Bevrijdingstheologie impuls in strijd tegen geestelijke armoede Gelijke belangen, aparte strategieën ficidócGomcMf" Paus bezoekt Europees Parlement 'n i GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Archief van de Kerken opgeheven >weer brieven lezers CeidaeGourmit DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 PAG? Beroep Jehova-getuigen verworpen BELGRADO Het Joegoslavische Hooggerechtshof heeft gis teren een verzoek van Jehova-getuigen verworpen hen we gens hun geloofsovertuiging van militaire dienstplicht vrij te stellen. Het Hof bepaalde dat burgers geen beroep op hun reli gie kunnen doen om vrijstelling van dienstplicht te krijgen of voor vervangende dienst in aanmerking te komen. Een groep Jehova-getuigen uit Maribor in het noorden van Joegoslavië had het Hof gevraagd de wet op de dienstplicht en het wetboek van strafrecht te herzien op grond waarvan verscheidene le den van hun groepering tot gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens dienstweigering. Bruce Kent voorzitter CND LONDEN Bruce Kent, die in februari het priesterambt neerlegde om tijdens de verkiezingscampgne voor het Britse Lagerhuis actie te kunnen voeren tegen het defensiebeleid van de Britse regering, is gekozen tot voorzitter van de CND (Cam paign for Nuclear Disarmament), de belangrijkste vredesbewe ging in Groot-Brittannië. Kent, die reeds vice-voorzitter was, volgt Paul Johns op wiens mandaat na vier jaar afliep. Kent was van 1980 tot 1985 secretaris van CND. Eerder was hij se cretaris van kardinaal Heenan. Kent verklaarde tijdens de jaarvergadering van de CND dat deze vredesbeweging zijn strijd tegen de kernbewapening ook na het akkoord tussen de VS en de Sovjetunie over de raketten voor de middellange af stand zal voortzetten. Mannen trouwen omdat zij moe zijn, vrouwen omdat zij nieuwsgierig zijn. Beiden worden teleurgesteld. Nuntius treedt op als koerier voor contra's Nicaragua SAN JOSE De diplomatie ke vertegenwoordiger van de paus in Costa Rica, nuntius Pier Giacomo de Nicolo, is bereid voor de anti-sandinis- tische Nicaraguaanse opstan delingen (contra's) een bood schap over te brengen aan de sandinistische regering in Ni caragua. Dat heeft een woordvoerder van de opstan delingen gisteren in de Cos- tancaanse hoofdstad San José verklaard. De pauselijke nuntius had aanvankelijk geweigerd als koerier voor de contra's te fungeren. Hij ging overstag, nadat de opstandelingen had den beloofd de pers nog niet over de inhoud van hun voorstellen in te lichten. Het is niet bekend wanneer Gia como de Nicolo. dan wel een van zijn naaste medewerkers, naar Managua zal vertrek ken. Het vredesvoorstel van de contra's is een reactie op het elf punten omvattende vre desplan van de Nicaraguaan se president Daniel Ortega, dat eerder deze maand be kend is geworden. Het tegen voorstel zal worden overhan digd aan de bemiddelaar in de moeizame onderhandelin gen tussen contra's en sandi nisten, de Nicaraguaanse kardinaal Miguel Obando y Bravo. Eerdere pogingen vftn de contraleiders Alfonso Ro- belo en Azucena Ferrey om persoonlijk het voorstel in Managua af te geven, misluk te omdat Costaricaanse lucht vaartautoriteiten hen - op aandrang van Managua - geen toestemming gaven op te stijgen. Huting weg als voorzitter hervormde synode ROTTERDAM/LEID- SCHENDAM Ds. H. Hu- ting stelt zich niet herkies baar als voorzitter van de sy node van de Nederlandse Hervormde Kerk. Gezien „de samenstelling van het mode- ramen" acht hij het wijs nu op te stappen. „Nu kan de lijn van handelen bewaard blijven." Huting (63) had nog een jaar mogen aanblijven. De Rotterdamse predikant is sinds 1985 synodevoorzitter. Hij volgde destijds ds. C.B. Roos op. In 1983 werd hij in het breed moderamen (uitge breid bestuur) gekozen. In 1984 werd hij lid van het mo deramen. Huting veroorzaak te eind '85 ongenoegen bij het rechtse deel van de Her vormde Kerk, toen hij na een bijeenkomst in Harare pleitte voor kerkelijke steun aan het gewapend verzet in Zuid- Afrika. