Jk kan echt niet, nijn vriendin zit in ie Soundmixshow Omspuiten grasland niet teveel beperken CeidaeSowtmi Renovatie schaapskooi VAKBOND BLOEMBOLLENKWEKERS LTB: Gemeenten moeten grasland beschermen Directie De Schakel erkent problemen boze chauffeurs Kleine openbare school in Vinkeveld Jaarlijks 600 woningen voor SDB-gemeenten >A& DEN OMGEVING DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 3 verhuist in mei 1988 len 5 din r y Het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bol- eenW verhuist in mei 1988 naar een nieuw pand j J Schoolstraat. Tot nu toe is het secretariaat St SDB ondergebracht in het gemeentehuis «Aangezien de gemeente Lisse deze ruimte zelf iaarfreeft is een nieuw onderkomen gevonden in 149 ([ooistraat in Lisse. Het algemeen bestuur van h ging gisteravond akkoord met deze verhui- i%lleen de gemeente Noordwljk had enige htef met Besluitvorming rond de verhuizing, ider V. Salman stelde het correcter te heb- onden als het dagelijks bestuur van het SDB .le deelnemende gemeenten had gevraagd of onderkomen voor het samenwerkingsorgaan baar wilden stellen. D. IJdo, vice-voorzitter 1 SDB, stelde dat dit niet was gebeurd omdat hh°£ gemeenten 6een ruimte hadden om te ver- jjn. De bijeenkomsten van het algemeen be- ilijven nu plaatsvinden in het gemeentehuis De Oude Blauwband toont postduiven LISSE De postduivenvere niging De Oude Blauwband houdt morgen en zaterdag de jaarlijkse grote tentoonstelling. Plaats van handeling is de Ho- bahohal aan de Tweede Ha vendwarsstraat in Lisse. De le den van de duivenclub strijden om het verenigingskampioen schap. De 400 duiven worden beoordeeld door keurmeesters. Verder is er een rad van avon tuur en wordt een loterij ge houden. De tentoonstelling is vrijdagavond toegankelijk tus sen zeven en tien uur en op zaterdag van half twee tot vijf LISSE De schaapskooi in Lisse wordt gerenoveerd. Het rieten dak moet worden vernieuwd en het houtwerk opge knapt. Deze renovatie kost 54.000 gulden. De gemeente Lisse is om een bijdrage van 18.000 gulden gevraagd. De Stichting Nationale Keukenhof is bereid eveneens eenderde van de to tale kosten te betalen. De schaapskooi, die vroeger werd gebruikt als nachtverblijf voor schapen, is eigendom van de graaf van Lijnden. De kooi ligt aan de driesprong van de Stationsweg en de Loosterweg- noord, vlak bij het parkeerterrein van de Keukenhof. De schaapskooi wordt op dit moment nog gebruikt als schuil plaats voor de koeien die buiten het Keukenhofseizoen op deze velden grazen. Hoewel de schaapskooi niet op de lijst van monumentenzorg staat, is het Lisses college van B en W van mening dat het hier gaat om een bouwwerk met een bij zondere cultuur-historische waarde. De gemeenteraad van Lisse praat vanavond over de subsidie. Onderzoek naar waterstand Katwijk KATWIJK Er wordt een onderzoek ingesteld naar de waterstand in de ge meente Katwijk. Daarvoor wordt een technisch-adviesbureau ingeschakeld. Door het plaatsen van peilbuizen, het verrichten van boringen, doorlaatbaar heidsmetingen en zeefanalyses moet in zicht worden verkregen in de oorzaken van de hoge grondwaterstand. Er zijn regelmatig klachten over voch- toverlast in de gemeente Katwijk. Tot nu toe zijn die klachten verholpen zon der dat een groot onderzoek is gedaan. De kosten bedragen een ton. De ge meenteraad van Katwijk praat van avond over het beschikbaar stellen van dit bedrag. F. Jonkman SDB-voorzitter LISSE De burgemeester van Rijnsburg, F. Jonkman, is