(Bowuvnt Bouterse verslagen 3 4 5 7 13 17 Ontbijt 11 Grote steekproef bij apothekers on Pieck I ïrleden Leatergroep gaat Lti-semitische Ims vertonen 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. Priester met buit naar politie Chauffeurs De Schakel leggen werk neer 12 Donderdag 26 november 1987 i79e jaargang no. 23972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers 1.1,10. Veel bewolking en af en toe wat regen. Minimumtempera tuur omstreeks 3 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 5 graden. Noordwesten wind, matig, rond kracht 3, langs de kust eerst nog vrij krachtig, 5. Zon op: 08.19; onder: 16.35; Scheveningen hoog water: 7.24 en 19.40; laag water: 2.36 en 15.19 uur. pnaar verkoopt giftig ijs AG/LEIDEN Economisch politie- nr. R. van Rossum heeft gistermid- |3|| 45-jarige ijsverkoper uit Leiden ver- tot 250 gulden boete. De man kreeg IfiBboete omdat de Keuringsdienst van ^■vorig jaar augustus een grote hoeveel- het desinfecterende middel tolueen- fnide in het ijs aantrof. Per kilo iis i milligram van dit middel aangetrof- wijl volgens de Keuringsdienst slechts L|ram is toegestaan. „Tussen de tien en milligram, dat wordt door de Keu- ;nst bijna beschouwd als het direct jen van een desinfectiemiddel aan de ren", zei Van Rossum. De Leidenaar •de dat hij niet wist hoe het middel in vas terechtgekomen. Ik maakte het schoon zoals het mij was voorge was kennelijk fout". Paniek in Israel na bloedige actie luchteommando JERUZALEM Een spectaculaire en bijzonder bloedige actie van een Palestijns luchteommando heeft grote paniek veroor zaakt in woongebieden op de noordelijke Golanvlakte in Israel. Scholen en bedrijven bleven dicht en de bevolking werd aange raden in ondergrondse schuilkelders te blijven nadat twee Pa- lestijnen 's avonds met gemotoriseerde hang-gliders er in waren geslaagd in het gebied te infiltreren. Totaal acht Israeli's kwa men om het leven toen de erxtremisten het vuur openden op een legerkamp bij Kiryat Shmona. Beide commandos kwamen bij hun actie om het leven. Duizenden soldaten kamden van morgen het gebied aan de noordgrens uit, omdat vermoed wordt dat nog meer commando's met hang-gliders (die niet door de ra dar kunnen worden opgemerkt) zijn binnengedrongen. Het ka binet, dat in crisisberaad bijeen kwam, kondigde onmiddellijk represaillemaatregelen aan. De actie van het luchteommando, de meest bloedige in tien jaar, is opgeëist door het „Volksbevrij dingsfront Palestina", een radicale palestijnse verzetsbeweging. LEIDEN Twintig inspecteurs en controleurs van de ge neesmiddeleninspectie hebben de afgelopen twee dagen op grote schaal steekproeven genomen bij 130 apothekers in ons land. Daarbij zijn in totaal 260 monsters van zelf berei de geneesmiddelen in beslag genomen om te worden getest op kwaliteit en samenstelling. Het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek (Rigo) in Leiden zal bekijken of medicijnen voldoen aan de ËG-normen. Daarover rees twijfel toen het Rigo in januari een rapport uitbracht over de kwaliteit van door apothekers bereide geneesmiddelen. Daaruit bleek dat van 180 monsters die de inspectie de af gelopen vier jaar had genomen bijna de helft niet voldeed aan de kwalitatieve normen. Salaristoeslag voor ambtenaren Financiën DEN HAAG Duizend ambtenaren op het departe ment van financiën krijgen een toeslag op hun sala ris die varieert van 4.000 tot 8.000 gulden bruto per jaar, met enkele uitschieters naar boven. Dit deelde minister Ruding van financiën gisteren mee aan de vaste kamercommissie van financiën