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nijkerk, H.Talsma te Rijssen. Benoemd tot predikant buitengewo ne werkzaamheden, vormingsoplei ding en lectuurwerk. hervormde bond voor inwendige zending. IZB, drs.H.de Leede te Emmeloord (NOP), die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerd* Kerken Aangenomen naar Castricum, part time, jeugd- en jongerenwerk sa men met de hervormde gemeente, mevrouw drs.E.Visser, kandidate te Amsterdam. Beroepen te Zwijndrecht-Groote Lindt, drs.Sj.P.Zwaan te Waalwijk- Heusden. Beroepbaarstelling: mevrouw drs.L.Oosterhof. Molukkenstraat 72 il. 1094 BP Amsterdam. Gereformeerd* Kerken Vrijge maakt Drs.A.H.Verbree. kandidaat te Adu- ard kan geen verdere beroepen overweging nemen. Christelijk* Gereformeerd* Ker ken Tweetal te Middelburg. H.C.Mijn- ders te Zwijndrecht en A.Wagenaar te Mussel. LUNTEREN De gere formeerden kunnen van de bevrijdingstheologie weer het „Koningschap van Jezus" leren. Dat wil zeggen: geloof heeft alles te maken met het indivi duele leven en met de samenleving. Dat zei dr. H.J. Kouwenho- ven, oud-voorzitter van de gereformeerde synode giste ren in Lunteren. Hij sprak daar als voorzitter van de ge reformeerde zending. De geestelijke armoede zoals die zich op allerlei manieren in de kerken openbaart, zou weieens te maken kunnen hebben met te weinig besef van het Koningschap van Je zus, aldus ds. Kouwenhoven. We kunnen wat dat betreft leren van de derde wereld- theologen. Die maken duide lijk dat het geloof consequen ties heeft voor het hele le ven. Het geloof bepaalt de houding in het bestaan, zowel in het persoonlijk leven als in de maatschappij. Dr. Kouwenhoven meende dat in de kerken de moed om de heerschappij van Jezus te dienen, veelal ontbreekt. Dat verklaart wellicht mede het gebrek aan spiritualiteit en zeggenskracht. Volgens de Vlaardingse predikant is er wellicht van alles af te din gen op bevrijdingstheologie, maar ze houdt de christenen in het westen wel de spiegel voor „Met schrik constateren we dan dat wij heel wezenlij ke dingen dreigen te verge ten". Desgevraagd zei dr. Kouwen hoven dat zijn uitspraken sterk herinneren aan wat dr. Abraham Kuyper vroeger zei over de heerschappij van Je zus. „Natuurlijk kunnen we de theologische constructies van Kuyper niet overnemen. Wel kunnen we zeggen dat wat achter die constructies zat, opnieuw waardevol blijkt". De geestelijke armoede kwam op diverse manieren de afgelopen synodezitting naar voren. Zo moesten de- putaten (deskundigen) evan gelisatie constateren dat veel kerkleden zich niet meer la ten aanspreken op het „mis sionair gemeente" zijn en dat de kerk die pretentie mis schien maar beter kan laten varen. In de grote steden is de Godsvraag verklonken en overal in het land blijken de kerken de jongeren niet meer iets te zeggen te heb ben. Tegelijkertijk klonken in de synode oproepen tot een ster ker gebedsleven, in het per soonlijk leven van christenen en in die van de georgani seerde kerk. „We kunnen nog zoveel doen en zeggen, maar zonder het gebed gaat het niet", aldus een synode- lid. Ze maakte haar