gisteravond met algemene stem men gekozen tot nieuwe voorzitter van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Jonkman volgt de burgemeester van Noordwijk J. Bonnike op. Bonnike was acht jaar voorzitter van het SDB. Alleen de War- mondse burgemeester G. Hendrickx plaatste enkele kritische kanttekeningen bij de verkie zing van Jonkman. Zij vond dat ook andere burgemeesters voldeden aan de eisen die aan een voorzitter van het SDB gesteld worden. Hendrickx wees daarmee naar de burgemees ters van Katwijk en Sassenheim die bovendien een betere kennis van de streek zouden hebben dan Jonkman. „Het argument om voor burge meester Jonkman te kiezen vind ik zwak on derbouwd", stelde zij om vervolgens te zeggen dat ze Jonkman toch een uitstekende kandidaat vond. Algemene verkeerscontrole KATWIJK Bij een algemene ver- keercontrole aan de Zeeweg in Katwijk zijn dinsdagmiddag tussen 15.00 en 19.00 uur 220 voertuigen gecontroleerd. Er werden in totaal 49 processen verbaal opgemaakt voor on der andere het rij den zonder goede verlichting, het niet dragen van de auto gordel en het niet kunnen tonen van het kentekenbewijs of het rijbewijs. 'KOMSTMOBILISATIE OEFENING DONDERSLAG VALT TEGEN JSENAAR/VAL- INBURG „Ik kan it komen, ik heb griep. 1 tot overmaat van jhp ook nog diarree", n later vraagt een lere plotseling opge- buitengewoon istplichtig soldaat te- tnisch vrijstelling it mijn vriendin zit en [de de Soundmixshow. Oplkan echt niet". Behal- gebruikelijke ziek- gevallen kreeg het acht tellende „Bureau gisteren de jest uiteenlopende en êemdsoortige verzoe- kiV,p om uitstel van op- Fbcfnst. res K t n de mobilisatiesnelheid n buitengewoon dienst- Ichtigen te testen was de ïezfening Donderslag ont- maar lang niet voije dienstplichtige had pi zin om het vaderland en probeerde er een meer of minder smoes onderuit [komen. Onderdeel van [oefening is onder meer l beveiliging van Vlieg- tndmp Valkenburg. >o2sj ^^ensdagmiddag meldt t zajoor van der Louw „niet w ilemaal tevreden te zijn ?sfójt de opkomst. Er zijn de)6 mannen opgeroepen, 74 is uitstel verleend. hadden er 922 moeten opdagen, maar met ■^'1 procent opkomst waren ook al tevreden ge- iest. Dat zou 873 man zijn ^jiveest. Er zijn echter jjchts 696 opgeroepenen rschenen en dat is slechts ^procent. Het tekort is dus 183 mannen. Die 15 procent lagere opkomst stelt ons erg teleur. Door het onver klaarbare lage opkomstper centage missen we nu chauffeurs en koks". Veldkeuken Voor de 700 man wordt ge kookt op het complex aan de Maaldrift in Wassenaar. In drie grote legergroene tenten worden branders in gegraven en „de avondhap" klaargemaakt. Zuurkool met worst en aardappelen. Bart van Minnen, in het da gelijks leven kelner in Rot terdam: „De stevige wind heeft ons parten gespeeld, daarom zijn we wat later klaar met koken. Verder gaat het best, al is het niet leuk zo uit je werkt te worden gerukt". Op vliegveld Valkenburg zijn tientallen bewakings posten opgesteld, bemand met drie tot zes man bewa pend met een geweer of mittrailleur. De beroepsmi litair Kaptein Omloo, ver bindingsofficier tussen de commandant Kolonel Geerts en de uitvoerenden: „Met deze oefening zijn we weken bezig geweest. Je kan nog zo mooi alles op papier regelen, bij de wer kelijkheid nabootsen weten we pas wat er hapert. En van die fouten en haperin gen moeten we lering trek ken". De uit Utrecht af komstige soldaat Achter berg heeft een andere zienswijze, mede ingegeven door de