Delftse TH bouwt „reële luchtkastelen" in Managua Gorbatsjovs krijgen het druk in de VS Arabische gemeenten Israël bijna bankroet Van Dien^Co Accountants Admo ^Accountants-administratieconsulenten BUITENLAND fcoidócSomcwtdonderdag 26 november 1997 pa| 3ÏC DELFT Een prachtig plan, gebaseerd op reële behoeften en mogelijkhe den in een van de aller armste gebieden ter we reld: de krottenwijken van Managua, de hoofd stad van Nicaragua. Een aanpak waarbij alle pro blemen nu eens in samen hang bekeken worden en waarbij opnieuw reële oplossingen worden aangedragen. En tóch zal het project „Integrale Verbetering van Krotten wijken in Managua" van -de Technische Universi teit in Delft voor een groot deel een luchtkas teel blijven. Reden: het geld ontbreekt simpelweg. De afgelopen vier jaar is de fa culteit Bouwkunde in nauwe samenwerking met de autori teiten in Nicaragua en ver scheidene Zuidamerikaanse onderzoeksinstituten hard aan de slag geweest in Managua. Deskundigen uit Delft, maar ook uit Brazilië. Peru, Argen tinië, Costa Rica, Venezuela, Mexico en Cuba onderwierpen de belabberde leefomstandig heden in deze stad aan een grondige analyse. Gisteren werd het project voorlopig af gesloten op een seminar van de faculteit Bouwkundé in Delft met de presentatie van het eindrapport, aanbevelin gen en actieplannen aanleg van waterleidingen wordt bijvoorbeeld uitgegaan van een maximum verbruik van dagelijks gemiddeld 270 li ter per hoofd van de bevol king, terwijl de maximale aan voer van water niet meer is dan 140 liter. Dan kun je dus met veel goedkopere en dun nere buizen werken". Geïsoleerd De onderzoekers concluderen overigens dat het oplossen van geïsoleerde problemen de situ atie vaak alleen maar zal ver ergeren. Zo heeft de uitbouw van het waterleidingstelsel in Managua juist geleid tot ver slechtering van de gezond heidstoestand, omdat het riole ringsstelsel niet evenredig meegroeide. Dat leidde weer tot een grotere verspreiding van besmettelijke ziekten die gedijen in een watermilieu. Hoewel het project Managua niet direct tot grootste resulta ten zal leiden, heeft het wel een aanzienlijke kennisover dracht op gang gebracht van Nederland naar Zuidamerika, maar ook vice versa en tussen de Zuidamerikaanse deelne mers onderling. Bovendien zijn volgens mevrouw Carmo- na de activiteiten van de ver schillende instanties in Nicara gua tegenwoordig wat beter gecoördineerd: „Wij hopen dat als ik de toekomst iets aange pakt wordt, ons plan er weer bijgenomen zal worden". PAUL KOOPMAN (Van onze correspondent) WASHINGTON De Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov zal bij zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten van 7 tot 10 de cember een uiterst druk programma moeten afwerken. Het pro gramma voor Raisa Gorbatsjov is overigens nog niet vastgesteld. Wel is al bekend geworden dat Nancy Reagan de Russische „first lady" zal ontvangen. Gorbatsjov zélf, besteedt zijn eerste dag in de VS geheel aan het voorbereiden van de totaal vijf gesprekken die met Reagan ge voerd zullen worden. Dinsdagochtend 8 november gaat hij al meteen met de Amerikaanse president om de tafel om het INF- akkoord te ondertekenen, waarna een gezamenlijke verklaring voor de pers wordt afgegeven, 's Middags is er een tweede ont moeting. gevolgd door een staatsbanket in de avonduren in het Witte Huis. Triest Het is triest voor de onderzoe kers en bovenal voor de Nicaraguanen zelf maar de kans dat veel van het plan te recht komt is vrij gering. Van de regering in Nicaragua kan voor de realisering van het plan niet veel verwacht worden. Zo lang de strijd met de Contra's voortduurt, is het Sandinistische bewind elk jaar vijftig procent van zijn toch al karige budget kwijt aan de burgeroorlog. De bewoners van de krottenwijken zélf ver keren helemaal in arren moe de. En Westerse regeringen ook de Nederlandse leg gen vooralsnog bij ontwikke lingssamenwerking de nadruk op de woonomstandigheden van de allerarmsten op het platteland. „Er is veel geld no dig om werkelijk iets te doen. Maar die middelen ontbre ken". erkende