opmer king omdat in allerlei versla gen wel melding werd ge maakt van problemen en eventuele oplossingen, maar In de besprekingen kwam ook het Zuid-Afrika beleid van de gereformeerden aan de orde, met name de steun aan het ANC. Ds. B. Bavinck, functionaris, zei het ANC als partner te willen zien omdat zij streeft naar een vreedza me samenleving in Zuid- Afrika van zwart en blank. Ondanks sterke interne druk probeert het ANC het geweld zowel in intensiteit als in om vang beperkt te houden, al dus ds. Bavinck. Het beleid van de gerefor meerden om gereformeerd beleggingsgeld uit het land terug te trekken is een ant woord op verzoeken van het ANC. Helaas, aldus ds. Ba vinck, wordt te weinig ge bruik gemaakt van dit vreed zame middel om het blanke bewind tot een ander beleid te dwingen. LÜTSEN KOOISTRA LEUSDEN/UTRECHT Het Archief van de Kerken wordt met ingang van 1 janu ari 1988 opgeheven. Het is onmogelijk gebleken nog lan ger financiën te vinden voor een bronnenpublikatie, die onafhankelijk van de kerken opereert. Dat heeft J. Voor burg van het Archief van de Kerken meegedeeld. Belang rijke documenten en teksten uit Rome, de wereldkerk, de Nederlandse kerkprovincie en andere kerken, zullen voortaan worden gepubli ceerd in de specialreeks van het blad '1-2-1', het officiële orgaan van de kerkprovincie. Het Archief van de Kerken werd irt 1946 opgericht onder de naam „Katholiek Ar chief". Het werd toen uitge geven bij het landelijk secre tariaat van de Katholieke Actie in Nederland, dat later uitgroeide tot de Stichting De Horstink. In 1970 werd de naam veranderd in Archief van de Kerken om de be trokkenheid bij de oecumene tot uitdrukking te brengen. Bovendien werden van toen af aan ook documenten uit de niet-RK Kerken opgenomen. Een poging om het blad te la ten uitgeven door een samen werkingsverband van De Horstink, de Sint Willibrord- vereniging en het hervormde instituut Kerk en Wereld mislukte echter. In 1985 werd het tijdschrift losge maakt van De Horstink en ondergebracht in een zelf standige stichting. Volgens Voorburg telt het blad op dit moment 1200 abonnees, van wie 95 procent uit rooms-katholieke kring. Ten tijde van het Tweede Vaticaans Concilie bereikte het blad zijn hoogtepunt met 5000 abonnees. De laatste ja ren nam het aantal abonnees met 50 tot 100 per jaar af. Dat was niet alleen een gevolg van de vermindering van het aantal aantal katholieke in stellingen. Ook de publikatie van integrale teksten van het Vaticaan door de bisdommen zelf heeft voortzetting van het Archief van de Kerken onmogelijk gemaakt. STRAATSBURG Paus Johannes Paulus II zal van 8 tot 10 oktober 1988 een bezoek brengen aan de Elzas. Dat heeft de voorzitter van de parle mentaire vergadering van de Raad van Europa gisteren aangekondigd. De paus brengt dan een bezoek aan de Europese instellingen die in Straatsburg zijn geves tigd, waaronder het Eu ropees parlement. Op 8 oktober wordt de paus ontvangen door de Raad van Europa, waar hij ook het woord zal voeren. Op 10 ok tober brengt hij een bezoek aan het Europees parlement. Op zondag 9 oktober is er ruimte gereserveerd voor een pastoraal bezoek aan de El zas. Daarvan is het program ma nog niet bekend, zo heeft bisschop Charles Brand van Straatsburg meegedeeld. Het is het vierde bezoek van de paus aan Frankrijk. Eerder was hij er in 1980, 1983 (Lourdes) en 1986. In 1989 hoopt de paus voor de tweede keer naar Zuid- Korea te gaan. Dat heeft een officiële Vaticaanse bron aan het persbureau Reuter mee gedeeld. Volgens de bron, die anoniem wilde blijven, be