snerpend koude wind: „Onzinnig d€i.e oefe ning waarbij een paar hon derd man voor vier dagen uit hun werk worden ge rukt. Dat had toch ook alle maal op papier nagespeeld kunnen worden?". Schieten Op dinsdag zijn de opgeroe penen van huis of werk naar de drie mobilisatieop- komstcentra vertrokken. De „hallo's" en „wat doe jij nu" waren daar telkens weer te horen. In Amster dam, een magazijn in Hille- gom en de VICON-indus- triehal in Nieuw-Vennep kregen de militairen hun wapens en andere uitrus tingsstukken in de hand ge drukt en begon een lange tijd van wachten. Woens dagochtend vertrokken de eerste eenheden van het be veiligingsbataljon naar het marine Vliegkamp Valken burg, terwijl andere eenhe den gelijk doorreden naar het militair schietterrein „de Harskamp", het schiet kamp in Oldenbroek en de schietbaan op de Waaidor pervlakte nabii Schevenin- gen. De chauffeurs van de betrokken 130 voertuigen kregen voordat .ze op de weg gaan nog een rijtest. Vanavond is de oefening afgelopen en volgt een „reünie-feest" op Vlieg kamp Valkenburg waarna 700 mannen van het bewa- kingsbataljon morgen weer huiswaarts keren. Een op wacht lopende blauwbek kende soldaat: „Ik moet daar de hele tijd aan den ken; thuis bij de kachel, TV en het vrouwtje. Ik heb al genoeg modder gezien en kou geleden. En toch, als je je oude maten na zoveel jaar terug ziet, is dat best leuk. Het doorbrengen van deze week had ik echter graag anders gedaan. Deze week had ik vrij genomen om met vrouw en kinde reen een weekje in. een va kantiehuisje van Center- Êarcs door te brengen. Ik en benieuwd of ik mijn geld terug krijg". FRANS MICKLINGHOFF d'iRA -opnamen 1 rugbyveld l Sassenheim IENHEIM De VARA it morgenavond opnamen ssenheim van een rugby- Istrijd tussen het Leidse da- ;am van DIOK en een van de Boskoop scouting- to' Sinte Zita. De opnamen [innen om half acht op het Jbyveld van de The Bassets de Parklaan in Sassen- '£"p. Publiek is welkom, ^nleiding tot de opname is verzoek van de Boskoopse ^tyits in het VARA radiopro- aMmma De Steen en Been- r- >w om eens een echte rug bywedstrijd te spelen. Presen- br Jack Spijkerman belde ri anderhalve week later op. a Leo van Herwijnen, be- lUrslid van de Nederlandse Bond, werd contact ge- met het Leidse DIOK. ■^ndat de Leidse rugbyvereni- onvoldoende verlichting S |het veld heeft, werd uitge- reïken naar Sassenheim. De "•felden van de wedstrijd ^%den op 30 november uitge- Miden in de praatshow rond sentatrice Goebele. ard Schaap van de Sassen- imse rugbyclub: „We heb- wel even bedenkingen ge- over dit programma. Het iesrugby wordt immers it serieus belicht. Het gaat VARA erom te scoren en geeft het niet ten koste wie. Gezien de geringe [■^ndacht die de rugbysport op "■Ülevisie krijgt, wilden we toen Qïdewerking verlenen. De '"edstriid zelf is niet serieus, 'c)aar de international Mark '%ser komt aan het woord ejenals de jeugdspeler van het Aar, Ferdi van der Reek. Uit- atadelijk kan deze aandacht Por de rugbysport dan toch nisitief werken BOLLENSTREEK De bloembollensector dient zonder problemen in staat te worden gesteld het areaal bloembollengron- den uit te breiden. Alleen wanneer het gaat om ge bieden met een grote landschappelijke waarde mogen beperkingen worden opgelegd. Dit zegt de vakbond van de Bloembollenkwekers van de LTB in haar beleid sprogramma 1988 over het omspuiten van grasland tot bollengrond. De vakgroep constateert met zorg dat de beste en meest ge schikte grond voor de bloem