewoonten In de negen jaar dat zij het eetgedrag van de jongeren in de gaten hield, heeft onder zoekster Post weinig zien ver anderen in de samenstelling van de voeding. Wel moest zij constateren dat jongeren in sterke mate de gewoonten van hun ouders overnemen. „Hier ligt een taak voor het onderwijs", vindt Arend Waarlo, bioloog en één van de sprekers op het symposium. „Het onderwijs is een plek waar je een grote groep jonge ren kunt bereiken van de leeftijd waarin de voedingsge woonten voor het verdere le ven bepaald worden. Het is de plaats waar je een bewust voedingsgedrag kunt ontwik kelen". Waarlo vindt het dan ook een positieve ontwikkeling dat er in het onderwijs waarschijn lijk meer ruimte komt voor het belang van gezond eten. „Er ligt op het ogenblik een voorstel van de wetenschap pelijke raad voor het rege ringsbeleid dat stelt dat „voe dingsleer en preventie" en „omgaan met ziekten' ver plichte onderdelen van het vak biologie moeten worden. Waarschijnlijk legt de Kamer dit voorstel in het voorjaar vast in een wet". „Als dit gebeurt vereist dit een andere houding van de biologieleraren. Leraren moeten bijgeschoold worden om het gedrag van de leerlin gen te beïnvloeden. Zij kun nen niet meer alleen maar in formatie geven, maar moeten de leerling dwingen met een persoonlijke mening te ko men. Die mening kan dan ge confronteerd worden met de opvattingen van andere leer lingen. De praktijk leert dat een leerling zijn mening al- argumenten hoort, de invloed van de mede-leer lingen erg groot. Groepsdis cussie en aanvullende infor matie kunnen de houding van jongeren sterk beïnvloeden. Zo kunnen zij tot het inzicht komen dat ze niet het juiste voedsel eten en gezonder gaan leven". Cholesterol Waarlo werd op zijn wenken bediend. Vrijel tegelijkertijd werd in Den Haag het boekje „De Sluipmoordenaar" gre- senteerd, dat speciaal is be doeld voor scholieren. Aan de hand van een briefwisseling tussen twee vrienden wordt daarin vooral het probleem van cholesterol besproken. Het boekje, uitgegeven door Zorn in Leiden, zou moeten worden gebruikt bij het zoge noemde „buitengewoon" on derwijs; in dit geval specifiek bij de vakken maatschappij leer en gezondheidsvoorlich ting, een onderdeel van biolo gie. Cardioloog dr. Krook, één van de samenstellers, zegt dat het boekje zo eenvoudig mo gelijk is gehouden. „En het is ook zeker niet bedoeld als af schrikking", aldus Krook. „We roepen kinderen niet op een ascetisch leven te gaan leiden, maar wel om na te denken over hun manier van leven. Ik zeg altijd: het is een compromis tussen wat je pret tig vindt patat met, bij voorbeeld en de gevolgen die dat kan hebben op latere leeftijd. Je moet zelf kiezen" Cellen Krook erkent dat de weten schap nog maar heel weinig weet over cholesterol en hoe het werkt in de cellen „Maar ik het is met de huidige ken nis toch al volslagen immo reel om mensen niet te waar schuwen voor cholesterol. En vooral jongeren kunnen door bewuster omgaan met hun ei gen lijf nog een hoop ellende voorkomen". Krook overhandigde het eer ste exemplaar aan dr. A. Lan- sink, vice-voorzitter van de kamercommissie voor volks gezondheid. Lansink (CDA) herinnerde aan zijn loopbaan vóór de politiek. Toen heeft hij als fysisch-chemicus zoveel aangetast hartvezel gezien, dat hij gisteren scholieren op riep gezond te leven „in de lengte, breedte en diepte". Waarna hij, wijzend op zijn eigen manier van leven, heel snel zei dat politici de jeugd in dit geval helaas geen goed voorbeeld geven. FRANK DE KLERK DICK HOFLAND JL ^0lg van de voorpagina) "b8"S HAAG De Twee- t i7 Kamer heeft gisteren scherpe kritiek gele- j op de boekhouding JPgJfhet ministerie van fi- sciën, die op tal van ien rammelt. Engwir- j j(D66) sprak van „vrij 5 stige verwijten", zoals gedragen door de con- 'lerende accountants. Boekhouding van het mi- fcrie van financiën is der- .1(6 onvolledig dat al enige <h niet alleen geen goed- jende maar zelfs geen af- Tende accountantsverkla- j[ kon worden opgemaakt iiat bepaalde belangrijke ivens ontbreken om (lber- ipt een oordeel te kunnen lin. Er is alleen een rapport