de architecte M. Carmona, coördinatrice van het onderzoeksproject gisteren. „We moeten er op hopen dat de schaaree middelen die er wèl in Nicaragua zijn, met ons plan in de hand optimaal ge bruikt zullen worden" Sanitair Het paradoxale is misschien dat hoewel het „Plan Mana gua" een grondige integrale aanpak voorstaat, werkelijke resultaten eerst op kleine schaal gerealiseerd worden. Om te voorkomen dat de in grijpende verbeteringen die het plan voorstelt onderin een lade blijven liggen, zijn vijf „pilot-projecten" voorgesteld, die veel minder ambitieus zijn. Deze projecten betreffen onder meer het benoemen van wijk- vertegenwoordigers. activeren van bewonersraden in de slop penwijken en het realiseren van kleine verbeteringen aan de woningen. In een iets later stadium worden eenvoudige sanitaire voorzieningen aange bracht bij circa 3000 gezinnen in Managua. Ingenieur R. Toledo, mede werker van het onderzoeksin stituut IPT in Sao Paulo (Bra zilië), meent dat zonder al te veel kosten nog meer verbete ringen doorgevoerd kunnen worden. „Zo hebben wij ge constateerd dat men in Nicara gua bij de bouw van gemeen schappelijke voorzieningen zeer hoge Amerikaanse nor men hanteert, die ter plaatse absoluut niet voldoen. Bij de Ondezoek naar thuiswerken in Den Haag •DEN HAAG De ge- meente Den Haag zet een steunpunt op van waaruit onderzoek wordt gedaan naar het verschijnsel thuiswerk in Den Haag. Verder moet het steunpunt proberen de thuiswerkers, die vaak önder zeer slechte om standigheden en tegen een zeer laag uurloon werken, te mobiliseren. Met de instelling van het steunpunt komt de gemeente toegemoet aan vragen van de PvdA-fractie in de gemeente raad. Wethouder J. Verduyn Lunel stelt aan zijn raadscom missie voor 43.000 gulden uit te trekken om het op te rich ten steunpunt een jaar lang te subsidiëren. De raadscommissie jeugd, sport en recreatie bespreekt het voorstel morgen. JERUZALEM Officiële vertegenwoordigers van de 700.000 Arabieren in Israël hebben gisteren de sleutels van hun stadhui zen en kantoren bij het ministerie van binnen landse zaken gedeponeerd uit protest tegen ernstige kasgeldtekorten in de Arabische gemeenten. Een groot aantal gemeen ten, zo bleek gisteren, is niet eens in staat zijn elektriciteits- en waterre kening te betalen. „Onze steden hebben een rio lering die in grote mate te kortschiet. Gemeentediensten ontbreken en onze onderwij zers zijn al drie maanden niet betaald", aldus Gabareen You- nis, locoburgemeester van Um-el-Fahm. één van de grootste Arabische steden in Israël met een bevolking van 18.000 zielen. „Het is onver draaglijk. Israëlische Arabie ren betalen dezelfde belasting als de joden. Maar hoewel wij zeventien procent van de be volking uitmaken, krijgen wij maar 2,3 procent van het geld". Plaatselijke overheden in Ara bische delen van midden- en noord-Israël begonnen zondag aan een staking van een week om gelijke behandeling met joodse steden af te dwingen. Arabische scholen si' woensdag bij de actief „De enige verklaring Arabieren zijn. Het is natie op landelijk v spijt me zeer dat ik hi moet, maar zo is het maal", zei Abdel Wj rousha, één van vei Arabische parlemeni zich bij de 200 betogei ten. De directeur-genera; ministerie van binrT zaken in Israël verkli. teren in een reactie oj testen dat aan een 1 gramma wordt gewerl acute problemen te V{ „Maar de hoofschuldi ministerie van finan voegde Arye De'eri en accountant heeft een ver- delijkheid die er niet om liegt. Dat geldt trouwens ook voor de carrièrekansen die dit boeiende beroep biedt. Zeker in de wereld van de Van Dien groep, waar de grenzen van je carrière uitsluitend worden bepaald door je eigen inzet en kwaliteiten. Daarover kom je op 27 november a.s. heel gemakkelijk meer te weten, tijdens de Accountancy Themadag die dan onder het thema "Fraude en de accountant" wordt georganiseerd in het Turfschip te Breda. Je vindt ons daar op stand nr. 9. Je bezoek wordt in elk geval be loond met een verhelderende attentie. Een die er niet om liegt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16