bollenteelt vrijwel in gebruik is. Hierdoor komt de komende generatie bollenkwekers in de problemen, zo wordt gesteld. Gewezen wordt op het Noor delijk Zandgebied en Kenne- merland waar veel grond ligt die geschikt is voor de teelt van bloembollen. De vakgroep blijft voorts van mening dat de Markerwaard droog moet worden gelegd. Imago De bollenkwekers vinden dat de bloembollensector door de vermeende milieuvervuiling en arbeidsproblematiek een slechte naam dreigt te krijgen. Het imago moet dan ook worden verbeterd. Hierbij wordt gedacht aan het houden van open dagen en het voeren van een actief pr-beleid. Er moet stelling worden genomen tegen „loze uitspraken als zou de sector, om premiebetaling te voorkomen, op grote schaal misbruik maken van gelegen heidsarbeid". Het is het goed recht van elke ondernemer om zijn onderneming tegen zo laag mogelijke kosten te voe ren, zo wordt gesteld. De vak bond meent dat er iets moet worden gedaan aan het tekort arbeidskrachten. Men een onderzoek naar aan pleit een zogenoemde arbeidspool en zegt dat op de arbeidsbu reaus geen informatie over de arbeidstak aanwezig is. In het beleidsprogramma wordt gesproken over het voe ren van een actief, preventief en offensief milieubeleid. Een systeem van heffingen om aan milieuverplichtingen te kun nen voldoen, wordt afgewe zen. Dit kan als een vrijbrief worden beschouwd door die genen die het niet zq nauw ne men. Verplichte milieu-inves teringen mogen nooit tot be drijfssluiting leiden, aldus de vakbond, die pleit voor het aangaan van contacten met milieugroeperingen. „Men gaat er vanuit dat ae bloembolle nondernemer geen belang heeft bij een schoon milieu, hetgeen een onterechte stel ling is". Voor de sector noodzakelijke gewasbeschermingsmiddelen moeten behouden blijven, zo stelt de vakbond. Verbod op het gebruik van bepaalde mid delen mag alleen na gedegen onderzoek. Verbieden op grond van vermoedens moet krachtig worden afgewezen. DEN HAAG/BOLLENSTREEK Ge meenten in de Bollenstreek moeten hun waardevolle graslanden beschermen te gen „omspuiten" in bollengrond. De pro vincie Zuid-Holland gaat er bij de be trokken gemeenten op aandringen dat zij dit inderdaad doen. Volgens de pro vincie kunnen de gemeenten met voor- bereidingsbesluiten (vooruitlopend op bestemmingsplannen) snel maatregelen Dit voornemen staat in een notitie, geti teld „omspuiten graslanden tot bollen grond". De provincie kan weinig aan het omspuiten doen, omdat er in het in 1978 vastgestelde streekplan niets is over dit onderwerp is geregeld. Zuid- Holland overweegt voorts om samen met Noord-Holland het Rijk te vragen de problematiek van het omspuiten in de Wet Bodemsanering op te nemen. Ook wordt een proefproces overwogen. Men wil aan de rechter vragen of het veranderen van grasland in bollenland als ontgronden kan worden beschouwd. Als dit het geval is, dan heeft men meer er grip op deze zaak. Waardevolle gebie den zijn: de graslanden rond Voorhout (polder Boekhorst, Rodemolenpolder), de graslanden ten noordoosten van Sas senheim en Warmond, de graslanden die grenzen aan de landgoederen Keuken hof/Lageveense Polder, de Halle, Offem en Nieuw-Leeuwenhorst, de graslanden in de binnenduinrand en de overige graslanden tussen de kernen Sassen heim, Lisse, Hillegom en Bennebroek. Tevens zijn de polders Elsgeest en Hoogeweg volgens de provincie Zuid- Holland. De vakbond wijst in dit kader op de middelen paraquat en methylbromide. Met zuive ringsslib moet