jengesteld, waaruit de ka deden bij herhaling citeer- 'j. Volgens Ruding duurt het nog tot 1989 voordat orde op zaken is gesteld maar „worden ondertussen al wel aanzienlij ke vorderingen gemaakt". Hij gaf toe dat er „nog een zeer omvangrijke hoeveelheid werk verzet moet worden, maar je kunt ijzer nu eenmaal niet met handen breken". Engwirda (D66) hield een on verstoorbaar toeluisterende Ruding voor dat „dit departe ment een voorbeeld zou moeten zijn voor anderen, maar in werkelijkheid is zij hekkesluiter". Hij zei zich „buitengewoon grote zorgen te maken". Van Muiden (CDA) vejpakte zijn kritiek nog op enigszins milde wijze en zei niet om de „leemten in de boekhouding heen te kunnen". Die „leem ten" zijn onder meer het ont breken van een boekhoudkun dige bewaking tegen dubbele betalingen en het vastlopen van de automatisering door een schrijnend gebrek aan ma nagement. Verheid: geen iteuwe Makro's 2 i HAAG De rijksover- 1 zal geen nieuwe vestigin- van de Makro meer toe- pi zolang het bedrijf naast i ithandel ook aan detail del doet. Uit onderzoek is «Jpken dat de Makro voor 27 v 18 procent aan detailhandel doet. Volgens het geldende rijksbeleid is detailhandel op industrieterreinen, waar de Makro zich vestigt, verboden. Een gemeente die dit toch toe staat handelt in strijd met het bestemmingsplan. Dat zal dus gewijzigd moeten worden. In de Kamer zijn CDA en VVD voor strenge maatregelen te gen de Makro. De PvdA wil dat de gemeenten actiever op treden. Mara-ton Professor Voüte van het Emma Kinder ziekenhuis in Amsterdam heeft gisteren uit handen van quizmaster Fred Oster (links) een cheque ontvangen ter waarde van 100.000 gulden, bestemd voor het kanker onderzoek. Oster liep onlangs de marathon van New York uit en won daarmep een weddenschap én een ton. Zijn marathonshirt komt ingelijst in het ziekenhuis te hangen. FOTO: ANP Cees Brinkhuizen terug naar KRO ENSCHEDE De KRO wil Cees Brinkhuizen binnenkort benoemen tot programmalei der radio en tevens adjunct-di recteur. Een instemmend voorstel is door het dagelijks bestuur en de ondernemings raad aan het algemeen bestuur van de KRO voorgelegd. Brinkhuizen (41) is momenteel hoofdredacteur van de Twent- sche Courant. Van 1980 tot 1985 was hij ook al in dienst van de KRO, toen als redac teur/presentator van Brand punt en later als waarnemend eindredacteur van deze actua liteitenrubriek. Hij was boven dien eindredacteur van de te levisieprogramma's „Er is meer tussen hemel en aarde" en „Kruispunt TV". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar schatting vier miljoen Ne derlanders van 15 jaar en ouder hebben zich in 1986 schuldig gemaakt aan één of meer delicten. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgesteld aan de hand van een uit gebreide enquête onder 8700 personen. De onder vraagden kregen bëgin dit jaar een lijst met veel voorkomende delicten voorgelegd, vergezeld van de vraag of men daar in 1986 één of meer van had gepleegd. Het hoogst scoorde rijden on der invloed. Vijftien procent van de ondervraagden gaf toe dit gedaan te hebben. Op de tweede plaats kwam zwart rij den in het openbaar vervoer: 11 procent deed dit vorig jaar minstens één maal. Belasting fraude werd door bijna 8 pro cent toegegeven, mishandeling door 6 pet. en heling door 5 procent. Verduistering in de werkkring scoorde ruim 3 pet. en winkeldiefstal of prijsjes verwisselen in een winkel elk bijna 3 pet. Van alle geënquê teerden was maar 6 procent wegens een delict met de poli tie in aanraking geweest. Een aardig beeld van de crimi naliteit in Nederland krijgt men als de enquêtegegevens worden „vertaald" in bevol kingsaantallen. zoals het CBS ook heeft gedaan. De lijst ziet ,er dan als volgt uit. Rijden onder invloed: 1,6 mil joen personen; zwart rijden: 1,2 miljoen; belastingfraude 860.000; heling: 500.000 (inclu sief het kopen van gestolen fietsen); mishandeling van een bekende: 438.000; mishande ling van een onbekende: 240.000; verduistering in de werkkring: 362.000; winkel diefstal; 330.000; prijsjes ver wisselen in een winkel; 314.000; uitkeringsfraude: 169.000; vernieling