staan er op dit moment nog geen plannen om ook een be zoek aan Noord-Korea in het reisschema op te nemen. De paus die ook in 1984 in Zuid- Korea was, zal verscheidene dagen in het land verblijven en er een grote manifestatie van de katholieke kerk bij wonen. VROUWEN VAN HET OJEC: AMSTERDAM Wat hebben vrouwen uit de christelijke en de joodse traditie elkaar te vertel len? Vorig jaar waren zij bij de viering van het eerste lustrum van het OJEC (Overlegorgaan jo den en christenen) nau welijks aan bod geko men. Vandaar dat deze week een avond belegd was waarop het uitslui tend over hun proble men zou gaan. De aula van de Vrije Univer siteit was redelijk gevuld, veel jongeren en bovendien nog heel wat mannen. Op het podium vijf vrouwen: Maria ter Steeg, rooms-katholiek theologe, en hoofd godsdien stige programma's KRO-tele- visie, de hervormd-feminis- tisch theologe Fokkelien van Dijk, Bloeme Evers namens de orthodox joodse vrouwen en Judith Frishman namens de liberaal joodse vrouwen. Zij discussieerden onder lei ding van Hanneke Gelder blom, zelf lid van de liberaal- joodse gemeente in Den Haag. De overeenstemming over hun problemen bleek groot. Die problemen hebben dan nog uitsluitend betrekking op hun rol in de kerk of de sy nagoge. Zij kunnen elkaar dan een hand geven waar het hun achtergestelde positie betreft. Zoals Maria ter Steeg zei: alle vrouwen die zich ori ënteren op het proces van emancipatie hebben een ge meenschappelijk belang. De scheidslijn loopt dwars door de kerken heen. Alleen de toekomstverwach tingen van de vier sprekers blijken sterk uiteen te lopen. Judith Frishman, afkomstig uit de Verenigde Staten, heeft daar voor de vrouwen zeer hoopvolle ontwikkelin gen aangetroffen. Vrouwen kunnen daar voorzanger zijn en spelen in het algemeen een grote rol in de synagoge die vijfentwintig jaar geleden nog ondenkbaar was. Fokke lien van Dijk („Ik sta aan de rand van de kerk") toonde zich heel wat somberder, ook Maria ter Steeg FOTO: PR vanwege het Überhaupt 'vrouwvijandige in de christe lijke traditie. Ook al kunnen vrouwen al twintig jaar pre dikant worden, de weerstand tegen vrouwen in de gerefor meerde bond van de NHK bl jft onverminderd groot. Van Dijk kreeg vanuit de zaal en uit het forum te ma ken met kritiek uit joodse hoek, want heeft het chris tendom die vrouwvijandig heid nu juist niet geërfd van het jodendom, waarin de hei dense godinnendienst werd onthoofd. Die steekt in be paalde vormen van (theolo gisch) feminisme weer de kop op. Van Dijk meende echter dat we in ieder geval „die kant niet op moeten". Maria ter Steeg gelooft dat zij het niet meer zal meemaken dat vrouwen in de rk kerk een rol zullen spelen. Be stuursmacht is in de rk kerk priestermacht. Maar toch: deze kerk is mij om zoveel andere reden lief, dat ik haar niet verlaat, aldus Ter Steeg. Vrouwen moeten volgens haar het terrein rijp maken voor veranderingen. Daar mee beantwoordde zij de vraag uit haar inleiding: gaat het om gelijke bestuursmacht of gaat het om het inbrengen van inspiratie? Daaraan kop pelde zij de vraag: hoe kun nen we specifiek vrouwelijke gaven (soepelheid, concreet heid) het best inbrengen in de liturgie? Bloeme Evers verafschuwde het dat vrouwen „nog steeds de hemel in geprezen worden" als zij zich aan hun beperkte rol in kerk of syna goge houden. Judith Frish man legde de schuld voor het gebrek aan functioneren voor een deel bij de vrouwen zelf. „Ze vinden het niet he lemaal koosjer als vrouwen de touwtjes in handen heb ben, terwijl er ook mannen aanwezig zijn." Voor