voorzichtig worden omgesprongen. Hierin zitten zware metalen en die kunnen schadelijk zijn Voor consumptiegewassen die na de bloembollen worden geteeld, aldus de vakbond. In het beleidsplan worden gro te bedenkingen geuit tegen de bosplannen en worden vraag tekens gezet bij het feit dat het Landbouwschap het produk- tiebos als een landbouwactivi teit beschouwt. Door gronden te beplanten met bos kunnen femeenten deze een agrarische estemming geven. Bossen kunnen ernstige gevaren voor de bloembollenteelt opleveren, zoals virusssen, vliegen en bacterieziekten. Bovendien zorgt een jong bos in de eerste jaren voor veel onkruid en is chemische onkruidbesfrijding het gevolg. Tot slot pleit de vakbond er voor dat de import van bloe men op de Nederlandse veilin gen binnen redelijke propor ties moet worden gehouden. De concurrentiepositie van van de bolbloemen wordt ver zwakt door de aanvoer uit lan den uit de Derde Wereld, zo menen de kwekers. Het beleidsprogramma wordt maandag 30 november bespro ken in de jaarvergadering van de vakbond. (Vervolg van voorpagina) LISSE De chauffeurs van het bedrijf de Scha kel, die zich gisteren mas saal ziek hadden gemeld als protest fcegen het ont slag van een collega, brengen drukwerk en huis aan huis bladen naar ruim 2.000 bezorgers. De chauffeurs hadden woens dag als actiedag uitgeko zen omdat op deze dag de huis aan huis bladen naar de bezorgers moeten worden gebracht. Gister ochtend werden direct re serve- en uitzendkrachten aan het werk gezet. Het werk heeft toch enige vertraging opgelopen, maar toen de vaste chauf feurs gistermiddag weer aan de slag gingen, werd afgesproken dat de werk zaamheden van die dag zou worden afgemaakt. Volgens De Schakel-directeur A. Klootwijk komt hij regel matig in de problemen omdat de leveranciers van het druk werk zich niet aan de aifspra- ken houden. Daardoor moeten chauffeurs lang wachten en maken zij lange werktijden. Tevens zouden de chauffeurs worden afgesnauwd door de bezorgers wanneer die hun kranten te laat krijgen. „De chauffeurs werken zich een slag in de rondte, raken daar door overbelast en slaan op tilt", aldus de directeur, cfie nogmaals de leveranciers als schuldigen aanwijst. Vakbondsman Van der Heul wijst deze uitleg van de hand. „De leveranciers zijn de ver antwoordelijkheid van de di rectie. Anders kan Klootwijk net zo goed opstappen en kun nen de chauffeurs beter zelf het bedrijf gaan runnen". Vol gens Van der Heul wordt het probleem veroorzaakt omdat De Schakel te weinig chauf feurs in dienst heeft. „Als de directeur meer mensen in dienst neemt, dan kan er ten minste een normaal werkroos- ter worden gemaakt". Van der Heul zegt dat de chauffeurs in derdaad regelmatig worden af gesnauwd. „Niet door de be zorgers, maar door de directie. Ze worden als oud vuil behan deld". Over de man <Jie ontslagen was, zegt Van der Heul. „Zijn vrouw had een miskraam ge kregen en bovendien liep hij zelf een kaakontsteking op. Toen hij weer op zijn werk kwam, zei de directie: Jou hebben we niet meer nodig". Klootwijk zegt dat hij gisteren geen keus had en dat hij de man wel moest aannemen. „Ik kan me ook wel eens vergis sen", geeft hij toe. „Als je in mijn hart kijkt, dan zeg ik, ei genlijk hebben ze gelijk". Vakbond en directie gaan de volgende week overleggen. „We gaan kijken of we kun nen komen tot structurele ver anderingen. Momenteel is er geen enkele organisatie", aldus Van der Heul van de ver- voersbond. Klootwijk wil de