openbaar bezit: 113.000; vernieling parti culier bezit: 93.000; fietsen diefstal: 107.000; diefstal van geld: 93.000; doorrijden na een ongeval: 53.000; diefstal uit of vanaf auto: 14.000; diefstal uit woning: 11.000. Voorstel voor aidsinternaat in Frankfurt FRANKFURT De burgemeester van Frankfurt, Wolfram Bruck, is van plan om aan drugs verslaafde Aids-patienten in een speciaal in ternaat onder te brengen. De West- duitse krant Bild publiceerde giste ren een artikel waarin de burge meester zegt dat hij Aids-patienten in „een soort van gesloten kliniek" wil stoppen. Gezondheidsorganisa ties en politici hebben al tegen de plannen geprotesteerd. Zij zijn bang voor een „Aids-staat" en zeggen dat een aparte inrichting geen oplos sing is om de verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Poolse socialisten boycotten referendum WARSCHAU De leiding van de Poolse socialistische partij (PPS), die naar eigen zeggen sinds 15 novem ber bestaat, heeft gisteren de kiezers opgeroepen het referendum van zondag te boycotten. In een verkla ring die de illegale PPS na een bij eenkomst in Warschau uitgaf staat dat de volksraadpleging slechts een schijnmanoeuvre is, waarbij de greep van de regering op de bevol king alleen maar verstevigd wordt. Gisteren deed de politie overigens opnieuw een inval in het hoofdkan toor van de PPS, waarbij enkele partijleden werden ingerekend. JOHANNÊSBURG Zuidafrika heeft de oproep van de Veiligheidsraad zijn troe pen onvoorwaardelijk terug te trekken uit Angola, naast zich neergelegd. Het zegt dat het er zal blijven zolang het meent dat zijn veiligheid wordt bedreigd. De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties vroeg gisteren Zuidafrika zijn daden van agressie jegens Angola te beëindigen en zijn troepen uit dat land terug te trek ken. De resolutie werd met algemene stemmen aangenomen. Maar de Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha reageerde: „Zuidafrika laat zich zo niets voorschrijven over zijn vei ligheid". DEN HAAG Nicaragua mag claims gaan indienen voor de schade die is aan gericht door oorlogshandelingen van de Contra's, de antisandinistische rebellen die door de Verenigde Staten worden ge steund. Het Internationale Hof van Justitie in Den Haag heeft dat gisteren bepaald. De Amerikaanse regering heeft echter bij voorbaat laten weten een eventuele schadeclaim vermoedelijk 375 miljoen dollar niet te zullen honoreren. Het Internationale Hof van Justitie kan geen beslissingen aan een land opleggen en is afhankelijk van vrijwillige meewerking. KNOLLEN ROTTERDAM Officier van justitie mr; C.N.P. Flint-van Noort bij de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren twaalf jaar gevangenisstraf geëist te gen de 29-jarige Rotter dammer A. O. wegens moord. De man wordt er van verdacht in mei van dit jaar met een jachtge weer in Vlaardingen zijn chef, de 35-jarige Hans van den Berge, dood te hebben geschoten. O. legde bij zijn aanhouding een volledige bekentenis af. Het slachtoffer was zijn voor man en als zodanig zijn directe baas op de produktie-afdeling van de margarinefabriek Romi in Vlaardingen. O verklaarde jarenlang te zijn getreiterd door Van den Berge. De maat was vol toen de voor man zou hebben gezegd dat O binnen afzienbare tijd op straat zou worden gezet. Refe rerend aan de Turkse afkomst van de verdachte, had Van den Berge volgens O. hieraan toegevoegd: „Dan kan je terug naar Turkije, je kippenhok schoonmaken." O. nam verlof en kocht een jachtgeweer. De ochtend van de 13e mei ging hij in zijn auto naar de fabriek en wachtte het slachtoffer op. Van den Berge zette het op een rennen toen hij O. zag. De verdachte vuur de een schot af in de richting van het slachtoffer. Die viel. naar later bleek was hij m zijn been geraakt. Vervolgens schoot O. vanaf een meter Van den Berge in zijn borst. O. zei niet naar de directie te zijn gestapt met zijn klachten over de voorman, omdat in zijn visie ook de bedrijfslei ding niet veel met hem ophad Hij had ook tevergeefs gepro beerd een andere werkgever te vinden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3