gemeenschappelijke vieringen zag geen van de vier inleiders duidelijke kan sen. Maria ter Steeg: „We zijn daar nog niet aan toe." En Bloeme Evers: „Goede con tacten tussen joodse erT chris telijke vrouwen zijn belang rijker dan delen wat eeuwen lang ongedeeld is gebleven". VERVOLGPROCES IN ZAAK AANSLAG PAUS ROME Voor een rechtbank in Rome is vandaag het proces in hoger beroep begonnen tegen de vermeende medeplichti gen aan de aanslag op de paus in 1981. Op het eerste proces in 1986 sprak de reenter wegens gebrek aan bewijs drie Bulga ren en drie Turken vrij van betrokkenheid bij een samen zwering de paus te doden. Zowel de officier van justitie als de advocaten van de verdachten tekenden hoger beroep aan. De advocaten van de Bulgaren gingen in hoger beroep omdat de uitspraak vrijspraak wegens gebrek aan bewijs nog reden tot twijfel liet aan de onschuld van de verdachten. Zij willen vrijspraak zonder meer. De officier van justitie erken de aan het eind van de proces dat er tegen de Bulgaren niet voldoende bejviis was, maar tékende beroep aan tegen de vrijspraak van ae drie Turken. Hoofdrol op het eerste proces was weggelegd voor Mehmet Agca, die op het eerste proces een hoop tumult veroorzaakte door tegenstrijdige verklarin gen. De overige verdachten zullen waarschijnlijk verstek la ten gaan. Arts weer naar de rechter" - j, zo ïn V \T flanC V OOR de derde keer in één jaar gaan de huisartsena»gin nigd in de Landelijke Huisartsen Vereniging LHV, erfPe flict met staatssecretaris Dees voorleggen aan de pir'jj, van de Haagse rechtbank, mr. M. Wijnholt. Beide vork ,n ren ging het om tariefsverhogingen voor de artsen, (fcng zijn de praktijkkosten het geschilpunt. de en Het proces is uitgelokt door wat de artsen noemen v gide standpunt" van de bewindsman, dat er voor de o\j va: gekomen vergoeding geen geld beschikbaar is. Na jaibusse onderhandelen was over de vergoeding van de prakt)® ten een akkoord bereikt tussen de huisartsen, de zieken sen en de ziektekostenverzekeraars, hetgeen op zich^» mijlpaal genoemd mocht worden. Er was overeengekomen dat de kosten van nascholii de artsen zouden worden vergoed, evenals die van da^" ratuur waardoor de artsen beter bereikbaar moeten \»T Bovendien hebben de artsen recht op een kleine vergl voor de thuiswacht, de partner die in het weekej 's nachts de telefoon bedient of mensen ontvangt. koord was overgenomen door de COTG, het Centra| gaan Tarieven Gezondheidszorg. Alleen de handte]| van Dees ontbreekt nog. DeES stelt dat hij geen geld heeft om de kosten akkoord 75 miljoen, waarvan de helft door de ziekef sen moet worden opgebracht te dragen. Dit wordt q artsen bestreden. De staatssecretaris houdt vast spoorboekje, het Financieel Overzicht Gezondhe| (FOG), dat strak aangeeft hoeveel volgend jaar bestel worden. De artsen stellen dat het FOG van verkeerdJ keningen uitgaat. Er is nu een situatie ontstaan waarin artsen, foncty verzekeraars het overleg hebben afgebroken en opniqg c rechter het verlossende woord moet spreken. En datfckti ontmoedigende uitkomst van een na jaren eindelijk su$sei overleg. Voorlopig lijken de argumenten van de artsentir d houdender dan die van de staatssecretaris. Daar komt)or de bewindsman met zijn weigering opnieuw ingaat tej la beleidslijn die al zo lang mede uit bezuinigingsoven gen is uitgezet: de versterking van de eerste lijn inr zondheidszorg. Het zou onnodig moeten zijn op te nP d, dat de huisarts daarin een centrale plaats inneemt f e' mede van haar of zijn inzet afhangt of de kosten van ter listische hulp