gesprekken met de bond aan grijpen om een beter werkkli maat te scheppen. NOORDWIJK De gemeente Noordwijk heeft van het ministerie van onderwijs toestemming gekregen een school van drie lokalen te bouwen in de wijk Vin keveld. De school is bestemd voor openbaar lager on derwijs. Als uit de aanmeldingen voor de nieuwe school blijkt dat drie lokalen te weinig nrimte bieden, mag direct een aanvraag voor Uitbreiding ingediend worden. De nieuwe school moet met ingang van het nieuwe schooljaar '88/'89 in gebruik genomen kunnen worden. Deze boodschap had wethouder J. B«?dijn gisteravond voor de leden van de gemeentelijke commissie onderwijszaken. Noord- wijk had gevraagd om een volwaardige school met acht klassen '.e mogen stichten. Met de bouw van 'ie drie lokalen in Vinke- .■eld moest ook het ruimtegebrek van de openbare basisschool de Witte School aan de van Panhuysstraat worden ondervan gen. Deze school komt twee lokalen te kort. De gemeente Noordwijk had de aanvraag voor een volwaardige basisschool gebaseerd op een prognose-onderzoek van het bureau Advisie over het te verwachten aantal leerlingen in de komende 15 jaar. Deze prognose heeft het rijk volgens Bedijn naast zich neerge legd. De commissieleden toonden zich teleurgesteld over het ma gere resultaat van de onderhandelingen met het ministerie. Voor het bijzonder onderwijs waren de resultaten van de be spreking met het ministerie nog somberder. De aanvraag om een acht-klassige basisschool te mogen bouwen in Vinkeveld ten behoeve van protestants-christelijk onderwijs werd zonder meer afgewezen. Dit houdt verband met de leegstand van schoolloka len in de scholen voor bijzonder onderwijs in de wijk Boeren- burg. „Pas als aan die leegstand een eind is gekomen valt er eventueel te praten over de bouw van vietf vijf lokalen", zo deelde de wethouder mede. De bouwkundige staat van de protestants chiistelijke basisschool Hoffenne aan de La Bassecour Caanstraat wordt door het minis terie niet zo slecht beoordeeld dat de school uit het gebouw zou moeten verhuizen. LISSE De Duin- en Bollen streek mag in de jaren 1989 tot en met 1992 per jaar zeshon derd woningen bouwen. Dat is de helft van het aantal gevraag de woningen door de gemeen ten uit deze regio. Dat vertelde burgemeester C. Bos van Kat wijk gisteravond tijdens de ver gadering van het algemeen be stuur van het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) naar aanleiding van een gesprek met het provinciebe stuur. Aanvankelijk stelde de provin cie zich op standpunt dat voor de Duin- en Bollenstreek geen sociale woningbouw beschik baar zou komen omdat de ge meenten in het recente verle den te veel woningen hebben gebouwd. Dit standpunt is ge wijzigd. Alleen de gemeente Valkenburg kam tot 1992 geen sociale woningbouw plégen. De andere gemeenten moeten de 600 woningen sa men verdelen. Bos benadrukte dat andere re gio's in Zuid-Holland 60 tot 70 procent van hun eisen krijgen ingewilligd. Er vindt begin de cember nog een gesprek plaats met de gedeputeerde over dit woningaantal. Bos stelde verder dat de toegewezen woningaan- tajlen beter door tie provincie kunnen worden verdeeld. „We moeten de schaarste verdelen. Dat lukt niet als cïe provincie daar geen maatstaven voor aan draagt". De toewijzing van de contingenten sociale woning bouw in 1988 staan overigens vast. Alleen Warmond krijgt in 1988 geen sociaal woaingbouw- contingent toegewezen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13