in het kader van het feitenonderzoek van zijn departement. Een aanlokkelijke bonus is volgens secretaris-generaal Michiels van Kessenich het enig mogelijke tegen wicht gebleken tegen de grote zuigkracht van het bedrijfsleven en wat nog opmerkelijker is zelfs van andere ministeries waar de ambtenaren van Fi nanciën meer kunnen verdienen. De toeslag is gege ven ondanks een afwijzende houding van de vak bonden en een negatieve advies van de Raad van State. Bovendien is de Tweede Kamer niet ingelicht. Pagina 3: Scherpe kritiek op Rading EXPLOSIEVE SFEER NA MONSTERZEGE „OUDE" PARTIJEN ra VEEN In zijn woon- pverveen is gisteren op te leeftijd de kunstenaar jPieck overleden. Pieck rf over de hele wereld ïheid door zijn oud-Hol- wintergezichten en zijn (ties bij sprookjes. Hij rder de geestelijk vader tt sprookjespark De Ef- Pieck, die wel betiteld Is de laatste romanti- enaar, bleef tot aan ©d tekeningen maken, tem staat een museum ieel aan zijn werk is ge- IAnton Pieck be vre de hang naar nostai- (Van onze verslaggever Mare de Koninck) PARAMARIBO De bevolking van Surina me heeft in eerlijk ver lopen verkiezingen het bewind van legerleider Desi Bouterse massaal afgewezen. De overwin ning van de oppositie partijen, verenigd in het „Front voor Democratie en Ontwikkeling" is reusachtig. Het Front van de „oude leiders" Arron en Lachmon kreeg liefst tien maal zoveel stemmen als Bouterse's NDP en ver zekert zich daardoor van een twee derde meerderheid in de 51 zetels tellende Nationa le Assemblee. Die twee derde meerder heid is nodig om de grond wet te kunnen veranderen. Het Front heeft voor de verkiezingen aangekondigd met name die grondwetsar tikelen te willen verande ren, waarin de rol van het leger in de politiek ligt vast gelegd. De nederlaag van de NDP is ronduit vernede rend. Zelfs in de oorlogsdis tricten, waar het Front geen kandidaten had gesteld en Bouterse op de tien aldaar te behalen parlementszetels rekende, kregen splinter partijen meer stemmen dan de NDP. Het verwachte volksfeest in Paramaribo bleef vannacht echter uit. Ruim voor het sluiten van de stembussen waren aan hangers van het Front in Paramaribo de straat op ge gaan om alvast de overwin ning van hun partij te vie ren. Maar toen de eerste uitslagen binnenkwamen gaven de meeste mensen in Paramaribo gehoor aan de oproep thuis te blijven, uit angst voor botsingen met NDP-sympathisanten en militairen. In de avonduren waren de straten in de hoofdstad geheel uitgestor ven. Zelfs op de partij bijeenkomst van het Front kwamen maar enkele hon derden aanhangers opda gen. Toch bleef de sfeer in de stad explosief. De politie maakte onder meer melding van de beschieting van een aanhanger van het Front door een NDP-aanhanger. Verwacht wordt overigen? dat vandaag de vreugde van de bevolking alsnog een uit weg zal vinden in feestelijk heden. Pagina 5: Vreugde en angst in Paramaribo Groot feest onder de aanhangers van VH P-leider Jagger- nath Lachmon. „We want Jumbo", scan deerden de aanwe zigen. „Jumbo" is bijnaam van Lach mon. FOTO: ANP Hervatting hulp stap dichterbij DEN HAAG Het hervatten van de ontwikkelingshulp aan Suriname is na de overwinning van de „oude" politieke partijen een belang rijke stap dichterbij gekomen. Maar eerst moeten de mi litairen echt terug naar de kazerne, en dat is niet zo een voudig als het lijkt. Dat is de voor naamste conclusie van CDA, VVD en PvdA op de uitslag van de verkiezin gen in Suriname. TERDAM/DEN G De beroering de afgelaste opvoe- van het toneelstuk vuil, de stad en de heeft de theater- p i