en ziekenhuisverpleging kunnen wordt rol perkt. De staatssecretaris moeilijk bereikbaar voor cfht- lijkt echter de voorkeur te geven aan streefcijfers v|°r^ zuinigingen boven het volgen van de uitgezette grote hij jaagt opnieuw de centrale figuur in de medische z^jei gen zich in het harnas, terwijl samenwerking gebodenm a leid mag je dit niet noemen. il d; 00 r Veel bewolking. Een oude, uit het Middellandse Zeegebied afkomstige depres sie, ligt nu boven Duitsland en blijft ons weer bepalen. De de pressie verwijdert zich het ko mende etmaal naar het oosten terwijl gelijktijdig vanaf de Britse Eilanden hogedrukge- bied ons land nadert. Een en ander heeft veel bewolking tot gevolg. Van tijd tot tijd valt daaruit wat regen of motregen maar grote hoeveelheden neerslag worden niet ver wacht. In Zuid-Limburg loopt de temperatuur weer iets op, en gaat de sneeuw weer over in regen. De wind is noord tot noordwest en zwak tot matig. Vanaf de Noordzee wordt lucht aangevoerd waarin het vrijdagmiddag rond 5 graden wordt. Ook 's nachts blijven de temperaturen nog boven nul. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Skandinavië: Half tot zwaar bewolkt en vooral in Zweden af en toe regen of sneeuw. Middagtemperatuur om het vriespunt. Britse eilanden: Wolkenvelden en zaterdag van het westen uit af en toe regen. Middagtempe- raturen van 6 graden in het oosten van Engeland en Schot land, tot 10 graden in Ierland. Beneluxlanden: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Middagtemperaturen rond 5 graden. Denemarken, Noord- en mid den Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en vooral aan de noordwesthant een enkele re gen- of sneeuwbui. Middag- temperaturen van 2 graden in Denemarken tot 5 graden in midden-Duitsland. Zuid-Duitsland, Alpenlanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral aan de noordwestkant een enkele regen- of sneeuw bui. Middagtemperaturen in de dalen van 3 graden in het holi noordwesten tot 7 gran het zuidoosten. Nul-gre veau dalend tot ca. 120C— Noord- en midden-Fri Vrijdag wolkenvelden I enkele bui, zaterdag pl met zon en droog. Mid<f peraturen rond 7 gradeT Zuid-Frankrijk, oost- Wisselend bewolkt en tot tijd buien. Middag turen van 11 graden Franse Rivièra tot 18 t in zuidoost-Spanje. j| Overige deel van SpajVj Portugal: Overwegend en droog. Middagtemps van 10 graden in het nK tot 18 graden in het zuij Italië, Joegoslavische Overwegend veel beii^r en vooral op vrijdag eerê le regen- of onweersbuw dagtemperatuur van 8 CL r op de Po-vlakte tot 17jl*a in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORC Vhssingen Zd Limburg Aberdeen zw.bew. 6 «boe -11 -1# O regen 1 fn' onbew 13 Ten< ir°ntv -ja"' l.bew 10 4vei T£w 11 f onbew 19 ltn. eh j h 9 7 S ,3 VC 5? lei 22 1' f H 20 fza Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Antisemitisme Men hoort de laatste dagen vaak zeggen: Zie je nou wel: Soetendorp en de zijnen roe pen het antisemitisme over zichzelf af door zich zo druk te maken en zich zo emotioneel te uiten. Ofwel: zij wakkeren het antisemitisme zelf aan en richten met hun protesten te gen het omstreden toneelstuk meer schade aan dan dat zij er goed mee doen. Ziehier waar antisemitisme helemaal om draait. Niet de door veel mensen terecht of ten onrechte geuitte ver onderstelling op zich dat Soe tendorp de ellende over zich zelf afroept is antisemitisme. Wèl het feit dat daar meestal nog een zinnetje aan vooraf gaat. Het zinnetje „zie je nou wel". Zie je nou wel dat de jo den het zelf aanhalen. Dat is het sluipende, blijkbaar onuit roeibaar antisemitisme dat zo gevaarlijk is. Het feit dat er mensen zijn, die zich door de houding van Soetendorp zien bevestigd in een bij hen slui merend, misschien zelfs alleen onbewust aanwezig vooroor deel, dat is het grote latente gevaar. Een gevaar dat als een zich explosief vermeerderende bacterie bedreigend groot wordt wanneer dit gevoel van bevestiging collectief wordt beleefd. De bacterie van het antisemitisme is bovendien zeer besmettelijk, want niet al leen degenen met de door de gebeurtenissen bevestigde ge voelens, maar ook anderen worden er snel in hun voelen en denken door aangetast. Im mers: wie het „zie je nou wel" nog niet dacht of uitsprak, wordt ook snel tot deze denk trant overgehaald omdat de feiten die bij oppervlakkige beschouwing lijken te rechtvaardigen. Wat hiermee gezegd wil zijn: het kan inderdaad niet ont kend worden dat Soetendorp door zijn opstelling antisemi tisme aanwakkert. Dat is hém niet te verwijten. Immers: men mag de bestrijder van het kwaad niet verwijten' dat het kwaad zich duchtig verweert wanneer het wordt aangeval len. Nog anders gezegd: ziekte veroorzaakt het ongemak koorts wanneer het afweersys teem van het lichaam in actie komt. Welke zieke vervloekt daarom zijn afweersysteem? Het is, om maar even bij deze vergelijking te blijven, te ho pen dat de manier waarop ij- veraars tegen het antisemitis me (als Soetendorp) zich uiten, ooit als een zege voor het zieke lichaam van de maatschappij wordt ervaren. Dat kan echter pas wanneer begrepen wordt dat het hele lichaam ziek is. Zolang de mensen van de „zie je nou wel"-denktrant zich niet ziek of besmet achten zij vinden „slechts" dat de antisemieten die zij verwerpen toch wel een beetje gelijk heb ben verandert er niets. Het antisemitisme zal pas verdwij nen wanneer men de splinter van het „zie je nou/^el"-den ken uit zijn eigen oog haalt. Want dan zal men zien dat al die splinters tesamen de balk vormden die antisemitisme heet. E. de Haan, ZOETERMEER. Kinderkreuzzug Op de kunstpagina noteert uw musicologische medewerkster drs. Noes Kokée, dat het werk „Kinderkreuzzug" van Jean Lambrechts tekst Bertolt Brecht in Maastricht haar eerste Nederlandse première kreeg. Met alle waardering voor het doorgaans zeer gefun deerde en kritische commen taar van de recensente moeten wij aantekenen, dat hier van een misverstand sprake is. De compositie is tot stand geko men op verzoek van ons koor in nauwe samenspraak met het Haags Matrozenkoor en door het Fonds voor de Schep pende Toonkunst als composi tie-opdracht gefinancierd. Ruim een jaar geleden kwam het koorgedeelte voor spreekstem, alt-soliste, jon genskoor en mannenkoor gereed en pas drie weken gele den kon de componist Jean Lambrechts de orkest-parti tuur t.b.v. de dirigent en 21 in strumentalisten voltooien. Het was derhalve een krachtme ting met de tijd om deze we reldpremière in de Grote Kerk van 's-Gravenhage tot klinken te brengen. Die Haghe Sanghers, Jean Kierkels, Voorzitter. Oudste inwoner (2) Uw bericht dat opoe Haver kamp met 111 jaar de hoogste leeftijd van Nederland heeft bereikt sinds de invoering van de burgerlijke stand is onjuist. Alhoewel 111 jaar natuurlijk een respectabele leeftijd is, ben ik zo vrij op te merken dat eén van mijn voorvaderen, Tho mas Peters, op 112-jarige leef tijd is overleden in 1857 te Arnhem Daar de burgerlijke stand in 1812 is ingevoerd, is hij waarschijnlijk de oudst overledene sinds de invoering. J. Peters, BARNEVELD. MI:Mr.M:Ii

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2