Studio Amsterdam iet van weerhouden ly volgend jaar te be- ®n met een groot pro- iflver de Oostenrijkse Jjjemitische schrijver Kraus. Niet alleen J, een toneelstuk van (1874 - 1936) opge- :wijk rschuwt collectanten jVIJK De politie waar- Ift bewoners van Katwijk Collectanten die geld voor jadesh zeggen op te ha- Bngens tussen de 13 en 15 gaan langs de deur en namens een stichting fijdrage voor daklozen of a in Bangladesh. De Izou moeten bestaan uit fedrag van 7,50 gulden. U ■later een verjaardagska- |r, wordt beloofd. Volgens Jatwijkse politie staat de |ng niet ingeschreven in fentraal Archief van het aelingswezen in Amster- I De gemeente Katwijk I de „stichting" dan ook Vergunning verleend. Eoon raast :r Filipijnen 0 ILA Luzon, het groot- ilipijnse eiland, is getrof- ;^oor de tyfoon Nina. Het jvst getroffen werd de pro- s Sorsogon, ongeveer 400 ■leter ten zuidoosten van ©fdstad Manila, waar vol- nog onbevestigde berich- Kker 200 mensen de dood %n gevonden en 90 pro- pvan de gebouwen is ver- .1 of beschadigd. De tyfoon kte windsnelheden van ►ilometer per uur. voerd, ook is de theater groep van plan een aantal nazi-propagandafilms te vertonen. Op het programma staat bij voorbeeld de film „Jood Suess", die in 1940 in opdracht van Joseph Goebbels is ge maakt. Ook de verfilming van de nazi-partijdag in Neuren berg in 1934, onder de titel „Triomf van de wil", zal worden gedraaid. Het project van de theaterschool wordt ge steund door het ministerie van wvc, de gemeente Amsterdam en de Oostenrijkse ambassade. De samensteller van het pro- ramma, drs.P.Kievit van Stu- iio Amsterdam, zegt dat met de vertoning van de nazi-films het propaganda-mechanisme wordt blootgelegd. Het is nog niet duidelijk of de organisaties die de afgelopen week hebben geprotesteerd te gen de opvoering van het to neelstuk van Fassbinder zich ook zullen verzetten tegen het project van Studio Amster dam. Rabbijn Soetendorp is gevraagd zitting te nemen in een comité van aanbeveling voor het project, maar heeft daarover nog geen beslissing [enomen. Overigens laat de /PRO morgenmiddag de vol ledige tekst horen van „Het vuil, de stad en de dood", zoals die twee jaar geleden in thea ter De Balie is voorgelezen. Voor rabbijn Lody vah de Kamp uit Den Haag is de com motie rond Fassbinders stuk aanleiding de ioden op te roe pen Nederland te verlaten. In zijn column in het Nieuw Is- raëlietisch Weekblad schrijft Van de Kamp dat uit de publi catie van de tekst van het to neelstuk in de Haagse Post blijkt dat men „heeft gewei gerd om de joodse gemeen schap terwille te zijn". Daarom moeten de joden zich volgens de rabbijn ernstig „bezinnen of er op langere termijn nog wel plaats is voor de joden ih deze samenleving. Misschien wordt het inderdaad tijd om eens te kijken hoe onze koffers erbij staan", aldus Van de Kamp. (ADVERTENTIE) Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Giro 50500 Bank70.70.70.929 COMPUTERDIEF IN BIECHTSTOEL DEN HAAG Een priester uit Den Haag heeft vandaag een aantal computers afgele verd op het Haagse politiebu reau. Het was de buit van een dief die hij even tevoren in de biechtstoel had gehad. De vro me dief had de priester verteld dat hij spijt had van zijn in braak begin deze week in een computerzaak aan de Zeestraat in Den Haag. De priester en hij kwamen overeen dat de eerste de buit naar het bureau zou brengen. De dader is al leen bij de priester bekend. „Ik denk wel dat, als hij wordt gevonden, zijn berouw als een verzachtende omstandigheid zal gelden", aldus de woord voerster van de Haagse politie. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tolefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LISSE De twaalf chauffeurs van het het bedrijf Reklame Diensten De Schakel hebben zich gisteren massaal ziek gemeld. Zij protesteerden met deze actie tegen het ontslag van een colle ga. Nadat deze later op de dag weer in dienst was genomen, werd het werk hervat. Het ontslag was volgens de chauffeurs de druppel die de emmer deed overlopen. Zij klagen al langer over een slecht werkklimaat. Werkdagen van 16 uur zijn geen uitzon dering. ,Het is daar een gigantische puinhoop", aldus B. van der Heul van de vervoersbond FNV. De Schakel bezorgt in de Leid- se regio reclamedrukwerk en huis aan huis bladen. Bij het be drijf zijn 30 personen in vaste dienst, 12 van hen zijn chauffeur. Pagina 13: Directie De Schakel erkent problemen boze chauffeurs Gezond leven moet je op school leren Advocaat steekt aangebrande koks hart onder de riem Plaatsing kruisraketten van de baan Malaise bij Leverkusen biedt Feyenoord hoop Nieuwbouw TNO in Leiden Vervuild slib in Braassemermeer Opkomst oefening Donderslag valt tegen In de liedjes van Herman van Veen ligt zijn leven Een echt winters tafereeltie: auto's en vrachtwagens die elegant In de berm zijn gegleden, terwijl de sneeuw zich verzamelt In de kale takken van bomen en struiken. Het plaatje werd gemaakt bij de Duitse stad Saarbrucken, waar gisteren de eerste sneeuw viel. FOTO: ANP Bestrijders dierproeven bezetten WVC Bond tot Bestrijding van de Vivisectie (NBBV), hebben gis termorgen de sectie dierproe ven van het ministerie van WVC in Rijswijk bezet. De be zetters eisten, dat de toezeg gingen van voormalig staatsse cretaris Van der Rëijden dat de komende vijf jaar net aan tal dierproeven met 30 procent zou verminderen worden, ge stand wordt gedaan. Zij wilden van staatssecrearis Dees de toezegging, dat er 35 miljoen voor alternatieve proeven be schikbaar wordt gesteld. Vol gens woordvoerder P. Over- voorde is er de laatste tijd juist een stijging van twee procent van het aantal dierproeven ge constateerd. In de loop van de dag kregen de bezetters te ho ren dat staatssecretaris Dees bereid is tot een gesprek. De bezetting werd toen opgehe ven. Veertien auto's botsen op rijksweg LEIDSCHENDAM Veer- tien auto's zijn gisteravond rond kwart over zes betrokken geweest bij een aanrijding. Dit gebeurde op het Prins Claus plein in Leidschendam op een punt dat vier rijstroken bij el kaar komen. De vermoedelijk veroorzakers van de botsing, twee automobilisten, zijn door gereden. De exacte toedracht is niet bekend. Er vielen geen gewonden. Het verkeer is eni ge tijd gestremd geweest. Kinderen ontbijten slecht. De meesten (vier van de vijf) mogen zelf uitmaken wat ze bij het ontbijt eten. Meestal een of twee sneetjes bruin brood met zoet beleg. En dat wordt dan nog weggespoeld met thee, in het gunstigste geval met melk. Kaas en vleeswaren komen op de ontbijttafel haast niet voor. Twaalf van de honderd kinderen eten 's och tends pap. Er zijn ook kinderen die helemaal niet ontbijten. Sommige volwassenen zijn er nog slech ter aan toe, want die ontbijten niet omdat ze hun ochtendkrant zo nodig moeten lezen. Want die is immers zo snel oud. Ze zouden beter rustig kunnen ontbijten en een avondblad lezen, waarin al het nieuws van de hele dag staat. Zeg noo zelf eens: „Wat gebeurt er nou 's nachts?"! Een goede raad: neem een goed ontbijt en de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £cidóc0ommit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1